PfWtfl z Toelichting op het Leidse baccalaureaatsplan dmv va ^10 eek Plannen voor „vliegende colonne van arbeiders in bollenstreek Vijftien tuintjes in de Thorbeckebuurt „Tyne" pikt tanker op Gezicht- en halsverjonging HELENA H. BEGEMANN SLOT DEFECT? Burgemeester Van Rappard opent huisvlijtexpositie Dreefschool definitief in bezit van wisselbeker Revue van Kennemer Lyceum groot succes Toch vlootschouw op vlaggetjesdag Inleiding van dr. J. Ede Vos van Steenzvijk voor Handel en Nijverheid99 Kosten19.745,47 Burgerlijke Stand van Haarlem Rob Geraerds gaat op tournee mmsmmmmmmm. In love and war „Gevaarlijke lading" Das e in f ache Madchen De man zonder angst mmmmm mmmwm „Fraülein" Brug over de Kwai Goudenregen van het geluk Stormkracht 12 Journaals Palmpaasoptochten WASSERIJ DUYN ZATERDAG 21 MAART 1959 Op een lunchbijeenkomst van het De partement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de president-curator van de Rijks universiteit van Leiden dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk vrijdagmiddag in Brinkmann toelichting gegeven op de plan nen van deze universiteit tot het instellen van baccalaureaten naast en onafhan kelijk van de normale doctoraalstu dies. Hij legde er in de eerste plaats de nadruk op, dat Leiden van dit bacca laureaat geen verkorte vakopleiding wit maken, doch een algemeen-vormende af geronde studie van drie jaar, die niet ge richt is op de verwerving van een of an der specialisme, maar en zo breed moge lijke culturele en wetenschappelijke in- zichtvorming beoogt. Als de plannen doorgaan, zal het Leid se baccalaureaat een interfacultaire in stelling worden, waarvoor diverse facul teiten de leerstof zullen leveren. De stu dent zal kunnen kiezen uit drie studierich tingen: een cultuurhistorische, een soek - logische en een natuurwetenschappelijke. Het eerste jaar wordt besteed aan een ge meenschappelijke onderbouw, een uitge breid studium generale als brug tussen de middelbare school en de universiteit. Aan het einde van dit eerste jaar kiest de leer ling zijn definitieve studierichting, die in het tweede jaar algemeen verkend wordt en in het derde jaar diepte krijgt door concentratie op enkele speciale onderwer pen. De controle op het werk van de studen ten zal, naar universitaire maatstaven ge meten, vrij stevig zijn, terwijl de studie voorts geïntensiveerd zal worden door een stelsel van tutoren, werk- en studie groepen. Aan het eind van ieder jaar zal examen worden afgenomen, waarbij de af wijzingen in principe voor een vol jaar zul len gelden. Toegelaten tot de baccalaureaatsstudie worden alle abituriënten van gymnasium en h.b.s. a en b., waarbij de kandidaten voor de natuurwetenschappelijke richting eventueel een aanpassingscursus wiskun de zullen moeten volgen. Aandacht voor de taal In alle drie de afdelingen zal voorts gro te aandacht worden besteed aan de be heersing van de moedertaal en van ten minste een moderne vreemde taal, terwijl de student tevens, door het lezen van een bepaald aantal boeken, zijn kennis van twee andere vreemde talen dient te ver groten. Het gemeenschappelijke eerste jaar om vat voorts onder meer sociaal-economi sche- en beschavingsgeschiedenis alsme de de studie van een natuurwetenschap pelijk onderwerp. De eerste richting is voorts gewijd aan de bestudering van en kele perioden naar de keuze uit de Neder landse cultuur met vergelijkbare tijdvak ken uit een ander Europees land, een on derwerp uit de hedendaagse internationa le betrekkingen en een facet der natuur wetenschappen. De tweede richting zal de studenten een inzicht geven in de vormen van samenle ving en de grondbegrippen der economie alsmede in de