Horen en zien CrUMBO EN ZIJN AVONTUREN dkw Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem en HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Succes voor Dorus De radio geeft dinsdag Televisieprogramma Komische radio-opera amusante verrassing Franse critiek op het Eurovisie-Songfestival Censuur op radio in de Ned. Antillen Onenigheid over verbod van Oostduitse film in Nederland Geestelijk Reveil in Amsterdam Minister heeft bezwaar tegen Delfts bouwplan heeft alles mee HAZEWIMD-TRICO HAWISUèDE VESTEN Nederlandse Mozartver- eniging hervat werk zaamheden Een „wrak" bleek beroemd schilderij te zijn door Daniel Gray MAANDAG 16 MAART 19S9 mtn De avonturen van Dorus in het zater dagavondprogramma van de VARA zijn verdwenen tot teleurstelling vooral van die kijkers die gaarne de auto van de hoofdpersoon sensationele ritten zien ma ken en tot voldoening van hen die een rustiger programma prefereren. Dorus en zijn medewerkers zijn echter niet ver dwenen en de opzet van het gewijzigde programma is geslaagd. Met genoegen heb ben we de prestaties van de artisten in Saint Germain des Prés gevolgd. Dorus was de hoofdpersoon, had aardige vond sten en zorgde voor vlotte verbindende teksten. Grappig was het vervoer van een onzichtbaar glas door Dorus en Aart Brouwer. Van de vele gasten uit het caba ret noemen wij Henriëtte Davids, wier ge dachten nog steeds naar het toneel uit gaan. Dat bleek uit een goed geslaagd lied. Vermelding verdienen de vlotte wijze waarop het programma gebracht werd en de manier waarop Gijs Stappershoe? het regiseerde. De Scheveningse hoofdonderwijzer, de heer Van Leeuwen, won zaterdag avond de quiz „Je neemt er wat van mee" en ging duizend gulden rijker huistoe. Weer is een deelnemer aan een quiz dui zend gulden rijker geworden. De Scheve- ninger T. J. van Leeuwen beantwoordde voldoende vragen van Theo Eerdmans in de quiz „Je neemt er wat van mee" om in het bezit te komen van het bedrag. Geble ken is hoe er in ons land meegeleefd wordt met de deelnemers, want er waren vele geschenken en telegrammen. Voor de Hil- versumse slager Pronk was minder post binnengekomen; inmiddels is gebleken dat hij de stof niet voldoende beheerst om ver der mee te doen. Twee nieuwe kandidaten, afkomstig uit Hasselt en Eindhoven, sloe gen zich door de eerste ronde heen. Dr. E. van Raalte hield na het journaal een nabeschouwing over de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zondag hebben de kijkers met spanning het verloop gevolgd van de strijd Tsjecho- slowakijeCanada in het wereldkampioen schap ijshockey te Praag. Er werd fel ge streden en de sensationele ogenblikken kwamen goed op het scherm. Voor de tweede keer kon men getuige zijn van een samenkomst van de Rotter damse middelbare schooljeugd in de Ahoy- hal. Via de radio zijn de diensten onder leiding van ds. M. L. W. Schoch regel matig te volgen. Thans kon men horen hoe jong en oud over de dienst denken en op welke wijze gelden bijeengebracht worden om het werk elders voort te zetten. Beeldscltermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Rege- ringsuitz.Landb.rubr. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Milit. orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Voordracht. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Gram. 13 55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 10.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Meded. 20.10 Cabaret. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Journ. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Strijk kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling, 23.21—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 - 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengeoed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.25 Inleiding bisschopswijding. 9.30 Plechtige bis schopswijding. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.05 Act. 13.30 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Alt en piano. 