jan w. du rieu Kort en bondig P.v.d.A. niet verantwoordelijk voor recente kabinetscrisis Indonesische communisten niet blij met geleide democratie Drie maanden gevangenisstraf voor Zaandamse flessentrekker Eens toegejuichte conceptie maakt hun stembustriomfen waardeloos WOENSDAG 11 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 IR. H. VOS IN HEEMSTEDE „De onbekende wereld" Kennismakingsbijeenkomst voor mr. B. Carp Faillissementen Djuanda naar Moskou UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE POLITIERECHTER Zonder te kunnen betalen voor f 3000 gekocht Drogisterij in Kampen uitgebrand Actie kinderpostzegels 1958 bracht meer dan twee miljoen op Race tussen auto en motor: twee doden Contactavond V.V.V. Eerste kievitsei Junius Ingerman sprak over Afrika Schooljeugd ontwerpt mozaïeken voor V.V.V Landschapsfotografie in kleuren Vorig jaar waren er 132 aanrijdingen Tot de laatste propaganda-activiteiten voor de donderdag te houden Kamerver kiezingen behoorde ook de spreekbeurt, welke ir. H. Vos, lid van de Eerste Kamer en oud-minister, dinsdagavond in het „Cafétaria-restaurant" aan de Binnenweg te Heemstede voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid heeft ver vuld. Ir. Vos, door de afdelingsvoorzitter, de heer B. Rijpstra, aangekondigd als „de vos in het hol van de leeuw in een ge meente, met de V.V.D. als verreweg de grootste partij", is voor zijn gehouden betoog afgeweken van de gebruikelijke redevoering, om in plaats daarvan een aantal van te voren ingediende vragen te beantwoorden. Een methode, welke spre ker in de gelegenheid heeft gesteld op een heldere wijze, de opvattingen van de Partij van de Arbeid te verdedigen over diverse politieke kwesties, welke momenteel in 't middelpunt der belangstelling staan. In de eerste plaats wenste ir. Vos stel ling te nemen tegen de dikwijls gehoorde uitspraak, als zou de P.v.d.A. met opzet de kabinetscrisis van december hebben uit gelokt. Spreker herinnerde aan de oor zaken, die tot deze kamerontbinding hebben geleid: minister Hofstra had voor gesteld diverse belastingmaatregelen waarbij vooral de vennootschapsbelasting een twistpunt is geworden met twee jaar te verlengen. De minister heeft zich er eerst van verzekerd, dat hij zou spre ken namens het gehele kabinet. Dit be tekende dus, dat bij voorbeeld ook de K.V.P.- en de A.R.-ministers volledig achter zijn voorstel stonden. De Kamer heeft vervolgens een amen dement ingediend verlenging voor de tijd van één jaar dat door minister Hofstra onaanvaardbaar was genoemd. Hetzelfde verklaarde de minister ten aan zien van een tussenvoorstel, dat door prof. Romme in de vorm van een motie was in gediend en waarbij verlenging voor de tijd van één jaar werd voorgesteld met de mogelijkheid van een latere bespreking, of verdere verlenging wenselijk is. De Kamer heeft deze motie met 88 tegen 55 stemmen aangenomen, waarmee ir .Vos meende te hebben aangetoond, dat de ver antwoordelijkheid voor de huidige crisis bij het parlement berust, met uitzondering van die leden (ondermeer de P.v.d.A.- fractie) die tegen de motie hadden gestemd. Advertentie OLIESLAGERSLAAN 36-44 - H'LEM Tel. 0 2500 - 12403 Stalling - reparatie - verhuur - ver koop en service van leder merk auto en motor. DEALER VAN rijbewijsvrUe motortrucks voor huis-aan-huis transport. A mateurtoneel Dat er weinig geest en oorspronkelijk heid voor nodig zijn om een volle zaal tot enthousiaste bijvalsbetuigingen te bewe gen, heeft Vermaat's Toneel Vereniging dinsdag weer eens in het Minerva-Theater bewezen, waar de laatste van een serie op voeringen werd gegeven van „De onbe kende wereld", een klucht in drie bedrij ven door Anne Marie Kok en Johan Blaa- ser. De handeling wordt volkomen be heerst door de opzet van lachen