Televisie zonder beeldbuis Mevrouw Klaver uit Santpoort gaat wandelen in Israel Bloemendaal handhaaft huwende onderwijzeres in vaste dienst rieven aan de redactie Bollenareaal kan nog worden uitgebreid DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 0 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 TWEE KEER DE WERELD ROND ^G.NADIS Luc Lutz niet meer bij Haagse Comedie Museumdiefstal in Zürich W. VOET ZONEN „LindenheuveP in Overveen is vandaag verkocht School in Lange Lakenstraat wordt vernieuwd Kosten: f 75.000.- Haarlemmermeer opnieuw aangesloten bij Haarlemse vleeskeuringsdienst Minister Suprajogi over compensatie voor naasting Motorrijder ernstig gewond „Het Zonnehuis" vertoont de film „Zeven stuivers" „Lente-zevenhandbal- toernooi" van het CIOS Veertig mille voor school voor slechthorenden „Alles bij elkaar is dat twee keer de wereld rond," zegt de 52-jarige mevrouw Klaver-Buclding, Broekbergenlaan 13 in Santpoort. En als het aan haar lag, waakte zij er vier keer van. Wandelend de wereld rond. Wandelen voor de pret. Twee keer de wereld, rond betekent voor haar 23 maal de Vierdaagse met inbegrip van de (harde) training. Mevrouw Klaver is de enige ingezetene van Velsen die in het bezit is van het gouden kruis: een hoge onderscheiding die slechts is weggelegd voor hen die tien maal de Vierdaagse hebben uitgelopen. „Het is jammer dat de oorlog er tussen kwam, anders had ik de dertig al gehaald," zegt mevrouw Klaver atlete, fervent paard-, auto-, motorrijdster en eigenlijk avonturierster in hart en nieren een beetje spijtig. Mevrouw Klaver ziet er nog erg jong uit. Ze heeft plezier in haar leven. Is levenslustig. „Ik had best een jongen wil len zijn. Ik rijd graag auto en liefst zo hard mogelijk. Met gas op de plank". Me vrouw Klaver vertelt levendig. Ze praat spontaan en gesticuleert veel. Ze vertelt anecdotes over de Vierdaagse, over de watersnood, over Suomi, over zichzelf. Ze vertelt en vertelt. Aan een stuk door. Het verveelt geen ogenblik. „Ik zou best willen vliegen, m'n vliegbrevet halen. Ik wilde gaan zweefvliegen, maar dat mocht niet van m'n man. Ik ben veel te onbesuisd, zegt hij. Maar wat zou ik graag vliegen. En parachutespringen vooral. Dat is wel m'n liefste wens". Als mevrouw Klaver zich eenmaal iets in haar hoofd heeft gezet dan is het er niet meer uit te praten. Dan zet ze door. Want haar doel zal ze bereiken, hoe dan ook. Daarom kon het gebeuren dat zij toe stemming kreeg van de Israëlische re gering om als eerste buitenlander aan de Israëlische Vierdaagse van Haïfa naar Je ruzalem deel te nemen. Voordien had deze bijzonder groots opgezette mars altijd een strikt nationaal karakter. Maar daar heeft de ondernemende mevrouw Klaver een einde aan gemaakt. Het plan om aan deze bijzonder zware afstandsmarsen mee te doen kwam bij haar op t,oèn zij tijdens de laatste Vierdaagse in Nijmegen de verrichtingen van de vrou welijke Israëlische soldaten volgde. „Dat zijn pas vrouwen", zegt zij vol bewonde ring. „Ik ben zo snel mogelijk naar de Israë lische ambassade gegaan (let wel gegaèn, want dan bereik je veel meer dan met al dat geschrijf) en heb gezegd: aan die mars wil ik ook meedoen. Nu, het is in orde gekomen. Uitgezonderd de reis betalen zij alles voor mij. En het geld voor de reis krijg ik er ook wel weer voor een deel uit. Want ik wil ook artikelen schrijven voor bepaalde bladen. Dat is zelfs al ge deeltelijk in orde. Ik heb al een contract". Feestelijke mars Zo kan F t dus gebeuren dat de avon tuurlijke Santpoortse van 13 tot en met 16 april 1 de Israëlische Vierdaagse mee loopt. En ze treft het, want deze pelgrims tocht, zoals deze afstandsmars in het Hei lige Land wordt genoemd, krijgt een fees telijk tintje in verband met het tienjarig bestaan van