Grootscheeps reclameplan voor veiliger verkeer andréa Mode Moeilijkheden voor Amsterdam sedert de oorlog Duidelijke verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt Tekort aan financiële middelen, aan zvoningen, verpleegsters en politieagenten Kosten voor het eerste campagne-jaar geraamd op f 2,5 miljoen Op 25 juni begint de NATO-taptoe in Arnhem KELTUM- EN ZILFAPLEET cjrjioulslraat 163 Première van documentaire „Paleontologie" Amsterdamse schouwburg wordt verbouwd Voorzitter V.V.V. Overijsel trad af wegens financiële perikelen In RarneveJd: Noodwoningnoodoplossing Rotterdam werkt mee aan Systeem-Coignet Belgische stakers hinderen verkeer naar Frankrijk In Sorong komt een open bare middelbare school MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN Verbetering werkgelegen heid in Noordholland Nederlander in Bagdad vrijgesproken Hij had een aanplakbiljet van zijn auto verwijderd Tram en zandauto gekanteld na hevige botsing Bestuurder en drie passa giers licht gewond Haarlemse rechtbank Kind op „knipperbollen- zebra" aangereden ra Krotopruiming zal twee miljard vergen Rectificatie VRIJDAG 6 MAART 1959 Alle organisaties die in Nederland de be langen van wegverkeer en wegvervoer be hartigen, zullen volgende week woensdag op verzoek van de KNAC besprekingen voeren over de mogelijkheden van een groot reclameplan voor de verkeersveilig heid. Dit plan is op de wegverkeersdag van de KNAC in 1957 naar voren gebracht door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer. De heer De Kempenaer gaf toen een uiteenzetting over een drie- of vijfjarige campagne met advertenties in de dagbladen en filmstrips in de biosco pen. Hij schatte, dat deze campagne het eerste jaar omstreeks twee en een half miljoen gulden zou kosten, maar meende dat reeds in die période een veelvoud van dit bedrag bespaard zou kunnen worden door vermindering van het aantal onge vallen. Om een dergelijk plan te kunnen ver wezenlijken, achtte hij een bundeling no dig van alle krachten in Nederland, die gericht zijn op het terugdringen van de verkeersonveiligheid. Het plan is gerui me tijd onderwerp geweest van studie en overleg. Thans acht de KNAC het ogen blik gekomen, om samen met de andere verkeers- en vervoersorganisaties na te gaan, welke mogelijkheden er zijn om deze miljoenen-campagne te realiseren. Om het plan zijn beste kansen te geven, ziet de KNAC het, met de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, als een eerste eis, dat alle organisaties de han den ineen slaan. Aan het overleg dat woensdag in Den Haag zal worden gehouden, zullen verte genwoordigers deelnemen van onder ande re de A.N.W.B., de Algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie, de bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland, de Federatie van Nederlandse Organisaties Opnieuw zal in Arnhem een NATO- taptoe worden gehouden. Na het succes van verleden jaar, toen duizenden naar dit evenement zijn geweest en honderden moesten worden teleurgesteld wegens plaatsgebrek op de markt, waar ditkeer zevenduizend zitplaatsen worden gemaakt, in plaats van tweeduizend. Ook het aantal dagen wordt uitgebreid. De NATO-taptoe wordt ditkeer gehouden van 25 juni tot 2 juli, gedurende zes dagen dus, de zondag uitgezonderd. Aan de NATO-taptoe van verleden jaar werd deelgenomen door korpsen uit Amerika, Canada, Duitsland, Engeland en Nederland. De buitenlandse musici arriveren in Arn hem reeds op 11 mei en zullen gedurende enkele weken oefenen onder leiding van de directeur van de Koninklijke Lucht macht, kapitein H. F. M. van Dierenbeek. Advertentie Voor uw gedekte tafel Alle modellen uit voorraad leverbaar. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De collectie van Max Heymans, die niet alleen om de kleding maar evenzeer om de hoeden ieder half jaar onze belangstel ling vraagt, is dit seizoen bijzonder vrou welijk en flatteus. De pakjes en ensem bles, die wel de belangrijkste plaats in nemen, vallen op door het korte even uit staande jasje over de rok, die door de klei ne uitspringende plooitjes op de heupen enigszins gebombeerd aandoet. De jasjes zijn evenals de japonnen vaak met een effen biesgarnering afgezet, waardoor het afstaande effect nog meer verhoogd wordt. De knopen, waarvan vaak de bovenste ongesloten blijft, zijn over het algemeen donkerkleurig en de tint is in overeenstem ming met de randgarnering gekozen. De mouwen vallen recht tot op de elleboog of staan, zoals bij een zijden imprimé avondjapon, wijdpoffend uit. Veel van de japonnen zijn mouwloos, en hebben een laaguitgesneden hals, die met een schuine bies van dezelfde stof is af gezet. Een geliefd thema was ook de zak ken op het lijfje, die even uit het midden waren aangebracht. De Prince de Galles ruit vooral in een prachtige bruine kleu rencombinatie bleek zowel voor mantels als japonnen zeer geliefd te zijn, en ook hier weer zagen we de zo mooie garnering met ribslint. De losvallende japonnen wa ren in de taille bijeengesnoerd door een brede leren ceintuur, terwijl bij de jasjes van de tailleurs, de taille aangegeven werd met een ceintuur, die echter maar zeer losjes was aangetrokken. Hier wipte dan enigszins golvend het schootje onder uit. Bruin in allerlei nuan ceringen van cacao tot café au lait was wel de meest dominerende kleur in deze zeer aanvaardbare en vrouwelijke collec tie. De hoeden waren er in allerlei grootten, waarvan we het beste de kleinere model len konden waarderen. Zeer flatteus hier onder was de platte naar links vallende baret, die gedecoreerd met een roos, een bijzonder charmant geheel vormde. Ook de gedrapeerde hoed van witte tule en een soort kroonhoedje van rose tule met een klein zilveren bandje oogstten veel waardering. Meer dan de grote hoogop- staande hoeden, die de draagster een beet je topzwaar maakten en de aandacht te veel van de juist zo smaakvolle kleding af leidden. Kat y voor het Personenvervoer, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, de Koninklijke Nederlandse vereniging van transport-ondernemingen, De Nationale organisatie voor het beroepsgoederenver- voer wegtransport, de Nederlandsche in ternationale wegvervoerorganisatie, de Nederlandse vereniging tot bescherming van voetgangers, het Verbond voor veilig verkeer en de Vereniging van artsen-auto mobilisten. De vergadering wordt geleid door de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. Omdat de aardolie-industrie er groot belang bij heeft te weten, hoe de wereld er miljoenen jaren geleden uitzag, steunt zij de paleontologie, de tak van weten schap die zich bezig houdt met de over blijfselen van vroeger leven op aarde. Het publiek weet van deze wetenschap echter weinig. Daarom heeft de Koninklijke Shell-groep opdracht gegeven aan Marten Toonder film n.v. te Amsterdam een film te maken, die over „Paleontologie" han delt. Gistermiddag is deze film, welke als ondertitel kreeg „Schakel met het ver leden" en die geregisseerd werd door Han van Gelder, in het Haagse Metropole- Tuschinski-theater in wereldpremière ge gaan. In technicolor toont deze film, bij de totstandkoming waarvan vele nationale en buitenlandse musea en wetenschappelijke instellingen medewerking hebben ver leend, hoe men te werk gaat bij het ver