„Bep" Bakels vijfenvijftig jaar in de fotografie Amerikaanse muziekstudenten speelden kamermuziek in Haarlem Zangavond door vier koren Herinneringen aan de prehistorie van de lichtbeeldkunst PLANTAARDAPPELEN KROUWELS DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 18 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 40 DESSINS in „TON-SUR-TON" Burgerlijke Stand van Haarlem Tien maanden geëist tegen beroepsinbreker UIT STAD EN STREEK Nieuwe verordening voor Velser gymnasium Met arm bekneld tussen transportband Promotie L. Ck. L. M. Vasen In Christelijk Gereformeerde Kerk Radioactiviteit in ons land niet verontrustend Caravankamp hij de watertoren aan de Zeeweg Jeugdige redder kreeg meccanobouwdozen Fietssturen in elkaar: meisje gewond v. Deursen's Aardappelenhedrijf Verbetering Toen mejuffrouw E. Bakels in de wandeling „Bep" eind maart 1904 aan de Zandvoortse Kerkstraat een eigen foto atelier opende, was zij een jongedochter van nauwelijks achttien jaren. De licttt- beeldkunst stond nog in haar kinder schoenen en een fotograaf, amateur of professional, gold op zijn best als een soort ongevaarlijke fanaticus. En dat waren ze misschien ook wel, die spaarzame eerstelingen van het fotografen- gilde. Als men ze zag zeulen langs 's Heren wegen, zuchtend onder de last van hun enorme „reiscamera's", loodzware statie ven en een stuk of twaalf cassetten met glasplaten van 13 x 18 centimeter, dan leken het net pakezels. Bep Bakels' vader, een der verwoedste pioniers, uit de voortijd en ook zijzelf heb ben nog lang met zo'n prehistorische uit rusting gewerkt én prettig gewerkt, want die stokoude houten camera's met hun aplanatische lenzen waren bést als je er maar mee om wist te gaan. De honder den foto's die de oude heer Bakels in de tachtiger en negentiger jaren van Oud- Zandvoort maakte, zijn alle bewaard ge bleven en zij kunnen het qua scherpte en brilliance nog glansrijk opnemen tegen het beste wat er tegenwoordig met de meest- geraffineerde camera's geproduceerd wordt. Bep heeft echter nooit „buitenwerk" ge daan. Dat liet zij gaarne over aan haar stoerdere manlijke collega's. Haar ar beidsterrein was het atelier waar zij haar liefde voor het „kunstzinnige" portret, de destijds zo geliefde „groepsfoto" en de verfijnde reproduktie kon botvieren. Primitief ging het wel toe in die eerste jaren. Haar studio had een glazen dak en een „zonneraam"; kunstlicht was er nog niet. Het negatiefmateriaal was „kleu renblind" en uitermate traag, zodat de klanten of liever de slachtoffers vaak tien tot twintig minuten in een krampach tige pose stil moesten zitten. Wie daar niet in slaagde, kreeg als steuntje een ijzeren klem in de nek. „De meeste mensen gin gen liever naar de tandarts dan naar de fotograaf," zegt de nu 73-jarige juffrouw Bakels nalachend bij de herinnering. Was de operatie geslaagd dan werd het ontwikkelde negatief met een vel „zelftin- tend" papier in een drukraam op de ven sterbank-gelegd, waar dan langzaam een beeld uit het papier oprees, tenminste: als de zon scheen. Daarna gingen de afdruk ken in een goud- of een platinabad om ten slotte gefixeerd, gespoeld en gedroogd te worden. „Het was boeiend, maar enerve rend werk," zegt Bep. „Je was even af hankelijk van het weer als de landbouwer. Maar des te groter was de glorie, als er dan uiteindelijk toch een goede „plaat" uit de bus kwam. EN ER ZIJN vele „goede platen" ge weest op haar fotografische levensweg, fo to's van kinderen, van „inheemse" bruids paren, van grote groepen dagjesmensen en potverteerders („een harmonische - groep opbouwen is het moeilijkste van alles") en van prominente badgasten. Die laatsten logeerden meestal in 't deftige