Zeshonderd epileptici gaan wonen in een „dorp aan de rivier" d Geen paviljoens, maar kleine huisjes rondom een kerk 'brieven aan de redactie Parfumerie HILDERING ZATERDAG 21 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BOUWBESLUIT VOOR PROJECT BIJ CRUQUIUS DEFINITIEF Bolsjoi Ballet gaat op tournee naar Amerika Huidige accommodatie sterk verouderd Examens al Drie gewonden bij verkeersongelukken Mr. Van der Goot op Dreef door auto aangereden Gebouw van „Duinweide" is over zes weken klaar Man uit Halfweg verdronken Jhr. Van Nispen zet beursmannen uiteen Studiemogelijkheden na de lagere school Revue van Thijsselyceum Recital Anner Bi jlsma en George van Renesse Congres van Jehovah's Getuigen in Hoofddorp UIT STAD EN STREEK PIANTAARDAPPELEN v. Deursen's Aardappelenbedrijf Expositie van „Start" in Huis Van Looy geopend Zomerprogramma van de Woodbrookers Het ballet van het Moskouse Bolsjoi Theater zal, onder leiding van prima bal lerina Galina Oelanova, een bezoek van twee maanden aan de Verenigde Staten en Canada brengen. Het ballet vertrekt op 16 april. Dit is de eerste keer, dat het Bolsjoi Ballet een tournee door de Verenigde Sta ten maakt. In de landelijkheid van de Haarlemmermeerpolder, vlakbij de plaats, waar de verweerde muren van het Cruquiusmuseum oprijzen uit, het akkerland, zal in de komende jaren een dorpje worden gebouwd. Een dorpje met tientallen gezellige apart staande huisjes en winkeltjes, met groen en bloemen, het geheel gegroe peerd om een kerk. De naam van het dorpje is nog niet bekend, maar binnen vijf jaar zal de eerste fase van de bouw zijn voltooid. Dan zal een deel van de uitbreidingsplannen, die de christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte in Haarlem en Heemstede reeds tal van jaren koestert, zijn verwezenlijkt. Kortelings heeft het bestuur definitief het besluit genomen: Wij gaan bouwen. En dit besluit geldt het nieuwe project voor chronische patiënten op het, reeds tien jaar geleden aangekochte 65 hectare grote terrein van de „Cruquiushoeve" in de hoek, waar Ringvaart, en Kruisleeg elkaar ontmoeten. Reeds lang bestonden er plannen voor de bouw van paviljoens, dienstgebou wen, werkloodsen en zo meer. Doch het bestuur heeft deze plannen, die reeds vaste vorm hadden aangenomen er was ook reeds een maquette vervaardigd volkomen laten vallen. De ideeën over een goede verzorging van langdurig te verplegen patiënten zijn de laatste jaren zo grondig gewijzigd, dat het bestuur zelfs blij is, dat. de bouw niet eerder is begonnen. Er komt geen complex met, paviljoens en andere gebouwen, maar een landelijk dorpje, zoals we hierboven reeds beschreven. Reeds veel is er gepubliceerd over het prachtige werk, dat de vereniging in haar Inrichtingen „Meer en Bosch" in Heem stede en „Bethesda-Sarepta" in Haarlem medisch, sociaal en pedagogisch voor lijders aan vallende ziekte doet. Maar de gebou wen zyn, hoe goed en degelijk overigens, sterk verouderd. De inrichting voldoet niet meer aan de eisen van de moderne verple ging. Zeshonderd patiënten, onder wie ge middeld 250 kinderen, zijn samengepropt op de twee veel te kleine terreinen in Heemstede en Haarlem. Er is dringend be hoefte aan betere huisvesting en meer verpleegruimte. Men wil de klinische en chronische patiënten scheiden. Bovendien moet er een eind komen aan de wacht lijsten, waarop patiënten vaak een jaar voorkomen, eer zy kunnen worden opge nomen. Een vooruitziend bestuur kocht tien jaar geleden de „Cruquiushoeve" en later nog een andere boerderij aan. Op de eerste lentedag van 1951 plantte mevrouw