Conflict tussen Sjammarstam en Koerden de aanleiding? Geen verdere terugslag voor de Gaullisten Europa onverdedigbaar met gewone troepen ZWITSALETTEN helpen U eraf Mode Nieuwe kredietmogelijkheden beogen continuïteit van de middenstand CPraatótoe/ DE OPSTAND IN IRAK Dr. Jaw ad: geen communisten maar gematigde socialisten in regering Amerikaanse bevelhebbers in Europa hebben versterkingen gevraagd MAANDAG 16 MAART 1959 3 Internationale raketweek voor ruimte-onderzoek Geen diplomatieke relaties tussen Bonn en Belgrado Tito weigert contact in Oost-B er lijn op te geven Communisten wonnen stemmenverloren zetels Scheepsbrand, ontstaan bij Las Palmas, werd in Amsterdam geblust GENERAAL WHITE: Nieuwe Middeustandskredietbesch ikking Polen zweert dwang bij de collectivisatie af Op de Stralingsontdekkers in de zes Euratoomlanden BAGDAD (UPI) De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hasjem Ja- wad, heeft verklaard, dat de regering over bewijzen beschikt, dat president Nasser verantwoordelijk is voor de drie samen zweringen, die de laatste acht maanden tegen premier Kassem zijn gesmeed. De Verenigde Arabische Republiek heeft de opstandelingen te Mosoel van vracht wagens voor wapens, machinegeweren, ge weren en bommen voorzien. Deze wapens werden via Syric Irak binnengesmokkeld, aldus dr. Jawad. In de eerste uren van de revolte wapperde boven Mosoel de vlag van de Verenigde Arabische Republiek. Dr. Jawad, oud-gedelegeerde bij de UNO, kende de leider van de opstand kolonel Sjawaf persoonlijk. Hij beschreef hem als een naïef mens, die werd gebruikt. Berichten over „duizenden" doden bij de revolte noemde hij overdreven. Ongetwij feld zijn enkele honderden mensen om het leven gekomen, maar velen die thans nog worden vermist zijn eenvoudig bij het be gin van de revolte gevlucht, zo zeide hij. „Nasser is bevreesd voor Irak omdat de regering de vorming van politieke partijen, vakbonden en culturele organisaties aan moedigt, een democratisch bewind na streeft", aldus Jawad. „In de Verenigde Arabische Republiek is slechts één poli tieke partij toegestaan". Dr. Jawad ontkende, dat Irak commu nistisch zou worden. De leden van de na tionale democratische groep, die in de re gering zitting hebben zijn gematigde so cialisten, te vergelijken met de Engelse liberalen van de negentiende eeuw. Irak wil geen bondgenoten, maar vrienden. Het land onderhoudt nauwe economische be trekkingen met het Westen in het bij zonder door de olie-industrie. De Iraakse regering behoudt zich echter het recht voor de banden, die tijdens de monarchie werden aangeknoopt aan een onderzoek te onderwerpen. De betrekkingen met de Sovjet-Unie en andere communistische landen verschillen in zoverre met die met westelijke landen, dat zij voornamelijk een gevolg zijn van vriendelijke aanbiedingen, die na de juli- revolutie werden gedaan. Een Amerikaanse oliedeskundige, die de opstand in Mosoel meemaakte, vertelde in Beiroet zijn belevenissen. De strijd begon maandagochtend, toen vliegtuigen het hoofdkwartier van het leger met bommen of raketten bestookten. Vrijwel onmiddel lijk daarna begonnen felle straatgevechten tussen militairen en burgers enerzijds en militairen kennelijk eveneens troepen van Sjawafs eenheid anderzijds, die ook door burgers werden gesteund. Met slechts enkele zeer korte onder brekingen werd tot woensdagavond ge vochten. Toen hadden de loyalisten duide lijk de overhand gekregen. De olie-expert zag op een tocht door de stad ongeveer 45 lijken, waarvan enkele aan lantaarn palen en verkeersborden waren opge hangen. Hij schatte, dat in totaal 1.500 per sonen om het leven zijn gekomen. Reuter verneemt in Bagdad, dat de op stand, in eerste