Vader, moeder en 9 kinderen!! „Het donker boven aan de trap" Student zit beklemd in grotspleet bij Derby Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 3 MAART 19 59 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee gewonden bij aanrijding Vijf doden in het verkeer Baby in kinderwagen door auto gedood Vice-admiraal C. de Vos van Steenwijk 4' Onderwijsvoorzieningen in Heemstede Veel afgebroken partijen in VHS-competitie Jaarvergadering KTK Druk bezochte receptie van „Aurora" Ruime nederlaag voor „Haarlem'Mopers Vrijwilligers hebben taak bij maatschappelijk werk A. Kousemaker overleden Sminia winnaar in v. d. Aartsoortpark Liidensherdenkimg in Israel en Jordanië Japanse straaljagers vuren op zeeleeuwen Redding zeer moeilijk Ijsblok in hartje Afrika, een tiende deel gesmolten Erskine Caldwell was zaterdag in Amsterdam Rapiditas en De Blinkert wonnen ClOS-toernoei Nooitgedacht Herten zaaiden paniek in een kippenren Twaalf Jordaanse officieren opgepakt Mejuffrouw Kistemaker wint in Aerdenhout Met zeer veel succes heeft, de toneel groep „Theater" zaterdag en zondag in de Haarlemse Schouwburg het in 1957 door William Inge (van „Kleine Sheba, kom terug" en „Picknick" onder meer) geschreven stuk „Het donker boven aan de trap" opgevoerd. Wij worden daarin, zegt regisseur Jan Teulings ter inleiding, weer geconfronteerd met mensen uit het. leven van alledag. Zij hebben allemaal hun problemen. Dat grote woord wordt door de ongenoemde vertaler gebruikt. In de ons voorgestelde werkelijkheid gaat het echter in hoofdzaak om een gevarieer de- reeks seksuele moeilijkheden. De titel maakt het al duidelijk, dat primitieve ang sten daarbij de hoofdrol spelen, zoals men dat van Amerikaanse toneelschrij vers gewend is. Van dergelijke symboli sche formuleringen van psychologische spanningen is dit veelkleurige drama boordevol. Daarom kan men het bezwaar lijk als modern beschouwen. Als het er gens op lijkt, dan is het op een werk van Strindberg met de techniek van Ibsen en de dogmatische inslag van Freud, het geen erop zou wijzen dat men in de Ver enigde Staten nog druk bezig blijft met het verteren van de gevolgen van de ont dekking van Europa. Men kan alleen theoretisch aannemen, dat het publiek op dergelijke vlottende analyses van hevig gecomprimeerde toe standen zo langzamerhand uitgekeken is geraakt. In de praktijk smult men er nog steeds van. Het lijkt daarbij niemand te hinderen, dat het allemaal door en door sentimenteel is. Maar ja, er worden op het toneel ook zoveel dingen uitgepraat, waarover men in het dagelijks leven niet of nauwelijks spreekt, dat alleen al daar in een langdurig nawerkend brok sensatie steekt. Zo ziet men in deze serie gedurf de illustraties bij populaire verhandelin gen over de liefde ditkeer in hoofdzaak de gevaarlijke gevolgen (waarbij overigens de hachelijkste scène werd weggelaten) van het verwennen van kinderen als de man weer eens een handelsreiziger, waarom niet? te vaak te lang van huis is. Ze worden dan irriterend driftig en op een bijna laffe manier onzeker. De moe der wil ook te ingrijpend het bestaan van haar echtgenoot beredderen. Zij moet dus een heleboel leren. Maar zij heeft het toch heel wat beter dan haar oudere zuster, die zich „vol stopt met eten" omdat zij „in nerlijk leeg" is.. Een merkwaardige episode wordt ver oorzaakt door het optreden van een aar dige Joodse jongen, die tussen de bedrij ven zelfmoord pleegt na blijken van dis criminatie. Dat zou de enige tragische noot in het stuk moeten zijn. Maar de zichzelf schuldig voelende dochter des hui zes staat er niet lang bij stil integen deel, zij holt nog geen vijf minuten na het vernemen van de noodlottige tijding naai de piano om de familie te laten horen hoe mooi zij Chopin op de piano kan vertol ken. Zoals men bemerkt, sta ik tegenover dit opus van Inge sceptischer dan ten aan zien van zijn vroegere produkten. Dat is misschien mede een gevolg van het toe doen van de regisseur, die de stelregel „jongens, we zullen ze eens lekker laten