Grand Hotel zaliger nagedachtenis en ook zij von den hun weg naar het atelier van juf frouw Bakels. Louise van Toscane bijvoor beeld, de ondeugende kroonprinses van Saksen, die zich door Bep liet vereeuwigen kort voordat zij er met de muziekleraar van haar kinderen vandoor ging. En de Oostenrijkse gravin Von Westerholt, die haar een prachtige diamanten broche schonk als dank voor enkele fotolessen, en met wie Bep sindsdien tot aan de twee de wereldoorlog druk correspondeerde. De zeeschilders Jacob en Simon Maris, die hun doeken bij juffrouw Bakels lieten re produceren, zijn trouwe huisvrienden ge worden en ook de Noorse componist Ed- vard Grieg was kind aan huis in de stu dio aan de Kerkstraat. Tja, dat waren tijden, verzucht Bep. Maar heimwee naar het verleden is haar vreemd, want zij is steeds met haar tijd Advertentie „Ton-sur-Ton", de grote mode voor overhemden Non-Iron of Sanfor wit - grijs - beige 11.95 15.90 19.75 Voor 't eerst: Hoog- glanzende Non-lron (hagelwit!) 17-90 ANEGANC 17 OVERHEMDEN NAAR MAAT BEVALLEN van een zoon: 14 maart: C. M. van dexrEijnden-Probst; 16 maart: P. G. Kuiper-Heuler, A. A. M. H. Roosjen- Bonnet; 17 maart: C. M. Donker-Ottevan- ger, H. H. van Stijn-Orth. BEVALLEN van een dochter: 14 maart. H. Berkemeier-Keijer; 15 maart: I. A. T. Jacobs-Van Eekhout; 16 maart: S. A. M. Vermeij-Van Baarsen, A. E. Kuijpers- Geeris, J. M. E. W. Dekker-Janus; 17 maart: M. J. van Riet Paap-Cooper. OVERLEDEN: 13 maart: H. Pothuizen, 80 j„ Ged. Oude Gracht; 15 maart: A. Veen- stra-Veenstra, 58 j., Hazepaterslaan; 16 maart: M. K. E. van Egmond-Geers, 59 j., Dr. Schaepmanstraat; L. Kuijpers, 82 j., Spruitenbosstraat; L. Heijblok, 56 j., Dutry- straat; J. den Ouden, 69 j., Groot Heiligland. ONDERTROUWD: 17 maart: K. Das en J. M. Oudejans, C. van de Haar en H. de Vries, J. Molenaar en A. L. Jansen. GETROUWD: 17 maart: J. F. Bogaard en S. Govers, J. H. van Bergen en L. M. E. Chapel. meegegaan. „Ik vind het heerlijk, jonge mensen om me heen te hebben," zegt ze. „Daar blijf je zelf jong bij." EN JONG is zij gebleven, ondanks haar drieënzeventig jaren. Geen spoortje grijs nog in haar golvende, donkerblonde haar, kwiek en bedrijvig, de ogen achter de bril- leglazen vol olijke pretlichtjes. Jong van hart ook: elke dag staat ze nog vijf tot zeven uur aan het slinternieuwe elektro nische vergrotingstoestel in de donkere ka mer, waar de ganse dag de radio brult. Dat laatste is een concessie, aan haar as sistenten, twee jongere Bakels, die dol op dansmuziek zijn. Bep houdt eigenlijk meer van klassiek, maar het deert haar niet. „Hoe meer lawaai hoe liever, zegt ze. „Als ik maar lekker kan doorwerken." En zo tussen het vergroten door loopt ze ook nog te broeden op een nieuwe folklo ristische revue, zoals ze er de laatste ja ren al vier geschreven heeft. De stof daar voor leveren haar onverwoestbare geheu gen en haar liefde voor Oud-Zandvoort in de tijd toen het plaatsje nog een arm maar gezellig vissersdorp was met kleurige kle derdrachten en vele pittoreske volksge bruiken. Al die revues, waarin Bep ook nu nog steevast een hoofdrol vervult, heb ben groot succes gehad. Zoveel succes zelfs, dat er herhaaldelijk reprises gege ven moesten worden. Dat alles heeft ertoe bijgedragen dat er in Zandvoort weer le vendige belangstelling ontstaan is voor de Het Zandvoortse strand omtrent de eeuwwisseling ter plaatse waar nu de rotonde is. Foto: archief mej. E. Bakels. Bep Bakels bij de antieke schouw in de ontvangkamer, waar zij haar klanten „ontdooit" alvorens ze te gaan portretteren. „Ik maak altijd eerst een praatje met de mensen", zegt zij. „Dat stelt hen op hun gemak en het geeft mij de gelegenheid uit te