Haarlemse raad is voor stichting van prot. huishoudschool in Schalkwijk KOFFIE HAG Gesprek over federatieve vorm van school voor slechthorenden Een officium nobile... MOTIE-PIELAGE WIL: Rijksgoedkeuring voor tweede neutrale huishoudschool 90 Liter 395/- Burgerlijke Stand van Haarlem Enthousiast Havenboot Schilderijen-expositie Heemstede geopend in Ds. G» J, Waardenburg op 1 mei met emeritaat Jazzmanifestaties van schoolorkesten Jaarvergadering van de zwemclub Haarlem Dr. J. W. Boissevain overleden „Genezing door volwaardig voedsel en rust" Amsterdamse wethouder looft initiatief van NZH Aerdenhouter omgekomen bij botsing in Lausanne Echtpaar uit A er denhout ernstig gewond Amateurtoneel „Adem van de Dood" slaap diep en gezond, drink DONDERDAG 26 MAART 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT y, ■O TWEE ONDERWIJSVOORSTELLEN namen woensdagmiddag het grootste deel van de besprekingen in de Haarlemse gemeenteraad in beslag. Uitvoerig is nog eens gediscussieerd over de stichting in Schalkwijk van een tweede protes tants-christelijke nijverheidsschool, waarvoor B. en W. de raad een noodzakelijk heidsverklaring hadden gevraagd, nadat zij met uitzondering van wethouder Bakker aanvankelijk in een pre-advies tot de conclusie waren gekomen, dat er voor een dergelijke school geen plaats zou zijn. Een destijds door de heer Voogd (Arb.) ingediende en door de raad aanvaarde motie, waarin op een nader onder zoek werd aangedrongen, had tot gevolg, dat het Nederlands Economisch Instituut een nieuw rapport heeft uitgebracht, dat B. en W. aanleiding gaf hun aanvankelijk ingenomen standpunt te herzien. Slechts de V.V.D.-fractie en de heer Proper (Comm.) waren tegen het verlenen van de gevraagde noodzakelijk heidsverklaring. Vol lof was men over de voorgestelde stichting van een school voor slecht horenden. De heer Pielage (Arb.) betreurde het slechts, dat het niet gelukt is de school een federatief karakter te geven, waarbij alle levensbeschouwelijke richtingen zouden zijn vertegenwoordigd. Hij diende een motie in, waarin B. en W. gevraagd wordt alsnog een gesprek te openen om tot een dergelijke federatieve school te komen. Deze motie vond bij de protestants-christelijke fractie wèl, maar bij de K.V.P. géén instemming. Zij werd met 23 tegen 9 stemmen aanvaard. De andere voorstellen waaronder twee geldleningen tot een totaalbedrag van bijna drie miljoen gulden werden alle zonder, of met geringe discussie aangenomen. Bij de aanvang van de vergadering werd mr. G. C. J. J. van den Bergh (Arb.) beëdigd als opvolger van mr. G. J. H. de Leeuw, die om gezondheidsredenen voor het raadslidmaatschap heeft bedankt. By de beantwoording: van de gemaakte opmerkingen ten aanzien van de stichting van de tweede protestants-christelijke nij verheidsschool waarbij onder meer was betreurd, dat de tweede algemene huis houdschool in Sinnevelt nog niet tot stand kon komen, deelde wethouder Geluk mee, dat woensdagmorgen bericht was ont vangen, dat de rijksgoedkeuring voor deze laatste school alsmede voor een gym- Advertentie Technisch volmaakt en toch zo ongelofelijk laag in prijs - 5 jaar schriftelijke garantie. Alleenverkoop voor Nederland. DAKE n.v. Damrak 28-30 Amsterdam Gebr. BLOKKER n.v. A'dam - Den Haag - Haarlem- Utrecht - Beverwijk. Vraag naar onze kredietservice. HAARLEM, 26 maart 1959 BEVALLEN van een zoon: 24 maart: J. D. Scholten-Kunst; H. R. Hommes-Bos- ma; 25 maart: H. Nagtegaal-van de Vegte; M. Uitendaal-van der Hoven; D. M. C. Ja- cobs-Fortuijn; H. H. A. Steman-Zegers; 26 maart: C. Lubbersen-van Oene; J. W. Stöver-Hoenderdos. BEVALLEN van een dochter: 24 maart: J. M. M. Evers-Versteege; A. J. van der Linden-van der Linden; W. M. van Elf eren-Prins; 25 maart: J. H. Ter- poorten-Pelser; J. Beltzer-Galama; D. M. C. Jacobs-Fortuijn; 