tot elke prijs, omdat de schrijvers volstaan met het prolongeren van effecten, die in talloze andere soortgelijke stukken hun doelma tigheid reeds hebben aangetoond. De echte humor wordt vervangen door louter kluch tige situaties, ze komen voort uit de nood sprong van Emiel Deventer, die wordt gedwongen een behanger als zijn zoon te presenteren. Na een dergelijke introduc tie weet men dan wel zo ongeveer wat het publiek voor de rest van de avond te wach ten staat. Niemand wordt daarin teleurge steld. De ene leugen brengt de andere voort, waardoor de misverstanden zich op stapelen en de verwarring stijgt. Aan het slot wordt alles opgehelderd en valt het doek over een aantal gelukkige paren. Vermaat's Toneel Vereniging heeft van deze klucht een opvoering gegeven, die ver boven de waarde van het stuk is uitgeste gen. De heer H. Lamsma had als regisseur de spelers tot een zeer verdienstelijk en semble samengevoegd, dat door de bijna onberispelijke rolkennis tot een plezierig tempo in staat was. Wat vooral waarde ring verdiende, was de duidelijke uit spraak, waardoor praktisch geen woord van de tekst verloren ging. De regisseur ging hierin voor. Als de in het nauw gedre ven Emiel Deventer, een rol die hij door omstandigheden kort voor de opvoering had moeten overnemen betrachtte hij een vermakelijke voortvarendheid. Hij werd prima door Clara Schoon-Dekker als zijn toneelechtgenote geassisteerd. Ook het optreden van Jos van Wattingen werd met daverende hilariteitsbetuigingen ge honoreerd, zijn karikaturale uitbeel ding van de schuchtere IJsbrand moet hem clan ook niet zwaar worden aangere kend. Ditzelfde geldt voor Jan Schoon als „Bassie" de behanger, die eveneens tot de grote favorieten behoorde. Agaat van der Weiden en Elly Toele mogen op vlot gespeelde jongedames terugzien, Rie van Holten stelde er een resolutie Stien te genover. Miep Kluyskens, Bert Bakker, Wim Treffers en Wan de Goede lieten zich in de hun toebedeelde rollen evenmin on betuigd. In het vervolg van zijn betoog noemde ir. Vos de houding van prof. Romme hoogst zonderling, omdat de K.V.P.-fractieleider geen consequenties wilde verbinden aan het aanvaarden van zijn motie. In strijd met alle parlementaire gebruiken wenste hij immers niet als formateur op te treden. Mede op grond hiervan wees ir. Vos alle verantwoordelijkheid voor de kabinets crisis af. Verder heeft spreker nog enige tijd stil gestaan bij de kwestie-Nieuw-Guinea, waarbij de P.v.d.A. het standpunt blijft innemen, dat dit gebied op basis van een behoorlijk toezicht aan Indonesië dient te worden overgedragen. Andere door ir. Vos behandelde punten waren een door hem geconstateerde onrust in de Katholieke Arbeiders Beweging, volkomen logisch volgens spreker, omdat de op de voorgrond tredende figuren van de K.V.P., zoals Weiter, Lucas en Romme, nu niet bepaald als vertegenwoordigers van de arbeiders kunnen worden be schouwd. Verder bepleitte hy een verkorting van de arbeidstijd langs een geleidelijke weg. Zoals eerst met twaalf vrije zaterdagen per jaar, die aanleiding kunnen zijn voor een betere werkverdeling, zodat daarna tot een veertigurige arbeidsweek kan wor den overgegaan. Een proces, dat volgens spreker ongeveer vier jaar in beslag zou nemen. Ook oefende ir. Vos de nodige critiek uit op het huidige huurbeleid, dat hij door een ander systeem zou willen vervangen. Spreker erkende het bestaan van een ver schil tussen huur- en woonwaarde, doch hij wenste een dergelijk verschil niet alleen ten voordele van de eigenaar op le heffen. Zo zou hij de eigenaars van oude huizen tot een beter onderhoud willen verplichten, omdat anders voor dergelijke woningen een huurverhoging niet gerecht vaardigd is. Tenslotte stelde spreker vast, dat ook het onderwijs de volle