Tegenstellingen te Bonn over eenheidsplannen Kassem trekt zich van eisen der communisten niets aan Te laat neen VAN NIEL West-Duitsland kwam Italië een eindweegs tegemoet Nationale Unie krijgt deel in kabinet van Tanganyika Westelijke waarnemers Nasser beschuldigt hem thans van samenwerking met de Engelsen Indonesië bestelt C-130 transportvliegtuigen Djuanda verwerpt protest tegen Kallee's aanhouding ^Praatótoel MAANDAG 23 MAART 1959 3 Vandaag ontmoeting tussen Adenauer en Ollenhauer BEK LEPELTJE IS EEN LEPELTJE, MAAR... WAT IS ilH ÉCHT KOFFIE-LEPELTJE? AxxxxxxxXXKXXXXXXXXX Frans-Belgische regeling voor de grensarbeiders Staking niet opgeheven: resultaat onvoldoende Mijnwerkersstaking in Japan Namaak-atoomkop van Thor-Able vermist Helena Rubinstein Gesprek in Bonn zonder praktische resultaten Lockheed wacht op fiat van State Department Darul Islam op Noord- Sumatra wil vrede Nieuwe leiding wekt contact met Djakarta Henny Orri verlaat Het Rotterdams Toneel Hij was betrokken in bepaalde activiteit" AI 12 van de 22 zetels voor federale partij de Concessie aan bezadigde leider Nyerere Premier Debré in Algerije Algerijnse rebellen in contact met Peking (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en de voorzit ter van de grootste oppositie-partij in de bondsrepubliek, de S.P.D.-leidcr Ollen hauer, zullen vandaag een gesprek voe ren over de Westduitse politiek betreffen de hereniging, waarbij ook de S.P.D.-vice- voorzitters Schmid en Erler aanwezig zul len zijn. Men gelooft echter niet, dat dit gesprek iets zal veranderen aan de felle tegenstellingen die het afgelopen week eind te Bonn zijn gerezen over diverse plannen, die allen de hereniging van Duits land beogen. Van socialistische en liberale zijde wordt sinds jaar en dag critiek op de regering- Adenauer geuit, omdat deze geen alter natief zou hebben voor de bestaande on bevredigende situatie betreffende de Duit se eenheid. Van regeringszijde heeft men de oppositie er steeds weer op gewezen, dat critiek eenvoudig, maar het scheppen van een redelijk plan een bijna onbegon nen werk is. De afgelopen week is zowel de S.P.D. als de liberale F.D.P. met plan nen op de proppen gekomen, die van C.D.U.-zijde zijn verworpen met de bit se opmerking „ophouden met die planne tjesmakerij". Men overweegt van S.P.D.-zijde nog voor de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken, waarschijnlijk op 11 mei te Genève, een debat over de buitenland se politiek in de Bondsdag te Bonn te doen ontbranden: Daarmee zal de smal le brug, die oppositie en regering verbond in de herenigingspolitiek, definitief wor den afgebroken en zal de oude, felle te genstelling van een jaar geleden over dit onderwerp in volle heftigheid weer ont branden. Tegenaanval De S.P.D. is het afgelopen weekeinde reeds begonnen met de tegenaanval op de regeringspartij, de C.D.U. Zij heeft gedreigd om geheime regeringsplannen openbaar te maken, die volgens de S.P.D. zouden uitlopen op een confederatie van Oost-Duitsland met West-Duitsland en op een erkenning van de Oostduitse regering, zoals het plan van professor dr. Erich Kaufmann, adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn. Welsprekende oppositie De achtergrond van deze onvriendelij ke situatie tussen de grote partijen vor men de Duitsland-plannen van de S.P.D. en de F.D.P., die op het volgende neer komen: 1) Het S.P.D.