E. E. JonkheidPeereboom, secretaresse in het bestuur, de eerste boom van de vele, die het 65 ha grote terrein zullen beschutten tegen de wind. De steunorganisatie van de vereniging „De Macht van het kleine", zette haar actie voort. Van de driekwart miljoen gul den, waarnaar men in eerste 'instantie streefde, is nu 250.000 bijeen en dit be drag vormt een onderdeel van de reële basis, die thans is gelegd en waarop de bouwplannen vaste vorm gaan aannemen. Dagelijks rijden patiënten al in een auto busje naar het terrein om voorbereidend werk uit te voeren. Dit werk vormt een onderdeel van de arbeidstherapie. die bij de verpleging van epileptici zo'n grote rol speelt Arbeidsmogelijkheden In het dorpje bij de Ringvaart zullen om te beginnen ongeveer zeshonderd patiënten gaan wonen. Naast de huisjes, waarin zij in kleine groepen worden ondergebracht, komt er woongelegenheid voor het perso neel, een kerk en winkeltjes. Het is de be doeling. dat het dorp zich zelf zoveel mo gelijk kan bedruipen. In de winkeltjes zul len patiënten onder toezicht van personeel allerlei kleine dagelijkse levensbehoeften verkopen. De patiënten zullen zelf de huis jes schoonhouden en voor het onderhoud van de tuin zorgen, kortom er zal voldoen de arbeidsmogelijkheid worden geschapen. In de nederzetting zal plaats zijn voor honderd langdurig te verplegen kinderen. Men zal zich nu afvragen: Blijft het negen hectare metende centrum „Meer en Bosch" in Heemstede op de oude, ver trouwde plaats staan? Het antwoord luidt bevestigend. ..Meer en Bosch" blijft be staan voor louter klinische en subklinische patiënten, dus zy, die na korte of langere tjjd genezen naar hu's gaan. Behalve de nieuwe bouw bii de Cruquius vormt ook de modernisering van „Meer en Bosch" een onderdeel van de plannen. De inrichting „Bethesda-Sarepta" in Haarlem, waar op een terrein van drie hectare ruim 150 ernstig zieke mannen en zwaar gestoorde jongens te krap zyn ge huisvest, zal worden opgeheven op het moment, dat in de Haarlemmermeer het „dorp langs de rivier" zyn poorten zal openen. Van de 450 patiënten op ..Meer en Bosch" gaan de chronische mèt de 150 patiënten uit Bethesda-Sarepta in het dorp wonen. Advertentie Ceta-Bever Velpon Cetalac plastlcverf Gupa kneedbaar hout Snelflx snellijm Cetaflex koudlijm - Nedo-Max Bullenbijts ete. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo- c-erd tot doctor in de geneeskunde W. F. D. Mal- erbe te St.ellenbosch (Zuid-Afrika). Amsterdam. Gemeente Universiteit.. Doctoraal examen Engels: me.i. A. E. Gigengack. Heemste de: mej. E. A. J. Bulten en N. M. Seller, beiden 'e Amsterdam. Doctoraalexani^n psychologie met lof: G. J. S. Wilde. Amsterdam. I.eiden. Gepromoveerd tol doctor in de wis- en natuurkunde: W. J.,Mijs, Oegstgeest. Rotterdam. Doctoraalexamen economische we tenschappen: W. F. Janssen van Raay, Rotterdam. In totaal zullen daar en op „Meer en Bosch" 900 a 1000 patiënten kunnen wor den verpleegd. Hoewel de vereniging hét etiket „christelijk" draagt, biedt zij hulp aan epileptici van alle gezindten. Ook in het dorp zullen de patiënten, of zij nu hervormd, gereformeerd, room-katholiek. doopsgezind, remonstrants, luthers, baptist of helemaal niet godsdienstig zijn. broe derlijk en zusterlijk bijeenwonen in een vredig-landelijke omgeving. Het hoofdgebouw van „Meer en Bosch", waar dagelijks bestuur en administratie zetelen, blijft het. middelpunt vormen van een gebouwencomplex, dat ge- leidelijk aan zal word,en gemoderni seerd. De pijl wijst de plaats aan. waar het dorp voor epileptici zal verrijzen. De paitënten