keert 5 percent belastingvrije uit bij onveranderd dividend Philips bonus C Panda en het bolknakmysterie y Fa. B. ENGELENBERG Hogere winst Thomsen's Havenbedrijf Wereldnieuws Kouder door oostenwind Gunstige resultaten bij Eerste Ned. Scheepsverbandmij. Aflossing 5 converteerbare obligaties KAMPERMAN ZocU ió Uet zo J MAANDAG 16 MAART 1959 2 JAARCIJFERS OVERTREFFEN VERWACHTINGEN OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN' Hoger dividend Sick Dividend Lijm- en gelatinefabriek Delft Verdere groei bij Zuidholl. Bank Storting op premielening Zuid-Holland uitgesteld Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ruil aangeboden door Algemeen Fondsenbezit Ministersconferentie van de E.E.G. en Euratoom begonnen Uitloting premielening Zuid-Holland 1957 Zandvoorter graaft 39 projectielen in tuintje op GIF West-Borneo Cultuurmij Wilton -Feijenoord Forum over bollenstreek (Van onze financiële medewerker) De thans gepubliceerde cijfers van Philips over het gehele jaar 1958 zijn in zoverre een verrassing, dat ze nog mooier zijn dan men in november aan de hand van de cijfers over het derde kwartaal meende te mogen verwachten. Toen immers werd aangenomen dat de totale netto winst, dus na aftrek van belastin gen, rond 240 miljoen zou bedragen. De werkelijkheid gaat met 244 miljoen nog 4 miljoen boven dat cijfer uit en betekent voor Philips een nieuw record. Het vierde kwartaal heeft in vergelijking met dezelfde periode van 1957 een omzetstijging van ongeveer 16 percent gebracht, de winst voor aftrek van belastingen ging van 143 milioen tot niet minder dan 235 miljoen vooruit; de winst na aftrek van belastingen van 65 miljoen tot 93 miljoen. In het hele jaar 1958 bedroeg de omzet van de yennootschap en de trusts 3595 miljoen gulden (vorig jaar 3177 miljoen gulden); Het bedrijfsresultaat (dat wil zeggen de winst vóór aftrek van belasting zonder overige baten en lasten) bedroeg 557 miljoen gulden (v.j. 442 miljoen gulden). Van de nettowinst wordt 142 miljoen (v.j. 92 miljoen gulden) in het bedrijf gehouden. De jaarwinst van 244 miljoen staat tegenover een cijfer van 187 miljoen over 1957 en duidt dus op een sterke progressie. Daar in 1957 de helft van de nettowinst voor uitkering werd bestemd, is er vol doende ruimte voor een verhoging van het dividend ten laste van de winst, waar toe Philips echter niet overgaat. Het divi dend wordt op 14 percent gehandhaafd voor de gewone en op 7.6 percent voor de preferente aandelen. Maar ten laste van de agio-reserve wordt een belastingvrije uit kering gedaan van 5 percent in gewone aandelen, waardoor dus een deel van de reserves naar de kapitaalrekening wordt overgebracht. De houders van de preferen te aandelen ontvangen als bonus-uitkering 1 percent in gewone aandelen. Voorts ver sterkt Philips haar geldmiddelen door de aflossing van de 5 percents converteerbare obligaties waarover de laatste tijd ter beurze reeds werd gesproken omdat een stockdividend voor obligatiehouders anders een nadeel zou betekenen. Philips heeft dit nadeel de obligatiehou- Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „FLEXA" VINYLLATEX MUURVERF De bruto winst over het boekjaar 1957/58 van de n.v. Handelmaatschappij voorheen J. F. Sick en Co. te Amsterdam heeft 1.349.488 bedragen (v.j. 1.425.031). Na aftrek van onkosten, belastingen, afschrij vingen en reserveringen bedraagt de zui vere winst 136.764. Voorgesteld wordt een dividend van 6 percent (v.j. 5 percent). De financiële resultaten bleven, als ge volg van teruggelopen brutowinstmarges, achter bij die