Eisenhower en Macmillan zijn het eens geworden Schmidt keert vandaag in Nederland terug OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Deze zomer topconferentie ook als ministers falen Opstand tegen Chinezen zou zich over Tibet uitbreiden Verbindingen met New Delhi verbroken Geen klachten over behandeling in Indonesische gevangenschap 73e JAARGANG No 215 MAANDAG 23 MAART 1959 304e JAARGANG No 63 De kabinetsformatie Prof. Beel brengt woensdag rapport uit aan de Koningin ^Xv :^rV7- Koning Boudewijn brengt staatsbezoek aan Nederland Aanhoudend zacht Beenmergtransplantatie Het woord is aan Evert Vermeer opgenomen in ziekenhuis te Naarden Vrijlating van Schmidt nader toegelicht Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nadat hy zaterdagmiddag nog een on derhoud had gehad met mr. Cals, de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in het demissionaire kabinet, heeft de informateur prof. mr. Beel heden ochtend een gesprek gehad met mr. Bur ger (P.v.d.A.). Voor vanmiddag staat op het program een conferentie met prof. mr. Romme (K.V.P.), dr. Tilanus (C.II.) en dr. Bruins Slot (A.R.) tezamen. Dinsdagochtend volgt nog een gesprek met prof. mr. Oud (V.V.D.). De informa teur, die verleden week ook reeds met deze fractieleiders besprekingen heeft gevoerd, zal woensdag rapport aan de Koningin uit brengen. Vermoedelijk zal dit op paleis Soestdijk geschieden. (Van onze correspondent in Washington) GETTYSBURG, 22 maart. - President Eisenhower en premier Macmillan zijn het erover eens geworden dat deze zo mer een topconferentie zal worden ge houden, tenzij de Russen zich op grove wijze anti-westers zouden tonen en de kansen op enigerlei compromis bij voor baat zouden vergooien. Dit is de kern van de nota, die de westerse mogend heden binnenkort naar Moskou zullen verzenden. De bewoording, waarin de nota zal zijn gesteld, kan vrijwel over- Voor het doorkruisen van de geweldige sneeuwvlakten in de Sovjet-Unie heeft de hondenslede, waarvan men vroeger in vele toonaarden placht te lezen, hoezeer zij in trek was bij grote horden hongerende wolven, allang afgedaan. De wolven hebben het nakijken bij deze door een propellor aangedreven slede, die is ontworpen door een Rus sische helikopterbouwer. Het geval heeft een 260 pk vliegtuigmotor en kan een snelheid van bijna honderd kilo meter per uur halen. De onderzijde van de skies onder de slee bestaat uit polyethylene om het glijden te ver gemakkelijken. Koning Boudewijn der Belgen heeft het voornemen om op 8, 9 en 10 juli een staatsbezoek te brengen aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard der Nederlanden. LONDEN (Reuter) De speciale corres pondent van de „Daily Telegraph" bericht uit Darjeeling (Bengalen), dat twee Tibe taanse officieren hem verteld hebben, dat geheel Tibet aan de opstand tegen de Chinezen deelneemt. In Lhasa zouden ge wapende burgers samen met het Tibetaan se leger strijden tegen de Chinezen. The Statesman meldt uit Darjeeling. dat er twee kloosters in Lhasa in brand staan. Het blad veronderstelt, dat de Chinese luchtmacht de kloosters heeft gebombar deerd. De telegrafische verbindingen tussen India en Lhasa zyn al verscheidene dagen verbroken. Uit Kalimpong, een plaats die op de grens tussen India en Tibet ligt, wordt bericht dat Gyantse in banden van de Tibe taanse opstandelingen is Gyantse ligt aan de grote verkeersweg tussen India en Lhasa. Deze plaats had een Chinees garni zoen. (UPI) De verkeersweg tussen Gyantse en Lhasa, de heilige hoofdstad van Tibet, is op verschillende plaatsen in handen van de opstandelingen. Te Darjeeling en Kalim pong (India) komen dagelijks vluchtelingen uit Tibet aan. Ook zijn twee leden van de 22 man grote „oorlogsraad" van de opstan dige beweging in India aangekomen. Nabij de diplomatieke missie van India te Lhasa hebben zich onlusten afgespeeld. De voormalige Tibetaanse premier Ngabu Ma- wang Jigmen, die als pro-communistisch bekend staat, is in Lhasa gestenigd door een woedende menigte betogers. SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Hier en daar mist, plaatselijk opklaringen en later kans op regen. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Vluchtelingen en reizigers uit Tibet heb ben verklaard dat Tibetaanse monniken uit talrijke kloosters zich bij de opstandelingen gevoegd hebben. Over. het lot van de Dalai Lama is niets definitief vernomen. De opstand is om hem uitgebroken, omdat in Lhasa de indruk heerste, dat de Chinezen probeerden de Dalai Lama, die geestelijk en tegelijk we relds leider van Tibet is, te onderwerpen aan hun wil. Volgens de laatste berichten heeft de Dalai Lama huisarrest in zijn paleis bij Lhasa. In het parlement van India heeft premier Nehroe maandag de bezorgdheid van zijn regering over het lot van de Dalai Lama uitgesproken en verklaard te hopen, dat deze in veiligheid is. Nehroe deelde mee, dat hij telegrafisch zijn beste wensen aan het volk van Tibet had gezonden. Verder maakte hij bekend, aat de Chi nese autoriteiten in Lhasa al het personeel van het consulaat van India daar in ver band met de ongeregeldheden geadviseerd hadden voorlopig hun intrek te nemen in het gebouw van het Chinees ministerie van Buitenlandse Zaken in die stad. De regering van India had zijn vertegenwoor digers instructie gegeven dit advies niet op te volgen. Het verzoek om naar het Chinese gebouw te gaan, kwam toen de gevechten uitbraken en was vermoedelijk het gevolg van een verzoek om bescherming, dat de consul-generaal van India tot de Chinese autoriteiten gericht had Nehroe verklaarde, dat de loop der ge beurtenissen nog niet geheel duidelijk is, maar dat hij aan de hand der beschikbare inlichtingen had vastgesteld dat geruchten, over een plan van de Chinezen om de Da lai Lama naar China weg te voeren, de oorzaak van de opstand zijn geweest. Een grote groep Tibetanen begaf zich naar de consul van India in Lhasa, om diens hulp te vragen. Drie dagen later kwam een tweede groep, vrouwen dit keer, om hulp vragen. Hoewel de consul niet rechtstreeks tussenbeide kon komen, vroeg hij de aandacht van de Chinese autoriteiten voor de ontstane toestand. Op 20 maart kwam het tot een uitbarsting. Tibetanen en Chinese soldaten raakten slaags in de om geving van het consulaat van India. Nehroe voegde hieraan toe dat, voor zover hij wist, de toestand in Lhasa thans weer normaal is. (AFP) In welingelichte kringen in New Delhi wordt vei-nomen, dat de rege ring in Peking bij de regering van India geklaagd heeft over de activiteit van de Indiase consul-generaal in Lhasa. (Reuter) Nehroe herinnerde in zijn eerder aangehaalde rede onder meer nog aan de „vijf grondslagen voor coëxistentie", die in het verdrag van 1954 tussen India en communistisch China zijn vastgelegd. Politieke waarnemers zien in deze ver wijzing een waarschuwing aan China. Nehroe en zijn regering zouden van me ning zijn, dat de Chinezen door hun op treden in Tibet deze principes hebben ge schonden. eenkomen met de televisierede, die Eisenhower een week geleden heeft uit gesproken. In Washington had men op dat ogenblik echter nog de indruk, dat vooral het verloop van de voorafgaande ministersconferentie zou bepalen, of een topbijeenkomst al dan niet zou doorgaan. Thans is het duidelijk, dat zelfs indien hun ministers weinig zullen bereiken, de hoogste leiders elkander niettemin kun nen ontmoeten. De conferentie tussen de hoogste ver tegenwoordigers van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië heeft geleid tot verheldering van de politieke en militaire situatie in de wereld. Bovendien is de weg geopend tot een lichte ontspanning in de verhouding tussen Oost en West. Zulk een ontspanning zal echter alleen worden bereikt, indi ende in vooruitzicht gestelde ministers- en (vooral) de top conferentie een bevredigend verloop zul len hebben. Wat de verheldering van de internatio nale toestand betreft, zijn er gedurende de conferentie twee dingen duidelijk ge worden: inzake Berlijn en Duitsland be staat er stellig een crisis, die echter niet zo acuut is als sommigen wel menen. De tweede belangrijke conclusie, die men na de conferentie kan trekken