Zelfmoord, of schuld van slordige gasfitter? C&oiïkro GEEN FRIS BEGIN Lof voor dirigent Henri Arends zowel in Zweden als Finland Dr. Drees onthulde in Groningen oorlogsherinneringsmonument Op en om het Binnenhof 21 GASVERGIFTIGING IN LEEUWARDEN Zoekt U iets beters? Korte maar hevige brand aan de Hagelingerweg fANlASllSCH Meelfabriek Schoonhoven gesloten „O peratie-C'aissori' Laatste fase van Drie- eilandenplan staat voor de deur Prof. dr. J. P. A. Mekkes naar Waalse gemeente ORKESTLEDEN WILLEN ZELF ZN VERBLIJF BETALEN ALS HIJ TERUGKOMT OM EEN MOZARTCONCERT TE LEIDEN. In Finland Tegenbezoek Bigamist veroordeeld DONDERDAG 26 MAART 1959 Advertentie Onze Dames- en Heren- confectie-afdeiing Is in één woord Voftr de rechtbank in Leeuwarden is een maand hechtenis geëist tegen de 24-jarige leerling-gasfitter Sjoerd O. uit Sneek, die terechtstond omdat hij een gasmeter in een woning aldaar slecht zou hebben aange sloten, waardoor de bewoner van dit pand, de heer C. van Asperen, op nieuwjaarsmor gen zou zijn overleden. In de dagvaarding wordt gezegd dat de beklaagde, een employé van het Leeuwar der gasbedrijf, tijdens controlewerkzaam heden een z.g. wortelmoer, die de verbin ding vormt tussen meter en buitenleiding, scheef zou hebben aangeschroefd, waardoor per uur 300 tot 400 liter gas kon ontsnap pen. De beklaagde zelf hield hardnekkig vol dat op 30 december, toen hij de woning van de heer Van A. had verlaten, de leiding geheel dicht was. Hij verklaarde, de leiding op de voorgeschreven wijze te hebben ge controleerd. Deze controle werd uitgevoerd in het raam van een algehele inspectie op de binnenleidingen in Leeuwarden, in ver band met de overschakeling op zuiver aardgas. Een zoon van de heer Van A. ontdekte op nieuwjaarsmorgen het stoffelijk over schot van zijn vader in de woonkamer, waar een sterke gaslucht hing. Hoewel men in de buurt ervan overtuigd was, dat de heer Van A. de hand aan zichzelf zou heb ben geslagen, mede in verband met enkele van diens uitlatingen tegenover buurtbe woners, liet de directie van het gasbedrijf op aandrang van de plaatselijke politie een onderzoek instellen. Dit ortdei'zoek wees uit dat de wortelmoer scheef op de meter was gedraaid, met het gemelde gevolg. Het onderzoek van de politie had als enige conclusie, dat het hier „geen duidélijk geval van zelfmoord" was. Getuige krabbelt terug De getuigen, twee a charge en zes a décharge, legden verklaringen af die meer malen zeer sterk van elkaar afweken. Een collega van de werkman, de 19-jarige leer ling-gasfitter K. Ph., die aanvankelijk de leiding alleen onder controle had gehad, kwam zelfs geheel op zijn eerder afgelegde verklaring terug. In eerste instantie had hij namelijk ver klaard, dat O. gezegd had, haast te hebben omdat hij met de trein naar Sneek moest. Voor de rechtbank wist Ph. zich hiervan echter niets meer te herinneren. Het leek Advertentie Rook dan morgen eens hem onwaarschijnlijk dat zijn collega de moer scheef zou hebben aangeschroefd, aangezien hij daarna nog enige tijd bij de meter had gezeten en toen niets geroken of gehoord had. Dit zou stellig wel het geval geweest zijn, zei hij, als het lek toen reeds 300 tot 400 liter gas liet ontsnappen. De officier vond de oorzaak van het on geval voor de hand liggend. Naar zijn mening was het lek ontstaan door onjuiste aansluiting. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat het slachtoffer zelfmoord zou hebben gepleegd. De man had dan eenvoudiger de gaskraan kunnen openzetten, aldus de officier. Rekening houdend met de moei lijke omstandigheden waaronder de fitter had moeten werken (de bewoner van het huis wilde niet de geringste medewerking verlenen tijdens de werkzaamheden) eiste hij een maand hechtenis. De verdediger, mr. J. Vis, meende dat O. door zijn chefs „voor de wolven was ge worpen". Volgens hem had zijn cliënt part noch deel aan de dood van de heer Van A. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Advertentie Van Nelle bestellen I Drie auto's werden beschadigd Woensdagmiddag omstreeks drie uur is in de autoherstelplaats van de firma K. aan de Hagelingerweg in Santpoort brand uitgebroken doordat een band van een in reparatie zijnde auto waarschijnlijk ten gevolge van laswerkzaamheden vlam vat te. In een ommezien sloeg het vuur over op een stapel autobanden, die een gewel dige rookontwikkeling en een grote hitte veroorzaakten. Een plastic koepel op het dak smolt ten gevolge van de hitte en de vlammen sloe gen naar buiten. Er stonden drie auto's in de werkplaats. Een ervan werd in allerijl naar buiten gereden. De brandende auto werd door de brandweer, die inmiddels met een motorwagen was gearriveerd, met twee spuiten onder handen genomen. De derde auto kon niet worden verreden. De wagens werden alle geblakerd. De auto waarvan een der banden vlam had gevat werd bovendien inwendig nog vrij ernstig beschadigd. De brandweer was het vuur in korte tijd meester. De brandende autobanden wer den door enige spuitgasten met behulp van asbesthandschoenen ondergedom peld in een teil water; de gedeeltelijk uit gebrande wagen werd naar buiten ge duwd. De eigenaar van de werkplaats is laag verzekerd. De schade leek op het eerste gezicht groter dan zij in werkelijkheid is. De politie heeft naar de oorzaak van de brand een onderzoek ipg&steld Het stond zwart van de mensen op de Hagelingerweg. Waarschijnlijk waren zij door de zware rookontwikkeling aange lokt. De politie had voor een goede afzet ting gezorgd. tailleur* japonnen mantels vesten rokken blouses kostuums demi's colberts pantalons regenjassen overhemden Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. Station Kennemerplein 1 - Tel. 19373 - Haarlem De directie van de n.v. Meelfabriek Schoonhoven heeft zich genoodzaakt ge zien haar bedrijf, te sluiten als gevolg van de strijd tussen dè grote en de kleine maal derijen waardoor voor de kleine bedrijven geen lonende produktie overblijft. In de fabriek zijn vijftien mensen aan het werk. Enkele jaren geleden werd deze een naam loze vennootschap. Het technisch gedeelte van de maalderij werd geheel vernieuwd en het werk gemechaniseerd. De zaken gin gen echter niet goed en enkele maanden geleden moest surséance van betaling worden aangevraagd. In de stad Groningen is gisteren het provinciaal oorlogsherinneringsmonument op het Martinikerkhof onthuld door de minister van staat dr. W. Drees. De beeldhouwer, prof. L. Wenckebach, heeft als motief genomen de mythe van Joris en de draak. Op het voetstuk is een meer dan levensgrote rijzige bronzen mannenfiguur opgesteld, uit wiens blik wilskracht spreekt, doch die lichamelijk na de overwinning zo uitgeput is, dat hij zich nog nauwelijks staande kan houden. Op het voetstuk vlak bij de grond is de gedode draak gebeiteld als een gemechani seerd ondier, dat voor goed is verslagen. Dr. Drees zei in een rede, dat de nazi's meenden, dat de democratie geen weer standsvermogen had. Democratische vol keren zijn in de regel niet agressief en komen in hun weerzin tegen de oorlog ook slechts langzaam op gang in de verdedi ging. Zij hebben echter getoond met welk een taaie verbetenheid zij kunnen strijden en welk een kracht zij kunnen ontplooien als de vrijheid op het spel