De handel in landbouwprodukten Rusland en zijn satellieten Wereldnieuws Tijdelijke opklaringen MAANDAG 23 MAART 1959 2 Kemo Corsettenfabriek had gunstig bedri jfsjaar 1958 Verkopen Kempkes met 8 percent toegenomen Funke's Roggebrood F N K E Bod op aandelen Belirie EGKS-ministers te Luxemburg bijeen Russische hulp aan minder ontwikkelde gebieden Toch ió ket zo r~ ATTILA J Ongekend grote doordraai van groenten in 1958 Lager exploitatiesaldo Hazemeyer en Co. Samenwerking van E.E.G.- Katoenindustrieën CPanda en het bolknakmysterie Handhaving „Brazil-club" Twee scheepsbotsingen in dichte mist Russisch schip ging met één opvarende ten onder Nederlands schip hielp Zuidafrikaanse vissers SS ..Rotti" beschadigd bij botsing in Port Said t - la De traditionele Russische graanexport is vergeleken met de vooroorlogse jaren afgenomen en varieert nu van jaar tot jaar in overeenstemming met de eigen oogst van de Sovjet-Unie en de behoeften van haar buren. In 1957 bedroeg de graancxport nog ruim de helft van de Sovjetrussische export van landbouwprodukten tegen ongeveer een derde in 1956. Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland en in mindere mate ook Polen zü'n in sterke mate afhankelijk geweest van graaninvoer uit de Sovjet-Unie. Deze beliep in de jaren 1953 tot 1956 gemiddeld ongeveer 2 tot 3 miljoen ton, maar bereikte in 1957 een omvang van ruim 5% miljoen ton. Ongeveer een vijfde van de Russische graanuitvoer ging naar West-Europa. Deze gegevens zijn ontleend aan een statistisch overzicht, dat gepubliceerd is door het secretariaat van de Economische Commissie voor Europa (E.C.E.). Daarin wordt voor het eerst de omvang en de structuur medegedeeld van de handel in landbouwprodukten van de Sovjet-Unie en van andere Oosteuropese landen, gebaseerd op in- en uitvoerstatistieken van zes van die landen. Hoewel het overzicht in sommige geval len onvolledig is, maakt dit materiaal het mogelijk voor de jaren 19531957 (in en kele gevallen slechts voor 1955-'57) wat waarde, bronnen en bestemmingen betreft, een beeld te geven van de ontwikkeling van de handel in ongeveer dertig land bouwprodukten tussen de Oosteuropese landen onderling, met communistisch Chi na. met West-Europa en met andere delen van de wereld. De handel in landbouwprodukten is voor de betrokken landen van aanzienlijk be lang. Voor de Sovjet-Unie vertegenwoor digt deze handel bijvoorbeeld ongeveer een kwart van de waarde van de totale in- en uitvoer van het land. Uit de gepubliceerde gegevens blijkt, dat de Sovjet-Unie in de overzichtsperiode een van de belangrijkste exporteurs van boter in Europa werd. Zij verzond in 1957 ongeveer 50.000 ton of on geveer vijf maal zoveel als in 1955 en werd netto-exporteur van boter. kaas. hennep en eetbare plantaardige oliën, voor welke produkten de Sovjet-Unie tot dusverre netto-importeur was. Ook blijkt duidelijk hoe nauw de banden van de Sovjet-Unie met haar Aziatische buren zijn. Zo leverde Mongolië bijvoor beeld ongeveer 70 percent van het in de Sovjet-Unie ingevoerde levende vee en on geveer een kwart van de ingevoerde wol. Communistisch China is de belangrijkste leverancier van landbouwprodukten voor de Sovjet-Unie. Iets minder dan de helft van de waarde van de hele export van communistisch China naar de Sovjet-Unie in 1955-'57 betrof landbouwprodukten. Van bijzonder belang waren daarbij oliezaden, rijst, thee, eieren, vlees, wol, tabak, appelen en mandarijnen. Andere exportoogsten van de Sovjet- Unie van veel belang zijn katoen en lijn zaad, maar de invoer van katoen uit de landen van het Nabije Oosten door de Sovjet-Unie is ook tuegenomen. Na de Sovjet-Unie waren Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland de voornaamste importeurs van