aandacht heeft van de P.v.d.A. Via het kostenloze lagere onderwijs, zal men ook stap voor stap tot. een gemakkelijker te volgen hoger onderwijs moeten komen. Diverse behandelde punten gaven op nieuw aanleiding voor het stellen van een aantal vragen. Na de pauze werd hierover verder van gedachten gewisseld. Gereformeerde kerk Rloemendaol In de stampvolle grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe- mendaal hebben de heer en mevrouw Carp dinsdagavond kennis gemaakt met de lid maten van de gereformeerde kerk in Bloe- mendaal. Ds G. Toornvliet heette zijn assistent, die hem bij zijn pastorale zorg in de ge meente terzijde komt staan, hartelijk wel kom. Ds. Toornvliet deelde tevens mede, dat zondag tijdens de collecte een gift van f 10.000 voor Radio-Bloemendaal in het kerkezakje werd aangetroffen, zodat het nu misschien ook mogelijk zal zijn, dat mr. Carp wat langer dan een jaar blijft assisteren. Hierna vertelde mr. Carp een en ander over zijn werk in West-Friesland, waar hij sedert oktober 1957 bij de W. H. Oos tenstichting werkzaam is, waarbij het voor al zijn taak was hulp te verlenen in maat schappelijke nood. Uitvoerig ging spreker in op de pastorale en ook maatschappe lijke zorg voor de bejaarden, omdat het hem bekend is, dat er in Bloemendaal veel bejaarden wonen. Ook aan het jeugd werk wijdde spreker de nodige aandacht. De heer G. C. van Buurt gaf als lid van de Bouwcommissie daarna een overzicht van de kerkbouw aan de Vijverweg, waai de werkzaamheden gestadig beginnen te vorderen. Er wordt naar gestreefd de kerk met Pinksteren in gebruik te kunnen ne men. De kerk is thans geheel onder de kap en waterdicht gemaakt. De kerk zal 520 zitplaatsen krijgen. In de avondmaals- ruimte zullen nog 80 stoelen geplaatst kun nen worden, zodat er eventueel aan 600 mensen een behoorlijke plaats geboden kan worden. Voor de luidklok liefst twee is nog geen geld beschikbaar. Er is ook een post voor beeldhouwwerk uit getrokken. Boven de vensters van de ra dioruimte zullen zogenaamde „grafito's" worden aangebracht, vier symbolische voorstellingen van de Evangelisten, uit gevoerd in relief met cement in kleuren. Na de pauze werd een spel opgevoerd, samengesteld door één van de ouderlingen, de heer A. Weijland, waaraan tal van le den van de radio-propaganda en de radio- technische commissie hun medewerking verleenden. Dit boeiende spel, waarvoor de heer W. Jonker een alleraardigst decor had ontworpen, gaf een indrukwekkend beeld van het wel en wee van Radio-Bloe- mendaal in de 35 jaar van haar bestaan. De verdere medewerkenden aan dit spel waren de heren K. de Jong, A. M. Ver- kerke. Ds. Toornvliet heeft na afloop alle medewerkenden met een persoonlijk woord voor het gebodene dank gebracht. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaad: \V. van Rijs wijk, chauffeur, wonende Curagaostraat 11 te Santpoort.Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart, Curator: mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20 C. Poch. aannemer, Hen drik Mandeweg 30 a te Beverwijk. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr: A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 18 november 1958, waarbij mevrouw V. Th. Verkade, echtgenote van R. Ph. A. van Rees, Richard Holplein 1, te Heem stede in staat van failissement is ver klaard. met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft dinsdag meege deeld, dat hij van plan is op uitnodiging van de Russische regering een bezoek aan Moskou te brengen. Dit meldt het persbureau Antara. Het bezoek zou tussen juni en augustus van dit jaar vallen. Niettws tn het kart „Sandevoerde". De Zandvoortse to neelvereniging „Sandevoerde" zal op za terdag 11 april in café-restaurant „Zomer- lust" een opvoering gevon van het blijspel „Het huwelijk is een schone zaak" door A. P. Dearsly in de vertaling van Bert Syl vester. De regie is in handen van de heer Jos Dröse. Reddingsbrigade. De Zandvoortse red dingsbrigade heeft een buitengewone le- denvex-gadering uitgeschreven voor vrij dag 13 maart in hotel Keur. Ondermeer zal men beraadslagen over voorzorgen ter be strijding van het vei-drinkingsgevaar en uitbreiding van het aantal vrijwilligers in het zomerseizoen. Verwaarloosde jeugd. Voor de r.