ital onbevoegde leraren is :uw toegenomen Vier afzonderlijke, nagenoeg dezelfde, nota's naar Moskou Doe het zelf!! Verkeersdeskundigen beraden zich over de te treffen maatregelen Hart's behang HET WEER Een dode en twee ernstig gewonden bij ontploffing te Leiden LERARENTEKORT BIJ HET V.H.M.O. Noodsituatie zal ook in westen des lands voelbaar worden Enig succes van voorafgaande overleg blijft voorwaarde tot topconferentie Openbaar vervoer moet automobilisten in Haarlems omgeving te hulp komen ZEKERHEID Prinses Beatrix naar Hudson-herdenking Levensonderhoudskosten in februari 1 punt gestegen Lente in Rome DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN éee MORRISbefore you Snif! Enige regen koopt U hij Sprenger, de beste polisbreiiger. TWEEDE KAMER Verklaring van mr. Burger over het Kamerpresidium In september te New York Prof. Beel voerde nog een gesprek met mr. Burger Het woord is aan Koelmachine valt door zes verdiepingen Tie JAARGANG No 217 WOENSDAG 25 MAART 1959 304e JAARGANG No 65 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 I "X 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie; issasssl I 0 11 I ^>T Verschijnt dageUjlcs beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f 1 I J I I M I f I Vk I Abonnement p. week 59 ct„ p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ii V««L J. A W1ÜM At/lVA\4 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 278107. Tr Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster 1 10 Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Uit deze cijfers blijkt verder, dat in 1958 bij het v.h.m.o. in Nederland 10.135 leraren werkzaam waren, tegenover 9375 in 1957, zoals de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de behandeling van de onderwijsbegroting 1959 in de Tweede Kamer heeft bekendgemaakt. Van deze 10.135 leraren hebben 7280 (in 1957: 6914) de vereiste bevoegdheid. Niet in het bezit van de vereiste bevoegdheid waren 2855 leraren (in 1957: 2461). Vergeleken met 1957 is dit een toeneming van 26 tot 28 percent. Ten aanzien van de aantallen be voegde leraren moet nog worden opge merkt, dat onder hen 178 gepensioneerden werkzaam zijn, zodat de cijfers in feite nog ongunstiger zijn. Van het aantal onbevoegde leraren heb ben 668 (in 1957: 564) een universitair kan didaatsexamen afgelegd, 1185 (1051) zyn in het bezit van de middelbare akte A, die Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio januari tot medio februari een stijging met 1 punt. Het in dexcijfer inclusief AOW steeg van 121 in januari tot 122 in februari. Het indexcijfer exclusief AOW steeg van 116 tot 117. Binnen de sector voeding waren ver schillende veranderingen. Het indexcijfer voor aardappelen en vooral dat voir groenten vertoonden een sterke stijging, terwijl het indexcijfer voor fruit een lichte daling liet zien. Het indexcijfer voor de groep aardappelen, groenten en fruit steeg van 119 in januari tot 128 in februari. Een prijsdaling trad op voor brood, koffie, verse vis en eieren. Rundvlees daaren tegen onderging een prijsstijging. De stij gingen en dalingen resulteerden in een stijging voor de sector voeding van 119 in januari tot 120 in februari. Buiten de voedingssector vertoonden woninginrichting en huisraad en kleding een prijsstijging. Dit houdt verband met het terugkeren van de prijzen op het niveau van voor de uitverkoop in januari. Het indexcijfer voor kleding, dat in decem ber 1958 85 bedroeg en in januari 1959 82, kwam in februari weer op 85. Advertentie geen volledige bevoegdheid geeft en 1002 (846) zyn óf in het bezit van een lagere akte of bezitten geen enkele bevoegdheid. Deze cijfers tonen aan, dat 34 percent van de 26 percent leraren zonder bevoegdheid, in het bezit is van geen enkele bevoegdheid, of van een l.o.