Uitgaan in Haarlem PRENTENPUZZEL VOOR DE PAASBAGEK DONDERDAG 26 MAART 1959 19 TONEEL MUZIEK AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN FILMVOORSTELLINGEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Britse kwekers somber over grotere bolleninvoer Kritiek Amsterdamse raad op Nederlandse Opera Collecten „Meer en Bosch" in Haarlem, Heemstede en Velsen Reed trambestuurder met opzet meisje aan? Zeepost Stadsschouwburg, zaterdag 28 maart, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Twaalf gezworenen" van Reginald Rose onder regie van Henk Rigters. Medewerkenden aan dit stuk zijn onder anderen Johan Fiolet, Joan Remmelts, Han Bentz van den Berg, Eli Blom, Louis Borel, Frans 't Hoen en Jurg Molenaar. De vertaling is van Cees Nooteboom. Zondag 29 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het blijspel „Nina", van André Roussin wordt ten tonele gebracht door de Nederlandse Comedie. De titelrol wordt vertolkt door Mary Dresselhuys. Voorts werken mee Guus Oster, Pierre Myin en Ger Smit. De regie is van Jo han de Meester. De kostuums werden door Dick Holthaus ontworpen. Maandag 30 maart, stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Nederlandse Co medie onder regie van Johan de Meester een voorstelling van het blijspel „Nina" van André Roussin, in een decor van regisseur Johan de Meester. Woensdag 1 april, Minerva theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteed- se Kunstkring geeft Toneelgroep „Thea ter" een voorstelling van het blijspel „Een moordverhaal" van Arthur Wat- ltyn onder regie van Cruys Voorbergh met onder anderen Péronne Hosang, Bob Goedhart, Johan Walhain en Siem Vroom. Vrijdag 3 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „De laatste verlofganger" van Jan Staal onder regie van Johan Walhain met onder anderen Hetty Beck, Elly van Stekelenburg, Elise Hoomans, Anny de Lange, Bernhard Droog en Huib de' Vries. Het decor is ontworpen door Johan Greter. Zaterdag 4 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van „George Dillon" van John Osborne, onder regie van Peter Cotes en met medewerking van onder anderen Enny Meunier, Ina van Faassen, Trees van den Donck en Ton van Duinhoven. Zondag 5 april, Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep „Ensemble" brengt „De roof van de gordel" van Benn Levy ten to nele in de vertaling van Alfred Pleiter, met in de voornaamste rollen Rie Gil- huys, Andrea Domburg, Lo van Hens- bergen en Riek Schagen. Het decor is van Johan Greter. Dinsdag 31 maart, Grote Kerk 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters geeft een uitvoering. Het programma omvat paas- en lenteliederen. Woensdag 1 april, Stadsschouwburg 20 uur: De Italiaanse Opera geeft een voor- De directrice van de Kameropera te Rome, de markiezin Carmen Campori, leidt het muzikale gedeelte van de tournee door de Compagnia d'Opera Italiana met „De Troubadour" van Verdi. j stelling van „De Troubadour" van Gui- seppe Verdi onder leiding van de mar kiezin Carmen Compori. De hoofdrollen zullen gezongen worden door Roberto Azzolini, Vittorio Manfredini, Lino Pug- lisi, Rena Canachi en Maria Minotto. De regie is van Erich Kronen. Vrjjdag 3 april, Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft het achtste concert in de serie V onder leiding van Nils-Eric Fougstedt met als solist David Hollestelle, bas. Het programma omvat onder meer werken van Mozart, Beethoven, Bach en Uno Klami. Vrijdag 3 april, Grote Kerk, 11.3012.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Hij zal onder meer werken van J. B. Lully, J. Röntgen, C. Seixas en A. Peters ten gehore brengen. Dinsdag 31 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De personeelsvereniging „Figee" geeft een voorstelling van „Een meisje om te stelen". Donderdag 2 april, Stadsschouwburg 20 uur: De toneelclub van het Grote Gast huis geeft een opvoering van het blij spel „Staatszaken" van Louis Verneuil. Zaterdag 28 maart, restaurant Brinkmann, 20 uur: Bijeenkomst van de jongerenclub „De Twintigers", waarbij onder meer Joop Schultink een lezing houdt over „De geschiedenis van de gezelschaps dansen". Vrijdag 3 april, Concertgebouw 19.30 uur: Paul Chr. van Westering houdt een in leiding tot het N.Ph.O.