relatie tussen maatschap pij, godsdienst en rechtsleven. Ook in de ze afdeling is de studie van een natuur wetenschappelijk onderwerp verplicht. De derde richting omvat tenslotte atoomfysica, energievoorzieningsaspecten Advertentie VERHUUR van exclusieve gelegenheidskleding voor het Bruidspaar „KLEDING A R T I S T I Q U E" Amsterdamstraat 62 - Haarlem - Tel. 11430 B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om een bedrag van 19.745.47 beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van voorzieningen aan en bij 12 wonin gen aan de Storm- en Wichersstraat 15.796.38) en 3 woningen aan de Wichers straat 3.949.09). Een aantal bewoners van deze straten hebben, zo schrijven B. en W. in hun toe lichting tot hei voorstel destijds ver zocht de terreinen gelegen achter de door hen bewoonde woningen, in te richten als tuingn bij hun woningen. Met het oog op dit verzoek is na overleg met het be stuur van de stichting „Bijzondere sociale zorg en maatschappelijk buurtwerk Haar lem"een plan opgesteld, dat het verka velen omvat van twee binnenterreinen, die gelegen zijn tussen de woningen aan de Storm-en Wichersstraat en de Thorbecke- straat, tot tuinen ten behoeve van de aan grenzende woningen Stormstraat 1.3, 5 en 6 en Wichersstraat 8, 5, 4, 3, 2, 1, 24, 23, 22 21 en 18. Bovendien zullen er enkele bouw kundige voorzieningen van de woningen dienen te worden uitgevoerd, welke be staan uit het wijzigen van ramen en het bijplaatsen van deuren, teneinde toe gang te kunnen krijgen tot de tuinen. De verkaveling zal, voor zover nodig, ge schieden door middel van betonpaaltjes met draadafrastering. De huurverhoging welke van de bewo ners zal worden gevraagd hebben B. en W. gesteld op één gulden per week. BEVALLEN van een zoon: 18 maart: R. Kneijnsberg-Kuipers; 20 maart: H. N. A. RolHennis. BEVALLEN van een dochter: 16 maart: E. P. J. Frenay-De Veen: 18 maart: E. C. M. Moeskops-Sicking; 19 maart: H. Paap-Kwakkel. OVERLEDEN: 18 maart: E. P. van der Valk, 10 d., Hazepaterslaan; J. H. Kamp, 82 j., Korteweg; G. van der Vos, 22 mnd., Gasthuisvest; J. A. Koelemeijer, 84 j., Wal deck Pyrmontstraat; 19 maart: P. van den Eijkhof-Keetlaer, 69 j., Herensingel; J. B. L J. Coers, 85 j., Kloosterstraat. ONDERTROUWD: 20 maart: H. J. Koe dijk en G. J. de Vendt. en een keuzestudie uit een aantal onder werpen als electronica, moderne grond stoffen, waterbeheersing, optische instru menten e.d., terwijl ook aandacht besteed zal worden aan de filosofie der natuurwe tenschappen. Engelse ervaringen Het Leidse baccalaureaatproject is ont worpen door een bijzondere senaatscom missie onder voorzitterschap van baron dr. J. E. de Vos van Steenwijk, die er in zijn toelichting voor „Nijverheid en Han del" de nadruk op legde, dat de verwer kelijking van het plan afhankelijk is van de reacties der bevolking. „Mocht de be langstelling voor, en de behoefte aan der gelijke opleidingen te gering zijn, dan zul len wi. er stellig niet aan beginnen," zei hij. „Maar de ervaringen in Engeland en met name in een experimentele hoge school-dépendance in New Staffordshire, waar het studieprogram ongeveer gelijk ligt aan dat van het Leidse plan heb ben aangetoond, dat dergelijke bacca laureaten zeker reden van bestaan heb ben." De indruk is, dat ook in de Nederlandse samenleving op vele plaatsen behoefte is aan jong-afgestudeerde mensen, die een korte algemene vorming in universitair milieu hebben gehad; mensen als staf functionarissen voor bedrijven, leden van openbare lichamen en bestuursorganen en vele anderen die, zonder geroepen te zijn tot het verrichten van zelfstandig weten schappelijk onderzoek, toch voldoende ken nis van de