Rake pauselijke tegenzet op het drijven der neofascisten I POLAROID gd j irasets In Amerika Z0NNEFILTER VOOR ZUIVER-ZIENLICHT VAR en Libanon betuigen hun „Arabische solidariteit" Poging om Mussolini omhoog te steken voor katholieken faalde Zuid-Rhodesia laat 50 nationalisten vrij Nasser accepteert bemiddeling van Liga tussen hem en Kassein NAAIMACHINES BUITENLANDER 15 BIJ DE HERDENKING VAN LATERANEN AGRÉ GOLA PHILIPS-ROXANE Egyptenarcn houden vierde schip uit Israel aan 'DE SCHUIMRUBBER MATRAS IRELLI materasso Italian© Nationalisten roeren zich in Oeganda East West Airlines wil twee Friendships kopen UNIQUE Droogte in Suriname Schipper zeer ernstig gewond bij aanrijding ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 Visser Zaandam neemt deel in Surinaamse verffabriek INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. DONDERDAG 26 MAART 1959 (Van onze correspondent in Rome) Op twee wel zéér sterk uiteenlopende wijzen heeft men in Italië in deze dagen de „verzoening tussen Vaticaan en Quirinaal", het einde der „Romeinse kwestie" her dacht. Het was een „dertigjarig bestaan" en er moest dus bijzondere betekenis aan worden gegeven. In het Vaticaan heeft men, en terecht, aandacht gewijd aan die gebeurtenis en met vreugde vastgesteld, dat indien thans de betrekkingen tussen de kerk en de Italiaanse regering zo uitzonderlijk goed zijn, dit voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de oplossing der moeilijkheden, waardoor in de eerste jaren van zijn bestaan het Italiaanse koninkrijk als de doodsvijand gold van het Vaticaan, terwijl de Paus zichzelf beschouwde als een „vrijwillige gevangene". Maar het is aan de buitengewone wijze en diplomatiek goed geschoolde Paus Joannes XXIII niet ontgaan, dat de herdenking een eigenaardig tintje kreeg, doordat rechtse ele menten in de christen-democratische partij, de president van de Katholieke Actie dr. Gedda en de uiterst actieve neo-fascisten elkaar op dit punt hadden gevonden. Voor de fascisten kon het niet mooier treffen. Op het ogenblik, waarop een ernst regeringscrisis vrijwel onoplosbaar leek indien zij niet hun steun zouden geven aan een regering van uitsluitend christen-democraten, konden zij er munt uitslaan, dat volgens een wel heel simpele lezing de verzoening het werk is van Mussolini, en van Mussolini alleen. Sedert vele jaren hadden zij niet zulk een mooie kans gehad om hun idool te verheerlijken en met steun van de regering propaganda te maken voor hun „ideeën". De Paus deed een tegenzet, die onmoge lijk beter had kunnen zijn. Op de dag zelf van de verzoening drukte de „Osservatore Romano" de tekst af van de rede, die Pius XI, de „Paus van de verzoening" had wil len uitspreken op 11 februari 1939, tien jaar na de Lateraanse verdragen. Pius XI had alle Italiaanse bisschoppen naar Rome ontboden, zodat ieder iets heel bijzonders verwachtte, misschien wel de banvloek over Mussolini en Hitier. Helaas stierf Pius XI plotseling op de dag voor hij de rede zou uitspreken en zijn opvolger Pius XII heeft noch vóór, noch tijdens, noch na de ooi-log dit belangrijke docu ment laten afdrukken. Dit is thans ge schied, zij het slechts ten dele. Enkele aanhalingen zijn voldoende om de geest van die toespraak te begrijpen: „Gij weet, beminde broeders, hoe het woord des Pau sen vaak wordt behandeld. Men wijdt, en niet alleen in Italië, meestal vooral aan dacht aan onze toespraken om ze te ver valsen. Er bestaat een pers, die gemachtigd is alles tegen ons en onze zaken te zeggen en de geschiedenis op de meest grove