staat. Aan Ne derland, waar de verwoestingen ook bui tengewoon ernstig zijn geweest, heeft de oorlog totaal ongeveer 280.000 mensen levens gekost, waarvan meer dan 100.000 joden; 22.500 Nederlanders zijn omgeko men in de concentratiekampen en de ge vangenissen. De Joden werden vergast zo dra zij in een kamp aankwamen. Er zijn 2800 Nederlanders geëxecuteerd, aldus dr. Drees. Hij wees vervolgens op de beteke nis en de zin van het verzet en de grote risico's ervan. „De vrijheid is duur gekocht, maar zij was alle offers waard, ook al kwamert achteraf teleurstellingen. Wat wij ook an ders zouden hebben gewenst dan het 'ge worden is, laten wij met vreugde de vrij heid inademen, die wij blijvend hebben herwonnen", aldus dr. Drees. Er moet nu een gemeenschappelijke wil zijn om het herstel en de wederopbouw te voltooien en te werken voor de toekomst van ons snelgroeiend volk. Ons volk zal zich van een gemeenschappelijke verant- De ontploffing bij de Rijnlandse Metaalbeschermings Maatschappij te Leiden veroorzaakte woensdagmorgen een enorme ravage, ivelke de foto in beeld brengt. {CONSTANTE KWALITEIT) De „Operatie Caisson" staat voor de deur: het inbrengen van 120 caissons die het Veerse Gat zullen afsnijden van de Noordzee en die met deze eerste Delta- dam Noord-Beveland uit haar isolement zullen verlossen. Van de huizenhoge bekis tingen zijn er reeds enkele zover gereed, dat nu met de caissonbouw kan worden begonnen. Deze week zal voorts de uitvoe ring van het grote werk de afsluiting van de zeearm worden gegund, waarna meteen de draglines, zandzuigers, bulldo zers, en sleepboten zich in slagorde zullen stellen voor de grote eindfase de „opera tie-Caisson". Wanneer in 1961 de laatste caisson? in het stroomgat tot zinken is gebracht, zal het eerste hoofdstuk van het werk, dat „Deltaplan" heet, zijn afgesloten. Tege lijkertijd zal de veel minder moeilijk te bouwen kleine dam bij Kats gereed moeten zijn, zodat Noordbeveland met Walcheren en Zuid-Beveland zal zijn ver bonden en het Drie-eilandenplan gereali seerd is. In 1957 kwam de helft van de dijk en de bouwput voor de sluis in de Zandkreek (bij Kats) gereed. In 1958 werd een begin gemaakt met de bouw van de grote sluis in de Zandkreek, terwijl ook het eerste dijk- gedeelte in het Veerse Gat aan de Noord- bevelandse kant werd aangelegd. Dit jaar wordt het tweede gedeelte van de 1700 meter lange dijk in het Veerse Gat ge bouwd. Gelijktijdig wordt in de Zand kreek de sluis gemaakt en hoopt men te kunnen beginnen met de verdere afslui ting van deze Oosterschelde-arm. Waarschijnlijk zal in mei de eerste van deze caissons, die langs de oever van het kanaal worden opgeslagen, te water gaan. Successievelijk zullen deze enorme drijvende betonblokken naar hun eindbe stemming worden gesleept om daar tot zinken te worden gebracht: een tachtigtal in het Veerse Gat en een kleine veertig in de Zandkreek. Advertentie Van Nelle bestellen Op de dag, waarop de informateur pro fessor Beel zijn rapport hoopt af te slui- teig, dat de resultaten van zijn bevindin gen als „informateur" zal bevatten, tok kel ik mijn beschouwingen op de schrijf machine. Nauwelijks was ik deze arbeid begonnen, of een mijner goede kennissen, een vooraanstaand lid van de fractie der K.V.P. in de Tweede Kamer, belde me op. Niet bepaald om mij enig advies te vra gen. Dat had en heeft hij bepaald niet no dig, doch louter bij wijze van uitwisseling van gedachten .over de stand- van zaken ten opzichte van de pogingen tot kabi netsformatie. Hij had juist een geestver want uit de Eerste Kamer op bezoek en die scheen bezig te zijn met het