Nederlandse werven tweeëndertig stalen bouwen kotters V.S. pogen raketten bij het afschieten al te ontdekken OJJbviMj dtb échte Minister van Hemelrijck naar Leopoldstad vertrokken Pleegzuster Bloedwijn I Rebellen op Noord-Celebes melden in offensief te zijn DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 11 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Schoonschip onder hoge regeringsfunctionarissen Levensverzekeringen in vierde kwartaal 1958 De Tijd en De Maasbode worden per 1 april samengevoegd Radarketen intussen ook over Groenland getrokken Ook Luxemburg streeft een kortere diensttijd na V.S. waarschuwen E.G.K.S. Afscheid van Groninger rechtbankpresident Kaasprijs voor export naar Duitsland vastgesteld Luchtmacht valt posities van hen bij Menado aan OMWENTELING IN DEENSE VISSERIJ Oud-directeur C. Oud van Vissershavenbedrijf overleden Diensttijd in België tot twaalf maanden verkort Critiek op NA V O inzake standaardisatie Kerkelijk Nieuws Scheepvaart (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister voor Kongo, dr. Maurits van Hemelrijck, is gistermiddag naar Leopoldstad vertrokken, waar hij de hoge administratie van het gouvernement generaal zal reorganiseren. Enkele hoge functionarissen, van wie werd gezegd dat zij gedurende de onlusten in januari alles behalve voor hun taak leken berekend, zul len worden overgeplaats. De directeur van de informatiediensten wordt naar Brussel terug geroepen. De minister wil tevens de uitvoering van de regeringsver klaring. die Kongo naar de onafhankelijk heid moet leiden, met de verantwoordelij ke autoriteiten bespreken en door zijn per soonlijke contacten met de inlanders bij dragen tot het algeheel herstel van de rust in Beneden-Kongo. In 1960 wordt begonnen met het plan voor de grote stuwdam, de Inga, in de Kon- gostroom, niet ver van de Atlantische ha ven Matadi. De aanbestedingen voor de eerste werken zullen in de loop van dit jaar worden uitgeschreven. In Beneden- Kongo is een voorraad aluminiumerts ont dekt van ongeveer honderd miljoen ton. Er zal worden begonnen met de bouw van een grote hydro-elektrische centrale met een capaciteit van 400.000 kilowatt en hier voor zal de financiële medewerking van de Wereldbank en van de Belgische kapitaal markt worden verkregen. Onafhankelijkheid Op een persconferentie sprak de minis ter vrijmoedig over de problemen van de Kongolese onafhankelijkheid. Op een vraag van een negerjournalist antwoord de de minister, dat de datum, waarop Kongo onafhankelijk zal worden, nog niet kan worden vastgesteld. De neger-journa- list merkte op, dat het uitblijven van een preciese datum bij de inlanders de indruk kan wekken, dat de zaak van de Kongolese 'onafhankelijkheid op de lange baan wordt geschoven. Zodra zal blijken, dat de nieu we democratische instellingen, die wij in Kongo oprichten, goed werken en dat zij alle waarborgen geven voor een overgang naar het statuut vanoonafhankelijkheid in orde en in rust, kan een begin worden ge maakt, aldus Van Hemelrijck. De rege ring wenst overigens niets liever, dan dat de onafhankelijkheid zo vroeg mogelijk zal worden afgekondigd. Het zal voor Bel gië een grote ontlasting betekenen. De ne gers zullen dan zelf de maatregelen kun nen treffen, die voor het bestuur van hun land noodzakelijk zijn. De minister deelde nog mede, dat van volgende maand af, in iedere provincie van Kongo van 's ochtends tot 's avonds radio-uitzendingen zullen bijdragen tot de vorming van de bevolking. De besparingen van het publiek in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekeringen hebben in het vierde kwartaal 1958 f 221.170.000 bedragen. Het totaal voor 1958 bedroeg ruim f 804 mil joen. De uitkeringen van de levensverze keringsmaatschappijen bedroegen in het verde kwartaal ruim f 62,5 miljoen. In het gehele jaar 1958 werd ruim f 237 miljoen uitgekeerd. Alleen reeds wegens overlijden ten ge volge van ongevallen werd in het vierde kwartaal op kapitaalverzekeringen van f 1000 en hoger en op renteverzekeringen een bedrag van ruim f 1 miljoen uitge keerd. „De telstrook van het levenverzeke- ringbedrijf", waaraan deze gegevens zijn ontleend, vermeldt voorts dat de beleg gingen van het bedrijf aan