„Van vloedlijn tot binnenduin", een boeiende wandeling Meer en Bosch N3eer en Bosch VOOR DE PRET Meterputschoonmaken! BLINDENHULP Meer en Bosch WEBERBRILIEN Negentig jaar GOEDE RAAD VOOR INVALIDEN DONDERDAG 26 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TWEEDE BOEK OVER KENNEMERDUiNEN Nieuws: buitenste duin in tien jaar 80 cm hoger Cursus handenarbeid van I laarlemse Raad v. d. Jeugd NYLON REGENJASSEN 45. Jeugdige voetballer brak linker onderbeen Nagekomen predikbeurten voor Goede Vrijdag ROBUSTA moderne herenbril In ZWARE uitvoering Sneldamtoernooi van 't Oosten Examens Bromfietsster gewond op Nassauplein (15) ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Wedstrijden van de HRB Ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van het Nationale Park De Kennemer Duinen, heeft thans een tweede en al even levendig geïllustreerd hoek over het aan zijn zor gen toevertrouwde recreatiegebied het licht doen zien. Hij had dit reeds toege zegd in zijn in 1057 verschenen boek, dat als ondertitel droeg .Tussen duindoorns en kruipwilgen". Er viel nog zoveel meer te vertellen: het strand, de zeereep, het bos en het duinstruweel werden nog niet be zocht. Een wandeling, waarbij men dit allemaal nader bekijkt, is inderdaad de inhoud van dit nieuwe boek gaan uit maken en de ondertitel luidt dan ook: „Van vloedlijn tot. binnenduin". Voor de in me nigte toenemende wandelaars, die hier komen „grasduinen" (nog geen 80.000 in 1951, 450.000 in 1958) is dit weer een prach tige gelegenheid tot nadere kennismaking. En niet minder: een uitdaging aan hun waarnemingsvermogen. Het steeds wisse:ende landschappelijke schoon, dat men op de zandige kronkel paadjes ziet, absorbeert vaak zóveel van de aandacht, dat men aan het leven in al zijn vormen vaak nauwelijks toekomt. Het verlangen op de wandeling te herkennen wat ir. Roderkerk beschrijft, zal de be langstelling stellig nog verdiepen. Wij heb ben eerlijk gezegd op het strand nooit naar goudkammetjes, wenteltrapjes, trapgevel- tjes en lantaarntjes van Aristoteles ge zocht, maar het loont wellicht de moeite er toch eens naar uit te zien. De schrijver volgt ook hier alléén de systematiek van een wandeling, verder vermoeit hij de leek niet met schema's, maar hij laat toch ook het grote geheel ien, bijvoorbeeld bij zijn beschrijving van Net ontstaan van het duinlandschap. Daar bij vertelt hij. dat de buitenste duinen de 'aatste tien jaar ongeveer tachtig centi meter hoger zijn geworden. Hij voert ons langs de bramen maar vertelt ons al wéér niet waar de meeste zitten bij een aoed jaar.de vlier, de judasoren, het bitterzoet, het salomonszegel, de egelantier, de hondsroos, het duinroosje en de kam perfoelie. Hij wijdt een uitvoerige beschou wing aan de beplantingspogingen met di verse soorten dennen, die men vroeger ge daan heeft. In de zeventiende en het begin van de achttiende eeuw waren de duinen nog een kale moerasachtige vlakte en pas in 1750 begon men hier en daar met enige bosaanplant. In 1790 liet de heer Kops uit Bloemendaal 20.000 uit Schotland geïmpor teerde grove dennen aanplanten op het landgoed Wildhoef. Voorts heeft men de Oostenrijkse zeeden en de Corsicaanse zeeden beproefd en de laatste is het landschap gaan beheersen. De grove dennen vormen thans nog het schil derachtige Snoekebos, maar zijn ten dode opgeschreven nu de eikenbescherming be gint weg te vallen. Ir. Roderkerk besteedt, nu ook enige aandacht aan de vogels, dié geen deel uitmaken van de rumoerige