zullen er wonen in kleine huisjes rondom een kerk, temidden van groen en bloemen. In het dorps straatje komen winkeltjes, waar zij kleine inkopen kunnen doen. Heemstede Vrijdag hebben zich in Haarlem enkele verkeersongelukken voorgedaan ten ge volge waarvan drie personen min of meer ernstig gewond werden. Om zes uur des avonds is een 53-jarige bromfietsberijdsfer op de hoek van de Pijlslaan en de Lorentzkade in Haarlem gevallen waarbij zi.i met het hoofd op Je straat belandde. Zij moest met een sche- delbasisfractuur naar de Mariastichting worden overgebracht. Des avonds om elf uur is een zeer snel fietsende 22-jarige student op de Grote Markt vlak voor 't stadhuis in botsing ge komen met een echtpaar, dat net over stak. De student moest met een schedelba- sisfractuur in zeer ernstige toestand in de Mariastichting worden opgenomen. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Des middags om één uur tenslotte wilde de deken van de orde van Haarlemse ad vocaten, mr. F. van der Goot., die op zijn fiets op de Dreef reed, linksaf de Oranje laan inslaan. De politie neemt aan, dat hij niet voldoende op het achteropkomende verkeer heeft gelet, want toen hij van rich ting veranderde werd hij aangereden door een personenauto. Mr. Van der Goot moest, met een hoofdwond en een hersenschud ding opgenomen worden in het Grote Gast huis. In zijn openingswoord op de jaarverga dering, die de speeltuinvereniging „Duin weide" vrijdagavond in het r.-k. vereni gingsgebouw in Vogelenzang heeft gehou den. deelde de voorzitter, de heer S. van der Vossen, mee. dat het eigen gebouw van de vereniging over ongeveer zes weken gereed zal zijn. Uit de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester bleek, dat het aantal leden thans 170 bedraagt, het aantal dona teurs 60 en dat. de kas mét een voordelig saldo sloot. De heren Zuiderduin en Jochems stelden zich niet. meer herkiesbaar als bestuursleden. In hun plaats werden gekozen de heren K. Warmerdam en J. Dekker. De begroting voor 1959 werd na enige besprekingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uit de rondvraag bleek, dat er nog steeds een grote belang stelling voor de speeltuin bestaat. Daarom werd het betrekken van een eigen gebouw ten zeerste toegejuicht. Vrijdagmorgen is de 33-jarige heer A. Z. de Joode uit Halfweg, toen hij op een werf aan de Grasweg in Amsterdam-Noord werkzaamheden verrichtte aan een speel- boot, uitgegleden en te water geraakt. Na een half uur is zijn stoffelijk overschot op gehaald en naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Vergadering „Bloembollencultuur' Op de algemene vergadering van de Koninklijke algemeene vereeniging van Bloembollencultuur, die op maandag 20 april om half elf in het gemeentelijke Con certgebouw in Haarlem wordt gehouden, zei de voorzitter van „Bloembollencultuur" een uiteenzetting geven over de beurs- plannen, die thans in studie zijn. Zoals wij reeds hebben bericht, heeft het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken in Haarlem reeds een schetsplan voor de verbouwing en uitbreiding van 't Krelage- huis gemaakt. Door deze eerste service van het gemeentebestuui aan „Bloembollen cultuur" hebben B. en W. er blijk van willen geven, hoezeer zij het behoud van de zetel der vereniging op prijs stellen. Er zullen echter in deze vergadering geen voorstellen ten aanzien van het beurs gebouw ter vaststelling in behandeling komen. In mei zal namelijk een afzonder lijke vergadering aan deze kwestie worden gewijd. Teneinde te bereiken dat in de afdelingen deze aangelegenheid zo goed