zamelen van de veelal miljoenen jaren oude overblijfselen, waaruit de olie-des kundigen vele waardevolle gegevens kun nen putten. Het is een interessant filmpje geworden, waaruit vooral leken veel we tenswaardig kunnen putten over deze on bekende wetenschap. Bert Haansti'a trad bij deze produktie als filmadviseur op, Eduard van der Enden stond aan de ca mera. Haanstra had de produktieleiding van de gistermiddag eveneens vertoonde film „Pattern of supply", die onder de Neder landse titel „Olie op reis" in Nederlandse première ging. Deze film laat zien hoe de uit aardolie gewonnen produkten op vele plaatsen in de wex-eld vaak onder zeer moeilijke omstandigheden naar de klanten worden vervoerd. Regisseur is Alan Pendry. Het interieur van de Amstex'damse stads schouwburg krijgt een „opfrissertje": Men is thans nagenoeg gereed met het opschil deren van de hal, de trappenhuizen, de galerijen en de foyers alsmede met het restaureren van de ruim vijftig schilde rijenportretten van overleden acteurs en actrices. „Wij streven er naai''dé typisclie "sfeer .yan dit in 1896 gebouwde theater te be houden, vooral als straks de grote toneel zaal een beurt krijgt", vertelde de direc teur van de schouwburg de heer E. Smit. Tot dusver heeft men de wei'kzaamheden kunnen bekostigen uit de gewone onder houdskosten, doch de ingrijpende restau ratie van de aangebouwde gi-ote decor- loods zal exti-a ki'ediet vergen. De ruimte onder het toneel wordt als magazijn in- gei'icht. De loods zelf wordt met een ver dieping verhoogd. Zij zal woi'den gebruikt deels als achtertoneel, deels als repetitie zaal. Hieraan is dringend behoefte van wege het zeer intensieve gebruik dat de Nedei-landse Comedie, de Nederlandse Opera en de nieuwe Amsterdamse ballet- gi-oep van het gebouw moeten maken. Ook de verwarming zal worden gemoderni seerd. In de te Almelo gehouden jaarvergade ring van de provinciale Vereniging voor Vi-eemdelingenverkeer heeft de voorzitter, burgemeester J. Voetelink van Steenwijk, zijn functie ter beschikking gesteld, omdat hij zich niet kon verenigen met het beleid inzake de al enkele jaren bestaande finan ciële moeilijkheden, waarmee de Overijsel- se V.V.V. te kampen heeft. De vereniging had voor dit jaar gei'ekend met een sub sidie van provinciewege van 45.000. Gedeputeerde Staten wilden echter niet meer uittrekken dan 30.000.hetgeen 11.000.meer was dan vorig jaax'. De V.V.V. acht dit bedi'ag niet toereikend. Er zijn enige tijd geleden al stemmen opge gaan om de provinciale V.V.V. te liquide ren. Besloten werd niet tot liquidatie over te gaan, maar de ontbrekende 15.000.te schrappen van de begroting en wel van de post voor pi'opaganda, welke verminderd werd van 28.000.tot 13.000.De voorzitter deelde daarop mede, zijn functie ter beschikking te stellen. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer H. R. van Bruggen, bui-gemeester van Dalfsen. De directeur van Openbare Werken in Bai'neveld heeft een noodoplossing gevon den voor het jonge echtpaar Brouwer, dat zijn zelfgebouwde noodwoning op last van de gemeentelijke autoriteiten moet afbre ken. De opdracht tot afbraak, die de gemeente overigens zelf reeds ten dele heeft uitgevoei'd, is een gevolg van de maatregel die tegen het groeiend aantal clandestien gebouwde noodwoningen in de gemeente Barneveld wordt opgenomen. Er zijn 250 van deze woningen. In ovex'leg met de burgemeester heeft de dii'ecteui', mede bewogen door het aan staand moederschap van de jonge me vrouw Bi'ouwer, er mee ingestemd dat de boei'derij, waar de noodwoning op het erf staat, zal worden uitgebreid, zo, dat de woning er in zal