Adenauer vierkant tegen een verdunde zone CentrA Berlijns ultimatum kan worden verlengd Beraad op het Witte Huis and ré a 2 50 Ongerustheid in Bonn over kennelijke verdeeldheid in westelijk kamp Oorlogsmisdadiger in Athene tot 25 jaar veroordeeld Eisenhower raadpleegt partijleiders en de nationale veiligheidsraad <:Pra.citótoel DRINKSERVIEZEN r Van dag tot dag verkiezingsstunt die prijs VEILIG VOOR IEDEREEN: een produkt van PHILIPS-ROXANE Kroesjtsjev zegt in Leipzig dat de controle pas na sluiten van vredesverdrag zal worden overgedragen Diplomatenproces in Bonn op de lange baan? gr lioufslraaf 163 Dodelijk verkeersongeval Soeslov naar Engeland Nieuwe lente Sutan Usman Karim Protestnota is een Abboed vormt nieuwe junta van militairen in Soedan „Discoverer" toch in haar baan om de aarde Russisch protest tegen de entering der Novorossisk Kroesjtsjev kan geen rood meer zien Vijf weken voor gelegenheid geven tot hazardspel ïïül öf bFrÏFÖFn frijb 200 Jaai geleden r Sutan Usman Karim, het hoofd van de voorlichtingsdienst van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag verklaard, dat hij zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat de Neder landse protestnota tegen het nationaliseren van Nederlandse ondernemingen in Indo nesië verband houdt met de verkiezings campagne in Nederland. Volgens deze woordvoerder heeft het tijdstip van de aanbieding en het publiceren van de in houd der nota de indruk versterkt, dat een en ander verband houdt met de verkiezin gen: Advertentie ATHENE (Reuter) Dr. Maximilian Merten, adviseur van de Duitse militaire bevelhebber van Saloniki in de oorlog, is te Athene tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld nadat hij schuldig was bevonden aan oorlogsmisdaden. Hij werd niet schul dig bevonden aan moord op het merendeel van ruim 46.000 Joden die naar Polen wer den gedeporteerd, waar de meesten in concentratiekampen de dood vonden. Mer ten had verklaard onschuldig te zijn. Advertentie Door in het winterseizoen een zéér grote order dames- en herenrijwielen te plaatsen kunnen wij U nu de originele „HAWK" sportrijwielen in de nieuwste kleuren brengen voor slechts 115, dat is uniek voor geheel HAARLEM. 1 jaar garantie, en als U dat wenst: zonder aanbetaling en zonder rente voor: per week. STAP EENS BINNEN BIJ: Er is nieuws op alle afdelin gen bij Centra: dames- en herenconfectie, radio, T.V.. wasmachines, stofzuigers, wo ninginrichting. Alles reeds per week. KENNEMERPLEIN 1, TEL. 19575, HAARLEM (achter het Station) Het „Gesloten Huls" waar de deur voor U altijd open staat VERSTOPPING? Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan Défilin! Défilin werkt volgens een geheel nieuw principe: het zorgt, dat de darminhoud zacht en soepel wordt, waardoor geen verstopping meer optreedt. Défilin prikkelt de darmwand niet; de natuurlijke darm bewegingen verzekeren U van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikkelingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f2.60 voor jong en oud, zelfs voor a.s. moeders, kleuters en bedlegeri- gen. Défilin werkt op natuurlijke wijze, dus: geleidelijk - veilig - zeker - pijnloos. Steeds grotere doses zijn bij Défilin beslist onnodig. voor een natuurlijke stoelgang dé f 11 i n Een ware sensatie deed zich gisteren voor in het proces tegen professor Von Hallstein, president van de Europese Eco nomische Gemeenschap, en Blankenhorn, Westduits ambassadeur te Parys. De ver dediging van de beide verdachten weigerde namelijk het lid van de rechtbank dr. HempeLmanh verder 'ie aanvaarden omdat hij op lichtvaardige wijze valse beschuldi gingen zou hebben, geuit, Over