het einde van 1958 een bedrag van f 6.9 miljard ver tegenwoordigden. tegen f 6,785 miljard aan het einde van het derde kwartaal van 1958. De produktie aan nieuwe --erzekeringen beliep in het vierde kwartaal 1958 f 1.298.782.000, waarmede de produktie van 1958 op ruim f 4 miljard is gekomen. De directies van de n.v. De Maasbode en de n.v. drukkerij De Tijd delen mede: De n.v. drukkerij De Tijd te Amsterdam en de n.v. De Maasbode te Rotterdam heb ben besloten tot nauwe samenwerking. Als gevolg hiervan zullen de beide lande lijke dagbladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april worden samenge voegd tot één enkel landelijk dagblad, dat onder de naam De Tijd - De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samengesteld uit de staven van beide samengevoegde bla den. De hoofdredactie zal berusten bij de heren mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde. Mr. L. B. M. Wüst zal hen als politiek redacteur ter zijde staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rotterdamse editie zal te Rotterdam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals thans het geval is, het plaatselijk blad „Het Nieuwe Dagblad" en een vijftal gewestelijke bladen verzorgen en drukken. AMSTERDAM De stemming voor de internationale waarden was bij kalme handel aan de vaste kant. De koersen waren, vergeleken bij de gedane prijzen in de morgenuren, belang rijk hoger. Er vonden wat dekkingsaan kopen plaats, terwijl het publiek tot her investeringen overging. De internationale politieke situatie werd op het Damrak wat gunstiger beoordeeld. Van de slotkoersen uit Wallstreet ging in Amsterdam geen sti mulans op de koersvorming van de aan delen uit. Aandelen Kon. Olie noteerden op 165 vrijwel onveranderd bij de vorige dag. De prijs lag echter ongeveer 2 gulden boven pariteit New York. De Philipspapie- ren liepen op van 532Va tot 534 tegen als vorige slotprijs 533. De converteerbare obligaties Philips lagen eveneens goed in de markt. Unilever boekte een punt winst en AKU kwam boven het slotniveau van de vorige dag uit. K.L.M. werd iets lager geadviseerd. De scheepvaarten trokken over vrijwel de gehele linie, na een lagere opening, in het verdere beursverloop aan. Van de cultures werden aandelen Senem- bah ex 500 terugbetaling op 178'/2 percent verhandeld per aandeel van nominaal ƒ500. Deli was aan de vaste kant, H.V.A. een punt hoger, Amsterdam Rubber bijna een punt lager. Staatsfondsen waren goed prijs houdend tot vast. Voor aandelen Walvisvaart werd alleen een bied- en laatkoers geadviseerd. De biedprijs lag enige punten boven de laatst gedane notering van 81 percent. Verder werden nog geadviseerd aandelen van Vlis- singen Katoen op 210 a 215 (220). De intro ductie ter beurze van originele certificaten Eurunion, beleggingsfonds van Europese waarden, was een groot succes. De advies prijs per certificaat van tien participaties was 921,50. De eerste notering voor 5 per cent pandbrieven van de tweede Northwes tern and Pacific Hypotheek Bank en die van de nieuwe aandelen Lijm- en Gelatine- fabriek werd nog een dag uitgesteld. Aan delen Leeuwarder Papierfabriek werden voor het eerst geadviseerd op 170 percent. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De beurs was onregelmatig hoger. De handel nam toe bij het stijgen der koer sen. Individueel bedrijfsnieuws veroor zaakte vraag naar de betreffende fondsen. Enkele onlangs nog leidende fondsen ondervonden de invloed van voortgezette winstnemingen. Winsten van 1, 2 en 3 dollar waren talrijk over de gehele lijst. Glaswaarden en de meeste banden- en elektronische fondsen waren stijgend. Du Pont en Goodyear daalden. Het industrie gemiddelde kwam van 609,96 op 611,14; dat voor spoorwegen van 163,29 op 163,49 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93,02 op 93,36. De aandelenomzet steeg van 3.530.00 tot 3.920.00. Van de 1231 verhan- delde fondsen sloten er 570 hoger en 417 lager. (UPI) WASHINGTON (Reuter) Uit een zwaar gecensureerd verslag dat de ruim tevaartcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dinsdag heeft vrijgegeven, blijkt dat de V.S. werken aan een apparaat, dat zou ontdekken wanneer de Sovjet-Unie een raket afschiet. Het be trof hier mededelingen van Roy Johnson, hoofd van de afdeling voor vergevorder de onderzoekprojecten van het ministerie van defensie. Hij deelde de commissie ook mede, dat het theoretisch werk voor een „ruimte- straal", die vijandelijke projectielen kan neerhalen, vordert. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dinsdag meegedeeld, dat de „Distant Early Warning Line", het netwerk van vooruitgeschoven radarpos ten, dat zich van de Aleoeten rond Alas ka en door Canada uitstrekt tot het oos ten van Baffinseiland, door Groenland heen zal worden doorgetrokken. De kosten van de uitbreiding worden geraamd op meer dan 27 miljoen dollar. Dat is onge veer 100 miljoen gulden. Op de Groenlandse ijskap zullen twee radarwachtposten worden gebouwd door een te New York gevestigde maatschap pij, voor 12.720.000 dollar. In het Groen landse kustgebied zullen de twee andere radarstations worden opgericht door een firma in Kopenhagen, die hiervoor 12.404.137 dollar in rekening brengt. Met de constructie van de vier radarposten zal in het begin van dit jaar, binnenkort dus, een aanvang worden gemaakt. De stations zullen ongeveer op de poolcirkel verrijzen. „X-15" in de lucht VLIEGBASIS EDWARDS, CALIFOR- Nlë (UPI) Het. Amerikaanse raket- vliegtuig X-lö is dinsdag'woor het eerst in de lucht geweest met een piloot aan boord. Het pijlvormige vliegtuig maakte echter geen vrije vlucht. Het had geen brandstof aan boord en was vastgemaakt onder een vleugel van een bommenwer per van het type B-52. De X-15 werd tot hoog boven de Moja- ve-woestijn, ten noorden van Los Angeles, gedragen. Vast in de riemen zat Scott Crossfield in de cockpit, een 37-jarige in genieur van North American Aviation. Hij droeg zijn helm en zilver-kleurige ruimtepak, die speciaal ontworpen zijn voor een latere proef, die de piloot met een snelheid van misschien ruim 7.000 ki lometer per uur tot een hoogte van onge veer 160 kilometer boven de aarde zal brengen. Er is een research-program opgesteld, dat ongeveer 123 miljoen dollar zal kosten en dat dient om door middel van betrekke lijk korte tochten te onderzoeken hoe de mens en zijn hitteresistente vaartuig zich houden buiten de bekende omgeving. Als alles goed gaat zullen binnen enkele weken glijproeven volgen op de proef van van daag. Crossfield zal zijn toestel dan van het „moedervliegtuig" losmaken. Er zal geen brandstof, maar ballast aan boord zijn en doel is in de woestijn te landen. La ter, misschien ook nog deze maand, gaat de testpiloot de eerste echte vluchten ma ken, met alweer landingen op het droogge maakte meer, waar de X-15 enkele kilo meters kan glijden op zijn „ski's". Na de ze proeven zal een machtige raketmotor worden ingebouwd en zullen de proeven worden voortgezet. Raket retour CAPE CANAVERAL, (UPI) Dinsdag ochtend is van de raketbasis op Cape Ca naveral een intercontinentale raket van het type „Snark" afgevuurd. Vier uur en twintig minuten later was het projectiel, begeleid door twee straalvliegtuigen weer teruggekeerd. De „Snark" werd eerst uit de basis en daarna uit een der begeleiden de vliegtuigen bestuurd, en maakte ook de landing weer onder leiding van de basis. Hel projectiel kwam met de staart laag hangend neer op een speciaal stuk grond. Als het niet ernstig beschadigd is kan het nog eens zo'n reisje maken. De vlucht van maandag was trouwens de tweede al. De 23 meter lange „Snark" is op een punt, dat ongeveer 2200 km. van Cape Ca naveral ligt gedraaid en teruggevlogen. LUXEMBURG (Belga) De regering van Luxemburg zal zo spoedig mogelijk, en na overleg met de bondgenoten, over gaan tot een structurele hervorming van het leger. Hiermee beoogt zij een grotere doeltreffendheid van haar bijdrage te ver krijgen en vermindering van de lasten en verkorting van de diensttijd. Dit heeft de minister-president van het groothertog dom. P. Werner, in de regeringsverklaring voor de Kamer van Volksvertegenwoordi gers gezegd. De regering is van oordeel dat bij haar bijdragevoor de verdediging van het Westen rekening moet worden ge houden met de demografische en econo mische toestand van hét, land en met de eisen van de verdediging van het grond gebied. Over de buitenlandse politiek zei hij met