Amerikaans-Brits beraad begint op 20 maart TRESLONG - HILLEGOM rroMADo HET WEER HOUTPARKET Vloerenhuis Linorub Russische ambassadeur had een onderhoud met De Gaulle Conferentie in Oost-Berlijn? van Rjjsberg'en CITROËN 2 C.V. „Meteoor" uit 1908 was een atoomexplosie Invullen belastingbiljetten Macmillan gaat eerst naar Parijs, dan naar Bonn en vervolgens naar Ottawa èw MORRIS 'êéforeipu Snif/ Italiaanse Senaat schenkt Segni zijn vertrouwen Kwestie-Zuid'Tirol niet voor internationaal hof Onregelmatigheden bij de verkiezingen in Rusland f SmitrV ZUURKOOL SNELKOOKPAN Frontale aanval van rebellen bij Menado Met moderne wapens v.a. ƒ3.987.— VAN LOGN's Automobielbedrijf „Pionier" seinde tot op 660.000 km afstand Orakel van Utrecht Het woord is aan Russische geleerden: Lentebuien met onweer Lagere temperaturen Naar aanleiding van het bezoek van Adenauer Vervroegde verkiezing in Oostenrijk in mei Olieprodukten duurder Chauffeurs-uniformen 73e JAARGANG No 202 ZATERDAG 7 MAART 1959 304e JAARGANG No 50 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1 I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ■■■■■I 8 B 1 I ^^^38" Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I C J C J 8 B I i J Ik t 3 I I f J 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J" b A JL A A \jiA A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Meer dan vierhonderd vissersvaar tuigen liggen in de haven van het stadje Haugesund aan de westkust van Noorwegen te wachten op beter weer. De haringvisserij aan de westkust is dit jaar op een fiasco uitgelopen. Het stormachtige weer maakt de visvangst onmogelijk en betekent een econo mische catastrofe, niet alleen voor de vissers maar voor het gehele westelijke deel van Noorwegen, dat moet bestaan van de inkomsten van de haring visserij. Advertentie '•BARTEUORISSTR. ÜAARLEM1 Ttl- 13439 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN ROME (AFP/Reuter) Premier An tonio Segni heeft in de Italiaanse Senaat het vertrouwen gekregen met 143 tegen 97 stemmen voor het program van zijn homo geen christendemocratische regering. De kamer heeft het program al eerder goed gekeurd, met 333 tegen 248 stemmen. Segni verklaarde, dat de kwestie der Duitssprekende minderheid in Italiaans Tirol niet in aanmerking komt voor be handeling door een internationaal orgaan. Over deze zaak bestaat wrijving met Oos tenrijk. In het program van de regering-Segni wordt trouw beloofd aan de westelijke bondgenootschappen. Er zal worden ge streefd naar economische integratie in Europa en er zullen maatregelen worden beraamd tegen economische teruggang. Liberalen, monarchisten, neo-fascisten en rechtse onafhankelijken stemden voor de regering. Communisten, socialisten, so ciaal-democraten, linkse onafhankelijken en twee vertegenwoordigers van de Duits sprekende minderheid in Zuid-Tirol tegen. Oostenrijk heeft krachtig geprotesteerd tegen de anti-Oostenrijkse betogingen die de laatste tijd in Italië gehouden zijn. MOSKOU (Reuter-AFP) In 146 kies districten van de federale republiek Rus land zullen de kiezers opnieuw naar de stembus moeten, omdat er bij de zondag gehouden verkiezingen voor de plaatselij ke raden en de opperste sovjet van de re publiek onregelmatigheden zijn vastge steld of doordat de kandidaten geen vijf tig percent van de stemmen op zich heb ben verenigd. Het persbureau Tass dat dit meldt, zegt niet wat deze onregelmatighe den inhouden. Advertentie in tegel ongelegd UNIFORM SPECIALISTEN klaar In 10 minuten. Met spek en worst alles tegelijk in de Maandag opent Prinses Irene te Utrecht de textieljaarbeurs, onderdeel van de Voorjaarsbeurs. De laatste hand wordt gelegd aan de inrichting. De te kunnen heer, die hier schijnbaar het orakel raadpleegt, doet niet anders dan een modepop met papier omhullen teneinde er maandag goed mee