Door samenwerking is na oorlog veel goeds tot stand gebracht M. Wertheim sprak over eigen werk Schenkingen aan gemeente Haarlem DE BEURS van {gisteren Amsterdamse Beurs 7 OUD-MINISTER-PRESIDENT PREES: An"koon van pand naast Fans Halsmuseum B. en W. gaan orde scheppen in chaos van rijen dik geparkeerde fietsen Burgerlijke Stand van Haarlem H. Ch. C. J. van der Mandere overleden Bekend publicist en radiocommentator W. VOET ZONEN Zes ton gevraagd voor de aanleg van straten en riolen in Schalkwijk Verkoop van huizen Geen autowrakken meer op straat in Haarlem Ook straatfotografen worden geweerd Route van lijn 11 wordt gewijzigd Scheepvaart UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 6 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Niet uit overmoed had de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid voor donderdagavond een feestavond in de Haarlemse Stadsschouwburg belegd, maar uit dankbaarheid voor dr. W. Drees, zoals de vice-voorzitter van de federatie, de heer E. J. Lodewijks, het in zjjn openings woord uitdrukte. Een stampvolle schouw burg heeft de heer Drees en z\jn echtge note een hartelijke ontvangst bereid. Toen het echtpaar Drees de zaal betrad, zong men staande het socialistenlied. Dr. Drees zette uiteen, waar het bij deze verkiezingen omgaat en wierp een terug blik op de jaren na de oorlog, waarin hij in de regering heeft zitting gehad. Hij memoreerde hoe in de oorlogsjaren een samenwerking tussen mensen van verschillende en religieuze overtuiging tot stand kwam. In de Partij van de Arbeid heeft deze samenwerking gestalte ge kregen. „Als ik iets heb nagestreefd, dan is het het verwezenlijken van mijn begin selen in samenwerking met anderen". Op rustige toon besprak de oud-premier de wijze, waarop zijn partij thans door sommige vertegenwoordigers van andere partijen wordt "gekwalificeerd. Over een leuze van de V.V.D.: „Nederland moet op nieuw worden bevrijd", zei hij: „Of men weet niet meer wat de bevrijding is ge weest, of men mist alle scrupules". Voorts is gesproken van „dertien jaar schrikbe wind". „Dan pleegt men een aanval op 'de eigen partijen, want de socialisten hebben steeds een minderheid gevormd". Ook citeerde de heer Drees: „In dertien jaar is meer schade aan ons volk toege bracht, dan in vijf jaar bezetting". Op milde wijze hekelde hij deze uit latingen, die naar zijn mening een rede lijke verhouding tussen de diverse partijen niet bevordert. Hiertegenover stelde hij dat in de na oorlogse jaren veel goeds is tot stand ge komen „dank zij een gezamenlijke krachts inspanning, waaraan wij hebben mogen bijdragen". Dr. Drees wees erop dat door een con structief beleid een grotere sociale recht vaardigheid is tot stand gebracht, ruime culturele mogelijkheden zjjn geschapen, voor de jeugd meer kansen zijn gekomen, de bestaanszekerheid is vergroot, de werk gelegenheid is verruimd. „Iedereen is voorstander van de sociale wetgeving, maar dat deze geld kost, is de schuld van de P.v.d.A.", zei de heer Drees Onder auspiciën van de Haarlemse Boekverkopersvereniging hield de heer M. Wertheim donderdag in Brinkmann een lezing over eigen werk. Het was de derde, tevens laatste van een serie van drie ter gelegenheid van de vierentwin tigste Boekenweek. De heer H. H. Meinema sprak namens de Haarlemse Boekverkopersvereniging een paar inleidende woorden: „Met zijn oeuvre bestaande uit Isaac de Fuentes, Vorst in Ballingschap, Prenten aan de galg en In de Soete Bazinnen, levert de auteur Wertheim een belangrijke bijdra ge tot de Joodse litteratuur. Schrijven is echter maar bijzaak voor hem. Door fa milie-omstandigheden kwam hij al vroeg in het zakenleven terecht. Daardoor is hij financieel onafhankelijk. Hij kan zich de weelde veroorloven zijn op schrift gestel de gedachten desgewenst in de bureaula te laten rusten, te laten bezinken, om te wachten tot het werk gegist is". Dat heeft de heer Wertheim dan ook gedaan. Pas op vijftigjarige leeftijd is hij gaan schrijven. Vooral gebeurtenissen uit zijn eigen verleden vormen een inspiratie bron. Zo is Jonas de Joodse bijbelven- ter uit „Vorst in Ballingschap" zijn oom, die vroeger altijd in de winkel van zijn vader kwam. Maar ook in het dage lijks leven wordt de heer Wertheim vaak zo getroffen door een bepaalde figuur, door een enkele zin of door een paar woor den, dat hij er een roman of novelle over kan schrijven. Zo vertelde de heer Wert heim, dat hij thans bezig is met een novel le, die berust op de volgende anecdote: „We waren thuis, met een stel mensen. Het was oudejaarsavond. We waren wat aan het dansen. Mi in zoon, die zeeman is. vroeg zijn meisje. Zij zat aan de kant op ^en stoel. Hij riep toen: „Kom muurbloem, kom op." Deze laatste woorden vond ik zo treffend, dat ik naar aanleiding daarvan nu bijna een novelle