26 maart: W. de Lange- Sissingh. OVERLEDEN: 23 maart: M. J. van Zut- phen-Bottelier, 78 j., Bankastraat; 24 maart: M. M. van der Meij-Diekmann, 74 j., Doel- straat; J. A. Slempkes, 87 j„ Delftlaan; A. Smit, 72 j., Tulpenstraat; M. Klerk, 92 j„ Schotersingel; C. J. H. Meijer, 58 j., Leidsevaart; P. Louter, 84 j., Geweerstraat; R. H. A. van Geldorp, 5 j., Obistraat; 25 maart: J. E. Nitschmann-Stolz, 85 j., Nic. v. d. Laanstraat; L. van Dijk, 81 j., Soutmanstraat. ONDERTROUWD: 25 maart: B. Bever wijk en J E. Zoet; F. Dijkstra en P. E. Borst; W. Baron en C. E. Faas; J. Broek en G. J. Pardon; W. H. Huijboom en M. J. Stam; J. C. M. Franse en A. M. van Schie; W. J. Merenga en J. G. Verweij; H. S. van Galen en A. D. Meier: K. van Schaik en J. G. Verwaal; A. G. W..Anker en A. C. Cornet; J. H. A. Wennink en A. M. Schip horst; L. van Nieuwland en C. F. M. Dem- mers; C. A. Nieste en H. J. Vlot; A. G. van Schooten en C. J. van Dijk; 26 maart: R. Noordhuis en J. J. Hendriks. GETROUWD: 25 maart: H. J. Pannekeet en V. M. Groen; C. L. Hertog en T. A. van der Wiel; C. J. Breugelmans en T. M. Spie- rings; G. Godijn en C. Bijster; J. Steffers en IT. G. M. Hoogland; B. Heiliegers en H. Bos; W. J. Kruup en E. Kwaak; G. Ver- zijlenberg en T. Gieske; A. C. J. Copini en M. E. Kollaard; A. Besteman en J. C. Bra- kel; 26 maart: W. Bouwkneegt en H. M. van Eek; P. N. Vos en P. J. Veldhuizen; J. Schoon en M. G. Koster; G. W. Schaap en R. M. Fictoor; E. J. Bonnema en A. M. Pluister. nastiekzaal is verleend, zodat men spoedig met de bouw ervan hoopt te kunnen be ginnen. De heer Voogd (Arb.), die evenals de heer B e 11 i n k (V.V.D.) naar de vorde ringen van de tweede neutrale huishoud school had gevraagd, besprak voorts het verschil in uitkomst van de achtereenvol gens uitgebrachte N.E.I.-rapporten. De socialistische fractievoorzitter vroeg zich af, of B. en W. in hun eerste opdracht aan het instituut even duidelijk waren geweest, als in hun tweede, meer gedetailleerder, opdracht. „Het N.E.I. bepaalt niet het be leid, het voert slechts opdrachten uit en het resultaat daarvan hangt af van de formulering van die opdrachten", aldus de heer Voogd. Spreker herinnerde verder nog aan zijn tijdens de begrotingsbehan deling ingenomen standpunt, volgens wel ke de Partij van de Arbeid eerst wilde onderzoeken in hoeverre er samenwerking tussen verschillende levensbeschouwelijke groeperingen mogelijk was, voordat men besloot tot het stichten van verscheidene bijzondere schooltypen. Hij vond het echter niet sportief dit criterium in het geval van de tweede protestants-christelijke nijver heidsschool aan te leggen, omdat destijds uitstel was gevraagd op grond van cijfers, die van vóór de begroting dateerden. Zeer enthousiast over het voorstel van B. en W. was de heer Van den Berg (Prot.Chr.), die dankbaar was voor de motie-Voogd, waardoor de zaak alsnog een voor: zijn- groepering, gunstige wending had genomen. Een nauwkeurige analyse van de cijfers deed hem tot de conclusie komen, dat de voorspelde onderbezetting in het jaar 1969-1970 zeer te betwijfelen was. Voor een federatieve gedachte voelde deze spre ker weinig: bij een federatief opgebouwde school gaat het eigen karakter van het protestants-christelijke onderwijs en dat van het openbaar onderwijs verloren, meende hij. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) betwijfelde, of er thans, nu er in Schalkwijk alleen nog maar gras te zien is, al een vierde huis houdschool moet komen. Hij achtte het voorstel voorbarig en wilde de zaak over enige jaren nog eens bezien. De heer Bet- tink kwam tot deze conclusie op grond van de door het N.E.I. welk instituut hij overigens met zijn rapporten weinig geluk kig noemde verstrekte cijfers. Hij achtte deze cijfers niet overtuigend. De heer Spek (Prot.