15.10 Gram. 15.35 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisselingsprogr. over Mexico, in samenwerking met Radio Neder land Wereldomroep. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Limburgs sym- fonie-ork. en soliste. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Concertgebouwork. 22 20 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25—24.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Barokconcert. 14.35 Gram. 15.15 Symf.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19 50 Syndicale kron 20.00 Voordr 20.30 Gram. 21.00 Omr.orkest 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG KRO: 9.15 Plechtige bisschopswijding. NTS. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Int. keuken. 20.30 Filmprogr. 21.00—22.30 Speelfilm. Advertentie official dealer: N.V. AMSTERD RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 J Haarlem De bijzonder actieve Gemeenschap van Franstaiige omroepen, die in 1958 meer dan 2500 programma's over de zenders van haar deelgenoten Frankrijk, België, Zwitserland en Canada heeft uitgezonden, hield zondagavond een in opdracht van de Franse omroep geschreven komische ra dio-opera ten doop, welke gelijktijdig door Parijs (in stereofonie), Brussel en Genève werd uitgezonden. In het algemeen plegen dergelijke op bestelling geleverde werken nogal eens te gen te vallen, des te meer bleek „La ca bine téléphonique" (De telefooncel) op een tekst van Michel Vaucaire en door Claude Arrieu van een partituur voorzien een ple zierige verrassing. Het genre is trouwens voldoende radiogeniek: eenvoudige intri ge met weinig personen en beperkte tijds duur. Er wordt door de tekst en de han deling niet zoveel aandacht van de luiste raar gevergd, dat hij de muziek niet meer opmerkt. De auteurs lieten ons dan ook niet langer dan een half uur voor de tele fooncel wachten en zij zorgden er wel voor dat wij voldoende lotgenoten aantroffen om te roddelen over wat de jongedame in het glazen huisje wel allemaal op het hart zou kunnen hebben. De vrolijke muziek van Claude Arrieu begeleidde het gebab bel op de maat van walsen en polka's in een -intelligent en geestig arrangement. Mede door de rappe en snedige vertolking werd dit intermezzo tot een kostelijke ge noegen. De televisiecritica Janick Arbois van het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde schreef onder het opschrift „Een sjofele grote Eurovisieprijs van het chanson": „Het Hollandse liedje „Een beetje" heeft te Cannes de grote Eurovisieprijs 1959 van het Europese chanson gewonnen. Claude Darget, die voor de Franse kijkers het commentaar leverde bij deze wedstrijd tussen elf landen, vertelde dat 't Holland se liedje begon met de woorden ..Als je hart een deurtje had, zou ik van binnen alles kunnen zien.Dat heeft ons nauwe lijks lust gegeven er iets meer van te we ten. Dit rendez-vous van de zogenaamde beste Europese chansons heeft ons nogal teleurgesteld, al profiteerde het Holland se bekroonde lied tenminste van de guiti ge gratie van zijn vertolkster, mejuffrouw Teddy Scholten. Maar men zocht vergeefs in al die wijsjes en in al die woorden, voor zover wij ze begrepen hebben, naar een spoor van oorspronkelijkheid of van poë zie. Zou men de manier van schiften van de tot de jaarlijkse wedstrijd toegelaten chansons niet kunnen herzien? Zelfs in het domein van het liedje moeten er authentieker waarden bestaan dan deze staalkaart van middelmatighedpn." Golfbreker Blijkens een bericht in de „Amigoe di Curacao" is aan ..Radio Hoyer", een par ticulier zendstation in de Nederlandse An tillen, gelast, in een programma-onderdeel, dat een samenspraak is waarin commen taar gegeven wordt op dagelijkse gebeur tenissen, geen binnenlandse aangelegen heden meer te behandelen. Dit be richt was aanleiding voor het Statenlid I. C. Debrot (K.V.P.) de minister van Ver voer en Verbindingen, onder wie radio- zaken ressorteren, te vragen op wiens ad vies, op wiens last en op welke gronden van overheidswege is ingegrepen ten aan zien van de uitzending van „een bepaald populair programma van „Radio-Hoyer"? SAXOFONIST LESTER YOUNG OVERLEDEN De jazz-saxofonist