landbouwprodukten in Oost-Europa. Hun totale invoer bestond voor ongeveer Advertentie POETSKATOEN in 1 kg dozen Reservering voor uitbreidingsplannen Blijkens het jaarverslag is 1958 voor de n.v. Kemo Corsetfabriek (Hunkemöller Lexis corsettenmagazijn Amsterdam) gun stig geweest. De omzetten van de winkel zaken stegen ten opzichte van die van het vorig jaar. De stijging van lonen en kosten is ook dit jaar niet tot staan ge komen, maar een bevredigende winst marge en de verhoogde omzet hebben het mogelyk gemaakt een gunstig resultaat te bereiken. De brutowinst uit goederen be liep 4.327.214 3.991.940), exploitatie ge bouwen 57.298 59.312). De verlies- en winstrekening wijst een batig saldo aan van 668.282 530.818). De kosten namen toe van 2.851.474 tot 3.043.992. Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 20 percent (v.j. 17 percent) over het onveranderde kapitaal van ƒ1.425.600. Er resteert een onverdeeld saldo van 685,— nadat naar de algemene reserve is overgebracht f 100.000 en naai de reserve uitbreiding en vernieuwing 80.000. De vorming van deze reserve acht de directie gewenst wegens toekomstige uitbreidingsplannen. De grotere liquiditeit stelde de vennootschap in staat de post krediteuren terug te brengen tot 228.948 460.992). Er werden twee nieuwe vesti gingen geopend namelijk te Breda en Am sterdam-West, waarin de omzet zich vol gens de verwachtingen heeft ontwikkeld. Het aantal filialen bedraagt thans 37. De directie van Kempkes Meubelfabrie ken n.v. te Waddingxveen handhaaft het dividend (thans over een met 204.000 ver hoogd geplaatst kapitaal) na ruime af schrijvingen op duurzame produktiemid- delen op VA percent. Niettegenstaande de vry sterke daling van de omzet in het al gemeen van de Nederlandse meubelindus trie, is er voor Kempkes reden tot tevre denheid, omdat de verkoop zelfs nog acht percent hoger was dan in 1957. Alle inspanningen ten spijt slaagde de de directie er niet in, de door de uitbrei ding in 1957 vergrote produktiecapaciteit ten volle te gebruiken, waardoor onderbe- zettingsverliezen ontstonden. De vermo genspositie is aanzienlijk verbeterd, niet alleen door de uitbreiding van het kapi taal, maar tevens door vrijgekomen af schrijvingen en vermindering der voor raden. Hierdoor was het mogel'jk de bank- schuld met 135.000 en het krediteuren- saldo met 510.000 te verminderen. Beide posten paraisseren op de balans voor res pectievelijk 350.851 en 354.275. Het saldo der exploitatierekening bedroeg ƒ441.782 548.946). De winst, verminderd met de normale afschrijvingen, is 247.042 367.656); 40.000 wordt toegevoegd aan de reserve, waardoor deze post wordt ge bracht op 500.000. Voor belastingen wordt gereserveerd 75.000. Over de vooruit zichten voor 1959 durft de directie zich niet aan een voorspelling te wagen. 30 tot 40 percent uit landbouwprodukten. Laatstgenoemde twee landen voerden in 1956 voor 3,15 miljard roebel aan voedsel- produkten in, slechts ongeveer 12 percent minder dan de totale waarde van de invoer van landbouwprodukten van de Sovjet- Unie bedroeg. In de afgelopen jaren, zo blijkt uit het overzicht verder, was voor ongeveer 45 tot 65 percent van de waarde van de invoer van landbouwprodukten door Bulgarije, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland en Polen, afkomstig uit de Sovjet-Unie. De handelsbetrekkingen van het Oosteuropese gebied voor landbouw produkten met niet-Europese landen, afge zien van communistisch China en Mongo lië, betreffeende hoofdzakelijk produkten, die niet in voldoende hoeveelheden in eigen land worden geproduceerd rubber uit Malakka en Indonesië, cacaobonen uit Gha na, suiker (voor de Sovjet-Unie) uit Cuba. granen in bepaalde jaren uit Noord-Ameri- ka, katoen en rijst