-k. Vrouwenbeweging in Bennebroek spreekt vanavond pater Hackman in het r.-k. ver enigingsgebouw over: „De verwaarloosde jeugd van Parijs". Buurtvereniging „Bloemendaal". Op vrijdagavond 13 maart zal ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur van de Planologi sche Dienst in Haarlem, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal voor de leden van de Buurtvereniging „Bloe mendaal" spreken over „De ontwikkeling van Bloemendaal in het kader van zijn omgeving". Spreekuren van wethouders. De Haar lemse wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mevrouw mr. E. A. .T. ScheltemaConradi, zal vrijdag van twee tot drie uur spreekuur houden. De wethou der van Volkshuisvesting en Economische Zaken, de heer J. A. Schippers, zal don derdag geen spreekuur houden. DJAKARTA (UPI) De invoering van de „geleide democratie" via een herstel van de oorspronkelijke „constitutie" van Indonesië, zoals kabinet en president hebben goedgekeurd, betekent moeilijkheden voor de Indonesische communisten. Het prin cipe der „geleide democratie", dat de communisten steeds gezegd hebben te onder steunen, zal de P.K.I. beletten de parlementaire meerderheid te veroveren, die zij zich van de volgende verkiezingen hadden voorgesteld. De nieuwe staatsregeling beoogt immers naast vertegenwoordigers der politieke partijen afgevaardigden van de zogenaamde „functionele groepen" (leger, landbouw, vakbonden, etc.) in het parle ment te brengen. Ofschoon de partijen het recht zullen hebben hun kandidaten voor de functionele groepsvertegenwoordigers te stellen, hangt de keuze uitsluitend af van de president. De inschakeling van de functionele groepen betekent, dat de poli tieke partijen tesamen nog niet de helft van het parlement zullen vormen. Een ander belangrijk punt van het kabi- netsvooi-stel is de benoeming van 35 ver tegenwoordigers van het leger in het par lement. De communisten hebben zich steeds fel verzet tegen benoeming in plaats van verkiezing van deze afgevaardigden. Nog belangrijker is wellicht de verwach ting, dat het parlement machteloos zal zijn, slechts een vergadering tot goedkeu ring van regeringsbesluiten. Dat treft na tuurlijk alle partijen, met inbegrip van de communisten. Tenslotte is er nóg een grote tegenslag voor de P.K.I. in de nieuwe plannen. In het kabinetsvoorstel is immers de op neming in de nieuwe grondwet voorgesteld van het zogenaamde „handvest van Dja karta". Dit handvest is een erkenning van In 2 maanden tijd in september en ok tober van vorig jaar kocht een 23-jarige thans gedetineerde losarbeider uit Zaandam o.a. een radio, een huiskamerameuble ment, een kantelbed met toebehoren, een butagasinstallatie en diverse gereedschap pen, totale waarde omstreeks 3000, ter wijl hij wist niet te kunnen betalen. Hem was flessentrekkerij ten laste gelegd, maar de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, voor wie hij vanmorgen te recht stond, zei, dat het eigenlijk een ge val van oplichting was. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, eiste vier maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest en teruggave aan de onderscheidene winkeliers van de ge kochte goederen. Deze waren in beslag genomen. De officier sprak er, evenals de politie- rechtei-, zijn verwondering over uit, dat zakenlieden zo gemakkelijk dergelijke omvangrijke leveranties verzorgen op krediet en in dit geval nog wel aan iemand die juist een straf van een jaar en drie maanden wegens diefstal had uitgezeten. Mr. C. Blankevoort verzocht een deel van de straf voorwaardelijk op te leggen, zodat verdachte eventueel onder toezicht van de reclassering kan worden gesteld. Mr. Petersen veroordeelde de losarbei der tot vier maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van twee jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering. Steunfraude Een 44-jarige nettenbreier uit Velsen werd wegens valsheid in geschrifte ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. De eis luidde een maand. Verdach te vulde een aangifteformulier voor socia le zaken niet naar waarheid in en onder tekende het. In het tweede halfjaar van 1958 verzweeg hij meer dan 400 aan in komsten en kreeg weken lang hogere steunuitkeringen dan waarop hij recht had. Verdachte meende, dat bij opgave van zijn verdiensten, alle steun zou worden in gehouden. .«Is getuig0 zei de directeur van sociale zaken daarentegen, dat de man Doordat een fles met brandbare vloei stof vlakbij een kachel op de grond viel en uit elkaar spatte ontstond gisteren brand op de benedenvei-dieping van drogiste rij Poortenaar aan de Oudestraat te kam pen. Het vuur ontwikkelde zich snel in het in de nabijheid opgeslagen verpakkings materiaal en de winkelvoorraden. Het sloeg weldra over naar het aangrenzende pand, dat de firma Poortenaar gebruikte als kantoor en magazijn. De brandweer slaagde erin het pand, waarin de winkel gevestigd is, te behouden maar het aangrenzende perceel, waarin onder andere gi-ote hoeveelheden verband watten waren opgeslagen, brandde geheel uit. In de winkel werd ernstige schade aangericht. Het boven de winkel gevestig de pension kreeg bovendien ernstige wa terschade. De kinderpostzegelactie 1958 heeft het recordbedrag opgebracht van netto 2.050.000, ruim een ton meer dan de ac tie van 1957. Aan deze opbrengst hebben niet alleen de plaatselijke afdelingen met de verkoop op de postkantoren, maar ook de schoolkinderen in de actie „Voor het kind door het Kind" meegewerkt. Ruim een half miljoen leerlingen van ongeveer 7400 scholen brachten meer dan 80 percent van dit bedrag bijeen. Totaal zijn twintig miljoen kinderzegels verkocht. De toeslag daarop was 1.425.713,69. De verkoop van het aantal prentbriefkaarten bleef achter bij voorgaande jaren. De gehele opbrengst komt ten goede aan 600 instellingen op het gebied der justi tiële en hygiënische kinderbescherming van alle gezindten. Het Nederlands Comi té voor Kinderpostzegels zorgt voor de verdeling. toch nog een zeker bedrag zou hebben ont vangen. Automaat stukgeslagen „Vernielzucht van het allerlaagste al looi, allerergerlijkst en misselijk", aldus kwalificeerde mr. Petersen het gedrag van een 18-jarige Beverwijkse matroos, die op 16 november in zijn woonplaats een automaat met chocoladerepen vernielde. Verdachte had met enige vrienden een café bezocht en teveel bier gedi-onken. Om twee uur 's nachts gooide iemand van het gezelschap een geldstuk in een automaat met chocoladei-epen voor de winkel van een kruidenier. Het mechanisme weiger- de en verdachte sloeg met de vuist op het apparaat. Toen dit nog niet functioneer de rukte de matroos het van de muur af, tilde het boven zijn hoofd en smeet het met alle kracht op straat. „De ergste vorm van baldadigheid in het zoveelste kwadraat. Hier zijn geen woorden voor", zei de officier van Justi tie in zijn requisitoir. Hij eiste 100 boete subs. 30 dagen hechtenis en veertien da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politie rechter vonniste conform. Diefstal van gereedschappen Veertien dagen gevangenisstraf eiste