1.58 ütwMort" Meer en Bosch SSjottdlLüi f Veel variatie in feestviering voor Haarlem-Noord GEHAKT Alu^t' Inwoners moeten ophalen van huisvuil zelf betalen Gerestaureerd „schoorsteenstuk" aan Zeeland overgedragen Lof van jhr. De Casembroot voor herstelplaats van antieke textiel MAANDAG 23 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 FEESTELIJKHEDEN IN HAARLEM-NOORD ULlHnlXB geen gehakt! Ons prima magervlees-uLiIHIvI 500 ALBERT HEIJN SLAGERIJ Trein vertraging op Haarlems station Bouw van veertien huizen in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Vermakelijkheidsbelasting in Heemstede Hildebr andmonument Prof. J. Bronner vraagt f 15.000 meer honorarium B. EN IV. VAN HEEMSTEDE: Heemsteedse Dreef krijgt betere verlichting Eerste woning in Parkwijk officieel overgedragen Belangrijke gebeurtenis voor Haarlemse woning bouw Expositie in 't Hof van van Holland HFC-ers tegen WA Jubileumviering TYBB begon met groots toernooi Voorwedstrijden hoofd klasse libre in Elaarlem Auto op Zeeweg geslipt: twee lichtgewonden UIT STAD EN STREEK dziptVLih. 't fLOjdudi MOTO GUZZI 1050.— Huur strandstoelen in Zandvoort duurder Scheidsrechters gevraagd Zestig jaar „Handels onderwijs" Voetgangster gewond bij het oversteken Leerlingen van H.T.S. maken buitenlandse excursies Het bestuur van de afdeling Haarlem- Noord van het Comité van Nationale fees ten is met zyn programma voor 30 april en 5 mei gereed gekomen en heeft ook plannen ontworpen voor de tussen deze data ge legen dagen. Hoogtepunten vormen het op treden van „Verkade's Harmonie", een fotowedstrijd en het debuteren van kinde ren, die nummers willen brengen op het gebied van zang, dans en declamatie. Op de Zaanenlaan zullen weer kermis vermakelijkheden worden opgesteld, waar bij als nieuwe attractie het waterorgel. De kermis wordt op woensdagmiddag 29 april geopend en op deze avond treedt het Holland-kwartet op. Koninginnedag wordt ingezet met rond gangen door Haarlem-Noord en voor de middaguren staan behendigheidswedstrij den voor motorrijders en een demonstratie van de politiedressuurhondenclub „Zuider hout" op het programma. Om halfdrie maakt „Verkade's Harmonie" een tocht en concerteert van kwart voor vijf tot kwart voor zes op het Frans Halsplein. Belang stellenden kunnen tijdens de rondgang van het korps foto's maken en die zenden aan het secretariaat: Duinoordstraat 36. Prijzen worden beschikbaar gesteld voor de beste overzichtsfoto's en snapshots. Met een openluchtbal op het Marnixplein worden de feestelijkheden gesloten. Op deze avond kunnen leden van de afdeling Haarlem- Noord een voorstelling in de Stadsschouw burg bijwonen. Vrijdag 1 mei en zaterdag 2 mei concen treren de feestelijkheden zich op en nabij het kermisterrein aan de Zaanenlaan. Op de eerste dag treden des avonds de accor deonist Cor van Veen en de imitator Dick Engelbracht op en op zaterdagavond de luchtacrobaten „De Como Brothers". Voor de jeugd wordt op zaterdagmiddag 2 mei een programma voorbereid. Op het podium aan de Orionweg wordt een debutanten wedstrijd voor kinderen van zeven tot twaalf jaar gehouden. Men kan zich melden Advertentie Wanneer u echter kennis maakt met onze superieure kwaliteit, dan zegt u: Ja, dit is gehakt. Prima! Prima! Dinsdag en woensdag gram Met zakje kruiden en zout Grote Houtstraat 99 Zaterdagavond is een treinvertraging ontstaan op de lijnen HaarlemLeiden, HaarlemZandvoort en HaarlemBloe- mendaal en terug doordat een rangerend treinstel op twee sporen is geraakt. Aan de westzijde van