Lester Young is zon dag op 50-jarige leeftijd gestorven. Young was een der eersten die de moderne „koele" stijl ging spelen. Hij heeft in het orkest van Count Basie gewerkt en ook jarenlang een eigen groep geleid. Twee in Amsterdam woonachtige leden van de oorspronkelijke commissie voor de filmkeuring, de katholieke mcj. dra. H. I. Th. Buütendtfk en de remonstrantse heer J. J. Zeldenthuis, hebben ontslag uit de centrale commissie voor de filmkeuring genomen, omdat zü het onverenigbaar met hun geweten achten zich zonder meer neer te leggen bü het feit, dat de in Oost-Duits- land vervaardigde documentaire film „Ein Tagebuch fiir Anne Frank" b\j herkeuring een tweede commissie voor vertoning in Nederland verboden is. In eerste aanleg had de commissie, waar in dit tweetal zitting had, de film voor vertoning geschikt geacht en dus toege laten. Volgens de bioscoopwet mag een film slechts worden afgekeurd wanneer zij in strijd moet worden geacht met de goede zeden of de openbare orde. De commissie meende, dat hiervan geen sprake was. De voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, mr. D. Bijdendijk, van oor deel dat getwijfeld mag worden aan de vraag of aan de vervaardiging van deze film uitsluitend nobele en eerlijke bedoe lingen ten grondslag hebben gelegen, meende niet over een nacht ijs te mogen gaan en maakte van het hem voor alle keuringen toegestane recht gebruik voor alle zekerheid een herkeuring te gelasten. De herkeuringscommissie, waarin 7 leden van de meest uiteenlopende richtingen zit ting hadden, besloot unaniem de film te verbieden. De inhoud van de omstreden film, die slechts 20 minuten duurt, komt in het kort hierop neer: met originele stukken film journaal uit de oorlog toont zij hoe o.a. op het Jozef Daniël Meyerplein te Am sterdam razzia's op Joodse Nederlanders werden uitgevoerd, hoe de Duitse bezet ters hun slachtoffers in veewagens depor teerden en behandelden. Er zijn originele opnamen van concentratiekampen (Bergen- Belsen) en van tewerkstelling bij de I.G. Farben Industrie. Daarnaast ziel men, weer van originele journaalopnamen, wijlen Heinrich Himmler, samen met enkele van zijn medewerkers overeenkomsten teke nen voor tewerkstelling van gevangenen, waarna de film recente opnamen vertoont van deze zelfde medewerkers, die men veelal met telelenzen ongemerkt heeft vervaardigd. Men ziet dan hoe zij thans weer hoge posten in West-Duitsland be kleden en in luxueuze villa's wonen. Op zich zelf heeft de film niets met het dag boek van Anne Frank te maken, van wie enkele portret-opnr.men worden getoond. „Misschien gaat de film mank aan een ietwat eenzijdige zienswijze: aldus de me ning van de heer Zeldenthuis, die thans om principiële redenen ontslag uit de com missie heeft genomen, „maar daar lijden Amerikaanse films ook wel eens aan en dan worden ze niet afgekeurd. De herkeu ringscommissie is blijkbaar van oordeel, dat de vertoning van deze film afbreuk zou doen aan de goede betrekkingen met de Duitse bondsrepubliek. De afkeuring is dus volgens ons op politieke gronden ge schied en dat laat de bioscoopwet niet toe. De film houdt een waarschuwing in tegen hernieuwd anti-semitisme en door haar te verbieden heeft de herkeurings commissie partij gekozen in de Oost-West- duitse controverse. Zelfs als men in de bondsrepubliek aanstoot aan deze film zou nemen, dan nog meen ik, dat vertoning in Nederland niet in strijd met de goede ze den of de openbare orde is''. De herkeuringscommissie daarentegen is van oordeel dat de figuur van Anne Frank slechts is gebruikt om de ware bedoelin gen van de film te maskeren: stemming, te maken tegen West-Duitsland. Wel tracht men „de eventuele openbare werkzaam heden van oorlogsmisdadigers in West- Duitsland aan te tonen", maar men laat die in Oost-Duitsland onbesproken. Wel degelijk acht de herkeuringscommissie de film in strijd met de goede zeden en de openbare orde, omdat op tendentieuze wij ze bepaalde personen en bedrijven wor- Op initiatief van het actiecomité voor een interraciale geestelijke wereldraad (I.G.W.R.), dat samenwerkt met de World Spiritual Council (een organisatie bij de Verenigde Naties) is in het afgelopen weekei 'de in Amsterdam het congres „Geestelijk Reveil" gehouden. Het werd bijgewoond door vele afgevaardigden van religieuze en andere idealistische be wegingen en stond onder voorzitterschap van ir. H. W. Dunnewolt. Als basis van het geestelijk reveil was gesteld: „Alleen de morele, sociale en religieuze bewustwor ding kunnen de mens bevrijden uit de ban van redeloos egoïsme en kortzichtigheid, welke tot disharmonie en chaos leiden, en hem naar innerlijke vrede voeren, die de enige hechte basis is voor vrede tussen mensen en de volken. Over dit onder werp voerden het woord dr. E. P. H. van der Lely, mevrouw G. Dunnewolt- Hard af Segerstad (Broederschapsfederatie), ir. A. van Leeuwen (Theosofische Vereni ging), mej. C. Voute, H. Dallinga (Soefi), mr. Th. de Vletter (Universeel Christen dom), C. Hülsmann (World Goodwill), G. A. Bashir (Friends of Islam), B. van der Meer (Stichting voor Psychosynthese), mr. C. Sypkens (I.G.W.R.) dr. T. Melder (Mazdaz- nan-beweging), D. Mei.inen (Quakers), M. H. Jochems (Rosicrucian Fellowship), mevrouw C. A. Meijer-Van der Meer (Ned. Ver. van Natuurgeneeswijze) N. Jager (Werkgroep paranormale geneeswijze). J. Vinkenborg (Ned. Vegetariërsbond), J. Mo- lijn (School voor Esoterisch Wijsbegeerte). Stephan Lubiensky (anthroposoof) en dr. Jacques de Marquette (president van de World Spiritual Council). Een resumé van de besprekingen zal worden gezonden aan de Koningin, de re gering en de Verenigde Naties. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft ernstig bezwaar ge maakt tegen het grote plan van de woning bouwvereniging „Volkshuisvesting" te Delft, welk plan de bouw van ruim negen honderd woningen omvat. In een brief, wel ke het gemeentebestuur Van Delft heeft ont vangen, verklaart de minister dat hij uit stedebouwkundig oogpunt veel waarde ring heeft voor het plan, maar het niet kan zien als een normale afronding van het desbetreffende stadsdeel. Het heeft meer de allure van een project voor een grote stad, vindt de minister, die zich voorts ver zet tegen de bouw van woningwetwonin gen met centrale voorzieningen in toren flats, omdat daardoor de vaste lasten voor de bewoners te hoog zouden worden. Het college van B. en W. van Delft be studeert thans de brief van de minister. Het stelt zich op het standpunt, dat alle ar gumenten van de bewindsman te weerleg gen zijn. Dat het hier een plan betreft, dat meer past in een grote stad, is logisch, om dat het complex een inleiding moet vor men tot de grote stad, welke Delft na de annexatie hoopt te zullen worden. Men wacht nu het standpunt dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in het nieuwe kabinet zal innemen. De storm woedde nog met alle kracht. Jako stond naast zijn huis en keek naar de jagende wolken, toen hij opeens een vrouw zag naderen, die zich met moeite op de been hield in de harde wind. Dat was Tumbo's moeder. Ze keek heel verschrikt en haastte zich naar Jako. „Is Tumbo bij jou?", vroeg ze, toen ze buiten adem voor hem stond. „Nee", zei Jako. „Hij is naar de haven gegaan, om de boot vast te leggen!" „Maarmaar hij is nog steeds niet thuisgekomen!", jammerde de vrouw. 48—49 Advertentie Advertentie voor JONGENS en HEREN Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 den belicht tegen wie een aanhitsing en stilzwijgend een soort aansporing tot re presailles onmiskenbaar is. Zij acht de film door strekking, inhoud en opzet „on oprecht, tendentieus, opruiend-perfide en onwaarachtig". In een te Amsterdam gehouden vergade ring, de eerste sedert 10 jaar, heeft, de Ne derlandse Mozartvereniging haar werk zaamheden hevat. De vereniging zal vooral aandacht wijden aan minder bekende werken van Mozart. Voorts zal de vereni ging de kennis over en begrip voor deze componist vernieuwen. Het nieuwe be stuur, dat tijdens de vergadering gekozen werd bestaat uit: M Flothuis, voorzitter, H Passchier, secretaris-penningmeester, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, G. J. G. Leonhardt