smullen" gehuldigd lijkt te hebben. Daar bij had hij dan het nadeel te overwinnen van een geenszins homogene bezetting van niet steeds de aangewezen krachten. Bern- hard Droog is een prima acteur en dat be wees hij ook nu, maar hij kon toch moei lijk de ontembare vrijheidsdrift waar ma ken van de gewezen cowboy, die als een drieste veroveraar het mooiste meisje van Oklahoma City schaakte. Anny de Lange vond als de troetelmoeder wel gevoelige nuances van toon, maar men mag wensen dat men haar voldoende kansen zal geven in een ander emplooi om eindelij': eens los te komen van de manieren, waarmee zij tot dusver haar rollen in het heden daagse repertoire klaarspeelt. Enny Mols de Leeuwe stortte zich met veelzijdige vaardigheid in de typering als de boven genoemde zuster, maar gelukkig et vol doende beheersing om de lach en de traan uit één wezen te laten "oorlvloeien. Henk Schaer was haar uitgedoofde huwelijks- Advertentie Zondagavond om kwart over elf is een 44-jarige bewoner van de Parklaan in Haarlem op het kruispunt Jansweg-Park- straat-Lange Molenstraat in Haarlem bij het oversteken aangereden door een mo torrijder, een 22-jarige Haarlemse druk ker. De motorrijder gaf nog een signaal, doch di voetganger, die hardhorend is, heeft dit waarschijnlijk niet gehoord. Toen de motorrijder remde, slipte hij toch nog even tegen de voetganger aan. Beiden vie len. De voetganger kreeg een zware her senschudding en een wond boven het rech teroog, de motrrijder een hersenschudding en schaafwonden aan het gezicht. Beiden werden naar het Grote Gasthuis overge bracht, waarna de motorrijder naar zijn woning werd vervoerd. Een negentienja rig meisje, dat op de duo van de motor zat, sprong er op het laatste moment af en verd niet gewond. De kleine Hugo van Rooy met Anny de Lange en Bernhard Droog in het door „Theater" gespeelde familie drama van William Inge. partner in de afdeling ellende-waar-men- zich-bjijmoedig-doorheen-moet-slaan. De beste prestaties kwamen van de jon gere generatie. Waardering heb ik voor al voor de aandoenlijk zuiver gespeelde dochter van Winnifred Bosboom, naast wie Ingeborg Elzevier als een uitgelaten bak vis voor het nodige contrast zorgde. De kleine Hugo van Rooy, die niet veel ouder zal zijn dan het twaalfjarige jongetje dat hij moest voorstellen, vervulde zijn bij zonder moeilijke taak met een bewonde renswaardige combinatie van kracht en ernst, met vooral een natuurlijk tempe rament in de explosieve scènes. En erg mooi was de Sammy Goldenbaum van Maxim Hamel, die meer sympathie ver diende dan zijn medespelers op gezag van William Inge aan hem mochten spende ren. Hans van Norden ontwierp het goede decor. David Koning In het Groningse dorp Siegerswoude (bij De Wilp) is zondag een auto ingere den op een kinderwagen. Een meisje van vier maanden, Roelfke de Jong, werd bij dit ongeluk gedood. De moeder van de baby was naar de kerk gegaan, nadat zij het kind in de wa gen neeigezet had in het voortuintje van een buurvrouw, die zolang een oogje in het zeil zou houden. Een andere kerkganger, die zijn auto ter plaatse wilde parkeren, moet daarbij op het gas- in plaats van op het rempedaal getrapt hebben, waardoor de auto recht op de kinderwagen inreed en deze geheel vernielde. Het kind moet vrijwel onmiddellijk dood geweest zijn. De automobilist bezit geen rijbewijs. Hij be stuurde de auto onder toezicht van zijn zoon. De twintigjarige mej. J. Roelofsen uit Lunteren is dodelijk verongelukt toen zij, rijdend met haar bromfiets, op een kruis punt in Barneveld tegen een vrachtauto botste. Zij werd over de grond geslingerd en lie zeer ernstige hoofdwonden op. Ze overleed in een ziekenhuis. De 31-jarige M. Bakker, die vrijdag ochtend op Texel van een driwielige kar was gevallen toen het paard op hol sloeg, is zaterdag in een ziekenhuis in Den Hel der aan zijn verwondingen overleden. Zondagavond zijn de boswachter J. van den Brink, zijn vrouw en hun 27-jarige dochter Ch. M. van den Brink, toen zij op de Schelterskamoweg in Bennekom rechts