samenleving in het vogelmeer, waÓrové?' hij eerder schreef, maar toch als bewoners van deze duinstreek niet weg te cijferen zijn. Hij noemt de geheimzinnige nacht zwaluw mét haar rood reflecterende oogjes, de ransuilen en de bosuilen, de sperwers, de torenvalken en de vlaamse gaaien. Van de wielewalen beschrijft hij de zeer merk waardige nestbouw, vaak met behulp van menselijke middelen zoals touw en der gelijke. Een keer werd vlak bij een dei- ingangen een wielewalennest aangetroffen, dat voornamelijk was samengesteld uit blauwe rijwielkaartjes van een nabije stal ling Verder beschrijft hij de pogingen om een Advertentie Zelfs al had u de voetbalpool gewonnen. dan nog zoudt u zich niet schoner, frisser en beter kunnen scheren dan met water, zeep en Blauwe Gillette De enige manier om u werkelijk goed. te scheren. De Haarlemse Raad voor de Jeugd is in bruari gestart met een cursus „werken ist touw, raffia en pitriet" in samenwer- ng met de Vereniging voor Handenarbeid. \an deze cursus wordt met veel animo -eigenomen door 37 leiders en leidsters lt verschillende kringen van jeugdwerk t onderwijs. De Raad voor de Jeugd organiseert nu -•en tweede cursus, waar speciale aan- 'acht zal worden besteed aan het werken iet klei en papier. De cursusavonden zijn n de donderdagen 2 9, 16 april, 14 en '1 mei 1959 in het gebouw „Het Baken", Takenessergracht 10. Aanvang 8 uur. Aanmeldingen bij het secretariaat van 'e Raad voor de Jeugd, Kleine Hout ig 47, Haarlem; telefoon 10101. reeënstand in de duinen op te kweken. De aanleiding hiertoe was simpel genoeg: drie damherten van onbekende herkomst bleken het in begin 1956 de moeite waard te vin den zich in deze omgeving te „vestigen". Toen werden er vier hinden en een bok bijgekocht en in een omrasterd gedeelte gezet. De „wilde" reeën sprongen weldra naar binnen en verdwenen met de vier ge kochte hinden, zodat de bok alleen achter bleef. Zij prefereerden blijkbaar de herte- bok in de Bloemendaalse hertekamp, want vele avonden is het in de stille lanen en villatuinen onrustig geweest van door trekkende herten. Omdat pogingen om ze terug te vangen faalden heeft men toen ook de bok uit de omrastering maar laten gaan. Deze leeft nu op de schobberdebonk met de hinden. In 1957 werd een jong bokje geboren, dat voorspoedig opgroeit. In dat jaar werden ook een bok en een hinde uit Enschede geschonken, maar de laatste stierf in 1958 bij een tweede mis dracht. Op het ogenblik ziet men in totaal nog slechts vier herten, die lussen IJmui- den en Zandvoort door de duinstreek zwei-ven. Waar de andere gebleven zijn is even raadselachtig als waar de eerste van daan kwamen. Zeer lezenswaard zijn ook de laatste twee hoofdstukken, waarin het gaat over de geschiedenis van dit duingebied en over pogingen het in cultuur te brengen en over de oorsnrong der diverse gekke namen, die men op de wandelkaartjes aantreft, zoals Dronkedel, Oude Schoen. Kraton en wat dies meer zij. Tot onze bevreemding is de schrijver echter in dit tweede boek met geen woord ingegaan op de opmerkingen, die naar aan leiding van zijn eerste boek in „Natuur en Landschap", het orgaan van de Contact commissie voor Natuur- en Landschaosbe- scherming. gemaakt werden door dr. V. Westhoff. Deze wijst het vernietigend oor deel, dat er over dit boek door Ko Zweeres in „Het Vogeljaar" was geveld van de hand en spreekt er zijn waardering voor uit, die door zijn detailcritiek niet te niet wordt gedaan. Maar wel reageerde dr. Westhoff