aanleg is ontstaan uit een vete tussen stammen. Aan de kant van de nationalistische Iraakse officieren, die aanhangers van Nasser zijn, stond de honderdduizenden leden tellende stam der Sjammars, die aan beide zijden van de grens tussen Irak en Syrië woont. Deze grens wordt door de stam niet erkend. Tegenover hen stonden de Koerden, on geveer één miljoen zielen sterk, die tegen een aansluiting van Irak bij de Egyntisch- Syrische republiek zijn, omdat zij dan slechts een kleine minderheid zouden Wetenschappelijke samenwerking op Haagse conferentie (Van onze Haagse redacteur') De achtentwintig geleerden, die gedu rende drie dagen in Den Haag hebben deel genomen aan het werk van de Commissie voor ruimte-onderzoek (Cospar), zijn weer naar hun landen van herkomst ver trokken. Een der Amerikaanse vertegen woordigers op de conferentie, de vice- vcorzitter dr. R. W. Porter, heeft hun een prettige boodschap meegegeven. De Ame rikanen willen namelijk over anderhalf jaar een satelliet lanceren, waarin plaats zal zijn voor wetenschappelijke appara tuur van andere landen. Zijn Russische collega prof. E. K. Fede- rov legde de nadruk op de goede geest van de conferentie en verzekerde nogmaals, dat Rusland alle tijdens het geofysische jaar verzamelde gegevens openbaar zal maken. Dr. Porter beperkte de betekenis van deze uitspraak weer enigszins met de verklaring, dat men in 't Paleis Noord einde alleen die zaken had besproken, waarvan de eenstemmigheid al vaststond. Er werden op deze bijeenkomst uiter aard tal van rapporten uitgebracht over de internationale wetenschappelijke stand van zaken en tevens werd het program ma voor de naaste toekomst besproken. Zo wil men ook na afloop van het geofy sische jaar doorgaan met het lanceren van satellieten en raketten, nagaan of atoomontploffingen op de aarde ook gevol gen hebben voor de hoogste lagen van de atmosfeer en de aangrenzende kosmische ruimte en een internationale raketweek organiseren om zich een beeld te vormen van de voortdurende veranderingen in de hogere lagen van de dampkring. De voorzitter, prof. H. C. van de Hulst van de Leidse Sterrewacht, deelde voorts mee, dat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie raketten naar Mars zullen zenden, eveneens om de luchtlagen te on derzoeken. Het is echter niet de bedoeling, dat die projectielen daar zullen landen. Rusland, zo verklaarde prof. Federov, zal ook de ruimte om de maan gaan onder zoeken. worden. De Koerden steunden daarom de communistisch gezinde „vredespartisanen", wier bijeenkomst te Mosoel de vonk werd, die hel? vuur van de burgeroorlog hoog deed oplaaien. De Iraakse autoriteiten pogen thans bei de partijen uit elkander te houden. Zij vrezen namelijk een hernieuwde strijd, die zou kunnen voortvloeien uit de dood van sjeik Ahmed Adjil, een welgestelde Sjam- mar-leider. Het lijk van Adjil zou donder dag, toen de opstand was neergeslagen, door de straten van Mosoel zijn gesleept. (Volgens eerdere berichten uit andere bron waren de opstandelingen juist Koer den en was ook generaal Sjawaf zelf een Koerd). CAIRO (Reuter) Volgens het te Cairo verschijnende blad „Akhbar el Jom" heeft de Iraakse communistische partij het af treden van het huidige kabinet-Kassem in Irak geëist. De communisten zouden een geheel communistische regering willen en de benoeming van Kassem tot eerste president van de Iraakse republiek. In een door de Syrische legerleiding uit gegeven communiqué wordt verklaard, dat drie Iraakse „Fury"-jagers zaterdagmid dag doelen op Syrisch gebied hebben aan gevallen. De Iraakse toestellen zouden twee Syrische dorpen, die tien kilometer van de Iraakse grens liggen, met raketten en machinegeweervuur hebben