Israel. „De tocht die ik nu ga maken zal heel wat vermoeiender worden dan de Nij meegse Vierdaagse. Het parcours bevat veel heuvels, voert grotendeels door de woestijn en vaak over niet al te beste wegen en bovendien kan de temperatuur vaak heel slopend zijn". Mevrouw Klaver heeft echter tot en met getraind. „Volgende week loop ik dwars door het duin van Wijk aan Zee naar Egmond. Wen ik aan mui zand. Een paar dagen geleden heb ik getraind bij Kraantje Lek. Wen ik op die manier ook aan geaccidenteerd terrein. En dat het in Israel wat warmer is dan hierdat vind ik juist prettig. Op de warmte kun je ie kleden. Op de kou niet". Na de afstandsmars in Israel blijft me vrouw Klaver nog enige tijd in het land. „Om indrukken op te doen. Om met de mensen te praten", zegt ze. Kaarsvet Dan vertelt ze hoe ze tot wandelen is gekomen. M'n broer liep in 1929 als mili tair met de Vierdaagse mee. Al na de eer ste dag liep h\j een stuk of wat blaren op. En wat doet die sufferd. Smeert hij net als de Spanjaarden z'n hele been vol met kaarsvet. Kreunend van de pijn komt ie thuis. Natuurlijk schold ik 'm de huid vol. „Nou, heb maar niet zo'n grote mond. Loop zelf maar eens een keertje mee". We heb ben toen om een tientje gewed dat ik de Vierdaagse zou uitlopen. Die weddenschap heb ik gewonnen. En het is gek, als je eenmaal die zo aparte sfeer van de Vierdaagse hebt ge proefd kun je er niet genoeg van krijgen". Mevrouw Klaver krèèg er ook niet ge noeg van. En dat bewijst het gouden kruis wel en het feit dat zij in december van het vorige jaar al begon te trainen. Kou en regen, sneeuw en ijs trotserende. Wan delen in de polder, in de duinen, door de bossen. Wandelen voor de pret. Wandelen omdat je d'r lol in hebt. Folders Ze laat een aantal folders van de Vier daagse in Israel zien. En een in het Engels gestelde brief uit Israel. Een heel plezie rige brief, waarin haar veel succes wordt Advertentie BARREV0ETESTRAATN919 OP060ICHT1897 TEL.1505Ï De acteur Luc Lutz heeft meegedeeld at hij het komende seizoen geen deel meer al uitmaken van de Haagse Comedie. Donderdag is uit het kunstmuseum in 7.iirich een waardevol veertiende-eeuws schilderij van de kruisiging gestolen. Het schilderij was in 1940 voor 35.000 Zwitserse franken aangekocht maar volgens des kundigen zou het veel meer waard zijn. Mogelijk is de diefstal gepleegd terwijl de zaalwachters aan de lunch waren. toegewenst. Ze wijst naar een foto in een van de folders. We zien groepjes olijke Is- fikse heuvel nemen. „Als ik die foto's zie, dan kriebelt het hier. Dan wou ik dat ik al op de boot zat". „Wandelen is zo fijn. Je bent zo vrij. Je bent zo helemaal je zelf. Het is niet voor niets dat de deftigste baronnen, direc teuren van grote fabrieken, mannen van naam aan de Vierdaagse in Nijmegen mee doen. Want daar is iedereen één. Daar is geen onderscheid tussen metselaars, tram conducteurs, directeuren en ministers. Daar heerst geen hokjesgeest. Je kunt je zo fijn uitleven. Je kunt zo maar met een vuil, bezweet gezicht in je oudste kleren fijn het boefje zijn. Je kunt zo maar langs Advertentie KELTUM PLEET en ZILFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 de weg drinken uit een flesje, van een boterham happen in het gras. Niemand die daar iets van zal zeggen. En wat heel be langrijk is. Bij de Vierdaagse geldt vooral: allen voor een, een voor allen. Je helpt elkaar zo veel als je kunt. En wat ook heel goed is: je leert doorzetten, je leert een prestatie leveren. En een uitblinker hoef je niet te zijn. Iedereen kan de Vierdaagse uitlopen. Immers: iedereen kan lopen. Lopen kan je als kind van twee jaar al". Dan bladert mevrouw Klaver weer in de foldertjes. „Nu moet je niet denken dat ik er zo eentje ben van: ik zal die mars wel eens eventjes lopen. Niets