Horen en zien (jumbo en zijn avonturen Geheim rond Leonoor Brieven aan de redactie u>?rvxduswk, Agenda voor Haarlem 15 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Goede reportages De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Twee opdrachten voor Jurriaan Andriessen DEHOUTWERFN. V. tUMfc ANEGANG 46 GROTE H0UTSTR. 116 Landbouwschap vraagt auwerszee Raad voor de Scheepvaart Geen oordeel over het vergaan van de „Capella" Kapitein medeschuldig geacht aan ramp met de „Jozina" Vijfduizendste student te Leiden ingeschreven Kerkelijk Nieuws Reizen van Koning Boudewijn „Duinenbosch" te Bakkum bestaat vijftig jaar Urn niet oude munten gevonden Wolf Dieter Lndwig gaat naar Milaan door Daniel Gray Haagse conferentie van Europese Assemblees Smokkelende kapitein krijgt vier maanden Nieuwe hoogleraar Latijn DINSDAG 24 MAART 19 5 9 Voortreffelijke reportages over de pro- duktielijn van de DAF-personenauto en over het probleem van de pensionering, alsmede een onderhoudende documentaire over het vrachtvervoer onder de titel „Ha len en brengen" ziedaar enige onder delen van het N.C.R.V.-programma, die het maandagavond goed deden. De rondgang door de automobielfabriek zal velen ge ïnteresseerd hebben. Belangwekkend wa ren ook de flitsende vraaggesprekjes met mensen die vlakbij of net over de pen sioengerechtigde leeftijd zijn, hoewel men van het tevoren gehouden vraaggesprek met de arts dr. J. M. van der Valk niet zo erg veel wijzer werd, hetgeen vermoedelijk meer aan 's mans beroepsethiek dan aan zijn welbespraaktheid was toe te schrijven. Het tegenovergestelde van de voorzichtig heid van oordeel gaf de journalist H. A. Lunshof te horen in zijn' commentaar bij een Engelse film over Egypte: van een be hoefte het publiek iets meer te vertellen over de achtergronden van het pan-arabis- me was geen sprake, het bleef bij wat oubollige oordeelvellingen als die van grootvaders over de moderne jeugd. Pi Scheffer praatte achtereenvolgens met Harry Mooten, met Marcel Thielemans over een nieuw liedje, met Dick Schallies, Willy van Hemert, Dolf van der Linden en later ook nog met Teddy Scholten over haar succes in Cannes, met de organist Joop Walvis en met de zangeres Christine Spierenburg, waarbij uiteraard telkens muziek ten gehore werd gebracht. Aan de dagsluiting door ds. Langstraat ging een vertolking vooraf van de aangrijpende negro-spiritual „Where you there when they crucified my Lord9" Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. (9.35— 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugd- conc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de mannen. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het. emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dingen van kunst en schoonheid tussen Donau en Mean der, door G. Thole Beishuizen. Derde lezing. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen in de ver anderende samenleving, caus. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Dit is uw leven 21.10 Operetteconc. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram." 23.30 Orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 David Copperfield, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Kamerkoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Promenade- ork. en solist. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16 00 Voor de jeugd. 17.20 Klassieke muz 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwart.ier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.30 Clavecimbelrecital. 13.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Amus.muz. 20.30 Passiestonde. 21.20 Passions- bericht des Matthaus. oratorium. 22.35 Gram. 22.4o Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Die Schöpfung, orato rium. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Kamerork. 17 00 Nieuws. 17.10 Bazuinkwart. 17.25 Gram. 17.35 Bazuinkwartet. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie. 22.55 Ethnische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Week- journ. VARA: 20.30 Pol. uitz. 20.45 Discussie. 