verontwaardigd op de indruk, die volgens hem door dit eerste boek werd gewekt, „dat alle andere reservaten in Nederland met prikkeldraad en bordjes Verboden Toegang worden afgesloten voor het publiek en uitsluitend toegankelijk zijn voor een kleine schare bevoorrechten". Hij sprak de hoop uit. dat de schrijver deze indruk in het aangekondigde volgende werk weer ongedaan zou maken. Deze gaat in deze tweede uitgave niet op dr. West- hoffs opmerkingen ln. Advertentie Advertentie licht in gewicht, wasbaar. snel droog, regen- en stormdicht Gen. Cron.jéstraat la - lb Tel. 53334 Advertentie COLLECTE van 31 maart tot 4 april in Haarlem en Heemstede Tijdens een vanmorgen in het Heem- steedse Sportpark te Heemstede gespeelde wedstrijd voor de schoolvoctbalcompetitie tussen de W. Gertenbachschool uit Zand voort en de Christelijke mulo uit Bloemen daal heeft de vijftienjarige R. van L., leerling van de Zandvoortse school, zijn linker onderbeen gebroken. Hij is naar t Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem over gebracht. De wedstrijd werd bij de stand 11 gestaakt. HAARLEM. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 20: dhr. Jac. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven. Herdenking van het lijden en sterven des Heren met gemeenschappelijke Avondmaalsviering. Vrij voor alle gelovigen. Verenigde Doopsgez. Gemeente, Grote Hout straat 43. 19.30: Ds. A. J. Snaayer. H. A. Vrije Evangelische Gemeente. Militair Te huis. Br. C. de Geer. van Wormerveer. O.R.G. Centrum, Westerhoutpark IA. 19.30: Ds. A. R. de Jong, H. A. Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel 76. 9.30: Heilige Dienst. Zaterdag 19: Paaswijdingen en V'es- PGHÉEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplcin. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. van Dijl, iï. A. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. H. A. 19: Ds. Henkels, H. A. BENNEBROEK. Witte donderdag. Ned. Herv. Kerk. 15: v. Verschuer Brantsstichting H. A., in het kerkgebouw om 20 uur predikatie en H. A. Rooms-Kath. Kerk. 16: H. Mis. 20: Avor.dmaalsmis. Goede vrijdag. Ned. Herv. Kerk. 10.15: Ds. H. S. J. Kalf, Openbare geloofsbelijdenis. 18.30 en 20: H. A. Geref. Kerk. 20: Ds. W. Bos. Paaszaterdag. Rooms-Kath. Kerk. 22.30: Paaswake. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. Pet- tinga, Openbare belijdenis. 17: Ds. G. Pet- tinga, bed. H. A. Geref. Kerk. 19.30: Ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk. 19:30: Ds. D. H. Biesma. Geref. Gemeente. 19.30: lees- dienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt). 19.30: Ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gemeente. 19.30: leesdienst. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. Rooms-Kath. Kerk. Geen II. II. Missen. Agatha- en Mariakcrk. 15: Gedachtenisvie ring van Jezus lijden en sterven. 19.30: Plechtige kruishulde. Engelbewaarders. 17.30: Plechtigheden. SANTPOORT. Nedr Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30 en 20: Ds. D. ter Steege, II. A. Adventskerk. 