voltooid heb". Het eerste boek van de heer M. Wert heim is „Isaac de Fuentes" geweest. Hij las er de proloog uit voor. In simpel pro za, dat erg anekdotisch aandoet, vertelt de auteur hierin over het leven van ver schillende Joodse generaties, voorname lijk in de hoofdstad. Het boek handelt voorts over een Portugese aristocratische Jood. die getrouw! is met een Hollandse vrouw, Jannetje Kan. Tussen dit. boek en ..Morst in Balling schap" schreef de heer Wertheim ..De ste nen uit. de stofhopen" Dat werk <s ech ter nooit verschenen. Wèl heeft het bij de uitgever gelegen, maar de heer Wertheim heeft het terug genomen. „Ik wou het nog wat laten gisten. Misschien ziet u het in de toekomst nog wel verschijnen". B. en W. van Haarlem stellen de raad oor het perceel Klein Heiligland 70 zwart °n rood aan te kopen voor 7.800, zijnde de koopsom 7.000) verhoogd met de op de overdracht vallende kosten, makelaars provisie, alsmede een bedrag van 120 dat reeds in het Grootboek Woningverbetering is gestort. Het aan te kopen pand ligt naast het Frans Halsmuseum. B. en W. achten de aankoop belangrijk met het oog op een afronding van het gemeentelijk bezit in de omgeving van het museum. Deze aan kopen kunnen van nut zijn bij een even- hiele uitbreiding van het Frans Halsmu seum. Naar wij vernemen zijn er thans 'mg geen plannen in die richting. Als het "chter noodzakelijk mocht blijken tot uit breiding over te gaan is het van belang, dat de gemeente de daarvoor in aanmer king komende percelen reeds in eigendom heeft. In de toelichting op het raadsvoor stel schrijven B. en W. dat het perceel in goede staat verkeert en in totaal 764,14 per jaar aan huur opbrengt. op mild ironische toon. H\j sprak van „onwaarachtigheid in de politiek". Men heeft allerlei wensen, aldus spreker, maar men verwyt ons dat wij te veel hebben uitgegeven. Men geeft niet aan met welk geld allerlei wensen moeten worden ge realiseerd. Wel wil men belastingverlaging. „Onze partij heeft meer dan dertien jaar meegewerkt aan een constructief beleid, vol vertrouwen gaan we nu de toekomst in. Ik hoop dat ons volk op 12 maart een stap vooruit zal zetten naar een betere toekomst", zei dr. Drees tenslotte. Nadat men een gedeelte uit het oude- jaarsprogramma van Wim Kan had ge hoord, sprak de federatievoorzitter, de heer J. Willemse, de oud-premier toe. „Wij zijn trots op u en dankbaar. Moge u nu lang van de rust genieten", zei hij, waarna hij speciale dank aan mevrouw Drees bracht. Mevrouw L. Verkijk-Bleeker overhandigde haar een boeket anjers, waarna de heer G. Blokdijk dr. Drees enkele boekwerken aanbood. Deze dankte voor de huldiging, wees op de steun die hij steeds van zijn vrouw heeft ondervonden en zei tenslotte dat zijn partij belangrijk in kracht is toegenomen De heer Willemse deelde mee dat sinds 11 december 149 nieuwe leden in Haarlem zijn geboekt. Hij drong op grotere activiteit aan, zodat dit aantal nog belangrijk kan worden opgevoerd. Voor de muzikale omlijsting zorgden de heren G. Michels en C. van der Glas met piano- en vioolspel. Mede aanwezig waren de algemeen secretaris van de Oostenrijkse socialisti sche partij, de heer Pipperger, de oud staatssecretaris M. van Veen en dr. M. J. Prinsen. In de loop van het afgelopen jaar is aan de gemeente Haarlem een tiental kunst voorwerpen geschonken. Zo zijn ten behoe ve van het Frans Halsmuseum aangebo den: een zelfportret van Henri Jonas, ge legateerd door wijlen de heer J. A. M. Hootsmans, een aquarel „Vesting Naar- den in de herfst" van de hand en geschon ken door jhr. F. Teding van Berkhout, een zelfportret van KI. van Leeuwen, geschon ken door de heer en mevrouw Sloothaak, een damasten tafelkleed met bijbehorende servetten van omstreeks 1825, geschonken door mejuffrouw J. H. C. Ooster, een ne gentiende eeuws lichtschermpje, geschon ken door mejuffrouw E. E. van de Wete ring, een interieur van de hand van Alexander Hugo Bakker. Korff, geschon ken door mevrouw Th. Laue-Drucker en een kerkinterieur van de hand van Jo hannes Bosboom, eveneens geschonken door mevrouw Th. Laue-Drucker. Voorts zijn geschonken: een kaart van Haarlem van de hand van dr. Engelman (1794), geschonken door de heer G. Bijs ter, een pentekening van de ruïne van Bre- derode van de hand van en geschonken door jhr. F. Teding van Berkhout en e,en repro- duktie van het Néaerlahdsé;ï$j'ks^yapen in mozaïek van de hand van Anton Molken- boer. geschonken dóöK'efë 'hêêrvenTrrfëbrötfwl Vorstman-Coelen. Deze drie voorwerpen hebben nog geen bepaalde bestemming ge kregen. B. en W. stellen de raad voor de genoem de kunstwerken onder dankbetuiging aan de schenkers in eigendom te aanvaarden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een nieuw artikel aan de Algemene Politieverordening toe te voegen, volgens welk het voortaan