21.00 Het kind der tienduizenden, TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen I Concert Kennemer Vrouwenkoor Donderdag 2 april zal het Kennemer Vrouwenkoor onder leiding van Annie Schoen een concert geven in de Pnielkapel aan de Pastorieweg in Santpoort-Noord. Uitgevoerd zal worden Stabat Mater van Pergolesi met medewerking van een strijkkwartet bestaande uit Lida Langei- veld, eerste viool; Joop Halsema, tweede viool; Kitty Beets, altviool; Bob van Mar- kem, cello; Annie Schoen, sopraan, en Ans Wiersma, alt. Aan de vleugel: Netty Vles- sing. Na de pauze wordt het pianokwartet van J. Brahms gespeeld door het Kenne mer Trio bestaande uit Lida Langerveld, viool; Bob van Markem, cello; Annie Schoen, piano met medewerking van Kitty Beets, altviool. Tot slot zingt het Kenne mer Vrouwenkoor een werkje van Herman Strategier met begeleiding van het strijk kwartet. Advertentie Van Nelle bestellen De componist Jurriaan Andriessen heeft twee opdrachten ontvangen en aanvaard voor het componeren van muziek bij twee toneelwerken. De ene opdracht betreft het componeren van muziek bij „Troïlus en Cressida" van William Shakespeare, dat onder regie van Johan de Meester zal wor den uitgevoerd tijdens het Holland Festi val. De tweede opdracht heeft betrekking op „Iphigeneia in Aulis" van Euripides, dat op 25 april door de Toneelgroep „The ater" onder regie van Richard Flink in Arnhem in première zal gaan. (Verkort weergegeven) Openbaar vervoer. Met verwijzing naar uw artikel „Sociale functie" van 17 maart j.l. moge ik het volgende opmerken. De overtuiging van de Amsterdamse wethouder van Financiën is bij de verdere behandeling van de gemeentebegroting niet onbesproken gelaten. Een lid van de K.V.P. wees de woor den van de wethouder fel van de hand en verwees daarbij naar de N.S., die die ver liezen ook niet genomen heeft. Van socialistische zijde werd o.m. be toogd; „dat hier van een vreemde figuur sprake was. Indertijd werden de bedrij ven gesocialiseerd om de monopoliewins ten uit de zakken van de particulieren te houden en nu blijken die winsten in perma nente verliezen te zijn omgeslagen. Daar in mag niet worden berust." Door een ander lid van de K.V.P. werd gevraagd naar een andere beheersvorm, een N. V., waarvan alle aandelen in han den van de gemeente zouden moeten zijn. Daardoor wordt een gemeentebedrijf uit de politieke sfeer van de gemeenteraad ge trokken, zij kunnen financieel onafhanke lijk worden, hun eigen tarieven voor zo ver de Centrale Overheid zulks toelaat zelf vaststellen en de tekorten kunnen wor den weggewerkt. Ook is naar mijn me ning dan de weg naar de P.B.O. door der gelijke bedrijven gemakkelijker te bewan delen. De N. V. „T.E.T." te Enschede kent een dergelijke beheersvorm en ik ben er van overtuigd, dat de Gemeente Enschede met deze vorm best tevreden is. Deze N. V. wordt als een particuliere onderne ming geëxploiteerd, evenals de dochteron dernemingen van de N. S. Onnodig te zeg gen, dat ik het met de door de gemeente raadsleden gemaakte opmerkingen volle dig eens ben. Ik wil niet ontkennen, dat ook een ver voerbedrijf een sociale functie heeft te ver vullen, maar dit moet niet gepaard gaan met enorme verliezen. Dit is niet gezond en is dan ook uit sociaal oogpunt bezien onaanvaardbaar. Elke ondernemer zal zijn kosten door een efficiënt beheer zo laag mogelijk hou den en dus ook zijn tarieven, dit is niet. al leen in zijn eigen belang, maar zeer zeker ook in dat van zijn klanten. Maar de ex ploitatiekosten zullen toch moeten worden opgebracht, terwijl de ondernemer m.i. ook recht heeft op een redelijk rende ment van het in de onderneming geïnves teerde kapitaal. Het opschroeven van de tarieven is niet zo gemakkelijk als u meent te moeten aan geven. Er is nauwelijks een bedrijfstak aan te wijzen, waarin de Centrale Over heid, bij de vaststelling van de tarieven, de touwtjes zo strak in handen heeft, als juist in de bedrijfstak wegvervoer (tramwegen daaronder begrepen). Waarom