Dr. Kortenhorst wordt weer voorzitter van Tweede Kamer Geen hertelling van stemmen CITROEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schmidt vrijgelaten Citroën HET WEER <W'M0RRIS l(wforeyou êmj! Eisenhower en Macmillan voor een topconferentie De heer Bommer (P.v.d.A.) werd niet herkozen als zijn plaatsvervanger De lente begonnen Mits de ministers voortgang maken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL Invullen belastingbiljetten A.J.Rotteveel's Automobielbedrijf Opklaringen ONDANKS BEZWAREN VAN DE P. v. d. A. Het kan vriezen of dooien Kans op kabinet met P.v.d.Averminderd Het woord is aan Lichte stakingsgolf in Frankrijk TROPENKLEDING Gemaakte fouten hadden geen invloed op uitslag De kabinetsformatie Prof. Beel wint nadere informaties in Toch vrouwenkiesrecht in Zwitserland Gomoelka's positie in de partijleiding versterkt 73e JAARGANG No 214 ZATERDAG 21 MAART 1959 304e JAARGANG No 62 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Uit Djakarta is bericht ontvangen, dat by vonnis in revisie van 18 maart de Ne derlander H. C. J. G. Schmidt is ver oordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en bevel tot onmid dellijke invrijheidstelling. De heer Schmidt werd 18 december 1953 gearres teerd. De heer Schmidt heeft inmiddels Indonesië verlaten, aldus deelt men des gevraagd van officiële zijde in Den Haag mede. In Den Haag wenste men geen com mentaar te geven op de vrylating van de heer Schmidt. Op 20 augustus 1956 eiste de openbare aanklager voor het landgerecht in Dja karta in de zaak-Schmidt vijftien jaar ge vangenisstraf. Op 10 september vroeg me vrouw M. Bouwman vrijspraak. Op 15 ok tober werd hij veroordeeld tot levens lang. Schmidt, afkomstig uit Nederweerd, gewezen kapitein van het K.N.I.L., was na zijn pensionering in 1951 eerst beheer der van een mess van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Vervol gens was hij werkzaam bij de makelaars firma Fenis in Bandung. Als redenen voor zijn arrestatie werden in het proces-verbaal van de Bandungse politie opgegeven, dat van een niet ge noemde helper inlichtingen waren ver kregen, dat hij leider van een bende was, dat de Dolitie vervolgens door infiltratie in zijn huis te weten kwam. dat hij anti- Indonesisch was, dat met het oog op het nog niet opgelost zijn van de 17 ok- tober-affaire (dit was de twist tussen twee groepen in het Indonesische leger, die op 17 oktober 1952 aanleiding gaf tot moei lijkheden) het wenselijk bleek hem te arresteren, daar het complot, dat onder zijn leiding zou staan, elk ogenblik tot ac tie zou kunnen overgaan. Op 9 september 1954 begon het proces tegen beklaagde, die toen 51 jaar oud was. (ANP) Met de heer Schmidt bevinden zich thans alle 23 Nederlanders, die tus sen 18 december 1953 en 28 september 1954 werden gearresteerd en op 1 juni 1955 nog in gevangenschap waren in vrijheid. De Jungschlager is tijdens het tegen hem gevoerde proces overleden. Advertentie Wij demonstreren de gehele dag met de nieuwe 2 C-V. en IDEAL 19 van uit onze Showroom, Houtplein 18. 3. 3. VAN KOOTEN - Tel. 16615 Agent voor Haarlem en Heemstede Advertentie Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 40, Haarlem-Z., Tel. 34108 Advertentie Reeds leverbaar vanaf ƒ6475.- Dr. D. Bakkerlaan 1216, Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele buien. Morgen overdag zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Iets ho gere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P. en de P.v.d.A. hebben gisteren in de Tweede Kamer open lijk hun onenigheid gedemonstreerd. De P.v.d.A. stemde niet op dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) als eerste voor zitter, en de K.V.P. stemde daarna niet op de heer J. Bommer (P.v.d.A.) als tweede voorzitter, zodat de heer H. A. Korthals (V.V.D.) met de steun van K.V.P., A.R., enkele leden van de C.H.U. en uiteraard alle leden van de V.V.D.tweede voorzitter wordt. Als derde voorzitter werd mr. A. B. Roosjep (A.R.) gekozen. Voordat de stemming begon over het op maken van een voordracht aan de Konin gin voor de benoeming van een voorzitter en plaatsvervangende