nadruk dat de nieuwe regering solidair is met de andere NAVO-landen. „Wij willen de door ons land in deze organisatie aan gegane verbintenissen nakomen". ,.De re gering is van oordeel dat de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse economische unie het natuurlijke kader van ons econo misch leven moet blijven vormen". De re geringsverklaring legt voorts de nadruk op de economische hervormingen die ge boden zijn met het oog op de aanpassing van het land aan de vrije concurrentie van de gemeenschappelijke markt. Advertentie versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE UITSLUITEND bij apothekers en drogisten PIP® *d Hoco product De beperking van koleninvoer De Amerikaanse regering heeft er de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. op gewe zen dat een verdere reductie van de import van Amerikaanse steenkool een ongunsti ge reactie in de Amerikaanse openbare mening kan veroorzaken. Washington heeft er de Hoge Autoriteit op gewezen dat. de kolencrisis ernstiger is op de(.Amerikaanse markt dan in de Ge meenschap en dat vermindering van de import van Amerikaanse steenkool ernsti ge repercussies kan hebben voor de Ame rikaanse kolenindustrie. De zes landen der gemeenschap hebben vorig jaar ongeveer 26 miljoen ton Amerikaanse kolen geïm porteerd, tegen 38 miljoen ton in 1957. Ver wacht wordt dat de import van 1959 mis schien wel zal dalen tot 15 miljoen ton, in dien de Gemeenschap beperkende maatre gelen neemt. Jhr. mr. W. W. Feith, president van de rechtbank te Groningen, is dezer dagen ze ventig jaar geworden. Hem is per 1 april eervol ontslag verleend. In 1953 werd hij benoemd tot Kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin. (Van onze correspondent in Bonn) Vertegenwoordigers van West-Duits- land, Denemarken en Nederland hebben te Bonn besloten, dat de Deense en de Ne derlandse kaasprijzen op het huidige ni veau zullen blijven. Daarmee is de kaas oorlog, die men in de Bondsrepubliek vreesde, voorkomen. De Deense kaas wordt op het ogenblik voor een prijs van 3.12 mark 3,20 mark per kilogram, de Nederlandse kaas voor 3,28-3,35 mark in Duitsland genoteerd en dit zal dit jaar zo blijven. Daarmee is het gevaar voorkomen, dat het zou komen tot een overvloed op de Duitse kaasmarkt tegen prijzen, die ver beneden het huidige niveau zouden liggen. In het bijzonder de Westduitse zuivelindustrie zou daarvan grote verliezen hebben moeten incasseren. Men kan dan ook zeggen dat Denen en Ne derlanders de Duitsers tegemoet zijn ge komen. Men had van Westduitse zijde in het bijzonder de Nederlanders verweten, dat zij met grote subsidies in staat werden gesteld kaas tegen een voor de Duitsers on mogelijk lage prijs te exporteren en men sprak in dit verband van Nederlandse kaasdumping. Het vaststellen van de oude prijzen, heeft, zo hoopt men in Ne derlandse kringen, dit fabeltje de wereld uitgeholpen. SINGAPORE (UPI) Volgens uitzen dingen van de rebellenradio is er reeds een zware strijd gaande om het bezit van de stad Menado. Volgens sommige van hun berichten hebben de opstandelingen zich reeds van de stad meester gemaakt. De radio van de opstandige beweging meldde ook, dat Rombokem, Gorontalo en enkele andere steden reeds „bevrijd" zijn. Bij Amoerang heeft het rebellenoffensief een detachement regeringstroepen inge sloten. Zij worden thans door de lucht macht vanuit de lucht bevoorraad, aldus de opstandelingenzender. De comman dant van de ingesloten eenheid zou per ra dio aan Djakarta gemeld hebben: „De toestand is .critiek". De vorige week zijn veertig vliegtuigen vol soldaten uit Java te Gorontalo aange komen. Waar zij op het ogenblik zijn wordt onduidelijk, als men in aanmerking neemt, dat de rebellen zeggen deze stad veroverd te hebben. De rebellen hebben verklaard, dat vier bataljons regeringstroepen de namen van de commandanten werden erbij ge noemd naar de zijde van de opstandi ge beweging zijn overgelopen. Op het ogenblik voert de centrale rege ring versterkingen aan. De frontlijn loopt ongeveer van de havenplaats Inobonto in het noorden naar Gorontalo in het zuiden, en op deze lijn zouden ongeveer 35 batal jons tegenover elkaar staan. Zeventien daarvan zijn rebellenbataljons, onder be- (Van een onzer verslaggevers) Slotkoers Heden gisteren CO cn C 3-3% °/n Nederl. '47 92-X 92% 3"/o Nedl 1962/64 97 »Ut 97% Woningbouw 6 Vo lil 111% °r. A'dam '56 I.. 85% Pr. A'dam '56 II 97 Pr. A'dam '56 (II 97 Pr. R'dam '52 I. 92 Pr. R'dam '52 II 94 Pr. R'dam '57 100% A.K.U 269 Vz 270% Calvé Delft 449 449 Van Gelder Zonen 221 221 K. N. Hoogovens 365 367 Nederl. Ford 221 223 N. Kabelfabriek. 