verboden zal zijn fiet sen op een andere wijze te plaatsen of te laten staan dan in voor dat doel aange bracht rijwieltegels, -rekken of -klemmen en langer dan een volgens B. en W. open baar bekend te maken besluit. Voorts zal het verboden zijn een fiets neer te leggen of te laten liggen. Bij overtreding van deze bepaling zal de houder van een fiets niet strafbaar zijn, indien hij aannemelijk kan maken, dat zijn fiets door een ander verkeerd is geplaatst of neergelegd. Het zal eveneens verboden zijn een fiets uit een tegel, rek of klem te verwijderen, zonder dat men hiertoe gerechtigd is. B. en W. zijn tot deze voorgestelde wij ziging gekomen omdat met name bij het station en op andere plaatsen in de bin nenstad veel overlast wordt ondervonden van fietsen, die daar soms rijen dik tegen bomen, hekken, gevels en winkelruiten worden geplaatst, of zonder meer worden „neergesmeten". Een commissie bestaan de uit de heren A. de Keulenaar, ir. Ch. C. van der Vlis en I. B. Brauckmann, ver tegenwoordigende de afdeling belasting en financiën, openbare werken en politie, heeft een uitvoerig rapport over dit vraag stuk uitgebracht, waaraan tevens was toegevoegd een advies van de Nederland se Spoorwegen over de ernstige hinder, ondervonden van de voor en terzijde van het inlichtingenbureau van de spoorwegen op het Stationsplein geplaatste fietsen. BEVALLEN van een zoon: 3 maart: •J. Meijerink-Vaartjes; 4 maart: M. J. H. Sival-van Keulen: W. Struik-van Broek huizen; M. Prins-Hulsebosch; A. J. Hart- nack-van Hofwegen; 5 maart: C. A. Smal- de Bruin. BEVALLEN van een d o c h te r 4 mrt.: S. Brink-van Daalen; H. H. Poort-Jaeger Nickel; S. W. F. Verdam-Kaagman; A. Duindam-de Vreugd; M. G. Beekveld-Ter- stal; E. G. Kriebel-Vroom; 5 maart: M. A. Onderwater-Kruijver; W. Kramer-van Wijk; C. H. M. Lagerweij-Bogaard. ONDERTROUWD: 5 maart: S. A. Wel- sing en A. Battels. GETROUWD: 5 maart: W. J. A. Bakker en H. M. Koelemij; S. J. Steenkist en H. H. Bouwman; J. A. Hoeben en G. F. Broker hof; M. C. Smit en P. E. van der Geest; J. A. Schoorl en V. E. Rethans. OVERLEDEN: 3 maart: E. Zandstra- Meijer, 67 j., Lotterstraat; J. H. Hellemink, 77 j„ Westerboogaardstraat; 4 maart: C. J. van Lunteren-Gantvoort, 68 j„ Hazepaters- laan; J. J. W. Janssen-van Ieperen, 68 j„ De Genestetstraat. In de Ursulaklinick te Wassenaar is in de afgelopen nacht overleden de heer H. Ch. C. J. van der Mandere, directeur- secretaris der Haagse Volksuniversiteit en een bekend radiospreker over internatio nale politiek. Hij zou op 17 maart 76 jaar geworden zyn. De heer Van der Mandere werd in 1883 te Amsterdam geboren. Van 1899 af was hij werkzaam als journalist te Goes, Nij megen en 's-Gravenhage. In 1908 werd hij secretaris van de Nederlandse Coöperatieve Bond en in 1919 directie-secretaris van de Koninklijke Nederlandse Edelmetaalbe- drijven. Van 1920 tot 1929 bekleedde hij de functie van secretaris van de Bond van Eigenaren van Nederlands-Indische Sui kerondernemingen. In 1911 werd hij secretaris van de toenmalige algemene bond „Vrede door Recht" en daarna van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede". Van de oprichting op 29 december 1945 af tot 1949 was hij secretaris van de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde. Voorts was hij bestuurslid van tal van verenigingen op internationaal-sociaal gebied. In 1934 was hij in het Saargebied en van 1937—1938 in Syrië werkzaam voor de Volkenbond. In 1937 werd hij radio commentator bij de AVRO. De heer Van der Mandere was ook een bekend publicist. Onder het pseudoniem Edgar de Melville deed hij in 1950 „De Haagse overeenkomst ter beslechting van vreedzame geschillen" het licht zien. Voorts staan op zijn naam: „Reisindrukken uit Montenegro" (1913), „Het Evenredig Kiesrecht" (1918), „Crisisrechtspraak" (1918), „De Volkenbond en zijn belang voor Nederland" (1919), „Het Permanente Hof van Internationale Justitie" (1920), „Het Roode Kruis en zijn geschiedenis" (1921), „De geschiedenis en de betekenis der Java- suiker-industrie" (1927), „De geschiedenis der Vredesbeweging" (1928), „Spanje"' (1929), „Vijftien jaren arbeid van de Vol kenbond" (1935), „Volkenbond en sancties" (1935), „1914—1939" (1939), „Het Handvest van San Francisco" (1945). „Kleine ge schiedenis van de grote oorlog" (1945), „Wat gebeurde er in 1945" (1946), „Oorlogs misdadigers te Neurenberg en Tokio" (1946), „Wat gebeurde er in 1946" (1947), „Het 12-jarig bestand en de Vrede van Munster" 1947), „Deritg jaar wereld- strijd" (1947) „Van Jalta tot Korea" (1950) en „Achtergronden der Internationale Politiek" (1953). Advertentie KELTUM PIEET en ZIIFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 B. eri W. van Haarlem vragen de raad een krediet van zes ton voor het aanleggen van een rioolnet ter lengte van 3,8 