voorzitters, las prof. Romme (K.V.P.) de brief voor, waarin de P.v.d.A. haar ernstige bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen het „gebrek aan onpartijdigheid" van dr. Kortenhorst als voorzitter, vooral tijdens het uitbreken van de kabinetscrisis in december, toen de so cialisten demonstratief de vergadering verlieten. Prof. Romme hechtte er aan, voor de historie deze brief vast te leggen in het officiële Kamerverslag. Van de 140 geldige stemmen werden er 95 uitgebracht op dr. Kortenhorst (K.V.P.) en 45 op de heer Fens (K.V.P.). De stem men op de heer Fens waren klaarblijke lijk afkomstig van de P.v.d.A. om te de monstreren dat de bezwaren zich richten tegen de persoon van dr. Kortenhorst en niet tegen de K.V.P. Voordat hierna zou worden gestemd voor de verkiezing van een tweede voorzitter (totnutoe de heer J. Bommer, tegen wie niemand persoonlijk bezwaar heeft) ver klaarde prof. Romme namens zijn frac tie dat het hem voorkwam dat de Kamer verstandig zou doen in het presidium niet iemand op te nemen die meent dat dr. Kortenhorst geen voorzitter behoort te zijn wegens zijn beweerd gebrek aan on partijdigheid. Van de 141 geldige stemmen werden er Dr. L. G. Kortenhorst, herkozen tot voorzitter van de Tweede Kamer, wordt hier gelukgewenst door de fractieleider van de V.V.D., prof. Oud. (Van onze weerkundige medewerker) Officieel is het nu lente geworden. Vol gens de sterrengids van 1959 heeft de zon vanmorgen om vijf minuten vóór tien het zogenaamde lentepunt van de ecliptica be reikt. Dit betekent tevens dat de zon weer pal boven de evenaar is aangekomen en dat het bij ons lente is geworden. Ook op de noordpool wordt de zon nu weer zicht baar. De meteorologische lente is al op 1 maart begonnen en duurt tot 1 juni. Ook in De Bilt wordt de winter over de volle drie maanden (december, januari en fe bruari) berekend- De Duitse voorspelling van de winter was normaal of zachter dan normaal. In De Bilt is het temperatuurgemiddelde op 2.4 C gekomen tegen 2.2 normaal. Decem ber was zeer zacht, januari vrijwel nor maal, februari te koud. De grootste bij zonderheid van de afgelopen winter was wel het record aantal mistdagen (35 tot 40) en de plaatselijk ook record droge februa- rimaand. In De Bilt scheen de zon deze winter op 187 uren tegen normaal op 173 uren. Aan neerslag (meest regen) viel er in Haarlem 217 mm tegen normaal 170 mm. De koudste lentedag (21 maart) die in De Bilt sinds het begin van de waarne mingen is voorgekomen, was die van 1865, toen het 's morgens nog ruim tien graden vroor. De warmste was die van 1938 met een maximum van 20.7 C. Toen waren fe bruari en maart bijzonder warm en groei zaam, zodat er op 21 maart 1938 al spinazie en rabarber van de koude grond werd ge sneden en geplukt. In 1929, 1942 en 1947 was de winter nog maar juist verdwenen en lag het ijs nog op de rivieren in ons land. zat de vorst nog 10 tot 30 cm in de grond en was ook de sneeuw nog niet ver dwenen. Heel erg met de lentekou was het 81 uitgebracht op drs. H. A. Korthals (V.V.D.), 54 op de heer Bommer (P.v.d.A.) 3 op de heer Schurer (P.v.d.A.), 1 op de heer Willems (P.v.d.A.), 1 op de heer Franssen (P.v.d.A.) en 1 op de heer Van Dijk (V.V.D.). Bij de verkiezing van een derde voorzit ter bleek de' P.v.d.A. blanco te hebben ge stemd. Van de 96 op bepaalde personen uitgebrachte stemmen waren er 84 op de heer Roosjen (A.R.), 7 op de heer Bom mer (P.v.d.A.), 2 op de heer Schurer (P.v.d.A.), 2 op prof. Diepenhorst (C.H.U.) en 1 op prof. Romme (K.V.P.). De Tweede Kamer is hierna voor onbe paalde tijd uiteengegaan. Het openlijke conflict in de Kamer tus sen de P.v.d.A. en de K.V.P. heeft de kan sen op een kabinet, waarin K.V.P. en P.v.d.A. samenwerken, weer verkleind. Men kan zich moeilijk voorstellen dat er nu nog een kabinet zou komen, dat steunt op een samenwerking in de Kamer tussen P.v.dA. en andere partijen, nu uit het presidium van de Kamer een lid van de P.v.d.A. is geweerd. Van dit conflict in de Kamer trekt prof. Beel zich echter niets aan bij zijn onder zoek naar de mogelijkheden van kabi netsformatie. Hij beperkt zich tot het on derzoek of