Vijftigjarige Grote Houtstraat werd bezit van geheel Kennemerland P is troef Hoogtepunten uit rijke historie van gouden winkeliersvereniging VAN ZANDWEG TOT WINKELCENTRUM Brieven aan de redactie Feestprogramma Kippen, paardetram en autobussen Festiviteiten en hulpacties 11 Tegen atoomgevaar en vóór Asfaltketels in brand in Amsterdam-Noord Voetbalclub Spaarndam bestaat 40 jaar Pastoe meubelen Ploeg stoffen Parade tapijt Puike artikelen Prima afgewerkt vernieuwd socialisme Drs. H. Wiebenga en drK. Strijd spraken voor P.S.P. Commissaris der Koningin bezoekt Hillegom Brand VRIJDAG 6 MAART 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ITALIAANSE VERMOUTH ENGELSE GIN O O.o O Pir literfles f 6,95 '•?en mem Cooymans-product Advertentie Hedenmorgen vroeg heeft op het terrein van de Hollandse Beton Maatschappij aan de Distelweg in Amsterdam-Noord, een brand gewoed waarbij vijf asfaltketels en een bitumen-menginstallatie zwaar werden beschadigd. Vermoedelijk is de brand ont staan door overkoken of lekkage van een der ketels. De omvang van de grote schade kon nog niet worden vastgesteld. Het be drijf is tegen brand verzekerd. Op een receptie in café-restaurant De Toerist in Spaarndam gaat men morgen, zaterdag, het feit herdenken dat er in het dorp veertig jaar voetbal wordt gespeeld in verenigingsverband. Het is namelijk veertig jaar geleden dat de voetbal spelen de Spaarndammers zich verenigden in de SFC Spaarndam, die ondanks vele tegen slagen het hoofd boven water wist te hou den en er ook op het ogenblik verre van slecht voor staat. De voorgangers van Spaarndam waren de verenigingen Ajax en SDO, maar die waren geen lang leven beschoren. Ook de SFC Spaarndam heeft het dikwijls zeer moeilijk gehad, vooral omdat men steeds maar geen vast veld ter beschikking kon krijgen. En eigenaardig genoeg is dat op het ogenblik ook nog niet het geval. In Spaarndam heeft men weliswaar een eigen veld, maar omdat er tijdens de winter maanden vrijwel geen wedstrijd doorgang kan vinden, speelt men de thuiswedstrijden maar op het Van der Aart-sportpark in Haarlem-Noord een noodoplossing, die men voor lief moet nemen. Als de jubile rende vereniging evenwel één vurige wens heeft, dan is die wel een eigen terrein bij Spaarndam, dat aan redelijke eisen van bespeelbaarheid zal kunnen voldoen. Ge meentelijke instanties hebben evenwel hun steun voor wat dat betreft reeds toegezegd. Op het voetbalveld zelf heeft de vereni ging vele ups en downs gekend. Maar in ieder geval speelt het eerste elftal na veer tig jaar voetbal een klasse hoger dan toen begonnen werd. Men heeft ook nog een jaar in de KNVB-competitie gespeeld. Thans is Spaarndam een eersteklasser in de HVB. In totaal speelde het eerste elf tal tot.en met de competitie van verleden jaar 640 wedstrijden, waarvan er 309 wer den gewonnen en 84 gelijk gespeeld. Men behaalde derhalve 702 wedstrijdpunten. Het doelgemiddelde bedroeg: 1726 goals voor en 1339 tegen. Ter gelegenheid van b°t 40-jarig bestaan heeft men een boekje uitgegeven, waarin al het lief en leed van de vereniging is sa mengevat. (Verkort weergegeven) Rustig winkelen. Bij de veelvuldige uitvoering van werkzaamheden aan gevels en nieuwbouw in de Grote Houtstraat ont staan gevaarlijke situaties op smalle trot toirs, nog gevaarlijker dan de „normale" situaties al zijn. En het mag een wonder heten, dat er zo betrekkelijk weinig onge lukken gebeuren, want men ziet er soms de hachelijkste voorvallen. Maar toch blijven nog steeds grote vrachtwagens met aan hang en militaire colonnes met extra-brede voertuigen door de smalle winkelstraten trekken. Het is een oud chapiter, maar steeds nog van het grootste belang. Vraag maar eens moeders met kinderen, hoe zij het winkelen in de binnenstad vinden! Zij staan doodsangsten uit. De winkelstand daar, die vandaag of morgen een jubileum van zijn straat gaat vieren, zou verstandig doen eensgezind aan te dringen op een spoedig verbod van zwaar verkeer. Daar zou men