spelle tje: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet." Toen ik echter mijn telefoongenoot vroeg, wat zijn gast dan wel zag, kreeg ik te horen: „ook niet veel" en samen waren wij het eens, dat wij voorshands nog helemaal niets zagen. Ik moet er intussen aan toe voegen, dat, naar verluidde, men heel wat te zien zou krijgen, zo men een blik kon werpen op de werktafel van de informa teur. Deze toch had kennelijk een hele sta pel voor zich. Te weten, een stapel papie ren, die te samen een bijzonder lijvig do cument vormden, met name het aan de Koningin op donderdag ter hand te stel len rapport. Professor Beel was buitenge woon degelijk te werk gegaan. Hij had zich ten zeerste verdiept in een reeKS van problemen, waarvoor zich straks elk ka binet, van welke makelij ook, gesteld zal zien. In overeenstemming hiermee schijnt hij ook met de verschillende fractievoor zitters een groot aantal punten te hebben doorgenomen. Daarna hebben er fractie- bijeenkomsten plaats gevonden en vervol gens kwam het nog tot nadere door de voorzitters van de fracties van de P.v.d.A., van de K.V.P.van de A.R. en van de C.H., ingevolge verzoek van de informa teur, aan deze toegezonden brieven. Waar op er woensdagochtend nog eens tussen deze en de aanvoerder van de fractie der P.v.d.A. een gesprek heeft plaats gevon den. Wat nu die stapel papieren aangaat, welke samen tot het informatierapport zijn uitgegroeid, daarin zou men tevens een hele stapel bezwaren aantreffen. In de wandelgangen van de Tweede Kamer kon men althans vernemen, dat de informa teur in één opzicht zeer zeker bijzonder goed beslagen ten ijs zou komen: de door hem ondernomen elfdaagse veldtocht zou hem tenminste hebben bijgebracht, wat er zo al., niet kan. Daar waren en zijn de bezwaren voor een samenwerking met de P.v.d.A., o.m. doordat deze in de ogen van de anderen in het bijzonder op economisch gebied (men denke bv. aan een algemene loonronde om enigermate in te halen wat de werknemers door de bestedingsbeper king ten achter zouden zijn geraakt) te veeleisend zou zijn. Dan zijn er aan de andere kant de bezwaren met de V.V.D., waar men voorshands zekere door de K.V.P. en ook wel door op zijn minst één van de twee protestantse groepen gekoes terde verlangens niet of in niet voldoende mate zou wensen in te willigen. Daarbij komt dan nog het bezwaar, dat de V.V.D. zich eventueel „al te losbandig" tegenover een kabinet zou willen gedragen. Met dit „losbandig" werd dan bedoeld dat profes sor Oud en zijn aanhang zich niet genoeg zouden willen binden. Intussen heet het, dat het ook tussen de drie christelijke par tijen nog allesbehalve koek en ei is. Kort om, aan bezwaren geen gebrek, daaren tegen wel aan overeenstemming. Indien inderdaad het rapport-Beel tot zulk een negatieve conclusie zou komen als woens dagavond van verschillende kanten werd beweerd, zou het best kunnen zijn, dat de formatie na de elf dagen van informatie nog niet zo glad zou lopen. Het Kamervoorzitterschap Het besluit van de fractie van de P.v.d.A. om dit keer niet te willen bevorderen, dat dr. Kortenhorst nummer één zou komen te staan op de opgave van drie voor de daaruit door de Kroon te verrichten benoe ming van een voorzitter van de Tweede Kamer, heeft tot allerlei narigheid geleid. Omderwille van een zo zuiver mogelijke beoordeling van hetgeen er in dit opzicht is gebeurd, verdient het m.i. de voorkeur zich in gedachten eens even van de per soonlijke kant van dit geval los te maken. En dan stel ik het volgende. Een geens zins onbelangrijke groep in de Kamer is van oordeel, dat X niet (meer) de geschik te man