President De Gaulle spreekt voor Parijs, Bonn en Rome Neutrale zone zou tot de Oeral moeten gaan HET WEER Bonn is onthutst over een uitlating van De Gaulle ^WMORRIS "êeforeijou ênij! WESTELIJKE NOTA'S IN MOSKOU OVERHANDIGD David Qistrach solist in Haarlemse Beethovencyclus Treslong - Hillegom Macmillan stelt Adenauer gerust over bevriezingder bewapening ikwil Bolletje/' Wat meer wind De kabinetsformatie Prof. Beel is gereed met zijn taak Informatierapport aan de Koningin overhandigd Het woord is aan Prenten-Paas-Puzzel VERLOVINGSRINGEN STUURMALS COHEN Op 24 april SER-advies over huren, lonen en melkprijzen Mislukte overval op Amsterdamse bankloper Rover trachtte hem een tas met f 100.000 te ontrukken Haile Selassie gaat op bezoek in Rusland SOLEX DE LUXE 3. 3. VAN KOOTEN 73e JAARGANG No 218 DONDERDAG 26 MAART 1959 304e JAARGANG No 66 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 T| 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ImJ 6 I 1 I ^NP Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j B 1| Ij |j 1 0 B fT 1 yL 1 El 1 1 f j| ff 1| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X X X Jk JL JL M VA Jkr X V^i fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur. Simon Ivoster a m Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks \J I JLV w H 1 ±1 A A Xv L ijl b H C O U R A T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Op de eerste persconferentie, die ooit door een Frans staatshoofd werd gehou den, heeft president De Gaulle gisteren, bijna op hetzelfde ogenblik dat ook presi dent Eisenhower en premier Macmillan over een dergelijk onderwerp het woord namen, ten overstaan van meer dan zes honderd Franse en buitenlandse journalis ten, in het Elysée, uitvoerig "esproken over het Duitse vraagstuk. De generaal stelde premier Kroesjtsjev, van wie hij nogal sarcastisch opmerkte dat hij hem al jaren geleden in de naaste omgeving van Stalin had ontmoet, volledig aanspra kelijk voor de ernstige internationale cri sis, die rond Berlijn is ontstaan. Terwijl De Gaulle voorts met kracht het stand punt van bondskanselier Adenauer ver dedigde, die hij soms in onverzettelijk heid zelfs nog de loef leek te willen afste ken, bezwoer hij de twee mdere grote westelijke mogendheden Groot-Brittan- n'ë en de Verenigde Staten, >"n Berlijn tot het laatst voet bij stuk te houden. Het Oostduitse regime is gebaseerd, zo zei de generaal, op een dictatuur, en kan dus on mogelijk op één lijn met de Westduitse bondrsepubliek worden gesteld. Het voorstel een geneutraliseerde zone in Centraal Europa te scheppen bejegen de hij met zeer veel reserve. In geen geval zal Frankrijk het plan in overweging kun nen nemen indien aan de Russische kant dat militaire niemandsland niet tot aan de Oeral zal worden doorgetrokken. Ten aanzien van Algerije heeft de gene raal wel allen teleurgesteld die nadere bij zonderheden hadden verwacht omtrent de procedure die tot de „vrede der dappe ren" zou moeten leiden, waarover hij op zijn vorige persconferentie van 23 oktober heeft gesproken- Een wapenstilstand stelde het Franse staatshoofd in ieder ge val zeker niet in een nabij verschiet en eerder liet hij als zijn overtuiging door schemeren dat de rebellie op de duur wel zal doodbloeden als het economische, so ciale en culturele hervormingsplan voor Algerije tastbaarder vruchten gaat afwer pen. De Gaulle bevestigde daarentegen de berichten dat hij binnenkort een ontmoe ting met de koning van Marokko zal heb ben. Het lijkt niet uitgesloten dat Moham med V dan voor een bemiddelaarsrol zal worden uitgenodigd. De feestzaal, in de wat pompeuze stijl van het „tweede keizerrijk" van het Ely sée, de residentie van het Franse staats hoofd, was al tot de laatste plaats met journalisten, fotografen en cineasten ge vuld, toen de generaal, voorafgegaan door twee suppoosten en met 'n dik dossier onder de arm waarin hij overigens geen enkele blik zou slaan stipt op tijd zijn opwachting maakte. Om zich nog verder in de stof te kunnen verdiepen, had het staatshoofd de laatste dagen zijn audiën ties afgezegd. De regie van de receptie liet niets te wensen. Op