vinden, wat het gunstigste opnamestandpunt is". plaatselijke geschiedenis en dat de zeer heterogene bevolking, naar Bep hoopt langzamerhand weer hetzelfde saamhorig heidsbesef zal ontwikkelen, dat zo type rend was voor de gezellige sfeer van het Zandvoort van vroeger. Maar met dat al is de vitale drieënze- ventigjarige nu toch wel van plan, het wat kalmer aan te gaan doen. De laatste ja ren bijvoorbeeld heeft ze zichzelf nog geen dag vakantie gegund. „Echt geen behoef te aan gehad," zegt ze, alsof dat de ge woonste zaak van de wereld is. Dinsdagavond werd in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum een con cert van kamermuziek gegeven door zeven Amerikaanse muziekstudenten, die in Ne derland hun opleiding genieten of vol tooien. Het bleek daarbij dat deze Ful- bright-studenten van het goede hout ge sneden zijn, waar virtuozen en artiesten van kunnen gekweekt worden. Twee clavecinisten, Alan Curtis en Leo nard Raver, gaven met hun solistische prestaties op het éénklaviers-clavecijn van Klaas Bolt overtuigende bewijzen van vaardigheid en zuiver muzikaal inzicht. de eerste met composities uit het Fitz- william Virginal Book, plus werk van Frescobaldi en Scheidemann en tenslotte met de driestemmige Ricercare uit het Muzikale Offer van Bach; de tweede met een drietal Toccata's: een medidatieve van Frescobaldi, een betogende van Fro- berger en een briljante van Sweeljnck. Verder verrichtten zij, als begeleiders op clavecimbel of op piano, goede diensten. Het wekte althans respect hoe fijnzinnig Leonard Raver zijn partij vertolkte in een duo voor hobo en piano van Grovlez; en hoe bewust Alan Curtis het klavieruittrek sel van Mozarts hoornconcert in D (K.V. 412) tot klinken bracht. De solopartij van dit fragmentarisch concert werd door Keith Polk gespeeld op een natuurhoorn, dus op een instrument door Mozart be doeld, want de ventielhoorn, waarmee de moeilijkheden en zelfs de onmogelijk heden van het oude soeeltuig zouden over wonnen worden, bestond toen nog niet. Keith Polk, die uiteraard gewoon is de mo derne hoorn te bespelen, haalde dus het niet ongevaarl'ïke waagstuk uit op een in- strument dat hij niet voor hout wist te verwerven, de obstakels aan te durven, die hem wellicht weinig moeite zouden hebben gekost, indien hij zijn ventielhoorn be speeld had. De gevolgen waren merkbaar; maar het was met dat al toch eenzeer interessant geval van studentikoos bra- vour. Verder lieten zich drie hoboïsten gelden, waarvan een ook de engelse hoorn be- In H aar le min er lie de duizend gulden gestolen Voor de rechtbank in Zwolle stond dins dag terecht een 33-jarige kok uit Balk brug, gemeente A vereest, die zich aan een indrukwekkende reeks diefstallen en in braken, gepleegd in alle delen van het land, heeft schuldig gemaakt. Drie van deze diefstallen waren hem ten laste ge legd, namelijk een van f 1000 in Barne- veld, een in Harderwijk van f 900 en een in Haarlemmerliede, die f 1000 opbracht. De officier van Justitie, mr. J. Stigter, eiste tegen de verdachte, die reeds een groot aantal veroordelingen achter de rug heeft en in de psychiatrische rapporten een psychopaat en zeer verminderd toere keningsvatbaar wordt genoemd, tien maanden met aftrek van de vijf maanden, die hij reeds in voorarrest heeft doorge bracht. Uitspraak over 14 dagen- speelde. Nancy Fowler toonde in Sara bande en Allegro van Grovlez, bij een vlotte technische beheersing, een smaak volle mildheid in de hoboklank te kunnen leggen, welke haar spel een expressieve lenigheid gaf. Donald Muggeridge, die met de celliste Dorothy Muggeridge en de cem balist Leonard Raver het Pergolesi-concert van Barbirolli speelde, en later met Nancy Fowler