het Haarlemse station reed het treinstel op een wissel, juist toen deze in een seinhuis werd omgetrokken. De sporen werden versperd en het treinver keer werd gestagneerd. Drie kwartier later was de stagnatie opgeheven. Op enkele percelen bouwterrein ten westen van de Dr. J. R. Thorbeckelaan in Heemstede wil de heer H. J. van Sambeek aldaar veertien woningen bouwen, waar van er tenminste zeven ten goede komen aan door het gemeentebestuur aan te wij zen gegadigden. B. en W. hebben de ge meenteraad voorgesteld de grond, ter grootte van ongeveer 2645 vierkante meter, te verkopen voor 58.100. Zij hebben x-eeds een voorlopige koopacte afgesloten. Advertentie COLLECTE van 31 maart1 april in Haarlem en Heemstede BEVALLEN van een zoon, 20 maart: R. van LeeuwenBakker. BEVALLEN van dochter, 19 maart: E. J. H. PouwVan Rijn; 20 maart: J. H. LoosRudolphus; J. de GelderPrent; J. M. HagemanBos; 21 maart: J. Fikke Van Keulen. OVERLEDEN, 29 maart: H. Kemper— Muis, 76 j., Rockaertshof; C. M. van Gra ven, 72 j., Kamperlaan; J. van der Horst, 45 j., Oranjeboomstraat; J. G. Winters, 19 j., Hazepaterslaan; M. Weiland, 42 j., Gen. Bothastraat; 20 maart: G. J. Plasberg Götz, 86 j., Pijlslaan; M. H. D. Wiesel, 80 j., Leidsevaart; K. Koning, 73 j., Gen. de la eRijstraat; C. J. Boon, 40 j., Siriusstraat. ONDERTROUWD, 21 maart: W. T. van Leeuwen en H. G. van Luijk; J. Grit en A. M. van Keulen; H. A. Bannir.k en M. M. E. H. van den Eijnde; L. van der Wel en E. van der Veen. GEHUWD, 21 maart: D. H. Koopman en O. van den Bosch; B. Buiskool en M. C. Hoekman; H. A. Bouman en C. M. L. van der Wal; A. S. Jonquière en J. J. Pieterson; G. B. Stevens en W. Beukers; H. M. Hasert en H. Bandsma; K. Keijzer en H. S. Kamp horst. bij de secretaris de heer F. H. Pijnakker, Duinoordstraat 36. Aardige prijzen worden beschikbaar gesteld voor hen die uitblinken op het gebied van zang, dans of declamatie. Ringrijderij Op de bevrijdingsdag (dinsdag 5 mei) kunnen kinderen van de leden een voor stelling bijwonen van de „Franelly's" met de jeugdcircusrevue „Kindervreugd". Even_ als vorige jaren wordt des middags op de Orionweg een ringrijderij op het losse paard gehouden om geldprijzen. De win naar van het vorig jaar zal de wisselbeker moeten verdedigen. Tot besluit van de feestelijkheden volgt een openluchtbal op het Marnixplein. Daar de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting in Heemstede verouderd is, hebben B. en W. van Heem stede de gemeenteraad een nieuwe veror dening voorgesteld. De huidige regeling biedt te weinig mogelijkheden voor vrij stelling. B. en W. achten het ongewenst dat de mogelijkheden voor vrijstelling van deze belasting achterblijven bij die van aan grenzende gemeenten. Het gevaar bestaat namelijk dat verenigingen van zalen in Heemstede geen gebruik meer maken. Vrijstelling van de belasting wordt wordt voortaan verleend voor vermake lijkheden die een uitsluitend godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal, opvoedkundig of politiek karakter hebben. De verrui ming van de vrijstellingen zal de gemeen te vermoedelijk 1500 per jaar minder op brengen. Vrij van belasting zijn onder meer: uit voeringen van amateurtoneel, -muziek, -zang of -gymnastiek, waarmee geen ba tig saldo wordt beoogd, vermakelijkheden op nationale feestdagen, vermakelijkhe den voor bejaarden, leerlingenuitvoerin gen en sportwedstrijden, waarvan de toe gangsprijs niet hoger is dan 0,35 per per soon. Prof. J. Bronner, de schepper van het Hildebrandmonumcnt heeft zich tot de ge