er een meerderheid is voor een soort regeringsprogram, waarover hij nog eens nader wil praten met diverse frac tieleiders om te zien of door kleine wij zigingen eventueel het aantal punten kan worden uitgebreid waarvoor een meerder heid in het parlement verzekerd is. Aan de te benoemen formateur wordt overgelaten de ministerscombinatie te vin den voor de uitvoering van het program. Zolang prof. Beel „informeert" omtrent het program, kan er niets gezegd wor den over het karakter van het nieuwe ka binet. Daarvoor kan (misschien) pas een aanwijzing worden gevonden bij de be noeming van een formateur. Óf er een officiële samenwerking tot stand komt tussen de drie „rechtse" partijen met de V.V.D., waarvoor het conflict van giste ren een aanwijzing zou kunnen geven, blijft nog volkomen onzeker. Na het conflict van gisteren in de Kamer is het echter wel zeer onwaarschijnlijk dat de socialisten deel zullen uitmaken van het nieuwe kabinet. Henry Maret: Slimheid ontstaat waar de domheid haar opwekt. PARIJS, (Reuter-AFP) In Frankrijk hebben zich vrijdag een reeks stakingen voorgedaan, waardoor er in de hoofdstad geen taxi's reden en de radio en televisie alleen nieuwsberichten gaven en grammo foonplaten draaiden. In de provincie deden zich stakingen voor te Brest, waar vijfdui zend arbeiders een protestmars hielden, te St. Etienne, waar de trambestuurders het werk neerlegden, en te Roanne, waar vijf honderd metaalbewerkers staakten. Een derde van de arbeiders in de Peugeot-fa- brieken te Parijs verscheen ook niet op het werk, terwijl in verschillende mijnen de mijnwerkers met opzet te laat kwamen. De linkse pers schrijft de onrust onder de arbeiders toe aan het economische so berheidsprogram van de regering en waarschuwt dat „er een stakingsgolf op komst is bij alle takken van werkzaam heid." De Italiaan in Alba nabij Turijn, Ruf- finengo, is zozeer op zijn aardse goe deren gesteld, dat hij een deurwaarder, die er beslag op kwam leggen bij diens nadering van het balkon af onder schot nam en doodschoot. De carabinieri, die vervolgens op het huis af moesten, hielden voorlopig nog maar enige af stand omdat Ruffinengo met zijn ge weer had postgevat op zijn balkon. Zij wachtten op de brandweer, die met drie stralen op de waterleiding de burchtheer tot overgave dwong. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM De Tweede Kamer heeft besloten dat de bij de verkiezingen op 12 maart uitgebrachte stemmen niet te hertel len. Er zal echter wel een aanmaning uitgaan naar de colleges van B. en W. nauwkeuriger aandacht te schenken aan de keuze van personen in stem bureaus. In de kleine gemeenten is de organisatie over het algemeen keurig in orde. In de grote gemeenten blijken echter vele leden van de stem bureaus niet geschikt voor hun taak te zijn. Er zijn, evenals in 1956, diver se fouten gemaakt, maar op voorstel van de commissie van onderzoek achtte de Kamer voor hertelling van de stemmen onvoldoende grond aan wezig. De voorzitter der commissie, die ook de geloofsbrieven der nieuw gekozen kamer leden had onderzocht, deelde mede dat 146 geloofsbrieven waren ingezonden en enige verzoeken om een hertelling der stemmen te doen geschieden. Het is gebleken, dat niet alle processen verbaal juist zijn ingevuld. Dit heeft ech ter voor de uitslag geen invloed gehad. Men zal er zich volgens de commissie bij moeten neerleggen, dat niet alles strikt in orde was. Verschillen welke werden ge constateerd in tellingen in één bureau in Amsterdam zouden op de heer Wage naar 6 stemmen zijn uitgebracht, terwijl nader bleek dat het er 31 waren geweest hebben op de einduitslag geen invloed gehad. De commissie gaf in overweging voorzitters, die niet voor hun taak bere kend bleken te zijn, niet meer in een der gelijke functie in aanmerking te doen ko men, en voorts te onderzoeken of een ver- Advertentie BARÏELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS in 1845, toen er op de paasdagen (23 en 24 maart) nog druk werd geschaatst en en kele mannen op 27 maart nog met een ijsschuit van Enkhuizen naar Schokland (over de Zuiderzee) liepen. Twee jaar ge leden was