daarvan. Na tuurlijk. hoop ik dat ik 't haal. Maar kilo meters vreten is er niet bij. Je mag geen roofbouw op je body plegen". ,De bus hebben we na afloop van het gesprek met mevrouw Klaver maar de bus gelaten. We zijn naar huis gaan lopen. Ten slotte: zien wandelen doet wandelen. Mevrouw Klqver (tweede van links) blaast even uit van de vermoeienissen tijdens de Vierdaagse in Nijmegen. Zij is in gesprek met Velsens oud-commis saris van politie, de heer Weijburg. De radiozaak aan de Generaal Cronjé- straat 141 in Haarlem is net als iedere an dere winkel van dat soort. Er staan tele visie-, radiotoestellen en pick-ups in de etalage. Maar toch is er hier iets anders. Want tussen al die glimmende en vaak lelijke dingen staan zomaar, alsof ze niet weggeweest zijn, negen oude speel dozen en een kein buikorgeltje. Ze zijn van de heer Scherpenhuisen uit Haarlem, die ze verzamelt. Hij was acht jaar, toen hij er voor het eerst een bij zijn oma zag. „Ik moest aan een touwtje trekken en dan kwam er zomaar een walsje uit de doos. Dat vond ik geweldig. Sindsdien heb ik er steeds zelf een paar willen hebben. Nu drie jaar geleden kocht ik de laatste heb ik er twintig. Negen heb ik er naar mijn winkel vervoerd. De rest staat thuis, ge woon tussen al mijn andere meubels. Ik exposeer- ze nu hier, naar aanleiding van een pas verschenen grammofoonplaatje met twaalf authentieke speeldoos melo dietjes, die in samenwerking met het Na tionaal museum „Van speeldoos tot Pie rement" in Utrecht werden opgenomen. Als de mensen zich voor dat plaatje in teresseren, dan laat ik ze moteen nogeens zo'n speeldoos zien. Dat is wel leuk". De fabricage van speeldoosjes (in de Frans-Zwitserse Jura) dateert uit de tweede helft van de negentiende eeuw en duurde voort tot rond 1910. Toen kwam de grammofoonplaat en was het eigenlijk vlug afgelopen. Er zijn speeldoosjes ge bouwd van enkele centimeters hoog tot bijna een meter. De heer Scherpenhuisen heeft allerlei soorten. Hij kocht ze op vei lingen of van particulieren. Meestal wa ren ze dan kapot. Hij repareerde ze. Al duurde het soms wel een jaar. dat kon hem niets schelen. Hij betaalde weieens zestig maar ook een keer vierhonderd gul den. De grootste van deze verzameling is de zogenaamde „Polyphon". Die staat mid den in de winkel. Als je er een cent in gooit gaat hij spelen. De heer Scherpen huisen doet het. En dan klinkt er zacht en een beetje aarzelend „Sci nicht böse" door de winkel. Het is vreemd en een beetje onwerkelijk, voor de heer Scherpenhui sen niet. Hij luistert er heel vaak naar, thuis met zijn vrouw. Deze „Polyphon" is eigenlijk een soort jukebox. Vroeger zag je die dan ook gewoon in de café's. Nu gooi je er een kwartje in, en hoor je twee bekende schlagers, toen kostte het een cent. Van de kleine expositie is dit exem plaar niet eens de mooiste. Die staat in Vanmorgen heeft in Apeldoorn de over dracht plaatsgehad van de buitenplaats „Lindenheuvel", Terhóffsteedeweg in Over veen eigendom van de heer R. Burdet en zijn zuster mevrouw E. Burdet, beiden in Zwitserland woonachtig, aan de n.v. Land bouw- Bosch- en Bouwexploitatie Mij De Renkumsche Heide, gevestigd in Apel doorn. Deze maatschappij heeft al tal van buitens aangekocht en later weer ver kocht, zoals het Huis te Vorden en „De Cloese". De overdracht geschiedde ten overstaan van notaris D. J. Wierenga uit Apeldoorn. Het landgoed „Lindenheu vel" diende de laatste jaren als Pastoraal Centrum, waar zij, die geestelijk of licha melijk rust behoefden, konden verblijven om in een ideale omgeving genezing te vinden. Dit Centrum bleek echter niet te rende ren, zodat de eigenaars nu tot verkoop van hun prachtige bezitting zijn overgegaan. de etalage. Niet alleen komt daar muziek uit als je er geld in gooit, maar