wijze te vervalsen, ja zo ver te gaan van nadrukkelijk te ontkennen, dat er sprake is van vervolging van bepaalde personen in Duitsland". En op een ander punt: „En weest voorzichtig, beminde broeders in Christus, en weet dat er heel vaak waar nemers en overbrengers, zeg maar gerust spionnen en ge hebt het juiste woord ge zegd, onder uw gehoor zijn, die al of- niet op bevel van boven af naar u komen luis teren om u aan te klagen, nadat zij zoals vanzelf spreekt ook maar niet het minste hebben begrepen vanwat gij zegt. Hun enige excuus is hun mateloze, ontwape nende onwetendheid". Pius XI noemde in die weinige woorden de fascisten dus „vervalsers, spionnen en domkoppen". Dat zulk een rede in 1939, aan de vooravond van Hitiers meest mis dadige handelingen, zowel in Italië als in Duitsland grote indruk zou hebben ge maakt, is zeker. De publikatie ervan op Advertentie Sneeuw, kou, nattigheid, ril wind... Zorg dat U het wint van deze hand langers der verkoudheid. Neem Agré Gola. Het beschermt U tegen hoest, heesheid, keelpijn Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 tabletten f. 0.98. Doem de naam - voor alle ickerheld PORT SAID (Reuter) De autoriteiten van de V.A.R. hebben woensdag in Port Said het ruim 7.000 ton metende Griekse vrachtschip Nicolas Kairis aangehouden dat met een lading cement en schroot op weg was van Haifa naar Hongkong. De Nicolas Karis is het vierde schip dat in de afgelopen drie weken door de autoriteiten van de V.A.R. is aangehouden. In Israëlische regeringskringen heeft men verklaard, dat men in Port Said de lading van een van deze schepen, de West- duitse vrachtboot Lealott heeft gelost. De ze lading bestond uit cement en citroenen afkomstig uit Israel. Het Egyptische blad „Al Ahram" weet te melden, dat de vertegenwoordigers van de V.A.R. bij de UNO opdracht hebben ge kregen te verklaren, dat Israel geen recht heeft om goederen per schip door het Suezkanaal te laten vervoeren omdat de Arabische landen en Israel nog steeds in oorlog zijn. dit ogenblik door Joannes XXIII heeft zijn nut en zal wellichj; bepaalde katholieke kringen in Italië wat voorzichtiger maken in hun neiging om met de neo-fascisten aan te pappen. De meest dwaze manifestatie van het jubileum is een tentoonstelling van kunst werken, geïnspireerd door de verzoening. Zou dat initiatief zijn uitgegaan van het Vaticaan of van de Italiaanse regering of van beide samen, dan zou er stellig niets op aan te merken zijn geweest. Maar het initiatief ging uit van zekere Vanni Teo- dorani, neef van Mussolini, in samenwer king met dr. Gedda van de Katholieke Actie en een kleine groep fascisten en uiterst rechtse katholieken. De burge meester van Rome, Cioccetti, die zonder steun van de juist in Rome vrij talrijke fascisten onmogelijk voorzitter van de ge meenteraad zou kunnen zijn, schreef een premie uit voor die tentoonstelling en de „kunstwerken" werden ondergebracht in het grote, officiële tentoonstellingsgebouw aan de Via Nazionale. Als men binnenkomt ziet men eerst een hele reeks telegrammen van tientallen kardinalen, die allen (heel verstandig) „verhinderd zijn de opening bij te wonen". Dan volgen portretten van Mussolini (in de eerste plaats), van Pius XI en van kar dinaal Gasparri. Er is ook een kranten knipsel, één, de beschrijving der opening van de tentoonstelling in het dagblad „II Seolo", orgaan der fascistische partij. De kunstwerken zijn heel zonderling: Het plein van Sint Pieter stampvol mensen' (het kunnen ook aardappelen zijn) op wie de schaduw valt, de „machtige