Horen en zien Drie roofovervallers in arrest (jumbo en zijn avonturen Geheim rood Leoooor Agenda voor Haarlem en Handelherdenking met kamermuziek Misdaden in het noorden van het land na ktiap speurwerk opgehelderd GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL MAANDAG 23 MAART 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN Niet zo best Gesproken passie De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma Tilly Perin-Bouwmeester is weer hersteld Weduwe van Tsjechov in Moskou overleden Volkstelling in 1960 Clara Eggink twee keer door buurman overvallen Jehudi Menuhin gaat in Gstaad wonen Nieuwe KMA-gouverneur Garderegimenten gaan 130-jarig bestaan vieren Bruggroep wil een nieuwe socialistische partij stichten Conducteur ernstig gewond bij treinongeluk Prijzen toegekend van het landbouwhogeschoolfonds Examens I® door Daniel Gray In éën nacht Uw handen gaaf en zacht Op slechts een uitzondering na was het zaterdagavondprogramma van de K.R.O. naar onze mening ronduit slecht. En die uitzondering was dan nog van buitenland se makelij, 't Nauwelijks een half uur du rende filmpje van Alfred Hitchcock bracht namelijk aanzienlijk meer (spannend) amusement dan de andere programmaon derdelen tezamen. Emile Lopez en Jan de Cler presenteer den opnieuw hun programma ..Blijf er niet voor thuis". Voor de laatste keer. Het klinkt misschien ietwat hard, maar het spijt ons niet. Een volgende keer zouden wij eigenlijk liever direct na het nieuws de deur uit willen lopen. Daarna kregen we de onderhoudende thriller „Angst" van Hitchcock te zien opnieuw met een verrassend einde en het muzikale programmaatje „Chan geant", van Ben Mettrop, waarin de Ween- se „Drie Gloria's" en de „Zingende violen" onder leiding van Guus Jansen het meest op de voorgrond traden. Beeldschermer Het declamatorium „De veroordeling en executie van Jezus" (dat zondagavond door de KRO werd uitgezonden) is in wezen een passie, waarvan de kern ge vormd wordt door het lijdensverhaal vol gens het evangelie van Mattheus. In gedramatiseerde vorm werd de lijdens geschiedenis verteld, waarbij aan de evan gelist (Luc Lutz) als in elke gedramati seerde passie een groot aandeel werd toe vertrouwd. Bij de vertolking, die plaats had in de rooms-katholieke Bosjeskerk te Rotterdam, was aan Hans Croiset de rol van Christus, aan Coen Flink die van Pi- latus en aan Max Croiset van Petrus ge geven. Ton Lutz vertolkte de spreekrol van Barabbas in bewoordingen, die uit de dichterlijke fantasie van Michel van der Plas voortkwamen. Deze dichter maakte ook de verzen, die uitdruk king geven aan de gevoelens en gedachten van de vrouw, die bij het laatste Brood- maal Jezus met kostbare olie zalfde, van Maria, van de honderdman en van de toehoorder in zijn persoonlijke relatie tot het lijdensgebeuren. In dit opzicht ont dekte men overeenkomst met Bachs Mat- theuspassie bijvoorbeeld, maar dan alleen om het principe. Want de geest van de inderdaad voortreffelijke verzen, die Mi chel van der Plas maakte, aangrijpend door een uitnemende woordkeuze, weer spiegelt het denken van de mens van deze tijd, zijn innerlijke spanningen, zijn angst en zijn nood, zijn verlatenheid uiteraard meer dan de ariateksten van Bachs passie. Een merkwaardigheid van het declama torium is de verdeling van de volkskoren, de turbae, over een enkele spreker en een spreekkoor. De medewerkenden, van wie Ellen Vogel nog genoemd moet worden, waren in alle opzichten berekend voor hun moeilijke taak. De muziek, die bij het declamatorium uitgevoerd werd, vormt geen organisch ge- deel daarmee. Zij werd wel met zorg ge kozen. Er werd een psalm van de Franse priester J. Gelineau gezongen met instru mentale begeleiding. Golfbreker HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwii- ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en zang. 11.15 Voor de zie ken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Land- bouwrubriek. De toekomst van de griendcultuur. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de kinde ren. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Strijktrio. 16.00 Alaska Highway, caus. 16.05 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 Jeugdfanfare. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 De gekooide vo gel, hoorsp. 21.35 Journ. 21.50 Gram. 22.25 Idem. 22.35 Filmpraatje. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.21—24.00 Muz. caus. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Tenor en orgel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wij vrouwen van het land. 14.45 Hoorn en piano. 15.15 Gram. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.. Rijksdelen overzee. Muzikale rondreis door het Cara3bische gebied, door ds. G. D. van Wengen. 18.00 Lichte muz. 18.30 Vtfpr de jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Strijkork., koor en sol. 21.55 Progr. over de kern energie. 22.25 Gram. 22.35 Tenor en piano. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.30 Jezus, oratorium. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Symf.orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianoduo. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisverhaal. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz 20.20 Discussie. 20.5022.50 Filmprogramma. De actrice Tilly Perin-Bouwmeester, die een maand ziek is geweest, is zover her steld, dat zij dinsdag haar rol in „Nacht dienst" zal kunnen spelen. MOSKOU (ANP/Rtr) Olga Knipper— Tsjechov, weduwe van de beroemde Rus sische schrijver Anton Tsjechov, is zondag in Moskou overleden. Zij is negentig jaar geworden, zo meldt het officiële Sovjet persbureau Tass. Mevrouw Tsjechov is ge durende veertig jaar een vooraanstaand actrice van het Moskouse kunsttheater ge weest. Zij trad in mei 1901 in het huwelijk met Tsjechov. De schrijver overleed in juli 1904 in Duitsland. Handels sterfdag, op 14 april 1759, is dit jaar met talrijke uitvoeringen van compo sities van de meester herdacht. In hoofd zaak waren het oratoriums, kerkelijke werken en orgelconcerten, die ten gehore werden gebracht en waarvoor men ruime belangstelling kon verwachten. Door de geringere aandacht voor Handels kamer muziek behoeft men zich niet te verbazen. In de eerste plaats vormt deze muziek, voor zover zij althans ontdekt is, een on miskenbare kwantitatieve minderheid ten opzichte van de ruim veertig oratoriums en de ruim dertig opera's, bijna honderd cantates, twintig orgelconcerten en ande re werken voor grotere uitvoeringsruim- t.en. Deze kamermuziek heeft doorgaans maar een bescheiden plaatsje op de pro gramma's van uitvoerende instrumenta listen gekregen. De Handelherdenking, die zaterdagavond onder auspiciën van de af deling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaarsvereniging in de bovenzaal van het gemeentelijk Concert gebouw is gehouden, heeft bewezen dat die achteruitstelling veelal niet gerecht vaardigd is geweest en dat men er niet goed aan heeft gedaan werken van Handel zoals sonates voor viool en piano, fluit en piano en composities voor klavier voor namelijk als studieobject te behandelen en slechts nu en dan op het podium toe te laten. De solisten van dit herdenkings concert waren de pianiste Ans Bouter, de violist Jan Hesmerg en de fluitist Pieter Odé, die de avond openden met de Trio sonate opus 5 no. 3, speelse muziek van onderhoudend karakter, dat in het andan te, larghetto en de sarabande een gevoe liger accent verkreeg. Een tweede geza menlijk optreden betrof de uitvoering van de Triosonate in g, een compositie, die be langrijke eisen ten aanzien van technische spelbeheersing stelde. Ook hier waren een larghetto