-concert. Woensdag 1 april, Concertgebouw 14 en 16.15 uur: De NVV Bestuurdersbond Haarlem houdt twee kinderbijeenkom sten, waarbij de film „Circusvrienden" wordt vertoond. Woensdag 1 april, Concertgebouw, 20 uur: Een bijeenkomst van de Bestuurdersbond Haarlem van het NVV, waarbij na een voorprogramma de hoofdfilm „Lili" zal worden vertoond. Donderdag 2 april, Hotel Bouwes, Zand- voort, 10 uur: Ochtendconferentie als onderdeel van de Culturele Dag Noord holland met medewerking van de pianist Willem Hielkema. Donderdag 2 april, Concertgebouw, 14.30 uur: Optreden van de balletgroep Sca- pino onder leiding van mevrouw Hans Snoek ter gelegenheid van de Lutherse Dag Noordholland. Vrijdag 3 april, Brinkmann, 20 uur: Een NVV-forum bestaande uit de heren Paul de Vries, Jan Landman en Wim van Halm zal onder voorzitterschap van de heer P. W. Voskuilen vragen beantwoor den over „De vakbeweging in deze tijd". Maandag 30 maart, Rembrandt-theater, 11 uur: Een reprise van de film „In de scha duw van de Himalaja". Maandag 30 maart, Lido-theater, 11 uur: Een voorstelling van de film „De rode zee". Maandag 30 maart, Studio-theater, 11 uur: De film „Tosca" wordt vertoond. Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 10—17 uur. In 't Goede Uur: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave, dagelijks tot 1 april geopend van 1022 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur (zondagen 1316 uur). Galerie Espace: Expositie van werk van Corneille tot 12 april. Dagelijks geopend van 1117 uur. Zondags gesloten. Frans Hansmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. Dagelijks tot 1 april geopend van 1016 uur; vanaf 1 april tot en met augustus van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 2 april tot 23 mei dagelijks ook zondags een bijzon dere avondopenstelling van 20.3022.30 uur. Het Huis Van Looy (ingang Kamper laan): Expositie van de groep „Start" tot 20 april. Dagelijks geopend van 10 12.30 en van 13.3017 uur. Des zondags van 14—17 uur. Het Hof van Heemstede: Expositie van leerlingen van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. De gehele dag geopend. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Arnau. De gesloten ring; Bruyn, Het witte rendier: Dürrenmatt, Griekse gezocht; God den, De zomer van de reine-claudes; van Loon, De wondere weg: Oppenheijrn, Op de grens van het leven; Popma. De zonde van Jan van der Kindere; Sinclair, Wereldberoemde werken, dl. 2. Koning Kool - De Breuk - De handen ineen; Nabl, Johannes Krantz; Bridge, The song in the house; Mégret, Histoires anciennes; Alvari, Set- tantacinque racconti; Pratolini, Metello; Roth- mann, Goedgeluk. Ontwikkelingsboeken: Schuldgevoelens; Her- zog-Hauser, De godsdienst der Grieken; Berg- ström. Schaatsenrijden; Dietz, Tapijten knopen en kelims knopen; Bosch, Sociaal-economische gevolgen van de automalie; Saporano, Leopardi; van Straten, 1 p.k., 100 gedichten van 100 dich ters; Openbaar kunstbezit, dl. 3 (leeszaal); Kel- lerer, Veel leven om kitsch; Keininger, Aquarel- Ie: Breman, Spirituals: Hedley, Chopin; Himmel- heber. Zonder muziek waren wij slaven; Hey- decker und Leeb, Der Nürnberger Prozess; Een wereld beweegt, de volken van Azië en Noord- Afrika op weg naar onafhankelijkheid; Drielsma, De wetsinterpretatie in het fiscale recht en de rechtsbescherming van de Nederlandse staatsbur ger (proefschrift); De noodzaak van de commer ciële televisie (brochure); Haerlem, jaarboek 1957. Advertentie Advertentie De Britse bloembollenkwekers hebben woensdag verklaard dat het regeringsbe sluit de import-licenties van bloembollen ui1- de Benelux-landen met 300.000 pond sterling te verhogen dit jaar van weinig praktische waarde is. In een verklaring van de Vereniging van Bloembollenkwe