tfan het vorig jaar. Nu de verhouding tussen voorraadcijfers en re serves nog gunstiger is geworden dan ver leden jaar en de kaspositie ruim is te ach ten, meent de directie een groter deel van de nettowinst voor Uitkeringen te mogen voorstellen. In de dividendverhoging moet echter geen aanwijzing worden gezien voor verbeterde vooruitzichten. Het bestuur van de n.v. Lijm- en Gela tinefabriek „Delft" te Delft zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1958 10 per cent dividend (onveranderd) uit te keren op de aandelen en 10 op de restantbewij- zen. De algemene vergadering van aandeel houders wordt gehouden op woensdag 8 april. Uit het jaarverslag over 1958 van de Zuidhollandse Bank n.v. blijkt dat de in komsten van de bank uit interest 1.149.798 1.105.527) en uit provisie 1.000.841 906.040) hebben bedragen. De onkosten beliepen 866.530 810.749), zodat over 1958 een winst behaald is van 1.284.109 1.227.191) waaruit een onveranderd di vidend van 8 percent wordt voorgesteld. De reserve voor bedrijfsrisico's, opgeno men onder crediteuren, wordt gedoteerd met een bedrag van 350.000, dit in ver band met een in het verslagjaar ondervon den abnormale en onvoorziene teleurstel ling bij de kredietverlening aan een der debiteuren, waaruit een aanmerkelijk ver lies vootvloeide. Aan de aandeelhouders zal goedkeuring worden gevraagd om de onverdeelde winst, op de balans 1957 voor komende met een bedrag van 27.174 over te boeken naar de rekening reserve voor diverse belangen. Met het oog op een op 't laatste ogenblik ontstane vertraging bij de aflevering van de obligaties der 2V2 percent premielening provincie Zuid-Holland wordt de storting tot nadere aankondiging uitgesteld. Vrijhandelszone „Libre Belgique" schrijft uit goede bron te hebben vernomen dat de ministers van Engeland, Zwitserland, Oostenrijk, Zweden. Noorwegen en Denemarken op 17 maart in Oslo bijeenkomen om de vorming van een Vrijhandelszone te be spreken. Ook Portugal zou op deze conferentie zijn vertegenwoordigd. Afro-Aziatische Conferentie Premier Banderanaike van Ceylon heeft zon dag meegedeeld, dat functionarissen van de vijf Colombolanden, India, Birma, Pakistan, Indo nesië en Ceylon, in mei op Ceylon zullen bijeen komen ter voorbereiding van een economische conferentie van de Afro-Aziatische landen. Vol gens de premier hebben 25 landen reeds hun instemming met het houden van zulk een confe rentie betuigd. Hij verwacht een deelname van 35 landen. ders willen besparen en incasseert door de thans gedwongen conversie 400 per obli gatie aan contanten. Medio november stond er nog 140 miljoen aan obligaties uit en als deze nu worden geconverteerd, zal de vennootschap dus ongeveer 28 miljoen aan contanten hebben ontvangen. Of nu ook nog een aandelenemissie moet worden verwacht, kan niet worden gezegd. De directie heeft er destijds wel op gezinspeeld dat ze tot eep emissie in het tweede half jaar van 1959 zou kunnen komen. Hoe dit ook zij. Philips heeft met. de resultaten van 1958 het beursoptimisme voor de aandelen nieuwe steun gegeven, ook al valt de divi dend-uitkering in contanten tegen. Die had wel een paar percent hoger kunnen zijn. Houders van depotfractiebewijzen Al gemeen Nederlandsch Beleggingsdepot (A.N.B.) en Algemeen Nederlandsch Aan deelendepot (A.N.A.D.) hebben een aanbod ontvangen hun stukken om te wisselen tegen participatiebewijzen Algemeen Fondsenbezit, en wel tot uiterlijk 25 maart. Ter vergemakkeling van de technische uitvoering van het aanbod zal het Alge meen Fondsenbezit onderparticipatiebe- wijzen