Cruquius-museum ondergaat nu een flinke schoonmaakbeurt Waardige Johannes-Passion Uitgebreid feestprogramma van Centrum Comité Koninginnedag De Heemsteedse C.O.V. met goede solisten HAARLEMSE EINDRONDE VAN DE WEDSTRIJD VOOR PIANOSPELENDE JEUGD Verzameling in oude stoomgemaal is weer belangrijk uitgebreid WOENSDAG 11 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 EIND MAART WEER OPEN Dr. G. Snijders bedankt voor beroep naar Amsterdam Drukker zou zeven mille verduisterd hebben Pauze-concert door Albert de Klerk Uitbreiding meisjesschool aanbesteed Adviescommissie voor opdrachten aan componisten opgericht IN TRESLONG Aubadestaptoeconcert, Majoor Frans Der Vogelhandler", en vuurwerk &ROUWELS Anner Bijlsma geeft concert in Minerva Laat uw tuin afl v. Empelen Mr. S. J. Fockema Andreae benoemd op departement van Verkeer en Waterstaat Politie arresteerde twee verdachten van inbraak Mr. J. F. Jansonius beëdigd als advocaat Terwijl de deuren van het Cruquius- museum aan de Ringvaart bij Heemstede nog tot het einde van deze maand geslo ten blijven, ondergaat het gebouw van het voormalige stoomgemaal een grote voorjaarsschoonmaak. Nu nog maakt de tentoonstellingsruimte een wat chaoti sche indruk. De conservator loopt in een oud pakje met een verfkwast in de hand om hier en daar wat meer kleur aan te I rengen. Vlak voor de paasdagen hoopt hi j met de schoonmaak zo ver te zijn, dat hi t museum weer kan worden openge steld. Dan stromen de buitenlanders weer toe om hier op hun bliksemtocht langs Nederlandse bezienswaardigheden even een kijkje te nemen en te zien, hoe onze voorouders de watervijand bestre den. In ons land schijnt men hierover al genoeg te weten. Het is of de Ringvaart dijk de museum„burcht" voor de bezoe kers uit het binnenland aan hét oog ont trekt. Want van de bijna twaalfduizend bezoekers vorig jaar kwam driekwart van over de grenzen. Vanuit alle werelddelen komt men aan de Ringvaart het monument van de strijd tegen het water bewonderen. Toen vorig jaar een gezelschap Russen door het mu seum werd rondgeleid bekeken zij met bewondering de middelen, waarmee onze voorouders de Meer hebben drooggelegd. Zij waren onder de indruk van het mate riaal uit een periode, toen de techniek voor een ieder nog vrij duidelijk was. Ook voor Amerikanen is het museum een aantrek kelijke bezienswaardigheid. De bezoekers bekijken de installatie van het. oude stoomgemaal en de andere hulp middelen, waarmee het water werd be dwongen. Er staat bijvoorbeeld een schep radgemaal opgesteld, afkomstig uit de Vijfherenlanden. Aan de wanden hangen kaarten van de Hollanden uit vroeger ja ren, waarop het Haarlemmer Meer nog met zijn dreigende golven staat afge beeld. Een grote maquette toont de lig ging van ons land ten opzichte van de zee spiegel. Een belangrijke aanwinst vormen de twee maquettes van het Deltaplan, die de conservator heeft gemaakt. Een van de maquettes brengt het aanbrengen van een doorlaatcaisson in beeld. De ander toont een verkleinde weergave van de sluis in het Haringvliet. Tot de nieuwigheden be horen ook de oudste centrifugaal pomp uit ons land, afkomstig uit Spanbroek, en een vijzel uit Friesland. Voordat met de grote schoonmaak werd begonnen, zijn de stortvloeren vernieuwd, waarop het water werd gestort, nadat het was opgepompt en alvorens het naar de Ringvaart verdween. De prachtige collec tie windmolens heeft een nieuw kleurtje gekregen, zodat de buitenlanders hierover weer vol lof kunnen zijn. Verder zijn aan het gebouw diverse verbeteringen aange bracht. Kwart eeuw museum Ruim een kwart eeuw geleden werd de Cruquius bestemd tot museum. Het ge maal had sinds april 1849 dienst gedaan en zou voor afbraak worden verkocht. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs wilde het gemaal behouden als historisch-tech- nisch monument, hetgeen dankzij de me dewerking van het Hoogheemraadschap gelukte. Door het „historisch-technisch monu ment" blijft de herinnering aan de droog making behouden. Het stoomgemaal be tekende ruim een eeuw geleden de toe- Dr. G. Snijders, predikant bij de her vormde gemeente te Haarlem, heeft be dankt voor het beroep naar Amsterdam. Ruim vier jaar is dr. Snijders predikant in Haarlem en wel in de wijkgemeente II (Leidsebuurt en omgeving). Toen hij op zondag 10 oktober 1954 door ds. H. Kluin bevestigd werd kwam een einde aan een langdurige vacature, welke op 1 mei 1953 was ontstaan wegens emeritaat van ds. W. J. van Elden. In de loop der jaren is dr. Snijders een geziene figuur ge worden, in het bijzonder in zijn wijkge meente. De leden zullen daarom verheugd zijn, dat dr. Snijders niet naar Amster dam zal vertrekken en zijn arbeid in Haar lem zal voortzetten. Dr. Snijders, die in 1917 in Nijmegen ge boren is, volgde de hbs in Delft en nadat bij staatsexamen had afgelegd studeerde bij theologie in Leiden. Ds. Snijders werd in 1942 hulppredikant in Beek-Ubbergen pn een jaar later deed hij zijn intrede in Tricht. In 1947 aanvaardde hij een beroep naar de hervormde evangelisatie te Har derwijk en op 1 juli van dat jaar promo veerde hij tot doctor in de theologie op ee proefschrift over Friedrich Adolf Lampe. In 1954 vertrok dr. Snijders naar Haarlem. passing van een revolutionaire vinding. Vele jaren lang voordat het gemaal het eerste water oppompte, was de droogma king al onderwerp van bespreking en stu die geweest. Al in 1662 bracht een thans onbekende maar overigens goed-geïnfor- meerde deskundige een „kort vertoogh" uit aan de „Staten van Hollandt ende Wes Vrieslandt", waarin hij de noodzaak van droogmaking bepleitte. „lek meyne niet allcenlijck dat het doenlijck is de Meer te dwinghen soo dat hij geen quaet doe, maer dat het geschie den kan op verscheyden manieren, waer van dat sommige so vorderlijck sijn dat die sonder eenigh ander insicht ghenoegh behooren te wesen", schreef deze ingewij de. Cruquius becijferde in 1740 voor stad houder Willem de Vierde de kosten van droogmaking op 6631232 florijnen. Nadat het grootse werk een paar honderd jaar lang was bestudeerd, vurig was bepleit maar ook heftig bestreden, werd het woes te water van de Meer in tien jaar tijds bedwongen. Dank zij de stoomgemalen, die waren verkozen boven de windmolens. Gebrek aan geld De stichting, die het museum beheert, heeft haar uiterste best gedaan om het tentoongestelde vooral wetenschappelijk verantwoord te houden. Daarbij heeft de stichting steeds geworsteld met een ge brek aan geld. De financiële moeilijkhe den hebben het bestuur ertoe gebracht thans_ de toegangspijs te verhogen van 0,25 tot 0,40 voor volwassenen en van 0,15 tot 0,25 voor kinderen. De geringe belangstelling is wel te be grijpen. De naam van de Cruquius komt bijna niet onder de aandacht van de men sen, zodat men van het bestaan van het museum zelfs niet afweet. Daarbij komt dat de tentoonstelling wat eenzijdig is en voor velen waarschijnlijk niet aantrekke lijk genoeg. Ook in het stichtingsbestuur is men ervan overtuigd dat de Cruquius aantrekkelijker gemaakt kan worden. De vraag is echter waar men hiervoor het geld vandaan moet halen. De verzameling technische hulpmiddelen, kaarten enz. kan nog belangrijk worden uitgebreid. Voorts zou met illustraties een beeld van de drooglegging kunnen worden gegeven. Met foto's van de huidige polder zou het uit eindelijk resultaat van