kilome ter en het aanbrengen van 32.000 vierkante meter bestrating in het uitbreidingsplan Schalkwijk. In totaal zal voor dit werk een bedrag van 1.730.000 nodig zijn (waar van /l.256.000 voor de bestratingswerk zaamheden), maar B. en W. achten het met het oog op de financiering beter, dat voorlopig slechts een bedrag van zes ton wordt gevoteerd. In het totaalbedrag zijn tevens begrepen de kosten van plantsoenaanleg, de kosten van het maken van speelgelegenheden voor de jeugd en die van het aanleggen van noodstraten en het maken van sonderin gen. alles tezamen geraamd op f 387.400. Met. de uitvoering van deze werken zal niet worden begonnen, voordat de raad zich zal hebben uitgesproken met betrekking tot het onderdeel van het plan Schalkwijk dat het eerst voor uitvoering in aanmerking komt. Met het oog op de noodzakelijke voorbereidingen is het echter gewenst, dat zo spoedig mogelijk een krediet wordt verleend, zodat geen vertraging ontstaat met betrekking tot de nog te vervullen for maliteiten. De uitslag van de donderdag gehouden veiling van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: Ged. Voldersgracht 55 5700, mej. E. Hegman; Indischestraat 23, f 5605, J. Hartog; Berckheydestraat 5 zw en ï'd., 4910, H. Bierdrager; Boogstraat 6. niet geveild; Aelbcrtsbergstraat 22, 5500, J. Langeveld; Bakenessergracht 32 zw. en rd. 6200, K. Nap qq; Begijnhof 21 en 23 4100, D. de Vries; Schagchelstraat 16 zw. en rd„ 9000, K. Nap qq; Schagchelstraat 16A zw. en rd., 12.200. K. Nap qq; Spaan- sevaartstraat 29, 4000, D. de Vries; Su- matrastraat 17, 4650, J. Lucas; Ipenrode- straat 9, niet geveild. W ij si ging politieverorde ni ng Als de gemeenteraad zich woensdag met een door B. en W. voorgestelde wijziging van de Algemene Politieverordening kan verenigen, zal het voortaan in Haarlem verboden zijn voertuigwrakken op de openbare weg te plaatsen of te hebben. Bo vendien zal het verboden zijn op de open bare weg aan het publiek aan te bieden portretten of fotografische opnamen te maken of het doen of laten maken van fo to's aan te bevelen. De aanleiding tot het wijzigen van de Haarlemse politieverordening is gelegen in een overeenkomstige wijziging van de Amsterdamse A.P.V. B. en W. hebben de hoofdcommissaris van politie verzocht ad vies uit te brengen, welk advies uitgangs punt is geweest voor de voorgestelde wij ziging. De gewijzigde bepalingen geven een scherpomlijnde definitie van de De- grippen „openbare weg" en „voertuigen". Onder voertuigwrakken worden verstaan voertuigen (aanhangwagens daaronder begrepen) welke niet voldoen aan de eisen en voorwaarden van het Wegenverkeersre glement, voor zover deze zich in kennelijk verwaarloosde toestand van onderhoud be vinden. NZH acht beswaren van Distellaanbewoners gegrond Naar aanleiding van adressen van bewo ners van de Distellaan in Aerdenhout en van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld om een halte te maken aan de Teding van Berkhoutlaan in Aerdenhout heeft het ge meentebestuur van Bloemendaal na ampele discussie hierover in de raad besloten de route van buslijn 11 enigszins te wijzigen. Daarbij is rekening gehouden met de be langen van de bewoners van het Rijnegom- kwartier doch bovenal heeft het college van B. en W. daarover overleg gepleegd met de N.Z.II.V.M. en ook de situatie van de wegen in het gebied waar deze bus doörhecnrijdt is daarbij in aanmerking ge nomen. De gewijzigde route vraagt een offer van de N.Z.H., omdat de bus een om rit zal moeten maken. De bezwaren door de bewoners van de Distellaan naar voren gebracht in de raadsvergadering kan de N.Z.H.V.M. delen met het oog op de be planting in deze laan. waardoor de bussen nogal eens beschadigd worden. De Clema tislaan biedt wat dat betreft minder be zwaren. De busroute is nu als volgt vastgesteld: Van station Heemstede-Aerdenhout af over de Zandvoorterweg tot de Viersprong zon der stopplaats, bij de Viersprong rechtsaf, een stukje Oosterduinweg en door de Rij- negomlaan, waar de bestaande halte ge handhaafd blijft, tot de Spiegelenburgh- laan, die geheel afgereden wordt met onge veer in het midden van deze laan een hal te; door de Waal Malefijtlaan (geen halte), linksom de Oosterduinweg op, rechtsom naar de Bilderdijklaan, op welke laan aan het begin bij de zogenaamde Vijfsprong een halte komt en dan vervolgt de bus haar weg naar het Bovenwegkwartier. Terug rijdt de bus als volgt: Bilderdijk laan (halte begin bij de vijfsprong). Ooster duinweg tot de Waal Malefijtlaan, Spie- gelenburghlaan met halte in het midden, dan door de Clematislaan naar de Ooster duinweg tot de Tramweg, met een halte aan het begin van de Tramweg, Ooster duinweg, Nic. Eeet'slaan nabij de Vier sprong 'n dan van de Viersprong af via de Zandvoorterweg zonder stopplaats naar het station