voor de dag komen. DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche leger heeft vrijdagavond bekendge maakt, dat de rebellen op Celebes tegen het einde van februari een grootscheepse aanval in de omgeving van Menado heb ben gedaan. De opstandelingen gebruik ten moderne wapens, die uit het buiten land werden gesmokkeld. De regerings troepen hebben de frontale aanvallen ten zuiden van Menado gebroken en 400 op standelingen gedood, aldus de bekend making. Zij zouden zelf 26 man hebben verloren. Radio-Menado heeft bekendgemaakt dat er tijdens de gevechten 10.000 vluch telingen Menado zijn binnengekomen. Uit Makassar wordt gemeld dat leden van de Darul Islam ook actief zijn geweest. Hun acties waren geconcentreerd rond Makassar en Palopo. Bij Palopo zouden de leden van de Darul Islam en de opstan delingen uit Noord-Celebes contact heb ben gemaakt. Volgens oudere berichten zouden er in Palopo ongeveer 23.000 vluch telingen zijn binnengekomen toen de Darul Islam ten zuiden van de plaats dorpen in brand staken. Volgens de bekendmaking van het Indo nesische leger worden de operaties ter breking van het verzet voortgezet bij Palopo en Makassar. Zes compagnieën opstandelingen, bewa pend met bazooka's en mortieren, heb ben volgens een Indonesisch legercommu niqué een aanval gedaan op de plaats Ko- tabaru in West-Sumatra. Volgens dit com muniqué werden 21 burgers gedood. De regeringstroepen zouden 25 opstandelingen hebben gedood. Drie werden gevangen ge nomen. Advertentie (de goedkoopste kilometers ter wereld) heeft thans een levertijd van 3 maanden. Overweegt u de aanschaffing in het a.s. voorjaar van 's werelds zuinigste auto BESTEL dan NU I HOOFD-AGENT voor Haarlem en omgeving: Blocmendaal, Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 51301 WASHINGTON (Reuter) In Washing ton is bekendgemaakt dat het ontvangsta tion Goldstone in Californië vrijdag om ongeveer 16.34 uur het contact met de Amerikaanse kunstplaneet „Pionier" had verloren. De laatste signalen waren zeer zwak. Een woordvoerder van het nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart deelde mede dat de batterijen kennelijk uitgeput waren. De laatst gekende positie was ongeveer 660.000 kilometer van de aarde verwijderd; de snelheid van de kunstplaneet was toen ongeveer 6400 km per uur. J. P. Morgan: Men heeft altijd twee redenen om iets te doen: een goede reden en de ware reden. PRAAG (UPI) De Russische geleer de Alexander Kazancev heeft in zijn boek „Een gast uit het heelal" de mogelijkheid geopperd dat de meteoor, die op 30 juni 1908 in Siberië viel een ruimtevaartschip van Venus was. Dit bericht het orgaan van de Tsjechoslowaakse vakbonden „Praca". Kazancev wijst er op, dat de „Meteoor" ontplofte, waarbij een grote vuurbal en een paddestoelvormige rookkolom optra den. Mensen die in de nabijheid woonden stierven aan een toentertijd onbekende ziekte. De symptomen van deze ziekte kwamen overeen met die van slachtoffers van atoomstraling. De explosie was het krachtigst voelbaar op enige afstand van het centrum precies als de ontploffing van een atoombom. Er was geen krater. Een Russische expeditie, die de plaats van het neerkomen twee jaar later ont dekte vond stukken ijzer, die niet van een meteoor afkomstig kunnen zijn. Volgens ooggetuigen verminderde de snelheid van de meteoor bij het neerkomen tot die van ongeveer een moderne straaljager. Daar na deed de ontploffing zich voor. Kazancev betoogt voorts, dat de planeet Venus op het tijdstip van de meteoor ten opzichte van de aarde een optimale stand had. Volgens „Praca" komen steeds meer Russische geleerden tot de overtuiging, dat zich vijftig jaar geleden in de Siberi sche taiga een atoomexplosie heeft vol trokken. De verklaringen van ooggetuigen uit Hirosjima en Nagasaki stemmen over een met de verhalen van de