een podium was zijn fauteuil als een soort troon opgesteld, Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM' TEL 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk licht tot half be wolkt, later toenemende be wolking met kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde of iets hogere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG PAGINA'S en rechts van de generaal waren, als sol daten voor hun bevelhbebber, zijn minis ters zij aan zij geïnstalleerd, terwijl links de leden van zijn militaire en burger lijke huizen waren gezeten. De Franse president zag er gezond en blo zend uit: zijn uiteenzetting die ruim twin tig minuten duurde, en die voor de vuist weg en zonder de minste hapering, of één woord te veel, werd uitgesproken, spreid de de generaal zijn ganse oratorische meesterschap en formuleringsvermogen ten toon. Waarschuwing aan Londen De strekking van zijn verklaringen en replieken was wel dat West-Europa vooral ieder spoor van een minderwaardigheids gevoel vermijden, of zo nodig onderdruk ken moet. West-Europa beschikt, aldus de gene raal, met zijn dochter de Verenigde Staten over de knapste technici, de modernste en best geoutilleerde fabrieken, honger of ge brek wordt hier nergens meer geleden. Nooit zullen we mogën toestaai. dat de Russen aan een plechtige afspraak gaan tornen. West-Duitsland is een onmisbaar onderdeel in de verdere ontwikkeling van Europa en der vrije wereld. Het leek wel of men Adenauer hoorde spreken door de mond van De Gaulle, die er bovendien op wees dat ook de Italiaanse premier Segm zijn standpunt volledig deelt. Uit naam van de drie grootste Westeuropese conti nentale landen liet De Gaulle dus duidelijk een waarschuwing horen aan het adres De wereldberoemde Russische violist David Oistrach zal op dinsdag 19 mei als solist in de Beethoven-cyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal optreden. Behalve het Vioolconcert wordt op die avond onder leiding van Henri Arends de ouverture Coriolanus en de Zevende Symfonie ge speeld. De serie begint op 12 mei met de ouverture Egmont, de Zesde Symfonie en het Vierde Pianoconcert met Theo Bruins als solist. Op 26 mei verleent Hans Henke- mans medewerking aan de vertolking van het Derde Pianoconcert in een programma, dat met de ouverture Prometheus geopend wordt. Met de Derde Symfonie wordt dan de Beethovencyclus besloten. David Oistrach maakt in mei deel uit van de jury van 't violistenconcours „Koningin Elisabeth" te Brussel, in aansluiting op welke werkzaamheden hij enkele dagen naar Nederland komt. Hij geeft hier twee concerten. Het eerste daarvan heeft in Haarlem plaats, de dag daarop speelt hij hetzelfde werk tezamen met het Concert gebouworkest in Amsterdam. (Zie verder pagina 23.) Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zijn op deze dag gesloten. DE DIRECTIE Hedenochtend om tien uur heeft de in formateur, prof. Beel, de Koningin in Huis ten Bosch zijn rapport aangeboden. Er zijn geen aanwijzingen, die erop duiden, dat de Koningin vandaag een formateur zal be noemen of dat zij voordien nog adviseurs wenst te raadplegen. Prof. dr. J. E. de Quay, van de K.V.P., is Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Hij was in 1945 minister van Defensie. Hij wordt thans genoemd als formateur. van de Britse premier Macmillan die, In zijn ogen, Kroesjtsjev wat te lankmoedig zou willen tegemoet treden. De omstan digheid dat Frankrijk nog geen atoombom bezit, speelde De Gaulle handig uit met zijn opmerking dat hij objectief kan staan tegenover de onderlinge rivaliteiten der drie grote „atoommogendheden" de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Negatief kan men de houding van het Franse staatshoofd zonder meer echter niet noemen. Het Russische volk is tradi tioneel door vriendschapsbanden met Frankrijk verbonden, zo merkte de gene raal op en Frankrijk wil bij een eventuele topconferentie voorstellen een gedeelte van de gezamenlijke rijkdom in kennis aan de onderontwikkelde landen beschik baar te stellen. Zo zou dan tevens in on derlinge samenwerking de grondslag voor een betere verstandhouding tussen