-plan van 18 maart heeft als grondslag, dat er geen Duitse hereni ging zal komen zonder politieke ontspan ning en geen ontspanning zonder militai- re concessies. Deze concessies moeten tot uiting komen in een beperking van de bewapening in een zone gevormd door West- en Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho- slowakije en Hongarije. Een dergelijke zone moet beschermd worden door een veiligheidsverdrag, gegarandeerd door Amerika en Rusland. Dit moet de prijs vormen, die het Westen aan Moskou moet aanbieden voor de aanvaarding van het politieke deel van het S.P.D.-plan. Dit po litieke deel omvat als eerste etappe de vorming van een uit evenveel Oost- als Westduitsers samengestelde conferentie, Advertentie x* RAADSEL xvx xxxrx (Oplossing volgt morgen in dit blad) PARIJS (Belga/AFP) De Frans-Bel gische onderhandelingen over de moeilijk heden waarin de Belgische arbeiders in Noord-Frankrijk door de devaluatie van de Franse franc zijn komen te verkeren, hebben geleid tot een akkoord. Men is het eens geworden over een verhoging van de lonen die voor de mannelijke arbeiders in de metaalbedrijven globaal negentien en in de andere industrieën zeventien percent zal bedragen. Voor vrouwen zal de toeslag dertien percent bedragen. De grensarbeiders uit de streek Menen- Moeskroen hebben vanmorgen het werk niet hervat. Een groot aantal arbeiders heeft aan de grens tussen Begië en Frank rijk stakingsposten gevormd. Vakbondsafgevaardigden hebben zon dag echter besloten de staking van de veer tigduizend grensarbeiders, die reeds zeven weken duurt voort te zetten. Zij achten het bereikte resultaat onvoldoende. TOKIO (AFP) Meer dan 180.000 mijn werkers zijn in Japan in staking gegaan oni kracht bij te zetten aan looneisen. Het is de grootste mijnwerkersstaking die de Japanse kolenmijnen in zeven jaar heeft getroffen. In 66 mijnen is het werk stil gelegd. CAPE CANAVERAL, (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft het zoeken naar de neuskegel van de zaterdag afge schoten Thor-Able raket welke een na- maak-kernlading droeg, afgelast. De ke gel had bij Ascension in de Stille Zuidzee moeten terechtkomen, op 8000 km. van Ca pe Canaveral. Ook bij vijf vorige lancerin gen werd de neuskegel niet teruggevon den. als tweede etappe de vorming van een evenzeer paritair samengestelde Oost- Westduitse parlementaire raad, de derde etappe moet dan tostandkomen met eco nomische maatregelen, volksstemming en dergelijke. Het F.D.P.-plan van 20 maart voorziet in onderhandelingen tussen Oost-en West- Duitsland in opdracht van de grote vier en in een opzegging door West- en Oost-Duits land van hun lidmaatschap van respectie velijk NAVO (en Westeuropese Unie) en het verdrag van Warschau. In feite wordt in dit F.D.P.-plan het vredesverdrag ge koppeld aan de Duitse hereniging, wordt een geneutraliseerd Duitsland gepropa geerd en wordt gepleit voor het plan-Ra- packi. Zwijgende regering De regering-Adenauer, de C.D.U. en zelfs de F.D.P. hebben van het S.P.D.-plan in hun critiek niets overgelaten. Zij verwij ten de S.P.D., dat deze de Oostduitse rege ring wil erkennen, dat de veiligheid van de bondsrepubliek op het spel zou worden ge zet en dat zij ondanks de pessimistische uitlatingen van Schmid en Erler, na hun gesprek met Kroesjtsjev met dit plan is gekomen. Het voornaamste bezwaar van de C.D.U. is dat de S.P.D. geen koppeling wil van de ontspanning op militair gebied met de politieke oplossing van het hereni- ginsprobleem. Dit is de stand van zaken te Bonn vlak voor het gesprek Adenauer-Ollenhauer en vlak voor het zenden van het westerse ant woord op de laatste Russische nota. Het verschil tussen de oppositie en regering te Bonn schuilt in beider positie naar bui ten: F.D.P. en S.P.D. kunnen in theorie de zaak in beweging brengen desnoods met op het oog irreële plannen, de rege ring echter is gebonden: aan de NAVO en aan de gehele westelijke politiek. Dit heeft de S.P.D.