creëren ter grootte van een halve participatie. Tevens zal worden overge gaan tot afgifte van scrips voor 1/10 par ticipatie. De afgifte van participatiebewij zen Algemeen Fondsenbezit bedroeg op 27 februari f 887,87 per participatiebewijs en f 444.43 per te creëren half participatie- bewijs. De waarde van 1/400 depotfractie- bewijs A.N.B. bedroeg op 27 februari f 589,41 na aftrek van alle kosten: 1'400 depotfractie A.N.A.D. bedroeg op die da tum f 432.61 na aftrek van alle kosten. Notering ter beurze der halve participatie- bewijzen A:Fzpllen worden aangevraagd. Geen benoeming van nieuwe Hoge Autoriteit In Brussel vergaderen vandaag de minis terraden van de E.E.G. en de Euratoom. De E.E.G.-ministers zullen onder andere het rapport over de Vrijhandelszoneplannen bespreken, dat de commissie op hun ver zoek heeft opgesteld. Aan de hand van dit rapport-Hallstein zullen de ministers moe ten beslissen welke stappen kunnen worden genomen om de onderhandelingen met de andere landen van de O.E.E.S., die vorig jaar zijn vastgelopen, weer op gang te brengen. Het rapport is nog niet gepubliceerd. Wel is bekend geworden dat de commissie een Vrijhandelszone zonder coördinatie van de economische, sociale, monetaire en handels politiek der deelnemende landen onmoge lijk acht. Aanvankelijk lag het in de be doeling dat de ministers ook de nieuwe leden van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. zouden benoemen, maar deze kwestie zou op verzoek van de Westduit.se regering zijn uitgesteld. De Euratoomraad zal voorname lijk technische kwesties bespreken. Advertentie Voor 'n BETERE RONTMANTEl Wagenweg 11 Haarlem Tel 12924 By de in Den Haag gehouden uitloting van de 214 percent premielening Zuid- Holland 1957 is serie 13815 no. 8 uitgeloot met 100.000.serie 16403 no. 10 met 10.000.serie 5888 no. 6 met 5000. serie 15170 no. 10 en serie 13815 no. 5 elk met 2500. De volgende 5 nummers elk met 1000: serie 2343 no. 7, serie 18691 no. 5, serie 18591 no. 10, serie 1090 no. 7 en serie 1259 no. 7; de volgende 5 nummers elk met f 500: serie 9246 no 3, serie 3941 no. 6, serie 2359 no. 10, serie 15170 no. 5 en serie 13336 no. 6. Voorts zijn de nummers dei- volgende serie voor zover niet uitgeloot met. hogere bedragen elk uitgeloot met f 125: de series 2343, 9246, 18591, 1090, 16403. 3941, 2359, 5888, 15170, 13815, 1259 en 13336. Een bewoner aan de Smedestraat in Zandvoort was zaterdagmiddag in zijn tuintje aan het graven. Hij kwam hierbij tot de ontdekking, dat zijn tuintje een op slagplaats voor gevaarlijk materiaal was. Want niet minder dan 39 projectielen groef hij op. De mijnopruimingsdienst in Arnhem werd van de vondst in kennis gesteld. De projectielen bleken zeer explosieve mor tiergranaten uit de laatste oorlog te zijn. De opruimingsdienst heeft de granaten ter vernietiging meegenomen. EXAMENS Amsterdam: (Gem. universiteit) Docto raal examen economie J. Gottmer, Haarlem en J. C. P. A. van Esch, Amsterdam. DE BEDRIJFSWINST OVER 1958 van de n.v. Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij te Rotterdam heeft blijkens het verslag voor afschrijvingen, reservering voor verschuldigde belasting en overboeking naar de bedrijfsreserve 2.062.709 be lopen (v.j. 1.713.361). Het gunstige resultaat werd enerzijds ten voordele beïnvloed door de toevallige bate ten bedrage van 695.876, die uit de reorganisatie van de kapitalisatie voox-tvloeide, welk bedrag geheel ten gunste van de bedrijfsreserve werd gebracht, anderzijds ten nadele beïnvloed door het hoge bedrag ad 405.153 65.880), dat