meente Haarlem gewend met het verzoek zyn honorarium op 30.000 vast te stellen voor dit monument. Deze nieuwe ontwikkeling in de geschie denis van het veelbesproken monument doorkruist in zekere zin de besprekingen, die met prof. Bronner gaande waren over de technische uitvoering van de plaatsing van het monument, waarover nog niet ge heel overeenstemming was bereikt. Tussen het Haarlemse Hildebrandcomité en prof. Bronner is indertijd overeengekomen, dat de schepper van het monument een hono rarium van 15.000 zou ontvangen. Prof. Bronner is van mening, dat de waarde van het monument sindsdien aanmerkelijk is gestegen, en wenst een dienovereenkom stige verhoging van zijn honorarium. B. en W. van Haarlem hebben zich nog niet over hun standpunt in deze kwestie beraden, maar zijn wel van mening, dat het verzoek van de beeldhouwer aan de verkeerde in stantie is gericht. Zij zijn van mening, dat de gemeente Haarlem buiten de kwestie van de honorering staat, sinds de raad in 1956 het monument van het Hildebrand comité heeft aanvaard. Inmiddels zijn B. en W. begonnen met het raadplegen van verschillende commis sies. Nadat deze hun rapport hebben uit gebracht, zal de kwestie in een vergadering van B. en W. worden besproken. Tot dusverre zijn er met prof. Bronner slechts besprekingen gevoerd over ver scheidene aspecten van de plaatsing van de Hildebrandgroep. De gemeentelijke dienst van Openbare Werken heeft voor de plaatsingskosten een bedrag van 150.000 begroot. Er deden zich onder meer nog moeilijkheden voor ten aanzien van het grote beeld, dat prof. Bronner op een hoog voetstuk wilde doen plaatsen. Deskundigen van de gemeente waren van oordeel, dat in dat geval ongunstige invloeden van de wind moeten worden gevreesd, vooral in dien geen beschermende beplanting wordt aangebracht. De gemeenteraad van Heemstede krijgt donderdagmiddag een voorstel van B. en W. te behandelen, dat de invoering van een ophaalrecht voor huisvuil behelst. B. en W. hebben gezocht naar een mogelijk heid om de gemeentelijke inkomsten te verhogen teneinde de stijging van de ge meentelijke uitgaven op te vangen. Zij achten het onontkoombaar voor verschil lende diensten die de gemeente tot dus ver kosteloos of ver beneden de kostprijs verricht, een vergoeding te vragen of de reeds bestaande vergoedingen te verho gen. De kosten van het ophalen van huisvuil bedroegen in 1957 87.501.19. Op de be groting voor dit jaar is hiervoor een be drag van f 100.000.- uitgetrokken. B. en W. achten het gewenst dat een deel van de kosten bij de inwoners in rekening wordt gebracht door het invoeren van een belas ting voor het ophalen van huisvuil. Als de raad hiermee akkoord gaat, zullen de in woners voortaaan voor het ophalen van een normale hoeveelheid huisvuil, twee maal per week, zes gulden per jaar moe ten betalen. Als men het aantal percelen stelt op 6700 levert dit recht de gemeente per jaar 40.200.- op. Dit recht geldt voor een maximaal ge bruik van drie vuilnisemmers. Voor iedere emmer meer is eveneens 6.- per jaar verschuldigd. B. en W. achten het zeer wenselijk, zo niet noodzakelijk, tevens over te gaan tot het verplicht stellen van uniforme vuilnis emmers. In principe zijn zij van mening, dat de kosten hiervan moeten worden op gebracht door de gebruikers van de em mers. Teneinde de verplichte invoering van de emmers niet al te bezwaarlijk te maken, willen zij één emmer gratis ver strekken. Hiervoor is 49.600.