en een adagio expressieve hoog tepunten naast de twee snelle gedeelten, die licht en sprankelend en vlindervlug ge speeld werden. Ans Bouter bespeelde wel iswaar een vleugel die bovendien niet zo meegaand was, maar dit bleek voor haar geen beletsel om het klankentimbre in de sfeer van deze barokkamermuziek te brengen, wat eigenlijk, gelet op de vele figuraties en passages, ornamentiek en andere ranke melodische tekening, een virtuoze prestatie betekende. Het aandeel van de pianiste in de uitgevoerde duo-wer ken werd daardoor eveneens belangrijk. Met de violist Jan Hesmerg speelde zij de vioolsonates in E en in A, schone muziek in evenwichtige vorm. Jan Hesmerg ver tolkte de vioolpartij met. fraaie klank, voornaam van allure en gaaf van tech niek. Veel muzikaal genot schonk de fluitist Pieter Odé met zijn door edele loonvor ming, zuivere muzikaliteit en door virtuo ze beheersing uitmuntend spel bij de voor dracht van de sonates in C en in A, waar bij Ans Bouter hem voortreffelijk ter zij de stond. De Chaconne in g en de Sonatine in a voor piano, verfijnd en met voorbeel dige opbouw gespeeld, completeerden het programma van deze bijzondere Handel herdenking, waarvoor de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer Piet Vin cent, terecht zijn grote erkentelijkheid na mens de toehoorders tot uitdrukking bracht. P. Zwaanswijk Gevoelsbezwaren Morgen, dinsdagavond 24 maart, zendt de Zwitserse omroep (393 meter, 20.35 uur) het klankbeeld „Sur les traces d'Anna Frank" uit. Dit is de Franse versie van de documentaire „Spur eines Kindes" van Ernest Schnabel, waarmee Duitsland in 1958 de Prix Italia won. Dit werk, waar van men de kwaliteiten uit artistiek en menselijk oogpunt slechts kan loven, werd behalve door een aantal Duitse radiosta tions in Engelse vertaling, ook reeds door de B.B.C. in het Derde Programma uitge zonden. Het lag destijds in de bedoeling van de Nederlandse Radio-unie een Ne derlandse vertaling voor te bereiden. Wij vernamen echter, dat de heer Otto Frank, de vader van Anna, tegen een uitzending door de Nederlandse omroep gevoelsbe zwaren heeft laten gelden. Hoewel for meel de voor de Prix Italia ingezonden werken door alle bij de Europese Radio unie aangesloten omroeporganisaties kun nen worden overgenomen, heeft het be stuur van de Nederlandse Radio-unie ge meend zich bij de wens van de heer Frank om begrijpelijke redenen te moeten neer leggen. De kans, dat „Spoor van een kind" door Hilversum zal worden uitgezonden, wordt in N.R.U.-kringen dan ook nihil ge noemd. In een onderhoud heeft prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het centraal Bu reau voor de Statistiek aan een corres pondent van het ANP meegedeeld dat op 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor ge heel Nederland zal worden gehouden. De ze telling zal ln twee dagen voltooid moe ten zijn. Het uitwerken van de aldus verkregen gegevens zal enige jaren vorderen, aldus prof. Idenburg. De voorbereidingen zijn al een paar jaar aan de gang. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een overspannen buurman de dichte res Clara Eggink uitgescholden en enkele ruiten van haar woonschip, gelegen aan de Jachthavenweg te Amsterdam, stuk geslagen. Mevrouw Eggink, die in de loop van zaterdagmorgen aangifte deed, kreeg op dezelfde dag weer bezoek van haar buur man, die opnieuw enkele ruiten vernielde. Politiehulp werd ingeroepen en de man werd overgegeven aan de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. Mevrouw Eggink raakte door de schermutselingen tijdens het tweede bezoek licht gewond. Yehudi Menuhin zal zich in de bekende Zwitserse zomer- en wintervakantieplaats Gstaad (Berner Oberland) gaan vestigen, waar hij een chalet laat bouwen. Men is van mening, dat het Yehudi Menuhin- festival in Gstaad, dat dit jaar van 3 