-Chr.) bestreed deze mening fel. „Als deze cijfers de heer Bet- tink niet overtuigen, is er geen enkele sociograaf, die hem wel kan overtuigen," meende de Protestants-christelijke fractie voorzitter. De heer Proper (Comm.) was niet erg gelukkig met het voorstel. Hij vroeg zich af, of'men de stichting van een nijverheids school in Schalkwijk niet moest zien in het totaalbeeld van de behoeften in die stads wijk. Hij achtte de behoefte aan een fede ratieve school door B. en W. niet voldoende weerlegd en wilde eerst de mogelijkheid van een dergelijke school nog doen onder zoeken. Wethouder Geluk antwoordde hem, dat zeker rekening wordt gehouden met de totale behoefte aan scholen in Schalkwijk. De opdrachten aan het N.E.I. wilde hij voortaan via de economische adviseur van de gemeente laten lopen, om zodoende tot meer gedetailleerde formuleringen te kun nen komen. Vervolgens werd het voorstel in stem ming gebracht, waarbij bleek, dat slechts de V.V.D.-fractie en de Communist tegen waren, zodat het met 27 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Alle fracties waren enthousiast over het voorstel tot stichting van een school voor slechthorende kinderen. Slechts over de bestuursvorm van deze school bleken enige verschillen te bestaan. Mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V.D.) was van mening, dat de school de kinderen zou moeten revalideren, zodat ze geschikt gemaakt zouden kunnen worden gewoon onderwijs te volgen. Zij waar schuwde tegen perfectionisme, waardoor een te hoge exploitatierekening zou ont staan. Voor het aldus bespaarde zou men op ander gebied bijvoorbeeld het onder wijs aan lichamelijk gehandicapten nut tig werk kunnen doen, meende zij. De heer Pielage (Arb.) speet het, dat de inrichting van de school niet zodanig kon zijn, dat zij geschikt was voor de kinderen v,an alle levensbeschouwelijke groeperingen. De heer Dijksman (Prot.-Chr.) was van oordeel, dat het totaal aantal leerlin gen hoger zal komen te liggen dan de zestig waarvoor de school aanvankelijk zal worden ingericht. Op grond van landelijke percentages kwam hij tot een aantal van honderdzeventig. Hij sprak de hoop uit, dat men te zijner tijd een aanvrage voor een bijzondere school op dit gebied ook gunstig zal willen ontvangen. Met deze laatste opvatting was mejuf frouw Bol si us (K.V.P.) het eens en de heer Van den Berg (Prot.-Chr.) wees er nog eens op, dat het hier lager onder wijs betreft en dat deze aanvragen volgens de lager onderwijs-wet zullen moeten wor den behandeld. Wethouder Geluk beaamde dit en was het wat betreft het aantal leerlingen eens met de heer Dijksman. Daarom zouden de zestig leerlingen, waarvan sprake is, wor den gevormd door de ergste gevallen. Re denen, waarom hij vooralsnog weinig zag in de mogelijkheid van revalidatie. B. en W. wilden voorlopig buiten de kwestie van de bestuursvorm blijven: dit is een vraag stuk, waarin de ouders in eerste instantie moeten beslissen. De heer Pielage wilde toch pogen de school te maken tot één voor alle levens beschouwelijke richtingen. Hy zou graag zien, dat het gesprek hierover nog eens zou worden geopend, zonder dat dit de stich ting van de school zou moeten vertragen en diende een desbetreffende motie in. De heer VandenBerg wilde, ondanks een zekere scepsis ten aanzien van de re sultaten ervan, dit gesprek wel houden, maar mejuffrouw Bolsius zag er geen nut in. Zo'n gesprek was er al geweest, waarbij gebleken was, dat men een derge lijke federatieve school niet wenste. De heer B e 11 i n k was vóór de motie, maar wethouder Geluk zei te weifelen: per soonlijk was hij meer voor een openbare school geporteerd. By de stemming over de motie-Pielage die met 23 tegen 9 stem men werd aangenomen bleek, dat behal ve de K.V.P.