- nodig. Men sen die meer emmers wensen of zich hier later vestigen, moeten de emmer zelf be talen. Tevens dienen de vuilnisauto's te worden voorzien van een inrichting voor zgn. „stofvrije belading". Hiermee wordt het wegwaaien van vuil voorkomen en de gezondheid van het ophaalpersoneel ge- Als de gemeenteraad van Heemstede hiermeè akkoord gaat, zal de verlichting van de Heemsteedse Dreef belangryk wor den verbeterd. Reeds diverse malen is ge klaagd over de huidige gasverlichting. Thans hebben B. en W. de gemeenteraad voorgesteld de verouderde gaslantaarns te vervangen door moderne lichtmasten. B. en W. schrijven de raad dat de Dreef een steeds belangrijker schakel wordt tus sen de grote verkeersaders, die Haarlem en omgeving met andere plaatsen verbinden. De verkeersintensiteit op de Dreef is reeds vrij hoog en verwacht mag worden, dat deze in de komende jaren nog aanzien lijk zal toenemen. De verlichting zal zodanig moeten zijn dat zonder enig bezwaar met stadslichten en met normale snelheid kan worden ge reden. B. en W. zijn tot de conclusie ge komen dat voor het gedeelte van de Dreef van Zuiderhoutlaan tot Cr.uquiusweg een verlichting met natriumlampen het beste is. Voor het gedeelte van de Dreef van Valken burgerplein tot Wipperplein zijn lichtmas ten met t.l. het meest geschikt. Plaatsing van lichtmasten aan weers zijden van de Dreef verkiezen B. en W. boven plaatsing van masten met twee ar men in de middenplantsoenen. In het laat ste geval zal het licht te veel op de plant soenen vallen en worden de buitenzijden van de weg onvoldoende verlicht. Aangeschaft moeten worden 160 licht masten, 140 met natriumverlichting en twintig met t.l. Hiei-mee is een bedrag van 108.500 gemoeid. De gemeenteraad zal hierover in zijn vergadering van donder dagmiddag beslissen. diend. Deze voorziening vraagt een bedrag van 12.000.-. In totaal is dus voor de voorzieningen 61.600.- nodig. De inning van de belastinggelden ge schiedt door middel van de kwitantie voor de gas-, elektriciteits- en of water levering. Eventueel kan het recht per dwangbevel worden gevorderd. De regeling dient pas in werking te tre den als aan alle belanghebbenden een vuil nisemmer is uitgereikt. B. en W. zullen nader bepalen, wanneer de verordening van kracht wordt. Voorgesteld wordt denieuwe verordening te aanvaarden en een krediet van 61.600.- voor de voorzieningen beschikbaar te stellen. Tydens een eenvoudige plechtigheid is vanmorgen de eerste woning van de dui zend, die in 't nieuwe Haarlemse stadsdeel Parkwijk zijn geprojecteerd, officieel aan dc bewoners overgedragen. Deze woning behoort tot een complex van 136 wonin gen, die door de woningbouwvereniging „Patrimonium" zyn gebouwd als onderdeel van een complex van 312. De vereniging St Bavo bouwt dc overige 176. De plech tigheid geschiedde op verzoek van het college van B. en W. Op het trottoir voor hun nieuwe huis aan de De Bazellaan 47 hadden de heer H. J. Kooy en zijn vrouw zich met twee van hun drie jonge kinderen opgesteld. De stratenmakers, die nog bezig waren met de voltooiing van de rijweg, lieten hun hamers even rusten. In het bijzijn van ondermeer de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, de'wethouder van volks huisvesting en bouw- en woningtoezicht, de heer J. A. Schippers, de hoofdcommis saris van politie, de heer J. Fonteijne, de architect de heer F. Klein uit Groningen, hoofden van dienst en de besturen van de woningbouwvereniging zowel als van de woningstichting „Patrimonium" droeg de voorzitter van deze stichting, de heer W. Meilof, de woning aan het gelukkige gezin