opbouwstokken G'I'N'AP Mijnheer/ denk toch om uw toga Tóch een prot.-christelijke huishoudschool in Schalkwijk Meer industrie in bollenstreek Protest van bloemkwekers tegen verhoging Britse invoerrechten Nieuw rapport van N.E.I. wijkt af van vroeger gedane aanbevelingen ,h autribo 1% Mattheus-Passie door de C.O.V. VRIJDAG 20 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vakcentrales over een nieuwe loonronde 't geeft niks, 't is TIX, dus schilderen zonder morsen VOORSTEL VAN B. EN W. doe het zelf Burgerlijke Stand van Haarlem Orgel van herv. kerk aan Wilhelminaplein wordt gerestaureerd Raadsvergadering over Schalkwijk op 1 april Pad tussen Parnassiakade en Houtvaartkade Haarlem wenst verhoging van rijksuitkering WENSEN TIJDENS FORUMAVOND Nieuwe vlet voor Haven wezen in Haarlem UIT STAD EN STREEK de Rooij Ondertrouwcirculaires Zandvoortse koopman zou „gesneden" hebben De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, deelde het A.N.P. heden mede, dat de K.A.B .onder de gegeven omstandigheden niets voelt voor een algemene loonronde. „Wanneer er nu een algemene loonronde kwam, zou het nuttig effect ervan voor de werknemers belangrijk geringer zijn dan de nominale loonsverhoging", zo zei de heer Middelhuis. Hij verklaarde, dat de K.A.B. wel vrijere loonpolitiek voorstaat. Naar zijn mening is er in bedrijven die onder gunstige omstandigheden werken, bepaald plaats voor een verbetering van het loon. De heer Middelhuis voegde hieraan toe, dat verschillende zaken zoals de invoe ring van de Algemene Weduwen- en We zenvoorziening en van de Invaliditeitsver zekering en de verwerking van de sinds 1957 bestaande huurtoeslag in de lonen vol gens de K.A.B. voorrang dienen te heb ben boven andere. Het standpunt van de K.A.B. komt vrijwel overeen met dat van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het Nederlands Vertoond van Vakverenigingen wenst, in tegenstelling tot de confessione le organisaties, wel een algemene loon ronde. Advertentie TIX is de verf die alle problemen van de amateur-schilder oplost. TIX druipt niet uit de kwast, streperig schilderen is uitgesloten an de dekking is fantastisch. TIX is bovendien de verf met het "extra kwartiertje d.w.z. tot zelfs een kwartier nadat de verf is opgebracht, kunnen eventuele kleine onregelmatigheden nog rustig worden bijgewerkt Ook dan nog trekt de verflaag zichzelf volkomen glad. Een grote verbetering! er Is TIX verf voor leder doel HARDOLIN TIX hoogglan» HARDOSILK TIX zijdeglans HARDOMUR TIX muurverf plamuren met de kwast HARDOFILLER TIX veor de kwasten HARDO BRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ WAOEMAKERS BREDA B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een noodzakelijkheidsverklaring te geven voor de stichting van een tweede protestants-christelijke huishoudschool die zal worden gebouwd in het uitbreidings plan Schalkwijk. Dit voorstel komt enigszins als een ver rassing omdat B. en W. eerder in een pre advies tot de conclusie waren gekomen, dat een tweede protestants-christelijke huishoudschool niet noodzakelijk was. Dit preadvies werd behandeld in de raadsver gadering van 19 november 1958, waarbij de gevolgtrekkingen van B. en W. tijdens nogal geëmotioneerde discussies onder meer werden bestreden door de leden van de protestants-christelijke fractie. De heer Van den Berg heeft loen in een uitvoe rig betoog de cijfers van het rapport, dat door het Nederlands Economisch Instituut was uitgebracht en waarop het preadvies van B. en W. was gebaseerd, aangevallen. Hij wees erop, dat een te stichten protes tants-christelijke nijverheidsschool in Schalkwijk een belangrijk aantal leerlin gen meer zou tellen dan becijferd was. Ook meende hij, dat de overbezetting van de huidige protestants-christelijke nijver heidsschool aan de Tetterodestraat aan