de dienst pandbrieven en geleende gelden vereiste. De netto-winst bedroeg 1.266.835 1.404.749). Aan de bedrijfsreserve wordt gedoteerd 125.000. Voor be lastingen wordt gereserveerd 624.257. De totale reserve steeg per ultimo 1958 van 7.200.397 tot 8.147.526. De voorgestelde wijziging en vereenvou diging van de kapitalisatie werd in 1958 geëffectueerd. Geheel geplaatst werden a pari 6 miljoen primair winstdelende aan delen op naam. in aandelen van 1.000 nominaal, waarop verplicht storten 10 per cent, De algehele volstorting van de oude aandelen groot 1.000, de aandelen B groot 500 en de ondcraandelen groot 200 vond op regelmatige wijze plaats. Aan aan deelhouders werden nieuwe bewijzen van gewone aandelen aan toonder afgegeven. De uitkomsten over 1958 van de n.v. Thomsen's Havenbedrijf te Rotterdam zijn, blijkens het jaarverslag, gunstig geweest. De saldi der bedrjjfsrekeningcn hebben 3.879.578 bedragen (v.j. 3.239.580). In komsten uit deelnemingen en beleggingen beliepen 177.721 257.799). Bijzondere inkomsten en commissie bedroeg 66.576 42.040). Na een afschrijving op het vast gelegde kapitaal op basis van de ver vangingswaarde tot een bedrag van 1.476.171 1.346.622) en de noodzake lijke reservering voor vennootschapsbe lasting ad 1.300.000 950.000)' bedraagt de bedrijfswinst ƒ1.347.704 1.296.798). Hierbij komt nog een onverdeeld saldo van vorig jaar ad 6.086. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 9 percent (onv.). «>•-• -*»*■> "«3» - HET is bekenddat de Bosjesmannen in de Kalahariwoestijn een vreselijk pijlgif gebruiken, zodat mens en dier, door zo'n vergiftigde pijl getroffen, een zekere dood tegemoet gaan. Sommige onderzoekers be weren zelfs, dat aanraking van dit vergif op een ontvelde plaats bij de mens reeds krampen en tenslotte de dood bewerkstel ligt. Dit verschrikkelijke vergif verkrijgen de inboorlingen van de larven van de. Pijl- gifkever. Deze kleine larven scheiden uit hun lichaam het pijlgif uit, maar de Pijl- gifkever zelf bezit niet deze stof, die de larven tegen vrijwel elke aan val van vijanden beschermt. De chemische wapenen hebben zich in het insectenrijk echter veel verder ontwikkeld dan de simpele produktie van gif tige stoffen. Want een sprink haan, de zogenaamde Bloed- V spuiter die in Algiers leeft, weet met bewonderenswaardige trefzeker heid zijn aanvaller te bespuiten met zijn bloed, dat voor deze gelegenheid met een afschuwelijk stinkend gif is vermengd. De sprinkhaan schiet het bloed uit speciale poriën weg en de giftige, bijtende en stin kende werking van het bijmengsel is in de meeste gevallen voldoende om de aan valler op de vlucht te jagen. Een Javaanse duizendpoot gebruikt als strijdgif zelfs blauwzuur dat door bijzondere klieren ivordt afgescheiden. Dergelijke dieren be wegen zich niet vaak van hun plaats wan neer zij door iets verontrust worden, maar laten druppelsgewijs giftig bloed aan de kop en de gewrichten te voorschijn treden, zoals bijvoorbeeld sommige rupsen die bloed door ademopeningen naar buiten laten treden. Andere insecten zonderen kwalijk riekende sappen af of braken hun maaginhoud uit, hetgeen minstens even af schrikwekkend werkt. Wij bestrijden de termieten vaak met insectendodende mid delen, maar sommige termietensoorten zelf gebruiken soortgelijke middelen in hun strijd tegen mieren! Het meest moderne wapen ivordt wel door de Bombardeer kever gebruikt, want dit dier gaat zijn tegenstander met gifgas te lijf. In twee in het achterlijf gelegen klieren wordt name lijk salpeterzuur vervaardigd, dat in de