over. Burgemeester Cremers zei, dat hier sprake was van een belangrijke gebeurte nis voor de Haarlemse woningbouw. Het echtpaar Kooy en zijn kinderen vormen de eerste bewoners van de ongeveer vier duizend, die Parkwijk zullen bevolken. Deze stadswijk zal zijn naam eer aan doen. Tussen veel groen komen er behalve de huizen, waaronder hoge flats, een kerk en scholen. Tussen de huizen zal zoveel ruimte blijven, dat er van een verkeers- of parkeerprobleem geen sprake zal zijn. Aan het eind van zijn toespraak wenste de burgemeester namens het college de nieuwe bewoners geluk. Vervolgens ging hii bij hen op visite om het interieur van hei huis te bezichtigen. Het complex van deze 136 door „Patri monium" gestichte woningen wordt in vijf gedeelten opgeleverd. De tweede opleve ring geschiedt over drie weken. De vijfde zal een feestelijk karakter dragen omdat zich onder dit contingent de duizendste van de door „Patrimonium" in de tijd van haar bestaan gebouwde woningen bevindt. Op woensdag 25 maart wordt in de vorig jaar verbouwde en opnieuw ingerichte expositieruimte van 't Hof van Holland in Heemstede een tentoonstelling van schil derijen en grafieken van leerlingen van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten uit Amsterdam, door professor dr. N. R. A. Vroom om 20 uur geopend. Op tweede Paasdag speelt HFC een vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen WA, dat uitkomt in de tweede klasse A van de amateur-competitie. Vanmorgen heeft in de werkplaats tot herstel van antiek textiel in de Jan Nieu- wenhuyzenstraat 2 in Haarlem de officiële overdracht plaats gehad van het Zeeuwse wandtapijt, dat getiteld is „Prins Willem" en dat in Haarlem geheel gerestaureerd is. De voorzitster van de stichting, wethouder mr. E. A. J. Scheltema—Conradi, sprak by de overdracht aan de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met zyn grif fier mr. J. M. Polaar speciaal voor deze gelegenheid naar Haarlem was gekomen, de wens uit, dat Haarlem in de toekomst nog meer wandtapijten uit Zeeland zou mogen herstellen en ook de directeur van de stichting, ir. J. D. Berdenis van Berle- kom sprak over de nauwe banden, die er tussen de Spaarnestad en de provincie Zee land door middel van dit wandkleed tot stand zijn gekomen. De afdeling tafeltennis van „TYBB'' heeft de festiviteiten rond de viering van het 40-jarig bestaan op waardige wijze in gezet. Men hield zondag onder enorme be langstelling een groot toernooi in het Kre- lagehuis in Haarlem, waaraan door tal van prominente spelers werd deelgenomen. Er waren ruim 1050 inschrijvingen en er werd op 52 tafels gespeeld, hetgeen inhield dat ongeveer 600 speelsters en spelers van des morgens 11 tot des avonds 11 uur in touw waren. Voegt men hier nog bij de c.a. 400 bezoekers, dan blijkt wel, dat TYBB waar lijk niet over belangstelling had te klagen. Het strekt de organisatoren tot eer, dat men er in slaagde dit toernooi tot een goed einde te brengen. Het late sluitingsuur was ongetwijfeld voor een belangrijk deel het gevolg van de kleurloze finale in de ere klasse tussen de Amsterdammers Harry Kenter en Wim Schoonemeijer, beiden van de vereniging Smash. Het spreekt voor zich dat deze clubgenoten eikaars sterke én zwakke zijden uitstekend kenden en dit had tot gevolg, dat men niets beter wist te doen, dan de bal maar zo laag mogelijk op tafel te houden. Schoonemeijer toonde zich in dit spel het sterkste en won met 12-21, 21-6, 21-15 en 21-12. In de hoofdklasse was de strijd gegaan tussen