Tlladehuis „£i&a" Koffers - Reistassen - Damestassen Voor Actetassen - Dossiermappen - Clipperbags EE„®,R£0V,,!!(V!:£ Met Pasen alles nieuw Emigranten moeten aan het stemmen in Australië wennen Kort en bondig Zweden worden intensief volgens opinies ingedeeld VOORJAARSCOLLECTIE Hier en daar nog feodale trekjes en een moeilijk kiessysteem Geen mail aan de slag zonder krachtige koffie 23 biedt u een ruim gesorteerde MANTELS UAPONNEN DAPONNEN MET DASÜES REGENMANTELS SUEDE 3AS3ES COSTUUMS ROKKEN BLOUSES VESTEN Lederwarenmagazijn VRIJDAG 2 0 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Australië) In Australië gaan we, net als in Neder land. om-zo-te-zeggen om de haverklap naar de stembus. U in Nederland heeft zo juist uw stemplicht vervuld, wij in Austra lië hebben precies hetzelfde gedaan en doen het in Nieuw Zuid-Wales dezer dagen weer eens dunnetjes over. Want u, in Ne derland, mag dan uw Kamervorkeizingen en verkiezingen voor de provinciale sta ten en gemeenteraden hebben, in Austra lië moeten we niet alleen de leden van de Tweede Kamer, maar ook van de Eerste Kamer kiezen, en daarmee houdt het niet op, want de afzonderlijke deelstaten heb ben ook elk een eigen parlement van twee kamers (behalve Queensland, dat er maar één heeft) en daarvan wordt de Tweede Kamer rechtstreeks door het volk geko zen. Voorts zijn er ook gemeenteraadsver kiezingen. Stemliefhebbers kunnen dus genieten, maar uw bloedverwanten, vrienden en kennissen, die naar Australië zijn geëmi greerd mogen pas ter stembus tijgen, wan neer zij genaturaliseerd Australiër zijn geworden en minstens 21 jaar oud zijn. Stemrecht (zowel voor mannen als vrou wen) betekent ook stemplicht, op straffe van maximaal 17 gulden boete. Veel verschil met Nederland is er dus niet, zoudt u denken, maar dan vergist u zich, want hoewel het stemhokje, dat de „geheime stemming" moet waarborg n een Australische uilvinding is, die in Ne derland en andere Europese landen is na gevolgd, zien de democratische rechten van de Australische kiezers er een beetje anders uit dan u zou mogen verwachten. Zo staat een Hollander in Australië ver wonderd te kijken, als hem blijkt, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen voor de stad Sydney, eigenaren of bezitters van on roerende goederen, gelegen in Sydney, als zij belasting betalen, stemrecht hebben, ook al wonen zij heel ergens anders. In Zuid-Australië, waar zojuist verkiezingen voor het parlement van die staat zijn ge houden, is echter het passief kiesrecht voor vrouwen (dus om zitting te nemen in het parlement) betwist. In een lang pro ces voor de rechtbank heeft de rechter ten slotte uitgesproken, dat het parlement daarover zelf maar moet beslissen. Dat dit recht betwist werd, is op zichzelf een „ondemocratische" merkwaardigheid. Een andere onbetwiste „ondemocrati sche" merkwaardigheid is het feit, dat er in de federale Tweede Kamer twee leden zijn (volkomen democratisch gekozen), die wél mogen deelnemen aan de debatten, maar géén stemrecht in die kamer heb ben. Als het dus op stemmen over een wetsontwerp aankomt, moeten ze er het zwijgen toedoen. Deze leden vertegen woordigen het gebied van de federale hoofdstad Canberra en het noordelijk ter ritorium met respectievelijk 16.000 en 30.000 inwoners, die dus om zo te zeggen als minderjarig worden beschouwd. Het noordelijk territorium zelf heeft trouwens een „onmondig" parlement, dat met een groot woord „wetgevende verga dering" wordt genoemd, maar waarvan de voorzitter (administrateur geheten) hele maal niet verplicht is om aangenomen wetten ook af te kondigen en dikwijls dan ook niet doet. Van de 13 leden, worden er slechts zes gekozen, de anderen worden door de overheid benoemd. De centrale overheid behandelt het noordelijk territo rium en zijn bevolking (16.000 blanken en 15.000 inlanders) dus eigenlijk als een „ko lonie" binnen eigen gebied. Geen wonder, dat er „parlements"-leden zijn, die daar tegen protesteren, maar