schaduw" van Michelangelo's koepel en die schaduw heeft de vorm van de kop van Musso lini of een marmeren Christus, die Mussolini omhelst terwijl hij bezig is het Lateraans verdrag te ondertekenen. En zeker is de verzoening van Lateranen één der belangrijkste regeringsdaden van de dictator, de enig blijvende zelfs. Maar waarom wilde hij die verzoening? Was het er hem niet vooral om te doen door een eclatant politiek succes zijn regime een hechter basis te geven? Als er ooit een man niet katholiek is geweest, dan was die man Mussolini. Als godloochenaar was hij fanatieker zelfs dan Hitler. In zijn jeugd was de actieve strijd tegen de godsdienst zelfs zijn voornaamste bezigheid. Ver maard is nog steeds zijn „uitdaging aan het opperwezen" op 25 maart 1904 te Lau sanne, die aangekondigd werd met grote manifesten van deze inhoud: „God bestaat niet, de godsdienst is wetenschappelijk een dwaasheid, in ere praktijk onzedelijk en in haar aanhangers een ziekte". Voor een tal rijk gehoor stelde hij God een ultimatum: „Als God bestaat, geef ik hem vijf minuten tijd om deze, zijn vijand, die hier tot u spreekt, door een bliksemstraal te doden". Daarna, horloge in de hand, bleef hij vijf minuten staan en riep toen uit: „Heeft u het nu gezien? Ik ben nog altijd in leven, dus er is geen God". In de twintiger jaren achtte hij de Paus bruikbaar als onderdeel van zijn nationa lisme. Enkele jaren later begonnen de onderhandelingen „in het geheim" en op 11 februari 1929 kwam dan de verzoening. Een paar weken later kon hij met een ple bisciet (praktisch kon men alleen maar. „ja" stemmen) het parlement vervangen door de grote raad van het fascisme. Maar zijn bedoeling was geweest de kerk, het Vaticaan, ondergeschikt te maken aan zijn politiek en zodra hij bemerkte, dat de Paus zich niet voor zijn wagentje liet spannen, kwamen er andere bevelen. De zetel van de Katholieke Actie werd geplunderd, de Bibliotheek van de „Civilta Cattolica", het maandblad der jezuiten, in brand gestoken en de seminaristen werden op straat door Mussolini's zwarthemden afgeranseld. Het toppunt bereikte Mussolini's haat tegen de godsdienst en met name het katholicisme in de laatste oorlogsjaren. Hij ging toen zo ver, dat hij op staatskosten een blad financierde, „Crociata Sociale" (sociale kruistocht) van zekere Don Cal- cagno, een uit zijn waardigheid ontzette en van ketterij beschuldigde priester, met de bedoeling deze tot „tegenpaus voor Noord-Italië" uit te roepen. Niet dat hij enige waarde hechtte aan de godsdienstige begrippen van Don Calcagno, maar hij vond het prettig de „Paus van Rome", na dat die stad in handen van de geallieerden was gekomen, te bestrijden. De val van de „sociale republiek" „Van Salö" maakte aan die komedie een einde. Het zou waarschijnlijk nuttig zijn indien bepaalde katholieken in Italië eens wat dieper op deze dingen ingingen. En mis schien zouden hooggeplaatste geestelijken (er waren enkele kardinalen) niet naar de opening van die zonderlinge tentoonstel ling zijn gegaan. Indien zij hadden be- dacht, dat Vanni Teodorani, die de zaak heeft georganiseerd, enkele maanden ge leden tot een (voorwaardelijke) gevange nisstraf werd veroordeeld, omdat hij in een fascistisch weekblad, naar aanleiding van de oorlog tussen Israel en Egypte had geschreven: „Wij in onze tijd verbrandden de Joden in een oven, het leek een af doende maatregelmaar het ging veel te langzaam". Lieden, die zulke dingen kun nen schrijven, zijn nauwelijks gewenste metgezellen voor prinsen der kerk. Advertentie A voor "wakkere" slapers