aange vallen. Een woordvoerder van het Syrische le ger heeft verklaard: „Het is merkwaardig, dat deze actie is samengevallen met een eveneens zaterdag uitgevoerde Israëlische aanval, die plaats vond in het grensgebied van Syrië en het noorden van het door de Joden bezette Palestina. De Israëlische aanval werd afgeslagen". Volgens Israëlische inlichtingen hebben zowel Syriërs als Jordaniërs aanvallen ge daan op Israëlische kolonisten. (Van onze correspondent in Bonn) In Italië zijn verleden week geheime be sprekingen gehouden tussen de Westduit- se en de Joegoslavische ambassadeur te Rome over het herstel van de normale di plomatieke betrekkingen tussen beide lan den. Deze besprekingen hebben niet tot enig resultaat geleid. In oktober 1957 werden de betrekkingen verbroken, nadat Joegoslavië de regering van Oost-Duitsland had erkend en een am bassadeur naar Oost-Berlijn had ge stuurd. Daarmee was het bestaan van twee Duitse staten door Tito als 'n feit er kend en Bonn riep zijn ambassadeur uit Belgrado terug. De regering-Adenauer meent nog altijd, dat het streven naar Duitse hereniging niet in overeenstem ming is met een erkenning door bevrien de naties van Oost-Berlijn. Een uitzon dering maakt men slechts voor de Russi sche regering. Nu wordt de Joegoslavische ambassa deur te Oost-Berlijn genegeerd en zelfs beledigd. Men meent te Bonn, dat dit, als mede de hardere koers van Tito ten op zichte van Moskou, de aanleiding is ge weest voor Belgrado om via een gesprek in Italië de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te hervatten. Daarbij zou Bonn niet meer het afbreken van de Joe- goslavisch-Oostduitse betrekkingen heb ben geëist, maar wel een wijziging van de Joegoslavische activiteiten in Oost-Ber lijn. Daartoe is Tito echter niet bereid. Hij wil nog altijd volledige diplomatieke betrekkingen met Oost-Berlijn handha ven, uit hoofde van zijn onafhankelijke buitenlandse politiek. Vooral nu het Duitse vraagstuk weer ac tueel is, zou Bonn niet van plan zijn maar een stap terug te doen en Tito de hand toe te steken, zolang hij niet van plan is er te Oost-Berlijn blijk van te geven, dat hij het Oostduitse regime niet voor vol aanziet. Overigens zijn er in de bondsrepubliek ook kringen, die menen dat juist thans een aanknopen van de oude betrekkingen met Tito en met landen als Polen en Tsjecho- slowakije van belang kan zijn voor de Westduitse buitenlandse politiek, die niet over contacten in Oost-Europa beschikt. (Van onze correspondent in Parijs) De tweede ronde van de Franse gemeen teraadsverkiezingen, die gisteren is ge houden, heeft weinig verandering ge bracht in het beeld, dat de verkiezing van vorige week had gegeven. Op vele plaat sen waren coalities gevormd om de com munisten, of cJp gaullisten, de wind uit de zeilen te nemen eia de meeste daarvan zijn wel geslaagd. Zo.is .hijvoorbeeld Guy Mol- let als burgemeester van Atrecht herko zen, dankzij een samengaan van de socia listen en de M.R.P., de rooms-katholieke republikeinse partij, Mitterrand, radicaal, heeft in zijn gemeente het burgemeester schap behouden dankzij de stemmen van de communisten. In St. Chamond (Loire) werd de minis ter van Financiën, Antoine Pinay, herko zen als burgemeester en in Bordeaux werd Jacques Chaban Delmas, de voorzitter van de nationale vergadering, opnieuw tot eerste burger gekozen. In een vijftigtal ge meenten gingen socialisten °n communis ten samen. In het algemeen hebben de communisten op vele plaatsen stemmen gewonnen, in het bijzonder in de gemeen ten rondom Parijs. Als gevolg der coali ties der andere partijen hebben zij echter zetels verloren. De gaullisten hebben hun posities van vorige week wel gehandhaafd. Op