uit Egypte en koffie en wol uit verschillende bronnen. Advertentie Boordevol kracht cn vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet s53 Hofleverancier Jongepier en Valk, commissionairs in ef fecten, delen in een bericht mede dat zij door principalen gemachtigd zijn een bod uit te brengen van 125 percent op aan delen in de n.v. Cultuurmaatschappij Be lirie te Amsterdam. Het aanbod geschiedt onder het gebruikelijk voorbehoud dat een voldoende aantal aandelen ter overneming wordt aangemeld. De aanmelding dient uiterlijk op 3 april a.s. te geschieden. In hetzelfde bericht geeft de raad van commissarissen van genoemde cultuur maatschappij als zijn mening weer dat het aanbod in elk opzicht redelijk en aan vaardbaar is. In aanmerking werden hier bij genomen de met liquidatie der ven nootschap, indien daartoe wordt besloten, gepaard gaande kosten en de latente fisca le verplichtingen, gelet op de omstandig heid dat over de laatste vijf boekjaren de definitieve aanslagen in de vennootschaps belasting nog niet zijn vastgesteld en voorts de fiscale- consequenties die voor aandeelhouders uit liquidatie voort vloeien. De jongste indicaties betreffende de waarde der aandelen, zo vermeldt het bericht verder, zijn 90 percent bieden en 100 percent laten. De kolenkwestie De ministerraad van de Europese Ge meenschap van Kolen en Staal (E.G.K.S.) die vandaag te Luxemburg onder leiding van de Franse minister voor Industrie en Handel bijeen is, zal geen enkele belang rijke beslissing nemen ten aanzien van de kolencrisis. De enige concrete maatregel, die men verwacht is de goedkeuring van tijdelijke hulp aan arbeiders van de Bel gische mijnen die voor de periode april- mei beperkt zal worden tot 2 miljoen dol lar. Deze hulp, vastgesteld op 20 percent van het dagloon, moet worden verleend voor elke collectieve gedeeltelijke werkloos heidsdag, die voortvloeit uit gebrek aan afzet, na de eerste dag van werkloosheid cn voor in totaal maximaal 9 al dan niet achtereenvolgende dagen per maand. Aridere gemeenschappelijke maatrege len zullen half april aan de ministerraad worden voorgelegd. Deze zullen ongetwij feld betrekking hebben op een bevriezing van voorraden en zeker op een gemeen schapshulp aan mijnwerkers, die door gedeeltelijke werkloosheid worden getrof fen. Het is nog te vroeg om te zeggen op welke basis en volgens welke modalitei ten de maatregelen ten aanzien van pro- duktie cn invoer uitgevoerd zouden kun nen worden. De Amerikaanse regering heeft een stu die gepubliceerd over het intensiveren van de hulpverlening in 1958 door de Sovjet- Unie aan de economisch minder ontwik kelde landen. Het doel van deze studie is het congres de realiteit aan te tonen van het door de Sovjet-Unie begonnen econo mische offensief en de noodzakelijkheid er een overeenkomstig Amerikaans pro gramma tegenover te stellen. Zo heeft bijvoorbeeld in 1958. aldus de stu die. Egypte van de Sovjet-Unie 175 mil joen dollar aan economische hulp ont vangen plus 100 miljoen dollar uitsluitend bestemd voor de bouw van de dam van Assoean. Verder kreeg Argentinië 100 mil joen dollar voor de ontwikkeling van zijn olie-industrie. Indonesië meer dan 225 mil joen dollar voor economische en militaire hulp, Irak 120 miljoen dollar voor militaire hulp. Ceylon 40 miljoen dollar voor econo mische hulp. India 21 milioen dollar voor de bouw van een gieterij en 11 milioen dollar voor de bouw van een raffinaderij en -Temen 41 milioen dollar. Sedert 1954 heeft de Sovièt-Unie 1.602 miljoen dollar ter beschikking gesteld van zeven landen in het Nabije Oosten en Afrika, zeven lan den van zuid- en zuidoost-Azië. twee Euro- nese landen en 1wee landen van Latijns Amerika. Volgens de studie hebben de Verenigde