-akte. Als men een onderscheid naar de ver schillende vakken maakt, blijkt dat de toe stand bij het Frans het meest ongunstig is. Van het totaal aantal lesuren Frans werd 41 percent (in 1957: 39 percent) door onbe voegden gegeven. Voor biologie zijn deze cijfers respectievelijk 35 en 31, voor Duits 32 en 28, Nederlands 31 en 26, Engels 30 en 26, wiskunde 28 en 27 en natuurkunde 26 en 23. In 1958 zijn in totaal aangesteld 1461 leraren, waarvan 558 bevoegd en 903 on bevoegd waren. Het tekort aan bevoegde leraren is bij onderscheidene vakken als volgt toegenomen: klassieke talen van 77 tot 100, Nederlands, aardrijkskunde en ge schiedenis van 451 tot 550, Frans van 338 tot 391, Engels van 176 tot 221, Duits van 160 tot 196 en wiskunde van 427 tot 484. Wy hebben naar aanleiding van deze cyfers een gesprek gehad met dr. L. M. van Dis, rijksinspecteur voor het v.h.m.o., die van oordeel was, dat de nood van het lerarentekort nu ook in het westen van het land gevoeld zal worden. Tot nu toe was het lerarentekort vooral voelbaar bij de nieuwe scholen in de noordelijke, ooste lijke en zuidelyke provincies. Dr. Van Dis was van mening, dat de lerarennood vooral daarom in het westen van het land te merken zal zijn, omdat daar de woning voorziening slechter is dan in de andere delen van het land. Slechts dan zal hierin enige verbetering kunnen komen, wanneer schoolbesturen in toenemende mate huizen voor nieuwe leraren in het vooruitzicht kunnen stellen. Op het ogenblik is de toestand uitermate precair. Als een leraar om de een of andere reden zou vertrekken, is het uiterst moei lijk een andere te krijgen. Zo is er bijvoor beeld in Gouda een middelbare school, waaraan geen scheikundeleraar verbonden is. Er kan nu slechts scheikunde worden gegeven, doordat, men een rector van een lyceum in Wageningen bereid gevonden heeft één keer per week aan alle daarvoor in aanmerking komende klassen in Gouda les te geven. Verscheidene andere middel bare scholen in het westen van het land hebben een dergelijke krappe lerarenbezet- ting. Bij dit alles moet men in aanmerking nemen, dat de eindexameneisen niet ver minderd worden, zodat de leerlingen bij afwezigheid ,van een leraar wel zeer sterk de dupe worden van de noodtoestand. Overigens blijkt deze noodsituatie het sterkst bij het v.h.m.o. te bestaan. Ook bij het u.l.o. en lagere onderwijs heeft men met tekorten te kampen, maar daar is het nog niet nodig gebleken onbevoegde leer krachten aan te stellen Het aantal onbevoegde leraren bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onder wijs in Nederland is in 1958 vergeleken met het voorafgaande jaar gestegen van 26 tot 28 percent. In hetzelfde jaar steeg het aantal leerlingen met 10 percent, het aantal bevoegd gegeven lessen met 5 percent en het aantal onbevoegd gegeven lessen met 20 percent. Het percentage onbevoegd gegeven wekelijkse lessen nam toe van 21,2 tot 23,5 percent. De situatie werd by vrywel alle vakken ongunstiger dan in het voorafgaande jaar. Deze cyfers zijn onlangs bekendgemaakt in „Statistiek van het v.h.m.o., de leraren", een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het ongemeen mooie voorjaarsweer in Rom.e doet de schooljeugd het huiswerk vergeten. Bij de oude stadsmuren is alle gelegenheid voor een partijtje voetbal. De boeken dus aan de kant en erop los! Van goal tot goal onder de glorie van de lentezon. LONDEN (UPI/Reuter) Binnen twee etmalen zullen vier afzonderlijke, doch in strekking nagenoeg gelijkluidende nota's van de Amerikaanse, Engelse, Duitse en Franse regering in