merkelijk groter was dan die van de Haar lemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat. De heer Spek sprak van het meten met twee maten naar aan leiding van de behandeling in 1954 van het voorstel om een tweede openbare nijver heidsschool in Sinnevelt te stichten. Deze betogen waren voor de heer Voogd (Arb.) aanleiding om namens zijn frac tie een motie in te dienen, waarin ge vraagd werd naar een nader onderzoek, waarin de genoemde cijfers en argumen ten zouden moeten worden betrokken. De ze motie werd met 26 tegen 7 stemmen (te gen de V.V.D., behalve de heer Vink P.S.P. en Comm.) aangenomen. Dit nader onderzoek is inmiddels op last van B. en W. door het Nodeiiands Econo misch Instituut gedaan en de resultaten hiervan zijn door B. en W. aan het voor stel toegevoegd. Uit deze resultaten blijkt onder meer, dat de verdeling van de buitenleerlingen over de Protestants-christelijke nijver heidsschool en de Haarlemse Huishoud-en Industrieschool anders is dan uit het vroe gere N.E.I.-rapport was afgeleid. Voor een in Schalkwijk te bouwen school heeft dit echter alleen consequenties voor de raming van het aantal leerlingen, dat afkomstig zal zijn uit Zandvoort en de gemeenten ten oosten en ten zuiden van Haarlem. Door dit verschil zal het aantlal buitenlecrlin- Advertentie en laat u eens de vele mogelijkheden demonstreren van waarmee u in enkele uren boekenplanken, stellingen, uw boeken kast enz. op iedere gewenste hoogte of breedte maakt. de pasklaar specialist- JULIANAPARK 44 TEL. 55530 BEVALLEN van een zoon: 18 mrt: M. ScholsSnoeks, A. W. EveleensKloos; 19 mrt: T. StaamerDek, J. KokBuur. BEVALLEN van een dochter: 18 mrt: F. SchildmeijerBauer, J. E. LanzPetx-ick, A. B. KanikVerpoorten, P. E. van Bezu Zonneveld; 19 mrt: E. T. van Gellekom— Van Heese. OVERLEDEN: 15 mrt: W. Krouwel—De Blois, 80 j., Kamerlaan. 17 mrt: A. Lager- weijVan Beek, 65 jr., Olycanstraat. Y. A. M. Beentjes, 5 j., Uranusstraat. 18 mrt: N. van Kampen, 65 j., Hazepaterslaan. A. ter Beek, 86 j., Schotei-singel. ONDERTROUWD: 18 mrt: T. J. Overes en C. J. van der Aar. 19 mrt: T. van der Lei en A. Adriaanse. GEHUWD: 19 mrt: J. Ditmeijer en C. A. van Kampen. L. A. Onkenhout en A. M. Bakker. gen van een tweede protestants-christelij ke nijverheidsschool, vergeleken met de oorspronkelijke raming, ongeveer dertig percent hoger zijn. Tevens blijkt uit het nieuwe rapport, dat de neutrale huishoud school geen onderbezetting heeft, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Ook komt vast te staan dat de overbezetting van de Protestants-christelijke Nijverheidsschool en de Haarlemse Huishoud- en Industrie school niet 7.al verdwijnen als er geen school in Schalkwijk zal worden gesticht. Deze overbezetting bedraagt thans res pectievelijk 45 en 31 percent. Na het tot standkomen van de tweede neutrale huis houdschool in Sinnevelt zal het percentage van de overbezetting van de Px-otestants- christelijke Nijverheidsschool rond 1962- 1963 nog 40 percent zijn en rond 1969-1970 nog 31 percent. Voor de neutrale huishoud school zijn deze cijfers respectievelijk 10 en 19 percent. Indien er wel een school in Schalkwijk komt vex-wacht het N.E.I. voor de Protestants-christelijke Nijver heidsschool rond 1962-1963 nog een ovei'be- zetting van 8 percent en rond 1969-1970 een onderbezetting van 9 percent. Voor beide genoemde jaren zou de neutrale huis houdschool een onderbezetting van 12 en 19 percent hebben. B. en W. achten het no- deel van een ovei'bezetting in de komende jaren van meer belang dan de vrees voor een mogelijke onderbezetting verder in de toekomst. Zij verwachten dat deze onder bezetting door allerlei factoren minder groot zal zijn dan thans wordt voorspeld en komen op grond daarvan tot de wenselijk heid een tweede protestants-christelijke huishoudschool te stichten. Dit