het verzoek van de verdediging om dr. Hempelmann te vervangen, zal vandaag beslist worden. Wordt het verzoek ingewilligd, dan bestaat de mogelijkheid dat het proces voor onbe paalde tijd wordt verdaagd. Het proces kan dan, wegens de overbelasting van de rechtbank in de komende maanden pas tegen het einde van het jaar worden voort gezet, waarmede het geval-Strack op de lange baan zou zijn geschoven. Volgens de verdediging is het vertrou wen van Von Fallstein en Blankenhorn, beiden beschuldigd van het belasteren van de hoge ambtenaar dr. Strack, in de rech ter geschokt. De rechtbank zou het proces in het algemeen hebben geopend, terwijl de termijn, opengesteld voor een nadere uiteenzetting van de verdediging over de aanklacht, nog niet was afgelopen. Dr. Hempelmann zou voorts tijdens de eerste twee dagen van het proces vragen hebben gesteld, waaruit men kon opmaken dat hij een vooringenomen mening had tegen Von Hallstein en Blankenhorn. Hempelmann heeft Blankenhorn bijvoorbeeld gevraagd of Von Hallstein aan hem dank verschul digd was wegens diens benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De verdediging noemde dit een vals aan knopingspunt, dat niet terzake dient, omdat er in de aanklacht niet over wordt gerept. Voorts heeft Hempelmann aan Von Hall stein gevraagd of hij, "ls hoogleraar in de juridische wetenschappen, met zijn juridi sche kennis geen nader oordeel had gehad over Blankenhorn's handelwijze. Von Hall stein vindt het ongeoorloofd dat men hem in zijn kwaliteit van hoogleraar en vroegere rechter tot een oordeel over het optreden van Blankenhorn wil dwingen. Zo zijn er nog meer fijne juridische foutjes, die de verdediging zou hebben opgemerkt en ver dere verlenging van het geval-Strack tot een periode van zeveneneenhalf jaar zou de kracht van de bewijsvoering ernstig kunnen ondergraven. €)p de Vooruitgong Gisteren ben ik gast geweest van een goede kennis, die zichzelf en mij tracteer- de op een kleine, doch uitgelezen maaltijd. Hij vertelde mij, met de bescheiden trots en de rustige voldoening, die kenmerkend zijn voor de man van de wereld, lid te zijn van de „Kring der Fijnproevers" en toen wij, na het niet-betalen zijnerzijds van de nota, nog even elders bij koffie gezels den, heeft hij mij het fijne van die fijn- proevende Kring uit de doeken gedaan: een nieuw fenoneem in Neêrlands zo geheten uitgaande waereld. Deze wakkere organisatie is gebaseerd op het Amerikaanse systeem van de „cre dit cards": haar leden krijgen ééns in de maand, of in de zoveel maanden, de reke ning voor al wat zij, in de aangesloten res taurants, gedijnd en gewijnd hebben, via een centrale administratie aangeboden. Trots toonde mijn gastheer mij zijn lid- maatschapsbewijs van deze Kring en ik be greep, voor de zoveelste maal, te leven in een nieuw tijdperk van de geschiedenis der mensheid; een nieuw tijdperk met nieuwe verschijnselen en nieuwe toepas singen. Toen de gulle man mij alles van de Kring der Fijnproevers had verteld, heb ik hem verteld, dat ik diep getroffen was door deze schitterende nieuwe uiting van een schitterend-nieuwe tijd, dat ik het een voorrecht achtte te mogen leven in deze nieuwe tijd; dat ik hem benijdde om zijn lidm.aatschap van deze Kring der Fijnproe vers, en dat, voor wat mijzelf betreft, ik geen vuriger wens had dan eenmaal in deze organisatie van bevoorrechten te mogen worden opgenomen. Dit alles zeide ik, vurig, geloofwaardig en overtuigd. Dat mocht ik, meende ik, als tegenprestatie voor de maaltijd, wel over hebben voor mijn goede gastheer. Maar, terugkerend naar huis, overwoog ik, dat er niets nieuws onder de zon is, be halve