u in uw artikel alleen maar openbare vervoerbedrijven en in het bij zonder de semi-overheidsbedrijven aan haalt, ontgaat mij te enen male. Verge lijkt u eens de vooroorlogse tarieven van de N.Z.H. met die, welke heden aan de rei zigers in rekening worden gebracht. Dan gaat uw stelling beslist en dit geldt ook voor alle andere vervoerbedrijven niet op, dat deze bedrijven de tarieven maar opschroeven, naarmate de exploitatiekos ten stijgen, waardoor de vèrvoerskosten per persoon dikwijls zo hoog worden dat de sociale functie van het vervoerbedrijf niet meer voldoende wordt uitgeoefend. Ik ben het dan ook met u, mijnheer de re dacteur, beslist oneens! Ik acht het ongezond en evenmin so ciaal verantwoord, dat de vervoerbedrij ven in de spitstijden met zijn extra hoge kosten kortingen op de vervoersprijs moeten geven, die veel te ver gaan. Dat vaste klanten een korting krijgen vind ik Advertentie BRUYNZEEl KEUKENS en KASTEN De plastlcbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 vanzelfsprekend, maar die moet dan ook binnen redelijke grenzen blijven. Tenslotte zou ik gaarne zien, dat ook bij mooi weer de stroom van fietsen en brom fietsen (ook de auto's niet te vergeten) door zo laag mogelijke, maar verantwoor de tarieven zou worden beperkt; maar die tarieven alleen kunnen daarop geen in vloed doen gelden. De aardrijkskundige gesteldheid van ons land en niet in het minst de vrijheid, waarvoor wij bij herha ling, en gelukkig met succes, hebben ge vochten spelen daarbij eveneens een be langrijke, zo niet belangrijker, rol. JURISSEN. Naschrift: De mening van de heer Jur- rissen is de mening van de directeur van een vervoersbedrijf. Dat deze mening af wijkt van andere, valt te begrijpen. Niette min moet ons van het hart, dat in onze be schouwing de N.Z.H.V.M. niet ter sprake is gekomen en dat wij ook niet hebben willen suggereren, dat de N.Z.H. in haar sociale taak tekort zou zijn geschoten. Veeleer dachten wij aan de N.S., die door de toenemende intensiteit van het wegver voer en de beperkte verkeersruimte in ons land, een veel grotere sociale functie heb ben gekregen. Uiteraard achten wij ook het opschroeven van tarieven niet gemak kelijk uit te voeren, doch dat hebben wij ook niet betoogd. Wij noemden slechts de neiging daartoe en door hetgeen de heer Jurrissen opmerkt over de belemme ringen die daaraan van overheidswege in de weg worden gelegd, lijkt ons duide lijk bewezen dat die neiging bestaat. De strekking van onze summiere beschou wing was dan ook, dat de overheid als zij de te hoge tarieven voorkomen wil aan de andere kant verliesposten zal moe ten beschouwen als normale bestedings- posten voor overheidsgeld. Tenslotte: de heer Jurrissen brengt de vrijheid in het ge ding. Naar onze mening is juist de beper king van het wegvervoer door aantrekke lijke voorwaarden van het openbaar ver voer een factor van de grootst denkbare vrijheid, omdat de vrije keuze van de ver- voersklant dan slechts beïnvloed wordt door de vraag, hoe hij het voordeligst komt waar hij zijn moet. Redactie. Advertentie Het landbouwschap heeft een brief ge zonden aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening waarin werd aangedrongen op een spoedi ge inpoldering van de Lauwerszee. Het ge bruikt in deze brief drie argumenten die betrekking hebben op de veiligheid, de wa terhuishouding en de mogelijkheid tot ver betering van de bedrijven op het oude land. De veiligheid van het gebied rondom de Lauwerszee wordt op verschillende plaatsen bedreigd door de toestand van de zeedijken. Het is de vraag, of deze een zware stormvloed zouden kunnen door staan. Met betrekking tot de waterhuis houding wijst het landbouwschap op het grote tekort aan lozingsmiddelen van de Friese boezem, die een oppervlakte van 320.000 ha beslaat. Tenslotte vestigt het landbouwschap de aandacht op enkele sociaal-economische aspecten. De problemen in het noorden van het land zijn niet alleen gelegen in een tekort aan bestaansbronnen buiten de landbouw. Ook de landbouw heeft met moeilijkheden te kampen. Bij inpoldering van de Lauwerszee kan de landwinst ook dienstbaar worden gemaakt aan de structuurverbetering op het oude land. Zulks vooral in het verband van ruilverka velingen. Het Nederlandse motorschip „Capella" verging in de vroege morgen van de zeven de januari vorig jaar tijdens een vlie gende storm tien mijl van het lichtschip Texel. De negen opvarenden vonden allen de dood. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, moest daarom zijn con clusie voor de Raad voor de Scheepvaart bouwen op waarschijnlijkheden. Het meest waarschijnlijk wordt geacht, dat de „Ca pella" door een dwars op de koerslijn in komende orkaan is omgeslagen. Daarom sprak de heer Metz de aanbeveling uit, dat de gezagvoerders van deze kleine schepen bij windkracht acht zeker moeten beslui ten bij te draaien. Op 1 juli van het vorige jaar werd in het Kanaal de Franse vissersboot „Pierette E. Cili" geramd door het Nederlandse motor schip „Jozina". Drie van de dertien opva renden van de vissersboot kwamen bij dit ongeluk om het leven. De Raad voor de Scheepvaart heeft thans de zaak behandeld tegen kapitein F. E. R. van de „Jozina". De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei, dat de kapitein mede schuldig moet worden geacht aan deze scheepsramp, omdat hij bij het overgeven van de wacht aan de ongediplomeerde stuurman gezegd had, dat de roerganger wel behulpzaam kon zijn bij werkzaam heden aan dek. „Dit was onverantwoorde lijk", aldus de heer Metz, die de raad voor stelde de bevoegdheid van de kapitein in te trekken voor de tijd van drie maanden. Tegen de ongediplomeerde stuurman G. W. had de heer Metz tijdens een vorige zitting gl een berisning gevraagd. Bovendien stel de de heer Metz thans voor. deze zaak on der de aandacht van de strafrechter te brengen. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Voor het eerst in haar 384-jarige ge schiedenis heeft de Leidse Universiteit thans 5.000 ingeschreven studenten. De vijfduizendste, die maandag werd inge schreven in tegenwoordigheid van de rec tor magnificus, prof. dr. H. J. Lam, was de heer K. H. Bakker, die reeds medicijnen in Indonesië heeft gestudeerd en in Soerabaja artsexamen aflegde en die dit examen ook aan een Nederlandse universiteit wil doen. De rector magnificus wees bij deze bij zondere inschrijving op de groei van het aantal studenten in de loop der eeuwen. In 1916 telde de Leidse universiteit voor het eerst 1.000 studenten. Het getal van 2.000 werd bereikt in 1927, 3.000 in 1947, 4.000 in 1949 en 5.000, tien jaar later, op 23 maart 1959. Het aantal hoogleraren van de Leidse universiteit is sinds de stichting in 1575 opgelopen van 13 tot 194. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterhout (N.Br.) C. J. Janssen, kand. te Utrecht. Benoemd tot vicaris te Meppel Th. M. Loran, kand. te Driebergen. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (6de pred.pl.) S. van Bekkum te Monster. Aangenomen naar Dussen (N. Br.) G. A. Westerveld, kand. te Slagharen, die be dankte voor Godlinze. Beroepen te Tholen A. Heuzeveldt, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar IJselmonde P. van der Spek te De Lier. Bedankt voor Aduard J. Dijkstra te Schermerhorn. Ds. L. F. Stolk te Putten is benoemd tot leraar godsdienstonderwijs te Emmen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Oud-Beijerland G. J. Buys te Papendrecht en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Deventer J. M. Visser te Dokkum. En wat gebeurde er inmiddels aan de wal? Jako, die door de kijker in de verte het vlot had gezien met zijn vriendje er op, was naar het strand gehold. Hij wou de arme Tumbo proberen te redden! En nu zat hij in de kleine zeilboot en voer naar de kant, waar hij Tumbo had zien drijven. Het scheepje werd woest heen en weer gesmeten door de wilde golven; maar Jako hield stevig het roer vast, al sloegen telkens de brullende golven over hem heen.... 6263 Advertentie Van Nelle bestellen I Behalve aan Nederland zal koning Bou dewijn van