20: Ds. van Willenswaard, H. A. Advertentie 18. Voor Ziekenfondsleden: op monturen de vastgestelde vergoedingen. Glazen door de oogarts voorgeschreven zonder enige bijbetaling. GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug VOOR ALLE FONDSEN 1 op elke 200 mensen lijdt aan epilepsie Evenals voorgaande jaren houdt dam club 't Oosten op tweede paasdag een snel damtoernooi in de bovenzaal van „Het Hof van Holland" in Haarlem. Verschillende vooraanstaande spelers, onder wie de oud wereldkampioen P. Roozenburg, de kam pioen van Nederland B. Dukel, W. de Jong, J. M. Bom en H. Laros hebben zich reeds voor deze wedstrijden gemeld. Al naar gelang de speelkracht worden de spelers ingedeeld in hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse, terwijl er ook een groep voor thuisdammers wordt gevormd. Het speeltempo bedraagt 30 minuten per partij. Elke deelnemer speelt 5 partijen. De aanvang is bepaald op twee uur, op welk tijdstip de inschrijving wordt gesloten. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. H. Vis. mej. N. Loeber, mevr. E. Peters-Kis rri'an, T. E. W. Feitkamp. Th. M. Nieu- wenhuis. allen t.e Amsterdam. Artsexamen eerste gedeelte: mej. J. A. Th. Heiner, Alkmaar: mej: M. Pais, C. W. Struycken. P. J. Geelen, J. M. Peeters. C. de Jong van Lier, W. J. B. M. van de Staak, allen te Amsterdam: W. A. de Ruiter, Haarlem: G. I. van der Waarden. Assendelft. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men economie: L. H. Los. Amsterdam: C. v. d. Hilden, Bennebroek: N. van Vliet. Amsterdam; A, v. d. Zweep, Amsterdam. Doctoraalexamen geschiedenis: H. Baayen, Apeldoorn; mej. A. Camfxerman, Sloten (N.h.i. Kandidaatsexamen Nori. taal en letterkunde: W. F. G. Breckveldt, Ri.isoord. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Frans: mej. Th. E. Fluitsema. Am sterdam. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. M. J. H. Smeets. W. J. M. van Calcar en F. de Vries, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde: mej. R. B. van 't Laar. Eindho ven; J. F. Koolhaas, Amsterdam. Kandidaats examen economie: D. Marcus. G. Bresser en A. J. D. Blom, allen te Amsterdam. Doctoraalexamen Frans: P. ,J. van der Zeijden, Amsterdam. Woensdagmiddag om halfvier is op het Nassauplein nabij de Nassaustraat te Haarlem een zesenveertigjarige dame uit Heemstede met haar bromfiets gevallen en ernstig gewond naar het Sint Elisabeths Gasthuis vérvóërd. Haar toestand was vanmorgen gunstiger dan gisteren. De d ime reed in de richting van het postkantoor en bij de Nassaustraat (het doodlopende gedeelte tussen de gebouwen van de Drukkerij De Spaarnestad) week een vrachtauto naar rechts uit; vervolgens reed de bestuurder terug om de dood lopende straat te bereiken. De dame of de bromfiets is in aanraking gekomen met een paaltje, dat de breedte van de vracht auto aangeeft en viel. Zij brak beide armen en liep een hoofdwonde op. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie voor het verstrekken van inlichtingen. GESLAAGD. Voor het dezer dagen in het St. Elisa beths gasthuis gehouden examen kraam- verpleging zijn geslaagd de dames M. P. B. Botter, E. van Dijk, A. van Loon, H. E. Noij. J. M. Pieterse, J. E. Schipmölder, J. C. H. Vorsteveld en H. Witteveen. Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: A. J. Koppen-van dei- Raad, zn.; J. G. Zandman-Jurgens, zn.; M. J. Teeuwen-van Horick, zn.; J. E. Kluit- Dalman, zn. ONDERTROUWD: P. F. J. Matla en A. L. H. M. van Dijk; G. K. W. Franssen en J. Ouwehand; Sj. de Vries en A. K. de Haas; F. H. J. Lambert en M. van Duf felen. GETROUWD: J. H. M. W. van den Ho ven en H. C. M. van Dierendonck; H. H. Dijkstra en T. J. van de Linde; R. J. The sen Ender en M. H. I. Motet; J. C. van Praag en A. G. Companjen; K. Gritter en M. S. Wout; M. O. J. Bloemarts en I. A. Everal. OVERLEDEN: H. W. Egter van Wisse- kerke, 76 j.; mej. G. M. M. Herfst, 93 j.; wed. A. M. E. Mazee-v. d. Meer, 93 j.; mevr. C. G. José-Stroosma, 