huidige maatschappij en van de beginselen van een aantal wetenschap pen vergaard hebben om te kunnen be grijpen, wat daar gebeurt. De baccalau reaatsopleiding, zoals die de Leidse uni versiteit voor ogen staat, zou daarin vér gaand kunnen voorzien, aldus dr. De Vos van Steenwijk, die tenslotte zijn gehoor ver zocht, het door hem betoogde in eigen kring verder te willen uitdragen, opdat men een overzicht zal krijgen van de kan sen en mogelijkheden der Leidse plannen. Advertentie LEERT STENO „GR O O TE" WILHELMIN ASTRA AT 47 - TEL. 18441 ;£%j■HM V -vm Advertentie 14 krt. GOUDEN RINGEN zo van de fabriek, daarom zo VOORDELIG Zie onze etalage Julianapark 50 Haarlem-N. J. A. WIERING - Telefoon 50836 Rob Geraerds zal onder auspiciën van de B.P.M. als solotoneelspeler voor de tweede keer een tournee door Nieuw- Guinea maken, waaraan een tournee voor Nederlandse gemeenschappen in het verre Oosten zal worden gekoppeld. Er zullen on der meer voorstellingen worden gegeven in Tokio, Manilla, Hong Kong en Singapore, ook speciale voorstellingen voor jonge kin deren. De componiste-pianiste Mariële Meyer vergezelt hem. De reis duurt van 1 april tot midden mei. NEDERLANDSE INZENDINGEN FILMFESTIVAL BERLIJN Voor het van 26 juni tot 7 juli a.s. in Berlijn te houden filmfestival worden door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ingezonden de speelfilm „Dorp aan de rivier" van Fons Rade makers en de documentaires „Prijs de Zee" van Herman van der Horst en „Paleonto logie" van Han van Gelder Deze vier „Thunderstreak"-piloten van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht zulen op 23 maart via Parijs naar Amerika gaan, om in Las Vegas deel te nemen aan de internationale kunstvliegwedstrijden. Het zijn v.l.n.r. kapitein H. Themmen, kapitein P. van der Metden Kunee, eerste luitenant R. M. Veenhuysen en eerste luitenant T. G. Groothoff. De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co s internationale sleepdienst heeft in de Ca- ra'fbische Zee de Duitse tanker ..Richard Kaselowsky", een schip van bijna 19.000 ton aan de tros genomen. De tanker dreef hulpeloos rond met een gebroken krukas en had om hulp gevraagd. De „Tyne", die op weg was naar Port Arthur in de Golf van Mexico, kreeg onderweg order om de koers te wijzigen en naar de tanker te gaan. Gisteravond bereikte de sleepboot de ..Richard Kase lowsky" op 11 graden, 36 minuten noord en 67 graden, 30 minuten west voor de kust van Venezuela. De sleepboot bracht een tros uit en sleept de tanker nu naar Curagao, waar geproviandeerd zal worden. (Cinema P a 1 a c e) De oorlog vormt nog steeds het onderwerp van vele Ame rikaanse films, die er altijd wel een ver haal in en omheen weten te weven van dappere jonge kerels en aantrekkelijke meisjes, wier liefde zwaar op de proef wordt gesteld, want hoe onzeker is het lot van de mannen die ten strijde trekken. In deze films zijn het een aantal mariniers. Wij volgen hen op hun levensweg, een pad, dat vaak te vroeg wordt afgebakend door hun dood. De film vertoont het ge bruikelijk beeld: heldendom en leed, vro lijkheid en weemoed volgens het patroon, dat talloze variaties kan bevatten. De verschrikkingen van de oorlog spelen een overwegende rol. Zij staan op de achter grond in het denken. Zij zijn maar al te navrante realiteit, wanneer zij in de film hun zichtbare taak gaan vervullen. (L u x o r) Zes onverschrokken mannen brengen in „Gevaarlijke lading" drie zware vrachtauto's met ontplofbare en bijtende vloeistoffen voor raketvoor.tstu- wing over een bijzonder slechte en hob belige weg van de fabriek naar de lanceer- plaats. Ze doen dit gevaarlijke werkje ze ker niet voor niets: dertigduizend dollar plus de vrachtwagens krijgen ze als ze de drie wagens veilig op hun bestemming brengen. Hun route mag echter niet door bewoonde streken leiden en daarom kie zen ze een weg dwars door een woestijn en een grimmig gebergte. Onderweg sterft, één der mannen als hij een geopende af sluiter met zijn blote handen sluit en daar bij door bijtend salpeterzuur wordt ge raakt. Het transport staat onder leiding van een stoere chauffeur, gebouwd als een beer. Hij spreekt een hoornsignaal af dat bij gevaar gegeven moet worden. Nu, dat klinkt dan ook herhaaldelijk in deze film: bij vallend gesteente, op het moment, dat de oliedrukremmen van één der wagens het begeven, bij een versperd weggedeel te en wanneer een stuurloze schoolbus de gevaarlijke karavaan als een dolleman te gemoet rijdt Enfin om kort te gaan alles loopt goed af en dat was aan het begin van de film eigenlijk al wel duidelijk. Aan het slot valt een knappe vrouw de leider van de expeditie in de armen en kan een jongeman de droom van zijn leven in genieursstudie vervullen. En de wedu we van de omgekomen man? Zij krijgt evengoed diens aandeel van vijfduizend dollar. (Minerva) In alle voorstellingen laat gedurende dit weekeinde Caterina Valente haar stemgeluid horen in een luchtige film vol muziek en dans, een soort moderne operette met veel beeldef fecten, echt voor de liefhebbers. Maandag en dinsdag volgt de echte operette in „De levensroman van .Johan Strauss". Woens dag en donderdag wordt „Indiscreet" nog eens vertoond. (R o x y) De man zonder angst weet maar van een ding: trek je revolver en schiet, wanneer een situatie niet zonder gevaar lijkt. Dat doet hij dan ook, maar hij is geen lafaard. Recht en billijkheid vinden in hem hun verdedigers. Hij tornt op tegen heel wat belagers. Hij overwint WW ze alle. Maandag ruimt hij het-veld, maar dan maakt hij ook plaats vóór niemand minder dan Boris Karloff, die ons de grie zels komt bezorgen met „Het beest in mensengedaante". (L i d o) Regisseur Henry Koster laat in deze breedbeeldkleurenfilm nog eens het verwoeste Duitsland van de eerste dagen na de oorlog herrijzen waar, op de puin hopen van Hitler's „duizendjarige" rijk de ontucht opbloeit temidden van de diep ste menselijke ellende. Een jonge Duitse, die bij een bombardement haar vader, haar huis en alles wat zij verder bezat verloren heeft, gaat in het ontredderde Berlijn op zoek naar -haar verloofde, die in Hitiers weermacht gediend heeft, en valt daar in handen van een Russische officier die op haar verliefd wordt. Wan hopig vlucht zij naar de Amerikaanse stadssector om in een louche nachtclub een twijfelachtig baantje als „entertai ner" te aanvaarden. Bijna word* zij het slachtoffer van een Duitse souteneur, maar op het kritieke ogenblik komt een jonge Amerikaanse majoor, die zij eens gehol pen heeft bij zijn vlucht uit Duitse krijgs gevangenschap, uitkomst bieden. Hij trekt zich het lot van het geestelijk-ont wrichte meisje aan, geeft haar haar zelf respect en haar levensmoed terug en weet haar tenslotte in een dramatische climax voor zich te winnen. Dana Winter speelt met veel beheersing de moeilijke rol van de jonge vrouw, Mei Ferrer is een sympathieke Amerikaanse officier en voorts ziet men een reeks van uitstekende typeringen, van wie vooral de ruw-goedhartige Russische kolonel impo neert. De sublieme fotografie en de in drukwekkende achtergrond van de ver nietigde stad (alle puinhopen werden „authentiek" gereconstrueerd!) vergoe den ruimschoots wat men aan het vrij ma gere verhaaltje tekort komt. (Studio) Het succes van deze film maakt het niet riskant haar nog eens in te zetten. Alex Guinness speelt daarin