België ook bezoeken brengen aan Luxemburg en de Verenigde Staten, aldus een mededeling van de opperhof maarschalk aan Belga. Het officiële bezoek aan de Verenigde Staten heeft plaats op uitnodiging van president Eisenhower. Koning Boudewijn wordt 11 mei in Washington verwacht. Op uitnodiging van de Groothertogin van Luxemburg zal Koning Boudewijn 16, 17 en 18 juni dat land bezoeken. Gedeputeerde Staten hebben aan de Pro vinciale Staten van Noordholland een kre diet van f 43.000 gevraagd om het vijftig jarig bestaan van het provinciaal zieken huis Duinenbosch te Bakkum op gepaste wijze te doen vieren. Eind mei 1909 is het gebouw in gebruik genomen en er zijn plannen om de viering van het gouden jubileum in juni te doen ge schieden. Men heeft hierbij gedacht aan een dorps feest voor de patiënten, waarbij de fami lieleden aanwezig mogen zijn Voor het oud-personeel wil men een re- unie organiseren, het huidige personeel zal van dagexcursies kunnen genieten. Er bestaan daarnaast plannen om een gedenkboekje uit te geven en men wil f 10.000 van het krediet beschikbaar stel len voor de uitbreiding en vernieuwing van de bibliotheek van de inrichting. Bij graafwerkzaamheden te Noord- Deurningen (Ov.) is een urn met vieren twintig zilveren munten gevonden, die vermoedelijk uit de tijd van de Munsterse oorlogen op het einde van de tachtigjarige oorlog in de eerste helft van de zeven tiende eeuw dateren. De munten, die door snoeiïng ernstig zijn beschadigd, zijn af komstig uit verschillende delen van de toenmalige Republiek der Zeven Verenig de Nederlanden. De urn, die van latere da tum stamt, was gewikkeld in een stuk doek, gemaakt van hennep. De chef-regisseur van De Nederlandse Opera Wolf Dieter Ludwig is na zijn regiesucces aan de Weense Staatsopera uitgenodigd om Wagner's „Tristan en Isolde" te komen regisseren in de Scala m Milaan. Deze Wagneropvoering staat onder leiding van Herbert von Karajan en de solisten zijn onder anderen Birgit Niels- son. Wolfgang Windgassen en Hans Hotter. 14. Dat was eigenlijk alles. We gingen terug naar het hotel, vonden een rustig plekje in de hal en bleven daar nog heel lang praten. We waren zó in elkaar ver diept, dat we niet merkten, dat de negerbedienden aan stalten maakten om de lichten uit te draaien, We waren helemaal alleen in de hal achtergebleven. John bracht mij tot aan mijn kamerdeur, waar hij afscheid van mij nam. Hij gaf mij een handkus en zei: „Tot ziens. We zien elkaar natuurlijk in Umtali weer. Beloof me dat we el kaar zeker zullen weerzien!" „Dat is alles Jay". Ik had een doodzwaar gevoel in mijn hart en kon geen woord uitbrengen. Ik dacht aan de woorden van Martin Randall „ook ik heb liefgehad en ik wist, dat 't niet goed kon gaanWaarom liep het dikwijls zo? Waarom dit vergeefse spel? Ik stak een sigaret op. Leonoor keek mij aan, alsof van mijn woorden haar toekomst afhing. „M'n lieve Leonoor, deze ontmoeting is stellig heel bijzonder" zei ik, naar mijn woorden zoekend, „zo zie je, dat er ook in jouw leven heus wel verrassende dingen gebeuren. Je bent nu gelukkig, nietwaar? Dat is de hoofdzaak Misschien klonk mijn stem wat geforceerd, hoe dan ook, Leonoor keek mij verwonderd aan. Wij zaten thans alleen op de veranda. De hotelgasten waren verdwenen, de automobilisten hadden hun tocht voortgezet. Het moest al vrij laat zijn. Ik waagde 't niet op mijn horloge te kijken. Het landschap was dor en stoffig, typerend voor de droge tijd. Tegen een pilaar lag een negerjongen te slapen. Er was een gelukzalige glimlach op zijn ge zicht. Ik benijdde hem zijn zorgeloosheid. „Ik ben bang", zei Leonoor. „Bang?" Ik kon me niet goed voorstellen, dat ze ooit echt bang was. Ze had op mij altijd een indruk van rustige even wichtigheid gemaakt en niet voor niets vertrouwde ik aan zuster Malherbe mijn moeilijkste patiënten toe. „Begrijp je 't niet, Jay. Als John Somerset ln Umtali komt, zal men hem met veel genoegen die geschiedenis uit Johannesburg vertellen. Hij zal dan tot de ontdek king komen, dat hij zijn