van de weg wandelden, door een bromfietser met grote snelheid van achter aangereden. Juffrouw van den Brink werd ernstig gewond en is vanochtend over leden. Haar vader kreeg een diepe hoofd wond. Mevrouw Van den Brink bleef on gedeerd. De bromfietser G. de R. uit Ben nekom, die in kennelijke staat van dronken schap verkeerde, kwam bij de botsing te vallen en brak zijn sleutelbeen. De 74-jarige bromfietser G. Evers uit de Lutte (Twente), is bij een aanrijding op de weg tussen Oldenzaal en Ootmarsum zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Oldenzaal is overleden. E. reed in de richting van Ootmarsum. Ter hoogte van de Oldenzaalseweg in de gemeente Rossum is hij vermoedelijk plotseling links de weg overgestoken, waardoor hij werd aange reden door een hem achterop komende personenauto. In Gorssel is op 73-jarige leeftijd over leden vice-admiraal titulair C. baron de Vos van Steenwijk. Het stoffelijk overschot zal dinsdag in Gorssel ter aarde worden besteld. Carel baron de Vos van Steen wijk werd 31 juli 1885 te Rotterdam ge boren. Na zijn schoolopleiding kwam hij op 1 september 1901 als adelborst in dienst der Koninklijke Nederlandse Marine. Hij werd op 16 september 1907 benoemd tot luitenant-ter-zee eerste klasse. In het voormalige Nederlandsch-Indië heeft hij de onderscheiding van ridder in de Mili taire Willemsorde verworven, alsmede het ereteken Kleine Soenda-eilanden 1905- 1909. Baron De Vos van Steenwijk is ad junct-gouverneur-generaal van het toen malig Nederlandsch-Indië geweest. Op 1 november 1923 werd hij benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van Koningin Wilhelmina. Op 17 mei 1928 volg de zijn benoeming tot kapitein-luitenant ter-zee en op 1 februari 1933 tot kapitein ter-zee. Drie jaar later vertrok hij naar Londen, na ontslag uit de zeedienst en de titulaire rang van schout-bij-nacht te hebben gekregen. Na het uitbreken van de tweede wereld oorlog trad hij op 1 maart 1941 wederom als schout-bij-nacht in actieve dienst. Op 1 oktober van dat jaar werd hem de titu laire rang van vice-admiraal verleend. Op 1 april 1946 verkreeg hij eervol ontslag uit de zeedienst en werd hem de rang van vice-admiraal titulair toegekend. Carel baron de Vos van Steenwijk was onder meer ereridder der Johanniter-orde en officier in de orde van Oranje-Nassau. Bovendien zijn hem verscheidene buiten landse onderscheidingen verleend. B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld 3000.beschikbaar te stel len voor een overdekte fietsenstalling ten behoeve van de Crayenesterschool. De raad wordt voorts gelden gevraagd voor het aanbrengen van verduisteringsgordijnen in een lokaal van de Nicolaas Beetsschool, voor een nieuwe taalmethode in de vijfde en zesde klas van de St. Aloysiusschool en voor het aanschaffen van spelmateriaal en schoolmeubeltjes in de St. Antoniuskleu- terschool. F. A. Spinhoven heeft zijn kansen op het clubkampioenschap van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap kunnen handhaven via een overwinning op Brom mer. Ook H. A. v. d. Bogaard handhaafde zijn mooie positie waarvan drs. Bloem ditmaal het slachtoffer werd. Er waren ditmaal opmerkelijk veel afgebroken par tijen hetgeen op een felle strijd wijst. Ver rassingen hebben zich echter niet voorge daan. De uitslagen luiden: Groep 1: J. BlokkerR. Mol afgebro ken, R. van Dijkdrs. R. Bloem 1-0, F. A. SpinhovenP. Brommer 1-0. Groep 2: P. J. FrisP. C. Jorissen 0-1, B. HalberstadtP. C. Jorissen 1-0, J. Haan P. Bottelier remise, I. Marinusmevr. Maljaars-Kok 1-0, P. J. Frismej. N. Bijster afgebr., P. KoezeJ. C. Andersen afgebr., W. KrijnenJ. Bauer afgebr. Groep 3: N. W. HilleW. van Doorn 0-1, ir. B. A. Geerlings-E. Hundepool 0-1, A. H. van KuipersF. E. Hijmans 1-0, G. J. A. WijdoogenTh. Thijsseling afgebr., J. H. .T. TwiskJ. Janzen afgebr., G. de Vries F. J. van Tongeren afgebr. Groep 4: J. ReymerinkP. Rolle 1-0, W. Geuzebroek jr.J. Bruinsma 1-0. De competitie wordt dinsdagavond in ge bouw „Cultura" voortgezet. Onder zeer behoorlijke