de drooglegging kunnen worden getoond. Door het geheel meer de bestemming te geven van een poldermuseum zou een groter publiek kun nen worden geïnteresseerd. Ook bij de ge meente Haarlemmermeer leven wensen in deze richting. Maar ook hier beschikt men uiteraard niet over voldoende financiële middelen. Concurrentie Te vrezen is dat het Cruquius-museum in de toekomst nog minder belangstelling zal boeken. In Purmerend bestaan name lijk serieuze plannen voor de stichting van een groot poldermuseum. Door middel van een collecte heeft de bevolking daar al tienduizend gulden beschikbaar gesteld. Een onder leiding van de burgemeester van Purmerend staand stichtingsbestuur is ervan overtuigd, dat de plannen binnen niet al te lange tijd kunnen worden ver wezenlijkt. Het poldermuseum in Purmerend zou een geduchte concurrent van het Cruquius- museum kunnen worden. Daarom zou het bestuur van de Cruquius er goed aan doen „de burcht" voor meer mensen aantrek kelijk te maken. Hiertoe zou het thans wat eenzijdig samengestelde stichtingsbestuur een gevarieerder samenstelling moeten krijgen. De Haarlemse recherche heeft een 43-ja- rige Haarlemse offsetdrukker gearres teerd, die ervan verdacht wordt verduis tering gepleegd te hebben tot een bedrag van 7000,-. De drukker zou gebruik gemaakt heb ben van de mogelijkheden van het kopen op afbetaling, want in korte tijd schafte hij zich drie scooters, een fiets, een pick up en 102 platen in huurkoop aan. Hij stopte daarbij het ene gat met het andere door de goederen steeds direct weer te verko pen en van de opbrengsten de termijnen te betalen. Toen de man in verzekering werd ge steld was het verduisterde bedrag opgelo pen tot 7000,-. De politie is van mening, dat bij deze zaak de kredietgevers niet geheel vrijuit gaan, want zo financierde een bank een van de scooters terwijl men wist of al thans kon weten dat de vorige scooter nog lang niet afbetaald was. De bank had namelijk zelf beslag op het loon van de drukker laten leggen. Het programma van het pauze-concert in het gemeentelijk concertgebouw op donder dag 12 maart, des middags van 12.40 tot 13.20 uur door de organist Albert de Klerk luidt: Passacaglia d moll, Dietrich Buxtehude; drie koraalvoorspelen uit het „Orgelbüch- lein", Joh. Seb. Bach., a. Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ, b. Da Jesus an dem Kreuze stund, c. O Haupt voll Blut und Wunden. Prélude, Fugue en Variation, Cé- sar Franck. De Kruisweg, Marcel Dupré, a. Jezus valt voor de eerste maal onder het kruis, b. Jezus troost de wenende vrou wen van Jeruzalem. Fugue, Jacques Ibert. De architecten Henri L. Klein Schip horst en Nico. H. Andriessen in Haarlem hebben dinsdag de uitbreiding van de r.k. meisjesschool in Bennebroek met twee les lokalen aanbesteed. Er waren tien inschrij vers. De hoogste was fa. C. G. Waleveld en Zn. in Haarlem mot 68.300 en de laagste H. F. Betke in Haarlem met 64.000. De gunning is aangehouden. Advertentie Inlichtingen: Telef. 12081 Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, is ingesteld een commissie van ad vies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Nederlandse componisten in 1959. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter L. Orthel uit Den Haag, tot lid Henri Arends, diri gent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, uit Amsterdam. W. Paap uit Utrecht en tot secretaris B. P. Wagemans I uit Voorburg. Onder auspiciën van het „Passiefonds Hillegom" had dinsdag in de beurshal van restaurant „Treslong" een uitvoering van de „.Johannes Passion" van Bach plaats. De hal was voor deze bijzondere gebeurte- is vrijwel totaal bezet met een publiek, dat de uitvoering met grote aandacht gevolgd heeft. Van de medewerkenden moeten in de eerste plaats genoemd worden de chris telijke oratoriumvcrenigingen „Asaf" en „Zingt den Heer". - Reeds de inzet met de koninklijke pro loog wekte goede verwachtingen, die in het daarna volgende vervuld werden. De koralen waren zeer goed ingestudeerd en muntten uit door zuiverheid en eenvoud van expressie. De koren van het volk, die in deze passiemuziek zo'n belangrijke De Engelse architect Bannister uit Liverpool heeft een oude molen in Anglesey gekocht en laat deze ver bouwen tot een vakantiehuisje. Er zijn drie groter kamers in de molen als mede een grote kelder, waar de zeil- uitrusting van Bannister, die een groot watersportliefhebber is, opgeborgen kan worden. De bovenste kamer is uitgebreid met een erker en een bal kon, dat bij mooi weer uitstekende diensten zal bewijzen. plaats innemen en er goeddeels het eigen cachet aan verlenen, kregen de gewenste tumultueuze kracht en felheid van accen tuatie. Als voorbeeld noem ik de fugato s no. 38 en 42, waarin het volk de kruisiging van Christus eist, of daaraan voorafgaand het antwoord aan Pilatus „wir dürfen nie mand toten". Voorts werkten mede een groep van vijf solisten, van wie ik in de eerste plaats noem de tenor Wiebe Drayer, méér om de belangrijkheid van zijn aandeel, dan om de wijze waarop hij dit vervulde. Het ge knepen timbre van zijn hoge tonen maak te het beluisteren van de door hem ver tolkte evangelistpartij niet steeds tot een genoegen. In de aria „Ach mein Sinn" schoot hij technisch tekort en bleek zijn stem te weing draagkracht te hebben om boven het strijkorkest uit te komen. Toch had hij ook betere momenten, zoals in het citaat uit Mattheüs 26. betreffende Petrus („und weinte bitterlich"). Zeer te loven was de vertolking van de Christuspartij door Hans van der Leeuw, welke zanger vooral als medewerker bij uitvoeringen van Bach's religieuze werken steeds meer op de voorgrond treedt. Hij wist, zijn partij de noodzakelijke nuance van onthevenzijn mee te geven, zonder in doorleefde ex pressie tekort te schieten. Een goede pres tatie leverde ook de andere bassolist, Jan Hulsebosch, onder andere in de arioso „Betrachte meine Seele" en in de aria met koor-interrupties „Eilt, ihr angefocht'nen Seelen". De twee vrouwelijke solisten waren Lize Schoo en Nina Wind, wier bescheiden aan deel bestond uit twee aria's voor ieder. De stemmiddelen van eerstgenoemde zullen nog verder ontwikkeld moeten worden. De alt bleek in de aria „Von den Strikken mei- ner Sünden" reeds over een aanzienlijke technische beheersing te beschikken. Het instrumentale gedeelte was in han den van het Rotterdams Kamerorkest, dat niet altijd op goede voet stond met koor en solisten, maar over het algemeen zijn taak met accuratesse vervulde. Vooral de twee hoboïsten verdienen om enkele belangrijke obligaatpartijen afzonderlijk genoemd te worden. De orgelpartij werd op een elektronisch instrument, daar de zaal van „Treslong" uiteraard niet over een echt orgel beschikt kundig door Richard Heidema waargenomen. De algehele lei ding berustte bij Cor Kool, die vooral de beide koren zeer goed heeft voorbereid en geleid. Alles tezamen was dit een uitvoering waardoor één van Bach's monumentale werken op waardige wijze in de bollen streek geklonken heeft. Sas Btinge Het Centrum Comité Koninginnedag heeft voor 30 april en 5 mei uitgebreide programma's samengesteld, voor festivi teiten die op koninginnedag des morgens om kwart over zeven beginnen en die op bevrijdingsdag omstreeks middernacht zullen eindigen. Op 30 april start men des morgens om kwart over zeven met een re veille