mogelijk wordt doorgesproken, heeft het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" de voorzitters van de afdelingen verzocht de vergadering op 20 april bij te wonen. Dezer dagen is het boekje „Studiemoge lijkheden na de lagere school in Haarlem en omgeving" voor de cursus 19591960 verschenen. De uitgave is ieder jaar moge lijk dank zij de samenwerking tussen de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede enerzijds en de in deze gemeenten gevestigde scholen voor voort gezet onderwijs anderzijds. In een begelei dend briefje omschrijft dc Haarlemse wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, het doel van de uitgave: namelijk de ouders van de leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor g.l.o. en v.g.l.o. een inzicht te geven in de mogelijkheden, welke het openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs in deze gemeenten bieden. Dit doel is ook dit jaar ruimschoots be reikt, want niet alleen wordt een uitvoerig overzicht gegeven van alle dagscholen in de omgeving van Haarlem met vermelding van schoolhoofden. telefoonnummers, spreekuren, opleidingsmogelijkheden en korte kenschetsen van de school, maar ook is er een opsomming gegeven van diverse avondscholen, waaronder scholen voor ulo, v.h.m.o. en nijverheidsonderwijs, de Acade mie voor voortgezet economisch onderwijs en de muziekschool. Voorts is er een lijst van de in deze omgeving gevestigde bu reaus voor school- en beroepskeuze in op genomen. Het geheel is in een fleurig kaftje gesto ken en zal zonder twijfel van groot nut zijn voor allen, die na het verlaten van de lagere school een verdere keuze moeten maken. Grabbelton 1959" In de stampvolle zaal van het gemeen telijk Concertgcoouw in Haarlem hebben Je leerlingen van het Thijsselyceum uit Over- veen vrijdagavond een revue opgevoerd onder de titel „Grabbelton 1959" en on der supervisie van de leraar Duits, de heer J. -J. J. Waldenmaier. Het zeer geva rieerde programma, waarin dit jaar vijf enveertig leerlingen uit alle klassen mee speelden, werd in een bijzonder vlot tem po over het voetlicht, gebracht. Voor de pauze was er een programma van dans, zang en muziek, aan het. begin waarvan de schoolband zich deed horen met. een op vallend goede klarinetsoli. Ook de uitste kende jazz-pianist verdient veel lof. Een bijzondere prestatie was het zingen van een negrospiritual, gezongen door een der tigtal jongens en meisjes, ingestudeerd door een van de oudere meisjes-leerlingen. Dit nummer sloeg zo in, dat het bal later nog eens werd ondergebroken en dit num mer werd gebisseerd. Het grote nummer voor de pauze speelde zich af in de wou den van Elswout waar de ELV-jes en ELV- en 's nachts ronddwalen en overdag de lessen volgen in het schoolgebouw. Ernst en luim van het schoolleven werden hier in een aantal lessen weergegeven, afge wisseld met zang. dans en muziek. Voor al de scheikundeles was een vondst, met name de demonstratie van de verbindin gen der stoffen en het voortbrengen van elektronische geluiden. Ook de ..Kwis" on der leiding van de leraar Nederlands, H. Vogelsane. die dit op geestige wijze deed, oogstte terecht veel succes. Na de pauze kwam wel de clou van de avond, name lijk het. nummer „Ruimtevaart", waar voor enige leerlingen een raket hadden geconstrueerd, waarmede zij een reis door de ruimte maakten. Tijdens die reis brachten zij een bezoek aan de Melkweg Satuvnus, Jupiter, Mars, Venus, de Die renriem. de maan en de zon. De avond werd besloten met een geani meerd bal. Rest nog te vermelden, dat ook de ouders zich op deze avond