dat men aan het op de pof, de beer en de lat eten zoals ik dat, noodgedwon gen, in mijn studententijd wel eens een enkele maal placht te doen nu een al lure heeft erleend, die het armetierige er van opheft naar zilveren hoogten van fijn- proeverij en eerbiedwekkende krediet waardigheid. Door lid te zijn van de hooglufte Kring krijgt men het (overigens geheel onbe wezen) beivijsstuk van zijn fijnproever schap thuis gestuurd en het op-de-beer- eten krijgt iets ontroerend moois en hoogs, dat er vroeger toen het dier bij zijn naam genoemd werd nog niet bij was. Bovendien vind ik het (eerlijk gezegdniet zó vleiend voor mijzelf en de kredietwaar digheid van mijn naam, dat ik een gedrukt bewijsstukje voor die kredietwaardigheid moet kunnen overleggen. Wij hebben nu dus weer iets nieuws ge kregen in de rij van bloemrijke camoufla ges van niet zó bloemrijke aangelegen heden; camouflages, woordkunstjes, die de specialiteit van deze speciale tijd zijn. Sociaal toerisme en economy class, staan de voor: reizen op een koopje, of reizen- op-zo-eenvoudig-mogelijke-wijze, hebben nu een broertje gekregen in eten-op-credit- cards, staande voor: „ik kan niet betalen, viaq ik.het effetjes .laten opschrijven?" ,r Vroeger was het bepaald vervelend, die schuchterr vraag te moeten stellen. Nu hebben wij er iets moois van gemaakt. - Ik vind dit een bijna ontroerend stuk vooruitgang. Elias Advertentie KRISTAL LEERDAM KRISTALUNIE MAASTRICHT ORREFORS - ZWEDEN De 19-jarige B. Hulsebos is op de Wijhe- seweg te Raalte door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk ter plaatse overleed. De auto bestuurder passeerde juist enige tegenlig gers en zag H., die rechts op de weg voor hem liep, te laat, zodat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. LONDEN (Reuter) Zes vooraanstaan de Russische politici, onder wie Soeslov, een van de secretarissen van het centra le comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, zullen nog deze maand op uitnodiging van de commissie van La- bourparlementsleden voor de parlemen taire betrekkingen tussen Rusland en Groot-Brittannië een bezoek aan Enge land brengen, zo verluidt in Londen. VK1JDAG 6 MAART 1959 SJ De samenstelling van de nieuwe Neder landse regering ligt, mét het geheim van de verkiezingsuitslag, nog in de nevel der toekomst verborgen, doch hoe die samen stelling ook zal zijn en welke partijen de regeringsverantwoordelijkheid ook zullen aanvaarden, het nieuwe kabinet zal zijn werkzaamheden kunnen aanvangen in een politiek-economische sfeer die alle kansen voor een slagend beleid biedt. Niet alleen ontbreekt het in de partpoli- tieke sector van ons land aan gevaarlijke spanningen, doordat de op verschillende ideologische basis steunende grote par tijen kunnen terugzien op een gezamenlijk beleid in moeilijke tijden, waardoor ram pen werden voorkomen en blijvende voor zieningen van algemeen sociologische strekking konden worden getroffen, doch tevens heeft de binnenlandse economische toestand zich zodanig ontwikkeld dat met nieuwe moed en nieuwe middelen kan wor den begonnen aan de consolidatie van de welvaart. Het nieuwe kabinet kan initiatieven ne men, die het oude moest vermijden tenge volge van de zwakke financiële positie des lands. De overheidsinvesteringen kun nen ruimer zijn dan in lange tijd mogelijk was en in de sectoren prijzen, lonen en werkgelegenheid zijn kramptoestanden weggevallen, die voorheen belemmerend werkten op de totstandkoming van stabie le beleidsprincipes. De nieuwe lente brengt dus in het lands- beleid letterlijk een nieuw geluid, dat nog enigszins vaag klinkt omdat de verkiezin gen nog zullen