47 j. Van Mensen en Dingen Hij ziet er uit als een jonge man van achter in de twin tig. En hij is ruim 41 jaai oud. „Je moet blijven oefenen", verklaart John Codex, „je moet verstandig leven, want een oude bovenman is niets. Onderop gaat het nog wei, zelfs al ben je zestig. Maar ik heb nu lang genoeg met me laten gooien en voordat het machientje binnenin gaat haperen wil ik een eigen nummer hebben.'' En daarom zal het publiek in Nederland en in het bui tenland over enkele weken misschien wat vreemd opkij ken wanneer het doek uit eengaat en in het programma staat het optreden van John Codex zónder partner ver meld. Vooral in Denemarken. Zweden, Noorwegen en IJs land is men er namelijk aan gewend geraakt, dat John samen met. een partner op het toneel verscheen. Nog nooit heeft men hem alleen zien werken, maar binnen kort gaat dat toch gebeuren- ..Je wordt wat ouder", zo vertelde John ons in de rij wielzaak van zijn vader op de hoek van Paul Krüger- str'aat en - Tugelastraat in Haarlem, „ik ben nu van 1942 af officieel in het vak. altijd samen met anderen. We hadden eerst de Kors- lev's, later heb ik een paar seizoenen bij The Rethlems gewerkt en de laatste jaren deed ik het samen met m'n partner. Maar nu ga ik al leen de Bühne op- Je hoeft niet meer te delen, je betaalt maar één keer belasting, .ie betaalt maar één keer-de gage aan de agent. Ik heb nu vier jaar op dit nummer ge oefend. Ik sta op m'n hoofd en speel banjo en ik blaas trompet. Het is heel apart geworden. In IJsland heb ik het uitgeprobeerd en ze wa ren enthousiast." John Codex (in Haarlem eigenlijk meer bekend als Joop Koedijker) haalt een van zijn tien plakboeken te voorschijn. „Kijk. zo begon ik, samen met Ernst Kors. In een zaaltje van een dans school aan de Kleine Hout straat. Dat was in 1942 Daarvoor was ik al een paar jaar aan het oefenen ge weest. In een schuurtje, waar m'n vader me in gezel schap van een aantal fietsen alleen gelaten had. Ik moest het rijwielvak leren. Maar er kwam niets van terecht, want als ik een band geplakt had ging ik meteen op m'n handen staan. Om in vorm te blijven. We begonnen dus in de Kleine Houtstraat- We kre gen een gage van een rijks daalder en dat geld moesten we nog met z'n drieën delen ook. Korte tijd later werden we - als de Korsley's - gevraagd op feestavonden. In de HKB bijvoorbeeld, waar we in contact kwamen met een helderziende- Jullie moeten beroeps worden, zei hij, ga mee naar Amsterdam, ik zal er voor zorgen, dat je een plaats in m'n programma in Carré krijgt. Dat is toen ook gebeurd. We werkten er veertien dagen. Maar geld hebben we niet gezien. Daarna zijn we tóch door gegaan. Eerst natuurlijk oefenen en dan optreden. We gingen al gauw naar het bui tenland en de laatste jaren Joop Koedijker thuis, kanaries verzorgend. de Joop Koedijker zoals men hem op het toneel ziet. Als John Codex, de equilibrist, banjo-spelend. In de loop van de winter vestigde de directeur van 't gemeentelijk waterbedrijf in Haarlem, de heer ir. H. Hol laar de aandacht op Te nemen maatregelen tegen t bevriezen van de water meter. Nu geen vorst meer van betekenis valt te ver wachten kan men de meter- put schoon maken. Zakken met stro en dergelijke moe ten worden verwijderd, zo dat de meteropnemers be hoorlijk hun werk kunnen doen. Deze kunnen vorderen, dat de bewoner de bedek king van de meter verwij dert. Als de put niet tijdig wordt opgeruimd en schoon gemaakt kan er door rotting Den vieze boel met onge dierte