en dezelfde begeleiders een partij in een Triosonate van Handel te verdedi gen had, trok zich daarbij dapper uit de slag; maar als alt-hoboïst in de Kleine Serenade van Henk Badings speelde hij toch eigenlijk zijn beste troeven uit. Zijn partners in dit aardige werk van Badings waren Nancy Fowler en Donald Jaeger. Deze laatste, die alleen in dit werk op trad, bleek een instrumentalist van voor naam gehalte te zijn, volkomen gewaagd aan de vlotte muzikaliteit van zijn vrou welijke collega. De verklanking van de Kleine Serenade werd dan ook een opge wekt, ik zou haast zeggen: een feestelijk besluit van deze belangwekkende kamer muziekavond, waarop de jeugd van de Nieuwe Wereld met overtuiging haar eer betoon bracht aan de muziek van het Avondland. Jos. rle Klerk Nieuws in het kort Restauratie. Het r.k. kerkbestuur in Bloemendaal heeft na een onderhandse aanbesteding namens Monumentenzorg aan het bouwbedrijf Evers in Bloemendaal de restauratie opgedragen van de villa „Sparrenheuvel", de voormalige woning van de familie Bispinck, aan de Bloemendaal- seweg in Bloemendaal. De kapwerken ko men het eerst aan de beurt. Witte kruis. De afdeling Bennebroek- Vogelenzang en omstreken van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis" houdt van avond in „Oud Berg en Dal" haar jaarvergadering. Ondermeer wordt voorgesteld de contributie te verhogen van vijf tot zes gulden per jaar. Onderscheiden. De eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, is toegekend aan de heren W. de Haan en G. W. Verboom in Haarlemmer meer, landarbeider bij respectievelijk het landbouwbedrijf van G. Clay en de bloem bollenkwekerij van N. van Reeuwijk. Bijenteelt. De afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde houdt dinsdag 24 maart haar ledenvergadering in hotel „Rusthoek" in Bloemendaal, waar de heer H. Verwey uit Santpoort een causerie met lichtbeelden zal houden over de „Bijenteelt". De gemeenteraad van Velsen heeft na een besloten bijeenkomst van twee uur besloten de verordening voor het gym nasium „Felisenum" te wijzigen en aan te vullen. Het zal niet meer mogelijk zijn een lid van het college van B. en W. in het curatorium te benoemen. Wel mag de wethouder van onderwijs de bijeenkom sten van het curatorium bijwonen. Bur gemeester mr. M. M. Kwint is inmiddels als president-curator afgetreden. Bij het punt „investeringen" deelde de heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) na mens de fractievoorzitters mee, dat dezen van mening zijn, dat er geen privé-gebruik van de auto van de burgemeester, waar voor een bedrag van 13.000 beschikbaar is gesteld, mag worden gemaakt. De vergadering besloot leningen aan, te gaan van 500.000 en 945.000 met de Bank van Nederlandse Gemeenten voor consoli datie van kasgeldleningen en een lening van 1.500.000 „op de vrije markt" voor de bouw van woningen van de vereniging „Goed wonen". De ontwerp-begroting voor 't rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam „Slacht huis IJmond" werd voor kennisgeving aangenomen; er is een bedrag van 40.000 geraamd voor 't treffen van voor bereidingen, waarvan het aandeel der ge meente Velsen 23.000 bedraagt. De kos ten van het nieuwe gebouw is op 1.700.00 geraamd. De vergadering benoemde de heer D. Fennema uit Heemstede tot onderwijzer aan de Prof. Van der Leeuwschool. de heer A. L. Donder tot onderwijzer aan de Adolf Nassauschool, te Santpoort, de heer J. C. Hein uit Middelharnis tot onderwij zer aan de Clara Sternschool en de heer S. Mulder uit Amsterdam tot onderwijzer aan. de Brederodeschool te Santpoort-Zuid. Dè heer A. S. H. Hoek-Feenstra, die gé- installeerd werd als lid van de gemeente raad als opvolger