I KAMPALA, (UPI) De politie van Oeganda heeft een Afrikaanse journalist politicus, E. M. K. Moelira, gearresteerd op de beschuldiging, dat hij een gerucht had gepubliceerd, dat waarschijnlijk aan leiding zou worden tot onrust en angst. Moelira, die een van de leiders is van de nieuwe nationale beweging van Oeganda, die beoogt alle nationalisten van dit Brit se protectoraat te verenigen, had in zijn blad „Oeganda Empya" geschreven, dat de politie van plan was op de eerstvolgen de bijeenkomst van de beweging een rel letje te veroorzaken waardoor de autori teiten de gelegenheid zouden krijgen toe komstige bijeenkomsten te verbieden. Moelira is inmiddels vrijgelaten na het storten van een borgsom van 500 shilling. De nieuwe nationalistische beweging van Oeganda voert op het ogenblik een cam pagne tegen de handel door Aziaten. Advertentie Met zorg bereid! igSCAPE normaal - coffeïneyrij - espresso' BULAWAYO, ZUID-RHODESIA (UPI) Vijftig leden van het Afrikaanse natio nale congres van Zuid-Rhodesia, die na het afkondigen van de noodtoestand wer den gearresteerd, zijn woensdag vrijgela ten. Allen ontkenden nadrukkelijk het be staan van een „complot" om de blanken te vermoorden. Zij noemden hun vrijlating een duidelijk bewijs dat een dergelijk com plot niet bestond. In totaal werden bij het afkondigen van de noodtoestand, op 26 februari ongeveer 500 Afrikanen gearresteerd. De vrijgela tenen toonden zich verbitterd over de ar restatie, die volgens hen zonder enige tenlastelegging was geschied. SALISBURY (Reuter) Het parlement van Zuid-Rhodesia heeft ingestemd met een verlenging van de noodtoestand met dertig dagen. Veiligheidstroepen hebben dinsdag in Nyassaland 28 personen gear resteerd, 21 werden aangehouden tijdens een razzia in drie dorpen. In het noorden van het land bemerkte een patrouille, dat een brug beschadigd was. In Fort Manning zijn 18 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rend van een tot anderhalf jaar wegens het veroorzaken van moeilijkheden en on geoorloofd wapenbezit. Voorts is bekendgemaakt dat een afde lingssecretaris van het Afrikaans congres van Nyassaland is gearresteerd. Boven Midden-Nyassaland zijn pamfletten neer gelaten, waarin er bij de bevolking op werd aangedrongen inlichtingen te ver strekken over onruststokers, die nog op vrije voeten zijn. Een woordvoerder van de politie in Loesaka, Noord-Rhodesia, heeft meege deeld dat 43 van de 103 Afrikanen, die na ongeregeldheden op het eiland Chiloebi aangehouden werden, zich nog in arrest bevinden in afwachting van de behande ling van hun zaak. De overigen zijn in vrij heid gesteld. De Australische luchtvaartmaatschap pij „East West Airlines" heeft van de Australische autoriteiten toestemming ge kregen een Fokker F 27 Friendship te be stellen, die waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar zal worden afgeleverd. De bedoeling is, dat in 1960 nog een tweede Friendship zal worden aangeschaft. De directie van de Fokkerfabriek te Amsterdam kon nog geen bevestiging geven van deze bestelling. Naar bekend heeft Trans Australia Airlines 12 Friend ships besteld en Ansett Ana, eveneens een Australische luchtvaartmaatschappij, heeft een order geplaatst op zes F 27 toestellen. Voorts heeft de Australische regering twee Friendships besteld. Mocht de order van East West Airlines worden bevestigd, dan heeft Fokkerfabriek alleen reeds aan Australië tot nu toe 22 .schroefturbine- vliegtuigen verkocht. East West Airlines opereert met een kleine vloot van vier DC-3's en twee Lockheed-Hudsons. Advertentie