Moskou worden over handigd, waarin een westelijk standpunt tot uiting zal komen tón aanzien van de te houden topconferentie. In hoofdzaak zullen deze nota's de formulering bevat ten, waarover Eisenhower en Macmillan het in Washington eens zijn geworden. Het westen zal vermoedelijk conferen ties „onder vier ogen" voorstellen inplaats van massale bijeenkomsten met adviseurs en afgevaardigden. Er ligt waarschijnlijk een verschil van opvatting tussen het Amerikaanse en het Engelse standpunt ten aanzien van de kwestie der Duitse her eniging, die wat de Engelsen betreft meer naar de achtergrond zou moeten worden geschoven, terwijl de Fransen, Duitsers en Amerikanen er een hoofdpunt van gesprek van willen maken. Over de datum 11 mei voor wat de minis tersconferentie betreft zijn de nota's ge lijkluidend. Overeenstemming blijkt te zijn bereikt over het punt, dat aanvanke lijk een verschil van mening tussen Eisen hower en Macmillan markeerde: de vraag namelijk of de topconferentie moet afhan gen van het succes der voorafgaande mi nistersconferentie Het Amerikaanse standpunt, dat de ministers van Buiten landse Zaken enige overeenstemming moeten hebben bereikt vooraleer een top conferentie kan worden gehouden, is blijk baar aanvaard door de andere drie. Diplomatieke kringen hebben medege deeld, dat Eisenhower niet heeft toege stemd in een automatisch te houden top conferentie en dat hierop in de westelij ke nota's de nadruk wordt gelegd. Diezelfde kringen deelden ook mee, dat Eisenhower en premier Harold Macmillan het er over eens werden, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland op 20 of 27 april in Parijs een bizondere bijeenkomst zullen houden, die zal moeten dienen om aan de uiteindelijke strategie van het westen vorm te geven. Onze collectie spreekt voor zichzelf. Onze afrand- en plaktafel- service staat tot uw dienst. Een telefoontje en u krijgt de stalen thuis bezorgd. Kleine Houtstraat 49 Tel. 11279 Haarlem Gen. Cronjéstraat 60 - Tel. 50582 Haarlem-Noord Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN j Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met af en toe enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige of vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Volledige weerrappo.vten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Naar wy vernemen heeft dinsdagmorgen in het gebouw van de Provinciale griffie te Haarlem een oriënterende bespreking plaats gehad tussen deskundigen op ver keersgebied, zoals vertegenwoordigers van rijks- en gemeentepolitie in Zuid-Kenne- merland, van de Nederlandse Spoorwegen en de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer maatschappij, met het oog op de te ver wachten drukte ter gelegenheid van de op 15 en 16 augustus te houden wereldkam pioenschappen wielrennen op het circuit te Zandvoort. Op de bijeenkomst bleek, dat men onder meer de komst van zeventien duizend auto's naar Zandvoort verwacht. Het is onmogelijk al deze voertuigen in de badplaats te parkeren, waar men over een totale parkeercapaciteit voor zevenduizend auto's beschikt. Men heeft het plan geop perd achtduizend uit het zuiden komende aut's naar Vogelenzang te leiden, waar dan van de vroegere jamboreeterreinen gebruik zou worden gemaakt. Van Voge lenzang zouden de automobilisten met extra treinen en bussen naar Zandvoort worden vervoerd. Daar deze treinen reeds in Lisse moeten beginnen te rijden omdat het station Vogelenzang-Bennebroek niet voldoende gelegenheid biedt voor het ran geren en opstellen, is er van de zijde van de N.Z.H. voorgesteld de parkeerterreinen van de Keukenhof te gebruiken, welke natuurlijk een betere accommodatie bie