mr. Van den Oever tegen een 54-jarige Hillegommer, die vorig jaar voor een constructiebedrijf op het terrein van de Hoogovens in Velsen werkte en verschei dene gei-eedschappen van dit laatste be drijf wegnam. Deze bewaarde hij in een eigen kist op het terrein. Bovendien haalde hij op 23 januari in de stalling van een fiets de dynamo af en monteerde deze thuis op de fiets van zijn vrouw. Verdachte voerde aan, dat eerst zijn fiets gestolen was. De rechter vond het echter geen opvatting om dan maar iemand, die er niets mee te maken had, te bestelen. Verdachte is al eens tot tien maanden gevangenisstraf wegens diefstal veroordeeld. Na de eis van dé officier vei-zocht hij om een geldboete en een voor waardelijke straf. Mr. Petersen veroor deelde hem tot 60 of 18 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft een ernstig ongeluk behandeld, dat op 31 mei van het vorige jaar aan de Kanaaldijk te Somei-en is gebeurd. Daar heeft een stratenmaker uit Someren met zijn auto twee bejaarde bromfietsers zodanig aan gereden, dat beiden terstond overleden zijn. Hij was in een café te Someren in contact gekomen met een automonteur, die hoog opgaf over de snelheid van zijn motor. De beide mannen gingen een wed denschap aan om een rit langs het kanaal te maken. Daai-bij kwam het tot snelhe den van 140 kilometer per uur. In een bocht van de Kanaaldijk had de straten maker de bromfietsers aangereden, die het ongeluk niet overleefden. De officier van Justitie eiste de maxi mumstraf: een jaar en vier maanden ge vangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Op 24 maart doet de rechtbank uit spraak. COOCOCOT/COCCCOOOCCC<:0?OCK:CCCCCOCCOCCI03COCCOXCCOCCCCCC<X. 8 <5 In Indonesië is onlangs overeenstem- i ming bereikt over de toepassing van president Sukarno's principe van „ge- leide democratie". In vele opzichten zijn - de bijzonderheden van het na moeizame discussies bereikte compromis nog niet bekend. Zoveel is echter wel duidelijk, j dat de macht van de president vergroot zal worden ten koste van de politieke partijen. Een interessante vraag is in welk opzicht de communistische partij door de nieuwe regeling geschaad wordt. DOOOD0020000CCCCCCOXOC zoyyyyyDoyyyyyyxcco: het grote belang van de islam in Indo nesië. Er wordt in gezegd dat alle mo- hamm danen de plicht hebben de bepa lingen van de leer van de islam ten uitvoer te leggen, en dat de „goddelijke almacht" een der principes van de Indonesische staat is. De eerste gevaarlijke verschijnselen voor de P.K.I. werden in december 1958 gesig naleerd. De regering besloot toen de voor september vastgestelde verkiezingen uit te stellen. De P.K.I. was daar sterk tegen, om dat zij meende in een goede positie te ver keren tot aanzienlijke stemmenwinst. In 1955 was de P.K.I. derde geworden, achter de P.N.I. en de Masjumi. Maar sindsdien heeft de Masjumi terrein verloren, omdat enkele v..n zijn leiders bij de opstand be- ti-okken waren. In lokale verkiezingen hadden de communisten reeds grote suc cessen geboekt. Toen Sukarno voor het eerst met zijn „geleide democratie" voor de dag kwam. was de P.K.I. de eerste om hem te steu nen. Maar naarmate de onderhandelingen vorderden, begonnen de communisten het plan hoe langer hoe ongunstiger te vinden. Het regeringsgezinde blad „Merdeka" heeft de oprechtheid van de communis tische steun aan de geleide democratie dan ook al in twijfel getrokken: ..Zij verzetten zich tegen het idee dat de president parle mentsleden zal benoemen. Vertrouwen zij de president niet?" In een niet gepubliceerde rede heeft ook de chef van de generale staf. luitenant- generaal Nasution de P.K.I. aangevallen. Wat zegt de P.K.I. zelf? Tot dusver nog weinig. „Dit is een ei-nstige zaak, die gron dig bestudeerd moet worden", heeft