-fractie ook de heren Geluk, Schippers en Fibbe (V.V.D.) tegenstemden. In antwoord op opmerkingen van de heren Pielage, Spek en Vink (V:V.D.) met betrekking tot een krediet van 19.000 dat B. en W. gevraagd hadden voor de aan schaffing van een boot voor de havendienst die tevens door de politie gebruikt zou kunnen worden, antwoordden de voorzitter en wethouder Schippers, dat de politie de boot niet veelvuldig zou gebruiken en dat bij het gereedkomen van de nieuwe boot, een oudere, die thans nog in dienst is, zou worden verkocht. Een voorstel tot het doen aanbrengen van veranderingen in de tuinen van een aantal woningen in de Storm- en Wichersstraat, gaf mevrouw Kerkhoff-Pet (Arb.) en de heren Van den Berg (Prot.-Chr.) en Proper (Comm.) aanleiding op spoed aan te dringen. Eerstgenoemde vroeg tevens om van enige woningen aan de Oudeweg een meter grond weg te nemen, waardoor de huizen in de Wichersstraat een straatje naar hun tuinen zouden krijgen. Als dit niet mogelijk zou zijn, zag zij graag, dat in de huizen aan de Wichersstraat slechts echtparen zonder kinderen zouden worden gehuisvest. Wethouder Schippers zegde graag de nodige spoed toe. Het door mevrouw Kerk hoff-Pet opgeworpen vraagstuk had zijn volle aandacht, al wilde hij geen verbete ringen doen aanbrengen door van anderen iets weg te nemen. Wethouder H a p p was ten aanzien van het woonruimtebeleid een voorstander van een juiste middenweg. Mevrouw Kerkhof f-P e t wees er ten slotte nog op, dat een herindeling vari de gezinnen van grote steun zou zijn voor het maatschappelijk buurtwerk. Advertentie Tol. 42570-44005 Amsterdam-C. Allerminst ontmoedigd door het feit, dat vroeger de door anderen in deze richting ondernomen pogingen al eens zijn mis lukt, wil thans op zijn beurt de heer J. M. Velthuis opnieuw trachten ook in Heemstede voor jonge kunstenaars de ge legenheid open te stellen hun werk door middel van exposities meer onder de aandacht van het publiek te brengen. Hij heeft hiervoor het onlangs geheel geres taureerde café-restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan be stemd, waar de eerste tentoonstelling nu is ingericht met werken van Ferry Alink, Joyce van Dijk, Guido van de Griendt, Paul Oeverhaus, Esther Roelofsz en Jacques Snijder, allen leerlingen van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, welke expositie woensdag avond door professor dr. N. R. A. Vroom werd geopend. Professor Vroom begon zijn geestige toespraak met te verwijzen naar Jan Steen, die in zijn tijd eveneens „de kunst bij de kroeg" heeft gebracht. Onmiddel lijk voegde hij hieraan toe, dat met deze uitdrukking niets denigrerends bedoeld is ten aanzien van het etablissement, waar thans deze expositie is ondergebracht. Wat de exposerende kunstenaars betreft stelde professor Vroom vervolgens vast, dat de ze jongeren op hun beurt een gevecht heb ben te leveren om als scheppende men sen met hun positieve eigenschappen de weg te banen naar een groot publiek. Daar om was spreker zo bijzonder dankbaar voor het feit, dat weer iemand is gevon den om hun een dergelijke kans te bieden in een prettige sfeer. Advertentie OFFICIER bij de Koninklijke marine zijn be tekent een officium vervullen, een officium nobile. Marineofficier zijn wil zeggenhet hooghouden van een naam en een traditie, die gelden onder de beste van ons volk. Daarom staat degenen, die moreel, geestelijk en lichamelijk tegen die taak zijn opgewassen, een belangrijke carrière te wachten. Jongelui, die menen het einddiploma H.B.S. of Gymnasium dit jaar te zullen behalen of dit reeds in hun bezit hebben, wordt aange raden reeds nu inlichtingen in te winnen over de opleiding tot beroepsofficier bij de Koninklijke marine Leerling H.B.S./Gymn. afd.:klasse: In bezit dipl. H.B.S./Gymn. afd.: sinds: 19 verzoekt toezending van het boekje „Opleiding marineofficier"" In dit boekje bevindt zich een antwoordkaart, door het inzenden waarvan men de wens te kennen kan steven om tijdens een door een marineofficier te brengen huisbezoek, nader omtrent deze oplei ding te worden ingelicht. Vereiste diploma's: Voor zeedienst w.o. mede begrepen marine-lucht vaartdienst), technische dienst en elektrotech nische dienst: H.B.S.