van de heer Spoor (P.S.P.) werd benoemd tot lid van de on derwijscommissie en van de commissie voor de plaatselijke wetgeving. Een 35-jarige Haarlemse fabrieksarbei der is dinsdagmorgen om kwart over tien in de Haarlemse Sodafabriek aan de Spaarndamseweg in Haarlem met de rech terarm bekneld geraakt tussen een trans portband. Met een collega was de man be zig de transportband schoon te maken, ter wijl deze in werking was. De mouw van zijn overall kwam tussen de band en een der rollen, waarover deze loopt, waarna de rechteronderarm bekneld raakte. De collega van de arbeider zette onmiddellijk de band stil en liet haar de andere kant uitdraaien. De arm was op diverse plaat sen gekneusd en het slachtoffer werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. Ter verkrijging van de graad van doctor in de geneeskunde heeft de heer L. Ch. L. M. Vasen uit Haarlem vanmiddag in de aula van de rijksuniversiteit te Groningen een proefschrift verdedigd over de spie ren van de eileider en hun, functionele be tekenis. De Haarlemse christelijk gereformeerde zangvereniging „Luctor et Emergo" was op de zangavond, die deze vereniging dins dag in de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Raak belegd had, de gastvrouwe van drie zusterverenigingen, met name het christelijke gereformeerde koor „Evondo" uit Aalsmeer, het christelijk gereformeerde zangkoor „Sursum Corda" uit IJmuiden en het gereformeerde Zuid-Ooster Kerk-,, koor „Con Amore" uit Haarlem. Elk van deze ensembles, „Luctor et Emergo" in begrepen, trad zelfstandig op met een eigen programma, waarvan de koornum mers echter alle tot eenzelfde groep van vocale geestelijke muziek behoren; nu eens door de wijze van bewerking van een oude psalmmelodie, dan weer door een vrij ge vonden melodie en harmonie door niet vermelde componisten. In de programma-keuze viel inderdaad een opvallende eenheid van geest en stre ven te ontdekken, maar de uitvoeringen van deze muziek onderscheidden zich wel degelijk door een eigen karakter, bepaald door koorsamenstelling, zangcapaciteiten en door de leiding van de dirigenten. „Evondo" zong onder directie van de heer J* Griekspoor met stevige, soms te veel geëxpandeerde klank, drie werkjes, Wcfarbij voor Psalm 116 een soliste ver dienstelijk werk leverde. De zang van het koor klonk overtuigd, maar had een ge voeliger accent kunnen krijgen door eén subtieler dynamiek. Een goede koorklank ontwikkelde .„Con Amore", dat onder "Willem L. Boer optrad. Gaarne had ik bij deze frisse zdng een vloeiender ritmiek gehoord en een minder abrupt beëindigen van de zinnen. Het IJmuidense koor „Sursum Corda" streefde onder aanvoering van zijn diri gent P. D. Klut naar groter uitdrukkings kracht. Maar dit streven tastte de ritmiek van de muziek wel eens aan met ongelijk heid van dictie als gevolg. Overigens kon men waardering hebben voor wat er met het stemmenmateriaal van het koor be reikt werd. Goede indrukken gaf ook „Luctor et Emergo" dat geleid werd door Pieter de Jong. Een bezwaar had ik tegen de agres siviteit in de uitspraak die aan de klank van de vocalen alle innerlijke bezieling ontnam en als het ware het hart uitscha kelde; tegen de bedoeling in natuurlijk. Als zangsolist werkte nog mede de tenor Jan Schaap. Met mooie stem, een techniek, die om verdere vervolmaking vraagt en met begrip voor de tekstgedachte, ver tolkte de zanger „Sebben crudele" van Coldara en „Caro mio ben" van Giordano. De trompettiste Dingena de Wit liet een verdienstelijke toonvorming horen bij het spelen van een eenvoudige melodie en bij haar ondersteuning van de samenzang der bezoekers van deze avond. Er waren twee organisten, die een uitgebreide taak had