sommige plaatsen zijn zij zelfs iets vooruit gegaan. Een zuiver beeld van de politieke gezindheden van de Franse kie zers geven zulke lokale verkiezingen trou wens nooit omdat in het bijzonder in de kleine gemeenten allerlei argumenten meespelen, die met de landspolitiek eigen lijk weinig van doen hebben. Vandaar ook waarschijnlijk dat vele burgervaders, die bij de verkiezingen voor de Assemblée van november 1958 als gedeputeerde het onder spit moesten delven, wel weer op hun ma- gistratie-zetels zijn teruggekeerd c.q. ge bleven. Het is moeilijk conclusies te trekken uit de aantallen der verleden week en giste ren uitgebrachte stemmen. Voor vele Fransen heeft het bewind van De Gaulle nu eenmaal niet gebracht, wat zij ver wachtten. Anderen hebben in november hun stem gegeven, alleen omdat zij meen den Frankrijk van de ondergang te moe ten helpen redden. Vandaar dat welhaast vanzelf verschuivingen optreden. Het be lang van deze gemeenteraadsverkiezin gen is wel voornamelijk dat de gemeen tel aden de hoofdrol spelen bij de aanstaan de verkiezingen voor de Senaat, de eerste kamer. De resultaten, voorzover die thans bekend zijn, geven aanleiding te veronder stellen dat het politieke aspect van de Se naat een verschuiving naar het midden en links te zien zal geven. Vele politici, die voorheen lid van de Assemblee zijn ge weest, in november van het vorig jaar niet zijn herkozen, maar thans wel weer het vertrouwen als lokale politicus heb ben verkregen, zouden van plan zijn via de Senaat terug te keren op het Parijse forum. (UPI) De minister van Binnenlandse Zaken, Berthoin, heeft gezegd, dat de ver kiezingsuitslagen de „grote stabiliteit van het Franse kiezerscorps hebben aange toond." Hij bedoelde daarmee, dat de kie zers in het algemeen aan de hen bekende namen hebben vastgehouden. Vakbondsactie De rooms-katholieke en communistische vakbondsleiders hebben besloten protest stakingen uit te schrijven tegen het sober heidsprogram der regering, indien hun looneisen worden afgewezen. De C.V.T.C. en de C.G.T. voeren met ingang van he den een week van „gemeenschappelijke actie". De twee bonden hebben de socia listische en onafhankelijke bonden ver zocht mee te doen en later ook eventuele stakingen op groter schaal te steunen zo de regering de eisen niet inwilligt. Het is de eerste gezamenlijke grote actie van de C.F.T.C. en de C.G.T., sedert de commu nisten in 1947 uit de regering werden ge duwd. Zaterdag werd de acteur Jan Lemaire sr. 75 jaar. Na de opvoering van „Suiker" werd hij hartelijk gehuldigd. Rotterdams burgemeester Van Walsum hing hem een krans om de schouders en het regende geschenken. Namens het Rotterdams Toneel bood Coba Kelling een hoogtezon aan. De jarige was er verlegen mee. De Amsterdamse brandweer heeft een brand geblust, die bij Las Palmas was uit gebroken. De kapitein van het s.s. „Maas land" van de Koninklijke Hollandse Lloyd, die daar onderweg van Buenos Aires naar Amsterdam broei in zijn lading ontdekte, besloot de blussing te bewaren voor de brandweer van Amsterdam. Ruim vier, waarin de broei plaatshad, was zorg vuldig afgesloten. Bij aankomst in Amster dam werd onmiddellijk met het lossen be gonnen onder het wakend oog van de brandweer. De hitte in het ruim werd na enige tijd zo groot, dat de havenarbeiders hun plaats aan de brandweerlieden afston den. Daarna kon het lossen van de lading, die bestond uit lijnzaad, veekoeken, zonne- pitten en pinda's, worden hervat. Zaterdag middag bluste de brandweer de eigenlijke vuurhaard. Vijftig arbeiders hebben daarna tot zondagmiddag doorgewerkt om de rest van de lading te lossen. SUBSIDIE VOOR „ARENA". B. en W. van 's Gravenhage hebben de raad