is, dat de Duitse situatie gedurende deze zomer niet op de hellihg zal gaan voor een radica le herziening. Van grondige veranderin gen zou men alleen kunnen spreken, indien de kans bestond op een hereniging tussen Oost-en West-Duitsland. Vrijwel niemand is daar echter voor te vinden, al doen alle partijen alsof zij ernstig naar hereni ging streven. Voor Kroesjtsjev is een werkelijke her eniging niet aantrekkelijk, daar de com munisten daarbij in Oost-Duitsland alle macht zouden verliezen. Ook Groot-Brit tannië en Frankrijk hebben hun redenen om sceptisch te staan tegenover Duitse unificatie. Meer dan iemand anders moet Adenauer zich officieel voor hereniging verklaren, doch velen, die de oude separa tist uit het Rijnland goed kennen, hebben de indruk dat Adenauer in de huidige om standigheden een verdeeld Duitsland nog de beste oplossing acht. Sommige idea listische, en sommige doctrinaire, Ameri kanen zijn nog de meest oprechte voor standers van een hereniging van Duits land, doch het standpunt van de Ameri kaanse regering als geheel is thans even eens bepaald door de realiteit, die voorlo pig geen unificatie doet voorzien. Concessies aan Kroesjtsjev De mening wint veld in Amerika, dat Kroesjtsjev het Duitse probleem aan de orde heeft gesteld, teneinde de communis tische positie in Oost-Duitsland te conso lideren en dit gebied officiëler dan totdus- ver een satelliet te maken. Kroesjtsjev hoopt bovendien enige nevenwinst in de wacht te slepen. Deze nevenwinst zou kun nen zijn, dat de kernwapens niet in han den van dt Duitsers zouden komen en voorts dat het Oostduitse regime de facto zou worden erkend. De conferentie in Camp David kan Kroesjtsjev de indruk ge ven, dat hij enige kans maakt ook boven genoemde nevenwinst te incasseren. Met name de Britten immers wensen een soe pele houding aan te nemen tegenover eventuele Oostduitse controleurs van mi litaire konvooien op de weg naar Berlin. Dat betekent geen officiële erkenning van het Oostduitse regime, doch niettemin is het een stap in de richting van de facto-er- kenning. Bovendien zou aanvaarding van de Britse suggesties voor een „gecontro leerde bevriezing" der bewapening van Oost- en West-Duitsland tot gevolg kun nen hebben, dat de Duitsers nooit kern wapens in eigen beheer zouden krijgen. De Britten zijn echter alleen voor een derge lijke bevriezing, wanneer tegelijk een com promis over Berlijn kan worden bereikt. Suggesties van Britten Het moet worden onderstreept, dat deze veronderstellingen, die de Britten in Camp David naar voren brachten, nog niet nood zakelijkerwijs deel zullen uitmaken van de Westerse onderhandelingspositie, wan neer het tot conferenties met de Russen komt. Men kreeg de indruk, dat de Ameri kanen de Britse suggesties over bevrie zing vrij koeltjes hebben aangehoord. Genoemde suggesties zijn met ande re plannen ter bestudering doorgegeven aan de werkgroep van de vier mogendhe den te Parijs. Men verwacht dat de minis ters van Buitelandse Zaken, wanneer zij begin april voor en tijdens de NAVO-bij- eenkomst te Washington zullen zijn, al thans in grote lijnen de westerse onder handelingspositie zullen bespreken. Het definitieve onderhandelingsstand punt zai 't Westen geheim wensen te hou den teneinde zich niet door de Russen in de kaart te laten kijken. Niettemin moet de conferentie in Camp David Kroesjtsjev het gevoel gegeven hebben, dat hij door on derhandelingen een en ander zal kunnen bereiken. Een ding staat echter vast: het Westen wenst niet het evenwicht van krachten in Centraal-Europa te verstoren en is gekant tegen een radicale uitdunning van de troepen in Duitsland of een alge hele terugtrekking, waardoor een gevaar lijk vacuum zou ontstaan. De Britten hopen, dat indien hun be- vriezings- en inspectieplan overgenomen wordt, de spanning in Europa enigszins zal verminderen, waardoor een eerste stap gezet zal zijn in de richting van de liqui datie van het Duitse probleem. Geen extra troepen (UPI) President Eisenhower heeft namelijk beslist, dat er geen extra troepen nodig zijn in Europa als een