is om de voorzittershamer te han teren. Zij besluit daarom niet op hem te stemmen, doch op een zijner fractiegeno ten. Tevens besluit zij de gegadigde voor het voorzitterschap te voren mede te de len, dat men niet op hem zal stemmen alsook de aanvoerders van de overige gro te fracties hieromtrent te verwittigen. Als dat gebeurt, bestaat er natuurlijk niet de geringste reden om iets dergelijks onoor baar te achten en om deswege op een of andere wijze tot een soort wraakoefening over te gaan. Het is het volste recht van een minderheid het hier weergegeven standpunt in te nemen en het is evenzeer het volste recht van de meerderheid om het daarmee oneens te zijn, dus wel te bevorderen, dat X. opnieuw voorzitter zal worden. Of het uit een oogpunt van be leid steeds helemaal verstandig is bij een dergelijke verkiezing verder met de ziens wijze van de minderheid geen rekening te houden, is overigens nog een min of meer open vraag, want verreweg te ver kiezen valt, dat een zo groot mogelijke eensgezindheid heerst ten opzichte van de voorzitterskeuze. Een ongelukkige brief Nu in het concrete geval, waarom het ging, is er echter nog iets anders en iets meer gebeurd dan in bovenstaande theo retische veronderstelling. Aan de andere fractievoorzitters is een brief gezonden, waarin de voorzitter van de zich te be zwaard gevoeld hebbende fractie niet al leen schreef, dat men de aspirant-voorzit ter in kwestie niet tot voorzitter herbe noemd wilde zien, doch tevens vermeldde, dat de reden voor die afwijzende houding was, dat men als grief had „gebrek aan on partijdigheid". Het moet mij van het hart, dat mij de noodzaak om iets derge lijks aan het papier toe te vertrouwen ten enen male ontgaat, nog daargelaten, dat in mijn ogen voor het uiten van die grief onvoldoende gronden voorhanden waren. Een ongelukkig stilzwijgen Dat de politieke vrienden van degene, waarom het ging, ontsticht waren over een aldus gestelde brief, is, menselijk bezien, alleszins verklaarbaar en ook dat zij dit niet zo maar wensten te nemen. Maar daarom juist zou de aanvoerder van de fractie van de K.V.P. goed hebben ge daan door zich terstond tot zijn collega van de fractie van de P.v.d.A. te wenden ten einde te trachten met hem het geval ten snelste in minder ongelukkige banen te helper; leiden. Dit bv. om te proberen mr. Burger er tenminste toe te brengen, als nog door een minder ongelukkig geredi geerde brief het eerste epistel te vervan- gen. Dit liet prof. Romme echter achterwe ge. Nu geef ik terstond toe, dat zulk een stap wel uitzonderlijk geweest zou zijn. Maar in het licht van alle factoren had dat nog geen beletsel behoeven te vor men om hem toch te ondernemen. Wel licht is men ook geneigd mij tegen te werpen, dat 'zelfs indien zulk een stap on dernomen ware, hij niets zou hebben uit gewerkt. Goed, dat wil ik meteen ook nog wel aannemen. Doch dan blijft het m.i. toch bepaald be treurenswaardig dat professor Romme niet althans tevoren mr. Burger liet we ten, dat hij de brief zou voorlezen en even min tevoren de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A. er van in kennis stelde, dat de inhoud van de brief voor de K.V.P. aan leiding was om nü te helpen verhinderen, dat volgens de gewone regels van het spel het eerste onder-voorzitterschap opnieuw in handen van een tot de P.v.d.A. beho rende afgevaardigde zou komen. Pas vlak voor de over dat eerste ondervoorzitter schap lopende stemming kondigde prof. Romme in de vergadering van de Tweede Kamer aan, dat en waarom zijn fractie die houding zou aannemen. Schijnbare rechtvaardiging De door mij hierboven