Heemstede-Aerdenhout. De bus rijdt dientengevolge niet meer door de Distellaan, doch in plaats daar van op de terugweg door de Clematislaan en heen door de Rijnegomlaan. Bus 11 zal zo spoedig mogelijk deze route gaan volgen. Naar men ons mededeelde misschien nog deze week. Dit hangt af van een eventueel verleggen van de bocht bij de Tramweg, die bezwaar oplevert bij het draaien voor de bus. Op de Distellaan was éénrichtingver- keer; nu zal er in beide richtingen gereden mogen worden. De Clematislaan was tot nu toe verboden voor verkeer van oostelijke naar westelijke rijrichting. Nu zal dit mei het oog op de busroute van west naar oost worden. AMSTERDAM Het was op hét Damrak wel- heel erg stil. De beurs blijft terughoudend en wenst eerst de aanstaande, door premier Kroesj- tsjev te houden redevoeringen in Oost- Duitsland, af te wachten. Het geringe aan bod was gisteren voldoende om de koersen voor de internationale waarden iets bene den de slotkoersen van de vorige dag te brengen. De ondertoon was echter zeer goed. Van Wallstreet, dat onregelmatig was gesloten, ging geen stimulans uit. Amerika liet in de P'nilipshoek verstek gaan en dit betekende voor deze aandelen bij de opening op 528, een koersverlies van ongeveer 7 percent. In het verdere beurs- verloop werd dit verlies tot 5 punten te ruggebracht. De converteerbare obligaties waren iets lager. Kon. Olie steeg van 167.10 tot 167.50 en bleven op deze prijs ongeveer 1.50 beneden de vorige slotkoers en een gulden beneden pariteit New York. Parijs had in deze hoek een stukje aan de markt. AKU hield zich zeer goed bij een verlies van ongeveer drie punten. Uni lever verloor slechts ruim 1 punt. KLM werd, ingevolge Wallstreet, een gulden hoger geadviseerd. Maatschappij Nederland noteerde een paar punten hoger. Ook Holland Amerika Lijn en aandelen Koninklijke Boot noteer den boven de slotkoersen van de vorige dag. Van de leidende cultures lagen Cer tificaten Deli aangeboden. HVA was een fractie lager, Senembah daarentegen iets hoger. De staatsobligaties lagen aanvan kelijk zeer vast in de markt. Er volgde een reactie maar dit verhinderde niet. dat de stemming uiteindelijk merendeels vast bleef. De aanstaande nieuwe 2Vz percent premielening Amsterdam groot 20 mil joen, was voor de beurs geen verrassing. Reeds weken geleden werd ter beurze over deze lening gesproken en geleidelijk in de koers van de reeds genoteerde premie leningen verdisconteerd. Deze werden dan ook vrijwel onveranderd geadviseerd. De eerste notering voor aandelen Bataafsche Aanneming Maatschappij bracht een ad- vieskoers van 205 percent tegen de vorige dag 202 gerekend naar de laatste claim- waarde. Berghuizer Papier werd opnieuw enige punten lager geadviseerd. De advies prijs voor aandelen Nederlandsche Aanne ming Maatschappij v/h Boersma was hoger op het verhoogde dividend en het gunstige jaarverslag. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Het koersniveau bewoog zich licht in beide richtingen, hoewel de stijgingen de dalingen in aantal overtroffen. Goede koerswinsten deden zich vooral voor bij aandelen, die niet in de groepen zijn waar over de gemiddelden worden berekend Onlangs nog leidende fondsen hadden winstnemingen te verduren. Ziokol moest 7 dollar en Zenith 3 dollar prijsgeven. Het laatste fonds kwam scherp terug van zijn laagste dagwaarde. De tabakswaarden ondervonden steun. De leidende staalfond- sen fluctueerden licht. De spoorwegen ontwikkelden zich halverwege de beurstijd met Western Pacific 4 dollar hoger en andere fondsen ongeveer een dollar of meer hoger Non-ferro metalen kregen hun deel van deze belangstelling. International Nickel, Kaiser Aluminium en Aluminium stegen een dollar of meer. Het industrie gemiddelde kwam van 611.84 op 611,87; dat voor spoorwegen van 164,65 op 165,12 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,73 op 93,05. De aandelenomzet daalde van 4.150.000 tot 3.930.000. Van de 1211 verhandelde fondsen sloten er 542 hoger en 436 lager. (UPI) Aagtedijk, 5 v. Zanzibar n. Nacala. Aagtekerk, 6 te Tanga. Aalsdijk, 4 v. Halifax n. Tripoll. Abida, 5 v. Bachaquero n. Curagao. Acila, 9 te Curagao verwacht. Aegis, 5 v. Aruba n. Port of Spain. Akkrumdijk. 6 670 m. z.o. Bermuda n. Cristobal. Alblasserdijk, 5 v. Hamburg n. Rotterdam. Alcor, 5 475 m. z. St. Vincent n. Las Palmas. Aldabi, 6 te Salvador. Almdijk, 5 v. R'dam via Anlw. n. Golf v. Mexico. Alnati, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphard, 5 220 m. n.n.o. F. Noronha n. Rio de Jan. Alpherat, 5 750 m. w. Azoren n. Terneuzen. Ameland. 