de lente bijzonder vroeg en groeizaam. Maart was toen met een ge middelde etmaaltemperatuur van 8.0 C sinds 1706 niet meer zo warm geweest- Verleden jaar daarentegen vroor het in de eerste officiële lenteweek nog geducht en ook viel er sneeuw. Pas na 1 mei werd het warmer, zodat het voorjaar een ach terstand van bijna drie weken opliep. betering van de redactie van het proces verbaal, dat de stembureaus hebben in te vullen, mogelijk is. De commissie was echter van oordeel, dat er geen reden is voor een hertelling, zeals mr. P. Smits te Bilthoven (G.P.V.) had gevraagd op grond van het feit, dat er in enige bureaus te Amsterdam enige voorschriften van de Kieswet niet in acht zouden zijn genomen. Daar hebben ook enige voorzitters geweigerd geopperde be zwaren in het proces verbaal op te nemen en zou een minderjarige jongen aan het openvouwen van stembiljetten hebben deelgenomen. Van vijf bureaus heeft de commissie de stemmen opnieuw geteld. Bij deze hertelling is gebleken, dat de cij fers klopten met die in het proces verbaal. In één Amsterdams stembureau bleek een verschil van één stem. Er was name lijk één stem meer uitgebracht op de heer Hofstra van lijst 1. Dit verschil kon ech ter geen wijziging in de einduitslag bren gen. Wat het overhevelen van één stem biljet van het ene naar het andere stem bureau in Delft aangaat is er geen ver schil ontstaan, al was de handelwijze niet geoorloofd. De commissie adviseerde ten slotte tot toelating van de gekozen ver klaarde leden. Op voorstel van de voor zitter werd overeenkomstig dit advies be sloten. Zij legden daarna in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden of beloften en verklaringen af. De nieuw gekozen Kamerleden zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren beëdigd en geïnstalleerd. Hier legt het jongste Kamerlid, me vrouw G. V. van Someren-Downer (V.V.D.), de eed af. (Van onze correspondent in Washington) Vrijdagochtend hebben president Eisen hower, premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd een bezoek van bijna een uur gebracht aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die wat langer in het ziekenhuis ter observatie zal blijven dan aanvanke lijk werd verwacht. Vervolgens vlogen Eisenhower en zijn bezoekers per helikop ter naar Camp David waar Macmillan verslag uit bracht van zijn bezoeken aan Moskou, Parijs, Bonn en Ottawa. Deze bij eenkomst was zeer informeel. De aanwe zigen zaten in een kring in gemakkelijke stoelen. Het relaas van Macmillan kon ieder moment worden onderbroken door ieder die vragen wenste te stellen. De toe- Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel zal maandagamorgen een nader gesprek hebben met mr. Burger (P. v. d. A.) en daarna een gezamenlijke con ferentie met prof. Romme (K.V.P.), dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H.U.). Vervolgens spreekt hij dinsdagmorgen nog met prof. Oud (V.V.D.). Het trekt de aan dacht dat hij de fractieleiders van de drie rechtse partijen gezamenlijk ontvangt. Daaruit moeten echter geen conclusies worden getrokken voor de samenstelling van een nieuw kabinet, want als informa teur is het niet de taak van prof. Beel te formeren. Elk kabinet zal echter in de Kamer voor de uitvoering van een pro gramma in hoofdzaak moeten steunen op de drie rechtse partijen als basis, omdat tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. de meeste punten van overeenstemming bestaan. Voor bepaalde punten van het regerings beleid kan afwisselend de steun nodig zijn van de P. v. d. A. of de V.V.D. Daarom is het nodig voor de informateur de stand punten omtrent onderdelen van een rege ringsprogramma nader te toetsen. Dan ont staat een totaalbeeld, waaruit de te benoe men formateur conclusies kan trekken voor de samenstelling en het karakter van het te vormen kabinet. BERN (UPI) De Zwitserse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft in laatste lezing met 105 stemmen voor en geen enkele tegen een voor het kanton Vaud geldende grondwetswijziging aangenomen, waardoor in Vaud de vrouwen kiesrecht krijgen. De Raad van State (Eerste Kamer) heeft de wijziging al bij een eerdere ge legenheid definitief vastgesteld. Advertentie 2 CV. vanaf 3.987.