lucht vervluchtigt, waarbij kleine ontplof fingen optreden. Voor het geval dat het bijtende zuur en de explosies geen of on voldoende uitwerking op de achtervolger mochten hebben, kunnen de gasschoten enige malen wor den herhaald. Op kleine schaal vinden we hier dus het snel vuurkanon met gasgranaten. Trouwens, wie zich over het nest van de grote Bosmier buigt, zal bemerken, dat ook hier een soortgelijk systeem wordt toegepast, want wolken bij tende vloeistof zullen de belangstellende toeschouwer treffen. De bewoners van het nest hebben dan de inhoud van hun gif klieren in de lucht gespoten, een systeem dat ook wordt toegepast wanneer een vreemde mier in de omgeving komt: de vreemdeling wordt door deze gifgassen dan spoedig bedwelmd en verlamd. Maar in reguliere veldslagen die de mierenlegers met elkaar voeren wordt het gaswapen zel den toegepast, omdat het hele slagveld dan zó sterk zou worden vergast, dat zowel vriend als vvand stuiptrekkend over de grond zouden kronkelen. Nu we gezien hebben, wat insecten van vergiften weten, is het wel aardig ook eens te zien. wat de mens in de oudheid daar- van wist. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Vergroting van de capaciteit aan loodsen en kranm is thans urgent en op korte ter mijn zullen hiervoor aanzienlijke inves teringen moeten worden gedaan. Het machinale bedrijf voor de overslag van ertsen en kolen had een zorgelijk jaar. De depressie deed zich hier sterk gevoelen. De drukte in het stukgoedbedrijf bleef op peil. De werkzaamheden van het veem- bedrijf waren beperkt maar niet onbe vredigend. Besloten werd over te gaan tot het stichten van een verpakkingsbedrijf ter ondersteuning van het veemwerk. Hiertoe werd de n.v. Maasveem. waarvan Thomsen alle aa..delen bezit, wederom tot leven ge wekt. Over de overige bedrijven in Neder land zegt het jaarverslag dat de eerste helft van het jaar voor de n.v. Maatschap pij van Algemeen Vervoer Voorheen H. W. Konig en Co. ongunstie was ten gevolge van het ■zyer -^stprk verminderde lading aanbod. De resultaten over de laatste zes maanden waren rèdelnk. De ontwikkeling van de n.v. Grond diensten en Luchtvervoer Maatschappij Rotterdam-Air is hoopgevend. De stijging van het vrachtvervoer op de luchthaven Rotterdam was gunstig en het passagiers vervoer ontwikkelde zich goed. De n.v Amsterdamsch Havenbedrijf ondervond in sterke mate e" invloc1 van de achteruit gang in Ce wereldhandel. Over de vesti gingen van de n.v. in het buitenland wordt gezegd, dat de werkzaamheden van het bedrijf te Antwerpen gedurende het ver slagjaar enigszins achteruitliepen. De be drijfsresultaten waren echter bevredigend. Het havenbedrijf in Hamburg blijft van bescheiden omvang. Niettemin wist het winst te boeken. De bedrijven in Kaapstad. Port Elizabeth. East Londen. Durban en Lourenpo Marques, gemeenschappelijk be zit van de firma A .E. Smith Coggins te Liverpool en Thomsen, wisten alle hun omzet te vergroten. Ten aanzien van de toekomst blijft, voorzichtige waakzaamheid geboden, aldus de directie. In het jaarverslag van de n.v. West- Borneo Cultuur Maatschappij gevestigd te 's Gravenhage wordt over het boekjaar 1958 medegedeeld, dat sinds het tijdstip van overname van het bedrijf door de In donesische autoriteiten geen enkel bericht van welke aard ook, over de onderneming werd ontvangen, waardoor, de directie in de onmogelijkheid verkeert jaarcijfers voor te leggen. De winst over 1958 ten be drage van f 1.971 (v. j. verlies f 4.822) is hoofdzakelijk ontstaan door koerswinst op effecten en interest. De directie wijst er op, dat het bedrijf in Nederland het vol gend jaar naar alle waarschijnlijkheid geen winstcijfer zal geven. Het saldo ver liest bedraagt thans nog f 183.320. 