den dan de in Vogelenzang te improviseren terreinen. Bovendien geeft de treinrit uiteraard een aanzienlijke tijdsbesparing ten opzichte van het anders per auto af te leggen traject Lisse-Vogelenzang, waar de wegen veel te smal zijn voor een massaal verkeer. Ook ligt de Keukenhof gunstiger ten opzichte van het station in vergelijking met de afstand tussen de vroegere jam boreeterreinen en het station Vogelenzang. Van de zijde van de gemeente Velsen is voorgesteld, dat de uit het noorden komen de automobilisten voor een deel in Velsen zullen eindigen, waar men voor ongeveer duizend wagens parkeergelegenheid heeft. Het openbaar vervoer zou dan voor verder transport kunnen zorgdragen. Enige aan wezigen achtten deze afstand echter te groot, anderen wezen er evenwel op, dat een dergelijke overweging nauwelijks kan gelden jegens automobilisten, die al een rit van enige honderden kilometers achter de rug hebben. Een grote moeilijkheid is natuurlijk, dat de gebeurtenissen op het circuit mogelijk samengaan met een groot weekeind- en dagbezoek aan Zandvoort. Er is zelfs aan gedacht propaganda te maken onder de be volking van Amsterdam en Haarlem die dag niet naar zee te gaan. Dat is echter nauwelijks verantwoord tegenover degenen die in de toch al zo korte zomertijd een ge zonde recreatie begeren. De verkeerspolitie, zoveel is wel zeker, zal die dagen voor een waarlijk gigantische taak komen te staan. De rijkspolitie is van plan een centrale verkeerscontrolepost in te richten, welke gebruik zal maken van radio en ordonnan sen voor de verbindingen met de verschil lende knooppunten om de verkeersstroom in zo goed mogelijke banen te leiden. Tot besluiten is men op deze eerste be spreking natuurlijk niet gekomen. Er is een commissie benoemd welke de te tref fen maatregelen verder zal voorbereiden. Macmillan terug Premier Macmillan is dinsdagavond van zijn besprekingen met president Eisen hower in Londen teruggekeerd. Macmillan zeide tot verslaggevers op het vliegveld te geloven dat „spoedig de laat ste regelingen voor een topconferentie kun nen worden getroffen". „Het volgende punt is: bij elkaar te komen met de oprechte wens overeen stemming te bereiken", zo voegde hij hier aan toe. „Allen, zowel Oost als West, heb ben een gemeenschappelijk belang bij handhaving van de vrede. Wij moeten niet streven naar een overwinning voor de ene of andere partij, doch naar een over winning van het gezond verstand", aldus de Engelse premier. In Canada? De Canadese regering zal Frankrijk, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en En geland uitnodigen hun topconferentie in Quebec te houden. De Canadese premier Diefenbaker, heeft dit dinsdag in het La gerhuis in Ottawa verklaard in antwoord op vragen van de liberale oppositieleider Lester Pearson. Diefenbaker heeft de vo rige week, toen premier Macmillan in Ca nada was, het denkbeeld van een topcon ferentie in Canada geopperd. Advertentie Telefoon 1-3-8-6-8 (Van onze Kamerverslaggever) Naar aanleiding van de herbenoeming door de Koningin van dr. Kortenhorst tot voorzitter van de Tweede Kamer, heeft mr. Burger (P.v.d.A.) gisteren in de Ka mer verklaard dat hij het correct had ge vonden de fractieleiders tevoren in te lich ten dat de P.v.d.A. niet op dr. Korten horst zou stemmen. Hij vond het niet voor de hand liggend dat de Kamer daarop had gereageerd met de heer Bommer (P.v.d. A) uit het presidium te weren. Daarmee is gedemonstreerd, zei de heer Burger, dat de minderheid pas erkenning vindt indien zij zich neerlegt bij de meerderheid. Dr. Kortenhorst aanvaardde hierna het voorzitterschap onder dankzegging voor het vertrouwen. Hij merkte op, dat er 26 