belangstelling van de aangesloten verenigingen hield de Kennemer Turnkring zaterdagavond zijn jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de grote activiteit, die de ver enigingen in 1958 voor het Kringprogram ma hebben getoond en de grotere belang stelling van gemeentelijke overheden voor de gymnastiekbeoefening op de scholen en bij de verenigingen. Het algemeen, het technisch en het fi nancieel jaarverslag, alsmede het werk programma 1959 en de begroting 1959 wer den na een enkele opmerking goedge keurd. In het algemeen bestuur werden mej. E. Hagens en de heer J. Venings her benoemd; de heer J. Vogel (T.V. Sant poort) werd benoemd tot tweede secreta ris in de plaats van de aftredende heer A. W. Volmer. In de plaats van de heren J. Jagerman en F. W. L. Sauer, die beiden voor het technisch bestuur bedankt hadden wer den gekozen de heer J. Oostdam en H. van Wijnen, resp. leider van Turnlust (Be verwijk en SSH (Velsen). Verder werd nog medegedeeld dat in sa menwerking met de Turnkring Noordhol lands Zuider Kwartier op 25 en 26 april in Aalsmeer een organisatorisch weekend gehouden zal worden in de Oude Veiling met als docenten de heer J. van Leeuwen uit Amsterdam en de heer K. van Driel uit Rotterdam op 8 augustus zal vermoe delijk het heren keurcorps van de KTK een wedstrijd turnen tegen de heren van Friesen-Klafeld (W. Deutschland). Op de receptie, welke de korfbalvereni ging „Aurora" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hield, bleek overduidelijk dat deze vereniging veel sympatie geniet. De KNKB vertegenwoordigd door de heer J. W. Rogge, deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van de bondswimpel. Voorzitter H. Arends sprak namens de Haarlemse Korfbal Bond de zilveren jubi- laresse toe en overhandigde naast bloe men een stel korfbalmanden. De dienst van lichamelijke opvoeding was vertegenwoordigd door de heer K.de Graaf; deze sprak namens de verschillen de gemeentelijke instanties vriendelijke woorden; hij kon namens de Sportraad een prachtige bloemenmand overhandi gen. De eendracht der Haarlemse korfbalver enigingen bleek uit een gezamenlijk ca deau, dat door speler D. de Vaal werd aangeboden. „Aurora" werd terreinlint voor een compleet korfbalveld rijker. 's Avonds gaf „Aurora" in gebouw St. Bavo een feestavond. Voor een uitverkochte zaal werd onder de uitstekende regie van P. Haanstra op gevoerd het blijspel in 4 bedrijven „Film maniakken" van Henk Bakker, dat terecht zeer veel succes oogstte. „Aurora" kan met zeer veel voldoe ning terugzien op dit onderdeel der festi viteiten. In het Amsterdamse Bos werd zondag de jaarlijkse veldloopdualmeet tussen de AAC- en „HAARLEM" junioren gehou den. Op het vrij zware, en door de regen zeer glad geworden parcours hebben de Amsterdamse jongens revanche kunnen nemen voor de nederlaag, die zij het vorig jaar in Overveen leden. Het werd nu een ruime en ook zeer verdiende overwinning voor de AAC-ers. Slechts bij de categorie van de B-junio- ren kon een „Haarlem"-overwinning wor den geboekt. Want hoewel Mons Weyers bij een val een flinke kniewond opliep, ze gevierde hij toch met grote voorsprong op zijn clubgenoot Bestebreur, die overi gens zeer verdienstelijk debuteerde. Bij de A-junioren kon Kiewit zijn beloften, die hij het vorig jaar deed, in deze wedstrijd nog niet inlossen, want in de AAC-er De Vries moest hij met ruim verschil zijn meerder erkennen, waarbij wel aangete kend dient te worden, dat ook Kiewit een slachtoffer werd van een valpartij. De sprinter Beelen verraste hier door als tweede Haarlemmer door te komen. Bij de C- en D-junioren was de AAC-meerder- heid wel zeer duidelijk, al boden Mulder bij de C- en Vergoor bij de D-junioren goed tegenstand. Na de eindtelling bleek, dat AAC 185 punten en Haarlem 127 pun ten verzameld hadden, waardoor AAC houder werd van het Pontiac-schild. Tijdens een in het Nutsgebouw te Haar lem gehouden bijeenkomst van de afde ling Haarlem van „Humanitas" heeft de maatschappelijk werker van deze vereni ging, de heer