-leider Wehner er toe verleid om te zeggen: Adenauer heeft ter wille van het Westduitse lidmaatschap van de NA VO de Duitse eenheid verraden... Nu de oppositie haar plannen wereldkundig heeft gemaakt, kan men echter niet verwach ten dat de regering-Adenauer met een eigen plan met of tegen S.P.D. en F.D.P. zal opbieden. Het verwijt dat men Ade nauer en de zijnen nu maakt, dat zij maar afwachten en de Russen met politieke initiatieven laten komen, is, zo meent men hier, aan het verkeerde adres gericht: het gehele Westen bleef in gebreke met plan nen voor een reeks Europese problemen, waarmee men het initiatief aan de Sovjet- Unie had kunnen ontrukken. De laatste be richten uit Eisenhower's blokhut in Mary land zouden op 'n keer ten goede wijzen, zo zegt men. Bonn hoopt, dat het Westen aan zijn militaire standvastigheid politieke verbeeldingskracht zal paren. Advertentie De vrouw is aan haar omgeving en aan zichzelf verplicht jong en mooi te blijven. Het is nooit te vroeg om te trachten de invloed van de vliedende jaren te vertragen. Volg trouw de aanwijzingen van en de resultaten zullen uw man, uw kinderen, ja zelfsuw vriendinnen verbazen. Een jarenlange ervaring van onze deskundige adviseuses helpt u bij uw huidanalyse. GROTE HOUTSTRAAT 92 PARFUMS - BIJOUX HAARLEM TELEFOON 12160 BAGDAD (Reuter) Premier Kassem van Irak toont volgens westelijke diplo maten te Bagdad nog geen neiging om de vier belangrijke eisen van de communisten in te willigen, die zijn gesteld na de mis lukte opstand in Mosoel. De eisen, die da gelijks worden afgedrukt in het commu nistische blad „Ittihad al Sjaab" zijn: be wapening van de burgermilitie, het ver breken van de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R., het openlijk breken met het Pact van Bagdad en het ophangen van de politieke gevangenen, die zijn veroordeeld door de volksrechtbank. Tevens blijkt Kassem zich verzetten tegen de politieke infiltratie van de communisten. (UPI) Kassem heeft de redevoering die hij zaterdag ter gelegenheid van de „dag van de arbeid" had willen houden, niet kunnen uitspreken, omdat een enthou siaste menigte alle afzettingen doorbrak en het voorwerp van haar bewondering haast van de voeten liep. Vier pantser wagens werden te hulp geroepen om de premier een weg te banen, terwijl wachten op de wagens de mensen met knuppels op een afstand hielden. Het was de grootste, zij het wel wat verbijsterende huldiging die premier Kassem ooit ten deel viel. De mensen schreeuwden: „naar de hel met Nasser" en scholden het Egyptische staats hoofd uit voor een „haschisch-roker". Voordat Kassem op het podium ver scheen hadden de communistisch-Chinese en Oostduitse delegaties, die daar stonden, een daverend applaus in ontvangst ge nomen. Overal hingen grote portretten van Kassem, Iraakse vlaggen en vlaggen met de hamer en sikkel. (Van onze correspondent in Bonn) De Italiaanse minister-president Segni, die zaterdag te Bonn een langdurig ge sprek met bondskanselier Adenauer heeft gehad, en gisteren naar Italië is terugge vlogen, heeft de Westduitse steun gekre gen voor zijn plan om gekend te worden iri de komende besprekingen met de Rus sen, wanneer op de aanstaande ministers conferentie met de Sovjet-Unie niet slechts de Duitse kwestie, maar ook de Europese veiligheid ter sprake zal komen. Met deze begrenzing van de Westduitse instemming is alles gezegd, temeer daar van Italiaanse kant te Bonn is meege deeld, dat Segni er niet op staat „fysiek" deel