den te vervullen. De eerste Martin Groe- newold, zorgde voor een betrouwbare be geleiding van de koren en vertolkte als so list vaardig, maar met te grote klank- krachtcontrasten een allegro uit het tweede orgelconcert van G. F. Handel. Pieter de Jong was de andere organist. Hij was voor de solisten een goede steun evenals bij de samenzang. Vooral het voorspel voor Psalm 146 was treffend. P. Zwnanswijk Dr. L. J. L. Dey sprak voor Haarlemse weerkundige kring Iedere dag meet het Medisch Biologisch Laboratorium het niveau van de radioac tiviteit in de lucht boven ons land. Dat gebeurt op stations in Rijswijk, De Bilt, Den Helder en Eindhoven. De hoeveelheid radioactieve stoffen, die tengevolge van de proefnemingen in de Stille Oceaan, in Mexico en in Siberië in onze atmosfeer zijn gekomen en nog komt, is nog betrekkelijk laag en niet verontrustend. Deze conclusie kon men trekken uit de lezing, die dr. L. J. L. Dey, medewerker van het K.N.M.I. IN De Bilt dinsdagavond in het Lorentz Lyceum in Haarlem heeft gehouden voor de Haarlemse Weer- en Sterrekundige Kring over „Verspreiding van radioactieve stoffen in de atmosfeer". De mens heeft altijd geleefd in een at mosfeer, die min of meer radioactief is. In het begin van deze eeuw werd dit ont dekt door de geleerden Elster en Geitel. Naast deze natuurlijke stoffen zijn er ook de kunstmatige, die bij voorbeeld ofitstaan bij kernexplosies. In wezen verschillen de natuurlijke en kunstmatige radioactiviteit niet van elkaar. De meteoroloog moet kun-^ nen uitmaken waar na explosies de radio actieve stofdeeltjes neerkomen. De ver spreiding is afhankelijk van ve)e facto ren, zodat het zeer moeilijk is voorspellin gen te doen. In 1954 is men in ons land begonnen met metingen van de lucht en van regenwa ter. Die van de lucht verricht men met gegomd papier en ook met filters. De laat ste methode is gevoeliger. Ook kan men de energiestraling van het spectrum me ten. Zo heeft men van dag tot dag een al gemene indruk van de wijzigingen in het niveau der radioactiviteit. Ter illustratie vertelde dr. Dey, dat na het ongeluk met een kernexplosie, dat in oktober 1957 in Winscale in Engeland ge beurde, de hoeveelheid in ons land geme ten radioactiviteit nog geen derde bedroeg van de normale portie natuurlijke radio activiteit. De mens is in' de toekomst in belangrij ke mate aangewezen op kernenergie. Ook in ons land bouwt men reeds kernreacto ren voor vredelievende doeleinden. Daar bij neemt men uitgebreide voorzorgs maatregelen, opdat er zo weinig mogelijk radioactieve stoffen in „de atmosfeer ko men, aldus spreker. Wat de uitwerking van radioactieve stoffen betreft, zijn de geleerden er het helemaal nog niet over eens hoeveel een mens zonder schadelijke gevolgen kan verdragen. Sommigen beweren, dat zelfs de klein ste hoeveelheden reeds risico's niet zich brengen. Anderen achten grotere hoeveel heden nog niet schadelijk. Hiermee is het als met het verkeersprobleem, besloot dr. Dey. Omdat er risico's bestaan en er do den vallen zet men nog niet het verkeer stop. Verscheidene aanwezigen stelden de spreker na zijn causerie vragen. In november van het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Bloemendaal tot voorlopige vaststelling van het partieel uit breidingsplan in onderdelen „Caravan kamp de Watertox-en". Inmiddels heeft het plan ter visie gelegen en het gemeen tebestuur van Haarlem heeft bezwaren tegen het plan ingediend op grond van de te verwachten verontx-einiging van de drinkwatervoox-ziening, die zich bij reali satie van dit plan naar de mening van dit gemeentebestuur zou voordoen. Blijkens een advies van de inspecteur van de Volks gezondheid te Leiden