-B of Gymn.-B voor korps mariniers en administratie H.B.S./Gymn.-A of -B. ZEND DEZE COUPON AAN: de secretaris van de aan nemingscommissie van adelborsten, Ministerie van marine, Lange Voorhout 7, 's-Oravenhage. KON I N K L IJ K E MAR I N E Ds. G. J. Waardenburg. hervormd pre dikant te Haarlem, is voornemens wegens het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd op 1 mei met emeritaat te gaan. Ds. Waardenburg werd in 1920 te Hans- weert, waar hij de eerste predikant was, in het ambt bevestigd. In 1924 vertrok hij naar Zierikzee en op 5 februari 1928 kwam hij in Haarlem, waar hij de nestor is van de. hervormde predikanten. Ds. Waardenburg was lid van het klassikaal bestuur van Haarlem, is lid en sedert 1923 president van het provinciaal kerkbe stuur van Noordholland en sedert 1951 praeses van de provinciale kerkvergade ring van Noordholland. Ook is hij voor zitter van de provinciale commissie van opzicht, docent aan de cursus voor de akte godsdienst-onderwijs, oprichter van de re gionale raad voor Groot-Haarlem en gede legeerde van gemeente-opbouw. Ds. Waardenburg zal op zondagavond 24 mei in de Grote kerk afscheid nemen van zijn gemeente. SIuiting „Interscho/aire" Als sluitstuk van het jaarlijks interscho- lair jeugdtoernooi zullen op maandag 6 april in het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem manifestaties van jazzmu ziek plaatshebben. Hieraan werken mee een aantal kleine re jazzorkestjes en enkele solisten. De deelnemers zijn bijna allen leerlingen van in Haarlem of omgeving gevestig de scholen. Als eis is gesteld, dat de orkest jes voor het overgrote gedeelte uit scholie ren moeten zijn samengesteld, terwijl ook de solisten een of andere school moe ten bezoeken. Er bestaat onder de rijpere school jeugd voor deze manifestaties zo'n grote belangstelling, dat er voor de avonduitvoe ring onvoldoende plaatsruimte is. Het organiserende comité heeft daarom besloten nog een concert te doen geven in de middag van 6 april. Dit begint om half drie. In restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem werd onder voorzitter schap van de heer Th. Hölsken de jaar lijkse algemene vergadering van Zwem club Haarlem gehouden. De prestatiebekers werden uitgereikt aan Gita Hellingman en Martin van Goor. Door het uittreden van de heer J. Bosch, secretaris, en de heer J. van Dijk moest de vergadering in enkele bestuursvacatu- res voorzien; na stemming werd het be stuur als volgt samengesteld: Th. W. Hölsken, voorzitter; J. de Brie, secreta ris; KI. Jongert, penningmeester; P. van Goor, W. Goedhart, J. Paanakker en J. Watertor, commissarissen. Te Velp (Gelderland) is op vierentach- tigjarige leeftijd overleden de oud-Haar lemmer dr. J. W. Boissevain. Hij verleen de omstreeks 1912 zijn medewerking aan de padvinderij in Haarlem, die kort tevo ren was gesticht. De thans overledene was een aantal jaren hopman. Dr. Boissevain, die doctor in de letteren was, was destijds verbonden aan de drukkerij Breda Kley- nenberg aan de Zijlstraat te Haarlem. La ter troK hij zich uit de zaken terug en ves tigde hij zich in Velp. Zaterdagmorgen zal zijn stoffelijk over schot te Dieren worden verast Natuurgeneeskundige GW. Caron sprak in Haarlem Woensdagavond heeft de heer G. W Caron, directeur van de eerste Nederlandse kliniek voor natuurgeneeswijze in Nun- speet, in Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem enige regels gegeven om ge zond te blijven