44. „Vlug Pat!", riep Panda, „ik kan die zwerver bijna niet meer houden!" De zwer ver ging inderdaad geweldig tekeer, want hij wilde niet hebben, dat Pat O'Nozel zo maar tussen zijn peukjes rommelde. „Vlug toch!", riep Panda nog eens dringend, „hij schopt en hij knijpt!" Maar Pat zag geen kans om de sigaar van professor Kalker er vlug uit te zoeken. „Allernaar vieze peu- kens!", bromde hij, vol weerzin in de bonte doek graaiend. „Vieze peuken?!", herhaalde de zwerver trappelend van verontwaardi ging, „het zijn de mooiste peuken, die er in deze stad te vinden zijn! Blijf er af met je vieze vingers! Afblijven! Ze zijn van mij!" „Hou jij hem even vast, Pat!", riep Panda, „dan zal ik de peuk zoeken". En, terwijl Pat de spartelende zwerver tegenhield, nam Panda zijn taak over. Hij bracht het er beter af dan Pat. „Deze is het!", riep hij. „kijk maar, het is de grootste peuk van allemaal, want hij is nauwelijks gerookt!" Nu barstte de zwerver in een hartverscheu rend geschrei uit. „Mijn mooiste peuk!", jammerde hij. „Rovers! Dieven! Help! Help!" Deze kreten deden een agent toe snellen. En toen hij zag, wat er aan de hand was, maakte zich een diepe veront waardiging van hem meester. „Een arme man van zijn schamele bezittingen be roven gromde hij, dat is het laagste, wat ik ooit heb meegemaakt!" Het maatschappelijk kapitaal werd ver hoogd van f 20 tot f 24 miljoen, waarvan 12 miljoen aan gewone aandelen en 12 miljoen primair winstgevende aandelen. Hiervan is per ultimo 1958 geplaatst en volgestort 11.830.000 aan gewone aan delen van f 1.000, waarvan f 6.105.000 in het bezit der maatschappij, en f 6 miljoen orimair winstdelende aandelen, waarop 10 percent verplicht gestort. Voorgesteld wordt nu een dividend van 60 per ge woon aandeel van 1.000 en van M6 per primair winstdelend aandeel van f 1.000, waarop 10 percent verplicht gestort. Over 1957 werd 7 percent uitgekeerd: 35 per aandeel van f 1.000 (waarop 10 percent ge stort) mot bijbehorende 4 aandelen C van 100 elk. Over het boekjaar 1957 ontving de vennootschap in 1958 een dividend van 6 percent (onv.) on haar deelneming in de Hollandsche Scheepsverband Maatschappij n.v. Voor 1958 wordt een uitkering van 5 percent verwacht. Goeddeels op grond van oude toezeggingen werden 71 leningen op schenen gesloten tot een totaal-bedrag van f 13.835.850 Cv.j. 117 23.798.720). De omstandigheden in aanmerking ge nomen is de directie tevreden over de be malingen van rente en aflossing op de uit staan^0 leningen Tn tnteal werd aan af lossingen geboel-f f 13.362 457 (f 14.713.636). Het uitstaande bedrag aan leningen steeg derhalve ner saldo tot f 79.474.354 f 79.000.961). Per ultimo 1958 was aan pandbrieven en gelden in omloop t 77 oeg.fi.50 72.502.000). Or>vert*r>ye;rfï Hivicïend Directie en commissarissen van de Dok en Werfmaatschappi.i Wilton-Fijenoord n.v. te Schiedam zullen aan de te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1958 een dividend van 13 percent uit te keren (onv.) Woensdag zal een forum in „De Nach tegaal" in Lisse de inhoud bespreken van de rapporten, die E.T.J., L.E.I. en de stichting „Stad en Landschap" over de bollenstreek hebben uitgebracht. Het forum wordt gevormd door de heren A. Mees. directeur van Sikkens Lakfa brieken in Sassenheim, voorzitter: J. van Nieuwkoop, voorzitter van de Rivib; D. J. van Herwaarden, directeur kalkzand steenfabriek