standpunt dat door één lid van het college niet wordt gedeeld is in nvereenstemming met het advies van de i-aadscommissie voor onder wijszaken. Op verzoek van de kerkvoogden van de Nedei-lands hervormde gemeente Heem stede heeft een commissie van drie des kundigen rapport uitgebracht over de toe stand van het orgel in de kerk aan het Wilhelminaplein. In dit rapport komen kwalificaties voor als „dof, zwak, piepend en knorrend", aldus „De Schakel", het orgaan van de Nederlands hei-vormde ge meente in Heemstede en Haai-lem-Zuid. De kerkvoogdij heeft daarom thans be sloten tot een ingrijpende restauratie van het instrument. Ze heeft een bei-oep ge daan op de gemeenteleden om zo spoedig mogelijk het benodigde bedrag van 30.000 bijeen te brengen, omdat de nor male begroting voor 1959 hiervoor geen ï-uimte laat. Een bedrag van vierduizend gulden werd reeds voor dit doel ontvan gen. Woensdag 1 april zal een extra verga dering van de Haarlemse raad worden ge houden, die gewijd zal zijn aan een verde re bespi-eking van het eerste deel van het uitbreidingsplan Schalkwijk. Reeds eer der is een besloten raadsvergadering over dit onderwerp gehouden. Naar wij verne men zal ook de vergadering van 1 april een besloten karakter hebben. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om ten behoeve van een tij delijk door de gemeente Bloemendaal aan te leggen verbindingspad tussen de Par nassiakade en de Houtvaartkade in de gemeente Bloemendaal een bedrag van j 2100.- beschikbaar te stellen. Ook de ge meente Bloemendaal draagt 2100.- in de kosten van aanleg bij. AANBESTEDING. Vrijdagmoi-gen heeft de Rijkswaterstaat in Haarlem de aanleg aanbesteed van rijksweg nr. 9 (tunnelweg). Dit is het laat ste gedeelte van de weg, die van de pro vinciale weg in Uitgeest loopt tot Alk maar. Deze nieuwe weg vormt het sluit stuk van de verbinding tussen de Velser tunnel en Alkmaar. Er waren 22 inschx-ijf- sters. De laagste was het aannemingsbe drijf Broekhoven uit Arnhem voor 7.648.000. Hoogste was het aénnemings- bedrijf K. Boltje uit Zwolle voor 8.886.000 Zoals B. en W. van Haarlem bij de aan bieding van de begroting 1959 reeds heb ben uiteengezet en vervolgens bij de be handeling van deze begroting in de raad duidelijk naar voren is gekomen is de fi nanciële positie van de gemeente Haarlem geenszins rooskleurig. Ondanks het feit, dat op diverse onderdelen van de begro ting de uitgaven zoveel mogelijk zijn be perkt en de inkomsten zo hoog mogelijk zijn opgevoerd vertoont de begroting 1959 nog een tekort van 6.157.000 waarvoor slechts dekking kon worden gevonden door een beroep te doen op alle nog beschik bare reserves. Het gebrek aan algemene middelen is derhalve duidelijk. Uitbx-eiding van deze middelen is, aldus B. en W., dan ook een klemmende nood zaak, teneinde een dreigende financiële impasse te voorkomen. Naar de mening van B. en W. kan dit slechts op afdoende wijze geschieden door subjectieve verho ging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Daar de werking van de wet tot rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zich thans eveneens uitstrekt over het jaar 1959 en de minis ter van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de mogelijkheid zal worden ge opend tot 1 mei 1959 verzoeken oitx her ziening van het basisbedrag van de alge mene uitkering in te dienen, achten B. en W. van groot belang, dat ook voor het jaar 1959 een aanvx-aag tot subjectieve ver hoging van de algemene uitkering wordt ingediend. Advertentie Zelfs al had u de voetbalpool gewonnen, dan nog zoudt u zich niet schoner, frisser en beter kunnen scheren dan met water, zeep en Blauwe Gillette De enige manier om. u werkelijk goed U scheren. De burgemeesters van Lisse, Warmond, Sassenheim en Voorhout gaven woensdag avond onder meer belangstelling voor