J. A. Gerzon, in een cause rie voor een aantal vrijwillige medewer kers en medewerksters de taakverdeling en de verhouding tussen de beroepskracht en de vrijwillige krachten bij het maat schappelijk werk belicht. Spreker ging diep in op de betekenis van het maatschappelijk werk in de hui dige tijd, waarbij hij er van uitging dat het werk in de eerste plaats verricht be hoort te worden door de vrijwillige me dewerkers en gebaseerd dient te zijn op de waardering en het verantwoordelijks- gevoel van de mensen jegens elkaar. Om deze reden alleen reeds, zal het werk steeds moeten worden verricht in samenwerking en overleg met anderen: in tegenstelling tot vroeger wordt meer en meer gewerkt in teamverband. Een wer ken op eigen initiatief en uitsluitend uit het eigen gevoel, moet ten stelligste wor den afgeraden. Tenslotte kan worden gesteld, dat in het georganiseerde maatschappelijk werk zoals dit door „Humanitas" wordt ver richt, de vrijwillige medewerker zich bij zijn taakverrichting ervan bewust dient te zijn, dat hij bij vraagstukken waarvoor deskundige beschouwing en een speciale aanpak vereist is, kan steunen op de des kundigheid en ervaring van de beroeps kracht. Spreker kon tot zijn genoegen vaststel len, dat de praktijk heeft aangetoond, dat in de afdeling Haarlem van „Humanitas" inderdaad een dergelijke taakopvatting en samenwerking tussen de vrijwillige krach ten en de maatschappelijk werker be staat. Na discussie kon worden ingestemd met het voorstel van het bestuur om deze op vattingen omtrent de praktische taakver richting in het schema, dat aanvankelijk uitgangspunt van het gesprek was, samen te vatten. Na de pauze werd de heer J. Siegerist in de gelegenheid gesteld zijn dia's over zijn trektocht door Denemarken te verto nen, welke een goede indruk gaven van de woon- en levenswijze in verschillende delen van dat land. De heer Siegerist be sloot de vertoning met het projecteren van een aantal herfst- en winterbeelden, on der meer opgenomen in de Kennemerdui- nen. Uit de enthousiaste reacties en vra gen bleek dat de dia's en de daarbij gege ven toelichting van de heer Siegerist met veel interesse waren gevolgd. Te Overveen is op éénenzeventigjarige leeftijd overleden de heer A. Kousema ker, oud-directeur van het kantoor Haar lem van het vrachtvervoerbedrijf Van Gend en Loos. Op 1 februari 1888 werd de heer Kousemaker in 's-Gravenpolder ge boren en toen hij zeventien jaar was trad hij in dienst bij Van Gend en Loos in Goes. Anderhalf jaar later vertrok hij naar Hel mond en in 1904 naar Antwerpen. Zeven jaar werkte de heer Kousemaker in Bel gië, waarna hij naar Arnhem werd overge plaatst, waar de toenmalige hoofdinspec tie van Van Gend en Loos was gevestigd. Op tweeëndertigjarige leeftijd werd de heer Kousemaker benoemd tot agent met de titel onderdirecteur van het kantoor te Zeist, waar hij negentien jaar de leiding had. Na enige tijd in Amersfoort werkzaam te zijn geweest werd de heer Kousemaker in 1941 benoemd tot directeur van het kan- pensioengerechtigde leeftijd verliet de thans overledene op 1 maart 1953 het bedrijf van Van Gend en Loos na een be langrijke staat van dienst van achten veertig jaar. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op donderdag 26 maart om twee uur op de begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal De eerste wielerwedstrijd van het sei zoen in het „Van der Aartsportpark", die zondag door het Haarlemse „De Kam pioen" werd gehouden, is gewonnen door Eddy Sminia. Hij zegevierde in de eind sprint van een compact peloton. Deze wedstrijd, welke over één uur ging, droeg een levendig karakter. Al meteen na de start gingen Hendriks, Bouma en Van der Geest aan de haal. Zij werden echter weer door het peloton ingelopen. En zo verging het al de andere demarran- ten. Het peloton bleef op zijn hoede. Noch tans scheen Bouma, die vijftien ronden vóór de finish het hazenpad koos, in zijn opzet te zullen slagen. Maar in de slotfa se van de strijd wist het peloton ook hem weer te achterhalen, zodat een massa sprint de beslissing moest brengen. En daarin toonde Sminia na een felle strijd met Van Egmond en Riethoff zich de sterkste. De uitslag luidde (A- en B-klasse): 1. Sminia, 2. Van Egmond, 3. Riethoff. 