gevolg van de Berlijnse crisio, aldus bericht de „Co- Advertentie 1e|ifTMM> ELECTRISCHE SCHRIJFMACHINES KANTOORMACHINE- HARTOG Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 50130 lumbia Broadcasting Company" „uit zeer betrouwbare bron". De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad en de Amerikaanse legerbevelhebber in Europa generaal Hodges zouden ll.OOO extra man schappen, meer kanonnen en meer vlieg tuigen hebben gevraagd. Hoewel het ver zoek om gevechtssoldaten niet ingewilligd is, heeft de president volgens Hottelet het zenden van extra atoom-specialisten, meer luchtmacht en een redstoneprojec- tieleneenheid goedgekeurd. De Amerikaanse minister van Defensie McElroy, heeft, naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, in een Congrescommis sie voor buitenlandse betrekkingen ver klaard, dat Amerika bij het uitbreken van een oorlog in Europa zal strijden met alle middelen die het heeft, ook met land strijdkrachten. De Democraat Hays vroeg McElroy waarom Amerika dan toch nog miljoenen uitgeeft voor de grondstrijd krachten van de NAVO en waarom dat in het verleden gebeurd was, als het toch de bedoeling was om de oorlog uit te vechten met raketten en kernwapens. McElroy antwoordde, aldus de zegslieden, dat de oorlog uitgevochten zou worden met alle wapens die ten dienste staan. MOSKOU (UPI) Volgens het Russi sche partijblad Pravda is de Russische re gering bereid al het mogelijke te doen om het nut van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te waarborgen. Slechts als alle onderhandelingen zouden falen, zal de Sovjet-Unie een vredesver drag met Oost-Duitsland sluiten en de be zetting van West-Berlijn als ongeldig be schouwen, aldus Pravda. Radio-Moskou verklaarde zaterdagavond in een uitzen ding voor Noord-Amerika, dat er een len tewind vol verwachting over alle ontinen- ten waait en dat men zich niets beters kan wensen dat dat de Brits-Amerikaanse be sprekingen een topconferentie naderbij zullen brengen. In Washington verluidt, dat een minis- Mariuccia Contin, hel zesjarige Ita liaanse meisje, dat in Parijs behandeld is voor een fatale bloedziekte, is thans in Milaan teruggekeerd. Vier weken geleden, toen alle pogingen om haar te genezen gefaald hadden is zij met haar moeder naar de Franse hoofdstad vertrokken, waar zij een beenmerg transplantatie onderging, die naar het zich laat aanzien, met succes bekroond zal worden. Pas na verloop van ge ruime tijd zal blijken, of haar lichaam thans voldoende gezonde bloed lichaampjes kan produceren, om haar in leven te houden. Marluccia's broertje Alessandro is op achtjarige leeftijd aan dezelfde ziekte overleden. De operatie van Mariuccia werd ver richt door dr. Tremblay, die ook de leiding had bij de beendermergtrans- plantaties op de aan atoomstraling blootgestelde Joegoslavische geleerden. tersconferentie in Genève mogelijk enige weken zal duren, eventueel tot eind juni of half juli. Doch een topconferentie zou volgens president Eisenhower niet meer dan een dag of zes mogen duren. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft verklaard dat men niet te veel van een ministersconferentie mag ver wachten. Overspannen hoop is niet ge rechtvaardigd. aangezien de toestand voor Duitslands hereniging niet gunstig is, zo meent hij. LONDEN (UPI, Reuter) - Zondag morgen omstreeks elf uur is de 56-jarige Nederlandse oud-KNIL-kapitein H. C. J. G. Schmidt, na vijf jaar en drie maanden gevangenschap in Indonesië, in Londen aangekomen, waar hij op het vliegveld hartelijk verwelkomd werd door een aan tal landgenoent. Hij verkeert in goede ge zondheid, zag er gebruind uit en drukte met een stralende glimlach de handen, die hem toegestoken werden. Vermoede lijk zal de heer Schmidt vandaag door vliegen naar Amsterdam, dat in tegen stelling tot zijn aanvankelijke voornemen, nog zondag door te reizen naar Schiphol. Hij wil namelijk eerst nog enkele in kopen in Engeland doen en ook even „uitblazen" na de opwindende gebeurte nissen van de laatste dagen. Op het Lon- dense vliegveld vertelde hij aan corres