tot 9 augustus reeds voor de derde keer wordt gehouden, een jaarlijks terugkerend onder deel van de culturele agenda van Gstaad zal worden. De gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda, de kolonel der cava lerie W. Kloppenburg, zal per 1 november de K.M.A. verlaten. Hij zal vermoedelijk worden benoemd in een staffunctie van de Northern Army Group in Duitland. Als zijn opvolger wordt genoemd de huidige inspecteur der cavalerie, de kolonel W. C. H. Reeds uit Amsterdam. Op 7 juli herdenken de garderegimenten Grenadiers en Jagers hun 130-jarig be staan. Deze herdenking zal gevierd worden te Vught, de huidige standplaats der gar deregimenten, en te Schaarsbergen bij Arnhem, waar de beide parate bataljons van de Grenadiers en Jagers gelegerd zijn. In Arnhem zal 's morgens door de parate bataljons uit Schaarsbergen een parade en een défilé worden gehouden. In 's-Her- togenbosch wordt een mars door de stad met défilé gehouden. Bij deze marsen zal een compagnie van elk der regimenten gekleed zijn in ceremonieel tenue. Het programma bevat voorts nog in bei de garnizoenen de traditionele voetbalwed strijd van de grenadiers en jagers, sport en andere wedstrijden. Men is voorts van plan te Arnhem een reünie te houden voor officieren, onder officieren, korporaals, grenadiers en jagers, die vroeger gediend hebben bij een der garderegimenten en voor de reserve-offi cieren, onderofticieren, korporaals, grena diers en jagers, die thans met groot ver lof zijn. Op een landelijke conferentie van hon derd vertegenwoordigers van Brug-groe- pen, zondag te Amsterdam gehouden, is unaniem besloten het werk, dat de com munistische Brug-groep vorig jaar is be gonnen, onverzwakt voort te zetten. De conferentie heeft aan de leiding (Gerben Wagenaar c.s.) opgedragen een landelij ke commissie samen te stellen, die tot taak heeft de wenselijkheid en de nood zakelijkheid te onderzoeken van het stich ten van een nieuwe socialistische partij op marxistisch-leninistische grondslag en een ontwerp-beginselprogram en statuten daarvoor uit te werken. Aan de volgende, in het najaar te houden, landelijke con ferentie van „De Brug" zal in de Brug- groepen een discussie vooraf gaan over het vraagstuk van de vorming van een nieu we partij, waarvoor het verslag van de genoemde commissie dat aan de leiding wordt uitgebracht als grondslag zal die nen. De roofovervallen te Briltil (directeur melkfabriek op 30 december 1955), te Hoog kerk (Boerenleenbank, 24 april 1956), te Leegkerk (veehandelaar, 11 april 1958) en twee mislukte overvallen te Grijpskerk bü een notaris al deze gemeenten bevinden zich in de noordelijke provincies van ons land zijn tot klaarheid gebracht. De rijksrecherche heeft in samenwerking met de Amsterdamse Centrale Recherche en de Koninklijke Marechaussee na een minutieus onderzoek drie mannen gevonden, die zich thans voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden. Twee broers, de 31-jarige B. F. L. en de 45-jarige G. L., beiden woonachtig te Amsterdam, werden gearresteerd. De derde, de 37-jarig T. B. uit Goutum bij Leeuwarden, zat al in de gevangenis. Deze B. heeft op de Ubbo Emmiussingel te Groningen vorig jaar mei een bankloper van zijn tas met 60.000 gulden beroofd. De rijksrechercheur Aukema te Haren (Gr.) heeft hiermee een groot succes ge boekt. In de nacht van 11 op 12 april 1958 werd de veehandelaar A. Staal te Leeg kerk het slachtoffer van een roofoverval. De drie daders werden gestoord en gingen er vandoor met de auto van de heer Staal, welke naast het huis stond. Die auto werd teruggevonden in het Merwedekanaal. De auto had maar kort in het water gelegen; een voorbijganger za» de wagen drijven. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, omdat hij een ongeval vermoedde. De po litie en een ziekenauto gingen er met spoed naar toe en de sirenes, zo vroeg in de morgen om vijf uur, wekten de aan dacht van een verpleegster, die op weg was naar haar werk. Vlak bij haar liepen drie mannen op de stille dijk. Zij deden erg zenuwachtig en verdwenen plotseling in een huis. Toen in alle kranten vorig jaar een oproep verscheen van de politie om gegevens te melden belde de ver pleegster de politie op en gaf een signale ment. Het onderzoek werd krachtig voort gezet en de oplossing kwam nader en na der. T. B. zat al in de gevangenis voor een gepleegde overval op de bankloper op de Ubbo Emmiussingel te Groningen. Bij de Hoogovens werkte G. L., een „erg zware jongen", die al vele jaren in de gevangenis had doorgebracht. Hij bleek contact te hebben gehad met B. en zijn arrestatie volgde. Toen liep het spoor naar Almelo, naar een broer van L., die, toen de roof overval in Briltil plaats vond, nog in mili taire dienst bleek te zijn geweest, zodat ook de marechaussee bij het onderzoek werd betrokken. In Amsterdam werden gisteren met een mijndetector drie cilinder revolvers opgespoord, die de drie mannen daar hadden verstopt. Tumbo klemde zich aan het vlot vast, terwijl hij a.ngst,ig naar de vinnen keek, d.ie in kringen om hem heen door het bruisende water schoten. Hij wist maar al te goed, wat dat betekende: monsters, die op hem loerden en wacht ten, tot hij van de planken zou glijden en in zee vallen! Zolang hij bleef drijven, was er geen kans, dat ze hem te pakken zouden krijgen; maar anders Opeens stak één van de haaien zijn kop met dreigende bek boven het water uit 60—61 Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen is op het station Geleen-Lutterade een kolentrein achteruit op een stootjuk gereden. Een 35-jarige conducteur H. de Jong uit Heerlen, die in de achterste wa gon zat, raakte bekneld en werd ernstig gewond. De machinist stopte op het sta tion en ging in het stationskantoor om een inlichting vragen. Hij liet na de remmen voldoende aan te zetten, waardoor de trein op het licht-hellende spoor terugreed en met 'n enorme klap tegen het stootjuk bot ste. De achterste wagen, waarin de con ducteur zich bevond, werd in elkaar ge drukt. De conducteur is in zorgwekkende toestand naar 'n ziekenhuis gebracht. Bij de botsing ontspoorden vier kolenwagons waardoor het spoor plaatselijk gestremd werd. Er moest over verkeerd spoor wor den gereden. De dienst is zondagochtend normaal hervat. Het Landbouwhogeschoolfonds in Wa- geningen, voorgelicht door een commissie bestaande uit prof. Van Slogteren, prof. Van der Want en prof. Wassink, heeft een prijs van duizend gulden, op instigatie van de in 1957 overleden hoogleraar prof. dr. Jan Smit beschikbaar gesteld, toegekend aan drie Wageningse onderzoekers. Dr. J. A. D. Zeevaart, dr. ir. A. B. R. Beemster en dr. ir. H. A. van Hoof hebben deze prijs verkregen voor publikaties over een land- bouw-wetenschappelijke studie van bij zonder gehalte, in het jaar 1958. Leiden. Kandidaatsexamen geneeskunde II H. Maas Geesteranus, Bilthoven: J. C. M. van der Vijver, Schiedam. Kandidaatsexamen Franse taal- en letetrkunde: mej. C. Pieterse, Leiden; N. E. M. Osse, Den Haag. Doctoraalexamen Franse taal- en letterkunde: mej. J. P. Veenendaal, Sche- veningen. Kandidaatsexamen Slavische taal- en letterkunde: W. E. Blom, Oegstgeest. Doctoraal examen geneeskunde.II: mej. E. van Pelt, Voor burg; T. A. de Stoppelaar, Den Haag; H. J. J Wellens, Don Haag. Semi-artsexamenmej. J. M Balek, Den Haag; W. Frijling, Leiden: W. H. Klcinloog, Voorburg. Artsexamen: mevr. N. Kaan- Heywood. Den Haag; A. L. Hermans, Delft: H. W. A. van Oordt, Den Haag; G. Richmond (Ver. St.); M. Rosenzweig (Ver. St.) cum laude: E. R. Scheepe. Oegstgeest. Doctoraalexamen farmacie: mej. F. II. Smit, Leiden. Doctoraalexamen rech ten: mej. E. Bennewitz, Delft, Kandidaatsexamen rechten: J. H. Janzen, Leiden; W. Houtman, Voor burg; K. de Waard, Haarlem; A. H. D. Ingen Housz. Beverwijk. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Docto raalexamen Spaans: mej. L. W. Guépin, Amster dam. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. W. G. Sevensma en W. A. Wilmink, beiden te Amster dam. Kandidaatsexamen Engels: M. Roselaar, Westzaan. Doctoraalexamen Engels: mej. S. Tis- sot van Patot en L. L. van Windt, beiden te Am sterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexamen theologie: D. W. de Villiers, Paarl (Z.-Afr.). Doc toraalexamen rechten: W. J. J. A. van de Ven, Amsterdam: F. Vellema, Metslawier; J. C. H. Poll. Zandvoort. Nijmegen. Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen: L. J. Giebels. Helmond. Advertentie fijn als u iets in huis hebt! I!ii® 13. „Die is mijn eigendom, maar een verre neef heeft zich erin gevestigd. Daartoe heb ik hem toe stemming gegeven. Misschien keer ik op een goede dag daarheen terug. Misschien had ik er nooit weg moeten gaan. Ik mis in Umtali de zee Ik onderbrak Leonoor's verhaal. „Is 't heus waar, houd je zóveel van de zee?" Ze maakte opeens de indruk erg vermoeid te zijn. Be treurde zij het, mij haar gezicht zonder masker te heb ben laten zien? Een negerjongen zette de koude gerechten voor ons op tafel. Er waren verscheidene soorten sla en een prachtige ananas. „Je moet nu eerst eten", zei ik streng, „daarna, als je je tegoed hebt gedaan en wat meer krachten verzameld hebt, vertel je verder". „Ik voel me best en ik ben helemaal niet hongerig". „Maar ik ben wél hongerig en ik vind 't heel verve lend om alléén te eten", zei ik. Om de een of andere reden scheen deze ontmoeting, die haar toch stralend blij had moeten maken, haar te beklemmen. Waarom had ze van een onheilssfeer en angst gesproken? Had dat slechts te maken met de enorme indruk, welke de waterval op haar had gemaakt? Een schouwspel waardoor ieder gevoelig mens zich klein en nietig moest voelen Ze vroeg om een sigaret en ging door met haar ver haal: „In het hotel, bij de thee, begon John Somerset weer over zijn vrouw te spreken. Ik hield van haar ogen zei hij die zo vol begrip en wijsheid waren. Ik voelde mij ontroerd, toen hij over hun verlovingstijd vertelde, hoe mooi zij was en hoe intelligent. Natuurlijk kwam ik onder de indruk van het feit, dat hij een vrouw, met wie hij zo kort getrouwd was geweest en die al sinds acht jaar dood was, zó in zijn herinnering koesterde, 't Was een zeldzaam voorbeeld van trouw en Innige ge hechtheid. Ik waagde 't niet hem te vragen, of hij er wel eens over gedacht bad om te hertrouwen. Waar- sechijnlijk zou de gedachte daaraan zelfs niet in hem zijn omgekomen Om zeven uur klonk de gong voor het diner. „Zullen wij samen eten?" vroeg John Somerset. Ik stemde toe en ik haastte mij naar mijn kamer om me te verkleden. Mijn avondjurk was verkreukeld en ik belde een kamermeisje om de jurk te laten opstrijken. Een poosje later begaf ik mij naar beneden, waar mijn reisgenoot op mij zat te wachten. Ik had erg veel zorg aan mijn uiterlijk besteed. „Zwart staat je uitstekend", zei John Somerset. „Kom mee, laten we aan tafel gaan". Te mijner ere bestelde hij Kaapse wijn. We zaten alleen aan een tafeltje. Hij at met smaak, ik daarentegen had geen honger en roerde de vele gangen van het uitgebreide menu nauwelijks aan. We zaten het langst van alle gasten aan tafel en verlie ten de eetzaal het laatst. Dit hotel bij de Vicoria-water vallen is voor alle jonge paartjes uit Zuid-Afrika hét doel bij uitstek van de huwelijkreis. „Denk je, dat ze ons voor een pas getrouwd paar houden?" vroeg John. Ik lachte, maar antwoordde niet. Na het eten gingen we een poosje in de hal zitten en ik scheen er zó aantrek kelijk en opgewekt uit te zien, dat de andere passagiers uit het