en J. Odé, leden. Het secreta riaat der vereniging is gevestigd in: Villa Aranda, Schagen (N.H.). Vorig jaar liet het Museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam door een kunsthandel een schilderij kopen op een veiling bij Christie's in Londen. Het werd daar aangeboden als een voorstelling van de heilige Hieronymus, van een onbekende meester. Voor kenners was het echter duidelijk, dat dit een werk was van Hen- drick Terbrugghen, van wiens hand slechts tachtig in Utrecht geschilderde doeken bekend zijn. Toch waren er weinig ge gadigden, want de „Hieronymus" zag er uit als een wrak. Het schilderij kwam voor een lage prijs in het bezit van het Rotter damse museum. Pas in het jongste bulletin maakt Boymans deze aanwinst bekend, want inmiddels is. gebleken, dat heffen uitzonderlijk goede kóóp was. Na reiniging van het schilderij en ver wijdering van overschilderingen kwamen slechts onbelangrijke beschadigingen aan het licht, die op bekwame wijze hersteld zijn door mevrouw N. Pappenheim-Luit- wieler. Het doek bleek uit twee aan elkaar gezette stukken te bestaan. Het bovenstuk heeft tevoren deel uitgemaakt van een ander schilderij. Hendrick Terbrugghen werd in 1588 in Deventer geboren. Hij is een leerling ge weest van Abr. Bloemaert in Utrecht. Om streeks 1604 ging hij naar Italië, waar hij tien jaar bleef, en waar hij onder invloed kwam van de clair-obscurtechniek van Caravaggio. Zijn werk kondigde de grote meesters van de Delftse school als Ver meer reeds aan. Terbrugghen overleed in 1629 in Utrecht. Advertentie Besmet. In Terapelkanaal moet een achttal leden van de plaatselijke gymnas tiekvereniging het bed houden, omdat zij besmet zijn met tbc. Na het constateren van deze ziekte zijn alle leden van de ver eniging onderzocht. De gymnastieklessen, die worden gegeven in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school zijn gestaakt. Teruggang. De omvang vah de wo ningbouw in Friesland heeft in tegenstel ling met die voor het gehele land in 1958 een gestadige teruggang te zien gegeven Dit was vooral een gevolg van een mindere belangstelling voor de bouw van premie woningen. Er werd. naar uit. het jaarver slag van de Directie van de Volkshuis vesting in Friesland blijkt, het vorig jaar rijkspremie toegezegd voor 829 particuliere woningen tegen 1116 in 1957. De meeste van deze woningen zijn bestemd om door de eigenaar te worden bewoond. Ideeënbus. Het gemeentebestuur van Assen is voornemens een ideeënbus voor de bevolking in te stellen, waarin de in gezetenen schriftelijk gedachten en wen ken kunnen deponeren, die voor het ge meentebestuur voor een verdere stads ontwikkeling in de ruimste zin van belang kunnen zijn. De bus zal worden bevestigd aan het gemeentehuis en zal twee keer per maand worden gelicht. Voor goede ideeën worden premies beschikbaar gesteld. Was zuster Malherbe inderdaad minder oplettend dan anders of bracht de oudere verpleegster haar ergernis over Leonoor's veranderde, thans stralende, uiterlijk op deze wijze tot uitdrukking? Ik wist het niet. Ik vermeed het meisje. Ik voelde iets van verlegenheid tussen ons na haar spontane gebaar de vorige dag in mijn kamer. De zondag brak aan. Ik had er spijt van, dat ik Leonoor had voorgesteld om naar het Birchenough Bridge-hotel te gaan, dat 110 km. verwijderd lag, ter wijl er vee] dichter in de buurt in de bergen van Wumba heel gemakkelijk een mooi plekje te vinden was geweest om samen te lunchen. In Wumba een geliefd oord voor uitstapjes zouden ons echter vele bekenden hebben gezien. Bo vendien is de weg naar Birchenough Bridge onbe twistbaar één van de beste in Rhodesië. Ik heb een Buick, model 1938. Sedert de oorlog importeert Rho desië wegens dollar-schaarste slechts weinig Ameri kaanse wagens, terwijl deze wagens de enige zijn, die op onze ontstellend slechte wegen wat comfort bieden. Als een verliefde jongeling had ik Leonoor thans na tuurlijk het liefst in een gloednieuwe luxe-wagen mee uit rijden genomen. Toen de negerbediende mij om 6 uur mijn morgen thee