mensen, die de „meteoor" zagen neerkomen. Het ge luid van de explosie in Siberië was over een afstand van meer dan 1.000 kilometer hoorbaar. „De mensen, die naar de plaats van de ontploffing terugkeerden om hun vee te verzorgen stierven aan een onbekende ziekte. Zij hadden geen brandwonden maar klaagden erover „inwendig te ver branden." De leider van een. recente expeditie, K. P. Florecky merkte op dat geen splinters van de meteoor werden gevonden en men niets aantrof dat op een krater duidde. Het „object" zou in de lucht zijn ontploft. Ka- cancev merkt in dit verband op dat de bo men in het centrum van de explosie wel iswaar zijn verbrand, maar rechtop staan. Op een afstand van 30 tot 60 km. van het explosiecentrum zijn de bomen echter ont worteld. „Kazancev schrijft, dat het ont ploffen van een radio-actieve meteoor on mogelijk is. Er is slechts één verklaring: bezoekers, die met een ruimteschip naar de aarde kwamen. De atoombrandstof is om niet bekende redenen ontploft." De Russische astronoom prof. Sternfeld achtte het het meest waarschijnlijk dat een eventueel ruimteschip van Venus afkom stig was. Prof. Sternfeld heeft medege werkt aan de recente satellietprojecten. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ! ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 34108 Incl. H.B. ondervloer 8.80 per mtr. KLEINE HOUTSTRAAT 76 TELEF. 12695 WASHINGTON (Reuter-UPI) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat de crisis inzake Berlijn, de kwestie-Duitsland en het bezoek van de Britse premier aan de Sovjet-Unie op de agenda zullen staan van de informele besprekingen die op 20 maart, de dag na de aankomst van Mac millan in Washington zullen beginnen. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, antwoordde op vragen dat er geen plannen zijn om andere wes telijke regeringshoofden te laten deelne men aan de besprekingen. Hij zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag of een topconferentie van de westelijke mogendheden tot de mogelijkheden be hoort na de besprekingen tussen Eisenho wer en Macmillan. De Britse premier zal besprekingen voeren met premier Diefen- baker van Canada. Hij zal op 17 maart uit Londen vertrekken en op 18 maart in Ot tawa aankomen. Eisenhower heeft vrijdag met de frac tievoorzitters van Republikeinen en Demo craten uit het Congres het vraagstuk Ber lijn besproken. Na afloop van de bijeen komst deelde de voorzitter van de Senaat de Democraat Rayburn mede, dat Repu blikeinen en Democraten het volkomen eens zijn. De democratische fractieleider van de Senaat, Johnson noemde Berlijn een „zorgelijke" kwestie. „Wij zullen niet zwichten voor pressie," zo voegde hij hier aan toe. De bijeenkomst werd tevens bij gewoond door vice-president Nixon, de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Herter, de minister van De fensie McElroy en het hoofd van de gehei me dienst Allen Dulles. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en de West- duitse regering zijn tegen de instelling van een militair verdunde of kernwapen - vrije zone in Midden-Europa, dus van de „disengagement"-plannen, die het uit el kaar trekken van de militaire machten in Midden-Europa beogen. Dit heeft de West- duitse regeringsperschef, staatssecretaris Von Eckhardt, medegedeeld. Over deze kwestie bestaat, zo zei Von Eckhardt, volledige overeenstemming tussen Ade nauer, de Franse president De Gaulle en de Franse minister-president Debré. Wan neer de Britse eerste minister Macmillan in Parijs en in Bonn komt, wil men van Franse en Westduitse zijde pogen hem als Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De laatste paar dagen, vooral donderdag middag en -avond, kwam er boven ons land op vrij uitgebreide schaal onweer voor. Nu is onweer in maart geen bij zonderheid, want maart staat over het ge hele