en van ziekte te genezen Eerst zette spreker zeer duidelijk de constructie van het menselijk lichaam uit een en wees er op hoe onverantwoorde lijk slordig vele mensen met dit kostbare bezit omspringen. Het lichaam behoeft een gezonde bloedsomloop. Zonder deze kan geen gezonde celstructuur bestaan, want de wet van de bloedbaan is superieur. Het bloed moet vlug genoeg kunnen stromen Hot lichaam geneest door rust. Vermoeid heid is de barometer, die „slecht weer" in de vorm van ziekte aankondigt, aldus spreker. Twee hoofdoorzaken van het ontstaan var. ziekten zijn, naar de mening van de heer Caron, zwakke lichaamscellen en de opeenhoping van gifstoffen in deze zwakke cellen. De meeste mensen stoppen hun maag vol, maar net overgrote deel van het voedsel is slechts vulling en daardoor waardeloos. Door onverstandig en over vloedig te eten pleegt men zelfmoord. Het lichaam heeft levend voedsel nodig om gezond te blijven, aldus spreker, die ver der herinnerde aan de uitspraak van een Amerikaanse arts, geen natuurgeneeskun dige. dat hij er zeker van is nooit aan kan ker te zullen sterven, omdat hij volkoren brood eet en veel fruit. De heer Caron adviseerde dan ook het vooral in de volwaardige voeding te zoe ken, dus rauwe groenten, fruit, vruchten sappen en verder te bedenken, dat het lichaam rust nodig heeft. Spreker haalde frappante staaltjes aan van genezingen in zijn kliniek door rust of door het weg nemen van geestelijke spanningen. Ook waarschuwde hij togen het roken. Onder bijzonder grote belangstelling van tal van autoriteiten en andere belangstel lenden en stralend weer heeft vanmorgen de openingsrit plaats gehad van de rond ritten, welke de N.Z.H, van morgen (vrij dag) af vier keer per dag van het bus station in de Marnixstraat uit door de vier nieuwe tuinsteden in Amsterdam-West en een gedeelte van Amsterdam-Zuid de zogenaamde Goudkust zal houden. Nadat de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, in een kort openingswoord had meegedeeld dat ernaar gestreefd wordt wordt binnenkort voor deze rondritten ook instapmogelijkheden te maken bij het Cen traal Station en de Dam, feliciteerde de wethouder van Openbare Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, de N.Z.H. met haar moedige initiatief, dat in een lacune voorziet, omdat de Amsterdammers thans in staat zijn hun nieuwe stad beter te leren kennen en hun critiek daarop aan de werkelijkheid te toetsen. Dat Sloter- meer, Geuzenveld, Osdorp en Slotervaart (tezamen een stad zo groot als Arnhem) ruimschoots de moeite waard zijn om door stadgenoot en vreemdeling gekend te wor den en minder eenvormig zijn dan men op de weg tussen Amsterdam en Haarlem ge neigd is te denken, werd op deze dertig kilometer lange rondrit aan de hand van een boeiende toelichting door werkstuden ten bewezen. Ook voor de Haarlemmers, die het „grensgebied" van de Spaarnestad eens willen verkennen, vormen deze rond ritten een aantrekkelijke uitbreiding van de toeristische mogelijkheden in deze om geving. Van Geuzenveld uit is de Grote Markt trouwens dichter bij dan de Dam, want de Bavo kan men daar zien, het Koninklijk Paleis niet. Op de weg van Lausanne naar Genève is woensdag een vyf tons vrachtwagen in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de 51-jarige Nederlander J. H. Lugt uit Aerdenhout. De heer Lugt en zijn 48- jarige echtgenote werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Hun 20- jarige zoon Peter overleed op weg naar het ziekenhuis. De 17-jarige dochter Helen werd licht gewond. De familie Lugt was in de omgeving van Lausanne met vakantie. Volgens berichten uit Lausanne vermoedt men, dat de heer Lugt op de grote verkeersweg bij St. Sul- pice een stopsignaal niet heeft opgemerkt. De auto van de heer Lugt werd geheel vernield,' de vrachtauto