vertrouwen heeft geschonken aan iemand, die algemeen als een dievegge wordt be schouwd. Jay, ik zal van schaamte niet weten wat ik moet doen. Zou ik niet beter weg kunnen gaan, ergens anders heen. „Weggaan?" Ik dacht niet slechts aan het'verdriet, dat zij mij daarmee zou doen. „Weggaan?" herhaalde ik, „dat is iets wat je stellig niet moet doen, Leonoor! Daar mee zou je de laster een extra-solide basis geven. Je hebt het recht niet om je voor de strijd als overwonnen te verklaren." Ze keek me aan en in haar ogen zag ik haar bevreesd heid. „Maar als John mij niet meer aankijkt en niets meer van mij wil wetenDat zou ik eenvoudig niet kun nen verdragen, Jay! Ik heb zonder klagen, zonder tegen spraak de laster en de verdachtmaking van een hele stad, zowel in Johannesburg als hier, over mij heen laten gaan. Maar hoe zou ik 't kunnen verdragen, wanneer die man, die opeens zoveel voor mij betekent, mij niet meer zou willen kennen? Je beseft misschien niet, wat deze belevenis voor mij betekent. Ik ben geen flirt, ik kan zo iets niet als een luchtig grapje beschouwen. Ik neem alles ernstig: zowel vreugde als verdriet. „Dat is juist de reden, dat ik van je houd, Leonoor", zei ik zacht. Ik dacht, dat ze op mijn bekentenis: „hou den van" wel zou reageren, maar ze scheen mijn woor den nauwelijks te horen. En ik met mijn domme ver legenheid, welke deels een gevolg is van mijn afkeer om met mijn gevoelens te koop te lopen zat naast haar, zonder haar verder mijn gevoelens duidelijk te maken, zonder door mijn lichamelijke aanwezigheid de vreemde betovering van die andere thans veraf zijnde man te doorbreken. „Je bent zo goed, Jay", zei ze. „Je wilt me troosten. Niets is mij dierbaarder dan jouw vriendschap. Ik ben je zo dankbaar, dat je mij die hebt willen geven, zonder iets terug te vragen." Om ons heen was het doodstil. De jonge neger lag nog steeds in diepe slaap verzonken. „Maar wat moet ik doen?" vervolgde ze. „Hoe kan ik me verdedigen en hem overtuigen?" „Wanneer je hem ziet, moet je de anderen voor zijn en hem zelf die geschiedenis uit Johannesburg vertellen." Ze schudde haar hoofd. „Je weet hoe 't gaat," zei ze langzaam. „In Johannes burg bestaan geen geheimen. John zal daar natuurlijk op de Country Club komen en daar zullen zeker min stens tien mensen zijn, die hem maar al te graag die geschiedenis met Leonoor Malherbe willen vertellen. Voordat hij in Umtali komt, zal hij volledig op de hoogte zijn." „Kom mee," zei ik opeens. „Over dit probleem zullen we onderweg nog eens nadenken. Het is al laat, we zul len nauwelijks voor donker terug kunnen zijn." Ik riep de negerbediende en vroeg de rekening. Leo noor bleef doodstil zitten. Ik had de indruk, dat ze het liefst daar was blijven zitten, roerloos en zwijgend, zich nauwelijks bewust van mijn aanwezigheid. We reden terug. Onderweg spraken we weinig, 't Was bijna koud. „Waarom ben je zo ver van mij af, Leonoor?" Gedwee kwam ze dichter naast mij zitten. Ik had ech ter een ander soort veraf-zijn bedoeld.... „Waaraan denk je?" vroeg ik. „Aan John Het was buiten nog niet helemaal donker, aan de hemel waren nog rose en blauwe strepen, maar in de auto was het al volkomen duister. Alle begrip van tijd viel van mij af en ik vond de klank van mijn stem on werkelijk. Voorzichtig giste ik naar de gevoelens van het meisje naast mij. „Geloof je werkelijk, dat je van hem houdt?" Ze antwoordde niet dadelijk. „Ik kan eenvoudig niet ophouden aan hem te denken. Dat moet toch liefde zijn, nietwaar? Hij is de eerste man, die mij echt gekust heeft. Hoe graag had ik haar in de ogen gekeken. Hoe graag had ik tegen haar gezegd: „Liefste, als ik je kuste, wat zou je daarvan zeggen?" Maar deze woorden kwamen niet over mijn lippen. Ze had mij tn.ar vertrouwen ge schonken en ik mocht dat vertrouwen niet beschamen. Ik was bang de kleine plaats, die zij mij in haar leven had toegestaan, te zullen verliezen. Ik zei: „Misschien zijn er ook wel anderen, die je graag zouden willen omhelzen, maar die 't niet durven Ze lachte even. Haar