becritiseerde be woordingen uit mr. Burger's brief greep professor Romme aan ter rechtvaardi ging van hetgeen zijn fractie ging doen. „Wij kunnen onmogelijk iemand tot on der-voorzitter kiezen, die, blijkens de brief van zijn fractieaanvoerder van me ning is, dat de voorzitter gebrek aan on partijdigheid te verwijten valt". Ronduit zij hier verklaard, dat ik aan vankelijk dat argument heel juist achtte. Maar even ronduit moet ik verklaren bij nader inzien en wel ten gevolge van het woordelijkheid bewust moeten zijn, aldus dr. Drees. Burgemeester J. Tuin aanvaardde na mens het gemeentebestuur van Groningen, de zorg over het beeld. Hij achtte het monument in overeenstemming met de wijze waarop de bevolking van Groningen herinnering heeft aan de jaren 19401945: geen spoor van romantiek van de over- whining, maar een herinnering aan de jaren van beproeving. Daarna onthulde dr. Drees in een stromende regen het monument. Er werden tenslotte kransen gelegd door de Commissaris der Koningin, mr. W. A. Offerhaus, namens het provin ciaal bestuur en door burgemeester J. Tuin namens het gemeentebestuur van Gro ningen. Advertentie Van Nelle bestellen I Advertentie Van Nelle bestellen 1 Prof. dr. J. P. A. Mekkes te 's-Graven- hage, bijzonder hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden en aan de economi sche hogeschool te Rotterdam vanwege de stichting bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte heeft zich aan de gemeenschap van de Gereformeerde Kerken in Nederland onttrokken. Prof. Mekkes is overgegaan naar de Waélse ge meenten. Prof. Mekkes is ruim 60 jaar en heeft ge studeerd aan de r.k. Universiteit te Nij megen, aan de hogere krijgsschool en aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1940 cum laude promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift getiteld: „Ontwikkeling der humanistische rechts staatstheorieën". Van 1933-1940 was hij als kapitein der grenadiers adjudant van de commandant van het veldleger. In de be zettingsjaren zat hij enkele jaren krijgsge vangen in Stanislau. Hoewel hem nog niet alle recensies in vertaling zijn toegezonden, luiden de reac ties op de concerten, die Henri Arends in Zweden en Finland heeft geleid, over het algemeen zo gunstig, dat de dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest met dubbele voldoening op zijn reis terug ziet. Vooral de vergelijking van de criti cus Berggren in het dagblad Arbetet, die hem tot de klasse van Albert Wolff rekent, moet hem veel genoegen hebben gedaan. De zeer gezaghebbende recensent Sten Broman roemde in Sydsvenska Dagbladet de uitvoering van de symfonie van César Franck om „vormbeheersing en grote in- tensiteit" en stelde vast dat het optreden van de achtendertigjarige Nederlander „alle verwachtingen overtrof". Henri Arends, die door de staking van het S.A.S.-personeel te laat op de eerste repetitie in Malmö arriveerde, heeft op 10 maart het stedelijk orkest aldaar in het Konserthus behalve het genoemde werk van Frarck het Pianoconcert, nr. 24 van Mozart (ter begeleiding van de solist Ste fan Askenase) en het Ricercare van Hen drik Andriessen laten spelen. De muzikale verslaggever van „Skanska Dagbladet vond het werk van onze landgenoot een „statige en aantrekkelijke inleiding, gedistingeerd en vitaal" en besloot zijn bespreking met de wens: „Niets zou ons aangenamer zijn dan dat deze interessante dirigent de goed heid zou hebben te gelegener tijd bij ons terug te keren". In „Kvallsposten werd Arends vooral hulde gebracht voor de „nieuwe kleuren" in Francks symfonie. De Advertentie Van Nelle bestellen 1 hieromtrent