331 332 gew.Philips Gloeil. 533'/» 540 Pref.PhilipsGloeil. 220 Unilever (cert.) 459% 466 Unilever (nieuwe) 449% 456 Wilton Fyenoord 202 201 Werf Gusto 152 Dordtsche Petrol. 690'/! 695 Kon. Petroleum.. f 165,30 f 166.20 Billiton 228% 228 A'dam Rubber 84% 85 K.L.M f 123 125.— Holl. Amer. Lijn. 137% 139 K.N.S.M 135% 136 N. Scheepv. Unie 129% 130 v. Nievelt Goudr. 118% 119 Phs. v. Ommeren 234 235 H.V.A 131% 132'/j Delimaatschappij 155,80 157.80 Amsterd. Bank 268 268 Nat. Handelsbank 137 137 Ned. Handel Mij.. 207 Rotterd. Bank.... 229% 229% Twentsche Bank.. 221 Anaconda Copper 73%; 73% Bethlehem Steel. 52 51% U.S. Steel 92% 93% General Motors.. 46% 45% Shell Union 85% 85 Tidewater.-..-.,.^.-., 21% 21% DE OMWENTELING IN het Deense visserijbedrijf, het overschakelen van houten op stalen schepen, heeft voor de Nederlandse werven gunstige gevolgen. Er zijn thans niet minder dan tweeëndertig casco's voor stalen kotters voor Denemarken op kleine Nederlandse werven in aanbouw. Tien casco's zijn reeds naar Denemarken versleept. De reizen, die de kotters „GrOnland" IJM 50 en Hd. 12 naar Denemarken als varende „goodwill-ambassadeurs" hebben gemaakt, hebben aan het opwekken van de belangstelling voor dit produkt van de Nederlandse werven veel bijgedragen. Het was echter de scheepswerf van de heer A. Hakvoort in Monnikendam, die tenslotte een voor de Denen bruikbaar type casco vervaardigde. Nederland levert stalen casco's de rompen dus van de kotters aan Dene marken, omdat de Denen de afwerking-van de schepen in eigen hand willen houden. De Deense werven zijn zelf nog niet in staat om stalen kotters af te leveren; zij zijn echter wél ingericht voor de vol tooiing van de schepen en het plaatsen van de motoren. Door het kopen van casco's sparen de Denen deviezen en verschaffen zij hun werven werk. De casco's gaan naar weiwen in Hirtshals, Skagen, Esbjerg, Kopenhagen en Frederikshaven. 90 tot 95 ton De casco's worden in Denemarken ge transformeerd in kotters van 90 tot 95 ton, die 25 meter lang, 5,80 meter breed en 2,75 meter hol zijn. De ruimen zijn geschikt voor het opslaan van kistjes met verse vis. De Denen voeren hun vis namelijk bij voorkeur in kleine kistjes aan. Dan blijft ze langer goed en ziet ze er aantrekkelijker uit. De werf van de heer Hakvoort is niet in staat om op korte termijn de thans ver worven tweeëndertig orders uit te voeren. De orders zijn daarom verdeeld over meer werven. Zo bouwt de scheepswerf „De Beer N.V." in Zaandam er drie, waarvan er één in juni en één in juli zal worden afgeleverd. De scheepswerf „De Dolard" in Lands meer bouwt er twee. op de werf van Hak voort staan er twee op stapel en op de scheepswerf „Harlingen" in Harlingen zelfs acht. De kotters zullen in Denemarken worden voorzien van 260 en 300 pk Alpha- motoren. In Haarlem is op 74-jarige leeftijd over leden de heer C. Oud. De heer Oud kwam in 1929 in IJmuiden als adjunct-inspecteur van de scheepvaart. Op 1 april 1930 werd hij onder-directeur van het Rijksvissers- havenbedrijf in IJmuiden en 16 september 1931 volgde zijn benoeming tot directeur. In juli 1949 ging de heer Oud met pensioen. De heer C. Oqd heeft veel belangrijk werk verricht in IJmuiden: de bouw van vishal D in 1938 is voornamelijk aan hem te danken. Na de bevrijding vond hij zijn levenswerk in de wederopbouw van het Rijksvissershavenbedrijf. Hij heeft dit werk met veel energie en voortvarendheid tot stand gebracht. Van 1949 tot nu is hij lid gebleven van de Commissie van advies voor het Rijksvissershavenbedrijf. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. De thans overledene is ruim twintig jaar secretaris geweest van de Reddingsmaat schappij te IJmuiden. VOETBAL. Het Noordnederlands amateurelftal zal zaterdag 13 juni 'n Duitsland uitkomen tegen de ploeg van Neder-Saksen. Waar wordt gespeeld is nog niet vastgesteld. vel van kolonel Sumual, kolonel Kawila- rang en kolonel Somba. DJAKARTA (Reuter) Het hoofdkwar tier van de Indonesische luchtmacht heeft dinsdag medegedeeld, dat een reeks lucht aanvallen is uitgevoerd tegen concentra ties van opstandelingen in Noord-Celebes. Tussen 23 februari en 3 maart zijn 20 con centraties onder vuur genomen met raket ten en alle vliegtuigen keerden veilig terug op hun bases, aldus een communiqué. De zwaarste aanvallen waren gericht te gen Amoerang, een steunpunt van de op standelingen op 80 km. ten westen van het vliegveld van Menado en andere doelen rondom deze stad. Ook werden aanvallen met raketten gedaan op schuilplaatsen in het gebergte. Een woordvoerder van de luchtmacht zeide, dat de aanvallen in de toekomst zul len worden voortgezet. (Reuter) Van militaire zijde in Dja karta wordt'verrioméh, dat de versterkin gen, die naar Noord-Celebës zijn gezon den met het oog op de frontale aanvallen van dê opstandëlirigèn. zich geplaatst zién tegenover toenemende g'uerilla-activiteiten. De opstandelingen zijn geïnfiltreerd in de streken rondom de voornaamste plaatsen en bezetten thans lange stroken van de kust in de Minahassa, de noordpunt van Celebes, waar kleine havens worden ge bruikt voor de aanvoer van wapens en voorraden. De opstandelingen zijn ook doorgedron gen in midden-Celebes, waar zij steun ver lenen aan de Darul Islam. In januari en februari zijn in dit gebied minstens acht plaatsen in brand gestoken, zeide men. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Defensie, Ar thur Gilson, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over de verkorting van de militaire dienst plicht. Alle dienstplichtige militairen, die in de loop van de maand september twaalf maanden dienst achter de rug hebben, mo gen afzwaaien. De militaire dienstplicht wordt aldus met drie maanden verkort tot twaalf maanden. Deze dienstvermindering vloeit in overleg met de NAVO te Pa rijs voort uit een reorganisatie van het Belgische leger. De aanwerving van vrij willigers, die een speciale technische op leiding krijgen en die na hun diensttijd van vijf jaren, een afscheidspremie ont vangen van 100.000 frank (7.600 gulden), is een groot succes geweest. Een deel van de termijnvrijwilligers, die „NAVO-tech- nici" worden genoemd, zal kunnen solli citeren naar de rijkswacht en de douane. De minister hield een pleidooi voor een sterkere integratie en standaardisatie in de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Kleine landen zoals België en Nedeidand vragen zich met angst af of zij, ondanks alle inspanningen, in de toekomst de no dige middelen zullen kunnen vinden om de groeiende eisen van de westerse defensie mede te garanderen. Zij mogen enerzijds het risico niet lo pen spoedig onbeduidend te worden op het militair operationeel gebied, maar kun nen anderzijds niet grondig hun economie verstoren. Tot nu toe is er op het gebied van de standaardisatie van het materiaal en de wapens in het Atlantisch pact bij na niets bereikt, aldus de minister. Die toestand is vooral nadelig voor de kleine landen, want de militaire inspanningen groeien niet in verhouding tot het aantal eenheden dat men vormt. Het is een ern stige zaak, aldus de heer Gilson. Wij zien de landen van het Atlantisch pact grote moeite doen om de minimum sterkte te bereiken, die zij zich hebben gesteld, maar zij besteden die grote uitgaven zonder coördinatie, dus ondoelmatig. In vele gevallen is het een zuiver verlies, zo zei de minister. De Belgische regering heeft de aandacht van de Atlantische raad gevraagd voor een verbetering van de militaire organi satie, de standaardisatie van de wapens en de gezamenlijke aankoop van mate riaal in het Atlantische pact. Alleen wan neer wij het leger doelmatig organiseren zal het de jeugd blijven aantrekken, aldus de minister. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Overschie A. Nagelkerke te Zweèloo. Beroepen te Aduard J. Dijkstra te Schermerhorn. Bedankt voor Wormerveer A. Prins te Winsum (Fr.). Ar-Jsdijk, 10 180 m. o. A'/.oren n. Tripoli. Aardijk, 11 v. Singapore n. Belawan. Abida, 10 v. Curasao n. Maracaibo. Alblasserdijk, 11 v. Antwerpen n. Havana. Aliot.1i, 10 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkaid, 11 v. Bremen n. Las Palmas. Alkes, 10 v. Santos n. Montevideo. Almdijk. 