voorgesteld, de in deze gemeente ge vestigde stichting nieuw jeugdtoneel toneelgroep „Arena" voor het seizoen 1957 —1958 een subsidie van 9300 en voor het seizoen 1958—1959 een subsidie van 9500 ton te kennen. WASHINGTON (Reuter) Generaal Thomas White, de chef-staf van de Ame rikaanse luchtmacht, heeft volgens een, zwaar gecensureerd, verslag van zijn mededelingen aan een senaatscommissie verklaard dat Europa niet zou kunnen worden verdedigd met conventionele troe pen. Hij zei ten eerste dat de eerste Thor- projectielen die aan Groot-Brittannië zul len worden geleverd, worden beschouwd als „operationeel en gereed voor gebruik". Ten tweede dat de Verenigde Staten een voorsprong op de Sovjet-Unie hebben wat betreft de strategische troepen. Ten der de dat Amerikaanse bommenwerpers met succes Russische doelen zouden kunnen aanvallen. Ten vierde dat de Verenigde Staten plannen hebben om burgervliegtui gen te gebruiken om het militair vervoer op te voeren bij het overbrengen van ver sterkingen naar Europa in geval van nood. En ten vijfde dat het „beslissende stadium" van een atoomoorlog naar de mening van de luchtmacht in twee tot vier dagen voorbij zou zijn. m (Van onze financiële medewerker) Onlangs is in de Nederlandse Staatscourant een beschikking gepubliceerd van de staatssecretaris van Economische Zaken, waarbij de bestaande regelingen met be trekking tot de kredietverlening aan middenstanders onder overheidsgarantie aan de inmiddels gewijzigde omstandigheden worden aangepast. De Nederlandsche Midden- standsbank neemt bij deze kredietverlening een centrale plaats in. Daarnaast zijn een Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand en enkele bijzondere waarborg fondsen opgericht voor de verschillende branches (thans, na de oprichting van het Bijzonder Waarborgfonds voor Ambachtsbedrijven, in totaal 11). Deze waarborg fondsen hebben alle een garantiekapitaal, waarvan een deel door de betrokken bedrijfsgroep is bijeengebracht, terwijl de staat het dubbele daarvan als garantie toevoegt. By hei bedrijfsuitrustingkredict en by het bijzonder krediet ter bestrijding van liquiditeitsmoeilykheden is thans het maximum per kredietnemer van 30.000 gulden tot 40.000 gulden verhoogd. Voorts kan aan twee of meer middenstanders te zamen een krediet worden verleend ter fi nanciering van investeringen of ter ver schaffing van bedrijfskapitaal, nodig voor een economische samenwerking. Ten aan zien van het zogenaamde overnamekrediet is een regeling ingelast, waarbij het mo gelijk wordt gemaakt dat een ondernemer een bedrijf overneemt dat tot een andere branche behoort eveneens zal het voort aan mogelijk zijn met behulp van het overnamekrediet ten hoogste twee filialen te stichten. Ook voor het inrichtingskrediet bij de vestiging in een nieuw gebouwd pand en waaraan een garantie voor de door de middenstander verschuldigde huur kan worden verbonden, is het maximum be drag verhoogd, namelijk van 40.000 gulden tot 50.000 gulden, hetgeen ook geldt voor het hypothecair krediet, dat bij de bouw of de aankoop van een nieuw bedrijfspand wordt verstrekt. Tenslotte is ook het maxi mumbedrag, dat als borgstellingskrediet aan kleine middenstanders wordt verleend, die in financiële moeilijkheden zijn ge raakt of dreigen te geraken, van 4.