leden niet in de nieuwe Tweede Kamer zijn teruggekeerd. Van de gelegenheid Een arbeider werd gedood, twee arbeiders kregen ernstige verwondin gen en een vierde liep een shock op toen hedenmorgen om kwart over zeven op het terrein van de n.v. Rijn landse Metaalbescherming Maat schappij aan de Vijf Mei-laan te Lei den een gesloten ponton in de Cor- rund-straalinrichting explodeerde. De 31-jarige arbeider C. Brussee, wo nende aan de Langestraat te Leiden, vader van drie kinderen, was op slag dood- Zijn collega, H. Heshusius werd gewond uit het water opgehaald. „Ik hoorde een verschrik kelijke klap en lag toen in het water. Ver der weet ik niets", zo vertelde hij kort voordat hij naar het ziekenhuis werd over gebracht. Ook de heer J. Flippo moest, met een ernstige hoofdwonde, n^r het zieken huis worden gebracht. Hij was aan het werk in de metaliseerinrichting, welke op ongeveer 100 meter afstand van de plaats Prinses Beatrix heeft een uitnodiging aanvaard van de Federal Hudson Champlain Celebration Commission om in de maand september als eregast de feestelijkheden bij te wonen in de staat en de stad New York ter gelegenheid van de viering van de 350ste gedenkdag van Hen ry Hudson's tocht op de „Halve Maen" van Amsterdam naar Noord-Amerika. Prof. J. de Quay wordt genoemd a/s mogelijk eerste formateur (Van onze Kamerverslaggever) Nadat hy gisteravond omtrent enkele punten van het regeringsbeleid een schrif telijk antwoord had gekregen van de frac tieleiders van de K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U., heeft prof. Beel vanmorgen op nieuw mr. Burger (P.v.d.A.) ontvangen ter afronding van de gesprekken met de frac tieleiders. Het totale beeld van de poli tieke situatie is daarmee voor de informa teur compleet. Vandaag stelt hy zijn rap port op, dat hij morgen aan de Koningin hoopt aan te bieden. Anders dan in december heeft prof. Beel zich thans zuiver beperkt tot infor meren. Hij heeft aan de fractieleiders een vragenlijst voorgelegd, aan de hand waar van hij informeerde of zij met bepaalde punten van het regeringsbeleid al of niet akkoord konden gaan. Naar verluidt, lopen de zienswijzen niet zö ver uiteen dat een overbrugging van de standpunten der ver schillende partijen bij voorbaat uitgeslo ten moet worden geacht. Alle mogelijk heden voor de vorming van een kabinet zijn daardoor nog open. Het rapport van prof. Beel zal nogal dik zijn en de be studering zal de Koningin wel enige tijd kosten, zodat de benoeming van een for mateur niet voor vrijdag wordt verwacht. Prof. De Quay Als formateur wordt de naam genoemd van prof. J. de Quay (K.V.P.), commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en oud-minister van Defensie. In de huidige politieke situatie wordt het niet waar schijnlijk geacht, dat de eerste formateur al slaagt en men ziet in prof. De Quay daarom nog niet de nieuwe minister president. Het heeft de aandacht getrokken, dat minister Zijlstra gedurende de informatie van prof. Beel in het buitenland heeft ver toefd en aldus met de voorbereidende be sprekingen niets te maken heeft gehad. Hij is vrij komen te staan van de politieke ge sprekken, waaraan hij ook in zijn fractie niet heeft deelgenomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij in een volgende fase van de kabinetsformatie een belang rijke rol kan spelen. Maar voorlopig is nog alles mogelijk: öök herstel van de brede basis. In de C.H.U. is men verdeeld over samenwer king met de v.v.D. in een kabinet, indien de V.V.D. niet bereid is zich aan een re geringsprogram te binden. Dat vergroot de kans op een extra pai'lementair program kabinet met onafhankelijke ministers, maar voor het daartoe