Stalen tussen 1948 en 1958 aan diezelfde landen economische hulp ver leend tot een bedrag van 6.00,5 milioen dollar. Opgemerkt wordt verder nog. dat niet het bedrag van de Sovjetrussische huln van essentieel belang is, maar de intensivering van de door Moskou op dit gebied gevolgde politiek. DE bevolking van het Duitse plaatsje Rimsingen vertelde ruim een halve eeuw geleden aan ieder die het horen wilde, dat in een naburige grafheuvel, stammend uit prehistorische tijden, niemand minder dan Attila onder een zwaar steenblok be graven lag. Een leek had toen direct al kunnen vertellen, dat dit volksverhaal apert onjuist moest zijn, want Attila. de Hunnenkoning die de val van het Romein se rijk bewerkstelligde en een vreselijke bedreiging voor de hele wes terse ivereld vormde, stierf in het jaar 453 na. Chr., en zijn overblijfselen kunnen dus on mogelijk in een prehistorisch graf zijn bijgezet. Om tot deze conclusie te komen, be hoeven we niet eens een be roep op de kennis der histo rici te doen, want iedere scholier kan ons hierover voldoende inlichtingen geven. Maar, afgezien van het jaartal, wat zou het stoffelijk overschot van Attila in Ba den te zoeken hebben? Na de laatste inval in Italië had Attila zijn Hunnen gecon centreerd in Pannonië (waaronder we tegenwoordig Hongarije verstaanen van enige voorliefde voor Baden had hij nim mer doen blijken. De bevolking van Rim singen moest zich dus stevig hebben ver gist door in de prehistorische grafheuvel het lijk van Attila te veronderstellen. Vóór we, gesteund door schoolse kennis, de Rim- singers op hun waarheidsliefde gaan aan vallen, is het toch wel goed kennis te ne men van enkele conclusies, waartoe de taalwetenschap is gekomen. De Keltische namen Atta, Ateule, Atil, Atilus, Atillus, Attillus enz. zijn afgeleid van het woord „at" of „ate", dat oud en eerbiedwaardig opperhoofd betekent. Dat klopt met hel feit, dat de Vandalen htm vorst met Attila (vadertje) mochten aanspreken. Attila be tekent dus niets anders dan vadertje. Bij de oud-Indiërs ivas het ivoord voor vader trouwens ook „athir", zodat we wel de no dige aank .opingspunten kunnen vinden. Nu is het best mogelijk, dat de bevolking van Rimsingen, sprekend over het graf van Attila, de laatste rustplaats van de Hunnenvorst op het oog heeft gehad, maar dat is dan een naamsverwarring. Oorspronkelijk werd hiermee uitsluitend het graf van een oud en eerbiedwaardig opper hoofd bedoeld. We kunnen dit zo positief beweren, om dat deze prehistorische heuvel in 1893 werd uitgegraven, waarbij een skelet uit ongeveer 500 jaar vóór Chr. werd aange troffen, met een zwaar steenblok op de buikzijde'. Alles was dus volkomen in over eenstemming met de volksoverlevering, zij het dan, dat door de naam Attila een per soonsverwisseling was ontstaan, waaraan de hier begraven vorst (Attila) echter geen schuld had. Nu we weer eens in de historie zijn ge doken, moeten we toch ook eens iets ver tellen, over de zonderlinge manier, waar op de vredesonderhandelaars in 1648 el kaar tegemoet traden. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden). Volgens mededelingen van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft zich in 1958 een ongekend grote door draai van groenten voorgedaan. Het groei zame weer, dat bij onze grenzen met op hield. was hier te lande en elders oorzaak van zeer grote aanvoeren. Daardoor haal den onder meer 10.000 ton witte kool, 15.100 ton andijvie, 3500 ton prinsesebo nen, 1100 ton spitskool, 1200 ton kroten, 3700 ton waspeen, 4000 ton spinazie en 31 miljoen kroppen sla de minimumprij zen niet. De grote aanvoeren hier en el ders remden de uitvoer en deden de prijzen geruime tijd tot het minimum dalen. De minimumprijsregelingen echter, zo