kers werd gezegd dat „elk idee dat de regering de importbeperklngen heeft ver zacht, een zuivere illusie is. Het netto effect van de zogenaamde verhoging op de afwijkende en onrechtvaardige situatie, die heerst en moet voortduren terwijl de importbeperkingen blijven bestaan, zul praktisch nihil zijn. Wat gepresenteerd is als een stap om de kleine man een kans te geven en de handel meer te liberali seren, is in feite niet gedaan. Zij heeft de situatie, waarbij de zwarte handel in quota floreert, bijna precies gelaten zoals zij was". Bij de behandeling van het hoofdstuk Kunstzaken van de Amsterdamse gemeen tebegroting hebben vele raadsleden ern stige critiek geuit op het beleid van de Nederlandse Opera en op dat van de direc tie van het Stedelijk Museum. Enkele leden spraken ten aanzien van de opera zelfs van een „augiasstal, die dringend gereinigd moet worden". De wethouder voor de Kunstzaken mr. A. de Roos, zei niet te willen verhelen dat er moeilijkheden en spanningen zijn, geweest het laatste jaar. Doch betreffende enkele gecritiseerde punten, onder andere het grote aantal geëngageerde buitenlandse gasten, hebben buitenlandse opera's vol gens hem dezelfde moeilijkheden. Ten aan zien van het algemene probleem, de relatie tussen overheid en kunstinstelling, zei de wethouder dit gaarne in overleg met de staatssecretaris nog eens onder ogen te willen zien. Over de critiek op het beleid van de directie der gemeentemuseums merkte de wethouder onder meer op, dat er veel critiek is op de directeur, omdat men het niet altijd eens is met zijn keuze van de exposities der hedendaagse kunst. Hij be streed de mening, dat deze directie te dic tatoriaal zou optreden, ze is immers ver antwoording schuldig "oor haar beleid aan het college van B en W. Op aandrang van enkele raadsleden zeg de de wethouaer toe bij de opbouw van een historisch Joods museum in Amsterdam aandacht te zullen schenken aan het zo typische Joodse leven in Amsterdam, waar aan tijdens de bezetting in 1940-1945 een einde is gemaakt. De raadsleden die meer monumentale standbeelden in Amsterdam hadden bepleit antwoordde de wethouder, dat er thans drie monumenten in voorbereiding zijn, name lijk van Brederode, van Berlage en van Van Gogh. Advertentie Zoals wij reeds eerder aankondigden, houdt „De Macht van het Kleine", de steunorganisatie van de christelijke ver eniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte in Haarlem.en Heemstede na Pasen collecten in Haarlem, Heem stede en Velsen. In ons blad van zaterdag heeft men kunnen lezen welke vergaande plannen de vereniging in de komende ja ren wil verwezenlijken om nog meer epi leptici te kunnen behandelen en zo nodig hun hele leven te huisvesten. Definitief is besloten bij het Cruquiusmuseum een dorp voor zeshonderd patiënten te bou wen. De inrichting „Meer en Bosch" in Heemstede wordt geleidelijk gemoderni seerd. En in het eerlang op te heffen cen trum „Bethesda-Sarepta" in Haarlem zul len allerlei voorzieningen worden getrof fen in het belang van de ruim 150 pa tiënten, die hier nog moeten worden ver pleegd De collecte in Haarlem en Heemstede duurt van 31 maart tot en met 4 april en die in Velsen van 6 tot en met 11 april. De eerste dagen is het een lijstcollecte langs de deuren, die zaterdags wordt af gesloten met een buscollecte. Behalve met een financiële bijdrage kan men het werk voor de lijders aan vallende ziekte steunen door als vrijwilliger(ster) naast de vaste medewerkers(sters) op te treden als col- lectant(e). Men kan zich hiervoor opgeven bij het kantoor „Boschhuis", Dreef 40, Haarlem, telefoon 11250. Hier kan men zaterdags ook de bussen voor de straat collecte afhalen, evenals in de Grote Kerk, ingang Oude Groenmarkt, de Immanuel- kerk aan de Van Egmondstraat in Haar lem-Noord en in het perceel Wagenweg hoek Westerhoutpark. In de gemeente Velsen zijn de adressen: mevrouw Ter Hoeve, Melklaan 43, Velsen- Noord; ds. L. Brink, Driehuizerkerkweg 7, Velsen-Zuid; mejuffrouw J. de