van het trommel- en tamboerkorps van BATO en vervolgens kan men om 7.45 uur luisteren naar koraalmuziek. Om 8 uur volgt er een muzikale rondwandeling door de Haarlemse politiekapel en door de korpsen „Crescendo" en „Haarlem". Om 9 uur staat de traditionele aubade op de Grote Markt door vierduizend school kinderen op het programma. Een belangrijke plaats in het feestpro gramma op koninginnedag neemt, zoals wij reeds meldden, het optreden van de „USAFE" Band in. Na het bezoek van de ze grote Amerikaanse band aan Spaarn- dam rijdt men naar Dreefzicht en van daar vertrekt het enorme korps om 11.15 uur langs de Dreef en de Grote Houtstraat naar de Grote Markt. Op deze plaats wordt er voor tal van burgerlijke en militaire autoriteiten een grote show gegeven, die ruim een half uur zal gaan duren. Ver volgens is er een receptie in het stadhuis, waar B. en W. de Amerikanen zullen ont vangen en na de lunch geeft de ban om 14.30 uur weer een groot concert op de Grote Markt. Daarna vertrekken de Ame rikaanse muzikanten naar de Keukenhof in Lisse, maar des avonds komen zij weer naar Haarlem, waar zij van 20.30 uur tot 23 uur in het Krelagehuis een groot deel van de jeugdige bevolking van Haar lem van uitstekende dansmuziek zullen voorzien. Inmiddels heeft het dilettanten operette- gezelschap „Diogé" om 14.30 uur in Den f-Iout (bij de Wilhelminalaan) met talrij ke Haarlemse medewerkers en een volle dig orkest, het geheel onder leiding van Tom de Munk, een opvoering gegeven van „Der Vogelhandier". Des avonds om 20 uur volgt in de stads schouwburg een opvoering door de letter lievende vereniging „J. J. Cremer" van „Majoor Frans" in de dramatisering van Henk Bakker. In Den Hout wordt om 20.30 uur de „Rapsodie in Oranje, rood, wit en ber. blauw" van Marinus Adam, gespeeld, ge zongen en gedanst door het N.Ph.O., een ballet, een meisjeskoor uit Haarlem en een mannenkoor uit Krommenie. De dag wordt besloten met een groot bal cham- pêtre op de Grote Markt, dat reeds om 20 uur begint. Bevrijdingsdag Op de bevrijdingsdag krijgt men na de reveille en de rondwandeling door de poli tiekapel om 10 uur de traditionele zeepkistenraces op de Grote Markt. Even eens om 10 uur wordt in de tuin van het Proveniershuis het kinderzangconcours gehouden. Om 14.30 uur speelt het orkest de „Sunbeams" op de Grote Markt en om 15 uur kan men kijken naar de gecostu- meerde kinderoptocht, die ditkeer, in te genstelling tot voorgaande jaren, bij de Doelen begint. Om 20 uur volgt er weer een opvoering van „Majoor Frans" in de schouwburg en van 20.30 uur tot 22.30 uur verzorgen zeven grote muziekkorpsen uit Dordrecht met vierhonderd muzikanten een grote taptoe op de Grote Markt. De feestelijkheden worden besloten met een groot vuurwerk op het helikopterterrein, dat om 23.15 uur begint. Advertentie 50 «aar orvarina TELEFUNKEN RADIO VERKOOP FN RFPARATIE KONINGINNEWEG 6 Op vrijdag 20 maart geeft de cellist An ner Bijlsma voor leden van de Heemsteed se Kunstkring in samenwerking met de pianist George van Renesse een concert in het Minerva theater in Heemstede. Het programma vermeldt onder meer werken van Luigi Boccherini, J. S. Bach, Joh. Brahms, Badings en Carl Maria von We- De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging heeft een paar jaar geleden de taak op zich genomen de uitvoering van de „Johannes-Passion" van Joh. Seb. Bach tot een geregeld weerkerende gebeurtenis in de lij denstij d te maken. Onder leiding van Simon C. Jansen is men toen met deze gewichtige onderneming begonnen, zij wordt sinds verleden jaar met ijver en overtuiging onder directie van Jaap Hillen voortgezet. Uiteraard zit er groei in de prestaties