jl. dinsdag door mr. Bur ger opgemerkte tot de mening te zijn gekomen, dat dit in werkelijkheid toch geen deugdelijke rechtvaardiging van het gedrag van de K.V.P. was. Dat ware mis schien nog het geval geweest, indien bij ons zo iets bestond als een „bureau" van de Kamer, een door voorzitter en onder voorzitters, eventueel bovendien secreta rissen, gevormd orgaan, gelijk dat in par lementen elders wel bestaat. Hier is dit echter helemaal niet het geval. Tussen voorzitter en onder-voorzitters bestaat geen enkel organisch verband en zij heb ben ook niet gezamenlijk iets in de melk te brokkelen met betrekking tot de gang van zaken in de Kamer, zoals dat wel het ge val is met het seniorenconvent. Vandaar, dat ik tenslotte de Rommiaanse stelling principieel-staatsrechtelijk onhoudbaar moet noemen. Bovendien kwam daar nog bij, dat er tussen de brief van mr. Burger en het weren van een socialist als onder voorzitter, zakelijk beschouwd toch een wanverhouding bestond. Dit bleek dan ook wel degelijk het inzicht te zijn van een aantal niet-socialistische leden, die even eens op de heer Bommer voor het eerste ondervoorzitterschap gestemd hebben! Op een dwaalweg? Intussen schijnen er redenen te bestaan om te moeten aannemen, dat de K.V.P.- fractie pas op het allerlaatste ogenblik op een dwaalweg terecht is gekomen. Bin nenskamers zou er nl. over een der onder- voorzittersposten heel wat te doen geweest zijn. Had men de gebruikelijke regels toe gepast, dan ware een socialist eerste, een tot de V.V.D. behorende afgevaardigde tweede onder-voorzitter geworden. Dat zou tot ge volg hebben gehad, dat niet langer de an ti-revolutionaire mr. Roosjen die functie bekleed zou hebben. Op zichzelf ware dat heel gewoon geweest. Zijn groep was nu eenmaal achteruit gegaan en was een stuk beneden die van de V.V.D. gekomen. Niet temin hebben de A.R.-fractieleden zich in gespannen om hun vriend mr .Roosjen een heel prettige man overigens toch nog in het gestoelte der ere te krijgen. Dat was alleen mogelijk met behulp van een compromis, te weten, het eerste on dervoorzitterschap onthouden aan de so cialisten. Tot dit laatste nu, aldus hetgeen ik in de parlementaire wandelgangen hier omtrent vernam, zouden dan de K.V.P.- ers een half uur vóór de stemming beslo ten hebben. Deze lieten hun aanvankelij ke voornemen varen om, bij wijze van pro test tegen de brief van mr. Burger, blan co biljetten in te leveren, waardoor de so cialist Bommer beslist de meerderheid zou hebben verkregen, en namen het be sluit de liberaal Korthals eerste onder voorzitter te maken, waarna dan mr. Roosjen tweede onder-voorzitter kon wor den. Ofschoon het juridisch bewijs ont breekt, dat de zaken aldus zijn gelopen, schijnen er toch wel zeer sterke aanwij zingen hiervoor te bestaan. Hoe het zij, van de aanvang van de werkzaamheden in de Kamer kon men in elk geval niet bepaald zeggen, dat het een „fris begin" was. Dr. E. van Raalte schrijver van dat artikel, Astrand, be schouwde hem als een van de voornaamste jongere Hollandse orkestleiders. Van zijn verblijf in de ongeveer twee honderdduizend inwoners tellende Zweed se stad, die dankzij goedkope reisgelegen heid altijd kan rekenen op veel belang stelling voor culturele evenementen uit Kopenhagen, heeft Henri Arends geprofi teerd om een matinee in de twaalf jaar oude, magnifieke stadsschouwburg bij te wonen. Daar werd namelijk een zeer be langwekkend programma uitgevoerd onder leiding van Sten-Akè Axelson, die aan het Amsterdamse Conservatorium zijn muzi kale opleiding heeft genoten en die nog altijd voortreffelijk Nederlands spreekt. Onder de