4. Hendriks, 5. H. Peters, 6. Bouma, 7. Blom- maert. 8. ex aequo: het peloton. Bij de C- klassers, die een wedstrijd over 'n half uur reden, werd Van der Horst geklopt door Kaam. ROME (UPI) Krachtens een bijzondere regeling tussen de regeringen van Israel en Jordanië is het buitenlandse Christenen toegestaan tien dagen in het Heilige Land te verblijven, zodat zij alle plechtigheden van de Goede Week en het hoogfeest van Pasen daar zouden kunnen bijwonen.. TOKIO (UPI) Japan heeft de oorlog verklaard aan 5.000 zeeleeuwen, die zich bij de noordkust van Hokkaido ophouden. De dieren zulen worden aangevallen door marinevaartuigen'en straalvliegtuigen van het type Sabre. De dieren hebben de vis serij al een schade van naar schatting' een half miljoen gulden bezorgd. De regering hoopt ze gedecimeerd te hebben voor in mei de vangst op zalm, haring, makreel en enkele andere vissoorten begint. De regering van de prefectuur Hokkai do is voornemens de zeeleeuwen ook te vangen met walvisjagers, die gecharterd zullen worden. De zeeleeuwen kozen maanden geleden de omgeving van het eiland Etorofoe, be noorden Hokkaido, tot hun nieuw werk terrein. De vissers probeerden de dieren te verjagen door met geweren op hen te schieten en door explosies te bewerkstel ligen, maar de zeeleeuwen trokken zich daar niets van aan, consumeerden alle vis en vernielden de netten. I DERBY (Engeland) (UPI) Tijdens een verkenningstocht door onderaardse grotten nabij Derby, in Engeland, is een 20-jarige student in de economie zondag van zijn metgezellen af geraakt en in een 14 meter diepe schacht gevallen, waar hij beklemd is geraakt. Drie van zijn metgezellen trachtten hem te bevrijden, de vier anderen keerden naar de oppervlakte terug om hulp te ha len. Uit de wijde omtrek stroomden des kundigen toe. De lucht in de grot werd, toen er zoveel mensen waren, steeds slechter en ondanks de zuurstof, die een arts van de R.A.F. hem toediende, is de student, Neal Moss, bewusteloos geraakt. Nog steeds wordt gewerkt om Neal los te krijgen, maar men heeft nog niets kun nen beginnen. Als men de student uit de „schoorsteen" onder de grond bevrijd heeft, dan zal het nog drie uur kosten hem boven de grond te krijgen. Vanochtend is men begonnen een hijs stelling boven het gat te bouwen, waarin Neal Moss in staande houding ingeklemd zit. Men wil trachten een redder met het hoofd omlaag in de nauwe buis te laten zakken. De man moet dan een touw vast maken om de schouders van de bewuste loze student, zodat hij opgehesen kan wor den. LIBREVILLE. GABOEN (UPI) In Li- brevile in de republiek Gaboen is zater dag het drie ton wegende blok ijs uit Noor wegen aangekomen, dat deze lange reis moest maken om aan te tonen, hoe goed een nieuw soort verpakking de hitte zou weren. Welnu, van de 3.050 kilogram ijs, die in Noorwegen ingepakt werd in ge teerd en geolied papier, glasfiber en teer- doek, is op de 12.000 kilometer lange tocht 335 kilogram verloren gegaan, ruim een tiende deel. Het is een avontuurlijke tocht geweest voor de acht mannen die met het vervoer belast waren. Via België en Frankrijk kwam de expeditie aan de Middellandse Zee, die per vrachtboot werd overgesto ken. Na Algiers kwam de hete Sahara, waar de Franse troepen speciale maatre gelen troffen om de expeditie te bescher men tegen eventuele hinderlagen van re bellen. Alles ging goed tot in Kameroen in Centraal-Afrika, waar de expeditie een tijdlang moest wachten voor de rivier de Sanaga, totdat zij een speciale vergunning hadden gekregen om met deze zware last de enige brug in de wijde omtrek over te steken. Het was de bedoeling, dat het ijs over land verder zou gaan naar Lamba- rene, de standplaats van Albert Schweit zer. maar tengevolge van allerlei moeilijk heden werd tenslotte besloten de vracht wagen in Doula