5 v. Liverpool n. Dublin. Amstelkroon, 5 90 mijl o.n.o. Port Sudan naar Vizagapatnam. Amstellaan, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Engeland. Amstelland, pass. 5 Perim n. Suez. Amstelpark, 5 te Leith verwacht. Amstelstad. pass. 5 Perim n. Suez. Angolakust, 5 rede Novo Redondo. Annenkerk, 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Antonia, 5 ten anker Musirivier n. Pladju. Appingedijk, 5 te Santos verw. v. Paranagua. Arendsdijk, 4 v. Miami n. Havana. Argos, 5 120 m. w. Cyprus n. Izmir. Arkeldijk, 5 te Suez. Arnedjjk, 5 te Antwerpen. Asibidiske, 5 600 m. z.w. Sclllys n. Amsterdam. Astrid Naess, 5 45 m. z.w. Mona n. Las Piedros. Attis, 6 te Maracaibo. A verdijk, 6 te New York. Axeldijk. 5 v. Rio de Janeiro n. Santos. Bali, 5 v. Napels n. Genua. Banda, 5 v. Labuantrino n. Surabaja. Banggai, 5 490 m. z.o. Okinawa n. San Francisco. Bantam, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bennekom, 5 v. Porto Cabello n. Curagao. Billiton, 5 v. Dipolog n. Cebu. Bloemfontein, 6 te Durban verw. v. East-London. Boskoop, 5 te Amsterdam n. La Guaira. Breda, 6 te Port of Spain. Bussum, 5 90 m. o.n.o. Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Arnhem, 5 265 m. o.z.o. Malta n. Pernis. Caltex Delft, pass. 5 Algiers n. Rotterdam. Caltex Eindhoven. 5 v. Rotterdam n. Vlissingen Caltex Leiden, 5 33 m. n.w. Perim n. Bahrein. Caltex Pernis, 5 350 m. o. Madras n. Perz. Golf. Caltex Rotterdam, pass. 5 Oran n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 5 dw. Klïorya Morya baai naar Rastanura. Camerounkust, 5 160 m. o. Madeira n. Le Havre. Carillo, 5 850 m. o. Bermuda n. Libertador. Casamance. 5 45 m. z.w. Kp. Blanc n. Dakar. Ceronia. 6 v. Geelong n. Portland. Charis, pass. 5 Terschilling n. Antwerpen. Cinulia, 5 v. Liverpool n. Curagao. Cistula. 5 v. Hongkong n. Singapore. Cities Service Valley Forge, 5 180 m. w. Kreta naar Mena. Cleodora, 5 60 m. n.w. Muscat n. Abadan. Coolsingel, 5 380 m. o.n.o. Trinidad n. Pto. Ordaz Cradle of Lib., 5 500 m. n.w. Kaapst. n. Ph.delphia. Crania, 2/4 te Curagao verwacht. Delft, 5 v. Amsterdam n. Wcst-Indië. Diemerdijk, 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Dordrecht, 5 420 m. o. Ph.delphia n. Ph.delphia. Dorestad, 4 1380 m. n.o. Martinique n. P. Cardon. Doris, 5 te La Guaira. Duivendrecht, 5 60 m. z. Stann n. Calabar. Dulvendijk. 5 250 m. w.n.w. Kp. Mala n. Balboa. Elizabeth B. 6 te Honolulu. Ena, 5 in Panamakanaal ver. n. Punta Cardon. Eos. 5 v. Rotterdam n. Amsterdam. Esso Nederland. 5 110 m. o. Port Sudan n. Suez. Etrema, 5 te Istanbul. Friesland SSM. 5 te Setubal verwacht. Garoet, 6 te Makassar verwacht v. Surabaja. Giessenkerk. pass. 5 Okinawa n. Hongkong. Graveland. 5 dw. Madeira n. Recife. Guineekust. 4 v. Bremen n. Hamburg. Heihor, pass. 5 Algiers n. Leixoes. Hector, pass. 5 Vlissingen n. Hamburg. Heelsum, 5 270 m. w.n.w. Finisterrc n. Bermuda Heemskerk. 5 200 m. o. Formosa n. Kobe. Helicon, 4 270 m. n.w. Barbados n. Amsterdam. He.rsilia, 5 v. Porf Au Prince n. Santiago de Cuba Hilversum, pass. 5 Malta n. Banias. Kispania. pass. 5 Finisterre n. La Spezia. Holendrecht, pass. 5 Startpoint n. Amsterdam. Hoogkerk, pass. 5 Beachvhead n. Port Said. Hydra. 6 v. Amsterdam n. West-Indië. Iberia. 5 20 m. o.z.o. St. Vincent n. Bremen. Isis, 5 te Caracol verwacht v. Willemstad. Ivoorkust. 5 v. Bakoradirivier n. Cess. Jac. Verolme, 5 145 m. n. w. K. Maysi n. Coquimbo Jagersfontein. 5 v. Amsterdam n. Southampton. Japara. 5 340 m. o.z.o. Messina n. Napels. Jason, 5 te La Guaira verwacht v. New York. Java. 5 180 m. z. Azorfen n. Houston. Johannes Frans, 5 460 m. n.o. Belem n. Campana. Joseph Frering, pass. 5 Las Palmas n. IJmuiden. Jupiter, pass. 4 Kd. Tenez n. Malta. Kaap Hoorn. 5 dw. Comoro eil. n. Mena. Kalinga. pass. 5 Kp. St. Vincent n. Mena Al Ahm. Kalydon 13 te Anacortes verwacht. Karakorum, 5 te Bremen v. Hamburg. Karimata. 4 v. Port Said n. Lattakia. Karossa, 5 dw. Aroe eil. n. Merauke. Kasimbar, 5 te Hollandia verwacht. jKeizerSWftard, 5-vi NëW Vork n. Cardon. Kelletia, 6 v. Port Sudan n. Abadan. Kellia. 6 te Anacortes. Kenia. 5 te Buenos-Aires verwacht. Kerkedijk, 5 v. New York n. Antwerpen. Kermia, 5 te Donges verwacht. Khasiella, 7 te Avonmouth verwacht. Kieldrecht, 6 te Rotterdam. Kinderdijk, 5 300 m. z.w. Horta n. Havana. Kloosterdijk, 5 300 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Koningsw., 5 540 m. n.o. Ascunsion n. L. Marques. Kopionella. 5 550 m. o. Martinique n. Sal. Korovina, 5 120 m. z.w. Fayal n. Landsend. Kosicia, 5 450 m. z.w. Azoren n. Landsend. Kreeft, 5 70 m. z.z.w. Bergen n. Narvik. Kryptos,, 18 te Miri verwacht. Kylix, 7 te Puerto La Cruz verwacht. Lnagkerk, 5 te Genua. Harenberg. 5 v. Takoradi n. Wineba. Laurenskerk, 5 180 m. z. Guardafui n. Aden. Lawak. 5 1000 m. w. Kaapstad n. Kaapstad. Leiderkerk. 6 v. Suez n. Karachi. Lekhaven, 5 v. Salvador n. Las Palmas. Lekkerkerk, 5 v. Bremen n. Port Said. Lemsterkerk. 5 te Rotterdam. Leto. 5 v. Sapele n. Abonnema. Lcuvckerk. 