10 150 m. w. Brest n. Everglades, Almkerk, 11 v. Melbourne n. Sydney. Alwaki, 9 v. Santander n. Boulogne. Amerskerk. 10 te Amsterdam. Ampenan, 11 te Penang. Amstelkroon, 10 220 m. z.o. Kaap Guardafui naar Vizagapatnam. Amstellaan. 11 te Londen verwacht v. Ceuta. Amstelsluis, 10 v. Belfast n. Aden. Amstelveen. 10 17*0 m. z.o. Balearen n. Engeland. Angolakust, 10 te Luanda. Anncnkerk, 10 v. Rotterdam n. Breinen. Argos, 10 135 m. o.n.o. Malta n. Tunis. Astrid Naess, 10 150 m. n.w. P. Rico n. Baltimore. Averdijk. 11 te Philadelphia v. Boston. Axeldijk, 10 300 m. z.z.w. Santos n. Montevideo. Baarn. 10 te Hamburg. Bali, 10 te Marseille verwacht n. Amsterdam. Banda, 10 v. Semarang n, Tandjong Priok. Bantam, 10 v. Antwerpen n, Londen. Bawean, lt te Colombo verwacht v. Belawan. Billiton, 10 te Surigao. Blitar, 11 te Penang. Bussum. 10 te Rotterdam. Calamares, 10 v. Rotterdam n. Tela. Caltex Delft. 11 te Rotterdam. Call. Eindhoven, 10 55 m n.w. Alboran n. P. Said. Calt. Leiden. 10 85 m. z.o. Little Quoin n. Abadan. Caltex Pernis, 10 300 m. z.w. Bombay n. Abadan. Calt. The Hague, 10 v. L. Marques n. East-Lond. Castor, 10 10 m. w. Kp. San Antonio n. Tampa. Celebes, 10 v. Lorenzo Marques n. Beira. Charis, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Cities Servise Valley Forge, 10 120 m. z. Djeddah naar Mena. Clavëlla, tl te Vado verwacht v. Napels. Cradle of Liberty, 10 200 m. n.w. Ascension naar Philadelphia. Crania, 10 540 m. z.o. Mauritius n. Curasao. Dalerdijk, 11 te Vanvouver. De Eerens, 11 te Bandar Abbas verwacht. Delft, 10 300 m. n.o. Flores n. Curasao. Diemerdijk, 10 v. Rotterdam n. Cristobal. Dordrecht, 10 230 m. z.o. K. Halteras n. Trinidad. Eenhoorn, 11 te Rotterdam verwacht v. Bremen. Ena, 11 v. Punta Cardon n. Guayaquil. F.os. 11 170 m. z.w. Ouessant n. Algiers. Esso Amsterdam, 10 v. Aruba n. Landsend. Esso Nederland 10 180 hl. n. Bcnghasi n. Fawley. Fravizo. 10 30 m. n.n.o. Berlings n. Cartagena. Friesland SSM, 11 te Vlaardingen. Gaasterkerk, 10 te Antwerpen. Gabonkust, 10 v. Le Havre n. Amsterdam. Garoct, 10 ten anker voor Papa.iato. Giessenkerk, 10 600 m. w. Manilla n. Aden, Graveland, 10 250 m. n. St. Paulsrock n. Recife. Hecuba, pass. 10 Flores (Azoren) n. Curasao. Hera. 10 1250 m. z.w. Azoren n. Praia Victoria. Ilestia, 10 770 m. w.z.w. Landsend n. Emden. Hilversum, 10 5 m. z. Cyprus n. Antwerpen. Hoogkerk, 10 70 m. w. Algiers n. Port Said. Iberia, pass. 10 Wight n. Bremen. Isis, 10 210 m. z.o. Kp. Hatteras n. Baltimore. Ivoorkust, 10 v. Freetown n. Amsterdam. Jac. Verolme, 10 90 m. w. Guayaquil n. Baltimore. Jagersfontein, 10 v. Las Palmas n. Kaapstad. Japara KRL. 10 v. Marseille n. Barcelona. Java, 10 294 m. z.z.o. Bermuda n. Houston. Johannes Frans, 10 250 m. o.n.o. Rio de Janeiro naar Campana. Josepti Frering, pass. 10 Ouessant n. IJmuiden. Kaap Hoorn, 10 100 m. n.n.o. Socotra n. Mena. Kalinga, 11 tc Port Said. Karachi, 10 65 m. z.o. Kp. Finisterre n. Genua. Karsik, 10 te Port Swettenham. Kenia, 10 100 m. n.n.w. Rio Grande n. Trinidad. Kertosono, 10 te Bandar Shapour. Kinderdijk, 10 340 m. z.w. Bermudas n. Havana. Kloosterdijk, 10 te Antwerpen. Koningswaard. 10 290 m. w.z.w. Walvisbaai naar Lor. Marques. Kopionella, 10 te Sal. Krebsia, 10 60 m. w.z.w. Finisterre n. Dakar. Kreeft, 10 110 m. n.n.o. Trondheim n. Rotterdam. Laagkerk, 10 40 m. w. Kreta n. Port Said. Laren berg, 10 v. Winneba n. Lomez. Laurenskerk, 12 te Suez verwacht. Lawak, 10 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Leiderkerk, 10 50 m. z.w. Ras Fartak n. Karachi. Lekhaven, 10 500 m. z. Kp. Verde eil. n. L. Palm. Lekkerkerk, 10 70 m. n.w. Lissabon n Port Said. Lemaire, 10 v. Beira n. Dar Es Salaam. Leopöldskerk, 10 dw. Muscat n. Rotterdam. Liberty Bell, 10 750 m. z.w. Kp. Verdische eilanden naar Philadelphia. Lieve Vrouwekerk, 10 20 m. w. Lisabon n. Antw. Limburg, 10 300 m. w. Kp. Palmas n. Kaapstad. Lombok, 10 500 m. z.z.o. Suez n. Suez. Loosdrccht, 10 op Thames n. Londen, l.ouis Lantz, 10 90 m. w.z.w. Lissabon n. R'dam. Maas, 10 85 m. n.n.o. Finisterre