Oost en West kunnen worden gelegd en gega randeerd- MOSKOU (Reuter/AFP) De ambassa deurs van' de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben vandaag de westelijke antwoorden op de Russische nota van 2 maart op het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken overhan digd. De nota's bevatten voorstellen voor een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken en een voor de rege ringsleiders. De drie westelijke nota's zijn niet gelijkluidend maar hebben wezenlijk dezelfde inhoud. De Westduitse nota zal of vandaag of morgen worden overhan digd. PARIJS (Reuter) De permanente raad van de Noordatlantische-Verdragsorgani- satie te Parijs had de westelijke ontwerp- nota's gisteren goedgekeurd. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië heeft Rusland en de westelijke mogend heden gevraagd om een zetel bij een eventuele conferentie over Duitsland en de Europese veiligheid, aldus is van welin- lichte zijde te Belgrado vernomen Men zou in Belgrado echter weinig hoop koes teren dat op dit verzoek zal worden inge gaan. Anonymus: De deugden leven in harmonie, doch de ondeugden bevechten elkander. Dr. W. Drees onthulde in Groningen het oorlogsherinneringsmonument van de beeldhouwer prof. L. Wenckebach. Advertentie MET DE PAASDAGEN naar BEIDE PAASDAGEN: THé-DINER en SOIRéE-DANSANT. Orkest VAN DER HEEFT Als gast: NINO ADAMI, tenor ZATERDAG 28 maart: ITALIAANSE AVOND diverse attracties. Tafelres.: K-2520 5347 2e PAASDAG: GROOT PAASBAL van 8 tot 2 uur. Op pagina 19 vindt u onze 99 (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regeringskringen weiger de men gisteren ook enig commentaar te geven op de verklaringen van de Franse president De Gaulle alvorens men de of ficiële tekst daarvan in handen had. Het lijdt echter geen twijfel dat men hier onthutst is door de openlijke mededeling van De Gratie, dat de Duitse heren'-ring a - leen tot stand kan komen bij handhaving van de huidige grenzen, ook die in het Oosten. In feite komt dit erop neer dat De Gaulle de Oder-Neisse-linie, de huidige grens tussen Polen en Oost-Duitsland er kent. Het ware beter geweest, zo zegt men wanneer De Gaulle hierover had gezwe gen. Men betoogt dat De Gaulle voor het over leg met de Russen is begonnen, met zijn verklaring het westelijke standpunt ter za ke van Duitsland's grenzen reeds heeft vastgelegd, hetgeen volgens politieke krin gen in Bonn, op het verkeerde tijdstip en door de verkeerde man is gedaan. Voorts acht men het onvermijdelijk dat de West duitse organisaties van uit Oost-Europa en vroegere Duitse gebieden verdreven Duitsers zich fel zullen kanten tegen De Gaulle's verklaring hetgeen kan leiden tot een zekere Frans-Westduitse spanning op een ogenblik dat er tussen Bonn en Pa rijs, na de twee ontmoetingen tussen De Gaulle en bondskanselier Adenauer, zo'n uitstekende verstandhouding bestaat. De positie van Adenauer is sinds De Gaulle's mededeling verre van prettig. De West duitse regeringspartij, de C.D.U., en trouwens alle Westduitse partijen, hebben zich in het verleden, niet slechts om poli tieke redenen, steeds op het standpunt ge steld, dat de vroegere Duitse gebieden in het oosten, die thans Russisch, Pools of Tsjechisch zijn, niet moeten worden afge- Advertentie Bij iedere jas een passende tas IjU'mi IIUTIillin ELEGANTE TASSEN EN BYOUX GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS schreven. Anderzijds is van regeringszij de ook altijd verklaard, dat een geweldda dige verandering van de huidige Duitse grenzen eveneens ondenkbaar is Dat in Frankrijk geen enkele sympathie bestaat voor een wijziging der Duitse grenzen, het zij in het oosten, hetzij in het westen, weet men te Bonn reeds lang. Ieder streven naar een groter Duitsland stuit bij de con- tinentale-Europese bondgenoten op onbe hagen De Gaulle heeft in feite zo zegt men hier, een open deur ingetrapt. Tezelfder tijd gaf hij aan waar de grenzen van zijn vriendschap met Adenauer liggen: en dat was ontactisch, Hierover heeft de Britse ambassadeur te Bonn, Steel, gisteren aan Adenauer een brief overhandigd van de Britse eerste minister