de forumavond die onder auspiciën van de Kring Sassenheimse Bedrijven in „De Nachtegaal" in Lisse is gehouden. Op deze forumavond werd gesproken over de sociaal-economische rapporten, die eni ge tijd geleden over de bollenstreek zijn verschenen. De forumleden hebben enke le aspecten van het sociaal-economische onderzoek nader toegelicht. Na de pauze kreeg men de gelegenheid van gedachten te wisselen. Hierbij kwam de discrepan tie tot uitdrukking tussen de groeiende be roepsbevolking en de afnemende werkge legenheid. Twee oplossingen werden hier voor aan de hand gedaan: meer industria lisatie of migratie van de bevolking. Het forum bestond uit de heren A. M. Mees, directeur van n.v. Sikkens' lakfa brieken, J. van Nieuwkoop, W. J. E. Tis- sing, D. J. van Herwaarden, dr. M. A. J. Visser van het Landbouw-Economisch In stituut, ir. W. F. Schut van het instituut Stad en Landschap in Zuid-Holland, A. van der Veen, Economisch-Technologisch Instituut en J. Hubers van het G.A.B. De heer Van der Veen wees op de gunsti ge ligging van de bollenstreek, die ook een belangrijke recreatieve functie heeft. Ge tracht moet worden tussen de diverse be drijfstakken in deze streek evenwicht te scheppen. Dr. Visser vond het jammer dat de streek zo ingebakerd ligt in de rand stad Holland. Hierdoor is geen stukje grond meer veilig. Of de bollenstreek de enorme druk van verstedelijking en in dustrialisatie zal kunnen weerstaan, is mede afhankelijk van de beroepsmogelijk heden, die men in de omliggende stedelij ke centra vindt. De bollenbedrijven zul len ervoor moeten zorgen dat de arbeids omstandigheden even aanti-ekkelijk wor den als in de industrie. Ir. Schut zei dat in de nabije toekomst nog veel grond voor niet-agrarische doel einden zal worden gebruikt. Er bestaat een gevaar dat de landschappelijke schoonheid geheel verloren zal gaan: ve le bomen langs de landerijen en in de dor pen zijn verdwenen. De heer Hubers wees erop dat de cijfers van de bevolkingstoeneming in de bollen streek hoger liggen dan het landelijke ge middelde. De toeneming van de bevolking en de uitbreiding van de werkgelegen heid houden echter geen gelijke tred. Door het ontbreken van industrie kan dit leiden tot structurele werkloosheid. Voor de werkgelegenheid in de toekomst moet de aantrekking van industrie als de beste op lossing worden beschouwd. Een ander geluid liet de heer Van Nieuw koop, een „bollenman" horen. Tlij vrees de dat verdere industrialisatie zou beteke nen een versnippering van bollengronden. Hij vond dat er onvoldoende rekening is is gehouden met de grens van het bol- lenareaal in de toekomst. In de sociaal- economische rapporten is een gewens te groei van de industrie onvoldoende aan gegeven. Een warm pleitbezorger voor vergro ting van de industrie toonde zich de heer Van Herwaarden. Hij wees erop dat per twee ha. bollengrond slechts twee man werk vinden. In de industrie kunnen op Verontwaardiging heerst in Aalsmeerse kwekerskringen over het beslxxit van de Britse regering, waarbij het invoerrecht op anjers, rozen en anemonen per 16 maart met de helft werd verhoogd. Dit invoer recht bedraagt thans twee shilling zes pence, of wel ongeveer 1,35 per Engels pound van ruim 450 gram. Voordien was het sinds de verhoging van 1954 na de liberalisatie van snijbloemeninvoer een shilling aclxt pence, of wel ongeveer 88 cent voor dezelfde gewichtseenheid. Dit betekent een recht van ongeveer drie gulden per kilogram, of wel zes cent per anjer, dat speciaal in de tijd van grote aanvoer bij lage prijzen, zoals middenin de zomer, loodzwaar gaat drukken. Te zelfder tijd is het specifieke invoex-- recht on andere snijbloemen behoudens bolbloemen en seringen, met twintig per cent omhoog gejaagd tot twee shilling (on geveer 1,06) per Engels pound. Anjers en rozen, 75 percent van de