is gekanteld. De toneelvereniging „Hei-man Heijer- mans" is zo fortuinlijk geweest een be hoorlijk aantal nieuwe krachten als wer kend lid te kunnen aantrekken. Voor hun. eerste optreden heeft het bestuur nu eens willen afwijken van de bij amateurs ge bruikelijke regel een debuut te laten ge schieden in kleine rollen. In plaats daar van hebben de debutanten bij „Herman Heijermans" direct de vuurdoop moeten ondergaan in rollen, die anders bij voor keur aan meer geroutineerde spelers wor den toebedacht, een vorm van experimen teren, die in elk geval het voordeel heeft dat de betreffende spelers zich onmiddel lijk in het ensemble voelen opgenomen. Dit geschiedde woensdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg met een op voering van „Adem van de Dood," een thriller in drie bedrijven door Bill Can- maany. In geen enkel opzicht wijkt ze af van hetgeen gewoonlijk in dit genre wordt geboden. De handeling is weer gebaseerd op de gebruikelijke vraag „Wie is de da der?" De spanning wordt opgeroepen door enige moorden en de zekerheid, dat de da der zich tussen de optredende figuren moet bevinden. Voor zijn ontmaskering wordt niet veel intelligentie vereist. „Adem van de Dood" heeft als centrale figuur de detective Carry Harris, die de oplossing van het mysterie voor zijn reke ning moet nemen en daardoor practisch de gehele avond de planken niet verlaat. Deze rol werd gespeeld door Jan Leuven, die als acteur bij deze vereniging reeds ruimschoots zijn sporen heeft verdiend. Door zijn routine wist hij zijn zwakkere teamgenoten dikwijls voor ontsporingen te behoeden. Na hem dient onmiddellijk Cor Peper-Heijnis te worden genoemd, die ook bijna nimmer teleurstelt en aan haar vroegere succesrollen een geestige en kor date journaliste toevoegde. Goede vertol kingen konden verder worden opgemerkt van de dames R. Heerens-Schipper en A. Peterson-Brouwer, respectievelijk als Ma rion Barret en Margaretha Duval. Cor Kien jet was een gemoedelijke huishoud ster en mevrouw T. Kooreman speelde een gedecideerde Lorna Keëler. Wat de heren betreft kan op grond van hun pres taties hun volgorde worden vastgesteld op Aart van Noessel, Aat Koster en Jan Vos. Voor alle drie geldt echter dat zij zich een taalgebruik veroorloven, dat wel enige herziening behoeft. Kindercircus „Bambino" in Heemstede Dinsdag 31 maart wordt in het Miner va theater weer een jeugdmatinee gege ven, ditmaal verzorgd door het kindercir cus „Bambino". Het programma hiervoor vermeldt 't optreden van August de Dom me, Betsy de wonderkoe, Clown de Luxe, Bibi het wonderkind en Hans Cordan, on der meer in nummers als de Piccolo's, een rare alchimist, een komische jongleur en de spreekstalmeester. Advertentie Voor gezondheid en ge noegen is alléén het beste goed genoeg. Koffie Hag, de enige coffeïnevrijekoffie met een 50-jarige wereld reputatie zal elke fijnproe ver bekoren. KOFFIE HAG coffeïnevrij spaart hart en zenuwen Importeur: HAG Verkoopkantoor Haarlem - Postbus 619 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. C. Weiten en F. Hund; P. M. Roelse en A. L. A. van der Hor. GETROUWD: P. J. Stephan en E. E. Ingen Housz; A. M. Hendrikse en C. Noë; P. Kamstra en C. E. Heeremans; J. W. de Waard en H. Rogge; J. Koopman en H. Driessen; I. C. Collet en J. van Noppen; P. N. M. Sarneel en H. Th. M. Preijde. GEBOREN: Minke Maria, d. van K. A. Mans en A. de Bie; Eugenie Leonthyne Brigitte Nicole, d. van H. A. Fontein en C. M. A. Duijnstee; Michael Petrus Maria, z. van N. H. Dubelaar en J. Zegwaart; Emmy, d. van A. J. Zieltjens en C. M. Mulder; Arend Johan, z. van J. J. Haff- mans en E. Maaskant. OVERLEDEN: Wed. J. Katte-de Koning, 87 jaar; B. Teeuwkens, 82 jaar; Wed. IJ. C. de Roos-Rauwerda, 79 jaar; J .de Vries, 79 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9