de regering houdt vast aan haar middeleeuwse opvattingen. Hollanders, die voor het eerst als gena- turaliseeide Australiërs stemmen, wrij ven zich de ogen uit als ze de stembiljet ten zien voor bijvoorbeeld de verkiezin gen van de federale Tweede Kamer. Met het hokje rood maken voor de naam van de man of vrouw hunner keuze, kunnen ze hier niet volstaan. In elk vakje moet een Goedkopere woningen. Door de stijging der bouwkosten dreigt het gevaar, dat nieuwe woningen leeg komen te staan om dat de huren niet kunnen worden opge bracht, aldus B. en W. van Hilversum. Het college is daarom van plan om zich in overleg met de provinciale directie voor de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in verbinding te stellen met de federatie van Hilversumse woningbouwverenigingen, om na te gaan of de mogelijkheid bestaat voor 1960 te komen met een bouwplan voor een aantal goedkopere, maar niette min goede woningen. Dwars door Suriname. Aan de oost west wegverbinding, die dwars door Suri name, van Frans Guyana naar Brits Gu yana zal voeren, wordt thans op twee plaatsen gewerkt. Er is 2 miljoen gulden (Sur.) gevraagd om een weg door een groot moeras aan te leggen en er zullen ook nog vele kilometers ontbost moeten worden. Verder zullen nog enkele bruggen ge bouwd moeten worden, waarvan de brug over de Cotticarivier de grootste wordt. Er wordt naar gestreefd '"e weg in 1961 voor het verkeer te kunnen openstellen. cijfer geplaatst worden en aangezien er soms wel 15 namen op het biljet staan, moet je hier vijftien vakjes van een num mer voorzien in de volgorde van je eigen voorkeur. Dit systeem-Hare (genoemd naar de man, die het uitvond) betekent bo vendien, dat je je stem mede moet uit brengen op een kandidaat, die je niet kunt luchten of zien. Als er bijvoorbeeld alleen maar een liberaal en een communist op het biljet staan en je wilt liberaal stem men, dan moet je toch je tweede voor keurstem aan de communist geven, want als je beide hokjes niet invult, is je stem ongeldig. Geen wonder, dat stemgerechtigde oud- Hollanders soms niet weten waar ze aan toe zijn. Maar alles went, want al zijn er op het stembiljet veel namen van kandi daten, het aantal partijen, dat de politiek uitmaakt, kun je op de vingers van je hand tellen en de keuze is dus vlug gemaakt. (Van onze correspondent in Stockholm) Met regelmatige tussenpozen krijgen wij een formulier toegestuurd waar makkelijk gestelde vragen met kruisjes moeten wor den beantwoord. Of wij krijgen huisbezoek. Iemand wil weten, welke pagina van de krant wij het eerst lezen en of wij de ad vertenties doorkijken. Dit opinieonderzoek neemt van maand tot maand toe en er is haast geen vraag over, die niet is gesteld. Bij elkaar krijgt men wel een aardig over zicht over de Zweedse denkwijze. Neem nu de mannen tussen 18 en 55 jaar. Haast 8 percenl is niet tevreden met. het humeur van de echtgenote. Daarom misschien ge looft negen percent in een hel en vindt 16 percenl, dat het niet erg is af en toe eens dronken te zijn. Slechts 20 percent houdt niet van militaire dienst, 25 percent heeft een botsing met. motor of auto gehad en 27 percent vindt, dat er te veel sociale voorzieningen zijn. Het salaris wordt door 33 percent te laag gevonden, maar 42 per cent wil niet meer van baan veranderen en is dus, wat het beroep aangaat, ge lukkig. Haast 50 percent wenst godsdien stige kinderen en 55 percent is met de socialistische premier tevreden. Liefst 63 percent keurt de sexuele voorlichting op school goed en 69 percent doet mee aan de voetbalpool. Vreemd vinden wij, dat slechts 84 percent tegen een dictatuur in Zweden is; 94 percent wil liever gehuwd dan ongehuwd door het leven gaan. De vrouwen tussen 18 en 55 jaar zijn ook over van alles ondervraagd. Enkele cijfers tonen misschien een verschil met de Ne derlandse vrouw aan. Ruim 20 percent rookt regelmatig. Haast 30 percent bidt. Niet minder dan 35 percent woont in een woning bestaande uit twee kamers