niet onbe tuigd hebben willen laten. Zij traden voor het voetlicht met een grappig nummer ven oud-hollandse liedjes, met veel zin voor humor. Voor leden van de Heemsteedse Kunst kring trad gisteravond, op de cellist Anner Bijlsma, aan de vleugel begeleid door George van Renesse. Zoals men onlangs heeft kunnen lezen, is deze jonge kunste naar er vorige maand, in geslaagd, mèt twee anderen, een Zwitser en een Tsjech, de eerste prijs te behalen op het interna tionale cellistenconcours te Japala, Mexico; ere-voorzitter van de jury was Pablo Ca sals. De verwachtingen voor zijn optreden waren dus gespannen en het kan gezegd worden dat de luisteraars die naar de foyer van het Minerva-theater in groten getale opgekomen waren, niet teleurgesteld zijn. Reeds in de tweedelige sonate van Bocche- rini waarmee de solist zijn programma opende, kon men evenzeer zijn zeer ont wikkelde rechterhand-techniek als zijn soepele streek bewonderen. Deze instru mentale beheersing bleek de vrucht te zijn van een ingeboren muzikaliteit zoals men kon constateren in Bijlsma's vertolking van de eerste solo-suite van Bach. Zonder storende momenten in de positiewisseling en met een egale maar genuanceerde toon- vorming wist hij het verloop van deze arabeskes op de meest natuurlijke wijze gestalte te geven. Vervolgens bracht hij, kundig begeleid door Van Renesse, de So nate in F op. 99 van Brahms ten gehore, een werk dat in zijn massieve, declama torische stijl weer geheel andere eisen stelde. Wellicht dat. men hier dan ook enige bedenkingen gevoeld heeft door een te kort aan pregnantie, zich uitend in een te weinig kernachtige attaque. Weliswaar be wonderde men in het Adagio wederom een fijn gevoel voor de melodische opbouw, maar in het eerste en derde deel miste men toch de dramatische allure die hier vereist wordt. In zekere zin is deze opmerking ook van toepassing op de wijze waarop de cellist na de pauze de tweede solo-sonate van Badings vertolkte. De uitvoering was in alle schakeringen prachtig afgewogen van klank, de weerbarstige dubbelgrepen kwa men er vloeiend uit, maar men hoorde niet de toon van morbide zelfbeklag die in dit werk van Badings weer overheerst. De concertgever sloot de avond met twee enigszins salon-achtige werkjes uit het klassieke tijdvak: zeven variaties van Beethoven over een thema uit. Mozart's ..Zauberflöte" en de Adagio en Rondo van Weber. In de uitvoering hiervan, evenals in de toegift waarmee hij voor het warme applaus dankte een „Lied ohne Worte" van Mendelssohn kwamen zijn muzikale en technische gaven ten volle tot hun recht. Men heeft een voortreffelijk cellist gehoord die de mogelijkheden bezit om zich te ontwikkelen tot een groot musicus. Sas Bunge De gemeente Hoofddorp zal van 1012 april a.s. als congresplaats fungeren voor de getuigen" van Jehovah uit het westen van ons land. Naar schatting ruim 1200 getuigen uit een gebied dat zich uitstrekt tussen Texel en Leidpn, zullen dit. drie daags congres in de Beurshal in Hoofddorp bijwonen. Het programma bestaat uit lezin gen, demonstraties en opleiding tot predi- kingswerk in de praktijk. Op de laatste dag zal er een openbare lezing worden ge houden. Teneinde de congresgangers zoveel mo gelijk in de gelegenheid te stellen alle dagen op de vergadering aanwezig te zijn, zal een grote huisvestingsactie worden in gezet. In de komende weken zullen getui gen van Jehovah in Hoofddorp en omge- vina van huis tot huis gaan om tegen ver goeding slaapplaatsen bij de bewoners voor de congressisten te verkrijgen. Nieuws in het kort Advertentie Helena