aan boord van een boot te rijden, die de expeditie naar Libreville bracht. De driehonderd kilo medische voor raden. die met. het ijsblok meegevoerd werden, zullen nu van hieruit bij dr. Schweitzer in Lambarene bezorgd worden. De Amerikaanse schrijver van „God's litte acre", Erskine Caldwell, thans vijf envijftig jaar oud, heeft zaterdag in Am sterdam doorgebracht. Met zijn vrouw Virginia kwam hij uit Kopenhagen op Schiphol aan en reed direct per auto naar het Amstelhotel in Amsterdam. Daar ver telde hij aan verslaggevers een rondreis te maken langs de uitgevers van zijn boeken en in de verschillende Europese landen. Zondag vertrok hij via Zürich naar Mün- chen. Begin april reist hij terug naar zijn verblijfplaats in San Francisco. Van Caldwell's hand zijn tot nu toe vijf endertig boeken en ongeveer honderd kor te verhalen verschenen. Met tegenzin ging hij er toe over iets mede te delen over de fabuleuze oplagen, die zijn werken heb ben bereikt. Het was tenslotte zijn vrouw, die het antwoord gaf. Alleen van „God's little acre" zijn al negeneneenhalf mil joen boeken gedrukt. De totale oplaag van al zijn boeken overschreed in juni 1957 reeds de vijftig miljoen, verschenen in tweeëndertig verschillende talen. „Zelf heb ik nooit geweten, dat ik schrij ven kon", zei Caldwell. Tot zijn dertigste jaar verdiende hij zijn brood met allerlei baantjes zoals arbeider in de katoenindus trie van de zuidelijke staten van Noord- Amerika, als kok en als kelner tussen de mensen over wie hij later zijn boeken zou gaan schrijven. Hij begon tenslotte zijn schrijverscarrière als verslaggever bij diverse dagbladen in deze streken. Deze maand verschijnt in Amerika zijn nieuwste boek „Claudelle Inglish". Zaterdag hield de ClOS-club op de vel den van „Duinlust" in Overveen zijn jaar lijks zevenhandbaltoernooi. Ondanks de regen en de vrijwel onbe speelbare velden hebben wij toch nog kun nen genieten van enthousiast en vaak aar dig zevenhandbal. Zevenhandbal heeft vooral voor de toeschouwer eigenschappen die het als kijkspel aantrekkelijker maakt dan elfhandbal en de snel wisselende kan sen zijn hier niet vreemd aan. Bij de heren gaven de ploegen elkaar maar heel weinig toe. Met nog een wed strijd te spelen leidde CIOS 2, maar in de laatste wedstrijd tegen hun mede-cursis ten die het .eerste" vormden, sprak de ri valiteit een woordje mee. CIOS speelde met een zege de beker in handen van Ra piditas Bij de dames mocht De Blinkert na afloop de beker uit handen van de direc teur van het CIOS, de heer W. Dooijes. ontvangen. De resultaten waren: Dames: De BlinkertConcordia 2-0; Ra piditasIJmond 0-2; De BlinkertIJmond 3-1; ConcordiaRapiditas 3-0; De Blinkert Rapiditas 9-1 en ConcordiaIJmond 1-0. Eindstand: 1. De Blinkert 6 pnt.; 2. Con cordia 4 pnt.; 3. IJmond 2 pnt.; 4. Rapi ditas 0 pnt. Heren: De BlinkertRapiditas 2-3; IJ mondCIOS 2-1; RapiditasCIOS 2 1-4; De Blinkert—CIOS 4-7; IJmond—CIOS 2 0-5; CIOS—Rapiditas 1-7; De Blinkert— CIOS 2 2-2; RapidiasIJmond 4-2; CIOS CIOS 2 4-2 en De BlinkertIJmond 2-2. Eindstand: 1. Rapiditas 6 pnt.; 2. CIOS 2 5 pnt.; 3. CIOS 4 pnt.; 4. IJmond 3 pnt.; 5. De Blinkert 2 pnt. i Het gezin Strijbosch, dat een huisje aan de buitenkant van het Drentse dorpje Nooitgedacht bij Rolde bewoont, heeft gisteren een opwindend uurtje beleefd. Terwijl de huisgenoten aan de koffie zaten, kwam een drietal herten, twee reeën en een bok, uit het bos aan de overzijde van de weg op het huis afstormen, waar zij in volle vaart blindelings tegen het twee meter hoge ijzergaas om een kippen ren aanvlogen. Het gaas bezweek en de herten belandden temidden van de hoen ders, die luid kakelend in alle richtingen wegstoven. Bij hun pogingen om uit de ren te ontkomen, raakten ook de herten zelf in paniek, waarbij zij zich aan het kippengaas verwondden. De bok bloedde ter plaatse dood; de beide reeën werd later de vrijheid hergeven. BEIROET (UPI) De afgelopen week zijn in Jordanië twaalf officieren gear resteerd, die verdacht worden van een poging om tijdens de