Aals meerse aanvoel-, maken het grootste deel van de aanzienlijke uitvoer van snijbloe men naar Engeland uit. De verhoging van het invoerx-echt is een zeer zware slag voor Aalsmeer. Nedexdand leverde in 1958 alleen al voor ongeveer vijf miljoen gulden anje lieren aan het Britse eiland. Het verhoogde invoerrecht maakt de bloemen voor de Engelse huisvrouw waar schijnlijk nog duurder dan ze al zijn, of de Nederlandse kwekers zullen door la gere prijzen dit recht moeten gaan dragen, aldus verklaarde mr. P. W. H. Zwahlen, secretaris van de vereniging „de Neder- landse bloemisterij" tijdens een persconfe rentie in de centrale coöperatieve Aals meerse veiling. Hij keerde zich in scherpe bewoordingen tegen deze Britse maatregel. „Deze daad is in flagrante strijd met de pogingen voor het tot stand komen van de Euromarkt en de Vrijhandelszone. Deze exorbitante verhoging van de invoerrech ten duidt op een protectionisme, waarbij de Britse sympathiebetuigingen met inte gratie en Vrijhandelszone op zijn zachtst gezegd van twijfelachtige waai-de worden", zo vex-klaarde mr. Zwahlen. De vereniging „de Nedexdandse bloe misterij" heeft zich namens de voor de uitvoer werkende kwekers vanmorgen telegrafisch tot de minister-president en tot de ministers van Landbouw en Econo mische Zaken gewend met het dringende verzoek stappen tegen de nieuwe Engelse invoerrechten te nemen. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om het in 1956 reeds uitge trokken bedrag van 10.000 voor een nieu we motorvlet voor de dienst Haven- en Marktwezen in Haarlem te verhogen tot 19.000. Men dient, aldus B. en W., over te gaan tot de aanschaffing van een nieuwe boot, omdat de vlet, die op het ogenblik in gebruik is, reeds in 1938 is gebouwd. De motor is al in revisie geweest en is thans nagenoeg versleten. Blijkens een door een scheepsbouwbedrijf in IJmuiden gedane offerte zal met de bouw van een vlet een bedrag gemoeid zijn van naar raming diezelfde oppervlakte grond honderd man te werk worden gesteld. Nadat de burgemeester van Lisse zich voorstander van een uitbreiding van de industrie had verklaard, gaf professor dr E. van Slogteren als zijn mening dat het areaal bollengrond nog gemakkelijk kan worden uitgebreid. Een winstpunt ten op zichte van de buitenlandse kwekers is dat daar de vakmanschap en outillage niet zo best zijn als in de bollenstreek. Ge streefd moet worden naar een kwaliteits produkt. Uit de gesprekken daarna bleek dat het grootste deel van de aanwezigen voox-stan der was van uitbreiding van het bollen areaal. Grote stukken hoogwaardige grond zijn thans nog begroeid met gras De eigenaren van dit land zouden bereid moeten zijn het in bollenland om te zet ten. Dit zou hun zeker geen windeieren leggen. Uitbreiding van het bollenareaal wil echter niet zeggen dat een toeneming van de industrialisatie moet worden te gengegaan. Advertentie m ITALIAANSE VERMOUTH ENGELSE GIN P0'O Per literfles f 6,95 k C.o een mem Cooymans-product De Haarlemse Christelijke Oratorium vereniging heeft woensdag- en donderdag avond haar jaarlijkse eretaak, de vertol king van Bach's Mattheus-passie, waar dig vervuld. Dirigent George Robert is tot een bezonken opvatting van het liturgisch drama gekomen; hij kent geen aarzelin gen waar het barokke bewogenheid be treft, evenmin als hij schroomt om het hart te laten meespreken waar het er om gaat de geest van deemoed, van vertrou wen en gebed uit de lyriek van het werk te puren. Men ervaart daarbij geen uiter sten die naar de ene of de andere kant over de schreef gaan; alles gebeurt als het ware zonder opzettelijkheid, gewoon weg op de impulsen van een gemoed, dat zowel de bespiegelingen als het gewijde drama intens meebeleeft. En zo is ook het koor gegroeid en gerijpt in de ontzagwek kende geestelijke en technische materie van het