ontstaan. Het water bedrijf duldt dit in geen ge val. Wie een houten tussen- deksel in de put heeft aan gebracht kan nu ook dit op bergen. Het kan het volgend winterseizoen weer worden gebruikt. Deze wijze van bescherming is op den duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijkér en gemakkelijker dan aller lei losse materialen, die ;n de vochtige meterput kun nen verrotten. Op meterput- ten, die niet zijn voorzien van een goed sluitend boven deksel, moet dit zo spoedig zit ik meer in Scandinavië dan in Nederland. En in m'n vrije tijd? Ach. dan oefen ik, ik kijk het ma teriaal na en ik verzorg de De Vereniging tot Verbete ring van het lot. der blinden, afdeling Haarlem en omstre ken, kan weer terugzien op een werkzaam jaar, waarin zij op verschillende wijze steun kon verlenen. Vier nieuwe blinden meldden zich aan, waarvan twee in de loop van het jaar het braille schrift leerden. Een dei- vroegere leerlingen slaagde op het blindeninstituut in Bussum voor typen en han delscorrespondentie. De door een der bestuursleden met zijn vakexamen geholpen blinde drijft nu èen bloeien de sigarenzaak. Twee blin den kregen een kleine vaste ondersteuning; anderen ver strekte de vereniging levens middelen en een kleine ver rassing met Kerstmis. Verder snrong de vereni ging bij met de aanschaffing van brillen, wandelstokken, schrijfpen, schrijfplankjes, reparatie schrijfmachine, bij drage braillemachine enzo voorts. Braillepapier werd ver strekt en het resultaat was, dat men enige delen braille- werk naar de Nederlandse Blindenbibliotheek in Den Haag kon zenden- Aan een blinde werd een radiotoestel ter leen gegeven en twee an deren kregen een bandre- mogelijk worden aange bracht. Het waterbedrijf raadt verder de gebruikers in hun eigen belang aan in percelen, waar de meterput buiten ligt zo nodig door een erkend waterfitter binnens huis op een gemakkelijk be reikbare en vorstvrije plaats een stop- met aftapkraan in de leiding te laten plaatsen. Zo kan 's winters de meter put buiten beveiligd blijven, terwijl men de binnenleiding kan afsluiten en ledigen. Op donderdag 2 april zal de heer P. F. Bulters, wo nende in de Julianalaan 14 in Overveen negentig jaar worden. Op zichzelf echter geen aanleiding om in deze rubriek te vermelden, maar het bijzondere is, dat de heer Bulters nog steeds actief deelneemt aan het economi sche kwen. Van 1 maart 1928 tot heden toe is hij namelijk in dienst van 't Grote Gast huis, waarbij hij op onna volgbare wijze als opzichter de landerijen van het Grote Gasthuis beheerde. En be heert, want hij denkt er nog niet over om op te houden. Op 2 april zal in hotel Roozendaal in Overveen des middags van 3.30 tot 5 uur duidelijk worden hoe men die langdurige activiteit op prijs heeft gesteld. Dan wordt er namelijk een uit voerige receptie gegeven, waarbij ondermeer vertegen woordigers van het r.-k. kerkbestuur uit Overveen en van het armenbestuur en van al die andere organisa ties waaraan de heer Bulters neeft deelgenomen zonder enige twijfel niet zullen ont breken. vogeltjes. Ze zijn eigenlijk van m'n vader, maar het is ook mijn hobby geworden. Twintig kanaries hebben we nu. Zomaar. Voor de pret.." corder voor het gesproken boek in bruikleen. Een vrouwelijke blinde verricht breiwerk. Van de voorraad breiwerk werden goederen afgestaan voor de gerepatrieerden uit Indone sië. Een der bestuursleden -ïield zich bezig met het ver spreiden en ledigen der bus ies van het Koninklijk Ne derlands Geleidehonden