de plaatsvervangende partijvoorzitter M. H. Lukman verklaard. Maar het communis tische bl d Harian Rakjat heeft over de benoeming van parlementsleden geschre ven: „Alleen fascisten en bandieten zouden geen gekozen narlement willen". De andere politieke partijèn hebben zich nog niet aan uitspraken gebonden. Over de positie van de P.K.I. hebben zij zich vrijwel niet anders uitgelaten dan met de mededeling: „Er zal veel afhangen van de kieswet". Alleen de secretaris-generaal van de Nadahtul Ulama, een der moham medaanse partijen, heeft zich duidelijker uitgesproken: „Wij zijn er in geslaagd een wig te drijven tussen president Sukarno en de communisten", zei hij. EVANGELISATIE-BIJEENKOMST De evangelist Anne van der Bijl spreekt vrijdag in de grote zaal van het Gemeen schapshuis over het onderwerp: „Op evan- gelisatiereis achter het ijzeren gordijn". De causerie zal met kleurendia's worden toe gelicht. De afdeling Lisse van de V.V.V. heeft meegedeeld dat de contactavond die op 12 maart was gepland in verband met de ver- kiezingen gehouden zal worden op vrijdag 20 maart in de „Witte Zwaan". Op deze avond zullen de ontwerpen voor de mo zaïeken van de leerlingen van scholen te bezichtigen zijn. Ter afwisseling zullen tussen de agendapunten door reisfilms in kleuren worden vertoond. Van zaterdag 14 maart tot half septem ber zal voor toeristische inlichtingen het V.V.V.-bureau, boekhandel Van Rooij, Vierkant (tel. 3604) geopend zijn.' Hier wordt ook logiesbemiddeling gegeven. De twaalfjarige Wim Wagensveld uit Lunteren had dinsdag de dag van zijn leven: persoonlijk mocht hij op het paleis Soestdijk het door hem gevonden eerste kievitsei aan de Koningin over handigen. Beeldjes terug in museum. In 1957 werden uit het Goois Museum in Hilver sum twee beeldjes van polychroom Delfts aardewei-k gestolen. De politie heeft kans gezien de gestolen museumstukken te ach terhalen en de kunstvoorwerpen zijn thans terug in het museum. De beeldjes verkeer- den in onbeschadigde staat. DC-8 in juni op Schiphol. Op 21 en 22 juni zal het nieuwe Douglas viermotorig straalverkeersvliegtuig, de DC-8, enkele demonstratievluchten op Schiphol geven. De K.L.M. heeft acht van deze DC-8 straalvliegtuigen besteld; waarvan het eer ste in januari 1960 wordt afgeleverd. Zeventig inbraken. Een 29-jarige automonteur uit Laren, die meer dan 70 inbi-aken in vele plaatsen heeft gepleegd, is in Den Haag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Er was vijf jaar tegen hem geëist. Trein gevraagd. In de gemeenteraad van Apeldoorn is er bij B. en W. op aan gedrongen, de N.S. te bewegen de trein verbinding met Zwolle te hervatten. De V.V.D.-woordvoerder noemde het „een be lachelijke toestand", dat de Apeldoorners niet per trein naar de Overijselse hoofd stad kunnen komen. De heer Junius Ingerman die tien jaar in Afrika en twintig jaar in Azië heeft ge woond en gewerkt heeft dinsdagavond voor de dorpsvereniging Lisserbroek in ge bouw „Contact" een interessante lezing ge houden over het zwarte werelddeel, die verduidelijkt werd door lantaarnplaatjes en inheemse muziek. De heer Ingerman voorspelde dat eens de blanken onder de heerschappij van de zwarten zullen ko men, die door de blanken op mensonteren de wijze zijn behandeld. In Afrika leeft het verhaal dat er eens een rechtvaardige ko ning zal komen. De komst van koning Bou- dewijn van België heeft door het vriende lijke en amicale optreden van de vorst ten opzichte van de zwarte bevolking veel goed gedaan: door heel Afrika wordt nu al gefluisterd, dat de rechtvaardige ko ning is gekomen. In schrille kleuren be schreef spreker hoe onmenselijk de blan ken vóór de oorlog de zwarten behandel den. Zelfs in de protestantse kei-ken de heer Ingerman is zelf protestant mogen zwarten