bracht, stond ik onmiddellijk op. Mijn afspraak met Leonoor was om half negen. Vroeg in de morgen is 't hier nog mooi en koel. En op stralend weer met een strak-blauwe hemel kan men hier geduren de de droge tijd met stelligheid rekenen. „Waarom heb je zo'n haast?" vroeg mijn moeder Ze was druk bezig haar halve grapefruit te eten, na dat ze de porridge, welke volgens haar slecht was klaargemaakt, had teruggestuurd. „Die negerjongens zijn onverbeterlijk", mopperde ze, „ze begrijpen niets. Zelfs zo iets eenvoudigs als porridge klaar maken, kunnen zij niet Dom en lui als een neger, dat zegt men stellig niet voor niets. Maar nogmaals, Jay, waarom heb je zo'n haast? Het is nog geen 8 uur. Wat is dat overigens voor onzinnig plan om naar Birchenough Bridge te rijden? De weg is vervelend en de Sabri-rivier ls volkomen droog". Aangezien mijn moeder heel veel alleen is. spreekt ze vaak in zichzelf en verwacht helemaal geen ant woord op haar opmerkingen. Nadat de negerjongen haar grapefruit had weggenomen, keek zij mij on derzoekend aan en merkte verwonderd op: „Waarom eet je niet, Jay? Je wordt met de dag magerder. Werk je te hard?" „Er is inderdaad véél werk, moeder". 't Liefst had ik er aan toegevoegd: „Wat u betreft, u eet veel te veel! U zult er nog last van krijgen". Maar uiteindelijk had ik geen zin in een discussie met haar. Het was een feit, dat mijn moeder nooit gewend was geraakt aan het leven in Afrika. Ze was bijna 30 jaar oud, toen ze zéér tegen haar zin uit Engeland wegging om zich met haar man in Rhode sië te vestigen. Een jaar na de komst van mijn ouders in Umtali werd ik geboren. Er waren toen nauwe lijks twintig jaren verlopen, sinds de pioniers van Cecil Rhodes, van uit Zuid-Afrika komend, in deze streek waren doorgedrongen en hier een Engels steunpunt vestigden. Mijn moeder had sthans het grootste deel van haar leven in Afrika doorgebracht, maar nog steeds hield ze vol, dat ze nooit helemaal aan dit land gewend zou raken. Haar verlangen naar Engeland vormt een bitterheid in haar hart. Het gemakkelijke leven, dat zij hier heeft is niet in staat haar de beschaving en cultuur, de verstrooiing en andere aangename dingen van Londen te doen vergeten. De goede dingen van het bestaan hier verwerpt zij. Om haar verveling te verdrijven, is zij erg veel waarde aan de maaltijden gaan hechten. „De maaltijden zorgen voor een juiste dagindeling", pleegt zij te zeggen. In een kleine stad als Umtali is men vrij gauw uit gepraat. Met nieuwtjes en kwaadsprekerij kan men zijn dag niet vullen. Iederéén kent iederéén en van het theedrinken op het terras van het Cecil hotel was voor mijn moeder al lang de aardigheid af. De lief desgeschiedenissen, de eerzuchtige wensen en het werk van de overige blanke inwoners interesseerden haar al lang niet meer. „Moet je voor je werk naar Birchenough Bridge? Is er een zieke in het hotel?" informeerde zij. „Nee", zei ik. „Ik snap ni§t, wat je lezenswaardig vindt in dat krantje hier. Als ik aan onze zondagsbladen vroeger in Engeland denkZe zuchtte even en bracht de dik-beboterde toast naar haar mond. „Ga je alléén naar Birchenough Bridge?" „Nee". Ik stond op verliet de eetkamer en haalde uit mijn kamer een tweedjasje en een slappe vilthoed. 't Was op dit ogenblik nog koel, maar tegen het middag uur zou de zon brandend heet en verblindend voor de ogen zijn. Ik keek op mijn horloge. Het was kwart over acht. Ik liep nog even de eetkamer binnen, waar mijn moeder zich een derde kop thee inschonk. „Tot ziens, moeder! Ik weet niet, hoe laat ik van avond thuis zal zijn". Ik liep de stoeptreden af en haalde mijn auto uit de garage. Toen ik bij het wegrijden even opzij keek. zag ik mijn moeder voor het raam van de zitkamei staan. Ik wuifde haar toe. Hoewel ik te vroeg was, liet Leonoor niet op zich wachten. Het personeel van het ziekenhuis en ook de zieken keken vol belangstelling toe, toen we samen wegreden. De hele stad zou er weldra over roddelen, dat ik zuster Malherbe mee uit had genomen. Er zou den allerlei minder prettige dingen over gezegd wor den