moeten onthullen van wie het voornamelijk komen moet. De keuze van de stemgerechtigden zal in groten mate bepalen, hoe ver zich de progressiviteit zal kunnen uitstrekken in het komende landsbeleid en in hoeverre die progressiviteit het vrije element zal be vatten, dat een zich op natuurlijke wijze ontwikkelende volkshuishouding nodig heeft om de nationale vermogens tot gel ding te brengen. De internationale situatie leert echter voortdurend, dat dat vrije ele ment niet meer buiten een doelbewust be vorderen zal kunnen, aangezien de buiten landse politiek zeer nauw verweven is ge worden met de binnenlandse economie. CAIRO (Reuter) Radio-Omdoerman neidt dat president Ibrahim Abboed van Soedan de benoeming van een nieuwe hoge militaire raad heeft bekendgemaakt. De vorige is woensdag afgetreden. De nieuwe raad bestaat uit een voorzitter (generaal Abboed en tien leden in plaats van twaalf. Abdoel Rachim Sjenan, die de actie tegen de oude raad leidde, heeft zit ting in de nieuwe. De Soedanese minister van Voorlichting, generaal-majoor Talaat Farid, heeft ver klaard dat de crisis uitsluitend betrekking heeft op binnenlandse aangelegenheden en geen verband houdt met de buitenlandse oolitiek van Soedan, zo meldt het pers bureau voor het Nabije Oosten. De minister 'ou' hieraan toegevoegd hebhen dat Abboed de toestand volkomen in de hand heeft. Uit Cairo was gemeld dat de twee bevel hebbers die hun troepen naar Khartoem hebben laten overbrengen, de brigade generaals Mohiedin Achmed Saad en Ab doel Rachim Sjenan. beiden vurige Arabi- ohe nationalisten zijn en zich hebben uit gesproken voor toenadering tot de Ver enigde Arabische Republiek. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer kwam gis teren in een goede stemming terug uit Pa rijs, waar hij gesprekken heeft gevoerd met de Franse president De Gaulle. Alge meen wordt in Bonn hoog opgegeven van de voortreffelijke eensgezindheid, die tus sen Adenauer en De Gaulle bestaat, maar men is in de Westduitse hoofdstad toch wel zeer bezorgd over de plannen voor een geneutraliseerde zone in Midden-Europa, zoals het plan-Rapacki. Adenauer heeft, zo verluidt te Bonn, De Gaulle voor zyn mening hierover gewonnen. In het Russisch-Britse communiqué, dat na afloop van Macmillans gesprekken met Kroesjtsjev te Moskou is getekend, wordt gesproken over een militair verdunde zone in Midden-Europa waarmede het terug trekken van Russische en Amerikaanse troepen uit Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije enerzijds en West-Duitsland ander zijds wordt bedoeld. Met kennelijk onbe hagen heeft Adenauer deze zinsnede ge lezen. H'i is een fel tegenstander van een militair verdunde zone in dit tijdperk van raketten, die met grote afstand naar een bepaald doel kan schieten. Hij staat daar mede in lijnrechte tegenstelling tot vele Britse kringen en tot de oppositie in eigen land. De S.P.D. en de liberale F.D.P. zijn vóór deze zogenaamde „disengagement"- plannen van Rapacki en anderen. Een uit elkaar rukken van de militaire machten in Midden-Europa zal huns inziens wèl leiden tot een afneming van de politieke spanning. As Bonn-Parys Adenauer wil echter niets hebben van deze plannen, die zijns inziens de Duitse gespletenheid ten eeuwigen dage zouden doen voortduren. Men meent te Bonn dat de Russen deze affaire op handige wijze naar voren hebben geschoven om daarbij nieuwe verdeeldheid in het Westen te scheppen. In feite is er, zo zegt men. op het ogenblik geen sprake van een werke lijke westelijke eenheid. Er zou terecht gesproken kunnen worden van een as tus sen Parijs en Bonn, die een zekere Britse isolering niet uitsluit. Adenauer