J. Gompelman en R. v. d. Akker. Er was hier sprake van een groot krachts verschil, dat Gompelman met de cijfers 21-8 en 21-13 duidelijk uitdrukte. Cees Schoof van het Haarlemse Togido werd tweede. Dezelfde speler werd tweede in de overgangsklasse. Hij verloor de finale van R. v. d. Laken met 21-11, 17-21 en 21-14. Gijs Boers, eveneens van Togido was hier een goede derde. In het dames enkelspel ging de titel naar de jeugdige Rotterdamse Nellie Visscher. Zij versloeg in de finale Ilse Tessensohn met 21-17, 18-21 en 21-14. In de 2e klasse boekte Marja van Geel van Oranje Zwart uit Haarlem weer een aardig succes door als eerste te eindigen. In het dames dubbel spel verwierf Anneke Lahey van Togido zich de titel samen met mevr. Krom-Per- ton. Zij versloegen N. de WitC. Werk hoven met 21-17, 21-12. Het heren-dubbel spel ere-hoofdklasse was voor de Amster dammers Harry KenterWim Schoone meijer. Zij versloegen het Leidse duo Wil van ZoelenHennie v. d. Voort. In de over gangsklasse was er opnieuw een succes voor Cees Schoof. Samen met Guus Plies- ter won hij hier van SwartDe Koning. Hedenavond beginnen in restaurant Bol werk in Haarlem de voorwedstrijden om hel persoonlijk kampioenshap in de hoofd klasse libre, district Haarlem, klein biljart (moy. 711). Er zijn dertien deelnemers, zodat er in twee groepen gespeeld wordt. In café-restaurant 't Bolwerk spelen: 1. C. Hoek (Suisse), 2. H. Meyer (Scheywijck), 3. F. Franssen (Excelsior); 4. Th. v. Noort (Scheywijck); 5. G. de Bruin (Groenen- daal); 6. B. Engwerda (OVS); 7. H. Ploeg (Houtpoort). In café Het Wapen van Heemstede spe len- 1. Ch. Broertjes (Haarlem-N., 2. M. Kraayer (1939, Bl'daal), 3. M. v. d. Vaart (DES), 4. H. Oomen (SVV), 5. P. Slot (Brinkmann); 6. B. Bosse (Kruispunt). Zondagmiddag omstreeks half vijf is op de Zeeweg in Bloemendaal, nabij kop 90, een personenauto door de gladheid van het wegdek geslipt en op zijn kant gevallen. De bestuurster, een 38-jarige Haarlemse, werd aan het achterhoofd gewond en moest naar het Marinehospitaal in Over- veen worden gebracht, waar de wond werd gehecht. Eén der andere inzittenden werd licht gewond. Het eerste contact dateert al uit 1952 toen men in Haaiiem net bezig was de stichting tot herstel van antiek textiel op te richten en toen Zeeland reeds de op dracht gaf het „schoorsteenstuk Pi-ins Wil lem" op karton over te schilderen omdat men vreesde, dat het tapijt door de ouder dom verloren zou gaan. Pas in de zomer van 1955 kon de op dracht om het tapijt te gaan restaureren aanvaard worden en sinds die tijd hebben vier mensen constant met hun beste krach ten en met grote liefde aan het herstel van het kleed gewerkt. De zijde is geheel ver nieuwd en het tapijt ziet er thans precies eender uit als in 1603 toen wever Jan de Maecht het aan de provincie Zeeland af leverde. Jhr. De Casembroot aanvaardde het wandkleed in dank en daarbij wees ook de Commissai-is van de Koningin nog eens op de lijdensweg, die aan de restauratie is voorafgegaan. Voorts bracht spreker zijn grote hulde over aan de werksters en wer kers, die er in een weinig luxueuze omge ving in geslaagd zijn het wandkleed op nieuw de oorspronkelijke kleuren terug te geven. „Het heeft mijn - erwachtingen overtrof fen," aldus jhr. De Casembroot. „Als de provinciale financiën het toestaan dan wil len we graag in de toekomst nog meer ta pijten hier in Haarlem laten restaureren". Vervolgens maakte jhr. De Casembroot gebruik van de gelegenheid om met de genen, die aan het schoorsteenstuk ge werkt hebben