Met Polaroid sunglasses genieten men sen van zomer - kleur en zon. De lenzen z\jn buigzaam, vrijwel onbreekbaar, splintervrjj en... licht-als-een-veer. Uw zonnebril weegt nog geen 11, uw clip- over maar 4,jLmii!iiiilllinnnillllliii1.,gram. Zie het verschil met 1958 was het eerste, succesvolle Polaroid zonnebr il-j aar. Duizenden genoten méér van zonneschijn, 'zuiver-zien'-licht dan ooit tevoren. Het is de Amerikaanse vinding van polariserende lenzen - be schermd door 28 patenten. Polaroid sunglasses schakelen reflecties, uit - alleen Glare is now defeatedPolaroid sunglasses protect your eyes, dim harmful sun rays and provide you with thrilling views Insist on Polaroid sunglasses for your entire family. Enjoy colour - be smart - with POLAROID sunglasses. BEST UNDER THE SUNif Clip-overs, de vederlichte uitkomst voor brildragers - voor 'zuiver-zien'- licht bereikt uw oog. Ge mene reflec ties worden, gefilterd uit het licht dat'" dagelijks het oog vult. Hin derlijke stralen worden Polaroid zonnefilter - morgen reeds. Po laroid zon nebrillen, voor elk ge zicht een flat teus montuur 19.- tot 25.-. afgekapt... U ziet alles "l||l||||[||llIII|l!|l,,cLui«ae-1elke bril een passend model - 14.-. lijker... zonder vermoeienis. Polaroid Polaroid uitsluitend bij de opticien, de sunglasses verhelderen uw omgeving. vakman voor het beter zien. SUNGLASSES f*1" (3Dand POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. CAïRO (UPI) De president van de Verenigde Arabische Republiek, Gamal Abdel Nasser en de president van Liba non, Foead Sjehab, hebben elkander woensdagavond beloofd, de banden tus sen hun beide landen te versterken. De belofte van „Arabische solidariteit" werd gedaan in een gemeenschappelijk commu niqué, dat tezelfdertijd gepubliceerd werd in Cairo, Damascus en Beiroet. Zij werd afgelegd na de terugkeer van Nasser naar Cairo, na een verblijf van bijna een maand in Damascus. Het communiqué gaf ook uitdrukking aan de bezorgdheid over de kloof tussen de V.A.R. en Irak, al noemde het Irak dan ook niet bij name. Het beloofde gezamenlijke pogingen van de V.A.R. en de Libanon voor het regelen van hangende economische kwesties tus sen de twee landen „in dezelfde geest van begrip en vriendschap, die aanwezig wa ren geweest gedurende de bijeenkomst van de twee presidenten." Nasser en Sjehab confereerden woens dag omstreeks het middaguur tijdens een bijeenkomst, die een volkomen verrassing was, dichtbij de Syrische grens, op Liba nees grondgebied. CAïRO (UPI) De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft meegedeeld, dat de Verenigde Arabische Republiek toegestemd heeft deel te nemen aan een bijeenkomst van de Liga, die dinsdag in Beiroet zal plaats vinden en ten doel heeft te bemiddelen in het geschil tussen de V.A.R. en Irak. Hij zei verder, dat onder de landen, die totnutoe een uitnodiging voor de bijeen komst hadden aanvaard de Soedan, de Libanon en Jemen waren. AMMAN (UPI) Jordanië zal de bij eenkomst van de politieke commissie over de geschillen tussen de V.A.R. en Irak niet bijwonen, aldus is in Amman bekendge maakt. Als reden werd opgegeven dat de premier en minister van buitenlandse za ken Samir Rifai met Koning Hoessein in de Verenigde Staten verblijft. De bijeen komst begint dinsdag in Beiroet, Libanon. DJAKARTA (Reuter) Indonesië tracht president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en premier Kassem van Irak met. elkaar te verzoenen, aldus meldt het Indonesische persbureau Anta- ra onder aanhaling van kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dr. Subandrio had met de ambassadeurs van de V.A.R. Irak en India overleg gepleegd. Antara zegt voorts, dat Irak bereidheid begint te vertonen met Nasser te onder handelen mits de V.A.R. haar px-opagan- da staakt. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft vandaag yerklaard, dat het van Irak de waarborg heeft ontvangen, dat in de onmiddellijke toekomst niets ge beuren zal wat betreft de Britse positie in Habbaniya, een strategisch ount voor de Britse verbindingen in het Nabije Oosten. Irak voert momenteel echter besprekin gen met Engeland over de toekomst van deze basis en over andere problemen, die In een klokkengieterij te Aarle Rixtel worden thans klokken gegoten voor het grootste carillon ter wereld dat bestemd is voor „Kirk in the Hills" te Bloomfield Hills bij Detroit (V.S.). voortvloeien uit de verdwijning van Irak uit het Pact van Bagdad. De woordvoerder vertelde nog dat wa penleveranties aan Irak nog normaal voortgang vinden. Engeland ziet zich mo menteel voor het probleem gesteld of die leveranties gestaakt moeten worden. De Iraakse strijdkrachten zijn grotendeels be wapend met Brits materieel en als dit ma terieel niet meer ontvangen zou worden, zou dit bijzonder lastig zijn voor de strijd krachten. In diplomatieke kringen wijst men erop dat Irak zich dan misschien ge heel tot Rusland zou gaan wenden om wa pens. CAïRO (UPI) Kranten in Caïro waarschuwen dat hoewel Irak zich uit het Pact van Bagdad heeft tei-uggetrokktn dit land nog steeds onder buitenlandse overheersing staat. „Al Ahram" be schrijft het Iraakse besluit als het begin van een terugtocht, doch waarschuwt dat imperialisme en communisme nog steeds zij aan zij wei-ken in Irak om het Arabi sche nationalisme te bestrijden. Volgens Al Ahram geloven de Engelsen en com munisten dat zij elkander wel aan kunnen nadat de strijd tegen het Arabisch natio nalisme gewonnen is. Al Shaab zegt: „We strijden niet alleen tegen het Pact van Bagdad of tegen de Eisenhower-doctrine, maar tegen aanslui tingen in elke vorm, ongeacht of dat een Amerikaanse, Britse of Russische is. CAïRO (UPI) De Egyptische politie heeft de laatste dagen commurristen en linkse elementen gearresteerd, zo is woensdag bekendgemaakt. De arrestaties duren nog voort. Sommige communisten werden in Alexandrië gearresteerd. Deze tweede campagne tegen de communisten gebeui-t op kleiner schaal dan in .januari toen 160 Egyptische en 400 Syrisfcne communisten werden gearresteerd. Tegenover het dagblad „Suriname" heeft de heer E. Jamin uit Rotterdam in Para maribo meegedeeld dat twee plantages, die tot het Jamin-concern behoren en die in 1957 al grote schade hadden geleden door droogte, als gevolg van de huidige droogte een verlies van 90.000 boompjes hebben, waardoor de hele aanplant van twee jaar verloren is gegaan. Woensdagavond is de 44-jarige schipper O. H. B. uit Grevenbicht, die uit de rich ting IJmuiden komende op de Hoflaan in Vefsen-Nooi-d fietste, aangereden door een auto, die uit de richting Velsen-Noord kwam. De schipper werd zeer ernstig ge wond. Ondermeer liep hij een schedel- basisfractuur op. Hij is naar het Rode- Kruisziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Binnenkort hoopt de heer Joh. Ziel een verffabriek in Suriname te openen. Deze fabriek, die in samenwerking met de verf- fabrieken Jan Visser te Zaandam zal wor den opgezet, zal een dagcapaciteit krijgen van 1000 liters gereed produkt. Deze pro- dukten, welke in licentie zullen worden gefabriceerd, zullen ongeveer 20 percent