van het koor. Zulks was op me nig moment waar te nemen tijdens de uit voering, die dinsdagavond plaats had in de Haarlemse Concertzaal. De briljante wijze, waarop het merk waardige „Kruiskoor" no. 36 en de correcte zangvaardigheid waarmee de koorfuga „Lasset uns den nicht zerteilen" gerealiseerd werden, zou ik daarbij als voorbeeld kunnen stellen. En zo waren er meer opmerkelijke dingen, die er op wezen dat Jaap Hillen, technisch gezien, met het koor doelmatig werkt, dat hij tijdens de uitvoering zijn stemmenmateriaai vast in de hand heeft en het voortvarend, hoewel zeer beheerst, weet op te stuwen. In een zo dramatisch werk als deze felle passie muziek heeft dergelijke voortvarende pa raatheid een niet te onderschatten beteke nis. Minder aanbevelenswaardig acht ik haar op de momenten waar het gemoed zich lyrisch wil uiten, in de eerste plaats in de koralen. De vrees om sentimenteel romantisch te zijn. doet dan de contrast werking met het dramatische Evangelie verhaal grotendeels te niet. En zonaer contrastwerking kan ook Bach het niet stellen, zeker niet in deze gepassioneerde lijdensmuziek. die als een hoog oprijzend gebergte ook haar diepe dalen van rust en bezinning heeft. De heerlijke altaria „Es ist vollbracht" gezongen door Leni Henning en subliem gesecondeerd door de gambiste mevrouw Jansen bracht in haar hoek- delen deze ingetogen bezonkenheid en wekte de ontroering der innige over weging, die we elders vooral in de ko ralen te veel misten. Maar zoals gezegd werd, er stond in het andere uiterste iets sterks tegenover. Laat de lyriek van het werk een kwestie van groei zijn. maar dan naar de geest en naar het zien durven geven. De hachelijke tenorpartij van de Evan gelist werd vertolkt door Han le Fèvre, die bijzonder goed gedisponeerd was en deze rol treffend doorleeft. Elisabeth Lugt gaf aan haar veeleisende sopraanaria's de glans van haar fris geluid en de innigheid van een welbegrepen interpretatie. Peter de Vos zong de Jezuspartij met veel waar digheid. Een zeer goede indruk kregen wij van de zangkunst van de tenor Gerard Honig, wiens muzikaliteit zich opvallend met ritmische precisie openbaarde. De bas Guus Hoekman kon zijn dramatisch talent sterk laten gelden in zijn recitatieven van de partijen van Petrus en Pilatus. vooral in de aria „Eilt" zijn vlotte zangvaardig heid tonend. Met Jaap Spigt aan het clave- cimbel en Albert de Klerk aan het orgel werd men in deze sector der begeleiding naar wens gediend. Zo tussenbei leek het orkestrale accompagnement van het Noord hollands Philharmonisch Orkest niet gron dig vertrouwd. Dit gold dan de gedeelten die meer het karakter van superieure kamermuziek dragen. Na afloop werd mij de vraag gesteld waarom de Concertzaal niet zo gemakke lijk voor de Johannes-Passie als voor de „Mattheus" volloopt. Ik heb daarover al eens vroeger mijn mening gezegd en kan die nog wel eens herhalen. Het is mis schien de schuld van de grootmoeder van Mendelssohn, die aan haar kleinzoon een handschrift van de Mattheus-Passie cadeau deed. Wanneer dit de Johannes-Passie ware geweest, zou Mendelssohn hiermee de muzikale wereld evenzeer verbaasd hebben als hij het, als twintigjarige her- opwekker van het genie Bach, nu met de „Mattheus" deed. En toen de „Johannes" ontdekt werd, was „Mattheus" reeds in geburgerd. Zij werd traditie. En tradities zijn taai. Het had anders kunnen zijn. Maar eerlijk gezegd: zó is het ook goed. En gelukkig zij. die van beide weten te genieten. Jos. de: Klerk Advertentie aanleggen en onderhouden door VAKMENSEN. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 Telefoon 3-80-80 H'STEDE Mr. S. J. Fockema Andreae, sinds 1948 secretaris van het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden, is met ingang van 1 april benoemd tot chef van de afdeling wa terstaatrecht van het departement van Verkeer en Waterstaat. Mr. Fockema Andreae, die 10 april 1904 in Leeuwarden werd geboren, studeerde aan de Leidse universiteit, waar hij in 1927 de meesterstitel behaalde en waarna hij als ambtenaar in dienst trad van het Hoog heemraadschap. In 1934, het jaar waarin hij promoveerde, werd hij benoemd tot ambtenaar van het departement van jus titie om reeds het daaropvolgende jaar op te treden als afdelingschef der provinciale griffie van Overijsel. In 1941 verhuisde mr. Fockema Andreae naar Groningen om daar een functie te aanvaarden bij de pro vinciale griffie. Flier was hij werkzaam tot 1946 toen hij werd benoemd tot archivaris van het algemeen rijksarchief. In deze kwaliteit was hij werkzaam tot 1948, het jaar waarin het Hoogheemraadschap van Rijnland wederom een beroep deed op zijn gewezen ambtenaar, nu echter voor de functie van secretaris. Mr. Fockema Andreae, die in 1950 werd benoemd tot lid van de Koninklijke Neder landse Akademie van Waterschappen, heeft verscheidene publikaties het licht doen zien. In de afgelopen nacht zijn er in Haarlem twee inbraken gepleegd, waarbij onder meer een belichtingsmeter en een bedrag van 2500,- aan sieraden wordt vermist. Toen een 63-jarige conciërge van een zaak in de Koningin Wilhelminalaan in Haarlem dinsdagavond met zijn vrouw thuiskwam, ontdekte hij, dat alle deuren van het huis openstonden. Op de tweede verdieping trof hij een man aan, die zich al spoedig overgaf. De vrouw van de con ciërge waarschuwde de politie, die de man een 26-jarige timmerman uit Haarlem, overnam en onmiddellijk een cordon om het huis trok omdat men vermoedde, dat de timmerman een medeplichtige had ge had. Ook de brandweer verleende nog as sistentie, maar men vond niemand. Bij het verhoor bekende de timmerman echter, dat hij geholpen was door een 19-ja- rige opperman, die dan ook des nachts van zijn bed gelicht werd. Uit de zaak wordt alleen een belichtingsmeter vermist. Bij de timmerman thuis trof men echter aller lei artikelen aan, die, naar de politie aan neemt, eveneens van diefstal afkomstig zijn. Voorts is er dinsdagavond tussen half acht en elf uur ingebroken in een huis aan de Middenlaan, waar uit een juwelenkistje enkele gouden ringen met briljanten en diamanten, sierspelden en zilveren broches met een totale waarde van 2500 vermist worden. Van de daders ontbreekt dik spoor. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag mr. J. F. Jansonius, Herenweg 178 te Heemstede, vroeger burgemeester van Haarlemmermeer, beëdigd als advocaat en procureur. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, mr. J. C. C. W. I-Iijszeler, zal donderdag met het oog op de verkiezingen geen spreekuur houden. De pianowedstrijd voor de jeugd, uitge schreven door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -fabrikan ten, heeft voor wat Haarlem en omge ving betreft een bijzonder spannend slot gekregen met de plaatselijke eindronde, die dinsdagavond onder veel belangstelling in gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat gehouden is. Twee-en-twintig jongens en meisjes, op grond van hun prestaties uit gekozen bij de vóórselectie, zouden bij de ze vreedzame eindstrijd meedingen naar de onderscheiding om op de landelijke eindronde, die op 2 april in de Bachzaal van het Amsterdams Conservatorium zal worden gehouden, de pianospelende jeugd uit Haarlem te mogen vertegenwoordigen. Op het feestelijk versierde toneel van de zaal stonden een vleugel en een piano opgesteld. En