komt, zullen eerst nog andere formatiepogingen worden onder nomen. Mark Twain Als niet de appel doch de slang in het paradijs tot verboden spijs was ver klaard, zou Adam ongetwijfeld het ser pent hebben opgegeten. maakte hij gebruik een hartelijk welkom in ons land toe te roepen aan de heer Schmidt, die ruim 5 jaar in Indonesië in de gevangenis heeft doorgebracht. De heer Kortenhorst vroeg de aandacht van Ka mer en ministers voor de huisvestingspro blemen van de Kamer. Namens de fractie van de P.S.P. heeft de heer N. van Veen in de Tweede Kamer verklaard, dat hij het weren van commu nisten uit kamercommissies niet democra tisch acht, hoewel hij overigens het com munisme dat met militaire middelen zijn doel tracht te bereiken niet aanvaardbaar vindt. „Wij willen principieel pacifisten zijn en wij veroordelen militair geweld". Maar in de eerste plaats zei de heer Van Veen, zijn wij socialisten. Uit dit beginsel volgt voor ons eerbied voor de democra tie. Wij zien de democratie bedreigd door kapitalistische invloeden en daartegen zal onze actie steeds gericht zijn. des onheils staat. Het dek van de ponton die in de Corrund-straalinrichting uit el kaar was geploft, was door de lucht ge vlogen en op het dak van de metaliseerin richting gekomen. Het dak was ingezakt en de heer Flippo was hierdoor geraakt. Een propaanfles was zelfs over deze loods heengevlogen en in een weiland gekomen- Overal op het terrein lagen de stukken me taal verspreid, ook op de spoorlijn waar van de bovenleiding zo beschadigd werd dat treinverkeer onmogelijk was. Om en kele minuten over negenen was de schade weer hersteld en de treinenloop normaal. Wanneer men de verwrongen stukken staal en de chaos ziet die de explosie heeft teweeg gebracht, verbaast men zich erover dat de andere arbeiders die in de Corrund- straalinrichting bezig waren, er zonder verwondingen zijn afgekomen. De voor man van deze afdeling, de heer W. Gies- bert, kreeg een shock. Maar C. Papen en H. van der Pol kwamen met de schrik vrij. De politie deelde ons mede, dat de ramp vermoedelijk veroorzaakt is doordat de ponton, die gebruikt wordt om de te be handelen objecten de loods binnen te va ren, droog gemaakt moest worden. Op deze ponton stond een luxe jachtje. Het dek van de ponton werd in de afgelopen nacht verwarmd met propaangas en bran ders. Voorlopig wordt aangenomen dat er een storing is opgetreden, waardoor de lamp is gedoofd. Het propaangas, dat zwaarder is dan lucht, kon daardoor vrije lijk de loods en ponton binnenstromen. Toen de arbeiders met hun werkzaam heden begonnen waren, is bij dit gas op de een of andere manier vuur gekomen, waar na het gevaarlijke mengsel is ontploft. Wanneer op 10 april het huwelijk wordt gesloten tussen de kroonprins van Japan en mejuffrouw Michiko Shoda zal de bruid het traditionele huwelijksgewaad, de „Juni-hitoe" dragen. De „Juni-hitoe" bestaat uit vijf zijden kleden, die over elkaar heen worden gedragen, elk met wijde mou wen en iedere mouw korter dan de vorige, zodat alle mouwen zichtbaar zijn. Over deze vijf kleden heen komt dan nog een prachtig gekleurd en ge borduurd bovenkleed van zijde, de uchikage. OKLAHOMA CITY, (Reuter) Een zware koelmachine is dinsdag door zes verdiepingen van een vleesverpakkingsfa- briek in Oklahoma-City gevallen. Ten min ste vijf personen verloren hierdoor het le ven en ten minste vijftien werden ge wond. Redders moesten maskers voor doen om zich tegen dodelijke ammoniakdampen, die vrij waren gekomen te beschermen. Men weet nog niet de oorzaak van het ongeluk. Volgens onbevestigde berichten heeft zich een ontploffing voorgedaan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1