te nemen aan de komende conferen ties. Wel verwacht men een sterkere Ita liaanse eis ten deze, wanneer de Russen er op zullen staan, dat Polen en Tsjecho- slowakije betrokken worden bij het over leg. Dat Adenauer van zijn beperkte in stemming met de Italiaanse deelneming heeft blijk gegeven, ging hem te makke lijker af, omdat de toestemming daarvoor ten slotte bij de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk samen ligt. Veel praktische waarde hecht men hier dan ook niet aan deze Westduitse-Italiaanse „afspraak." In feite voelt Adenauer niets voor het vergroten van het aantal deelne mers, dat de kwestie-Duitsland moet be handelen. Dat er desondanks in Rome gesproken wordt van een politieke driehoek Rome- Parijs-Bonn, ontmoet hier niet veel sym pathie. Men is te Bonn afkerig van derge lijke, ietwat romantisch klinkende opvat tingen over politieke assen. De Westduitse vriendelijkheid tegenover de Italiaanse premier Segni en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Pella was overigens groot, mede omdat Segni zich achter Ade nauer's bedoelingen heeft geplaatst. Ook Segni wees alle plannen, die zullen leiden tot geneutraliseerde, gedemilitairiseerde en van kernwapens vrije zone in Midden- Europa, af. WASHINGTON (UPI) De Lockheed vliegtuigfabrieken hebben het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken ver gunning gevraagd voor het leveren van tien militaire transportvliegtuigen van het type O-130 aan Indonesië. Uit Djakarta zijn berichten gekomen, dat de Indone sische regering in totaal twintig van dit type vliegtuigen zou willen aanschaffen, alsmede twintig helikopters van een groot model, dat eveneens gebruikt kan worden om troepen te verplaatsen. De Amerikaanse regering heeft een voorschrift ingevolge hetwelk voor alle militair materieel een uitvoervergunning nodig is. Dit is van belang omdat de levering van de twintig transportvliegtuigen (viermoto rige toestellen) en de twintig hefschroef- vliegtuigen buiten de Amerikaans-Indone sische overeenkomst inzake wapenleveran ties valt. Een functionaris van het State Department verklaarde desgevraagd, dat de Indonesische regering deze order met eigen middelen heeft geplaatst: er is geen lening gevraagd, ook al omdat de levering geheel los van de wapenaankopen staat. Tijdens de Ierse parade in New York I dat het struikelde. Man en paard ter gelegenheid van St. Patricks Day vielen in een menigte, maar aangezien wierp een paard van de New Yorkse niemand werd gewond, namen de toe bereden politie zijn berijder af door- schouwers het incident nogal ge moedelijk op. Leiders van de mislukte opstand in Mo soel, die zich twee weken geleden in het olierijke noorden van Irak afspeelde, zullen dinsdag wegens verraad terecht staan, naar het bureau van de procureur-generaal van het volksgerechtshof van Irak heeft mee gedeeld. De radio deelde ook mee, dat de re gering een bedrag ter waarde van on geveer een half miljoen gulden beschik baar heeft gesteld voor de slachtoffers van de opstand in Mosoel welker aantal on officieel op ten minste duizend wordt geschat. Het besluit om de leiders van de opstand in Mosoel voor het gerecht te brengen, maakt, dat de data voor het pro ces tegen de voornaamste zes ministers van het oude bewind van Noeri-es-Said, dat door de revolutie in Irak van juli vorig jaar omvergeworpen werd, ver schoven worden. Rede van Nasser DAMASCUS (UPI) De president van de V.A.R., Nasser, heeft in de Syrische hoofdstad Damascus zondag ter gelegen heid van de elfde verjaardag van de Ara bische Liga een redevoering gehouden, waarin Irak en