het belang van deze winkelstraat méér mee dienen dan met welke verkoop actie ook. Want hoe men ook op de grote trom slaat, ik en velen met mij wagen zich niet in de Grote Houtstraat met kinderen aan de hand, dus blijven wij win kelen in de ongevaarlijke wijkwinkels. EEN MOEDER. in onze modelwoning PEGASUSSTRAAT 14 nabij de Planetenweg te □muiden Dagelijks geopend van 26 uur. Bovendien vrijdag en zaterdag van 7.3010 uur. MARKTPLEIN 29 Meubelen - Woninginrichting In de verkiezingsvergadering, in „De Leeuwerik" in Haarlem heeft drs. H. Wiebenga de aspecten van net socialisme en dr. Kr. Strijd die van het pacifisme in deze partij toege licht. De eerste spreker bracht naar voren, dat de P.S.P. een duidelijk „neen'' zegt tegen de economische structuur van onze samen leving. Men kan dankbaar zijn voor de sociale verbeteringen en zekerheden, die in harde en moeilijke strijd zijn veroverd, doch dat is nog geen socialisme. Een radi caal socialisme zal ernst moeten maken met de bestrijding van het arbeidsloze in komen en de afschaffing van het erfrecht als het gaat om grote bedrijven. Er zullen socialistische bedrijfsvormen moeten ko men, zodat grote bedrijven geen enorme winsten meer kunnen maken zonder ver antwoording af te leggen aan de maat schappij, aldus spreker- De werknemers zullen het recht op medebeslissing moeten hebben. Het vernieuwde socialisme streeft naar een „mensheidssolidariteit", die zich ook moet uitstrekken tot de achtergebleven gebieden, waar de mensen nog honger lij den. Ten minste tien percent van ons de fensiebudget zal voor deze hulp beschik baar moeten zijn, aldus drs. Wiebenga. Verder constateerde hij, dat de helft van de mensen, die geschikt zijn voor univer sitaire studie, moet komen uit de arbei dersgroeperingen. Dat is thans nog slechts twee percent. De gelijkheid van kansen is nog lang niet bereikt, omdat er geen geld voor is. De regering heeft ook in dit op zicht een onsocialistische, óm niet te zeg gen anti-socialistische politiek gevoerd, zei drs. Wiebenga. Het socialisme heeft gestreden tegen de uitbuiting van de arbeidersgroepen. Er is echter thans een veel ernstiger bedreiging, die alle bevolkingsgroepen aangaat: het atoomgeweld. Het nieuwe socialisme is be wust pacifistisch. Dr. Strijd sloot zijn betoog hierop aan. Met bewapening en geweld is er slechts bereikt, dat wantrouwen, angst en de drei ging van een catastrofe heersen. Met het geloof in de kernwapens komt men tot grote onzakelijkheid. In de begroting van deefnsie schrijven zogenaamde realisten dat bij een aanval van de vijand, dat is dus Rusland, „meteen een vernietigend strategisch tegenoffensief moet worden ingezet". Men zou dit komisch kunnen vinden, als het niet zo tragisch was, aldus spreker. Men wil verder de vrijheid in stand houden door te dreigen met vernie tiging- Het is echter een fabel, dat de Rus sen op een gunstig moment zitten te wach ten om het westen binnen te vallen. Waar om wachten ze dan zo lang? vroeg dr. Strijd zich af. Er zal in Europa een ge- desatomiseerd gebied moeten komen. Er zal geld moeten vrij komen voor de ach ter gebleven gebieden en het Nederlandse volk zal men moeten opvoeden tot een geweldloze weerstand. Zijn slotconclusie was, dat de mensheid nieuwe wegen zal moeten gaan; wegen met risico weliswaar, die echter uit wegen kunnen blijken te zijn. In het echte socialisme is geen plaats voor de atoom bom, aldus dr. Strijd. Na de pauze Wisselden de aanwezigen uitvoerig over beide toespraken van ge dachten. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaassesz, zal op woensdag 25 maart met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Hillegom brengen. Mr. Klaas sesz zal die dag een bijzondere raadsver gadering bijwonen. Voorts zal hij zich in een speciale bijeenkomst met vertegen woordigers van de burgerij onderhouden. De Commissaris der Koningin zal verder een rondrit door de gemeente maken en aan enkele bedrijven een bezoek brengen. Advertentie trad de vereniging niet naar buiten op: het bleef bij enkele bestuursvergaderingen. Doch na de bevrijding werd men actief, zodat de Grote Houtstraat in grootse vorm kon deelnemen aan de herdenking van het 700-jarig bestaan van de stad Haarlem in 1946, de viering van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina in 1948 en de herdenking van het veertigjarig bestaan van de eigen vereniging. Daarbij kreeg men een wel zeer bijzonder geschenk: de tram veidween. En ook in de afgelopen tien jaren heeft het bestuur van de Grote Houtstraat Ver eniging bepaald niet stil gezeten. Steeds weer werden er in het voorjaar (Flora 1953), de zomer en de winter acties en feesten georganiseerd, die zonder uitzon dering een succes werden. En daarom ook is het tegenwoordige be stuur, bestaande uit de heren A. W. Korst- jens, Th. J. M. Smit, J. Th. Heibes, J. Kroskinski, P. H. Brussé, G. Borgelt en E. Meier, bijzonder optimistisch over de komende actie, die bedoeld is om het pu bliek te „verwennen" en die zich zal uit strekken van maart tot november. Advertentie Zoals wij reeds eerder meldden heeft de Grote Houtstraat ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan een uitvoe rig feestprogramma samengesteld dat over bijna een jaar verdeeld is en dat er op gericht is het publiek te „ver wennen". De actie begint morgen, op 7 maart, met een „quiz" waarbij het publiek in de gelegenheid gesteld wordt mee te doen aan een wedstrijd die gewonnen wordt door degene, die de meeste arti kelen kan opnoemen, die niet in de win kels van de Grote Houtstraat verkocht worden. De honderd deelnemers die de meeste artikelen opschrijven ontvangen een prijs. In de maand juni vervolgt men de jubileumactie met een „toev alver wen ning". Dan zal er door Haarlem een man, „Mister X" genaamd,, wandelen, die de winkelende Haarlemmers zal vragen of men die dag misschien iets in de Grote Houtstraat gekocht heeft. In dien dit het geval is zal de aangespro kene tegen vertoon van de kassabon on middellijk het bestede bedrag terug krijgen. In juni krijgen alle Haarlemmers, die gelijk met de Grote Houtstraat Vereni ging jarig zijn, een geschenk en vervol gens begint men aan de langdurige slot- actie, waarbij de Haarlemse kinderen hun droomwens mogen indienen bij het bestuur van de Grote Houtstraat. In ok tober wordt dan de meest fantastische ivens gerealiseerd. De organisator van deze festiviteiten is de heer H. Niesink. De Grote Houtstraat Vereniging in Haarlem bestaat dit jaar een halve eeuw. De nadere aanduiding „in Haarlem" is eigenlijk volkomen overbodig. De Grote Houtstraat is namelijk een begrip geworden. Zij is de .hoofdstraat" van Kennemerland, zoals de winkeliers graag zeggen en ze komt voor op het Monopoly-spel. En dan is men als straat belangrijk want niemand ook vraagt waar de Kalverstraat, de Lange Poten en de Coolsingel liggen. Die straten behoren niet aan een stad, ze zijn van Nederland. Vijftig jaar geleden hebben de winkeliers zich georga niseerd. Om de straat tot grotere bloei te brengen. En zij zijn daarin geslaagd. Volledig. Dat is hun grote ver dienste Ter gelegenheid van dit jubileum heeft het be stuur van de Grote Houtstraat Vereniging een lang durige actie georganiseerd, die zich uitstrekt tot novem ber en waarbij honderden prijzen te winnen zijn. Wij hebben de archieven er eens op nageslagen en wij zijn tot de ontdekking gekomen, dat de Grote Houtstraat, een rijk verleden achter de rug heeft. Een interessant verleden bovendien en daarom geven wij hierbij enkele episodes uit het leven van de Grote Houtstraat en van de Grote Houtstraat Vereniging. Twee begrippen, die onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn en die niet te scheiden zijn. Niemand zou daar trouwens aan willen beginnen. yL. De hoefsmederij, die veertig jaar ge leden zo'n belangrijke plaats innam in de Grote Houtstraat. In de loop der eeuwen kreeg de Grote Houtstraat een grote aantrekkingskracht voor zakenmensen. Ze werd de