bovendien was er een ta fel geplaatst, waarop tal van fraaie boek werken over muziek waren uitgestald, die voor alle deelnemers aan deze eindwed- strijd waren beschikbaar gesteld door de organiserende firma's. Als juryleden fun geerden mejuffrouw B. Davelaar en de heren P. Zwaanswijk en J. Laarveld. Een zevenjarig meisje genoot de eer de reeks voordrachten te beginnen. Zij was pas even vijf jaar toen zij met pianospe len begon en nu was zij zover gevorderd, dat zij al een aardige indruk van een „Rondino" van Martin Frey kon geven. De achtjarige Roland gaf ons in daveren de klanken impressies van een voorbij trekkende storm, waarna hij met een muzikale overpeinzing bij een zonsonder gang zijn optreden besloot. Een andere jeugdige pianist, negen jaar, kwam met aardige dansjes van Gade en Kullak aan de beurt. Een tafereeltje uit het poppen- leven liet de tienjarige Hanneke met de voordracht van „Les plaintes d'une pou- pée" van Cesar Franck beleven. Andere muziek van beeldend karakter had Ga- brielle met „Sunrise" van Walter Carroll gekozen. Er kwam op deze wedstrijd avond nog een leuk door Jacques Ibert ge typeerd „klein wit ezeltje" om de hoek kijken. De komst van dit grauwtje was, zoals men hieronder kan lezen, van veel betekenis voor de afloop van deze eind ronde. De romantiek was met een gevoe lig „Souvenir" van Enrico Bossi en de Impromptu's opus 90 no. 2 en no. 4 van Franz Schubert vertegenwoordigd. De eerste werd met grote vaardigheid ge speeld door een begaafde elfjarige pia nist, de tweede eveneens met buitengewo ne technische beheersing en bovendien met muzikale uitdrukking en natuurlijk besef van melodische bouw en klankafwe ging door een twaalfjarig talent. Na deze voordrachten steeg de spanning over het resultaat, dat de wedstrijd zou opleveren, merkbaar. Zij had al een hoog tepunt bereikt na de gave, vlotte, fraai uitgebalanceerde en typerende uitvoering van „Het kleine witte ezeltje" door een elfjarig meisje en men kon nauwelijks ver wachten, dat deze voordracht en die van Schuberts Impromptu's zouden worden geëvenaard, laat staan overtroffen. Dit gebeurde inderdaad niet, al kon men res pect voor de uitvoering van een Prélude van J. S. Bach en voor de pittige, ritmi sche en muzikale vertolking van de fina le van een Sonatine van Handrock krij gen. Bij andere voordrachten werd vaak verdienstelijk werk geleverd, al kon men zich niet los maken van de indruk, dat de bijzondere omstandigheden van dit optre den soms wat afbreuk deden aan de gaaf heid van het spel. De jury heeft geruime tijd beraad slaagd alvorens zij de uitslag bij monde van voorzitter P. Zwaanswijk bekend maakte. Slechts twee van alle jeugdige pia nisten mochten worden aangewezen voor de eindwedstrijd in de hoofdstad. Deze twee uitblinkertjes waren Ida Lindeboom (die de zo geslaagde vertolking had ge geven van „Het kleine witte ezeltje" van Ibert) en Henny de Vries (die zich zo bij zonder had onderscheiden met de voor dracht van Schuberts Impromptu opus 90 no. 4). Indien een derde deelnemer af gevaardigd had mogen worden, zou daar ongetwijfeld Agnes Zwarts om haar vaar dige uitvoering van de Impromptu opus 90 nr. 2 van Schubert voor in aanmerking zijn gekomen. Nu werd zij de eerste, die een eervolle vermelding verkreeg. De tweede werd bestemd voor Jan Barend Vrijdaghs (Sonatine van Handrock) en de derde voor Karin Hoes (Prelude van Bach). De wedstrijdavond kreeg een aantrek kelijk slot door het spel van Zamirah Sie- val, het begaafde Haarlemse pianistje, dat bij de wedstrijden van 1955 de eerste prijs bij de landelijke eindronde te Arn hem won.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11