lager in prijs komen te liggen dan de ge- importeerde verfwai-en. De Nedexdander, wiens aanwezigheid in een kleine stad in Amerika bekend wordt, heeft daarna nog maar weinig rustige avonden. De gehele bevolking wil hem zien en horen. Het begint met enkele uit nodigingen om voor de plaatselijke radio stations op te treden. De radio in dit land is 'n voor Europeanen ongewone zaak. Er zijn talloze stations in de Verenigde Sta ten; elke stad, ieder stadje ook heeft een paar eigen zenders. Die stations hebben zeer zwakke zenders en zijn uitsluitend in de plaats zelf en de nabije omgeving daar van te horen. Zij zijn dan ook volstrekt op de lokale belangstelling ingesteld. Hier, in Tx-enton, zijn drie radiostations gevestigd. Bovendien kan men dan nog twee zenders uit Philadelphia horen (vijf tig kilometer hier vandaan) en met enige moeite soms nog een of twee uit New York (80 km). Die plaatselijke stations willen de bezoekende vi-eemdeling onmiddellijk voor de microfoon sleuren, opdat hij tussen de talloze reclame-praatjes door iets kan vertellen over zijn eigen land en over zijr. indrukken van dit land. In een vol gend verhaal zal ik ets vertellen over de vragen, die men in sen dergelijk pro gramma moet beant woorden. De volgen- Ie telefoontjes ko nen van de plaatse lijk aanwezige ex- Yederlanders. Dit be grip vergt verduide lijking: ex-Nederlanders zijn niet alleen diegenen, die hier na de oorlog naar toe zijn gekomen en zich nu met enige moeite de „American way of life" hebben aange meten, het zijn ook mensen, wier voor ouders van twee of drie of vier generaties geleden uit Nedex-land naar de V.S. zijn geëmigreerd. Deze laatste categox-ie spreekt uiteraard geen woord Hollands meer en velen weten ook helemaal niets van ons land, maar behalve Amerikaan voelen zij zich toch nog steeds een beetje Neder lands. In dit uitermate gastvrije land be tekent dat de meteen en graag gevoelde verplichting om „andere Nederlanders" uit te nodigen en bijzonder goed en hartelijk te ontvangen. De derde categorie uitnodigingen komt var. lunch-gezelschappen. Daar zijn er tal loze van. Of zij zich Rotary, Lions, Friends of hoe dan ook noemen, doet niet terzake. Zij bestaan en zij grijpen de kans om een wasechte buitenlandse spreker te krijgen met beide handen aan. Iedereen toont een werkelijk hartstochtelijke belangstelling voor Europa: geen woord, geen detail is deze mensen te veel. Zij barsten haast van ongeduld om met vragen te kunnen komen. En hun vragen hebben, in dit milieu, naast de gewone onderwerpen als dijken en bollen, voor een niet onbelangrijk deel be trekking op de Euromarkt en de gevolgen daarvan. De laatste categorie is onbeperkt. Zij omvat iedereen, die niet in een van de drie voorgaande kon worden ondergebracht. En weer die nietsontziende belangstelling, die vragen over de dijken en de bollen, Anne Frank, Europese auto's, de Euro- markt, de Russen (alsof wij daar iets meer van zouden weten dan zij), wat wij van de Duitsers denken en de Fransen en de Zweden en wat die landen allemaal van on<- denken. Vragen over de Koningin en Jan de Hartog, jeugdmisdaad en prijzen en weer dijken en hotels en het weer in Europa. Het houdt niet op. Het is soms wat moeilijk om deze men sen over hun eigen land aan het praten te krijgen. En dat is dan het enige nadeel van een overrompelende hartelijkheid, die hier 'n nationale karaktertrek lijkt te zijn. E. Romatjn Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal -coffeTnevriJ - espresso8

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15