heeft De Gaulle voor zijn opvattingen kunnen win nen omdat een militair verdunde zone de Westduits-Franse betrekkingen in gevaar kan brengen, de verdediging van de wes telijke zaak naar de Franse grenzen doet verhuizen en Amerikaanse troepen zal doen legeren in Oost-Frankrijk. Daardoor zou Frankrijk de naaste buur worden van de Sovjet-Unie, dat bij mogelijke agressie vrij spel zou hebben in e-an door de Ameri kanen verlaten West-Duitsland. Voorwaarden PARIJS (Reuter) Frankrijk en West- Duitsland zijn onder bepaalde voorwaarden INGLEWOOD (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat de zaterdag in Californië gelanceerde ,,Discoverer"-kunstmaan, waarvan het lot tot dusver niet met zekerheid kon worden vastgesteld, in een baan om de aarde wen telt. De luchtmacht beschikt over voldoen de gegevens om te kunnen vaststellen dal de kunstmaan in de van te voren bepaalde baan is gekomen. De baan loopt over de polen..De luchtmacht schrijft de sporadi sche ontvangst van radioseinen van de „Discoverer" toe aan de voortdurend wijzi gende stand van de kunstmaan. De afstand tot de aarde varieert van 280 tot 820 kilo meter. De kunstmaan doet 95,5 minuut over één omwenteling. Zij zal waarschijn lijk dertig dagen in de ruimte blijven. Dt' „Discoverer" heeft zich misschien in tweeën gesplitst. Er zijn sterke aanwijzin gen dat ten minste twee delen van de satelliet om de aarde cirkelen. Het eerste deel, dat vermoedelijk de nuttige last aan instrumenten draagt, beweegt zich geleide lijk bij het tweede deel vandaan. bereid de eventuele deelneming van Polen en Tsjechoslowakije aan een conferentie tussen Oost en West „in welwillende over weging te nemen", zo meldt het conserva tieve blad „Paris-Presse". Deze voor waarden zijn volgens het blad: 1. Een dergelijke conferentie moet be ginnen op ministersniveau. 2. De agenda die Kroesjtsjev heeft voor gesteld, moet worden uitgebreid met een „bespreking van het vraagstuk van de Duitse hereniging, die moet geschieden in overeenstemming met de democratische vrijheden en geen gevaar mag opleveren voor de Europese veiligheid". De onafhankelijke „Le Monde" schrijft dat De Gaulle en Adenauer volstrekt niet voornemens zijn een „Frans-Westduits front" in het westelijk bondgenootschap in het leven te roepen. Beide staatslieden willen dat de westelijke mogendheden een volkomen eenheid vormen als de onder handelingen met het Oosten beginnen, al dus het blad. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen een topconferentie indien zij wordt voorbereid op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken, aldus heeft de Fran se minister van voorlichting, Frey, na een bijeenkomst van het Franse kabinet mee gedeeld. MOSKOU/WASHINGTON (UPI/Reuter) De Sovjet-Unie heeft officieel geprotes teerd tegen het aanhouden en doorzoeken van het Russische vissersvaartuig Novo rossisk in het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan door de Amerikaanse ma rine. Uit gezaghebbende kring te Washing ton wordt vernomen dat de Amerikaanse regering het Russische protest zal afwijzen. De Russische treiler werd aangehouden tijdens een onderzoek naar vijf kort achter eikaar opgetreden storingen in de trans atlantische telegraaf- en telefoonkabels. In de Russische nota wordt, ontkend dat het schip de oorzaak is geweest van de beschadiging van de kabels, aldus Tass, dat de desbetreffende berichten in de Amerikaanse pers een „volledig verzinsel" noemt. (Van onze correspondent in Bonn) De Russische minister-president Kroesjtsjev verklaarde gisteren tijdens een diner in het Leipziger raadhuis in een voor de vuist weg uitgesproken