in Hillegom; G. F. B. Maas, directeur van het Gewest. Arbeidsbureau in Lisse; W. Tissing in Lisse; dr. M. A. J. Visser van het L.E.I.ir. W. Schut van „Stad en Landschap" en A. van der Veen van het E.T.I. in Rotterdam. Het forum wordt gehouden onder auspiciën van de Kring Sassenheimse Bedrijven. Gezuiverd. Radio-Moskou heeft meege deeld, dat leden van de communisti sche partij van Oezbekistan schuldig zijn bevonden aan „ernstige tekortko mingen en fouten". De eerste partijse cretaris Kamalov, is van zijn functie ont heven. Partijsecretaris Mirza Akhme- dov, de premier van de republiek Oez bekistan is eveneens uit de partijleiding verwijderd. Minder. Professor Gordon van de univer siteit van Natal (Zuid-Afrika) heeft te Kaapstad meegedeeld dat vele Zuid- afrikaanse negerartsen zo ontevreden zijn over het feit dat de regering hun aanzienlijk minder betaalt dan hun blan ke collega's, dat zij solliciteren naar functies in andere Afrikaanse landen. Zuid-Afrika heeft deze artsen dringend nodig, aldus professor Gordon. Beter. Professor dr. Erik Warburg, een vooraanstaand medicus en gewezen do cent aan de universiteit van Kopenha gen heeft in een radiopraatje betoogd, dat het beter is voor het slapen gaan 'n borreltje te nemen dan slaappoeders of soortgelijke. Prof. Warburg beval over werkte mensen bier en andere alcohol houdende dranken aan als voortreffe lijke middelen ter ontspanning mits met mate gebruikt. Verering. Het stoffelijk overschot van de heilig verklaarde Paus Pius X, die ook patriarch van Venetië is geweest, zal op 10 april naar deze stad worden over gebracht. Het stoffelijk overschot zal tot mei in de St. Marcuskathedraal te Vene tië blijven om de gelovigen gelegen heid tot verering te geven. Bevroren. Joegoslavië heeft zijn gezant in Albanië teruggeroepen en zijn diplo matieke missie onder de zorg van een lagere functionaris gesteld. Dit zou een „bevriezing" van de betrekkingen tus sen beide landen betekenen. President Tito heeft Albanië van oorlogsophitsing beschuldigd. Kluizenaar. Een Spanjaard die door zijn gezin twintig jaar lang voor de politie verborgen is gehouden op de vliering van een huis nabij Madrid, is dezer da gen op 63-jarige leeftijd overleden. Hij werd sinds 1939 door de politie gezocht voor enige misdrijven die hij tijdens de Spaanse burgeroorlog had begaan. Als hij zijn schuilplaats verliet verkleedde hij zich als vrouw. Slachtoffer. In het ziekenhuis van Hirosji- ma is zaterdag een 79-jarige vrouw aan leukemia overleden. Zij was het der tiende atoombomslachtoffer van dit jaar. De vrouw bevond zich in 1945 op ongeveer vier kilometer van de haard van de explosie. Herstel. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft zondag 'n autotocht naar zijn huis in Washing ton gemaakt. Hij zal nog ongeveer een week bestraald worden, waarna de art sen hem zullen onderzoeken om zich een oordeel te vormen over de vooruit zichten van herstel. Gestoord. Volgens het Italiaanse anti communistische persagentschap „Con tinentale" stoort de Sovjet-Unie de uit zendingen van radio-Peking in het Rus sisch, Pools en Tsjechisch, omdat in deze uitzendingen de superioriteit van het Chinese communesysteem boven bet Russische 'maatschappelijke stelsel -zou zijn geroemd. Vrees. Ongeveer vijfduizend studenten uit vele delen van Groot-Brittannië hebben zondag in Londen op een bijeenkomst geprotesteerd tegen een maatregel om op Zuidafrikaanse universiteiten apart heid in te voeren. Het organiseren van een Zuidafrikaanse groep mislukte, de meeste studenten zeiden niet te