indruk is hij vooral gekomen van de fenomenale zang van de Noorse sopraan Astri Herseth „met echt staal in haar stem" in een komische één- akter van Ingvar Wieslander, waarmee de middag geopend werd. De bezoekers kre gen verder Vier Madrigalen van Claudio Monteverdi te horen, het ballet „De Tover- winkel" op muziek van Rossini te zien en slotten nog gelegenheid tot kennismaking met „Amalia gaat naar het bal" van Gian- Carlo Menotti! Het door hem in Malmö gedirigeerde or kest wordt door Henri Arends gelijkwaar dig aan het Rotterdams Filharmonisch Or kest geacht. Uitstekend is vooral de cello- groep. Het uit zeventig musici bestaande Radion Sinfonia Orkesteri, dat hij in Hel sinki tegenover zich kreeg, verenigt de kwaliteiten van het Residentie-Orkest en het Radio-Filharmonisch Orkest naar zijn mening. Ofschoon.het Concertgebouw orkest zou voor de violisten graag plaats inruimen, voegt hij aan deze waardering toe. Bij de prima blazers onderscheidde zich speciaal de jonge hoornist, die volgens hem de klasse van een Dennis Brain heeft. Het openbare concert mocht dan niet uitverkocht zijn, er waren naar schatting toch ongeveer achthonderd toehoorders van een programma, dat eveneens een Nederlands opus bevatte, namelijk de Vier de Symfonie van Guillaume Landré, welke moeilijke partituur men al bij eerste le zing aanvaardbaar vertolkte. Met de niet zo erg imponerende soliste Leena Kareoja werd het Derde Pianoconcert van Beet hoven uitgevoerd. Het concert was met de korte ouverture tot „De schouwburgdirec teur" van Mozart geopend. Men bemerkt, dat Henri Arends ook in het buitenland zijn voorzichtig vooruitstrevende pro- programmapolitiek doorzet, daarbij tevens optredend als geestdriftige pleitbezorger voor de hedendaagse toonkunst van eigen land. Zeer treffend stelde de recensent van Hufvudstadsbladet vast, dat Arends zich „kennelijk met het gematigde moder nisme van Landré's werk vereenzelvigd heeft". In de hula van de unviersiteit van Hel sinki heeft Henri Arends, na een hele dag repeteren, ook een concert met het radio- orkest. gegeven, dat voor latere uitzending op de geluidsband is vastgelegd. Na een kleine serenade van Mozart werd diens „Jupiter"-symfonie ten gehore gebracht. „De eerste drie delen zijn het mooiste ge worden wat ik ooit. gedaan heb!", verklaart hij achteraf. En dat dit enthousiasme door de orkestleden werd gedeeld, moge blijken uit het spontane voorstel om voor deze Hollandse maestro een verblijf van een ■week uit eigen zak te betalen als hij een heel Mozartconcert zou willen leiden Zoals wij reeds eerder hebben bericht wordt binnenkort een tegenbezoek ge bracht door de Finse dirigent Nils Eric Fougstedt, die onder meer door het Noord hollands Philharmonisch Orkest de Vier Toongedichten van zijn landgenoot Uno KI ami tot klinken zal laten brengen. Ver dere bijzonderheden kan men in onze wekelijkse uitgaansagenda vinden. Een 38-jarige Amsterdammer, die twee weken geleden voor de rechtbank te Am sterdam terecht heeft gestaan wegens bi gamie, het in hulpeloze toestand achterla ten van zijn wettige echtgenote en het ver valsen van zijn paspoort, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek van vier maanden voorarrest. Van de straf zullen bovendien vier maanden voorwaardelijk worden opgelegd. De man had in 1957 zijn vrouw verla ten en was naar Zuid-Amerika gegaan. Na maandenlange omzwervingen maakte hij kennis met een Spaanse vrouw. In een zeilbootje ging hij met haar naar Miami, waar hij, na zijn paspoort vervalst te heb ben, met haar in het huwelijk trad. Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 25