kennis te maken en daarna volgde een korte rondleiding door de werkplaats. I-Iet stuk „Prins Willem" is het laatste Nieaws in het kort Lening. B. en W. van Heemstede wil len bij de n.v. Bank voor Nederlandse ge- gemeenten f 164.000,lenen voor de con solidatie van vlottende schuld en de vaste financiering van kapitaalswerken. De ren te is 4Va percent per jaar en de looptijd dertig jaar. In de donderdagmiddag te hou den vergadering zal de gemeenteraad be slissen over deze lening. Christen Vrouwenbond. Op donder dagavond 26 maart houdt de afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar maandelijkse leden vergadering in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal. Mejuffrouw P. J. Simons uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „De Protestantse retraite". Adviseur muziekverenigingen. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Haarlemse Bond van Muziekverenigin gen is met algemene stemmen de heer W. A. van der Peyl benoemd als adviseur van de bond. Krediet gevraagd. Voor de gas-, wa ter- en elektriciteitsvoorziening van een viertal aan de Esdoornkade in Heemstede te bouwen woningen vragen B. en W. van Heemstede de gemeenteraad een krediet van f 5050, Advertentie Zandvoortselaan 158 - Telefoon 40905 tapijt van een serie van acht kleden, die gewijd is aan de overwinning van de Zeeuwen op de Spanjaarden in 1573. Het eerste tapijt 's geweven door Franqois Spierinck uit Delft en de zeven resterende kleden zijn vervaardigd door Jan de Maecht uit Middelburg. Op het ogenblik hangen er vier kleden van deze collectie in het Rijksmuseum in Amsterdam en vier in het provinciehuis in Middelburg. Het nu pas gerestaureerde schoorsteenstuk is het sluitstuk van deze serie en beeldt, naar een ontwerp van de Haarlemmer Carel van Mander, de Vader des Vader lands, Prins Willem I uit, gevat in een lauwerkrans, boven het wapen van Zee land. Voorts treft men op dit kleed de stadswapens van Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Veere, Goes en Tholen aan. Het schooi'steenstuk zal thans samen met het Nijmeegse tapijt „Het vosje" over gebracht worden naar het Frans Hals museum in Haarlem waar het tot en met zaterdag 4 april voor het publiek te bezich tigen zal zijn. Het is de bedoeling dat het tapijt een voorname plaats krijgt in het nieuwe pro vinciehuis van Zeeland, dat over ongeveer een jaar gereed zal zijn. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in Zeeland, in gesprek met twee dames van de iverkplaats tot herstel van antieke textiel, die gedurende enkele jaren aan de restauratie van het „schoor steenstuk" hebben gewerkt. Donderdag vóór Pasen moeten er voor het schoolvoetbaltoernooi in Haarlem 65 wedstrijden worden gespeeld. Hiervoor zijn tenminste 33 scheidsrechters nodig, die elk twee wedstrijden achter elkaar kunnen fluiten, des morgens van 9 tot 12 uur of des middags van 2 tot 4.30 uur. Zondagavond waren er nog maar 14 heren beschikbaar. De schoolvoetbalcom- missie doet een beroep op degenen die zich donderdag vrij kunnen maken om zich be schikbaar te stellen. Ook zaterdag vóór Pasen zijn er nog een aantal wedstrijden zonder leiding. Men kan zich melden bij de heer J. A. G. Krou- wels jr., Jan van Galenstraat 12 te Haar lem, tel. 17951. B. en W. van Zandvoort hebben de raad voorgesteld de tarieven voor het pachten van het strand door de strandpachters met niet minder dan 651/* percent te verhogen. Ter compensatie van deze verhoging zou de strandpachter worden toegestaan de ta rieven voor stoelen en