meent het Centraal Bureau hebben de kwekers voor een ramp behoed. Er bleef, ondanks overvloed, een bodem in de markt waardoor bij verminderde aanvoe ren de prijzen weer tot een tevreden stellend niveau konden stijgen. De geza menlijke fondsen voor de produkten bevat ten op 1 januari 1958 een bedrag van 4.9 miljoen gulden. Daarvan was eind 1958 vier miljoen gulden over; dank zij de bij eengegaarde fondsen aldus het C.B.T., werd het marktoverschot. dat anders ruï neus voor de tuinbouw zou zijn geweest, geneutraliseerd. Advertentie FALCON NYLON7ASSEN 59.50 Gen. Cronjcstraat 40 - 44 Telefoon 54679 Haarlem Belangrijke verbetering in 1959 Bij de fabriek van Electrisehe Apparaten v/h F. Hazemeyer en Co te Hengelo kwa men de orders in belangrijk mindere mate binnen en de directie zag zich genoodzaakt een aantal werknemers te ontslaan. Ge ruime tijd werd overgegaan tot kortere werktijden. Deze maatregel kon echter tegen het einde van het boekjaar weer in getrokken worden. De omzet is ten opzichte van 1957 met ruim 16 percent gedaald. Vergeleken met liet begin van het boek jaar was de orderportefeuille per 31 de cember 30 percent lager. Aldus het jaar verslag over 1958. Hoewel het thans lopen de boekjaar nog slechts enkele maanden oud is kan de directie, in tegenstelling tot het voorafgaande een optimistisch geluid laten horen Er werden in deze maanden belangrijke opdrachten ontvangen en de diëten zijn minder terughoudend met het plaatsen van hestellingen. Het saldo exploitatierekening liep be langrijk achteruit tot 3.843.788 (v. j. 5.386.306). Koersverschil effecten be droeg 104.194 ,v. j. verlies 100.242). In terest 19.013. (v. j. verlies 53.736). Afge schreven werd op gebouwen en terreinen, machinerieën, installaties, meubilair, ver voermiddelen. etc. 2.084.291 (ƒ2.816.881) Na een reservering voor vennootschapsbe lasting ad f 835.000 (f 1.220.000) bedraagt het saldo winst 1.047.795 1.195.447). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van 12 percent, het kapitaal bleef 4 miljoen. De export bewoog zich op hetzelfde peil als in voorgaande jaren. De investeringen in 1958 hebben 1.434.290 bedragen. Van 1945 tot en met 1958 beliep het totaal be drag der investeringen 16.500.000, waar van 15.400.000 werd afgeschreven. De grondstoffenvoorziening verliep zonder bijzondere zorgen. Het bedrag der voor raden is lager dan aan het begin van het boekjaar. De liquiditeitspositie is belangrijk ver beterd. in hoofdzaak door vermindering der voorraden en verkoop van het groot ste deel van eigen aandelen. Verwacht wordt dat de liquiditeitspositie voor 1959 weinig zal veranderen. De feller wordende concurrentie in binnen- en buitenland is een stimulans, en daarom zal de directie niet schromen belangrijke bijdragen te be steden aan research en aan het ontwikke len van nieuwe constructies. Het aantal werknemers eind 1958 was 1913. In aansluiting aan een bespreking, welke in Parijs op 13 maart 1959 heeft plaatsgevonden tussen afgevaardigden van de organisaties der katoenindustrieën in West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Frankrijk, is vrijdag te 's-Gravenhage een bespreking gehouden tussen delegaties van de organisaties van de Franse en Ne derlandse katoenindustrieën. De conferen tie had betrekking op een gemeenschappe lijke handelspolitiek, welke noodzakelijk wordt in de E.E.G. ter voorkoming van een desintegratie van het texticlhandelsver- keer in de E.E.G. Er is overeenstemming bereikt tussen de Franse en Nederlandse delegatie. .50. Na het smartelijk verhaal van de landloper was iedereen boos op Pat en Panda. „Sigarenpeukjes roven van een arme zwerverriep de rechter, „foei beklaagden! Jullie moesten je schamen! Men moet wel erg aan roken verslaafd