bovendien gaan er drie poppetjes achter een hokje van glas met het walsje, de polka en de mazurka meedansen, precies op de maat. We kijken er naar, buiten op straat met een paar andere mensen, die verrast blij ven stilstaan. En dan ineens zegt de heer Scherpenhuisen een beetje peinzend. „Gek hè, eigenlijk had mijn oma al een tele visie". B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om aan het bestuur van de kleuterscholen van de hervormde ge meente Haarlem de nodige gelden te ver strekken voor de verbouwing van de bij zondere kleuterschool aan de Lange La kenstraat 16 in Haarlem. Het bestuur van de diaconie van de hervormde gemeente heeft een globale kostenraming inge diend van 75.000 doch te zijner tijd zal er een definitieve kostenraming worden verstrekt. Voorts vraagt de r.k. school vereniging kredieten voor leer- en hulp middelen 1031), voor meubilair 2475) en voor het verbeteren van de vloer in een leslokaal 623). Alles ten behoeve van de school in de Cruquiusstraat 2 in Haar lem. B. en W. stellen de raad voor om tot leraar in de klassieke talen aan het Ka- rel van Manderlyceum te benoemen de heer H. Hofstra te Groningen en tot leraar in de natuurkunde aan het Coornhertly- ceum de heer A. P. M. Moonen te Suraba- ja. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool luidt als volgt: 1. de heer W. Dost te Schie dam; 2. de heer J. W. I-Iogervorst te Haar lem en 3. de heer J. van der Sluis te Haar lem. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Hildebrandschool staan deze leerkrachten in een enigszins andere volgorde, namelijk 1. de heer Ho- gervorst; 2. de heer W. Dost en 3. de heer J. van der Sluis. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool luidt: 1. de heer H. J. Eizema; 2. de heer G. Schreuder en 3. de heer J W. Hoger- vorst allen te Haarlem. Ten slotte stellen B. en W. de raad voor de heer G. Schreuder als onderwijzer van de Prins Hendrikschool over te plaatsen naar de A. H. Gerhardschool. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad vervolgens om 1285 uit te trekken voor het aanschaffen van nieuw meubilair voor de r.k. kleuterschool aan de Mentawistraat 39. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad het college van B. en W. te machtigen om de met de gemeente Haar lemmermeer gesloten overeenkomst betref fende de aansluiting bij de vleeskeurings dienst van Haarlem opnieuw te verlengen voor de tijd van ten hoogste één jaar, dus tot uiterlijk 1 januari 1960. Met dien ver stande echter, dat deze overeenkomst zal vervallen zodra de gemeente Haarlemmer meer toetreedt tot de gemeenschappelijke regeling inzake de uitvoering van en het toezicht op de naleving van de bij de Vlees- keuringswet gestelde bepalingen. De minister van Economische Stabilisatie, luitenant-kolonel Suprajogi heeft de ver klaring van de minister van Buitenlandse Zaken Subrandio herhaald, die gezegd heeft dat compensatie voor de genaaste Neder landse ondernemingen alleen zal worden overwogen nadat Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië is overgedragen. „Er zullen generlei moeilijkheden zijn bij de vaststel ling en betaling van schadeloosstelling, vooropgesteld dat West-Irian aan ons wordt teruggegeven," aldus Suprajogi. Hij voegde hier aan toe: „Tenslotte houdt de naasting van die Nederlandse ondernemin gen verband met de strijd voor bevrijding van West-Irian en met de opzegging van de R.T.C.". De wijze van betaling zal geregeld worden in een wet. De minister zeide dat zulk een wet „binnenkort" gereed zal zijn. Hoeveel compensatie gegeven zal worden, zal worden bepaald door een speciale com missie. Suprajogi zeide dat de commissie daarbij met verscheidene factoren rekening moet houden, zoals: 1. de materiële en financiële toestand van de genaaste