behoeven de door het gemeentebestuur van Haarlem inge diende bezwaren niet van doorslaggeven de aard te worden geacht, mits aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Daar aan deze voorwaarden zowel bij de in richting als bij de exploitatie van het ca ravankamp inderdaad kan worden vol daan, stellen B. en W. van Bloemendaal de gemeenteraad voor de gemeente Haar lem haar bezwaren ongegrond te vex-kla- ren en het plan definitief vast te stellen. Vaak gebeurt het, dat het Carnegie Hel denfonds uit Den Haag mensen huldigt, die met gevaar voor eigen leven anderen Ixeb- ben gered. Minder vaak gebeurt het, dat zich hiei'bij zeer jonge x-edders bevinden. Het was voor de veei'tienjarige Jan Raar uit de Adriaan Loosjesstraat 66, Haarlem dan ook een belangrijk ogenblik, toen bui-- gemeester mr. O. P. F. M. Cremers hem dezer dagen op diens kamer in het stadhuis ontving en hem namens het Heldenfonds. enige meccanodozen overhandigde met een gegraveerd herinneringsplaatje. Dit plaatje bracht nog eens in herinnering, hoe Jan op 22 augustus van het vorige jaar geheel gekleed in het water van de Hex-ensingel sprong om een klein drenkelingetje te redden, dat al enige keren kopje onder was gegaan. Na zijn moedige i-edding ging Jan x-ustig naar huis om droge kleren aan te tx-ekken. Hij is er zelfs nog een poosje ziek van geweest. Op het moment van zijn reddingspoging kon Jan wel gewoon, maar nog niet x-eddend zwemmen. Jan Raar is met zijn meccanodozen zo mogelijk nog veel blijer, dan menige volwassen redder met een horloge of herinneringsoox-konde. Dinsdagmiddag om half drie is op de Wagenweg in Haarlem het stuur van een dertienjarige wielrijdster verward geraakt in dat van een naast haar fietsende dame. Het ongeluk ontstond, toen het meisje te gemoetkomend verkeer wilde ontwijken. Zij viel en werd met een hersenschudding in de Mariastichting opgenomen. De andere wielx-ijdster viel eveneens, doch kreeg geen letsel. Volksdansen. Een volksdansgroep uit Hessisch Oldendorf zal op zaterdagavond 28 maart van negen tot half tien in de gravenzaal van het stadhuis een volksdans- demonstratie geven in Schaumbux-ger klederdracht. Advertentie HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde Ged. Oude Gracht 107 Telef. 14245 PAUL OETTLY OVERLEDEN CLIOUSCLAT (UPI) De bekende Franse toneelspeler en filmacteur Paul Oettly is dinsdag in zijn woning in het dorp Cliousclat in Zuid-Frankrijk over leden. Hij werd negenenzestig jaar. Een recente film waarin hij met Jean Gabin optrad, was „Touchez pas au Grisbi". Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 In het bericht in ons blad van dinsdag over een 29-jarige scooterrijder uit Haar lem, die bij een aanrijding in Den Haag ernstig werd gewond, staat, dat zijn 32- jarige echtgenote op de duo zat. Dit blijkt onjuist te zijn. De duorijdster zat op de motorfiets van de Hagenaar die de Haar lemmer aanx-eed. AMSTERDAM De handel was zeer rustig. De grootste aandacht van de beurs trokken aandelen AKU. Er werd op rond 280 in deze aan delen gehandeld tegen als vorige slotprijs 273'/2. De vaste stemming voor deze aan delen werd veroorzaakt door de forse winststijging van de dochtermaatschappij, de American Enka, die in Wallstreet vijf dollar hoger sloot. Er was voor de rayon aandelen publieke vraag, terwijl ook pre- mie-affaix-es werden afgesloten. Enige weken geleden noteerden de aandelen on geveer 300 percent en de beurs verwacht dat deze koers spoedig weer bereikt zal worden. In de Philipshoek was het zeer rustig. Het aanbod van de converteerbare obligaties Philips viel heel erg mee. Ge handeld werd op 243'/2 tegen de vorige dag 244. De aandelen bleven iets beneden de vorige