zijn, om tot zulke laagheden over te gaan! Heb ben jullie nog iets te zeggen? Of zal ik jul lie nu maar meteen veroordelen?" „Nee!", riepen Pat en Panda, opspringend. „Die peuk was van ons!", vervolgde Panda. „Het is een heel bijzondere peuk, die „Stil!", viel Pat hem in de rede, „laat mij de uitleggingens geven, anders komen er weer misverstandens!" Hij sprong op de lessenaar van de rechter, greep de om streden peuk en vervolgde: „Dat peuk is de peuk van de sigaar van professor Kal- ker. Het behoort bij een van zijn uitvin- dingens en heeft vreemde eigenschappens". Om dit te bewijzen stak hij de peuk aan en blies een rookwolk naar de rechter. „Wat is daar dan voor bijzonders aan?", snauw de de rechter. „Ik zie nietDe rest van zijn woorden ging over in een ge smoord gemompel, want de vreemde taaie rook was in een sponsachtige bal om zijn hoofd gek lit. Vertegenwoordigers van de Beneluxlan- den, Brazilië, Frankrijk, Italië, Oosten rijk, het Verenigd Koninkrijk en West- Duitsland, (landen die deelnemen in het Braziliaanse systeem van multilateraal handels- en betalingsverkeer) hebben op 20 cn 21 maart te Londen besloten de bila terale overeenkomsten tussen de Europe se landen en Brazilië aan een nader on derzoek te onderwerpen. Zij erkenden daarbij het belang van het handhaven van de beginselen die aan het multilaterale be talingsverkeer ten grondslag liggen. Men was het er tenslotte over eens de Brazil- club te handhaven als een forum voor het bespreken van zaken van gemeenschappe lijk belang. De 2.332-tons Russische stoomboot ..Kholmogory" is vandaag voor de Duit se kust gezonken na met het 5.794-tons Duitse vrachtschip „Bischofstein" in aan varing te zijn geweest. Hel Hamburgse schip berichtte, dat de aanvaring zondag avond om 9 uur gebeurde in een zeer dich te mist voor de kust van het Oost-Friese eiland Wangeroogc. Onmiddellijk na de aanvaring begon het Russische schip te zinken. 41 leden van de bemanning werden gered, onder wie de kapitein. Nadat zij hun schip hadden verlaten, werden zij door de Bischofstein aan boord genomen. Een Russische zee man wordt vermist. Op het moment van de aanvaring sliep hij in zijn kooi. De Bischofstein" wordt spoedig in Bre merhaven verwacht. BOULOGNE (UPI) Het Spaanse vrachtschip „Monte Bustelo" en het Duit se Karl Grammerstorf zijn in de afgelo pen nacht ter hoogte van het lichtschip Dungeness in dichte mist in het Kanaal met elkaar in aanvaring geweest. De Franse zeesleepboot Jean Bart heeft de Kar] Grammerstorf. een schip van 2352 ton, op sleeptouw genomen. Twee ruimen staan onder water en het is nog niet be kend, naar welke haven de Jean Bart koers zal zetten. Om één uur vannacht had de Jean Bart vastgemaakt. De sleper was van Boulogne uitgevaren op de eerste noodseinen van de Karl Grammerstorf. Tot dusver zijn aan boord van dit schip geen gewonden ge meld. Ook de 1597 ton metende Monte Bus telo heeft geen gewonden. De schepen waren in dichte mist met el kaar in aanvaring gekomen dicht onder de Engelse kust. Aanvankelijk scheen het. dat de schade niet ernstig was. maar zon dagavond om negen uur zond het Duitse schip een s.o.s. uit. waarin het meldde, dat de situatie aan boord gevaarlijk was en dat hulp dringend nodig was. Onmid dellijk daarop voer de .Jean Bart uit. D? Monte Bustelo nam de passagiers en een deel van de bemanning van de Gram merstorf over. KAAPSTAD (Reuter) Het Nederland se schip „Straat Mozambique" (10.000 ton) heeft huln verleend aan een Zuidafrikaan se vissersboot, die met een afgeslagen mo tor met 41 mensen aan boord op 2.000 km van Kaapstad hulpeloos ronddreef. De ..Straat Mozambique" kon de 316 ton me tende „Frances Repctto" op sleeptouw ne men. Het schip wordt woensdag in Kaap stad verwacht. PORT SAID (AFP) Het Nederlandse vrachtschip „Rotti" is zondag in de haven van Port Said in aanvaring gekomen met het Zweedse tankschip „Ceres". Het 8.358 ton metende Nederlandse schip van dc Stoomvaartmaatschappij Nederland liep schade aan de achtersteven op. Het 10.712 ton metende Zweedse schip kreeg averij aan de boeg. HAMBURG (Reuter) Het Westduitse motorkustvaartuig „Gilda" (7254 brt) is zondag ernstig beschadigd bij een aan varing op de Beneden-Elbe met het 7250 brt metende Nederlandse vrachtschip „Lieve Vrouwekerk" van de n.v. Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaart Mij. Hot Duitse schip heeft de reis naar Ham burg kunnen voortzetten. Het is nog niet bekend, welke gevolgen het Nederlandse schip van de aanvaring heeft ondervonden. Naar nader van de VNS vernomen wordt, heeft de „Lieve Vrouwekerk" geen schade opgelopen. Het schip heeft zijn reis naar Hamburg voortgezet. Hopeloos. Het congres van de Poolse communistische partij, dat te War schau bijeen is, heeft met, algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de r.k. kerk in Polen haar „hopeloze strijd" tegen het communisme moet opgeven. De re solutie was gebaseerd op een rapport van partijleider Gomoelka. Volgens het stuk loopt er geen politieke scheidslijn tussen de gelovigen en de ongelovigen in de partij. Waardig. De Vlaamse journalistenclub heeft zaterdag in Brussel een academi sche zitting belegd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. De minister van staat Frans van Cauwelaert zei onder meer dat de Vlaamse pers een waardig beeld moet zijn van dc Vlaamse besaha- ving. Zij is tenminste even rijk aan culturele inhoud als de Franstalige pers. Hoessein. Koning Hoessein van Jordanië wordt heden in Washington verwacht voor besprekingen met president Eisen hower en de waarnemende minister van buitenlandse zaken Herter. Hij zal, naar van diplomatieke zijde wordt vernomen, spreken over economische hulp en de algemene politiek in het Nabije Oosten. Uitgemoord. In de bossen op ruim tien ki lometer ten westen van Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland zijn za terdag de lijken gevonden van de 27-ja- rige mevrouw Jackson cn haar vierja rig dochtertje, Susan Ann. Zestien da gen eerder had men in de omgeving van Fredericksburg in Virginia, 150 km. ten zuiden van Annapolis, de lijken gevon den van de andere twee leden van het gezin Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalfjarig dochtertje Janet. Het ge zin was twee maanden geleden verdwe nen. Bekentenis. De Italiaanse journalist Fran cesco Gasparini schrijft in het geïllus treerde Milanese weekblad „Visto", dat hij de geestelijke vader van het mon ster van Loch Ness is. In augustus 1933, zegt hij, was ik Londens correspondent van een groot Milanees blad. Er was heel weinig nieuws en een klein kranten berichtje over Schotse vissers, die een vreemde vis hadden gezien, inspireerde me tot het verzinnen van de bekende legende. Anne Frank-dorp. De Belgische senator Fernand Dehousse, voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, zal op 31 mei tussen Dus- seldorp en Keulen de eerste steen leg gen voor 't. Anne-Frank-dorp. Dit dorp is het zesde, dat op initiatief van de Belgische pater Pire wordt gebouwd voor Europese vluchtelingen. Net goed. Zaterdag en zondag hebben op de pier van Blackpool twintig politie mannen zitten vissen. Een burger hoeft het daar niet te proberen, maar zelfs als een politieman, met dispensatie van de wet, op verboden water vist is er nog gerechtigheid. Want geen van de agenten heeft in die twee dagen iets ge vangen. Nieuwe aanpak. De voorzitter van de commissie voor het staatsplan in Oost- Duitsland, Bruno Leuschner, spreekt zich in het partijblad uit voor