5 170 m. n.w. Cochin n. Cochin. Lib. Bell, 5 165 m. z.o. St. Helena n. Ph.delphia Lieve Vrouwekerk, 6 te Marseille. I imburg, 6 te Las Palmas. Lombok, 5 250 m. w. Guardafui n. Djibouti. Loosdrecht. 5 v. Bremen n. Rotterdam. Louis Lantz, 5 330 m. z.z.w. L. Palm n. L. Palmas I.una, 5 v. Amsterdam, 6 te Rotterdam. Maas. 5 80 m. o. Alicante n. Algeciras. Maasdam, 5 te Santa Lucia. Maasland. 6 te Las Palmas. Maaslloyd. 5 v. Djakarta n. Miri. Maetsuycker. 5 80 m. z.o Christmas eil. n Singap Malea. 5 150 m. n.n.w. Madura n. Sydney. Maron, 5 v. Maracaibo n. Philadelphia. Mataram, 5 v. Philadelphia n. New York. Maureen. 5 380 m. z.w. Kp. Race n. Bayonne. Meerdrecht, 5 330 m. w.n.w. Finist. n Rotterdam Mentor. 5 te Philadelphia v. Puerto Plata. Merseylloyd. 5 v Rotterdam op proeftocht. Merwede. 5 v. Takoradi n. Lagos. Nieuws in het kart Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3 4 Nederl. '47 9 2»/« 92 4 3 °/o Nedl 1962/64 964 97 Woningbouw 6"/n lll'/j lll'/s °r. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam '56 II 967/g Pr. A'dam '56 ill 967^ Pr. R'dam '52 I 92 Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 100% A.K.U 271 4 266 Calvé Delft 453 455 Van Gelder Zonen 219'/2 220 K. N Hoogovens 360 360 Nederl. Ford 224 222 N Kabelfabriek. 326 325 gew.Philips Gloeil 531 '/a 524 Pref.PhilipsGloeil 222 Unilever (cert.) 464 459 Unilever (nieuwe) 453 4 4484 Wilton Fvononrd 198 199 Werf Gusto f50 4 15014 Dordtsche Petrol 695 690 Kon Petroleum 1 167,20 f 165,— Billiton 226 226 A'dam Rubber. 86/. 86 K.L.M 122.— 122,50 Holl. Amer. Lijn. 137 4 136'/i K.N.S.M 1364 137 N. Scheepv. Unie 131 '/a 1304 v. Nievelt Goudr. 120V8 120 Phs. v. Ommeren 233 4 234 H.V.A 133 133 Delimaatschanoij f 152,40 f 152,40 Amsterd Rank 264 264 Nat Handelsbank 131 130 Ned Handel Mij 19914 Rotterd. Bank 224 224 Twentsche Bank. 221 Anaconda Copper 711,/ie 714 Bethlehem Steel 52 4 524 U.S. Steel 93 4 73 Genera] Motors.. 46 4 46'/t Shell Union 827i 844 214 214 Vcrkecrsinstallatie. Daar het maken van de verkeersinstallatie op het Houtplein een hoger bedrag heeft gevergd dan de gemeenteraad op 23 april van het vorig jaar beschikbaar had gesteld, vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad het krediet van 27.000 te verhogen met 3980. Verhoging bijdrage. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor het aandeel van de gemeente in het exploitatie, tekort van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest voor het jaar 1958 te verhogen van 133.256 tot 136.334. Huistelcfooninstallatie. Voor de aan schaffing van een automatische huistele fooninstallatie ten behoeve van de dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken aan de Kleine Houtweg vragen B. en W. van Haarlem de ge meenteraad een bedrag van 5627 ter be schikking te stellen. Restauratiekosten. Om het restaureren van de woningen Breestraat 24 en 26 moge lijk te maken stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van 32.000 ter beschikking te stellen. De voorgevel komt voor op de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten. Het rijk heeft toegezegd een subsidie te verstrek ken, zij het pas in 1964. van 7600; ver wacht wordt dat de provincie ook zal bijdragen. Gespaard. Bij de rijkspostspaarbank in Lisse werd in de maand februari ingelegd 47.889 en terugbetaald 27.504. Tentoonstelling vliegtuigmodellen. De luchtverkennersgroep Anthonie Fokker houdt zaterdag 7 en zondag 8 maart van halfdrie tot vijf uur in het troephuis aan de Cruquiusweg te Heemstede een ten toonstelling van door padvinders gemaakte vliegtuigmodellen. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Mississippilloyd, 5 te New Orleans verwacht. Mitra, 14 te Curagao verwacht. Modjokerto, 5 v. Akaba n. Djeddah. Molenkerk, 5 v. East-London n. Port Elisabeth. Montferland, pass. 5 Ouessant n. Las Palmas. Moordrecht, pass. 5 Finisterre n. Port Said. Mijdrecht, 5 175 m. z. Azoren n. Houston. Muiderkerk, 5 te Amsterdam. Munttoren, 5 120 m. w. Cochin n. Singapore. Musilloyd, 6 te Manilla. Mylady, 5 v. Ekuata n. Miri. Naess Lion, 6 te Suez. Naess Tiger, 5 540 m. z. Flores n. Houston. Nestor, 5 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 5 v. Havana n. New York. Notos, pass. 4 Casquets n. Piraeus. Oniala. 