worden opgenomen. Wel is als voorwaarde gesteld dat de muren van het huis van steen en niet van hout zullen zijn. De Rotterdamse gemeenteraad is ak koord gegaan alleen de C.P.N. was te gen met het plan van B. en W. om met nog vijf gemeenten de bouw van 3000 wo ningen volgen het „systeem-Coignet" ter hand te nemen. Er zal nu een fabriek aan de Rotterdamse Eemhaven worden ge bouwd, waar men de speciale betonelemen ten gaat maken, welke tezamengevoegd dit soort systeemwoningen zullen vor men. Rotterdam krijgt 1500 van de 3000 geprojecteerde woningen, waarvan de bouw over drie jaren wordt uitgestreken en die buiten het zg. contingent vallen. RIJSSEL (AFP) Stakende Belgische gi'ensarbeiders houden het verkeer over de Belgisch-Franse grens bij drie grensposten tegen. Op sommige punten op Belgisch gebied bevinden zich versperringen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, zal vandaag met zijn Franse collega Couve de Murville, te Pa rijs een onderhoud hebben over de kwestie van de grensarbeiders, die reeds vijf we ken in staking zijn uit pi'otest tegen het nadeel dat voor hem uit de devaluatie van de Fi'anse franc is voortgespi'oten. De Fi-anse regering heeft tot nog toe geen compensatie willen geven. Minister Helders heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Stokman (K.V.P.) vei'klaard, dat de voorgenomen spreiding van primaire middelbare scho len in Nederlands Nieuw-Guinea, gezien tegen de achtei'gi'ond van de ontwikkeling van het daaraan vooi-afgaand onderwijs, niet moet leiden tot de conclusie dat twee katholieke p.m.-scholen noodzakelijk zijn. De minister vei'schilt van mening met het Kamerlid, dat meent dat zowel in het apostolisch vicariaat van Merauke als in dat van Hollandia een katholieke p.m.s. nodig is, omdat daar voldoende voedings- scholen aanwezig zijn. De aantallen leerlingen van de hoogste klassen van deze scholen mogen volgens minister Heldei'S niet doen verwachten, dat hieruit voldoende geschikte leerlingen geselecteerd kunnen worden, zowel voor de nieuw te stichten pi'imaire middelbare scholen als voor de reeds bestaande scho len en opleidingen, die op deze voedings- scholen aansluiten. Op grond van de door de regering er kende behoefte aan meer primaire mid delbare scholen is overwogen, aan welke instanties de drie nieuw te openen p.m.- scholen in beheer gegeven konden wor den. In deze overwegingen zijn de behoef ten van de beide vicariaten nauwkeurig onderzocht, met het ï-esultaat dat de op richting van een openbare p.m.-school te Sorong noodzakelijk werd geacht, aldus de minister. Een schetstekening van het door archi tect H. W. van Kempen uit Bloemen- daal ontworpen gebouw voor de derde protestants-christelijke school in Heemstede. Links het geprojecteerde ber de school in gymnastieklokaal, dat voorlopig nog achterwege moet blijven. Vermoedelijk zal dit jaar nog worden begonnen met de bouw van vier klaslokalen. Het ligt in de bedoeling volgend jaar septem- gebruik te nemen. In de maand februari 1959 is niet alleen de totale geregistreerde arbeidsreserve van mannen gedaald (van 127.844 tot 120.595, zoals reeds gemeld), maar ook het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve, en wel van 84.000 tot 77.000. Weliswaar is dit laatste cijfer geflatteerd door de zeer gun stige weersomstandigheden aan het eind van de maand februari, maar uit verschil lende berichten blijkt, dat niettemin van een duidelijke verdergaande verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt ge sproken kan worden, aldus het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6.813 eind januari tot 6.161 