Ö00 tot 5.000 gulden verhoogd. Permanente commissie Met het oog op de vele instanties, welke er allengs op dit gebied zijn ontstaan, is besloten tot de instelling van een perma nente commissie voor het middenstands krediet als een coördinerend lichaam, dat uit eigen beweging, dan wel op verzoek de minister van Economische Zaken zal adviseren over alle aangelegenheden, welke voor de garantiekredietverlening van be lang zijn. Ook de verschillende waarborg fondsen kunnen zich met hun klachten en moeilijkheden tot deze commissie wenden en haar advies desgewenst inwinnen. In deze commissie zullen zitting hebben een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Middenstandsbank, een van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, een van de gezamenlijke overige waarborg fondsen, een van de Vereniging van Borg stellingsfondsen, een uit de kring van het publiekrechtelijk georganiseerde midden standsbedrijfsleven. een uit de kring van het privaat-rechtelijk georganiseerde mid denstandsbedrijfsleven en een vertegen woordiger van de overheid. Continuïteit De nieuwe maatregelen moeten worden gezien tegen de achtergrond van het ver schijnsel dat od het terrein van de detail handel het aantal ondernemingen relatief kleiner wordt, maar de omzetten stijgen, als gevolg waarvan bij de middenstanders ook een di-ang tot filiaalvorming ontstaat. Bovendien worden door het publiek aan de inrichting en service van de bedrijven steeds hogere eisen gesteld en moet de outillage steeds meer worden geperfectio neerd. Vooral bij de vestiging van midden standsondernemingen in nieuwe woon wijken gaat het doorgaans om aanzienlijke bedragen, waarover jonge mensen, die een bedrijf willen beginnen niet kunnen be schikken. De nieuwe middenstandskredietbeschik- king, welke die van 1955 vervangt, zal er toe kunnen bijdragen dat de middenstand met zijn tijd zal kunnen meegaan, en an derzijds dat de nieuwkomers de mogelijk heid krijgen om een zaak te beginnen, waarmee de continuïteit van de midden stand wordt bevorderd. De betekenis van het gegarandeerd middenstandskrediet kan men enigszins afmeten aan het bedrag van rond 300 miljoen gulden, dat door het al gemeen waarborgfonds sinds 1952 aan circa 36.000 middenstanders werd verleend, waarvan intussen al weer 200 miljoen gulden is afgelost. Een groot deel van zijn verklaring dat Europa niet met conventionele troepen verdedigd kan worden, werd geschrapt. „Ik ben er zeker van dat wij op dit tijd stip de overhand hebben", aldus de ge neraal. Hij zei van mening te zijn dat in de huidige toestand met betrekking tot Berlijn verdere versterking van de troe pen in Europa niet werkelijk noodzakelijk is. Het zenden van nieuwe eenheden zou geen noemenswaardige invloed hebben op de afloop van een incident om Berlijn, om dat het zevende leger tot de best opgelei de en best uitgeruste eenheden ter wereld behoort, aldus generaal White. Geallieerde militaire bevelhebbers in Europa hebben meer troepen en moder ne tanks gevraagd om het hoofd te kun nen bieden in de crisis om Berlijn, zo heeft de stafchef van het Amerikaanse leger, Maxwell Taylor, woensdag op een beslo ten vergadering van een congrescommis sie meegedeeld. Een zwaar gecensureerd verslag daarvan is thans vrijgegeven. Hij zei dat generaal Norstad, de NAVO opperbevelhebber in Europa, en generaal Hodes, de bevelhebber van de Amerikaan se troepen in Europa, meer troepen wen sen. Het aantal dat verzocht werd, was door de censors geschrapt. Taylor zei te erkennen dat zij het gevraagde aantal troepen nodig zouden hebben als een ern stige militaire situatie zou ontstaan. Generaal Hodes heeft voorts belangstel ling voor bepaalde wapens die hem he laas niet kunnen worden verstrekt om de eenvoudige reden dat deze niet gereed zijn. De generaal zei geen ogenblik te wil len stellen dat Berlijn niet verdedigbaar is. Zijn overtuiging is dat er meer nadruk op beperkte of kleine oorlogen moet val len. Over het mogelijke gebruik van tacti sche kernwapens zei Taylor: „Dit zijn zware wapens die niet op korte afstand van onze eigen troepen gebruikt kunnen worden. Ze