tentenverhuur op het strand met ruim 25 percent te ver hogen. De prijzen zouden dan als volgt worden: stoelenverhuur per uur 0,30, 's morgens tot 13 uur 0,50; 's middags na twaalf uur 0,70; per dag 1; per week 5; per maand 15. Tentenverhuur per dag f 2.50 en per week 12,50. De verhuur van stoelen en tenten zal hierdoor ruim 60.000 meer kunnen opbrengen. Thans brengt het verpachten van het strand de gemeente 45.800 op. Na de verhoging van de pachttarieven zal on geveer 30.000 meer in de geldla van de gemeente komen. De strandhuurovereenkomsten moeten voor dit jaar opnieuw worden gesloten. B. en W. meenden dat de tarieven moeten worden verhoogd daar de uitgaven voor de strandexoloitatie belangrijk zijn ge stegen. In 1947 bijvoorbeeld bedroeg de be grotingspost hiervoor 12.600 en in 1958 f 38.800. De opbrengst voor de gemeente steeg van 35.500 in 1947 tot 45.800 in 1958. De Nationale vereniging voor handels onderwijs heeft zaterdag haar zestigjarig bestaan in Amsterdam herdacht met een jubileumvergadering. Aan het slot van zijn openingswoord, waarin hij een beknopt historisch overzicht gaf, besprak de voorzitter, mr. A. Bruch uit Haarlem, het wetsontwerp van minister Cals. Hij noemde dit „op verscheidene pun ten niet geheel gelukkig voor het econo misch onderwijs" en voegde daaraan toe: „Er is nog voldoende werk in het verschiet voor de vereniging, die zestig jaar voor de belangen van dit onderwijs op de bres heeft gestaan". „Conservatisme en progressiviteit in de bedrijfsleiding" was de titel van de feest rede. Prof. dr. H. Thierry van de Vrije Universiteit gaf daarin eerst een aantal typerende kenmerken van de bedrijfsleider oude stijl en vervolgens diverse verande ringen, die het karakter van de bedrijfs leiding wezenlijk hebben beïnvloed en nog beïnvloeden. Zaterdagmiddag om kwart voor zes is een 62-jarige dame, die even na het ver laten van haar woning aan de Wagenweg in Haarlem deze weg ter hoogte van de Schouwtjeslaan overstak zonder voldoen de op het verkeer te letten, aangereden door een motorrijder. Deze, een 32-jarige chauffeur, kon door krachtig remmen de voetgangster niet meer ontwijken. Zij viel en kreeg een bloedende wond aan het achterhoofd. Na overbrenging naar de Mariastichting bleek zij bovendien een hersenschudding te hebben opgelopen. De motorrijder en een duopassagier vielen eveneens, doch kregen geen letsel. Van maandag 23 tot en met donderdag 26 maart zullen de vierde-jaarsleerlingen van de afdeling Werktuigbouwkunde van de Hogere Technische School te Haarlem, in twee groepen verdeeld, excursies naar Duitsland gaan maken. De eerste groep, die onder leiding zal staan van ir. J. F. Heybrock en de leerling Jan Mol, omvat vierentwintig leerlingen; aan de tweede excursie, onder leiding van de leraren ir. Van Buren Lensinck en P. F. M. Loge- mann en de leerlingen H. van Schoonho ven en J. A. Kleef, zullen drieënveertig leerlingen deelnemen. De eerste groep zal onder meer bezoe ken: de S.K.F. te Veenendaal, de „Ma- schinenfabrik Froriep G.m.b.H." te Rheydt, Klöckner-Humboldt-Deutz-Werke te Keulen en de Dortmunder Aktien- brauerei te Dortmund. De tweede groep gaat naar de firma Dikkers te Hengelo, Klöckner-Georgs-Marienwerke A.G. te Osnabrück, Gross Ilsede, Walzwerk in Peine en een staaldraadmakerij in Lipp- stadt. In jeugdherbergen wordt over nacht. Beide groepen komen donderdag 26 maart om 18.30 uur voor een gezamen lijke maaltijd in de Westerbouwing te Oosterbeek bijeen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9