meesterwerk. Het is het resultaat van jaren, dat respect afdwingt en dat ik hierboven met de aanduiding „waardig zuiver bedoelde te kenschetsen. Overigens betekende een volledig gewij zigde bezetting van de vocale solopartijen een experiment, dat bezwaarlijk zo maar direct tot een volgroeide eenheid van sa menhang en inzicht kon komen zoals dit uiteraard wel het geval was met koor en orkest. Iedere solist brengt immers wat van zichzelf in het geding en het zich aan passen bij een tx-aditioneel ontstane sfeer gebeurt zo maar niet op slag en stoot. Men beschouwe deze opmerking niet als een diskwalificatie van het nieuwe zevental (eigenlijk was het een zestal, want de we gens een verkeersongeluk uitgeschakelde bas der kleine partijen, Jan van der Ree was vex-vangen door Ar ie de Rijk, die ook in de voi-ige team zong); want over het geheel genomen was het een briljant team Alleen de tenor Paul Hameleers kon ons de schitterende prestaties van de vorige jax-en niet doen vergeten. Met Tom Brand als de Evangelist en Guus Hoekman in de Christuspax-tij werd de dramatiek van het passievei'haal als sublieme uiting vrij scherp gesteld. Met Jeanette van Dijk in de sopx-aanpartij werd aan de hoogste eisen voldaan en ook de alt Roos Boels ma wist treffende indrukken te wekken Hei-man Schey leek eveneens bijzonder goed gedisponeerd om de bas-aria's te vertolken. De instx-umentale kox-en en soli werden als voorheen vertrouwd verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Piet Lentz vertolkte als steeds op eminente wijze de gamba-partij. Alleen de ox-ganist Piet Kee was een nieuweling in de instrumentale sector. Het jongenskoor „de Zingende Klok ken" uit IJmuiden onder leiding van H. W. Odijk vervulde zijn taak in het ope ningskoor en in het gefigureerde koraal op voortreffelijke wijze. Velen hebben weer geestelijke verhef fing gevonden in Bach's onvergankelijk meesterwerk, dank zij de toewijding van de Christelijke Oratorium Vereniging en de verantwoorde leiding van George Ro bert. Jos. de Klerk Nieuws in het kort Benoemingen. B. en W. verzoeken de gemeenteraad van Haarlem om voor de duur van drie jaren te benoemen tot lid, respectievelijk plaatsvervangend lid van de commissie van advies van de gemeen schappelijke regeling inzake de vleeskeu ringsdienst de heer J. A. Schippers en mevrouw mr. E .A. J. Scheltema-Conradi. Adviescommissie. B. en W. van Haar lem verzoeken de gemeenteraad om een commissie van advies in te stellen voor de gemeenschappelijke regeling betreffende de uitvoering van en het toezicht op de naleving van de bij de vleeskeuringswet gestelde bepalingen, alsmede betreflende de exploitatie en instandhouding van het openbaar slachthuis in Haarlem. Verhuring. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een gedeelte van hal IV, gelegen op het voormalige Holland Nautic-complex in Haarlem, voor 5010 per jaar te verhuren aan de heer D. P. Brugman jr. te Aerdenhout, die zijn opslag plaats voor hout in het Beijnescomplex aan het Stationsplein op 1 mei 1958 moest ver laten. Rechtsvordering. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor om zo nodig over te gaan tot het instellen van een rechtsvox-dering tegen de ontvanger te wiens kantore de betaling is geschied, strekkende tot terugbetaling aan de ge meente Haarlem van het registratierecht, dat is geheven bij de aankoop van de per celen Stationsplein 2, Tulpenstraat 29 en 44, Jacobstraat 5, Drossestraat 3, Voorting- straat 30, 47 en 49, Boeresteég 24 en 28A, Asterstraat 6, Camphuysstraat 18 en Ro- zenprieelstraat 41, alle te Haarlem. Wonen. Dr. A. Melchior uit Haarlem houdt maandagavond voor de leden van de afdeling Bennebroek van „Volksonderwijs" in „Oud Berg en Dal" een lezing over „Tweeduizend jaar wonen". Forumavond Cultureel Contact. Het r.k. Cultureel Contact in