lach klonk niet vrolijk. „Niemand heeft 't ooit geprobeerd. Niemand heeft 't mij gevraagd." „Omdat je hart onneembaar scheen". „Zoals je ziet, Jay, is 't dan geenszins". (Wordt vervolgd) Van 1 tot 4 april Van 1 tot en met 4 april zal onder be schermheerschap van Prins Bernhard in het gebouw van de Tweede Kamer de Haagse Conferentie van Europese Assem blees worden gehouden. Aan deze conferentie, die een besloten ka rakter draagt, zullen leden deelnemen van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, van het Europese Parlement, van de Europese Economische Gemeen schap, Euratoom en de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, van de assemblee van de West Europese Unie, van de Noord se raad, van de Interparlementaire Bene- luxraad en van de vergadering van NAVO- parlementariërs. De conferentie, die door ongeveer 45 par lementsleden alsmede een aantal interna tionale functionarissen en hoogleraren in de politieke wetenschappen afkomstig uit zestien landen, wordt bijgewoond, zal zich in het bijzonder bezig houden met de ra tionalisatie van de werkzaamheden der Europese parlementaire vergaderingen. Deze conferentie van Europese assemblees, die wordt georganiseerd door het Institute of Social Studies in Den Haag, is mogelijk gemaakt door een schenking van de Ford foundation aan dit instituut. De 46-jarige kapitein B. J. R. rara het Nederlandse vrachtschip „Silvaplana", is in Kopenhagen veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden. Een bedrag van 31.200 kronen werd verbeurd ver klaard. De kapitein had gedurende de laatste jaren, tijdens zestien reizen tussen Neder land en Denemarken kans gezien 160.000 sigaretten Denemarken binnen te smok kelen. Vrije Universiteit Directeuren der Vrije Universiteit heb ben in verband met de emeritering van prof. dr. A. Sizoo met ingang van 1 sep tember dr. D. Kuijper F.zn te 's-Graven- hage benoemd tot gewoon hoogleraar in de Latijnse taal en letterkunde. Als leraar in de klassieke talen is dr. Kuijper achtereenvolgens verbonden ge weest aan het christelijk en het nieuwe lyceum te Hilversum, het gemeentelijk ly ceum te Enschede en, van 1948 tot heden, aan het Christelijk lyceum „Zandvliet" in Den Haag. Op 11 juli 1958 promoveerde dr. Kuijper aan de Vrije Universiteit cum laude tot doctor in de klassieke letteren op het proefschrift „Varia Dracontiana". Advertentie Van Nelle bestellen I Stadsschouwburg: Tot en met donder dag besloten voorstellingen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „In liefde en oor log", 18 j. Frans Halstheater: Dinsd. 14.30 en 20 uur, woensd. en donderd. 14.30, 18.45 en 21.15 uur „Stormkracht 12", 14 j. Lido Theater: Tot en met donderd. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Désirée", a.l. Luxor Theater: Tot en met woensd. 14 en 20 uur „Lading des doods", 14 j.; donderd. 14 en 20 uur „Gezworen kameraden", 14 j. Minerva Theater: Dinsd. 20.15 uur „De levensroman van Johann Strauss", a.l.; woensd. en donderd. 20.15 uur „Indiscreet", 14 j. Rem brandt Theater: Tot en met donderd. 14 en 19.30 uur „Gouden regen van het geluk" 18 j. Roxy Theater: Tot en met donderd. 14.30, 19 en 21.15 uur Het beest in men sengedaante", 18 j. Studio Theater: Tot en met donderd. 14 en 20 uur „Bridge on the river Kwai", 14 j. Theater Monopole (Zand- voort): Dinsd. en woensd. 20 uur „Und abends in die Scala", a.l.; donderd. 20 uur „Puberteit", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 april werkd. 10—12.30 en 13.30—17 uur, zond. 1417 uur expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks 1022 uur expositie Poppe Damave. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 april werkd. 1117 uur expositie Corneille. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 29 maart werkd. 10—17 uur expositie niet- beroeps beeldende kunstenaars. DIVERSEN Vleeshal: Woensdag 12.3512.45 uur be- zinningspauze pater S. Duynstee „Nieuwe verbondenheid". Verder raadplege men de wekelijkse rubriek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17