een meesterlijke rol. Alleen in het middendeel is de film zwak. Men neemt dat wel voor lief. Spanning is er te over. (Rembrand t) Wie indertijd geboeid is door een film als „Gejaagd door de wind" zal eveneens geïmponeerd wor den door het wellicht wat minder specta culaire, maar niet minder romantische schouwspel, dat thans in Rembrandt on der de titel „Goudenregen van het geluk" wordt gepresenteerd. Ongeveer drie uur lang wordt men geconfronteerd met een vaak ontroerend filmverhaal, dat wat het gegeven betreft, teruggrijpt in de al dan niet ware geschiedenis van drie jonge mensen in een Amerikaans stadje van zo'n honderd jaar gebeden. Een rondtrekkend prediker heeft daar een exotische boom geplant, maar niemand weet waa^. Wie de „golden raintree" vindt het symbool van het geluk zal in zijn verdere le ven een gelukkig mens zijn. Pas aan het slot van de film wordt de gelukbrengende boom ontdekt, maar on der tragische omstandigheden, die eigen lijk een anti-climax in het verhaal vor men. Het is een door Montgomery Clift, Eva Marie Saint en vooral Elizabeth Taylor in drukwekkend gespeelde levensroman, aan Er bestaat een grote kans dat de drie werkgeversorganisaties in de bollenstreek de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Blocmbollenbe- drijf nauw gaan samenwerken om tij dens de seizoendrukte gezamenlijk de moeilijkheden op het gebied van de ar beidsvoorziening op te vangen. Men zou een belangengemeenschap kunnen stichten, die een „vliegende colonne" van arbeiders in dienst heeft. Deze colonne zou dan de ene dag in Hillegom en de andere in Sas- senhcim kunnen worden ingezet. De Christelijke Patroonsvereniging voor de bloembollenstreek heeft het initiatief genomen om te komen tot een dergelijke belangengemeenschap. Een oriënterende bespreking is reeds gehouden. De besturen van de drie genoemde organisaties zullen op vrijdag 3 april in „Treslong" in Hille gom weer bijeenkomen om deze zaak te bespreken. Voor de bollenstreek zijn deze „vliegen de colonnes" nieuw. Elders worden al tien jaar op deze wijze arbeiders ingezet, zeer tot tevredenheid van de betrokkenen. De arbeiders zijn steeds beschikbaar voor die bedrijven, die er op een bepaalde tijd het meest om verlegen zijn. De werkgever heeft alleen maar op te bellen, om te vra gen of men een bepaald aantal arbeiders beschikbaar heeft. De ondernemer,, heeft met de - admini stratieve rompslomp niets te maken, daar zorgt dé vereniging voor. Uiteraard is het niet altijd mogelijk onmiddellijk arbeiders te sturen, maar een commissie beoordeelt de urgentie van het werk. De arbeiders blijven dus in dienst van één werkgever, de belangengroep, maar veranderen steeds van object. Het aantrekkelijke voor hen is, dat zij langer en over een aaneenge sloten periode goed betaald werk hebben. Ten aanzien van het loonpeil kan op deze wijze richtinggevend worden gewerkt. Het zogenaamde wegkopen van werk nemers in een drukke periode, zou dan minder kunnen voorkomen. Het aantal losse bollenarbeiders bedraagt in de bol lenstreek ongeveer zevenhonderd. Krijgen deze mensen een groot deel van het jaar goed betaald werk, dan worden zij meer aan de bedrijfstak gebonden. Het :ealiseren van deze plannen om tot een „vliegende colonne" te komen levert echter in de bollenstreek meer moeilijk heden op dan in de landbouw, daar het rooien van de bollen soms in enkele dagen bekeken moet ziin en b:; de exoort ge rekend wordt met uren. omdat men hier afhankelijk is van de schepen. Wanneer de besprekingen tot het ge- Advertentie door spierversteviging met Nemekinion Busteverbetering - plaatselijke verma gering - Electrische epilatie. Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 de verfilming waarvan ook in technisch opzicht opmerkelijk veel zorg is besteed. Historisch volkomen verantwoorde decors en kostuums brengen de toeschouwer in de sfeer van het leven van een eeuw ge leden, een sfeer die noodzakelijk is om de tragiek en de symboliek in dit. verhaal me de te beleven en te doorgronden. (Frans Hals) Een kapitein. jong, sterk, eerzuchtig, vaart met een oude schoener naar Mexico. Zijn schuit is lek en hij weet het. Toch probeert hij de over steek te maken en Honolulu te vermij den, waar hij eens voor een navigatiefout voor de raad van de scheepvaart werd ge daagd en bestraft. Een van zijn passagiers wil evenmin naar Honolulu. Daar wacht haar de gevangenis. Zij is mooi en aan trekkelijk. Ze wordt verliefd op de kapi tein. Dan ontwikkelt zich wat men al voelt aankomen: de schuit houdt het niet, de bemanning komt in opstand. Honolulu moet de eerste aanleghaven zijn. Een on derhoudende film, fris als de zee, span ning met romantiek verenigd. Het meest saillante deel van „Neerlands Nieuws" van deze week is wel de repor tage van de verkiezingsdrukte en de rel letjes in Amsterdam. Daar leverden de cameralieden een fraai en voor het onder werp typerend stuk werk. In „Spiegel van Nederland" kan men vooral de Haarlemse bloemenmeisjes be wonderen. wenste resultaat leiden, zal onder de werkgevers een enquête worden gehouden om te onderzoeken, of men voor deze plan nen interesse heeft. De mogelijkheid be staat dat men ook contact opneemt met landbouwers in de Haarlemmermeer, waar men personeel zou kunnen „lenen". Morgen, palmpasen, zullen honderden kinderen van de bij de Haarlemse Katho lieke vereniging voor het gezin aangeslo ten speeltuinen weer hun jaarlijkse palm paasoptochten houden. De anderen trekken in kleurrijke stoeten langs tien verschillende routes door de straten. En natuurlijk dragen zij hun palmpaasstok, soms bijzonder origineel versierd met si naasappelen, palmtakjes, vlaggetjes, al lerlei vruchten, met helemaal in de top een broodhaantje. Aan iedere stoet gaat een muziekkorps vooraf. Hieronder volgen de plaatsen en tijden van vertrek voor de verschillende speel tuinen: „Kindervreugde", vertrek om één uur; „Zaanenoord", half twee; „Kleverpark", vertrek om kwart voor drie van speel plaats Heilige Hartschool: Noordervreugd vertrek om half twee; „Hof van Eden" vertrek om drie uur van schoolplein Geu- sevesperstraat, speeltuin „Overveen", ver trek om één uur van school zusters Korte Zijlweg; „Don Bosco", vertrek om twee üür "v-air speeltuin' V.Maria gaar de"';'vertrek om half drie van speeltuin „Elba", ver trek om drie uur van'speeltuin. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De grote zaal van gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg te Heemstede staat tot en met zondagavond 22 maart ge heel in het teken van de vrije-tijdsbe- steding. Een bijna indrukwekkend teken overigens, omdat de meeste voorwerpen d'e hier zijn geëxposeerd bij de bezoekers een gevoel van respect en oprechte bewon dering opwekken. Want wat sommige in zenders in hun vrije tijd als huisvlijt heb ben vervaardigd zou bijna reden geven tot de veronderstelling, dat hier vaklieden aan het werk zijn geweest, die hun dagelijkse arbeid des avonds thuis hebben voortgezet. Wat. bijvoorbeeld te denken van het com plete ameublement met fraai reliëfwerk versierd of de oude roestige fietsen, die de werkplaats of de zolder van hun restau rateur als nieuw verlieten. Verder zijn er artistiek ontworpen draadplastieken te bewonderen, fraaie handwerken van zeer uiteenlopende aard, modellen van zweef vliegtuigen, schilderijen, een zelfvervaar- digd