n. Amsterdam. Maasdam, 11 te New York. Maashaven, 10 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Maasland, 10 30 m. w. Kp. Finist. n. Amsterdam. Maetsuycker, 10 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Mariekerk, pass. 10 Lissabon n. Port Said. Maureen, 10 370 m. n.o. Flores n. Bayonne. Meerkerk, 10 200 m. w. Minicoy n. Berbera. Memnon, 10 360 m. n.n.o. Madeira n. Madeira. Merseylloyd, 10 v. Thames n. Londen. Merwelloyd, 10 v. Rotterdam n. Londen. Modjokertoe, 10 v. Djibouti n. Belawan. Molenkerk, 10 v. Kaapstad n. Dakar. Munttoren, 10 60 m. o.z.o. Belawan n. Singapore, Mylady, 10 70 m. z.o. Prinipe n. Abidjan. Naess Commander, 10 Cadiz gepass. n. Fawley. Naess Lion, 10 160 m. w. Kreta n. Houston. Nijkerk, 11 te Rotterdam. Noord wijk, 10 250 m. z.w. Kp. St. Vine. n. IJmuld. Nw. Amsterdam, 10 v. N. York n. Pt. Au Prince. Oostkérk, 10 v. Amsterdam n. Genua. Orestes, 10 530 m. o.n.o. Flores n. Bridgetown. Ossendrecht, 10 390 m. n. Azoren n. Antwerpen. Overijsel, 10 te Port Sudan. Perna. 10 40 m. z.z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Pr. Joh. Will. Friso. 10 200 m. o. Algiers n. R'dam. Pr. Willem George Frederik, 11 v. R'dam n. Antw, Pr. Willem van Oranje, 10 400 m. o.z.o. Kp. Race naar Le Havre. Pr. Willem II, 10 540 m. w.z.w. L'end n. Halifax. Prins Willem IV, 10 v. Tarragona n. Napels. Provenierssingel, 10 230 m. w. Scillys n. Bremen. Pygmalion, 11 le Amsterdam. Radja, 10 435 m. z.z.o. Newfoundland n. Genua. Ridderkerk, 10 v. Aden n. Suez. Riouw, 10 v. rede Balikpapan n. Makassar. Rijndam, 10 330 m. z.o. Sable eiland n. Cobh. Rijnkerk, 10 65 m. z.w. Kp. Nao n. Marseille. Roggeveen, 10 540 m. n.o. Amsterdam eiland naar Port Elisabeth. Rotti, 11 te Napels. Sanana, 10 CO m. z. Kp. Jacques n. Phnompenh. Scherpendrecht, 10 650 m. w. Azoren n. Napels. Schie. 10 te Alexandria. Schiedijk, 10 v. Newport News n. Baltimore. Senegalkust. 10 v. Abidjan n. Freetown. Seven Seas, 11 te Rotterdam. Shedrecht, 10 te RoUerdam v. Amsterdam. Sloterdijk, 10 v. Rotterdam n. New York. Soestdijk, 10 454 m. n.n.w. Flores n. New York Stad Alkmaar, 11 te Genua. Stad Amsterdam, 10 70 m. w. Finist. n. Sta. Cruz. f.,aj 10 570 m- w- Landsend n. Liverpool. Stad Gouda, 10 1340 m. w.z.w. Norfolk n. Hamburg Stad Haarlem pass. 10 Santa Cruz n. IJmuiden. Stad Leiden, pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Stad Schiedam, 10 v. Terneuzcn n. Narvik. Stad Utrecht, 10 540 m. n.n.o. Flores n. New York. Stanvac Djirak, 11 te Sungeigerong verwacht. Statensingel, 10 v. Rotterdam n. Galveston Statue of Liberty, 10 450 m. z.w. St. Paulrocks naar Philadelphia. Steenwijk, 10 565 m. w.z.w. Scillys n. IJmuiden. Straat Bali, 10 te Kure verwacht v. Hongkong. urn a tra, 10 150 m. o. Sicilië n. Genua, labian, 11 te Djeddah verwacht v. Suez, lahama. 11 te Antwerpen. Talisse, 11 te Marseille. Tarakan, 10 v. Saigon n. Ilo Ilo. Thelidomus. 10 v. Curacao n. Maracaibo. J j tluwah, 10 238 m. o.n.o. Saigon n. Hongkong. Ijinegara. 10 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 10 v. Surabaja n. Padangbaai tweelingen, 10 v. Monrovia n. Rotterdam. Utrecht, 10 v. Port Said n. Alexandrië. Van der Hagen, 11 te Accra, wf". H,e„eïï£kerk- 9 v- Walvisbaai n. Kaapstad. Vhst, 10 660 m. w. Landsend n. Hampton Roads. Waibalong, 10 v. Bahrein n. Berbera. Waterland. 11 te Las Palmas. Waterman, 11 te Port Said. Weltevreden, 11 te Semarang. Westerdam, 10 700 m. w. Landsend n. New York. w?Sm ,n5 m;,z- Kp- Santome n. Las Palmas, Wieldreeht, 10 v. Norfolk n. Amuay Willem Ruys, pass. 10 Gibraltar n. Sydney. Willemstad, 10 te Madeira. Witmarsum, 10 v. Savannah n. Le Havre Woensdrecht, 11 te Puerto La Cruz. Wonogiri, 11 te Cochin. Wonorato, 10 20 m. z.o. Great Nicobar n. Madras. Zonnekerk, 11 te Antwerpen. Zuiderkruis, 10 v. Aden n. Suez. SLEEPVAART Friesland, 9 te Maracaibo. Gele Zee, .9 te Maracaibo. Humber, 9 te Maracaibo. Maas, 9 v. Djibouti n. Hharg eiland. Noordholland, 9 110 m. n.w. Dakar n. Nigeria Noordzee, 9 v. Ferrol n. Warri. Oostzee, 10 te Maassluis. Poolzee, 9 v. Malta n. Genua. Simson, 10 te IJmuiden verwacht v. Cork Titan, 7 te Aden. Zeeland, 9 130 m. w.n.w. Dakar n. Port Harcourt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6