eind februari Het aantal openstaande aanvragen voor mannen steeg van 15.395 eind januari tot 18.495 eind februari 1959, het aantal open staande aanvragen voor vrouwen van 22.433 eind januari tot 24.525 eind februari 1959. De vermindering van de geregisti'eerde arbeidsreseiwe wordt vooral tei'uggevon- den in de daling van de werkloosheid on der bouwvakai'beiders met ruim 3.800, met name bij de arbeiders in de burger lijke- en utiliteitsbouw waarvan het aan tal ingeschrevenen als gevolg van het opleven van de activiteit in de bouwnij verheid met rond 3000 verminderde. In de De Amsterdamse begroting is zo inge wikkeld geworden, dat B. en W. een boekwerk van 427 pagina's nodig heb ben gehad om de vragen van de raads leden te beantwoorden. Het jaar 1959 wordt het moeilijkste, dat het hoofd stedelijke gemeentebestuur sinds de oor log heeft meegemaakt. Er is een begro tingstekort van 33 miljoen en men moet bovendien trachten dit jaar een bedrag van 250 miljoen te lenen om de gemeentelijke huishouding draaiende te kunnen houden. B. en W. van Amstex'dam blijven van mening, dat de nieuwe regeling voor de financiële vex-houding tussen rijk en ge meenten zodanig zal moeten zijn, dat de stad in staat zal zijn dekking te vinden voor de noodzakelijke uitgaven. Daax'om zijn in de begroting 1.959 geen drastische bezuinigingen toegepast. Wèl heeft men de uitvoering van bepaalde grote werken, die belangrijke investeringen vragen, naar een later tijdstip verschoven. Maar dat is een triest teken voor een stad, die met vele zaken achtex-op is geraakt. Tekorten Amstei-dam vecht met tekorten, niet al leen in de begroting, maar ook op ander terx'ein. In de hoofdstad woont 8,5 percent van de Nedei'landse bevolking. Van het aantal woningen, dat jaarlijks in Neder land wordt gebouwd, verrijst er slechts 4,5 percent in Amstex'dam. Van het. tienjai'en- plan, dat de bouw van 50.000 huizen beoog de, is niets terechtgekomen, ondanks de ver zekeringen, die het gemeentebestuur de afgelopen jaren heeft gegeven. En van het voornemen 6.000 woningen per jaar te bouwen heeft men moeten afzien, omdat het aantal bouwvakai'beiders in en om de stad te gering is. B. en W. schatten het woningtekort thans op 17.000 huizen. Te korten zijn er ook in de ziekenhuizen: in het Wilhelminagasthuis staan 205 bedden leeg en in het Binnengasthuis 153. omdat er geen verpleegstei's zijn om de zieken te vei-zox'gen. Beide ziekenhuizen hebben een wachtlijst van patiënten. De politie heeft 246 nieuwe agenten nodig om de minimale sterkte te kunnen bei-eiken. Hoofdcommis saris Van der Molen zou zelfs graag zien, dat hij daax-enboven nog 500 man ter be schikking kon krijgen. Alleen het vervoer bedrijf klaagt niet meer over pei'soneels- tekort. Hier heeft men alle hoop gevestigd op de geleidelijke invoering van de twee- en driedelige gelede trams, die per tramstel één conducteur in plaats van twee behoe ven. Maar financieel zijn er bij dit bedrijf grote tekox'ten, zodat B. en W. aan tai'iefs- verhoging denken. Voorlichting In het Amstei'damse stadhuis geeft een staf van elf mannen en vrouwen onder lei ding van mr. P. Mijksenaar voox'lichting over hoofdstedelijke aangelegenheden. Zo heet het tenminste. B. en W. moeten nu toegeven, dat van die elf mensen zich maar een tweetal aan die voox'lichting kan wij den, omdat de overigen nodig zijn voor de bijstand aan de vele congressen en voor de zeer omvangrijke x-epresentatieve taak van het bureau. Het bureau Voorlichting en Representatie kostte in 1957 100.000. De kosten zijn inmiddels gestegen tot ruim 200.000 per jaar. Zij zullen nog meer stijgen, want voor