vergrotingsapparaat met de opmerke lijke fotoresult.at.en daarvan en talloze an dere voorwerpen van praktische of kunst zinnige uitvoering. Zelfs de door de jeugd- band „The Comets" ten gehore gebrachte muziek geschiedt gedeeltelijk op zelfver vaardigde instrumenten, waarvan de ver nuftige slagbas waarschijnlijk met een oude theekist als basis een even amusant als bewonderenswaardig voorbeeld is. Om dan nog maar te zwijgen van de bijzonder mooi aangelegde tuin met vijver, die het midden van de zaal volkomen domineert en welke combinatie van bloemen, planten en bindwerk elke internationale bloemen tentoonstelling zou sieren. Deze huisvlijtexpositie. georganiseerd door de Heemsteedse afdelingen van de Katholieke Arbeiders Beweging en de r.k. Middenstandsvereniging, in samenwerking met de onderlinge tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken", werd vrijdag avond officieel geopend door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, die in een hartelijke toespraak van zijn bewondering voor het tot stand gekomene gewaagde. Daarvoor had de G. J. Willemse als voor zitter van de plaatselijke K.A.B. reeds een kort welkomstwoord gesproken, waarin hij de bedoeling van deze expositie verklaarde. Namelijk om in het openbaar te demonstre ren tot welke fraaie resultaten een enthou siast beoefende liefhebberij kan leiden. Tenslotte betuigde spreker zijn erkentelijk heid tegenover de heren Booms, Hendriks, Klaassen en Verdonschot, wier werklust en energie niet weinig tot het slagen van deze tentoonstelling hebben bijgedragen. Nadat burgemeester Van Rappard de deur van de expositiezaal had ontsloten, maakte men een rondgang over de tentoon stelling, waar alle stands met aandachtige bewondering werden bekeken. Deze expo sitie is nog geopend heden (zaterdag) van 14 tot 23 uur en morgen (zondag) van 10 tot 23 uur. Heemsteedse huisbroetwedsfrijd Het bestuur van de Heemsteedse Vereni ging voor School- en Werktuinen, dat voor de leerlingen van de hoogste klassen der Heemsteedse lagere scholen jaarlijks een wedstrijd in het opkweken van hyacinten organiseert, is sedert vrijdagmiddag ge noodzaakt een nieuwe hoofdprijs aan te schaffen. Want de wisselbeker, die werd uitgeloofd voor de school, waarvan de leer lingen gezamenlijk de mooiste hyacinten zouden inzenden, werd opnieuw toegewe zen aan de Dreefschool, die deze trofee ook reeds in 1954 en 1958 had ontvangen. Dit maal geschiedde dit dus voor de derde keer, zodat deze school de beker thans mag be houden. Dit werd vrijdagmiddag in het „Sport park-restaurant" in Heemstede medege deeld door de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard tijdens de bijeenkomst van de vele honderden leer lingen met hun onderwijzers, die jaarlijks de feestelijke afsluiting van deze wedstrijd vormt. Deze mededeling werd uiteraard met enthousiaste vreugdebetuigingen van de zegevierende leerlingen ontvangen. Ook Fieneke Dijkstra werd daverend toege juicht, nadat de burgemeester had bekend gemaakt, dat zij de mooiste hyacint van de gehele tentoonstelling heeft opgekweekt. Hierdoor kwam Fieneke in aanmerking voor de ere-medaille, die door de burge meester jaarlijks voor deze prestatie wordt uitgeloofd. Daarvoor had burgemeester Van Rappard reeds te kennen gegeven, dat hij altijd met dezelfde vreugde gevolg geeft aan de invi tatie, om de prijzen voor deze wedstrijd te komen uitreiken. Want dit betekent immers telkens het definitieve einde van de winter en is tevens de aankondiging van de nade rende lente. In een tijd als deze, nu steeds meer natuurschoon aan woningbouw moet worden opgeofferd, noemde spreker het aller plicht zoveel mogelijk natuurschoon te ontzien