een nieu we aanpak van het economische vraag- stu' Het nieuwe zeven-jaren-plan kan alleen worden verwerkelijkt, zei hij, als wij betere leiding geven en beter wer ken van hoog tot laag. Verslagen. De socialistische regering die in West-Australië zes jaar aan het be wind is geweest, is bij de verkiezingen van zaterdag verslagen door de coalitie van de liberale en de boerenpartij. In Nieuw-Zuid-Wales hebben de socialis ten een meerderheid behouden, die ech ter is verminderd tot enkele zetels. Stenen. Bij anti-communistische demon straties hebben studenten in Tripoli vrijdag stenen gegooid naar auto's van buitenlanders. Een auto van de Esso petroleummaatschappij werd in brand gestoken. De regering van Libië waar schuwde dat in het vervolg ernsti ge maatregelen zullen worden geno men tegen rustverstoorders. Zij be vestigde voorts haar politiek van neu traliteit bij geschillen tussen Arabische staten Afkomst. Een Duitse professor aan de universiteit van Ankara, Fritz Ernst, heeft op een persconferentie meegedeeld dat Napoleon Turkse voorouders had. Proppen. Studenten in Modesto, Califor- nië, zeggen, dat zij een nieuw record hebben behaald in een nieuwe „sport", die enkele weken geleden door Britse studenten in Cambridge was gelanceerd. Zij slaagden er namelijk in 32 studenten in een telefooncel van 81 cm. lang, 81 cm. breed en 2.15 m. hoog te stoppen. Daarvoor had men echter de telefoon eruit moeten halen en de cel op de zij kant moeten leggen. Tijdens het weekeinde trok de met kou de lucht gevulde storing in de hogere lucht lagen boven ons land in noordelijke rich ting weg. De koude lucht werd snel ver vangen door zachtere die, voorafgegaan door een regengebied, zondag ons land bereikte. De afgelopen nacht waren de minimumtemperaturen voor de tijd van het jaar ongewoon hoog. Op sommige sta tions kwam de temperatuur niet beneden 10 graden. Door de hoge vochtigheid van de lucht ontstond plaatselijk mist. 't Zach te weer houdt ook de komende 24 uur aan waarbij echter door draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen weer iets dro gere lucht zal worden aangevoerd met op klaringen; maar later neemt de kans op regen evenwel weer toe. Voor de Golf van Biscaye is namelijk een nieuwe de pressie tot ontwikkeling gekomen, die langzaam naderbij komt en waarvan de invloedssfeer zich morgen tot over ons land uitbreidt. WERKRAPPORTEN Dinsdag 24 maart Zon op 6.36 uur, onder 18.58 uur. Maan op 18.52 uur, onder 6.16 uur. Maanstanden 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 maart Hoog water 2.41 en 14.58 uur. Laag water 10.31 en 22.59 uur. Dinsdag 24 maart Hoog water 3.21 en 15.35 uur. Laag water 11.16 en 23.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- M en binnenland heden •2d morgen 7 uur. Neerslag: o 5 ei. sl laatste 24 uur St! rï-S S Den Helder mist w 7 4 Ypenburg mist w 7 5 Vlissingen dichte mist wzw 6 4 Eelde geheel bew. wzw 1 9 2 Twente geheel bew windst. 11 6 De Bilt lichte regen wzw 8 3 Eindhoven geheel bew. wzw 9 6 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 9 4 Helsinki onbewolkt o -3 0 Stockholm zwaar bew. zzo 2 0 Kopenhagen mist zzw 5 1 Aberdeen mist windst. 0 2 Londen mist windst. 6 2 Amsterdam mist w 8 5 Brussel geheel bew. wzw 9 2 Luxemburg geheel bew. zw 9 4 Parijs mist windst. 5 4 Bordeaux zwaar bew. ozo 9 2 Grenoble zwaar bew. windst. 9 0,3 Nice licht bew. n 9 0 Berlijn zwaar bew. zw 9 0 Frankfort geheel bew. zw 10 0,5 München mist z 8 0 Garmisch P. geheel bew windst. 8 0 Ziirich regen ozo 10 2 Genève zwaar bew. n 8 2 Locarno zwaar bew. windst. 5 0 Wenen licht bew. o 4 0 Innsbruck zwaar bew windst. 6 0 Rome zwaar bew. ono 10 0 Mallorca mist windst. 12 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2