afwezigheid van koning Hoessein een staatsgreep te doen, die Jordanië een „Arabisch-nationalis- tisch" regime zou moeten geven. Leider van het complot was een zekere Kassem, die vlak voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten gearresteerd werd, toen de samenzweerders al hadden gemerkt, dat men hun activiteiten observeerde. Alle arrestatiebevelen zijn uitgegaan in opdracht van Samir Rifai, premier van de Jordaanse regering. In Beiroet heeft het blad „Al Jom" ge meld, dat in het Jordaanse leger een groot aantal militairen gearresteerd is, omdat de samenzwering wijd vertakt zou zijn. Op de Jordaanse ambassade zei men van niets te weten. Onder auspiciën van dp Noordhollandse Ruitersportvereniging werd zaterdagmid dag op het Naaldenveld te Aerdenhout een dressuurproef gehouden, die ondanks de minder gunstige weersomstandigheden een uitstekend vei-loop heeft gehad en waar aan behalve door de Haarlemmers ook door de Rijschool Kennemer Gaerde en ruiters uit de omgeving van de Haarlem mermeer werd deelgenomen. In de dressuurproef L, waarvoor negen ruiters en amazones hadden ingeschreven, werd mejuffrouw Kistemaker met Chico uit Hoofddorp op overtuigende wijze door de jury, bestaande uit de heren Klebe en Van Loon, als eerste aangewezen, met een totaal van 282 punten, waarmede zij nog een ruime voorsprong had op mejuffrouw Eysvogel met Kavalier, die met 269 punten als tweede werd geklasseerd. Derde werd de heer Nieuwenhuis met Gnoma, 264 punt-, 4. mejuffrouw L. Groot op Panda van de Rijschool Kennemer Gaerde, 253 punt, 5. de heer Davidson op Paddy, 252 pnt, 6. me juffrouw Schroder met Wartburg van de Kennemer Gaerde, 237 punt, 7. mejuf frouw Zeegers Veckens op Abendstern, 236 punt, 8. de heer Hissink op Jupiter 231 punt en 9. mevrouw Hissink met Mentor. Slechts 2 deelneemsters waren aanwezig voor de dressuurproef M, die werd gewon nen door mevrouw Iburg met Panda van de Kennemer Gaerde met 265 punt, tegen mejuffrouw Schippers met 251 punt. Tenslotte werd een geschiktheidsproef voor rijpaarden gehouden, gescheiden voor senioren en junioren, waarbij exterieur en gangen, het stadium van dressuurafrich- ting en de rijcapaciteiten van de ruiter gezamenlijk werden beoordeeld. Bij de senioren was het wederom mejuf frouw Kistemaker met Chico, die zegevie rend te voorschijn kwam. gevolgd door de heer en mevrouw Hissink met respectie velijk Jupiter en ientor. Bij de jongeren was het de jeugdige mejuffrouw Dorothe Gorter, oud 11 jaar, met Wartburg van de Kennemer Gaerde, die met vlag en wimpel met liefst 40 punten winnares werd, ge- volgt door mejuffrouw Liesbeth Groot op Panda, eveneens van Kennemer Gaerde, met 35 punten. Derde was de heer Nieuwenhuis op Gnoma met 34 punten, 4e mejuffrouw Slijster met Monica met 32 punten. Al met al een geslaagde ruitersportmid dag voor Haarlem en omstreken. Slotkoers Heder vrijdag 12.45 u 3-314 Nederl. '47 93 >4 93% 3% Nedl. 1962/64 97 97!£ Woningbouw 6 lllt8/i« 111% Pr. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam '56 II.. 96%) Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 905* Pr. R'dam '52 II.. 91 Pr. R'dam '57.... 99%) A.K.U 284% 283 Calvé Delft 451 451 Van Gelder Zonen 215 214 K. N. Hoogovens 366 365 Nederl. Ford 234% 23? N. Kabelfabriek. 343 345 gew.Philips Gloeil. 536% 540 Pref.PhilipsGloeil. 234 Unilever (cert.) 465% 467% Unilever (nieuwe) 456 453 Wilton Fyenoord 211 212 Werf Gusto 153% 153'/Ï Dordtsche Petrol. 692'/2 704 Kon. Petroleum f 164.30 f 167.— Billiton 250 25?. A'dam Rubber 87 86 K.L.M 131.— f 130. Hol!. Amer. Lijn 146l/a 143 K.N.S.M 137% 137% N. Scheepv Unie 13? 132'/s v. Nievelt. Goudr 120% 121 Phs. v. Ommeren 239% 240 H.V.A 132% 133 Delimaatschappij f 146.20 f 148. Amsterd. Bank 270% 270% Nat. Handelsbank 144'/s 143Va Ned. Handel Mij 213 Rotterd. Bank 230% 230% Twentsche Bank. 216 Anaconda Copper 71% 70 Bethlehem Steel 51*/» 51*/t U.S. Steel 92% 91% General Motors.. 46-Ü 46 Shell Union 83^ 84% Tidewater. 23%j 24

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11