premier Kroesjtsjev op nieuw gecritiseerd werden. Nasser zei aan duizenden burgers, dat de premier van Irak, Kassem, heeft na gelaten zich aan een defensiepact met de V.A.R. te houden, door geen troepen naar Syrië te sturen om Israel te bestrijden. Nasser zeide, dat hij Kassem vijf maanden geleden verzocht had troepen te sturen voor een beslissende slag met Israel, toen Israel dreigde agressie tegen de V.A.R. te begaan. „De situatie aan onze grens met Israel was toen gespannen en we besloten, dat als Israel agressie zou beginnen, wij een beslissend gevecht met Israel zouden leveren", aldus Nasser. „Maar", voegde hij daar aan toe, „Kassem heeft geen gevolg gegeven aan deze opwekking van de zijde van de V.A.R.". Nasser nam Kroesjtsjev kwalijk dat deze hem „jong en impulsief" heeft genoemd in zijn optreden tegenover de Arabische com munisten en Irak. ..Dank zij deze heet hoofdigheid zijn er op ons gebied ook geen projectielbases, die tegen Rusland gericht zijn!", aldus Nasser. Daartegenover stelde hij Irak, dat nog steeds lid van het Pact van Bagdad is en volgens hem met Enge land samenwerkt tegen het Arabische nationalisme. LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie beeft heden herhaald, dat de beloofde financiële steun aan de Verenigde Arabische Reou- bliek voor de aanleg van de Assoeandam „volledig vrij was van politieke, militaire of andere voorwaarden" en gaf te kennen, dat de jongste anti-Russische aanvallen het standpunt van Rusland te dien opzichte niet zouden wijzigen. In een „internationaal overzicht" van Viktor Zagladin somde radio-Moskou de hulpovereenkomsten op tussen Rusland en landen uit het Nabije Oosten. Ook de As soeandam werd daaronder vermeld. ISTAMBOEL (UPI) In twee Syrische plaatsen is het tot botsingen gekomen tus sen Syriërs en Russische technici, zo is in de Turkse grensstad Diyaribekir vernomen. Op de militaire basis van Deir-ez-Zor zou den plaatselijke bewoners de Russen be kogeld hebben met stenen en in Rakka in Noord-Syrië, zouden ontevredenen bij een bezoek van Russische technici een brug opgeblazen hebben. DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische persbureau Antara meldt, dat ver tegenwoordigers van de Darul Islam op Sumatra een afvaardiging naar Djakarta zullen zenden voor onderhandelingen met de centrale regering. Na een „coup" in het opstandel' •genkamp in Atjeh, vorige week zondag, is een nieuwe leiding gevormd die met vreedzame middelen een oplossing van de. geschillen met de centrale regering zoekt. De gouverneur van Atjeh, Hasjmi, heeft volgens Antara "erklaard, dat er reeds contact is geweest tussen de regering en rebellenleiders. Een der leiders van de Da rul Islam, Ajah Gani Usman, zou hebben verklaard, dat hij vertrouwt op een goede afloop van onderhandelingen in Djakarta. Antara voegt hier nog aan toe, dat luite nant-kolonel Sjamaun Gaharu aan de stafchef van het leger, generaal Nasution, versloeg over de toestand in Atjeh zal uit brengen. Voorts meldt het persbureau, dat ver tegenwoordigers van de regering en de Darul Islam een massale bijeenkomst van 30.000 mensen in Atjeh hebben toege sproken. Zij riepen op tot beëindiging van de vijandelijkheden. De actrice Henny Orri heeft de directie van Het Rotterdams Toneel medegedeeld, dat zij haar verbintenis met het gezelschap niet wil verlengen voor het seizoen 1959/ 1960. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische premier, ir. Djuanda, heeft een brief van de buitenlandse persvereniging over de arrestatie van de A.F.P.-correspondent H. Kalee, verworpen. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken zei vol gens „Antara", dat de brief was verwor pen wegens „bezwaren tegen de bewoor dingen" daarvan. Hij zei, dat er „regels, methodes en manieren bestaan, waaraan de leden van de buitenlandse persvereniging niet moeten voorbijgaan bij hun taak en vooral moet de vrijheid van pers niet ge bruikt worden om nieuwe vraagstukken in Indonesië te scheppen". De woordvoerder zei voorts, dat de rege ring alle reden had om de heer Kalee aan te houden omdat hij in zijn nieuwsberich ten „geruchten" had verspreid en omdat „hij betrokken was in bepaalde activiteit buiten en boven zijn taak als correspon dent". Volgens majoor Harsono, legerwoord- voerder, begint de pers in Djakarta „alar merende neigingen" te vertonen. Hij kon digde aan dat het leger de nodige „preven tieve en beteugelende" maatregelen zal nemen. Sprekend namens de legerstafchef, luite- nan-generaal Abdoel Haris Nasution, zeide Harsono, dat de pers ruim de gelegenheid heeft gekregen zich te ontwikkelen over eenkomstig 's lands democratie, maar in haar plicht tekort is geschoten. Vele bladen, zo zei hij, schieten te kort in zakelijke, objectieve en constructieve berichtgeving. Met het besluit van de pre sident tot de Grondwet van 1945 terug te keren, is de tijd gekomen van een her oriëntatie op het gebied van de pers. De regering en de militaire autoriteiten staan altijd open voor een objectieve en opbouwende critiek", aldus Harsono. De berichtgeving van sommige afdelin gen van de pers, aldus Harsono, was echter „sensationeel, tendentieus en vol spotter nij." Stemming in Noord-Rhodesia LUSAKA NOORD-RHODESIA (UPI) Zaterdag heeft de inheemse politie te Ngumbo, een dorp in het protectoraat Noord-Rhodesia, traangas gebruikt tegen een groep van tweehonderd inheemsen, die protesteerden tegen de arrestatie van zes hunner. Toen versterkingen waren ge arriveerd werden nog 18 inheemsen ge arresteerd. Tenslotte kwam een eind aan de demonstratie, waarbij wel met speren gedreigd was doch verder geen ongeluk ken zijn gebeurd. Inmiddels beginnen de eerste uitslagen binnen te komen van de verkiezingen, die vrijdag in Noord-Rhodesia gehouden zijn. De Verenigde Federatieve Partij heeft tot dusver beslag gelegd op 12 zetels van de 22 waarover bij de verkiezingen beslist moest worden. Harry Nkumbula. een van de leidende figuren uit het gematigde Afri kaans Nationaal Congres, is eveneens ge kozen. De partij, die voorstandster is van de federatie waartegen de inheemsen zich verzetten heeft wel de leiding, maar maakt vooralsnog niet veel kans om de 16 zetels, die voor de meerderheid in het totaal 30 zetels tellend huis nodig zijn, alle te verwerven. Deze partij steunt de premier van de federatie Sir Roy We- lensky. Meisjesboeken De tijd is lang voorbij dat we ons met gloeiende wangen verdiepten in de on schuldige en rustige avonturen van Lies en Loek en Joop ter Heul. De heldinnen van de boeken van onze dochters bewegen zich op een heel wat hoger niveau en vol gens een geheel andere opzet. Die hebben een mams en een paps, borrelen van so ciale gevoelens, hebben een complex of wat, een traumaatje hier en daar, sporten en b'letten en ondergaan grote twijfels aangaande liefdesaangelegenheden. Maar toch zit er een lijn in het geheel en ik ben zelfs tot de heilige overtuiging gekomen, dat het samenstellen van zo'n „roman voor oudere meisjes" geen heksen werk moet zijn. Het is net als bij een goede cake: heb je een betrouwbaar recept, dan kan het gewoonweg niet mislukken. En hier is dan zo'n recept: Men neme: een heldin met smalle han den, smalle wangen, in de wind verward