Bennebroek houdt zondagavond in het r.k. Verenigings gebouw een forumavond over het onder werp „Om de olieof om de mens". Het forum bestaat uit mejuffrouw Wil Scholte, Jan Glissenaar en J. G. M. Schote. Tuinbouw en Plantkunde. Op de ver gadering van de afdeling Bennebroek en Omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in „Oud Berg en Dal" zal dr. A. Schrage dinsdag spreken over orchideeën in Indonesië. Hij zal voorts dia's vertonen. „De Zeven Kruiswoorden". Op dins dag 24 maart om acht uur voert de C.Z.V. „Heemstede" onder leiding van de heer S. P. Visser in de Pinksterkerk aan de Camplaan in Heemstede „De Zeven Kruis woorden" van Haydn uit. De christelijke gemengde zangvereniging „Advendo" uit Burgex-veen werkt hieraan mee. De heer Henk Briër uit Leiden verzorgt de piano begeleiding. Huurcommissie. In de vacature ont staan door het bedanken van de heer mr. G. J. H. de Leeuw stellen B. en W. van Haax-lem de raad voor om het raadslid de heer mr. G. C. J. J. van den Bergh te be noemen tot tweede vice-voorzitter van de huurcommissie. Het televisietoestel. Het televisietoe stel, dat de heer Jan Visser ter gelegen heid van zijn 80ste verjaardag ten ge schenke kreeg'werd hem niet alleen aan geboden door „Kunst zij ons Doel", maar ook door „Arti et Amicitae" uit Amster dam, „De Brug" en „Kunst in Huis". Voorts namen ook familieleden, vrienden en be kenden aan de inzameling deel. Advertentie Anegang 14 naast C A De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag de behandeling voortgezet van de zaak tegen een 29-,jarige koopman uit Zandvoort, die op 29 april van liet vorig jaar op de Provincialeweg in Zaandam met zijn auto een andere automobilist geen gelegenheid gegeven zou hebben te passe ren terwijl hij voorts „gesneden" zou heb ben. De Zandvoortenaar was de pont over het Noordzeekanaal afgei-eden en had vervol gens de middenbaan van een driebaans- weg gekozen om zijn tocht in de richting van Zaandam voort te zetten. Even later merkte hij echter aan lichtsignalen, dat iemand hem wilde passeren, maar hij ging niet naar rechts. „Er reed aan mijn rech terkant een zware vrachtwagen", zo ver telde hij aan de rechtbank „ik kon alleen nog maar vooruit". Hij ging daarom door met het verho gen van zijn tempo, ook toen de inhalende auto aan de linkerzijde naast hem ver scheen. Het wérd een ware wedstrijd, die pas eindigde toen de inhalende auto vele hon derden meters vei'derop er eindelijk in slaagde voor te komen. Daarna was de koopman zijn rivaal weer achterna ge gaan en hij had geprobeerd hem te laten stoppen door vlak voor hem af te remmen. „Ik wilde kennis met de bestuurder ma ken", zo zei hij voor de rechtbank, waar van de president, mr. N. Reeling Brouwer, hem wat ongelovig toelachte. De officier van Justitie, mr. G. W.F. van der Valk Bouman, meende, dat de Zand- voorter zich zeer onjuist op de weg had ge dragen en vroeg bevestiging van het von nis van de kantonrechter 60,- voor het snelheidverhogen tijdens inhalen, 150,- voor het snijden en een half jaar intrek king van het rijbewijs). De verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, bepleitte vrijspraak respectievelijk cle mentie omdat hij van oordeel was, dat zijn cliënt in even grote mate schuldig 'was als de getuige, die de Zandvoorter tot een wed strijd had uitgelokt. Verder bestreed mr. Mathuisen de argu mentering van de officier van Justitie, dat de koopman er niet juist aan had gedaan om zijn snelheid te vermeerderen. „Mijn cliënt had positie gekozen op de midden- baan en hij kon niet naar rechts omdat hij een aantal auto's aan het passeren was. Hij hoefde helemaal niet opzij te gaan om dat hij nog steeds bezig was met het ver meerderen van zijn snelheid". De rechtbank zal in deze zaak op 2 april uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11