rede, dat zijn land pas dan zijn controlefuncties in Berlijn aan de Oostduitsers zal overdra gen, als er een vredesverdrag, hetzij met geheel Duitsland, hetzij met Oost-Duits land is gesloten. Het ultimatum van 27 november, waarin gezegd wordt, dat de ze overdracht op 27 mei zal geschieden, kan, zo zei Kroesjtsjev, ook op 27 juni of misschien op 27 juli of nog later af nog later aflopen. Wij hebben geen haast, maar de kwestie moet worden opgelost. „Als men ons bang wil maken, wel, we zijn bang en hebben geen reden ons meer vrees te laten aanjagen. Doe dat dus niet. Blijf redelijk", zo zei hij. Kroesjtsjev, die goed geluimd was, zei voorts dat een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland alleszins tot de mo gelijkheden behoort. Indien West-Duits land niet gewillig genoeg zal zijn, dan zal de Oostduitse staat volledig soeverein wor den en ook de macht van een soevereine staat kunnen uitoefenen. Kroesjtsjev zei in antwoord op een vraag van het Britse socialistische parlementslid Mikardo, die bij het diner in het Leipzigse raadhuis aanwezig was, zei dat het Westen de ter mijn van 27 mei valselijk als ultimatum had uitgelegd. Overigens waarschuwde hij het Westen geen geweld tegen het communistische blok te gebruiken en ook thans legde hij alle nadruk op de nood zaak dat de Westduitse bondskanselier Adenauer met de Oostduitse machtheb bers over de eenheid moet gaan praten. Kroesjtsjev's goede bui kwam tot uiting in enige markante gezegden. Toen de Oostduitse partijsecretaris Ulbricht zei dat Adenauer uit angst de hereniging van Duitsland niet wenste, zei de Russische leider „Wij kennen Adenauer beter dan jullie. Wij hebben al met hem vergaderd en gezellig een glas wijn gedronken". Kroesjtsjev meent dat het klimaat voor een bezoek aan West-Duitsland nog niet warm genoeg is. Niet onder de indruk In de Westduitse hoofdstad is men niet onder de indruk van de verschuiving van het Russische ultimatum naar 27 juni of 27 juli. Immers, zo zegt men te Bonn, dit alles komt slechts neer op een soepelheid in de methode, waarmede de Russen hun doeleinden willen bereiken. Die doelein den zelf zijn geenszins veranderd: het iso lement van West-Berlijn en het sluiten van een vredesverdrag met Oost-Duitsland. Hierom is in Bonn de zorg groter gewor den, dat Moskou binnen enkele maanden toch een separaat vredesverdrag met Oost- Berlijn zal sluiten en dat op 27 meil of 27 juni, of nog later, Oostduitse „Volkspoli- zisten" de controle op westelijke militai re auto's zullen willen uitoefenen aan de grenzen van West-Berlijn, hetgeen onver mijdelijk tot de grootst mogelijke span ning aanleiding zou geven. LONDEN (Reuter/AFP) Kroesjtsjevs bereidheid een maand of langer te wach ten met regeling van de Berlijnse kwes tie is volgens diplomatieke waarnemers te Londen een bewijs dat het internationale politieke klimaat door het bezoek van de Britse minister-president, Macmillan, aan de Sovjet-Unie is verbeterd. De conserva tieve bladen „Daily Express" en de „Yorkshire Post" delen deze mening. LEIPZIG (Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie kreeg op de Britse stand op de voorjaarsbeurs in Leipzig een blauwe das. Een Brits parlementslid, dat er bij stond, merkte op: „Blauw is de kleur van de conser vatieven. Wat jammer dat u geen rode hebt gekregen". Kroesjtsjev antwoord de: „Rood doet me pijn aan de ogen. Vroeger heb ik rode telefoons gehad, maar ik heb ze mijn bureau uit laten gooien". De politierechter te Amsterdam heeft een 39-jarige Utrechtse winkelier wegens het aan het publiek gelegenheid geven tot het beoefenen van hazardspel veroordeeld tot 5 