en een keuken. Liefst 42 percent heeft geen tijd de krant van vandaag te lezen. Iets meer dan de helft is het laatste halfjaar niet bij de dokter geweest. Ruim 60 percent wenst een rookverbod op de scholen en 65 per cent wil, dat de kinderen eindexamen hbs halen. Dan wenst 71 percent, dat de echt genoot een levensverzekering heeft. Bijna 30 percent van deze vrouwen heeft binnen een uur het middageten klaar en 83 per cent denkt er niet aan om er een huis houdboekje op na te houden. Zeker 88 Len vaste banddank zij Moccona Zélfs het onhandigste gezinshoofd gaat vastberaden aan de slag, als u vooraf een kopje krachtige koffie tevoorschijn tovert. Ving als een eekhoorn be stijgt hij de trapleer en n hebt alle kans dat de traditionele zere duim dit jaar uitblijft Zorg er daarom ook en vooral in de schoonmaaktijd voor, dat u een potje diepbruine Moccona in huis hebt. Dan kunt u, hoe druk u 't ook hebt, toch van tijd tot tijdvoor een kopje verkwikkend-krachtige koffie zorgen. TJ zult blij zijn dat u er aan hebt gedacht. Verlaagde prijs f 2,20 lOO KOFFIE. LEKKERE KOFFIE... POEDERKOFFIE VAN percent van de Zweedse vrouwen heeft geen slaapmiddel nodig en 92 percent is met haar echtgenoot tevreden. Ook de jeugd is ondervraagd. Het be treft jeugd tussen 15 en 27 jaar. Slechts percent is niet tevreden met het zak centje, 9 percent verzamelt postzegels, 10 percent gaat nooit naar de kerk, 21 per cenl is dol op wiskunde, ruim 40 percent heeft nog niet gespaard. Terwijl 48 per cent de mening is toegedaan, dat men te veel huiswerk heeft. De helft van de jeugd drinkt geen sterke drank. Voorts vindt 55 percent Zweden te onvriendelijk. Ruim 68 percent heeft geen belangstelling voor poli tiek, maar vindt de sexuele problemen zeer belangrijk. Dan is 83 percent politiek niet georganiseerd en 93 percent is tevreden met hetgeen moeder op tafel zet. De meeste vragen werden gesteld door S.I.F.O. (Svenska Institutet för Opinions- undersökning). Zelfs de regering en de par tijen achten het van belang zich regel matig te laten voorlichten. Door verschillende controles komt men ook tot een betere formulering van ver schillende vragen. Men moet het de onder vraagde zo gemakkelijk mogelijk maken en dus volstaat men met vragen, die uit sluitend met kruisjes of streepjes zijn te beantwoorden. Toch is het formuleren van een vraag niet eenvoudig. Bent u godsdienstig? Al dus luidde een op zichzelf niet al te moei lijke vraag, die evenwel slechts door 17 percent bevestigend werd beantwoord. Toen dezelfde personen de vraag kregen, of zij aan het bestaan van een god ge loven. antwoordden, als wij ons goed her inneren 78 percent met „ja". Dezelfde vraag, in verschillende landen gesteld, geeft natuurlijk een nog interes santer beeld. Wij herinneren hier slechts aan de na de sputnik gestelde vraag, welk land men militair sterker vond: de Ver enigde Stalen of Rusland. Deze vraag ging uitsluitend de bewoners van hoofdsteden aan. In Stockholm hield 40 percent het op de V.S. en 25 percent op Rusland. In de V.S. zelf was de verhouding 73 op 14, in West-Berlijn 34 op 19, in Rome 37 op 28 en in Athene 21 op 11. Maar in Groot- Brittannië achtte men Rusland sterker: 27 op 36. Ook Brussel (27 op 38), Parijs (17 op 29) en New Delhi (11 op 39) hadden groter vertrouwen in de militaire sterkte van Rusland. Beha, witt# popeline, rondgestikt en voorgevormd, elastiek middenstukje, verstelbare 1OS schouderbandjes Stepin-gordel van ajour-bewerkte elastiek, gekruisd voorpand, waar door de juiste steungevende werking bereikt wordt. mJÊ SU In wit, geel, zachtrood, zwart Beha, witte popeline, zeer aantrek kelijk prinsesmodel, kant bovenstukje, verstelbar# schouderbandjes Stepin-gordel, gekruisd voorpand van tule elastiek met elastieken bovenrand, extra verzorgd model, in wit, geel enH^j#' zachtrood Haarlem - Gr. Houtstr. 71 Tel. 15020 Julianapark 26 - 2b Haarlem-N. Telefoon 55784

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15