— (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.— ID-19 Luxe ƒ10.250- DS-19ƒ13.250.— Hoofdagent voor Haarlem en omg.: Korte Kleverlaan 30-40 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende gemeenten stand bij Berlijn alsmede de Duitse situa tie in het algemeen waren de belangrijk ste onderwerpen van deze discussie. In de streek waar de conferentie wordt gehouden, was het de eerste ware lente dag. De deelnemers kunnen tussen de be drijven door genieten van de prachtige natuur en de lage bergen van Maryland. Naar verwachting zal men zich vandaag verdiepen in de defensieproblemen, alsme de de eventuele controle van kernexplo sies en kernwapens. De onderminister van Defensie Quarles wordt ook in Camp Da vid verwacht, evenals McCone, de voor zitter van de Commissie voor kernenergie en Eisenhowers deskundige voor weten schap en techniek, Killian. Het is mogelijk dat het gezelschap mor gen het onderwerp „kernwapens" wil be schouwen in de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen, doch daar deze conferentie in de eerste plaats de situatie in Duitsland geldt is het niet uitgesloten dat men speciaal wil nagaan of beperking, alsmede controle, mogelijk is op kernwa pens aan weerszijden van de scheidslijn tussen Oost en West, die door Duitsland loopt. In dit stadium is het te vroeg te speculeren omtrent het resultaat van een dergelijke discussie. (Reuter) Een officiële woordvoerder zei dat de beide staatslieden wat Berlijn betreft voet bij stuk willen houden. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat Mac millan bepaalde aanbevelingen heeft ge daan aangaande de politiek jegens de Sov jet-Unie. Eisenhowers perschef Hagerty heeft met nadruk verklaard dat er geen meningsverschillen tussen beide staats lieden bestaan. (UPI) Eisenhower en Macmillan zijn het er over eens geworden deze zomer met premier Kroesjtsjev een topconferentie te houden, aldus is van officiële zijde in Gettysburg vernomen. „Kleine" geschil len tussen het Britse en Amerikaanse standpunt over de bewoording van de no ta aan de Sovjet-Unie waarin de voor waarden van 'n topconferentie worden uit eengezet zullen spoedig zijn opgelost, zo werd voorts gezegd. Macmillan hoopt dat reeds een defini tieve datum voor een topconferentie kon worden vastgesteld in juli. Naar ver luidt zou hij echter het voorstel van Eisen hower hebben aanvaard het houden van een topconferentie afhankelijk te stellen van de voortgang die op een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken wordt gemaakt omstreeks midden mei in Genève. Voorts zou men vrijwel tot overeenstem ming zijn gekomen over het toelaten van waarnemers van andere landen, waaron der Polen en Tsjechoslowakije. De onder handelingen zelf zouden echter door de grote vier, de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk moeten worden gevoerd. Naar verluidt hopen Eisenhower en Macmillan dat de besprekingen in Genève niet langer dan twee trt drie weken zullen duren. De Rus sen hebben reeds een periode van twee tot drie maanden genoemd. (Reuter) —De commissie voor de toe wijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich uitgesproken te gen de door de regering gevraagde aan vullende gelden voor de hulp aan het bui- WARSCHAU (Reuter) Het politieke bureau van de Poolse communistische par tij is met drie leden uitgebreid tot twaalf leden. De nieuwe leden, allen naaste mede werkers van de eerste partijsecretaris Go- moelka, zijn de minister van Defensie, generaal Spychalski, en twee secretarissen van het centrale comité, Kliszko en Gierek. In het nieuwe centrale partijcomité zijn zeventien nieuwe leden gekozen, onder wie bekende aanhangers van Gomoelka. De laatste vooraanstaande partijleider die in dertijd in het „stalinistische tijdperk" zich tegen de koers van de eerste partijsecre taris hebben verzet, zijn nu uit het comité verdwenen. Onder hen bevinden zich de voormalige vice-premiers Jozwiak-Witold, Hilary Mine en Stanislaw Lapot. tenland.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1