kunnen deelnemen omdat zij bang waren voor represailles bij hun terugkeer naar Zuid-Afrika. Brand. Bij een brand te Cross Hill in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, zijn elf personen om het leven gekomen. De slachtoffers waren een vader de 32-jarige neger Dan Byrd en acht van zijn negen kinderen, en twee nicht jes van de kinderen. Orkaan. Het noordelijke deel van Nieuw- Zeeland is dit weekeinde getroffen door een orkaan, waarin windstoten van 160 kilometer per uur voorkwamen. Van slachtoffers werd tot dusver geen mel ding gemaakt, maar honderden huizen werden zwaar beschadigd. Enige plaat sen werden van de buitenwereld afge sneden, doordat de telefoon- en elektri citeitskabels werden vernield en de wegen door omgewaaide bomen den geblokkeerd. wer- Zaterdagmorgen strekte een groot con tinentaal hogedrukgebied zich uit van Rusland tot over Scandinavië, het Noord zeegebied en Frankrijk. Een front van een oceaandepressie bij IJsland had toen juist Ierland en Schotland bereikt en het zag er den. niet naar uit dat dit front veel verder in de richting van het continentale hogedrukge bied zou kunnen opdringen. Er vormde zich echter zaterdag bij Ierland een kleine storing, welke, mede doordat zich ten westen van de Britse eilanden een nieuwe rug van hoge lucht druk vormde, 'n uitzonderlijke baan volg de Bij de Shetlands aangekomen boog de storing namelijk om naar het zuidoosten en bij de kust van Denemarken naar het zuiden. De kern trok maandagmorgen over ons land verder naar het zuiden. De storing bracht wind en regen en in Dene marken zondag veel sneeuw. Achter de storing breidde het nieuwe oceanische ho gedrukgebied zich snel in de richting van Zuid-Noorwegen uit, waarbij zich op nieuw een verbinding met het grote Russi sche hogedrukgebied vormde. Voor ons land betekent dit dat oostelijke winden weer koude lucht uit Duitsland zul len aanvoeren. In deze lucht komen uit gestrekte wolkenvelden voor. De kans op neerslag is nu echter weer klein gewor- WEF.RR SPORTEN Dinsdag 17 maart Zon op 6.52 uur, onder 18.46 uur. Maan op 10.57 uur, onder 1.58 uur. Maanstanden 17 maart 16.10 uur eerste kwartier. 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 maart Hoog water 7.51 en 20.13 uur. Laag water 3.13 en 15.38 uur. Dinsdag 17 maart Hoog water 8.34 uur, onder 21.04 uur. Laag water 3.50 uur, onder 16.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen oulter> 00 en binnenland heden q 3 3 morgen 7 uur Nterslag- ei E 3 laatste 24 uur SÏ S SB Den Helder geheel bew n 5 12 Ypenburg lichte regen nnw 5 7 Vlissingen zwaar bew. nw 6 5 Eelde zwaar bew. O 3 9 Twente lichte regen zzw 3 8 De Bilt lichte regen nw 4 10 Eindhoven regen wzw 4 5 Vlv. Z.-Limb. lichte regen wzw 3 2 Helsinki licht bew. zzo -3 0 Stockholm geheel bew. zw -0 0,1 Oslo mist zzw -1 6 Kopenhagen geheel bew O 1 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 1 0 Londen onbewolkt windst. 1 0,3 Amsterdam regen nnw 4 10 Brussel geheel bew w 2 3 Luxemburg half bew. nw 0 0,2 Parijs zwaar bew. n 3 1 Bordeaux onbewolkt nno 5 0 Grenoble onbewolkt windst. -1 0 Nice licht bew. n 8 0 Berlijn sneeuw O -1 0.1 Frankfort licht bew. n 3 2 München geheel bew z -0 Zürich geheel bew. zo 2 0 Genève zwaar bew. nnw 0 0 Locarno geheel bew. windsff 5 0 Wenen onbewolkt zw -4 0 Innsbruck zwaar bew. windst. -0 0 Rome zwaar bew. ono 5 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 0 Madrid half bew. windst. 4 0 Mallorca licht bew. windst. 3 0 Algiers licht bew. windst. 4 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2