watervliegtuig allemaal een praatje met mij kwamen maken. „Ze schijnen erg op je gesteld te zijn", merkte John lachend op. Ik voelde me trots en gevleid. Hij wist niet hoe nodig ik 't had, dat mijn zelfvertrouwen een duw tje kreeg. Hij stelde voor om een wandeling in de tuin te maken. Buiten was 't bijna koud. De maan was vol komen rond en gaf een helder zilverwit licht; ik keek naar de sterren aan de donkere hemel. John nam mijn arm en zo wandelden we gedurende enige tijd zwijgend voort. Het was een zeer mooie nacht, Jay. De stilte was eigenlijk nog indrukwekkender dan het geraas van de waterval. We verwijderden ons steeds verder van het hotel. De oorbellen, welke ik droeg, knelden mij en ik deed ze af. Ik deed 't echter onhandig en liet er één vallen. Mijn begeleider kwam onmiddellijk in actie om haar terug te vinden. Ondanks het heldere maanlicht was dat echter niet gemakkelijk. Opeens riep hij vrolijk uit: „Wat geef je mij Leonoor, als ik haar vindt?" „Hèb je haar gevonden?" Hij kwam op mij toelopen. Hij was zo groot en breed, dat hij het hele pad versperde, en ik had ook helemaal geen zin om weg te lopen. Ik begreep wat komen ging. Hij zei: „Een kus Hij stond voor mij en ik wachtte op hem, volgzaam en tegelijkertijd trillend van emotie. Hij nam mij in zijn armen, Jay, en 't was de eerste keer dat een man mij écht kuste Leonoor zweeg even. Ze keek mij aan en 't was alsof zij zich voor mij schaamde. Voor haar was die omhelzing iets ernstigs geweest, maar wat beduidde zo'n kus in een maanverlichte nacht voor die man, die zij pas 's mor gens in het vliegtuig had leren kennen? Ze sloeg haar ogen neer en speelde verstrooid met enkele voorwerpen, die op ons tafeltje stonden. „Alles was zo snel over mij gekomen", vervolgde zij op zachte toon, ,,'t ging allemaal zó plotseling. Waar schijnlijk kwam 't wel op het ogenblik, dat het komen moestIk was altijd alleen in een wereld, waar niemand ooit alleen scheen te zijnNee, Jay, ik ben hem niet ontvlucht, ik heb zelfs geen poging daartoe gedaan. Ik dacht: als ik doodga zal ik tenminste één keer precier zoals alle anderen geweest zijnÉén maal zal er ook voor mij een romantische volle maan geschenen hebben, in een geheimzinnige nachtelijke tuin, waarin ik samen was met een man. John's gezicht was zeer bleek in het maanlicht en ik voelde me wonderlijk tot hem aangetrokken. Natuurlijk had ik mij als ik me niét tot hem aangetrokken had ge voeld, ook niet met hem in de tuin begeven, en John moet beseft hebben, waarom ik met hem meeging.... maar dat zijn dingen, waarover je pas later nadenkt. Ik voelde me erg gelukkig, Jay. Werkelijk gelukkig! Ein delijk beleefde ik 't dan ookHij wilde mij opnieuw kussen, maar ik weerde hem af. Éen gevoel van ver warring kwam over mij en ik zei: „Laten we teruggaan, John, laten we naar het hotel teruggaan". Hij nam mijn hand en drukte er een kus op. „Mijn lieve kind, ik heb je geloof ik aan het schrikken gemaakt". Ik zei hem, dat hij de eerste man was, die mij zó had gekust en hij antwoordde op ernstige toon, dat hem dit gelukkig maakte en dat ik hem daarom des te dierbaarder was. Hij had gevoeld, dat ik anders was dan de anderen. Iemand als ik zei hij een zuiver goed mens zou hem het vertrouwen in het leven kunnen teruggeven, 't Was alsof hij op mij had gewacht. „Sinds wanneer kennen wij elkaar?" vroeg Ik. „Sinds vanmorgen". We telden af, hoeveel uren dat geleden was. We kon den 't nauwelijks geloven. (Wordt vervolgd) Hilversum wordt te klein. B. en W, van Hilversum zijn van oordeel, dat voor het opvangen van de steeds groeiende be volking een uitweg gezocht moet worden op de grond, die ter beschikking komt bij de inpoldering van Zuid-Flevoland. Maar voorlopig moet gezocht worden naar een plan om op eigen grondgebied de steeds groeiende bevolking huisvesting te ver