Leonoor droeg hetzelfde grijze pakje, waarin zij ook op reis was gegaan en dezelfde witte hoed met het grijze lint. Ze was misschien niet knap in de gewone zin van dat woord, maar er was 'ets koninklijk-waar digs aan haar en de achting, welke ik haar toedroeg, verhinderde mij haar eenvoudigweg te zeggen, hoe het met mijn gevoelens ten opzichte van haar stond. Dat ik haar mooi vond en dat ik van haar hield Ze nam naast mij plaats en voordat ik de wagen startte, glimlachte ze mij vrolijk toe. „Ik verheug me op ons tochtje, Jay! Fijn dat je gekomen bent". „Je hebt toch niet gedacht, dat ik niet zou komen?" „Ik was er bang voor". Ik wilde niet naar de reden vragen, bang voor haar pijnlijke onderwerpen aan te roeren. „Heb je dan niet begrepen, Leonoor, dat je in mij een absoluut vertrouwen kunt hebben?" „Als ik dat niét had, zat ik hier nu niet naast je. Dan zou ik geen afspraak met je hebben gemaakt". (Wordt vervolgd) MAANDAG 16 MAART Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" met ,;;De-'Vrek'', 20'Uüi\ - Concertgebouw: Concert Toonkunstorkest mfe't' TööïtkUfi'Stköbr, '20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Dama- ve, tot 22 uur. Bloemenheuvel, Bloemendaal: Expositie van niet-beroepskunstenaars, 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof in Parijs", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het verleden slaat toe", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Operatie Amster dam", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Liane II", de witte slavin", 20 uur.' Minerva Theater: „The card", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „I want to live", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „La fayette escadrille", 14 j.. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspec teur Gideon", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Liane het meisje uit het oerwoud", 14 j., 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk van o.a. Nel Klaassen en Jaap Bouhuys, 19—21 uur. DIVERSEN Vleeshal: Michael van der Plas over moderne Amerikaanse poëzie, 20 uur. Frans Halsmuseum: P. van 't Zelfde, over Italia, terra d'amore, 20 uur (V.U.). In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert (Schubert). 21—22 uur. Brinkmann: Bijdrage-avond. o.m. kleu rendia's, 20 u. (Kon. Ned. Natuurhist. Ver.). Sionskerk: Mattheus Passie van Bach op grammofoonplaten, 19.30 uur (Hervormde gemeente Spaarndam). DINSDAG 17 MAART Stadsschouwburg- Toneelgroep „Puck" met „De Vrek". 20 uur. Concertgebouw: Concert N.Ph.O., o.l.v Victor Clowez. Soliste Marie-Thérèse Fourneau, piano, 20.15 uur. Inleiding dooi Paul Chr. van Westering, 19.30 uur. Minerva Theater: Première film Jan P. Strijbos: „Onze natuurmonumenten in Ne derland", 20.15 uur. Renaissancezaal: Concert Amerikaanse studenten voor Poliofonds. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da- mave, 10—22 uur FILMS Cinema Palace: „Pikant verlof in Parijs' 14 j., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur Frans Hals theater „Het verleden slaat toe" 14 j. 14,30 en 20 uur. Lido Theater: „Operatie Amster- dam", 14 j., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 j., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „I want to live", 18 j.. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Lafayette escadrille", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Het rijstmeisje", 18 j., 20 uur. Gemeenschapshuis: Expositie van werk van o.a. Nel Klaassen en Jaap Bouhuys, 14 —17 en 19—21 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert (Schubert), 21—22 uur. Brinkmann: J, Smit-Kerbert over „De reis van de ziel", 20 uur (Soefibeweging). Vleeshal: Bezinningspauze, 12.35—12.45 u. Cultura: J. L. Griep over „Levenskunst" 20 uur (Ned. Ver. voor Sexuele Hervor ming). Aula Lourens Costerlyceum: Klassiek grammofoonplatenconcert Discoclub. 19.45 uur. Lorentz Lyceum: L. J. L. Dey over „Ver spreiding van radio-actieve stoffen 'in de atmosfeer" 19.45 uur (Weer en sterrekun- dige Kring)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6