Rubinstein's wereldberoemde schoonheidsprodukten en een volledig gamma van haar laatste creaties zijn in onze parfumerie afdeling verkrijgbaar. Een der beste specialistes van dit huis is in onze zaak aanwezig van maandag 23 maart tot en met zaterdag 28 maart a.s. Grote Houtstraat 128 - Telefoon 20536 - Haarlem (Verkort weergegeven) Begraafplaats Kleverlaan. De begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem heeft drie ingangen, waarvan twee aan de Schoterweg. Zou de bevoegde instantie er niet toe kunnen besluiten ook het meest noordelijke hek open te stellen. Voor be langstellenden, die uit het noordelijk deel van de stad komen en die zich meestal naar de aula begeven, kan dan de weg aan zienlijk worden bekort. In de eerste plaats denk ik hierbij natuurlijk aan de voet gangers. G. V. De aula van het mausoleum op de be graafplaats wordt. naar de directeur van Hout en Plantsoenen ons mededeelt slechts enkele malen per jaar gebruikt en bijna alle begrafenissen geschieden in de omgeving van de Kleverlaan. Dan komt Advertcv' DELFLAND-REIZEN NAAR ZONNIG-ZONIERS VAKANTIELAND vraag vandaag nog ons verrassende reisboek /^vj boordevol ideeën voor een fantastische vakantie! DELFLAND REISBUREAU MARKT 28'- DECFT K 1730-2199Ö men bij de abri bijeen. Een enkele maal de ingang aan de Schoterweg open te stel len levert moeilijkheden op, omdat toe zicht nodig is, onder meer om te voorko men, dat kinderen en honden de begraaf plaats oplopen. Daarom meent de directeur dat er geen reden is een tweede ingang te gebruiken. (Red.). Strijdt voor bos. Wel geldt hier het „no men sit omen", de naam zij een voorte ken. Immers de grote kenner der natuur, Jan P. Strijbos, besloot zijn prachtige kleurenfilm „Onze natuurmonumenten", (zie verslag „H.D." in het nr. van 18 de zer) met enige indrukwekkende beelden van de Haarlemmer Hout. Daarbij wekte de redenaar allen op die woudreuzen te gaan zien vóór het te laat is en zij me chanisch geveld zullen worden „onder het mom van verjonging". Het doet deugd, iemand van het formaat van Strijbos, dit vonnis over „la mort sans phrase" (hier: „het er op in hakken maar") te horen vel len. S. J. S. SCHIPPER Muzikale rondwandeling. De Haar lemse Politie Kapel onder leiding van de heer L. D. Beumer, heeft vrijdagavond van zes tot zeven uur een muzikale rondwan deling gehouden door de Thorbeckebuurt in Haarlem. Ondanks de regen bleven de politiemannen dapper doorblazen, hetgeen door de buurtbewoners op bijzonder hoge prijs gesteld werd. Auto omgeslagen. Vrijdagmiddag om kwart over vier is een personenauto in de bocht van kop 90 op de noordelijke rijbaan van de Zeeweg te Overveen omgesiagen. De auto, bestuurd door een zevenendertig- jarige verzekeringsagent uit Haarlem, reed in de richting Zandvoort en slipte bij de bocht door het natte wegdek. De auto reed de middenberm in en sloeg op de noorde lijke rijbaan om. De bestuurder bleef on gedeerd. De auto werd aanzienlijk be schadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Verlenging. De jubileumactie van de Grote Houtstraat Vereniging in Haarlem „Kijk U rijk" is in volle gang. Er zijn reeds enige honderden inzendingen ont vangen. Om een groter aantal mensen in de gelegenheid te stellen tot deelneming van deze jubileumactie „Kijk U rijk", heeft het bestuur van de Grote Houtstraat Ver eniging besloten de inzendingsdatum tot en met 31 maart te verlengen. Getuige gevraagd. Doordat de be stuurder van een personenauto donderdag middag op de Heemsteedse Dreef bij het linksaf slaan vermoedelijk niet voorsor teerde, ontstond een botsing met een vrachtauto, bestuurd door een 22-jarige Haarlemmer. De politie verzoekt een dame van middelbare leeftijd, die met de chauf feur van de vrachtauto heeft gesproken, zich voor het geven van inlichtingen met haar in verbinding te stellen. Jubileum. Dinsdag 24 maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Krispijn, Dennenstraat 11, Haarlem :n dienst trad bij de n.v. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken. De heer Krispijn is thans vertegenworodiger in buitengewone dienst, belast met bezoeken aan cacaopoe- derverwerkende industrieën in binnen- en buitenland. Advertentie HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde Ged. Oude Gracht 107 Telef. 14245 In het museum „Het huis Van Looy" aan de Kleine Houtweg in Haarlem heeft vrijdagavond de opening plaatsgehad van een tentoonstelling van werken van de groep „Start". Exposities van deze groep worden, onder auspiciën van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. reeds sinds november 1952 in al lerlei plaatsen van ons land gehouden, maar pas nu is Haarlem aan de beurt ge komen, dankzij het initiatief van de heer H. P. Baai-d. voorzitter van de sectie beel dende kunsten van de commissie ter be vordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpex-e schooljeugd. De Haarlemse wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Ge- iuk. die de opening van deze expositie ver richtte, spi-ak er zijn spijt over uit, dat Haarlem geen belangrijke verzameling van moderne kunstwerken bezit en daar om verheugde het hem des te meer :n Haarlem nu een gi-oep jonge schilders te kunnen verwelkomen. De heer Geluk deelde vervolgens mee, da* op 23 maart. 9 en 14 aoril enkele kunste naars. die werk bij „Start" hebben han gen in het Huis Van Looy aanwezig zullen zijn teneinde het publiek indien gewenst uitleg te geven over de geëxposeerde schilderijen. Voorts zal de reeds genoemde commis sie een enquête houden onder de school jeugd, waarbij men allerlei gegevens wil verzamelen over datgene, wat er op cul tureel gebied leeft bij de schoolgaande meisjes en jongens. Deze enquête is in de eerste plaats be doeld voor de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, maar men zal het tevens toejuichen als ook de reeds werkende jeugd en ouderen hieraan zullen deelnemen. Het doel dat de organisatoren van deze enquêtecommissie zich stellen, Is, zoals gezegd, een inzicht te verkrijgen in de wij ze, waarop de jeugd kunst beleeft, mede met het oog op de werkzaamheden van de commissie. Het is haar bedoeling van haar indrukken een verslag in de kranten te geven. Daarbij zal bekendgemaakt wor den, welke naar haar mening de best ge formuleerde inzending is. Formulieren zijn kosteloos te verkrijgen bij de suppoost van het museum. De expositie van „Start" zal tot en met 19 april in Haarlem blijven. De tentoon stelling is geopend dagelijks van 10- 12.30 uur en van 13.30-17. uur; zondags van 14-17 uur. Advertentie DE EERSTE COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu. ZIJLWEG 63 - TELEFÓON'I5141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers houdt gedurende de zomei-maan- den opnieuw een aantal cursussen, die be doeld zijn om de deelnemers een zinvolle en tegelijk ontspannende vakantie aan te bieden in Bentveld. Het zomerprogramma luidt: 25 juli tot 1 augustus: „Achter de muziek aan1 tot 8 augustus: „Het moderne theater en de moderne roman"; 8 tot 15 augustus: „Zo kan het ook! het gèzin, mensen in wording" en 15 tot 22 augustus „Gestalten der vrijheid".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9