Macmillan. In deze brief het omgaande Britse antwoord op een van nervositeit getuigend Duits verzoek om inlichtingen over bepaalde aspecten van de gesprekken tussen Macmillan en pre sident Eisenhower deelt de Britse re geringsleider mee, dat Groot-Brittannië de kernbewapening van het Westduitse leger riiet wil verhinderen. De Britse regering onderzoekt evenwel de mogelijkheid hoe conventionele en kernwapens in een nog overeen te komen gebied in Europa kun nen worden beperkt. Daarbij is het be langrijk dat bij een begrensde bewape ning in een bepaald gebied beide kanten, de Russische en de westelijke, even sterk zijn. Een bevriezing van de huidige situa tie zou het Russische overwicht met con ventionele wapens en troepen evenwel in stand houden, aldus Macmillan. De Sociaal-Economische Raad zal op vrydag 24 april bijeenkomen voor de laatste beraadslaging over het aan de regering uit te brengen advies inzake de ruimte in de nationale economie. Aan vankelijk was deze bijeenkomst op 17 april vastgesteld. Op 24 april zal de commissie, die de ont wikkeling van de nationale economie heeft bestudeerd, echter pas zelf haar eindrap port vaststellen. Zoals bekend is, heeft deze commissie voor de S.E.R. de vraagstukken, die samenhangen met een eventuele verhoging van de huren, de melkprijzen en de lonen onderzocht. Gisteren heeft de commissie vergaderd in het gebouw van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten te 's-Graven- hage. Naar verluidt lopen de standpunten, die in het ontwerp-advies tot uitdrukking zullen komen, nogal uiteen. Hedenmorgen is een roofoverval ge pleegd op de 64-jarige bankloper van de Nederlandse Middenstandsbank voor het bijkantoor van de Nederlandsche Bank aan de Herengracht bij de Leidsestraat te Amsterdam. De bankloper was met een tas, inhoudend een ton in kleine coupu res, en een pak effecten dat hij onder zijn arm hield, van de Middenstandsbank, eveneenr gevestigd op de Herengracht bij de Utrechtsestraat, op weg ïaar het bij kantoor van de Nederlandsche Bank. Op het moment, dat hij voor de stoep bij de ingang stond, stopte een auto vlak naast hem, waaruit een man sprong. Deze gaf de bankloper een stomp op zijn mond en deed tegelijk een greep naar diens akten- tas. De bankloper begon te gillen en hield krampachtig zijn tas vast. De overvaller, geschrokken door het gillen, sprong weer in de auto. De daarin wachtende bestuur der reed onmiddellijk in snelle vaart weg. De hevig geschrokken bankloper, wiens kunstgebit door de slag was gebroken, was zo van streek, dat hij naar zijn wo ning werd overgebracht. Hij is nog niet door de politie gehoord. De overvaller was een man met een flink postuur. Hij was gekleed in een groene jas en droeg een hoed in dezelfde kleur. Getuigen kon den aan de politie een vage beschrijving van de groene auto (waarschijnlijk een uiide Chevrolet) geven. De politie ver moedt dat een gestolen wagen is gebruikt De uitvoering van deze overval kwalifi ceerde zij als dilettantenwerk. Het was maar een korte afstand, die de bankloper te voet van het hoofdkantoor van de Mid denstandsbank naar het bijkantoor van de Nederlandsche Bank behoefde af te leg gen. De hoofdportier van het bijkantoor wiens loge in de hal is, en die gewapend is met een pistool, was op het moment van de overval niet bij de ingang. „Had ik het gezien, dan had ik onmiddellijk op de ban den van de wagen geschoten", verklaarde hij. MOSKOU (UPI) Het Russische nieuws agentschap Tass heeft vandaag bericht dat keizer Haile Selassie van Ethiopië binnen kort een officieel bezoek aan de Sovjet- Unie zal brengen. Advertentie Import, fa. E. von Vliet F*n. Amsterdam Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) Men heeft in Nederland gisteren met enige voldoening kennis kunnen nemen van het feit dat de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap in haar jongste kwartaalverslag méér goeds heeft kunnen zeggen over de recente eco nomische ontwikkeling in ons land dan. over die in de vijf andere landen. De con junctuur in Frankrijk is, volgens dat ver slag gedaald; in België en Luxemburg is zij depressief gebleven; in