en te beschermen. In Heemstede tracht men dit onder meer te bereiken met. het jaarlijks ox-ganiseren van deze wedsti-ijd, in de hoop, dat de kinderen door de zorgen die zij aan de hun toevertrouwde hyacinten besteden, zullen beseffen dat de natuur buiten de zelfde liefde vei-dient. De burgemeester eindigde zijn toespraak met het laten uit- bi-engen van een hoera voor de jury, waar van de heren J. F. Ch. Dix, J. K. C. Dix jr. en H. Walet, zoveel uren van hun vrije tijd hebben opgeofferd om de bollen te keuren en de prijswinnaars aan te wijzen. Hierna maakte de burgemeester de vol gende namen bekend: Sint Antoniusschool: 1. Gerda Goossens, 2. Anja Goemans. Sint Aloysiusschool: 1. Fred. Lansbex-gen, 2. Piet van Bakel. Sint Augustinusschool: 1. Nellie van der Werf, 2. Truusje Bloem. Bos en Hovenschool: 1. Dick van der Giesen, 2. Beja Kniese. Crayenestcrschool: 1. Saskia Otter, 2. Kees Krabbendam. Dreefschool: 1. Els Veenendaal, 2. Tonia van der Graft. Sint Jacobaschool: 1. Kees Kimmenade, 2. Andree Beijersbergen. Sint Jozefschool: 1. A. van Zeist, 2. Frans van der Knaap. Meer en Boschschool: 1. Leny Siep, 2. Richard de Jong. Nicolaas Beetsschool: Elly van Biezen, 2. Hans de Berg. Voorwegschool: 1. Henny Alkemade, 2. Theo Stegeman. Ereprijs van de burgemeester voor mooi ste bloem van alle inzendingen: medaille voor Fieneke Dijkstra. Wisselbekcr voor mooiste schoolinzen- ding: Dreefschool. Deze school verwierf de beker thans definitief in eigendom, doordat de prijs nu voor de derde keer werd ge wonnen. De jeugdige prijswinnaars werden allen op het podium ontboden en door de burge meester gecomplimenteeerd. Zij ontvingen allen een boek als beloning. De heer J. W. Wichers, de com-ectór van het Kennemer Lyceum in Overveen be schikt over een onuitputtelijke fantasie want donderdag- en vrijdagavond werd in de aula van 't schoolgebouw voor de 35-ste keer een door de heer Wichers geschreven i-evue opgevoerd, die ditkeer de titel „Het komt vast in orde" droeg. In deze revue, die tal van originele vond sten en aai'dige teksten bevatte, worden de plannen voor de toekomstige Kennemer Schoolgemeenschap de fusie tussen het Jac. P. Thijsselyceum en het Kennemer Lyceum aan de kaak gesteld en voorts kwamen er tal van actuele onderwer pen in deze revue aan de orde. Deze 35-ste revxxe van de heer Wichers werd, te oordelen naar het enthousiasme in de zaal, een bijzonder groot succes. Advertentie a.msterdamsevaart20 tel.11053 Ondanks het feit dat het laag water in de Scheveningse haven dit jaar op vlag getjesdag zeer ongunstig valt, heeft de Scheveningse redersvereniging op verzoek van het Comité vlaggetjesdag besloten, dit jaar bij goed weer toch een vlootschouw te houden. Deze tocht met genodigden aan boord voor de Scheveningse kust zal bij hoog water in de avonduren op de zater dag voor Pinksteren worden gehouden. Een van de spectatulaire punten van het programma dat het Comité Vlaggetjesdag heeft opgesteld, zal een grote optocht zijn, die wordt georganiseerd door het Scheve ningse verenigingsleven. Voor deze optocht is door de heer Kolkman reeds een draai boek samengesteld onder het motto: „Van want tot kant". Deze grote optocht zal het hele visserijbedi-ijf van vangst tot export in beeld brengen. Het trompetter- en pijperkorps van de CJMV-Scheveningen zal een drumband- marsconcours rond de Scheveningse ha vens houden, waarvoor een zestiental ver enigingen heeft ingeschreven. De vereniging Oud-Scheveningen stelt een tentoonstelling samen over de visserij en Scheveningse folklore. Deze expositie zal waarschijnlijk worden ingericht in de visafslag.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3