onder nemingen; 2. de eventuele schuldenlast van de ondernemingen; 3. de tijdsduur van ves tiging van iedere onderneming in Indone sië; 4. de waarde na depreciatie. Suprajogi voegde hier aan toe: „Ook de omvang van de naar Nederland overgemaakte winsten dient bekeken te worden, willen we tot een redelijke schadeloosstelling komen." Een 36-jarige stoker uit Haarlem is don derdagmiddag ernstig gewond, toen hij omstreeks kwart voor vier met zijn motor fiets uit de bocht vloog op de Kinderhuis- singel bij de Oud-Katholieke kerk. Hij schaafde zijn gezicht tegen de ijzeren af rastering van het plantsoen langs het wa ter en schoof nog enige meters over het trottoir. Met een zware hersenschudding en ernstige wonden aan schouders en nek werd de man per G.G. en G.D. naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De politie vraagt ooggetuigen van het on geluk zich met haar in verbinding te stel len. Woensdagavond 25 maart om half acht vertoont de Vereniging „Het Zonnehuis" in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem de film „Zeven stuivers". De film laat het werk van deze vereniging van christelijke verpleging van langdurig zieken zien en vertelt bovendien het verhaal van het ontstaan van dit werk. De muziek in de film wordt verzorgd door Bernhard Drukker op een concertorgel. Verder zal een poppenfilm van Joop Gee- sink worden vertoond. Aan de avond wordt medewerking ver leend door het jeugdkoor „Inter Nos" on der leiding van Jan Booda, aan de vleugel begeleid door mejuffrouw Emmy van Eden. Uitgevoerd wordt „Der Kaiser und die Nagtigale" van W. Müller. Op het ClOS-terrein (Duinlust in Over veen) houdt de ClOS-club zaterdag een zevenhandbaltoernooi. waaraan door vrij wel alle toonaangevende handbalvereni gingen uit Haarlem en omgeving wordt deelgenomen. Ook de ClOS-club de cur sisten-vereniging van het Instituut neemt met twee teams deel en bovendien nog VRS, de vereniging van afgestudeer de sportleiders. Zevenhandbal is zeer spectaculair met snel wisselende kansen en een aardige „kijksport". Het toernooi dat om half drie begint, wordt op drie velden gespeeld en heeft de volgende poule-indeling. Dames: De Blinkert, Concordia, Rapi- ditas en IJmond. Heren poule A: Rapiditas, CIOS 2 en De Blinkert. Poule B: Concordia. CIOS 1, IJmond en VRS. De eindstrijd bij de heren begint om half zes. Zoals gebruikelijk wordt het jaar lijks „Lente-toernooi" besloten met een bal. Advertentie FOTOKOPPEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr.,14 Opening. Vanmorgen heeft de opening plaats gehad van de nieuwe damesmode zaak „Lionel" in de Grote Houtstraat 167 in Haarlem. Na maandenlang werken is men er in geslaagd een winkel in te rich ten bestagnde uit drie afdelingen achter een zeer moderne gevel, die voor het groot ste deel uit glas bestaat. Donderdag reci pieerde dc directie van „Lionel". (Verkort weergegeven) Wijngaardslakken I. In Haarlems Dag blad/O.H.C. van dinsdag 17 maart werd melding gemaakt van een uitbreiding van de Kennemerduinen met veertig hectare bosterrein. In dat terrein zouden „wijn gaardslakken worden aangetroffen, die sporadisch in het wild voorkomen". Wijngaardslakken zijn echter in de buurt van de Kennemerduinen in het geheel niet zeldzaam, want ten zuiden van het Noordzeekanaal vindt men er vele, tot aan Den Haag toe. Dr. Jac. P. Thijsse meende, dat deze slakken een erfenis waren van de Franse bezetting rond 1800. Er lagen toen nogal wat manschappen in Holland en af en toe gingen de soldaten met verlof naar huis en wanneer zij terugkwamen dan na men zij dikwijls van die dikke slakken mee, die zij een lekkernij vonden. In het boekje „Wat vind ik in de dui nen?" van dr. W. J. Prud'homme van Reine kan men er nog wat meer over lezen. Over die slakken dan. H. NIESTEN