de activering van de voox'lichting zal de staf met vier man moeten worden uitgebreid. Spectaculair Amsterdam mag dan met vele proble men woi'stelen, er gebeuren toch ook spec taculaire dingen. Bijvoorbeeld de haven- verkeerstoren, die aan de Westerdoksdijk, aan de westzijde van het Gentraal Station, zal verrijzen. Binnen een jaar zal hier het nieuwe hoofdkantoor van de rederij Goed koop gereed zijn. Een gebouw van 120 me ter lang, gedeeltelijk vijf verdiepingen hoog, waarop een toren als uitkijkpost, van waaruit de vloot van de rederij zal worden gedirigeei'd. Vóór het gebouw zullen drie 60 meter lange di-ijvende steigers in het IJ steken, waar de vloot 22 sleepboten, drie drijvende bokken, een bergingsvaartuig en een bunkerschip kunnen worden afge- ïneerd. Onzindelijk Amsterdam staat bekend om zijn onge manierde honden, waardoor het noodzake lijk is geworden, dat zoals een Amstei'- dammer eens heeft gezegd men 's avonds met opgetrokken broekspijpen over de ti'ottoirs moet wandelen. In de gemeenteraad zijn al vele kwartiertjes aan het hondevuil op het plaveisel gewijd. B en W. hebben thans verklaard, dat zij bex-eid zijn tegen het euvel der trottoix-- bevuiling op te tx-eden door alle loslopende honden te doen opvangen en naar een asiel te brengen. Hier zouden de eigenaren hun dieren dan tegen een bepaald bedrag kun nen afhalen. Of deze maati'egel zal worden uitgevoerd zal van de gemeenteraad afhan gen: het asiel kan namelijk alleen mee werken als het een hogere subsidie krijgt. Agenten met witte sjerp Langzamerhand wox-den alle oudei'wetse stopborden van de vex-keei'spolitie door verkeerslichten vervangen. Op sommige plaatsen zal dan eerst een ingewikkelde verkeerstechnische studie aan moeten voorafgaan, zoals bijvoorbeeld bij de si tuatie op de Dam. In afwachting hiervan woi'dt met middelen geëxperimenteerd, die de verkeersagent duidelijker zichtbaar moeten maken. Zo heeft, in navolging van Parijs, de baton, het witte stokje, op som mige plaatsen in de hoofdstad zijn intrede gedaan. Nieuw is thans de witte sjerp met de witte handschoenen, die de agent beter zichtbaar zouden maken dan de tot dusver gebruikelijke witte pet met witte man chetten. landbouw wei'd hier en daar reeds een be gin gemaakt met vooi'jaarswerkzaamhe- den. Een verbetering van de economische situatie ligt ten grondslag aan de daling van de werkloosheid onder de metaalbe werkers. De textielindustrie geeft een ge- vai'ieerd beeld te zien. In de wolindustrie is sprake van een grote bedrijvigheid en hier en daar zijn zelfs tekorten aan ar beiders. Ook in de tricotagebedrijven valt een toegenomen activiteit te bespeux-en. De katoenindusti'ie echter heeft in het al gemeen nog met afzetmoeilijkheden te kampen. In de meeste confectiebedrijven is de oi'derpositie redelijk. Er is dan ook een toegenomen vraag naar personeel waaraan, voor zover het betreft vrouwe lijke krachten, slechts gedeeltelijk kan woi'den voldaan. Ook elders doen zich ver-beteringen in de werkgelegenheidssituatie voor. De steenfabrieken beginnen weer ai'beidei's aan te trekken, de meubelindustrie ver toont enige opleving en het aanbod van kantooi'personeel daalde wedei'om door een toegenomen werkgelegenheid in de handel en de administratieve sector. In februai'i is de geregistreei'de arbeids reserve in Noordholland iets sterker afge nomen dan normaal. Eind fabruari ston den 15011 mensen als werkzoekenden in geschreven tegen 16321 eind januari. Het aantal openstaande aanvragen is vorige maand toegenomen van 3130 tot 3604. Het aanbod van vrouwelijke werkkrachten nam af van 1398 tot 1288, de aanvragen stegen