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Aangezien de man eind januari bij een overval in een pand aan de Beursstraat te Amsterdam, waar hij als bankhouder met 25 dames en heren op heterdaad werd betrapt en terstond in voorlopige hechtenis werd gezet, heeft hij deze vijf weken reeds ondergaan, zodat hij na de uitspraak in vrijneid werd gesteld. De Utrechter was al eerder voor een zelfde delict veroordeeld. De verdachte zal ook nog in Breda terecht moeten staan omdat hij daar als croupier deel genomen heeft aan het roulettespel. WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Eisenhower heeft vandaag op het Witte Huis een bespreking gehad met de leiders van beide politieke partijen over de Berlijnse crisis en de Duitse kwestie, in het bijzijn van de minister van Defen sie McElroy, de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Herter en vice- president Nixon. Eisenhower heeft donder dag overleg gepleegd met de leden van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad over dezelfde kwesties. Het Witte Huis heeft een verklaring uit gegeven waarin wordt gezegd dat de pre sident de leden van de nationale veilig heidsraad voor een speciale vergadering had bijeengeroepen. In deze raad hebben belangrijke Amerikaanse diplomaten, mi litairen en leden van de geheime dienst zitting. Eisenhowers perschef Hagerty verklaarde dat de president hem speciaal had verzocht mededeling te doen van de conferentie. Op de bijeenkomst waren on der meer aanwezig Nixon, McElroy, Her ter en de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Twining. Als er vijandelijkheden in Berlijn uit breken zal het heel moeilijk zijn ze be perkt te houden, zo heeft McElroy gis teren op een persconferentie gezegd. In antwoord op een vraag zei de minister aan te nemen, dat er landstrijdkrachten zul len worden gebruikt om de toegangn tot West-Berlijn open te houden in geval van een communistische blokkade. Wij gaan er niet van uit, dat met een luchtbrug naar Berlijn kan worden volstaan, zo zei hij. McElroy zei niet te geloven dat de Ber lijnse crisis ernstiger is dan de andere cri ses die zich elders hebben voorgedaan. Een verrassingsaanval van de kant van de Sovjet-Unie acht hij vrijwel onmoge lijk. (UPI) Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in een ver klaring gezegd dat de Russische voorstel len met betrekking tot West-Berlijn onaan vaardbaar blijven ongeacht de verzach ting van het ultimatum, die Kroesjtsjev in Leipzig heeft uitgesproken. Waarschijn lijk is deze verklaring het resultaat van de bijzondere vex-gadering van de Ameri kaanse nationale veiligheidsraad. Uit de üpregte Saturdagse HaeUemse Courant van 3 Maart 1755 NEDERLANDEN. Schipper Bastiaan Kat, na Rouaan moetende en te Honfleur gearriveert, schrijft in dato den 20 Fe bruary laatstleden, dat hy in het vorderen van zyne Reys 8 kleyne Capers, vder van 8 a 10 Man, aan Boord heeft gehad, welke het grootste gedeelte van zyn lading hebben gestoolen en vernield; hebbende over de 1000 Kaasen, diverse Tonnen met Zoute- visch, Blokken Tin, divers Touwwerk en Scheepsbehoeftens medegenomen; de ove rige Kaas op het Dek gesmeten en ver trapt; Cattoen-Baalen en Lynzaad Zak ken aan stukken gesneden, en het Lynzaad onder het Cattoen vermengt, hem en zyn volk opgesloten &c.; eyndelyk heeft hy ook een Caper van 10 stukken Canon aan boord gehad, welke na het examineeren van zyne Papieren en het verkrygen van eenige Drank, hem geen Leed heeft gedaan maar zelfs hem gebragt heeft op de hoogte van Havre en Grace, om hem te bevryden van vele kleyne Capers, die aldaar zworven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5