Sr. Wyngaardslakken II. Dat er wijngaard slakken en pijpbloemen in de Kennemer duinen voorkomen verbaast mij niet. Een goede twintig jaar geleden kwam de pijp- bloem of moffenpi.jp nog veelvuldigvoor langs de Bergweg. Beets vertelt in de Ca mera Obscura, dat op de Blauw Trappen de wijngaardslakken over je laarzen kro pen. Slak en bloem zijn dus blijkbaar naar het Brederodeduin verhuisd. Het is te ho pen, dat zij daar een veilig onderkomen hebben gevonden. A. BALLAST De gemeenteraad van Bloemendaal is van mening dat onderwijzeressen van het openbaar onderwijs, die in het huwelijk treden, niet ontslagen behoeven te worden. Dit besluit werd in de donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeente raad genomen nadat bijna alle leden hun mening over dit onderwerp hadden ge geven. De wethouders mr. Hijszeler (Prot. Chr.), mr. Wildt Meyboom (V.V.D. en de raads leden ir. Tirion (V.V.D.) en jhr. Van Len- nep (Prot. Chr.) stemden tegen het voor stel de huwende onderwijzeressen in dienst te houden en negen raadsleden waren er voor. Mr. De Jong Schouwenburg, die zich tijdens de debatten tegen verklaarde, had de vergadering reeds verlaten, toen het voorstel in stemming kwam. De leden van de fractie van de Partij van de Arbeid verklaarden zich voor het voor stel Ir. Tirion zette zijn bezwaren uiteen. Hij wilde niet terstond een beslissing ne men maar afwachten, hoe de situatie zich ontwikkelt. Hij had geen bezwaren tegen het voorstel van mevrouw T. Wunderink- Noorman, die op 3 november 1954 wegens haar huwelijk, ontslag werd verleend, in vaste dienst te benoemen. Gaarne wilde hij weten of het onderwijs niet geschaad wordt als een onderwijzeres ook een gezin heeft. Mevrouw Fahrenfort-Meuffel V.V.D. deelde mee, dat een meerderheid van de fractie voor het voorstel is. Mr P o v e 1 (K.V.P.) merkte op. dat als de taak van een onderwijzeres bij haar huwe lijk afgesneden wordt, dit inhoudt het uit reiken van een brevet van onvermogen. De huwende onderwijzeres moet zelf de ver antwoordeliikheid dragen en niet de ge meenteraad. Ook is het te verwachten dat als huwende onderwijzeressen worden ont slagen. de animo voor onderwijzeressen om te solliciteren vermindert. Mr. De Jong Schouwenburg (Prot. Chr.) was van mening dat de be langrijkste taak van de vrouw in het huis gezin ligt. Als het mogelijk is ook een taak te vervullen bij het onderwijs, dan dient zij tijdelijk aangesteld te worden. Daarom wilde spreker de bestaande toestand hand haven. Wethouder mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) verdedigde het standpunt van de meerder heid van het college en zeide te verwach ten dat een gehuwde onderwijzeres haar taak op school niet zal verwaarlozen. Als een onderwijzeres tijdelijk wordt aange steld loopt zij de kans. dat haar taak spoe dig kan eindigen. Gebleken is dat een ge huwde onderwijzeres uitstekend voor haar taak geschikt is. In verscheidene gemeen ten blijven gehuwde onderwijzeressen ge handhaafd. Wethouder mr. Wildt Meyboom (V.V.D.) merkte namens de minderheid in het college op, dat voor een huisvrouw de zorg voor het gezin nrimair is. Als een ge huwde onderwijzeres twee taken heeft kan zij niet voldoende aandacht aan het onderwijs besteden; hiervan worden de leerlingen de dupe. Nadat burgemeester dr. Peereboom Voller had opgemerkt dat een tijdelijke aanstelling voor betrokkenen rechts-on- zekerheid betekent, werd het voorstel om gehuwde onderwijzeressen te handhaven met negen tegen vier stemmen aanvaard Mevrouw T. Wunderink-Noorman werd onnieuw in vaste dienst bij het onderwijs (Bornwaterschool) benoemd en tot onder wijzers aan de Vondelschool werden be noemd de heren H. Ringersma en W. Geurtsen. beiden te Haarlem. Commissie voor de sport Bij het voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor de sport merkte de heer Van der Laan (V.V.D.) op. dat de commissie nuttig werk kan ver richten door samenwerking te bevorderen tussen beoefenaars en de overheid. Hier over zijn in het verleden moeilijkheden ge weest. De burgemeester en wethouder Wildt Meyboom verzochten nadere inlichtingen, liefst in het openbaar, waar na de heer Van der Laan verklaarde B. en W. nader te zullen inlichten. Tot leden van de commissie van bijstand voor de sport werden benoemd de heren jhr. Van Lennep, mr. Povel, Staleman mr. Vliegen en J. W. Wichers. Op een vraag van de heer Wichers of B. en W. al een beslissing hebben genomen op een verzoek het Tinholthuis opnieuw open te stellen antwoordde wethouder mej. dr. N o 11 e dat nog geen besluit is ge nomen omdat er kans is op een verzoek Zoals wij gisteren berichtten hebben B. en W. van Haarlem het voornemen in de Sophiastraat een school voor slechthoren de kinderen in te richten. Het college vraagt de raad hiervoor een krediet van 39.500. Hiervan is 25.800 nodig om het gebouw Sophiastraat 2 rood te herstel len. Extra voorzieningen ten behoeve van dit speciale onderwijs vergen 5.400 en de kosten van inrichting van de school be dragen 8.300. In de toelichting tot het principevoorstel tot stichting van de school wijzen B. en W. op de noodzakelijkheid van de totstand koming van een dergelijke school. Aange nomen kan worden, dat ongeveer zestig leerlingen aan het onderwijs voor slecht horenden zullen deelnemen, als de school geheel volgroeid zal zijn. Geschat wordt, dat de uitgaven per kind per jaar zeker 450 zullen bedragen. Dit zou betekenen, dat het onderwijs 27.000 per jaar zou gaan kosten. Daar staat tegenover, dat op de duur de uitgaven zullen vervallen, die de gemeente thans doet ten behoeve van de vierentwintig Haarlemse kinderen, die het onderwijs aan de Amsterdamse Prof. Burgerschool volgen. Deze kosten worden voor het lopende jaar op ongeveer f 1800 begroot. Dit betekent, dat de meer dere kosten waarschijnlijk f 800 per jaar zullen bedragen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat daarmee meer dan twee keer zoveel leerlingen zullen kun nen worden geholpen dan thans het ge val is. Bovendien zal de Amsterdamse Prof. Burgerschool voor slechthorenden wegens plaatsgebrek genoodzaakt zijn het aantal leerlingen sterk te beperken. van de Christelijke Kleuterschool te Over veen gebruik te mogen maken van het Tinholthuis. De heer Van der Laan bracht op nieuw ter sprake het gebruik van de naam Santpoort in Bloemendaal; bewoners heb ben hiertegen bezwaren en spreker vroeg hieraan tegemoet te komen. De raad besloot leningen aan te gaan van 30.000 en 161.000 met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten en het par tieel uitbreidingsplan in onderdelen Cara vankamp de watertoren" definitief vast te stellen. NEW YORK Vergeefs trachtte de markt de opgaande lijn van de vorige dag te vervolgen. Een lange reeks van fondsen als Richfield Oil, Mamga Copper, Louisville and Nashville, U.S. Gypsum, Bell and Howell en andere leden een verlies van twee dollar of meer. International Business Machines kwam zelfs vijf dollar lager. Geen van deze aan delen behoort tot de lijst, waaruit het in dustriegemiddelde berekend wordt, maar hun flauwe stemming beïnvloedde de ge hele markt. Door de geringe animo voor de koper waarden en de lusteloze markt voor een lange lijst van fondsen kregen de prijzen laatbeurs een onregelmatig verloop. Enkele bijzondere fondsen vormden een gunstige uitzondering met flinke koerswinsten, on der meer Minerals and Chemical, Philadel phia and Reading, Zenith, White Dental, American Hawaiian Steamship en enkele anderen. Atlantic Coast Line was vast bij de spoorwegen, Goodyear in de banden- hoek, U.S. Gypsum