blond haar, een tenger figuurtje. Het mi lieu waaruit het geheel stamt heeft ook zo zijn richtlijnen. De vader, ernstig en stil en aangebeden, maar nog liever dood en een kunstschilder, niet al te verguisd en niet al te bewonderd. Vooral geen Karei Appel, die maar wat „rotzooit", maar een noeste werker met een kroezige baard. Zijn sfeervolle grachtjes en gloeien de stillevens vullen het huis tot in iedere hoek en zijn de twistappels van de paying guest, die de moeder, die flinke, lieve en stille vrouw, in huis neemt om haar aan slagbiljetten te kunnen betalen. Ze moet een vrouw zijn van het betere moeder type en ze mag desnoods vermoeiend ver taalwerk aannemen. En, o ja, een laag stoeltje bij de haard móet ze hebben, dat mag beslist niet ontbreken. Dan moeten we natuurlijk wat tegen stelling hebben: het rijke gezin met een geldzuchtige pa, een vlinderende ma, een luie rekel van een zoon die zijn colleges verzuimt maar wel rondjakkert met zijn sportwagen, een zwartharige, zwartogige, mooie, maar door en door berispelijke dochter, die danst en niet wil sporten. Dit gezin mag enige auto's bezitten, een zwem bad, een paard of wat, een stel onaardige rashonden of raspoezen, een chauffeur en divers ander personeel, maar ze mogen beslist niet gelukkig zijn. Dan is er de Erik, die nimmer ontbreken mag, smal van wang en beurs, sterk van hand en levenswandel, blauw en eerlijk van oog, ook blond net als de Zij denkt u er om dat een blonde held solider aan doet dan een zwarte! met deze ingre diënten gaat u aan het werk. U laat de heldin steivardess willen worden, maar op een allernaarst kantoortje terecht komen. U laat de rekel uit het rijke gezin haar het hof maken zonder grond op hoop, u laat de moeder in en uit de penarie raken. Alle si/mpathieke figuren zetten er hun schou ders onder, zien de zonzijde, durven het aan en volbrengen het, en tenslotte neemt dan de geslaagde Erik h aar smalle ivan- gen in zijn sterke handen, zijn trouwhar tige blauwe ogen blikken in haar eerlijke grijze, die eensklaps vol zon lopen (dit maguvooralnietvergeten!) en dan zeot hij met zijn diepe, klokkende, gorgelende stem.: „Nu wordt alles goed, hè, Marjolein. Marion, Marlon, Marleen, Muis, Puk, Uk?" of hoe u het lieve kind wilt noemen. Vooral niet vergeten u om trent de mode betreffende namen op de hoogte te stellen. En dan smullen maar, oudere meisjes! Sporry DAR-ES-SALAAM, Tanganyika (UPI) De gekozen leden van de wetgevende raad van Tanganyika hebben een rege ringsvoorstel aanvaard, waarbü hun vyf van de twaalf ministeries worden gegeven en een bijzondere commissie wordt inge steld ter aanbeveling van verdere stappen in de richting van zelfbestuur. De veran deringen in de regering, welke dinsdag door de Engelse gouverneur Sir Richard Turnbull waren aangekondigd, zijn geno men als een gedeeltelijke concessie aan de Afrikaanse leider Julius Nyerere, wiens partij de meerderheid heeft in de raad. Nyerere had om groter wijzigingen ge vraagd, waardoor de door de regering be noemde leiders de minderheid zouden heb ben gekregen tegenover de gekozen lei ders. De goedkeuring van het voorstel van Turnbull betekent, dat men op het ogen blik een „halve maatregel" heeft aan vaard. Het gekozen Europese lid van de raad, Derek Bryceson, heeft gezegd, dat de op positie de definitie van de gouverneur van de vijf ministers als „drie Afrikanen, een Aziaat en een Europeaan" betreurde. „Wij, aan onze kant van het parlement denken niet in termen van Afrikanen, Aziaten en Europeanen. Wij werken alle maal als Tanganyikers," zei hij. Hij drong er op aan, dat aan de com