van 5180 tot 5808. De vei-ruiming van de wei'kgelegenheid is mede het gevolg van het gunstige weer. De grotei'e bedrijvigheid in de bouwnij verheid blijkt ondermeer uit het feit, dat het aanbod van schilders met tweehon derd is afgenomen. In de metaalnijver heid zette het lichte herstel zich vooi't en in de landbouw kwamen de seizoenwerk zaamheden weer op gang. De vraag naar kantoorpersoneel is toe genomen en het aanbod is gedaald. Ook in de confectie-industrie verbeterde de werkgelegenheid door dat meer orders af kwamen. In het gewest Haarlem van het Ax-- beidsbureau is het aanbod afgenomen van 2070. eind januari, tot 1900, eind februari. De vraag is toegenomen van 630 tot 730. Het aanbod neemt vooral af in de metaal- en bouwnijvex'heid. De Nederlander De Weerd is enige tijd geleden door de Ix-aakse autoriteiten in Bagdad gearresteerd omdat hij een aan plakbiljet met de beeltenis van de Iraakse minister-president Kassem van zijn auto had vei'wijderd. Het biljet op de voorruit belemmerde het uitzicht bij het rijden, zo had de heer De Weerd aangevoerd. De Iraakse autoriteiten hadden aanvankelijk dit motief niet aangenomen. De heer De Weerd, die in Irak wex-kzaam was voor de Nedeco en de Nederlandse Heidemaat schappij, is thans echter door de recht bank in Bagdad vrijgesproken. De recht- tei-s namen aan, dat hij niet uit politieke motieven het biljet had verwijdei'd. Op de Schulpweg te Rottex'dam is van morgen een motortramtrein van de R.T.M., die op weg was van Rotterdam naar Hellevoetsluis, tegen een zware zand auto gebotst. De chauffeur van de auto verklaai'de de signalen van de tram pas te hebben gehoord, toen de motorwagen voor hem opdoemde. De motorwagen ramde de cabine van de auto, die werd ingedrukt en sleurde de wagen ongeveer tien meter mee. Het voertuig kantelde, maar de chauffeur kon er vrijwel ongedeerd uitko men. De bestuurder van de uit vier wagens bestaande tramtrein liep een diepe snij- wond aan het voorhoofd op. Ook de motor wagen kantelde. Van de ongeveer tweehon derd passagiers in de tramtrein bevonden er zich ongever dertig in de voorste wagen. Drie van hen werden gewond. Het tramver keer en het wegverkeer werd door de bot sing ongeveer drie uren gestagneerd. Hechtenisstraf en intrekking rijbewijs geëist „Kom maar", zei op 27 november de be stuurder van een bakfiets tot een meisje en haar jongere broertje, die op de „ze bra" met „knipperbollen" op het Kenne- merplein in Haarlem wilden oversteken. Hard liepen zij naar de overkant, doch voor zij hier waren zagen ze een personen auto recht op hen aankomen. Gillend veranderden de kinderen nog van richting doch het jongetje kon de wagen niet meer ontwijken en werd tegen de grond ge smakt. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af: de kleuter kreeg een lichte hersen schudding en kon na veertien dagen het ziekenhuis verlaten. De automobilist, een 38-jarige Haarlem se ambtenaar bij het departement van landbouw, hoorde donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank twee weken hech tenis en twee jaar intrekking van het rij bewijs tegen zich eisen. „Een weggebruiker die een oversteek plaats met knipperbollen nadert, moet zijn snelheid zodanig verminderen, dat hij elk moment stil kan staan. Bovendien is het verboden andere weggebruikers te passe ren. Mensen, die in dit opzicht de wet overtreden moeten gevoelig woi'den ge straft, willen de oversteekplaatsen niet nog meer aan waarde verliezen en nog gevaar lijker worden dan zij reeds zijn", aldus de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman in zijn requistoir. Tevoren hadden vijf ooggetuigen, onder