pondenten van Nederlandse bladen over de reeds gemelde revisie van zijn vonnis waaraan hij zijn plotselinge vrijlating te danken heeft. De Raad van Appèl in Indonesië, bestaande uit drie rechters, wijzigde daarbij zijn straf van levenslang in vijf jaar met aftrek van voorarrest, zodat de heer Schmidt ogenblikkelijk in vrijheid gesteld kon worden. Woensdag j.l. hoorde hij het grote nieuws en nog diezelfde avond vertrok hij met de hulp van de Nederlandse consul in Indonesië naar Singapore. Met een vliegtuig van de Australische luchtvaartmaatschappij „Qantas" is hij vrijdag naar Londen gevlogen. Schmidt werd op London Airport uit naam der Nederlandse regering verwel komd door de consul-generaal der Neder landen, de heer N. Brat. Ook was aanwezig mr. Lips, die hem na het vertrek van me vrouw Bouman als advocaat terzijde heeft gestaan. Onze correspondent in Londen meldt: Het schijnt in de bedoeling te liggen dat de heer Schmidt een bezoek zal brengen aan prof. Beel, maar hy voelt waarschyn- lyk weinig voor een demonstratieve ont vangst. Die indruk kreeg men tenminste bij het gesprek na zyn aankomst in Londen, waarby hy niet de minste blyk gaf van enige verbittering over de behandeling van zyn zaak, noch over zyn gevangenschap. Voordat het vonnis werd uitgesproken, heerste er in Indonesië een enorme belang stelling voor zijn zaak, die de rechterlijke macht onder zekere druk plaatste en mo gelijk heeft beïnvloed. De heer Schmidt weigerde echter hierop nader in te gaan. Later zal hy „misschien nog wel iets hier over te zeggen hebben", maar hoe ver hy daarby zal gaan, weet hy nu nog niet. Ken nelijk wil hy vooral ook rekening houden met anderen, die nog in Indonesië gevangen zitten. De heer Schmidt maakt een kalme in druk en toonde zich zeer opgewekt. Hij droeg een nieuwe regenjas en een kostuum, dat de gevangenisautoriteiten voor hem hadden laten maken van stof, die hij van de Nederlandse consul-generaal in Indone sië, de heer Van Ravensteyn, gekregen had. „Deze laatste heeft steeds uitstekend voor mij gezorgd," zei Schmidt. „Gerieflijk De eerste tijd van zijn gevangenschap in diverse plaatsen heeft Schmidt het vaak vrij slecht gehad, maar de laatste jaren was zijn behandeling alleszins redelijk en ge noot hij allerlei voorrechten. Men gaf hem een gerieflijk slaapvertrek met aangren zende zitruimte en er was een vrij grote binnenplaats, waar hij vrij mocht wandelen en de duiven voeren Hij had altijd het gevoel gehad dat hij binnen afzienbare tijd zou worden vrij gelaten. Hij wist dat hij op veel sympathie van Nederlandse zijde kon rekenen. „Ze vergeten me niet" dacht hij steeds weer en dit vooral hield hem staande. Hoewel Schmidt in de gevangenis niet mocht werken, omdat hij zolang de raad van beroep geen uitspraak had gedaan, blijkbaar als arrestant werd beschouwd, had hij genoeg afleiding. Hij mocht de overzeese editie van een Nederlands dag blad lezen, maar na december 1957 geen buitenlandse bladen Hij had voorts de be schikking over boeken en hij mocht brieven ontvangen en schrijven. Hij voerde een uitvoerige correspondentie met zijn zoon in Australië, die hem onlangs met het bericht over de geboorte van een kleinkind ver blijdde. Hij kreeg ook veel post van vrien den en sympathiserenden in Nederland. De laatste tijd kon hij zoveel pakketjes krijgen als hij maar wilde. Over het algemeen kreeg hij de indruk, beter dan andere ge vangenen te worden behandeld. Toen hij eenmaal in vrijheid was gesteld, heeft Schmidt zo snel mogelijk het land verlaten uit vrees dat de autoriteiten mis schien op het laatste ogenblik nog van gedachten zouden veranderen. Op de vraag, hoe belangrijk hij Neder lands Nieuw-Guinsa voor de Indonesiërs Longfellow De tijd is als een harpist, die zijn hand op de snaren van het hart legt om de trillingen der herinnering te bedaren. De beer Everi Vermeer is zaterdagmor gen met een zeer zware maagbloeding in het Diaconessenhuis te Naarden opgeno men. Reeds geruime tijd voelde hy zich niet goed en na donderdagavond nog voor de Bussumse afdeling van de P. v. d. A. te