land voor gemiddeld één onweersdag te boek. Zelden heeft het onweer echter in deze tijd al zo'n uitgebreid en zomers karakter. De oorzaak van dit lente-onweer ligt bij de vrij hoge temperaturen aan de grond (12 tot 15 C.) en de aanvoer van koudere lucht in de hogere luchtlagen waar het kwik op 5000 meter hoogte al tot -22 C. daalde. Wanneer de lucht (verti caal) meer dan 0.6 C. per 100 meter af koelt is deze lucht onstabiel en gaan er zich buien ontwikkelen. Dit was de laatste dagen het geval, wanneer het aan de grond 12 tot 14 C. werd en op 5000 meter -22 C. Vandaar ook dat er hagelstenen vielen, welke boven het nulgraden-niveau waren „gegroeid". In de zomermaanden geeft deze situatie dikwijls aanleiding tot zware onweers buien met veel neerslag. Te klagen hebben wij over deze eerste maartdagen niet, want vrijwel elke dag ligt de maximum tempe ratuur 4 tot 6 graden boven normaal. Verwachting tot morgenavond: Kouder weer met zonnige pe rioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, draaiend naar noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. het ware om te praten en hem te winnen voor de Frans-Westduitse houding ten op zichte van de „disengagement"-plannen. Men neemt te Bonn aan, dat deze zeer nadrukkelijk omschreven houding van de Westduitse en Franse regering geheel in gesteld is op het komende bezoek van Macmillan, die men openlijk van de West duits-Franse afwijzende houding tegen over deze plannen op de hoogte wil stel len. Daarbij is het niet de bedoeling de Britse eerste minister voor het hoofd te stoten: de verhouding tussen Macmillan en Adenauer wordt te Bonn, op grond van vorige ontmoetingen, zeer geprezen. Voorts wijst men op de tot dusverre in de NAVO gevormde gemeenschappelijke hou ding tegen de „disengagement'-plannen. Von Eckhardt zei gisteren voorts nog dat er geen twijfel over het Russische plan is om het Westen te splijten. Daartoe gebruikt men te Moskou thans iedere aar zeling in het westelijke politieke front. Te genover de Russische plannen met betrek king tot Berlijn en een niet-aanvalsver- drag stelde Von Eckhardt de volledige overeenstemming tussen Adenauer en De Gaulle over Berlijn en tegen de kernwa pen vrije zone. De stemmen uit de rijen van de West duitse oppositie tegen de houding van de regering-Adenauer terzake van deze kwes tie, worden steeds luider. Gisteren heeft de liberale F.D.P. Adenauer verweten, dat deze nooit één poging heeft gedaan een brug te slaan tussen een militair verdunde zone in Midden-Europa en de Duitse her eniging. Adenauer zou plannen in deze richting van de voormalige Britse eerste minister Eden reeds in 1955 hebben ge torpedeerd en zóu, nu Macmillan in de zelfde richting als zijn voorganger wil gaan, steun bij De Gaulle hebben gezocht om een continentaal Europees front tegen de Britse houding te vormen. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Diplomatieke kringen in Parijs putten zich uit in gissingen over de aard en de inhoud van het gesprek, dat de Russische ambassadeur, Vinigradof, gisteren op zijn verzoek met president De Gaulle heeft ge voerd. De president pleegt nooit langer dan ten hoogste een half uur oor een bezoeker uit te trekken, doch ter wille van de Russische afgezant heeft de stipte ge neraal gisteren zijn verdere dagrooster voor een ruim deel in de war laten lo pen. De generaal werd tijdens deze audiën tie door geen enkele medewerker geassi steerd. De ambassadeur was vergezeld van zijn eerste ambassade-secretaris. Aangenomen mag worden, dat de am bassadeur nadere inlichtingen kwam vra gen over De Gaulle's besprekingen met Adenauer en dat van zijn kant de Russi sche diplomaat een uitvoerige uiteenzet ting heeft gegeven van de vredelievende bedoelingen die zijn regering, speciaal ten opzichte van Frankrijk, koestert. Van of ficiële zijde is