missie voor „zelfbestuur" een bepaalde tijdsduur zou worden opgegeven om haar werk te voltooien. „Wij hopen, dat de ver andering van ambtenarenregering in die van een regering door het volk van Tan ganyika niet lang uitgesteld zal worden," zei hij. De Afrikaanse leider Loegoesja zei, dat, al was de gouverneur dan ook niet aan alle Afrikaanse verlangens tegemoet ge komen, hij toch interim-maatregelen had aangekondigd, die een grondslag vorm den voor verdere onderhandelingen. De leden van de raad juichten, toen het hoofd van het departement van justitie, John Cole, verklaarde, dat de gouverneur hoopte verdere stappen naar zelfbestuur in Tanganyika voor het einde van het jaar te kunnen aankondigen. Tanganyika wordt bestuurd door de Engelsen die het voogdijschap voor de UNO uitoefenen. De machtige leider van Tanganyika's Afrikaanse Nationale Unie (A.F.U.) die al haar krachten voor de onafhankelijkheid van het land inzet, Julius Nyerere, wenst de onafhankelijkheid te zien komen op vreedzame wijze, zonder de „ravage" van een rebellie. Nyerere begon zijn politieke loopbaan als afdelings-secretaris van de Afrikaan se vereniging van Tanganjika. Helemaal op eigen houtje veranderde hij de vereni ging in de A.F.N. en bracht de vonk aan, die het vuur voor het onafhankelijkheids streven zou doen ontbranden. Hij distan- cieerde zich echter toen vorig jaar heet hoofden overgingen tot het veroorzaken van relletjes tegen de regering in de me- renprovincie. Nadat de gewelddaden een einde hadden genomen, bracht Nyerere een bezoek aan die provincie en gaf de bevolking de volgende raad: „het doet er niet toe welke regering aan het bewind is," zei hij, „wanneer het gaat om eer biediging van de wet". CONSTANTINE (UPI) De Franse premier Michel Debré, die een bezoek van 48 uur aan de streek van Constantine brengt, heeft vandaag verschillende Fran se stellingen aan het front bezocht. La ter op de dag zou Debré een radiotoespraak houden. Officieel is Debré's bezoek aan Constantine en omgeving een werkbezoek maar in Franse kringen te Constantine meent men te weten dat het verband houdt met De Gaulle'a aanbod om met de re bellen te onderhandelen. Het eerste dat Debré na zijn aankomst zei was dat het aanbod van De Gaulle nog steeds van kracht is. Het is door de Algerijnse re gering in ballingschap afgewezen, en vol gens de linkse bladen te Parijs een fiasco geworden. In zijn rede bevestigde Debré dat Frankrijk in Algerije zal blijven. Toen Debré Algiers zes weken geleden bezocht werd hij door de „colons" gemeden en van verraad aan de Franse zaak beschul digd. CAIRO (Reuter) Volgens kringen in de omgeving van de „Vrije Algerijnse re gering" worden besprekingen gevoerd tussen deze regering en China over de „materiële bijstand" die China aan Alge rije heeft aangeboden. PARIJS (AFP) In een vraaggesprek voor de Franse radio en televisie heeft premier Debré erkend dat de gemeente raadsverkiezingen, tenminste in de grote steden, „een zeker gevoel van ontevreden heid" hebben aangetoond, maar dat dit niet betekent dat de regering haar poli tiek moet wijzigen. „Wij zijn nog niet rijk, maar wij zijn onafhankelijk en dat is reeds veel", zo zei hij. In Parijs gaat het gerucht dat president De Gaulle over een maand in Genève zal samenkomen met de Marokkaanse koning Mohammed V ter bespreking van wegen om de Algerijnse oorlog te doen beëindi gen. Het zou in de bedoeling liggen de mogelijkheid te onderzoeken dat de Ma rokkaanse koning als tussenpersoon zou optreden bij onderhandelingen over sta ken van het vuren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5