slotprijs. Unilever was ongeveer 2 punten lager. Kon. Olie werd 2 lager verhandeld, maar de notering kwam over een met de pariteit Amerika. De dollar obligaties K.L.M. waren in reactie op 113 (1141/a)De aandelen K.L.M. werden ongeveer 2 gulden beneden de vorige slot- koers geadviseerd. Scheepvaarten voeren in zeer kalm vaar water. De koersen gaven ten opzichte van de vorige dag geen veranderingen van be tekenis te zien. Cultures wederom lager voor Deli. Staatsfondsen kalm en prijs houdend. Aandelen Van Gelder werden enige pun ten lager geadviseerd op de dividendver laging. Aandelen Albatros kregen een be hoorlijke hogere biedprijs op de bouw van een nieuwe zwavelzuurfabriek in samen werking met een Amerikaanse maatschap pij. De nieuwe Premielening Amsterdam gaf een adviesprijs te zien van 99 percent. Walvisvaarten fractioneel hoger. Aandelen Algemene Vruchten Import Maatschappij (Avim) kregen een hogere notering op het gunstige dividendvoorstel van 15 percent (v.j. 6 percent). Euronion en Massey-Fer- guson iets lager. Prolongatie 3 percent Tegen het sluiten van de beurs werden, sinds lange tijd, aandelen Nationale Han delsbank in een open hoek verhandeld op 140 a 141. De vorige slotkoers was 144. (ANP). NEW YORK Na de inzinking van maandag, die vrijwel over de gehele linie de sterkste inzinking sedert 9 februari bracht, herstelde de op gaande lijn zich gisteren. Er kon tot drie kwart gedeelte van de verliezen der vorige beurszitting ingelopen worden. De markt kreeg daarbij steun van de bijzonder krachtige staalwaarden, welker sleutel fonds, U.S. Steel, op zijn best twee dollar winst noteerde. Een verhoging van de vraag naar auto's bracht deze aandelen fracties hoger. American Motors steeg twee dollar. De spoorwegen verbeterden op het be richt van hogere winstverwachtingen in deze hoek. Du Pont, drie dollar hoger, leid de de chemische fondsen omhoog. Koper waarden, gestimuleerd door de hogere prij zen voor dit metaal, waren vast. Zelfs de olies, die de laatste tijd nogal verwaarloosd waren, verbeterden zich met winsten tot een dollar. Bijzondere fondsen noteerden avans tot meerdere dollars. Elektronische industrieën waren bijzonder krachtig, even als de camerabranche: Bell en Howell ver dienden bijna acht dollar. Het industriegemiddelde steeg van 607,88 tot 612,69, dat van de sporen van 162,62 tot 163,67, de openbare nutsbedrijven daalden van 86,22 op 86,15. Van de 1241 verhandelde fondsen sloten er 743 hoger en 290 lager. Omzet 4.730.000 aandelen. Slotkoers Heden gisteren 12.45 uur 3-3 Nederl. '47 92,a/ie 9215/ie 3 °/o Nedl. 1962/64 97 Vi# 97 Woningbouw 6 111% Pr. A'dam '56 I.. 84 Pr. A'dam '56 II.. 95% Px\ A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 91 Pr. R'dam '52 II.. 92 Pr. R'dam '57.... 100 A.K.U 280 286 Calvé Delft 455 456 Van Gelder Zonen 212 213 K. N. Hoogovens. 366 366 Nederl. Ford 216K 218 N. Kabelfabriek. 344 345 gew.Philips Gloeil. 537 538 Pi-ef.PhilipsGloeil. 230)4 Unilever (cert.).. 467 467 Unilever (nieuwe) 457'/2 458 Wilton Fyenoord. 212 214 Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 696)4 703 Kon. Petroleum.. t 162.60 f 163.50 Billiton 234 235 A'dam Rubber 84 83 K.L.M 128.10 ƒ129.10 Holl. Amex\ Lijn.. 146% 147Vt K.N.S.M 137'/ï 138 N. Scheepv. Unie 130% 130% v. Nievelt Goudr. 119)4 119% Phs. v. Ommeren 240 240 H.V.A 131 131 Delimaatschappij 143.40 f 144.90 Amsterd. Bank 270% 271 Nat. Handelsbank 143% 144 Ned. Handel Mij 212 Rotterd. Bank.... 230'/» 230Va Twentsche Bank. 215 Anaconda Copper 72% 73% Bethlehem Steel— 51% 53 U.S. Steel 93 93 exdiv. General Motors.. 46% 46% Shell Union 84 84% Tidewater 25 25% I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9