in Parijs verklaard, dat de Russische ambassadeur het Franse staats hoofd geen enkel voorstel voor enig ak koord heeft gedaan en dat ook een even tuele ontmoeting De Gaulle-Kroesjtsjev niet ter sprake is gekomen. Het onderhoud met de Russische ambas sadeur dat onmiddellijk leek voort te vloeien uit het beraad tussen Adenauer en De Gaulle van woensdag zal dinsdag wor den gevolgd door een ontmoeting tussen de Franse president en de Britse premier Macmillan. De Britse minister-president, die vergezeld zal worden door zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, wordt maandag al in Parijs ver wacht voor inleidende besprekingen met zijn ambtgenoot Michel Debré. Al deze ontmoetingen mag men beschou wen als de voorbereidingen van de topcon ferentie Oost-West, waaraan nu nauwe lijks meer getwijfeld wordt. De vraag die diplomatieke kringen in Parijs op dit ogen blik vooral bezig houdt, is, of nu Washing ton, door ziekte van zijn hoogste gezags dragers de leidersrol tijdelijk niet kan ver vullen, Macmillan dan wel De Gaulle als voornaamste woordvoerder de gemeen schappelijke westelijke posities tegenover de geduchte Kroesjtsjev zal mogen verde digen. WENEN, (UPI) De Oostenrijkse re gering, een coalitie van conservatieven (rooms-katholieken) en socialisten heeft na diepgaande geschillen over economi sche kwesties besloten vervroegde verkie zingen uit te schrijven. De conservatieven stellen de socialisten verantwoordelijk voor de breuk in de coalitie. De socialis ten hebben „onder protest" met het hou den van verkiezingen ingestemd. Volgens hen is dit een schending van het coalitie verdrag, dat na de laatste algemene ver kiezingen van 1956 werd gesloten. De con servatieven kregen toen 82 van de 165 ze tels, de socialisten 74, de rechtse onafhan kelijken 6 en de communisten 3. Men ver wacht dat de verkiezingen omstreeks 24 mei zullen worden gehouden. Als gevolg van prijsstijgingen op de we reldmarkt, zullen met ingang van maan dag 9 maart de verkoopprijzen voor enke le aardolieprodukten in Nederland worden verhoogd. De prijs van petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt Va cent per li ter hoger; tractorpetroleum en dunne stookolie worden f 0,20 per 100 liter duur der; verder worden de prijzen voor gas- olie, huisbrandolie en autogasolie ver hoogd en autogasolie verhoog dmet 30 per 100 liter. Advertentie LEIPZIG (UPI) Van diplomatieke zijde in Oost-Duitsland is vernomen dat Kroesjtsjev volgende week in Oost-Berlijn besprekingen zal voeren met de partijlei ders van Polen, Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland, Wladyslaw Gomoelka, Antonin Novotny en Walter Ulbricht. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland, die is ge vraagd commentaar te leveren op dit be richt, zei dat een dergelijke bijeenkomst „zeer waarschijnlijk" is. De partijleiders zullen de positie van het communistische blok op een eventuele con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken en het mogelijk sluiten van een af zonderlijk vredesverdrag met Oost-Duits land bespreken. Kroesjtsjev is vandaag uit Leipzig in Oost-Berlijn aangekomen. Men verwacht dat de conferentie der partij leiders zondag of maandag wordt ge houden. Dinsdav of woensdag keert Kroesj tsjev naar Moskou terug. Vanmiddag spreekt Kroesjtsjev in de Stalin-allee op een massavergadering en zondag spreekt hij in de Werner Seelenbinderhalle. Waar schijnlijk zal hij op de weg terug naar Rusland een bezoek brengen aan de haven van Rostock aan de Oostzee. Advertentie Dagelijks DINER DANSANT Voor u speelt zat. en zond. TRIO v. d. HEEFT; dinsd. t.m. vrijd. JAC. CALKER. Deze maand Italiaanse specialiteiten, o.a.: Ravioli alia Napoletana 3.25 Fritto Mlsto 3-75 Stecchine Milanese ƒ4.25 Tafelres.: 0 2520 - 5347.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1