5 v. Norrköping n. Rotterdam. Ommenkerk, 5 330 m. z.o. Guardafui n. Penang. Oranje, 5 180 m. z.o. Kangaroe eil. n. Melbourne, Oiestes, 5 50 m. n.o. Dover n. Bridgetown. Orion, 5 te Bremen v. Rotterdam. Osiris, 6 v. Cumana n. Port of Spain. Ossendrecht, 5 270 m. z. Kp. Sable n. Antwerpen. Ouwerkerk, 5 870 m. w. Loanda n. Kaapstad. Overijsel, 5 240 m. w. Minicoy n. Aden. Peperkust, 5 140 m. n. Dakar n. Freetown. Perna, 5 600 m. z. Kp. Guardafui n. Abadan. Philine, 5 v. Suez n. Mena. Poseidon, 5 te New Orleans verwacht v. Mobile. Prins Casimir, 5 215 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Prins der Nederl., 6 v. Pto. Limon n. Cartagena. Prins Frederik Hendrik, 5 te Londen verwacht Prins Frederik Willem, 5 v. Burriana n. Valencia. Prins Johan Willem Friso, 5 v. Haifa n. R'dam. Prins Willem III, 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Pr. Will. IV, 5 60 m. n.o. K. Degata n. Taragona. Provenierssingel, 5 310 m. z.o. St. John n. Bremen. Pygmalion, 5 te Bremen n. Amsterdam. Raki, 3 v. Seattle n. Vancouver. Reael, 6 te Saigon verwacht v. Singapore. Rempang, 5 70 m. n. Kp. Villano n. Marseille. Reza Sha The Great, 6 v. Band. Mashur n. Suez. Roebiah. 5 700 m. w.n.w. Fremantle n. Fremantle. Roepat, 5 v. Le Havre n. Amsterdam Roggeveen, 5 v. Bunburry n. Port Elisabeth. Rijndam. 5 v. Halifax n. New York. Rijnkerk, 5 v. Amsterdam n. Marseille. Saloum, 90 m. n.o. Finisterre n. Bordeaux. Schelpwijk. 5 100 m. o.z.o. Mena n. Mena. Scherpendrecht, 5 v. Westville n. Caribbean. Sehie, 5 te Tunis verwacht. Siberoet, 5 190 m. o. Hainan n. Hongkong. Silindoeng, 5 dw. oostp. Flores n. Brisbane. Slamat, 7 v. Bizerta n. Port Said. Sliedrecht. 5 et Amsterdam verwacht. Stad Arnhem, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Delft. 5 330 ni. z. Kp. Race n. U.K. Stad Haarlem, 5 165 m. z. Dakar n. IJmuiden. Stad Leiden, pass. 5 Royal Sovereign n. Marseille. Stad Rotterdam, 5 200 m. w. Lissab. n. Sta. Cruz. Stad Schiedam, 5 210 m. n.o. Edinburgh n. Gent. Stad Utrecht, 5 v. Bremen n. New York. Stanvac Malacca, 6 te Buatan v. Sungeigerong. Stanvac Talangakar. 5 v. Buatan n. Sungeigerong. Statendam, 6 te Penang. Statensingel, 6 v. Norlolk te Rotterdam. Steenwijk, 5 380 m. z. Kp. Race n. IJmuiden. Stentor, 5 te Paramaribo verwacht v. Pto. Ordaz. Steven, 5 170 m. w.z.w. Lissabon n. Las Palmas. Straat Madura, 5 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Magelhaen, 6 te Lorenco Marques. Straat Mozambique, 5 te B. Aires verwacht. Straat Soenda, 5 v. Kobe n. Hongkong. Sumatra. 5 550 m. z.w. Suez n. Suez. Sunetta. 5 240 m. n.w. Minicoy n. Abadan. Tabian. 6 te Alexandrië. Tahama, pass. 5 Algiers n. Antwerpen. Talisse, pass. 6 Ouessant n. Marseille. Tankhaven I, 5 dw. Singkep n. Belawan. Tappanzee, 5 v. Port of Spain n. Corpus Chrlsti. Tara, pass. 5 Wight n. Antwerpen. Tarakan, 5 v. Kohsichang n. Saigon. Taria. 6 te Singapore verwacht. Tlielidomus, 5 te Maracaibo verwacht. Themis. 6 te Antwerpen. Tiberius, 5 te Puerto Cortez. Tibia, 5 35 m. n.o. Recife n. Rio de Janeiro. Tjikampek, 5 v. Singapore n. Priok. Tjiluwah. 6 te Singapore verwacht v. Tj. Priok. Tjinegara. 5 280 m. n.o. Okinawa n. Hongkong. Tjipondok. 5 v. Osaka n. Moji. Tjitjalengka, 5 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tomocyclus, 18 ter hoogte Landsend verwacht. Tomori, 6 v. Napels n. Rotterdam. Trajanus. 5 v. Porto Limon n. Kingston. Triton, 5 400 m. w. Kp. Villano n. Londen. Tweelingen, 5 410 m. n. Dakar n. Monrovia. Utrecht, pass. 5 Perim n. Suez. Van Neck, 5 v. Singapore n. Penang. Van Waerwijck, 5 v. Moji n. Tientsin. Vasum, 5 te Portland verwacht v. Mena. Vivipara, 5 250 m. n.n.o. Madeira n. Portand. Waal. 5 v Lattakia n. Iraklion. Waiwerang, 5 120 m. w.n.w. Menado n. Darwin. Waterland, pass. 5 Fern. Noronha n. Las Palmas Waterman, 5 te Triëst verwacht v. Rotterdam. Westertoren. 5 105 m. n.w. Trinidad n. Curagao. Wieldrecht, 5 200 m. n.n.w. Mona n. Norfolk. Willemstad, 5 1660 m. z.w. Madeira n. Madeira. Witmarsum. 5 v. Mobile n. Savannah. Wonogiri, 6 te Bombay. Wonosobo. 5 300 m. o.n.o. Wake eil. n. Balboa. IJssel. pass 5 Ouessant n. Leixous. Zaankerk, 5 v. Port Said n. Genua. Zaanland, 5 v. Buenos Aires n. Santos. Zeeland, 6 te Penang. Zuiderkruis, 5 210 m w. Anderhalfgraadskanaai naar Aden. Zwijndrecht, 5 500 m. w.n.w Fayal n. Hamburg. SLEEPVAART Friesland, 6 120 m. n.w. Cardon n. Maracaibo. Hector, 6 v. IJmuiden te Sheerness. Noordzee. 6 300 m. z.w. Las Palmas n. Nigeria. Titan, 6 115 m. n.n.w. Perim n. Arabische Golf. Zeeland, 6 120 m. z. Las Palmas n. Pt. Harcourt. KLEINE VAART Ardeas, 5 50 m. z. Kp. Helles n. Izmir. Bab T. 4 v. Gijon te Bayonne. El.io, 5 10 m. o.n.o. Royal Sovereign n. Terneuzen. Elsa, 3 v. G(ion n. Santander. Ilias. pass. 4 Kp. Villano n. Rotterdam. Jcost, 5 bij Portugese kust n. Brest. Julia Mary. 5 ten anker Falmouth. Jupiter. 5 60 m. z.o. St. Abbshead n. Leith. Kaap St. Vincent, 4 v. Vestervik te Rotterdam. Leliegracht, 5 te Londen. Lijnbaansgracht, pass. 5 Br.büttel n. Mantyluoto Midas, 5 10 m. n.n.w. Kp. Fres n. Rotterdam. Phidias, 5 te Rotterdam n. Cadiz. Plato. 5 te Rotterdam n. Tunis. Schippersgracht, 5 v. Danzig n. Mantyluoto. Strabo 4 v. Barcelona n. Tarragona. Tilly, 5 op Westereems v. Delfzijl n. Aarhus. Twee Gebroed., 5 40 m. z.o. K. St. Vine. n. Antw. Westerdok, 4 v. Algiers n. Mostaganem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3