zijn zeer gevaarlijk voor een bevriende bevolking en voor onszelf. Zijns inziens zijn de Russen echter bijzonder trefbaar in hun satellieten: een conflict dat door toedoen van een satelliet is be gonnen, moet de Russen wel erg gevaarlijk toelijken en daarom geloof ik dat een vast beraden en sterke reactie op een dreiging van de kant der Oostduitsers hen tot een wijziging van hun standpunt zal brengen, aldus generaal Taylor. WARSCHAU (Reuter) De Poolse mi nister van Landbouw Ochab heeft op het congres der Poolse communistische par tij, dat te Warschau wordt gehouden, ver klaard dat de staat nooit meer zal pogen de collectivisatie van boerderijen op te leggen. Er zal wel naar worden gestreefd de boeren te bewegen „vrijwillig" tot de staatsboerderijen te doen toetreden. De ze „vrijwillige toetreding" zal worden aan gemoedigd door het verlenen van subsi die en andere financiële voordelen. Ochab verklaarde onder meer nog dat de „in het verleden begane fouten" niet op nieuw zouden worden gemaakt. „De re gering zal echter de boeren met kleine en middelgrote bedrijven steunen in hun strijd tegen de zucht naar uitbreiding en het streven tot uitbuiting der rijke boe ren (koelakken)", aldus Ochab. De minister zei verder dat de Poolse re gering zal blijven strijden tegen „benepen revisionistische denkbeelden, zoals die, waarin het door de boer zelf gedreven be drijf als de ideale toestand wordt afge schilderd". Critiek in Oost-Duitsland BERLIJN (Reuter) De Oostduitse premier, Grotewohl, en de voorzitter van de communistische partij, Ulbricht, heb ben critiek geleverd op staat- en partij functionarissen wegens gebrek aan initia tief in de economische ontwikkeling. Op districtsconferenties van de partij spoor den zij aan tot een nieuwe stijl van wer ken in het staatsapparaat om een bijdra ge te leveren tot het uitvoeren van het economische plan. Tijdelijk uitgerangeerd „Koos", telefoneerde ik aan mijn vriend de medicus in „Leie", „Koos, morgen ga ik naar het Diakonessenhuis". „Mooi!", zei Koos. Dat wordt dan de eerste keer dat ik in een ziekenhuis kom te liggen", zei ik. Dan werd het tijd!", antwoordde hij, zonder een zweem van meevoelen. Later concludeerde ik dat ie gelijk had, want er zijn vele ervaringen die een mens er tot zijn voordeel opdoet. Zo had ik me nooit gerealiseerd dat er jonge vrouwen bestaan die een zó zichzelf wegcijferende opofferingsgezindheid kon den opbrengen, die dag en nacht als onna volgbare klusjesdames met een onuitputte lijk geduld en een échte lieve glimlach al uw kuurtjes en pijntjes, nukjes en nukken tegemoet treden; die de generaal, de admi raal, de dominee, de filmster, de melkslijter dan wel de beroemde jazzpianist, bij het betreden van, laten we zeggen kamer zeventien, hun dagelijkse plunje uittrekken, ze in hun pyjama hijsen, ze in een heerlijk koel wit bed stoppen, om met een gefluis terd: „Rust eerst maar es lekker uit, dan kom ik over een uurtje nog wel es kijken!" geruisloos de kamer te verlaten. En dankomt de Stilte.. Dan zegen je na een paar minuten de Franse poëet Lam.artine, die in zijn „Méditations" schreef: „De stilte is de enige taal van de mens". Na twee dagen begrijp je de zo genaamde „Verschrikkelijke Sneeuwman", van wie men ontdekte dat hij een Tibe taanse holbewoner is, die een sneeuwhut bewoont, zich voedt met uit de grond ge graven plantenwortels en zijn wijsheid put uit de stilte. En nog een paar dagen later kom je tot de conclusie dat het „woord" eigenlijk niets anders is dan een onbelang rijk intermezzo in de eeuwigheid, wat je eerst goed beseft op de dag, het uur, dat er „bezoek" is toegestaan, lieve vrienden en vriendinnen die vinden dat ze praten móéten en dat bij