West-Duits land handhaafde de expansie zich op het zelfde peil; in Italië heeft de opleving zich bevestigd; maar alleen in Nederland „versnelde zij zich zelfs enigszins". Dat is op zichzelf goed nieuws, maar en daarop zouden wij hier de aandacht willen vestigen het is niet goed genoeg. Want elders in het verslag wijst de Com missie op „het voortdurende langzame ontwikkelingstempo" zelfs in de drie lan den van de Gemeenschap, die er in ver houding tot de andere nog het best voor staan: Nederland, Italië en West-Duits land. Het ontwikkelingstempo in deze drie landen is zelfs zó langzaam dat het niet voldoende tegenwicht vormt voor de da lende conjuncturele tendens in Frankrijk en de voortdurende stagnatie in België en Luxemburg, zodat de Commissie in het komende kwartaal nog een verdere af remming van de expansie-snelheid in de zes landen samen verwacht. Dit nu is géén goed maar uitgesproken slecht nieuws, en het bericht van van daag, dat het in West-Duitsland op het ogenblik economisch beter gaat dan in de afgelopen maanden, brengt daar maar weinig verandering in. Want ook in Bonn betwijfelt men dat de opleving van thans het begin zal zijn van een economische groei in sneller tempo dan tot dusver als „normaal" is beschouwd. En dat „nor male" tempo is gebleken onvoldoende te zijn om de ontwikkeling in West-Europa gelijke tred te laten houden met die in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Het geen wil zeggen dat West-Europa, als het in dit tempo blijft doorsukkelen, hoe langer hoe verder achter zal komen te liggen bij die twee kolossen, die waar schijnlijk binnen afzienbare tijd aan hun politieke macht ook nog een min of meer gelijke economische macht zullen paren. Men behoeft slechts een blik te werpen op de statistische gegevens, die geregeld door allerlei internationale lichamen wor den bekend gemaakt, om te kunnen vast stellen dat het ontwikkelingstempo in West-Europa niet slechts tijdens de jongste economische stagnatie maar ook gedurende de daaraan voorafgaande ja ren heel wat langzamer was dan dat in Amerika en Rusland. En als men nu ver neemt dat de industriële produktie in de Gemeenschap in de tweede helft van 1958 slechts 2'/2 percent groter was dan een jaar tevoren en dat het produktie-niveau volgens de verwachtingen van de Com missie dit voorjaar nog maar één a twee percent boven dat van dezelfde periode van 1958 zal liggen, behoeft men geen pes simist te zijn om zich over dit aspect van onze samenleving zorgen te maken. Wat Nederland en ook onze Benelux- partners betreft kan men bovendien een ernstige waarschuwing vinden in de fcijfers, die de Commissie van de Gemeen schap heeft gepubliceerd over de ver houding tussen de industriële produktie van nu en die van vijf jaar geleden. Daar uit blijkt namelijk dat de groei in de Bene- lux-landen tijdens die periode geringer is geweest dan in enig ander land van de Gemeenschap, waarbij het maar een heel schrale troost is dat Nederland er in dit opzicht iets gunstiger voor staat dan Bel gië en Luxemburg. Terwijl de industriële produktie in genoemde vijf jaar in West- Duitsland met 54 percent toenam, in Frankrijk met 53 percent en in Italië met 42 percent, bedroeg de toeneming in Ne derland, België en Luxemburg respec tievelijk slechts 29, 16 en 21 percent. De economische expansie in onze grote buur landen is dus bijna 2l/z keer zo groot ge weest als in Benelux! Het is hoogst noodzakelijk dat wij de waarschuwing, die uit deze cijfers spreekt, ter harte nemen en ons bezinnen op moge lijkheden om onze achterstand in te halen. Een speciale taak is daarbij weggelegd voor de regering, die door het scheppen van een gunstig economisch klimaat, door een verstandige conjunctuurpolitiek en een redelijke fiscale politiek, de industriële expansie belangrijk zou kunnen stimu leren. De opmerking van de Commissie, dat de particuliere investeringsactiviteit in geen van de zes landen een bijzondere stimulans ontvangt, geldt voor Nederland wel in bijzondere mate. Moge onze nieuwe regering ook op dat gebied nieuwe wegen inslaan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1