Graaff, Da Costalaan 34, Driehuis; mevrouw Kos ters, Hyacintenstraat 10, Santpoort-Dorp; mevrouw Stokmans, Willem de Zwijger laan 7, Santpoort-Station; de heer J.. T. C. Hartmans, Lange Nieuwstraat 121, IJmui- den-Oost en mevrouw W. H. van Rijn, Braamstraat 3, IJmuiden-West. Op de trambrug in de Vrijenbanselaan te Delft werd op 28 januari een meisje door de tram Delft-Den Haag aangereden. De 62-jarige trambestuurder heeft nu voor de Deiftse kantonrechter terecht gestaén omdat hij niet tijdig had stilgehouden, toen hij het meisje zag. Hij zou na de aan rijding, waarbij gelukkig slechts de fiets beschadigd werd, hebben gezegd dat hij zich niet schuldig voelde, omdat volgens de wet niemand zich op de trambaan be hoort te bevinden. „Ik ben daar buitengewoon verontwaar digd over geweest," zei de officier, „en ik hoop, dat verdachte dit in een opwelling heeft gezegd. Als de trambestuurder wer kelijk van gevoelen is, dat men iemand op de trambaan maar ondersteboven moet rijden ben ik van mening dat de H.T.M. dergelijke employé's beter kwijt dan rijk kan zijn." De trambestuurder ontkende, maar de agent van politie, die het proces-verbaal had opgemaakt, bevestigde de uitspraak. Ook het meisje zelf werd als getuige ge hoord. De officier keurde het gedrag van de trambestuurder, die zich er vergeefs op beriep dat hij op het betrokken stroom loze baanvak niet had kunnen remmen, geheel af. Hij vorderde een geldboete van 50 of 20 dagen hechtenis. De kantonrech ter vonniste conform de eis. Met de volgende schepen kan zeepost werden verzonden. De data, waarop de correspondent! e uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alcor" (30 maart); Australië: m.s. „Johan van Oldenbame- velt" (30 maart) en m.s. „Gladstone Star" (4 april); Brazilië: s.s. „Alcor" (30 maart); Canada: s.s. „Groote Beer" (1 april); m.s. „Westerdam" (2 april) en s.s. „American Archer". (4 april); Chili: via New York (2 april); Indonesië: m.s. „Langkuas"' (2 april); Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (30 maart; Nw. Zeeland: m.s. „Johan van Ol- dènbarnevelt" (30 maart); Suriname: m.s. „Marivia" (2 april); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Randofntein" (30 maart) en m.s. „Stirling Castle" (4 april). Ter gelegenheid van de paasdagen bieden wij onze lezers vandaag een extra-grote puzzel aan, die in de plaats komt van de wekelijkse puzzel en dus als no. 19 in de reeks verschijnt. Wij hopen dat onze trouwe puzzelaars een paar uurtjes van het weekeinde zullen vrij houden om deze invulkluif te verwerken. Wij verwachten weer veel oplossingen, en wij hebben deze paas verrassing ge garneerd met extra hoge prijzen: VIJFTIG GULDEN IS DE HOOFDPRIJS! Verder zijn er twee prijzen van 25 en 10 en drie troostprijzen van 5. Inzendingen dienen bij ons binnen te zijn vóór VRIJDAGOCHTEND 3 april. Oplos sing en prijswinnaars worden zaterdag 4 april gepubliceerd. HOE MOET U DEZE PUZZEL OPLOSSEN? De bedoeling is dat woorden worden in gevuld, die door de tekeningen worden gesuggereerd. De pijlpunten geven aan in welke richting de betreffende woorden moeten lopen. Als u alle woorden, die van de tekeningen zijn af te leiden, hebt inge vuld, kunt u de rest invullen aan de hand van de aanduidingen die hier en daar in de puzzel zijn geschreven. De woorden worden horizontaal en verti caal gevormd- in de richting van de pijltjes, waarbij de eerste letter altijd bij het pijltje staat; dus ook als dit naar links of naar boven wijst! U ziet direct bij welke tekening of op gave een pijltje hoort. Het is ook mogelijk, dat u van één tekening meerdere woorden moet vormen. In de gearceerde vakjes komt een hele zin (b.v. uitdrukking of spreek woord); deze is niet van illustraties af te leiden, zij wordt gevormd door de horizon tale en verticale woorden. In de vakjes waar een pijl doorheen loopt, behoort géén letter te worden ingevuld. Met zwaardere pijltjes is de looprichting van de zinnen aangegeven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23