in de bouwmaterialen en Wagner Electric bij de groep van elek tronische waarden. Ford lag aan de kop bij de automobielindustrie: dit aandeel be reikte een nieuwe topnotering op bijzonder gunstige verkoopsrapporten. Het industriegemiddelde kwam van 610,87 op 610,02, de spoorwegen zakten van 164,07 op 163,22, de openbare nutsbedrijven van 94,70 op 94,59. Van de 1226 verhandelde fondsen sloten er 434 hoger en 546 lager. De omzet beliep 4.150.000 aandelen. (UPI) AMSTERDAM Het was stil op het Darprak. Van Wall- street ging geen stimulerende invloed op de koersvorming van de aandelen uit. Ge brek aan kooporders bracht voor de inter nationale waarden lichte koersverliezen. Voor de Philips-papieren was echter nog wel enige aandacht en de aandelen werden op ongeveer 533 verhandeld tegen als vo rige slotprijs 537. De converteerbare obli gaties Philips waren eveneens lager. Uni lever moest zich met een verlies van ruim 3 punten tevreden stellen. Kon. Olie ver loor op ongeveer 161 ruim 2 gulden waardoor dez« aandelen een gulden onder pariteit New York noteerden. A.K.U. stelt over 1958 en dividend voor van 12 per cent (v.j. 11 percent), waarvan reeds 4 per cent interim-dividend betaalbaar werd ge steld. De dividendverhoging had geen in vloed op de koers van de A.K.U.-aandelen. Deze verhoging was reeds in de koers ver disconteerd. Bij zeer kalme handel werd 283 genoteerd, tegen de vorige dag 285%. Gunstig voor het A.K.U.-concern is de zeer vaste koers van de aandelen van de Ameri kaanse dochtermaatschappij, de American Enka, in Wallstreet. Aandelen K.L.M. wer den, ingevolge New York, een paar dub beltjes lager geadviseerd. De dollarobliga ties K.L.M. kregen een prijshoudende ad- vieskoers. De drukte in de K.L.M.-papieren behoort reeds tot het verleden. Er wordt slechts volstaan met een notering per dag. De scheepvaartwaarden ondergingen, bij geringe omzetten, geen veranderingen van betekenis. Ook in de cultuursector was de affaire wederom van geringe omvang. Certificaten Deli behielden de vaste ten dentie van de vorige dagen en waren op f 145 ruim een gulden hoger. H.V.A. en Amsterdam Rubber waren eerder aan de koopzijde. Staatsfondsen prijshoudend zon der meer. De aandelen Walvisvaart werden een paar punten hoger geadviseerd. Aan delen Ingenieursbureau kregen opnieuw een hogere biedprijs als nawerking van de dividendverhoging. Prolongatie 3 percent. Beurssluiting Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld- en fondsen handel op 27 maart 1959 (Goede Vrijdag) gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914 niet als werkdag zal worden beschouwd. Slotkoers Heden gisteren 12.45 UL 3-334 ®/n Nedèrl. '47 937is 9334 3 °/o Nedl. 1962/64 97s/IB 973* Woningbouw 6 °/o 11134 111% Pr. A'dam '56 I.. 84 34 Pr. A'dam '56 II. 96 34 Pr. A'dam '56 III 95'/« Pr. R'dam '52 I.. 9G Pr. R'dam '52 II.. 91% Pr. R'dam '57.... 9934 A.K.U 282'/Ï 284 Calvé Delft 453 454 Van Gelder Zonen 215 216 K. N Hoogovens. 368 368 Nederl. Ford 235 233 N. Kabelfabriek. 345 346 gew.Philips Gloeil. 533 34 536 Pref.PhilipsGloeil. 229 Unilever (cert.).. 463'/» 465 Unilever (nieuwe) 456 455 Wilton Fyenoord. 211 212 Werf Gusto 15434 154'/i Dordtsche Petrol. 695 700 Kon. Petroleum.. f 160.80 163.50 Billiton 240 241 A'dam Rubber 86)* 8634 K.L.M f 130.— f 131.— Holl. Amer. Lijn. 148'/j 14734 K.N.S.M 13634 137 N. Scheepv Unie 12934 131 v. Nievelt Goudr. 118)4 12034 Phs. v. Ommeren 238V« 238 H.V.A 13134 132 Delimaatschappij f 145.40 145.70 Amsterd. Bank 272 272 Nat. Handelsbank 144 144 Ned. Handel Mij 211 Rotterd. Bank 230'/» 230'/j Twentsche Bank. 216 Anaconda Copper 72% 7134 Bethlehem Steel 523* 5134 U.S. Steel 9234 92'/j Genera] Motors.. 451,/i« 46 83 8234 2434 2334

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7