winkel straat bij uitnemendheid. En zo is het ge bleven! En ook de gemoedelijkheid ver dween enigszins. Ter illustratie een klein voorbeeld. Een halve eeuw geleden was alles in de Grote Houtstraat nog pais en vree. Het paardentrammetje, dat in 1878 is gaan rij den, rolde nog met een sukkelgangetje door de stad, terwijl de koetsier luid-bel- lend de voetgangers naar de kanten deed stuiven. Maar ook deze koetsier had niet altijd haast, want overal waar een passagier wil de in- of uitstappen stopte hy! Het gebeur de zelfs wel, dat hij even pauzeerde om een passagier in staat te stellen een brief te posten of een pakje af te geven. Type rend voor de rust die er in die tijd nog in de Grote Houtstraat heerste is dat de smid Van der Vaart die zijn werkplaats had op de hoek van de Grote Houtstraat en de Oude Gracht kippen hield die kalmpjes op straat vertier zochten. De smalle ingang van de Grote Hout straat bij de Grote Markt. Pas in 1880 werd de straat op dit punt vijf meter verbreed. begrijpelijk dat de Grote Houtstraat slechts een heel enkel oud gebouw telt. Bij de brand in 1576 zijn alleen al in die straat 77 gebouwen en woningen verwoest. In totaal werden bij die ramp in Haarlem vijfhonderd huizen een prooi der vlam men terwijl er voorts nog kerken, kloos tergebouwen en gasthuizen verloren gin gen. De huizen waren toen nog kennelijk vrij goedkoop, want de totale schade in de stad werd geraamd op vier ton. Weliswaar was het geld toen aanzienlijk meer waard, maar toch kan men hieruit de conclusie trekken, dat de gebouwen en huizen heel wat eenvoudiger yan opzet waren dan nu. De geschiedenis van de Grote Houtstraat Vereniging gaat parallel met de moder nisering van de straat. Geregeld waren de timmerlieden en de metselaars daar aan het werk en zij veranderden in de loop der jaren het gehele aspect van de Haar lemse hoofdstraat De hoefsmederij, te genover het proveniershuis gelegen, waar Gezicht op de binnenkant van de Grote Houtpoort. De betrekkelijk kleine poortopening was toen nog vol doende voor het verkeer van wande laars en voertuigen. de paarden, staande op het trottoir besla gen werden, verdween en ook de twee stal houderijen (één op de hoek van de Raam- singel en één tegenover de Korte Hout straat) waren tot verdwijnen gedoemd. Op het ogenblik herinneren eigenlijk slechts enkele gebouwen aan dat grote verleden. Slechts één ding is hetzelfde gebleven. En dat is namelijk de rooilijn. Men heeft, toen het nog kon, altijd hardnekkig ver zuimd deze rooilijn achteruit te brengen. En daardoor heeft Haarlem nooit een bre dere Grote Houtstraat gekregen. Tot ver driet van de stadsbestuurders, van de po litie, van de winkeliers en van het pu bliek. Datzelfde publiek had echter zijn Grote Houtstraat voor geen geld willen missen. Wanneer men de geschiedenis van de Grote Houtstraat in Haarlem nagaat dan komt men al spoedig tot de ontdekking, dat er in de dertiende tot de zestiende eeuw bitter weinig geschreven is. De me dedelingen die daarvoor in de historieboe- ken te vinden zijn munten helaas uit in kortheid en zijn bovendien nog vaag. Wel is er uit op te maken, dat ook in die tijd de Grote Houtstraat al een der voornaam ste straten was. Haarlem was toen even wel nog een klein provinciestadje, zodat ook de hoofdstraat geen allures had. Een winkelstraat was het in die tijd blijkbaar nog niet want er worden nogal wat inrichtingen genoemd, die daar toen gevestigd waren en die bepaald niets met een winkel te maken hadden. Allereerst was daar bijvoorbeeld het in 1249 gebouwde Karmelietenklooster, dat gevonden werd op de plaats waar nu de Grote Houtstraat en de Anegang samen komen. In die tijd was er ook een zieken huis in de Grote Houtstraat, maar waar dat gestaan heeft is niet zeker. De Grote Houtstraat, die zich toen slechts uitstrek te van de Grote Markt (het Sant) tot de Oude Gracht had in 1312 evenmin als alle andere Haarlemse straten gepla veide straten. Ook de drukke winkelstraat van tegenwoordig