wie de bakfietsbestuurdex-, hun verklaringen af gelegd. Mr. F. M. Obex-man wees er op, dat zijn cliënt de gewonde kleuter in het zieken huis heeft bezocht en hem cadeautjes en fruit heeft gebracht. Hij heeft contact met het gezin opgenomen en de vader van het jongetje, die eerst zeer verontwaardigd was, heeft later geschreven, dat de hou ding van verdachte zeer meelevend is ge weest. De x-aadsman verzocht de rechtbank geen hechtenisstraf op te leggen, daar dit de ambtenaar zijn betrekking zou kosten. Plezierrijder Zes maanden gevangenisstraf met af trek (drie weken) eiste de officier tegen een 28-jarige fotograaf uit Heemstede, die op 17 november in de Oosterlaan al daar een niet afgesloten auto startte en er mee naar Haarlem reed. Een zeeman had de wagen gehuurd, doch deze, na er een aanrijding mee te heb ben gehad, in Heemstede neergezet. De fo tograaf had tevoren drie glazen vermouth en twee cognac gedronken. Hij loopt nog in een proeftijd van drie jaar, want hij is reeds eerder voor hetzelfde feit veroor deeld. Ter zitting voerde verdachte aan, dat hij anderhalf jaar niet aan zijn drank zucht had toegegeven. Op 29 januari werd de fotograaf reeds als uitvloeisel van het gebeurde op die novemberavond veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs we gens het rijden onder invloed. Mr. J. O. Baron vroeg zich af, waarom zijn cliënt voor de „joyriding" thans af-, zonderlijk wordt vervqlgd. Verder wees de raadsman op de geërfde onevenwichtig heid en overgevoeligheid van de jonge man, die het moeilijk met zichzelf heeft. Hij bepleitte een korte voorwaardelijke straf. Uitspraak in deze zaken op 19 maart om half tien. Advertentie NEVEDA wol 'n klasse apart! - i Spaar de wikkels voor bprduurkaarfjes voor de kinderen Neveda, Rokin 118, Amsterdam Op de eei-ste van de twee studiedagen die dondei'dag en vandaag in de Techni sche Hogeschool in Delft zijn gehouden als onderdeel van het progi'amma voor het dertiende lustrum van het Delfts bouw kundig studentengezelschap „Stylos" zijn vier komplannen van oude steden (Alk maar, Delft, Dordrecht en Woudrichem) besproken. Met betrekking tot het saneringsplan voor de Alkmaarse binnenstad, dat zo veel stof heeft doen opwaaien, zei prof. Wie- ger Bruin, de ontwerper van dat plan, dat het naar zijn overtuiging het enige is, dat de oude binnenstad van Alkmaar kan ontsluiten en tot een geheel kan maken met de omringende nieuwe stadsgedeel ten. Over het dempen van enige Alkmaar- se grachten zei hij: de grachten hebben hun chax'mes, doch de bebouwing er langs heeft geen grote waarde. Prof. ir. J. H. Froger en ii\ S. J. van Embden bespra ken achtereenvolgens de plannen van Delft en Doi'drecht. Eerstgenoemde zei aan het slot van zijn betoog dat de opx-ui- ming van krotwoningen ons land twee mil jard gulden zal kosten. Ir. Van Embden noemde het plan voor Dordrecht „een plan van enkele grote in grepen, dat nu reeds de middenstand ter plaatse tot enige belangrijke initiatieven heeft gestimuleerd". Ir. W. de Bruyn zei over het plan-Woudrichem, dat het in houdt dat de bestaande bebouwing voor ongeveer de helft -zal worden afgebroken en door een geheel nieuwe zal worden ver vangen. In ons blad van gisteren over een gx-atis conversatiecursus Frans voor middelbare scholieren werd door een zetfout het tele foonnummer van de organisator verkeerd opgegeven. Het moet zijn: 03490—5785. JOH. VALK UIT ZIEKENHUIS. De acteur Johannes Valk heeft vijf weken in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam gelegen. Hij is thans geheel ge nezen ontslagen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9