hebben gesproken en vrydag in Den Haag als Kamerlid te zyn beëdigd, heeft hy zich vrydagavond laat onder behandeling van de dokter gesteld. Vrijdagnacht leek zijn toestand bijzonder slecht; hij had hoge koorts en voelde zich zeer ziek. De behandelende geneesheer, dr. H. Verhagen, directeur van het Diacones senhuis, heeft de voorzitter van de P. v. d. A. zes weken absolute bedrust voorge schreven. Het geven van bloedtransfusies bleek noodzakelijk. De heer Vermeer mag geen bezoek ontvangen. Men wijt de ziekte aan de grote spanningen van de verkie zingsstrijd waarvoor de heer Vermeer zich bijzonder heeft ingespannen. DJAKARTA (UPI) De president van het hof van appèl te Djakarta, R. Tjitro Sudibio heeft meegedeeld, dat de levens lange gevangenisstraf van de ex-kapitein van het K.N.I.L., Schmidt, gewijzigd is na dat de veroordeelde appèl had aangetekend en zijn zaak diepgaand onderzocht was. Het hof van appèl is namelijk tot de conclusie gekomen dat Schmidt niet schuldig is aan hetgeen hem op de eerste en tweede plaats in de dagvaarding tenlaste is gelegd: hulp verlening aan de vijand en aanvallen tegen regering en staat. Het hof achtte deze beide punten niet bewezen. Wel bewezen achtte het punt drie van de dagvaarding: lidmaatschap van buiten de wet gestelde organisaties. De Indonesische strafwet stelt hierop een maximumstraf van zes jaar gevangenis. De doodstraf, die op de punten een en twee gesteld is, komt te vervallen door het niet bewezen ver klaren van dit deel der tenlastelegging. Voorts heeft het hof van appèl Schmidt ontslagen van de hem opgelegde verplich ting tot betaling van de kosten van het geding, voor wat betreft het deel van de tenlastelegging waaraan hij onschuldig is. Wel zal Schmidt de kosten moeten dragen van het tegen hem ingestelde onderzoek. In zijn Londense hotelkamer kon de heer Schmidt gisteren weer een beetje op zijn verhaal komen, althans nadat de laatste persfotograaf verdwenen was achtte, barstte Schmidt in lachen uit. „Als Sukarno ooit Nieuw-Guinea krijgt, gaat hij dood van schrik," zei hij. „De Indone siërs geloven kennelijk dat Nieuw-Guinea het beloofde land is. Zij schijnen te denken dat het land zo rijk en welvarend is, dat zij helemaal niet meer hoeven te werken." De heer Schmidt gaf toe dat hij „een wei_ nig" bezorgd was over zijn toekomst. Als oud-legerkapitein heeft hij alleen maar zijn pensioen. „Ik ben niet van plan, naar het leger terug te keren. 32 jaar was genoeg voor me. Ik ga een beetje rondkijken en zien of er iets te doen valt. Maar het zal vreemd zijn weer in Holland terug te zijn. Man, ik heb nog nooit televisie gezien. Hij zei dat hij misschien naar Sydney zal gaan om zijn 32-jarige zoon George op te zoeken. Schmidt is in 1940 voor het laatst in ons land geweest, waar hij nog tegen de Duitsers heeft gevochten. Na de oorlog heeft hij de mess van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda beheerd, waarna hij zich in 1952 als makelaar in onroerende goederen in Bandung vestigde. In 1953 werd hij als tweede verdachte in de zaak Jungschlager gearresteerd. Op Schiphol had zich zondagmiddag een groepje belangstellenden verzameld om de heer Schmidt aldaar te verwelkomen. Fa milie heeft de oud KNIL-kapitein niet meer in Nederland, sinds zijn moeder on langs overleden is, maar er waren diverse vrienden en bekenden. Ook de burgemees ter en wethouders van Schmidt's geboorte dorp Nederweert, waren aanwezig. Tegen twee uur zijn zij onverrichterzake naar hun dorpje teruggekeerd. Mr. Bouman, de vroegere verdediger van Schmidt, vertrouwde eveneens op het vrij vrage bericht, dat zijn ex-cliënt pas maan dag zou arriveren, maar het legertje ver slaggevers en persfotografen, alsmede twee ambtenaren van Buitenlandse Zaken, be sloten te wachten. Noch met het BE A-toe stel van halfvier, noch met het K.L.M.- vliegtuig van zes uur kwam Schmidt mee. Tenslotte was er nog slechts een handjevol persvertegenwoordigers over, dat pas ver trok, nadat om tien uur het laatste lijn- vliegtuig geland was.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1