was toen een zandweg. De bestrating van de Houtstraat heeft plaats gevonden voor 1624. Dat staat vast want bij de heftige botsingen tussen de Hoeken en de Kabeljauwen bekogelden de beide partijen elkaar met straatstenen, die uit het plaveisel gehaald waren. Voor degenen, die de historie van Haar lem enigszins onder de knie hebben is het De Grote Houtstraat in december. Versierd met „Sinterklaaskersttakken" De Grote Houtstraat Vereniging is ont staan uit een initiatief van de heren Abr. meyer en J. A. Vermeer, die op 8 mei 1909 de bewoners van de Grote Houtstraat uitnodigden voor een bespreking over de wijze waarop deze toen al belangrijkste straat van Haarlem zou kunnen deelne men aan de feestelijkheden, die ter gele genheid van de geboorte van prinses Ju liana gegeven zouden worden. Dit initia tief viel bijzonder in de smaak en reeds in de vergadering van 25 juni kon worden overgegaan tot de oprichting van de Gro te Houtstraat Vereniging. Men had de meevaller met een niet geheel lege kas te kunnen starten omdat er na het waarlijk niet bekrompen feest en na de bestudering van de boeken nog een flink saldo over was. Uiteraard was dit een bijzonder ste- De feestversiering van de Grote Hout straat tijdens de Flora-tentoonstelling in 1953 in Heemstede. vige ruggesteun en het eerste bestuur bestaande uit de heren Abr. Meyer, mr. H. Ph. 't Hooft. B. Langeveld, H. J. Leu- pen en M. Scheer kon dan ook met frisse moed beginnen. En de eerste daad was het ontwerpen van de statuten en het huishoudelijk re glement. Het doel was simpel: „Het be hartigen van de belangen van de Grote Houtstraat als winkelstraat en van de be langen van haar bewoners, alsmede van hen, die bij deze straat geïnteresseerd zijn." En men heeft woord gehouden, want bij alle feesten, acties en andere gebeur tenissen heeft de Vereniging zich op de een of andere manier voor haar leden verdienstelijk gemaakt hetgeen uit de hierna volgende zeer summiere op somming mag blijken. In 1910, nauwelijks een jaar na de oprichting, werd het be stuur van de Grote Houtstraat Vereniging al actief toen de straat moest worden op gebroken voor de aanleg van de rails voor de elektrische tram. Er ging een request van de Vereniging aan het gemeentebe stuur in zee met het verzoek om de straat dan meteen ook maar te asfalteren. Het request werd zoals dikwijls te doen ge bruikelijk bij requesten in overweging genomen. Maar het duurde toch tot 31 de cember 1923 voor de gemeenteraad het definitieve besluit tot asfaltering nam. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog uit brak werd er in de Grote Houtstraat on middellijk een comité gevormd om de Bel gische vluchtelingen te helpen en talrijke bewoners uit Haarlems eerste winkelstraat boden een Belg een gastvrij tehuis. Vlak na de oorlog, op 22 november 1919, brach ten Koningin Wilhelmina en Koningin moeder Emma een bezoek aan Haarlem en daarbij viel ook enkele Grote Hout straatbewoners de eer te beurt in het stad huis aan de beide vorstinnen te worden voorgesteld. Toen in 1921 het gemeentebestuur met een voorstel kwam de straatbelasting voor die straten, die geasfalteerd zouden wor den, te verhogen, ondernam de Grote Hout straat Vereniging, samen met andere straat verenigingen, een actie tegen dit vooistel, die succes had: de belastingverhoging bleef uit. Op 28 augustus 1925 bracht de konink lijke familie wederom een bezoek aan Haarlen en opnieuw nam de Grote Hout straat met opgewektheid aan de feesten deel. In 1926 werd verder met succes een inzameling gehouden voor de watersnood. In 1934 uiteraard moeten wij een aan tal feestelijke gebeurtenissen overslaan organiseerde de vereniging een feest- week ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan en ook het zesde lustrum werd uit bundig gevierd. In de oorlogsjaren 1940-'45 De Grote Houtstraat tussen Oude Gracht en Spekstraat omstreeks 1650 leverde dit schilderachtige beeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13