lenen, want men kan niet wachten tot de inpoldering gereed zal zijn. Winkelsluitingswet. De jongste wijzi ging van de Winkelsluitingswet (van 6 februari 1959) zal op 1 april in werking treden. Het: gaat hierbij om wijzigingen van materiële zowel als van technische aard. De materiële wijzigingen betreffen geen principiële punten, doch een tege moetkoming aan behoeften, die in de prak tijk zijn gebleken. Vloeibaar helium. Amsterdam zal overgaan tot het aanschaffen van appara tuur voor de bereiding van vloeibaar helium, waaraan bij de laboratoria der gemeente-uiversiteit grote behoefte bestaat teneinde doeltreffende natuurkundige en fysisch-chemische onderzoekingen, in het bijzonder het fundamenteel speurwerk tot zo laag mogelijke temperaturen, voort te zetten. De gemeenteraad heeft voor de aan schaffing een krediet van 315.250 be schikbaar gesteld. In dit bedrag is een gift van 75.000 gulden begrepen, die het Shell-laboratorium te Amsterdam heeft gegeven, gezien het be lang van deze installatie voor de vervaar diging van vloeibaar helium ook buiten de universiteit. Artis wordt opgeknapt. De gemeente raad van Amsterdam heeft besloten een krediet van 1.490.000 gulden beschikbaar te stellen voor de hoognodige herstelwerk zaamheden aan gebouwen op de terreinen van Artis. De werkzaamheden betreffen voorzieningen aan het vogelhuis, het leeu wenterras, de roofdierengalerij, het beren huis, het wolvenhuis, het olifantenhuis, de verblijven voor de nijlpaarden en de zee leeuwen alsmede het aquarium. Advertentie MAANDAG 23 MAART TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Da- mave, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „In love and war", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Storm kracht 12", 14 jr., 18.45 en 21.15 uur. Lido Theater: „Désirée", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Lading des doods", 14 jr., 20 uur. Minerva Theater: „De levensro man van Johan Strauss", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De gouden regen van het geluk", 18 jr., 19.30 uur. Roxy The ater: „Het beest in mensengedaante", 18 jr., 19.30 uur. Studio Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jr., 20 uur. DINSDAG 24 MAART Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Wil lem van Capellen met „Wat is er vannacht gebeurd?", 20 uur. Concertgebouw: Lili Laskine (harp), con cert (V.U.), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, 1022 uur. Huis van Looy (KI. Houtweg 103): Expo sitie van de groep „Start", 1012.30 en 13.30—17 uur. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Expo sitie amateurschilders 1117 uur. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): Ex positie van werk van Corneille 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „In love and war", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthe ater: „Stormkracht 12", 14 jr., 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Lido Theater: „Désirée", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uu,r. Luxor Theater: „Lading des doods", 14 jr., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „De levensroman van Johan Strauss", a.l.. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De gouden regen van het geluk", 18 jr., 14 en 19.30 uur. Roxy Theater: „Het beest in mensengedaante", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jr., 14 en 20 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Und Abends in die Scala" al., 20 uur. DIVERSEN Vleeshal: Bezinningspauze: ds. N. van Egmond „Zie de mens", 12.35—12.45 uur. Aula Lourens Costerlyceum: Klassiek grammofoonplatenconcert voor de Haar lemse Disco-club, 19.45 uur. Wilhelminakerk: Zangkoren „Marana- tha", „Crescendo", „Hosana" en „Hoofd dorp", Paascantate, „Opstanding", 19.45 u.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6