fonds. Met enkele blinden iverd een uitstapje naar bui ten gemaakt. De vereniging steunde enige blinden-instel- lingen en gaf een bijdrage in geld om een blind 'meisje een paar weken naar een va kantieoord te kunnen laten gaan. De vereniging dankt de leden-contribuanten voor de bijdragen die haar in staat stellen dit goede en nuttige werk voort te zetten. Voor de meeste mensen is ook de vakantiebesteding een zaak van veel overleg: de zegswijze tijd is geld gaat in meer dan een opzicht op en men wil zowel de vrije dagen als de vakantietoeslag uit buiten. Met vakantie gaan is dan ook een kunst die ge leerd moet worden en waar bij men adviezen van ande ren met veel ervaring op dit punt niet kan ontberen. Daarom zal het velen ver heugen, dat er in Haarlem een vakantie-adviesbureau is gevestigd waar goede raad kosteloos verkrijgbaar is. Dat vakantie-adviesbureau is opgericht en wordt in stand gehouden door het reisbureau De Vrije Wereld, een kind van N.V.V., In stituut voor Arbeidersont wikkeling, V.A.R.A. en ver wante organisaties. Het houdt elke maandagavond lussen acht en negen uur zitting in het gebouw van de Haarlemse Bestuurdersbond, Kruisweg 74. Als Haarlems correspondent zal men er vaak een bekend oud-ge meenteraadslid aantreffen, namelijk de heer M. J. Goe- dee. De adviseurs doen dit werk geheel vrijwillig. Men kan er alles vragen over buitenlandse privé- en gezel- schapsreizen, maar men kan ook alles te weten komen over trekken en kamperen, over de Natuurvriendenhui zen, zomerhuisjes en bunga lows en vakantieverblijven voor jongeren. Waar nodig wordt men verwezen naar andere instellingen, bij voor beeld de A.N.W.B., want het is niet de bedoeling van het vakantie-adviesbureau de laak van andere organisaties over te nemen. Zoals in voorgaande jaren zullen tijdens de komende weken bij de hoofdingang van „Keukenhof" in Lisse weer invalidenwagens be schikbaar zijn voor gehandi capte mensen, die dankzij deze wagentjes toch voldoen de van de bloemen kunnen genieten. Men doet er goed aan tijdig zo'n wagentje te reserveren. Dan weet men zeker, dat er bij aankomst één beschikbaar is. Men kan niervoor bellen: 02530-3841. Woensdagavond werd in het Sportfond- senbad in Haarlem de jaarlijkse eieren- wedstrijd van de Haarlemse Reddings brigade gehouden. In tegensteling tot an dere jaren werd nu ook door leden van de Heemsteedse en Zandvoortse Reddings brigade aan deze wedstrijd deelgenomen. De voornaamste uitslagen waren: Onge- diplomeerden: 1. en 2. de heren Jongsma en v. d. Hurk, beiden HRB, 21 punten; 3. en 4. de heren J. Weber en B. Bol, ZRB, beiden 20 punten. A.-gediplomeerden: 1. B. Bouckaert, HRB, 22 pnt.; 2. P. Wajer, HRB, Advertentie nog steeds wachtlijsten voor opname 21 pnt.: 3. W. C. 't Hoen, HRB, 20 pnt. B.- en C.-gediplomeerden: 1. mej. D. Tur kenburg, HRB, 24 pnt.; 2. G. van Rijn, HRB, 23 pnt.; 3. en 4. mej. Eirland, ZRB en de heer W. Beulink, BRB, ieder met 21 punten. Jeugdleden: 1. en 2. de dames R. Vos, ZRB en G. van Rijn, HRB, beiden 20 pnt.; 3. de heer Schuilenburg, Heem stede, 19 pnt. Mr. dr. Ballendux hoogleraar. Tot hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen in de rechts- en staatsweten schappen van de niet-westerse gebieden is bij Koninklijk Besluit benoemd mr. dr. A. H. Ballendux te Amsterdam. Mr. dr. Bal lendux werd in 1910 geboren en studeerde van 1929 tot 1934 indologie te Leiden. Advertentie FOTOKOPI'EËN - Nieuwsteüprocédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11