voorkeur doen met je te vertellen van hun operaties en je ont hullen dat ze al jaren leven op één nier of een halve maag. Let wel, ik zeg: „lieve vriendinnen en vrienden" want dat zijn alle bezoekjes; maar tóch ik blijf nog graag een paar dagen eerlijk op een enkele uitzondering na zijn de liefste be zoekjes toch de paar bloemetjes die zo nu en dan een zwijgende groet brengen van schijnbaar afwezige maar toch zo nabije meeliggers en -lopers die even, in stilte, gedacht hebben aan die tijdelijk uitgeran geerde makker die daar ligt in het zieken huis, het zo gezegende dode spoor op de snelweg van het hedendaagse bestaan. Zo net ging de telefoon, het was mijn vriend de medicus uit „Leie". „Je bent weer uit het ziekenhuis?", in formeert ie. „Ja", zeg ik. „Het werd tijd", zegt ie. „Kom nog es een avondje; kunnen we wat bij-kletsen". Ik ga aan de Verschrikkelijke Sneeuw man in Tibet een briefkaart sturen, een blanco briefkaart. Jan tan Ees BRUSSEL (AFP) In de loop van dit jaar zal in de zes landen van Euratoom een reeks waarnemingsposten worden in gericht voor het meten van de radio-acti viteit in de lucht en het water. Met in gang van 1 januari van het volgende jaar hoopt Eurotoom een orgaan uit te geven, waarin de bevindingen worden bekendge maakt. Dit heeft de vice-voorzitter van de Euratoom-commissie, de Italiaan Enrico Medi, meegedeeld aan de commissie voor de veiligheid, de arbeidshygiëne en de be scherming van de gezondheid uit het Europese parlement, die te Brussel heeft vergaderd. Ook in Zweden STOCKHOLM (T.T.) De Zweedse raad voor de burgevverdediging gaat acht honderd Amerikaanse apparaten voor het aangeven van gevaarlijke radio-activiteit kopen. Deze apparaten zullen rond de ste den en andere bevolkte gebieden, die als bijzonder kwetsbaar voor atoombombar dementen worden beschouwd, geplaatst worden. De in aanmerking komende plaatsen zijn die waarvan in geval van oorlog volgens de plannen van de rege ring tenminste de helft van de bevolking geëvacueerd zal worden. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Traditiegetrouw had Ferry Offerman zijn nieuwe voorjaarscollectie, evenals an dere jaren „la Belle Hollandaise" gedoopt. Géén titel had toepasselijker kunnen zijn, want inderdaad was het een bijzonder mooie collectie, die een milde, vriendelij ke lijn toonde, en waarin een vrouwelijk heid en charmante gratie te bespeuren vielen die verrassend waren. Zijn modellen zijn van een zó geraffi neerde eenvoud en zó uitgebalanceerd, dat het lijkt alsof het hem geen moeite kost. IVIaar misschien maakt dat juist zijn ge nialiteit uit: dat iets wat ogenschijnlijk eenvoudig lijkt, bij nadere beschouwing helemaal niet zo simpel is. Zijn pakjes en ensembles waren mooi van coupe met een kort, naar achteren enigszins aflopend jas je of een bloesend jasje, waarvan de ruim te in de taille door een ceintuur bijeen was geregen. Naast de modieuze garnering van een roos van dezelfde stof bleek de ontwerper een grote voorkeur te hebben voor een kraag of bef van witte pioué. Een vaak zeer flatteuze afwerking vooral bij de marine blauwe pakjes, die door een witte hesblouse of vestblouse een pittig aanzien kregen. Veel ensembles zweefden tussen een japon en japon-jasje combina tie; het bleef vaak een raadsel of het al leen het één, of het een èn het ander was. Eén strikje vóór of achter, kleine uit springende plooitjes op heuphoogte, een vrij lang rechthangend mouwtje en grote forse brede ceintuurs waren de meest in het oog springende details in deze collec tie. Juist hiermee waren de harde accen ten weggevallen, waardoor een echt .vrou welijke mode was gecreëerd. Katy

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5