en blanken niet gezamenlijk de kerkdiensten bijwonen. In de rooms-ka- tholieke kei-ken knielen blanken en zwar ten wel te zamen en leiden zwarte pries ters de godsdienstoefeningen. Ook onder de zwarten zijn zeer bekwame doktoren, rechtsgeleerden en chirurgen. Is het een wonder, dat de zwarte man in opstand komt tegen zijn blanke onderdrukker die de christelijke moraal vergeten is? De heer Ingerman, die plantages heeft gehad in Afrika, toonde zich een vriend van de zwarte man. De dorpsvereniging telt thans 185 leden. De secretaris, de heer H. Sluimer, deelde mede, dat hij brieven had geschreven óver het zandstrooien langs de dijk, het aan leggen van voetpaden, het hinderlijke ro ken van de vuilnisbelt van Lisse, over het aanbrengen van lantaarns op de Lisser- dwarsweg en klachten over dé maximum snelheid op de Lisserdijk. Op dit laatste werd van de korpschef van politie geen antwoord ontvangen. B. en W. van Lisse gaven de directeur van openbare werken opdracht te zorgen dat de vuilnisbelt niet meer rookte. Aan de voetpaden wordt wel aandacht besteed maar er is geen geld, de lantaarns zullen geplaatst worden door de P.E.N. Uit het jaarverslag bleek dat van het speelterrein nabij de Narcissenstraat de afrastering vrijwel geheel vernield was en dat het terrein werd gebruikt als por- riebak. De vereniging heeft toen het ter rein maar vlug aan de gemeente terugge geven. De ijsbaan is nu 's zomers speel terrein. Het batig kassaldo bedroeg f 556,58. In de kascommissie werden be noemd de heren Arensman en Valk. In het bestuur werden herkozen de heren H. Phi- lipse, J. v. d. Lely en H. Tulen. De door de V.V.V. in Lisse uitgeschre ven wedstrijd in het ontwerpen van mo zaïeken door de schoolgaande jeugd is een succes geworden. Er werden niet minder dan 160 ontwerpen ingeleverd, waarvan 145 door de leerlingen van de vijfde en zesde klas der lagere scholen en vijftien door leerlingen van de mulo-scholen. Er waren werkstukken bij die bij een teken wedstrijd zeker een prijs zouden verdienen, maar die als ontwerp voor een mozaïek niet bruikbaar waren omdat ze te gecom pliceerd waren en de kinderen geen reke ning hadden géhouden met de natuurlijke kleur van de hyacinten. Na de eerste schif ting bleven er nog honderd goede ontwer pen over. De beoordeling op originaliteit, kleurschikking en uitvoering was toever trouwd aan een jury die gevormd werd door mej. N. Barnhoorn, mej. I. Bruijnen, mej. E. Stokman en de heren P. Korsuize en J. P. M. van Westen. De uitslag was als volgt: 1. Dick Roubos, ger. ulo, met vlinder; 2. Herman Horsman, chr. ulo, met lente; 3. Tresia v. d. Zijden, r.-k. ulo, pop penkast, allen behorende tot groep A (eer ste en tweede kl. mulo en h.b.s.). In groep B (vijfde en zesde kl. lagere scholen) gin gen de prijzen naar 1. Ad. Paardekoper, Willibrordsch., met Holland: 2. Ben v. d. Hulst, B.L.O. sch., met uiltje; 3. Peter Horsman, Chr. Nat. sch., bloemenfantasie. Voor de amateur-fotografenclub „De Bloembollenstreek" heeft de heer A. P. W. van Dalsum uit Amsterdam dinsdagavond in het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse gesproken over „Land schapsfotografie in kleuren". Hij zette uit een dat de zwart-wit fotografie soms betere resultaten geeft dan de kleuren fotografie. Bij de laatste dient men vooral te letten op de compositie der kleuren. De inleider vertoonde honderdvijftig kleuren dia's van Hollandse landschappen in de vier jaargetijden: bos, strand, duinen, stads- en dorpsgezichten. In 1958 hebben in Lisse 132 aanrijdin gen plaats gehad. Hierbij werden 63 per sonen licht en 7 zwaar gewond; twee on gelukken hadden een dodelijke afloop. Bij deze aanrijdingen werden 9" voertuigen licht beschadigd en elf zwaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13