NAVO-conferentie in Washington begonnen Best Brinkman Plechtige herdenking van de tiende verjaardag HET WEER .ikwii Bolletje. Chinese gruwelen als antwoord op de opstand in Lhasa èee MORRIS(HHJ! Honderden Tibetanen opgehangen en duizenden gedeporteerd ZUID-AMERIKA - LAND VAN DE TOEKOMST 73e JAARGANG No 222 DONDERDAG 2 APRIL 1959 304e JAARGANG No 70 APRIL De Indonesische tabak Nederlandse juridische actie wordt deze week verwacht Reisbeperking in Rusland Onder voorzitterschap van minister Luiis: Het woord is aan China laat Hillary niet in Tibet toe Prof. De Quay heeft nog geen regeringsprogram SOLEX DE LUXE J. 3. VAN KOOTEN Maart vrij nat maar aan de warme kant Opklaringen Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 JT g I 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ff™3! W* I fl 1 1 /V I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- g I J I j 1 I"®® III i^SJfJIjIClCl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 «ia Sa Sa hg0 %bsM* A %ss&* R. p>p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmau Meningsverschillen Het moet overigens worden opgemerkt, dat de Britten in groter NAVO-verband meer steun voor hun standpunt zouden kunnen verwachten dan i. de groep van de vier mogendheden. Algemeen kan men zeggen, dat Canada en de Scandinavische landen toegevender zijn dan West-Duits- land, Frankrijk en de Verenigde Staten. Nog steeds overheerst de indruk dat Groot-Brittannië, waar mogelijk, olie op de golven wenst te gooien. Hierbij past het gerucht dat woensdag in Washington de ronde deed: Selwyn Lloyd, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, zou er bij Washington op hebben aangedrongen niet opnieuw vluchten op grote hoogte naar Berlijn te maken. De „Washington Post" publiceerde een hoofdartikel van gelijke strekking. Dit artikel besluit met de zin „Indien risico's moeten worden genomen, laat men ze nemen, wanneer de noodzaak dat waarlijk rechtvaardigt". Al wenst Spaak dan niet dat het Westen zijn onderhandelingspositie zal bloot geven, persoonlijk gaf hij wel zijn mening over wat beslist niet aanvaardbaar is: geen neutralisering van Duitsland, geen terug trekking van Amerikaanse troepen van het Europese vasteland, zo luidt zijn re cept. Over andere oplossingen zou echter te praten zijn. Vanochtend echter was voor alles gewijd aan de plechtige herdenking van NAVO's tiende verjaardag. Mr. Luns, die in deze periode voorzitter is van de NAVO-raad, viel de eer te beurt met Eisenhower en Spaak de voornaamste zetels te bezetten tijdens de ochtendceremonie. Op de openbare herdenkingsbijeenkomst zouden onder meer Eisenhower, Spaak, Luns en Herter, de plaatsvervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, het woord voeren. De vijftien ministers van Buitenlandse Zaken zouden daarna in het Witte Huis als gasten van Eisenhower aanzitten aan een lunch. Na de eerste werkvergadering van de NAVO- raad zou Luns zijn collega's een diner aan bieden. De tweede en derde bijeenkomst van de raad worden morgen gehouden. De laatste vergadering zal zaterdagochtend plaats hebben. Advertentie Bij iedere jas een passende tas Advertentie HOUTPLEIN 16 Elke dag muziek ENSEMBLE THEO v. d. ZEE NEW DELHI (AFP) Volgens van Tibetaanse zijde te New Delhi ontvangen berichten hebben de Chinese communisten honderden van de vierduizend door hen ta Lhasa gevangen genomen Tibetanen, na een summiere rechtspraak, doodgeschoten of opgehangen. Het ophangen zou geschied zjjn aan de takken van bomen en de Chi nese communisten zouden de lijken ver scheidene dagen hebben laten hangen. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat te Lhasa nog steeds de staat van beleg geldt. Dc inwoners van de Tibetaanse hoofdstad zouden honger lijden, daar er niet voldoen de levensmiddelen worden aangevoerd. Uit betrouwbare bron in New Delhi wordt vernomen, dat er bij de opstand in Lhasa meer dan 3.000 mensen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers zou den zich talrijke vrouwen bevinden. De Chinezen hebben ook de bewaking van het Indische consulaat-generaal te Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsmadie naar aanleiding van Prins Bernhards recente bezoek aan Brazilië en Paraguay waarover hij reeds verslag uitbracht naar Zuid- Amerika reisde, begint vandaag met een serie artikelen over Argentinië, Paraguay en Brazilië. Hij vertelt daar in over de jonge democratiën in de belangrijkste twee landen van Zuid- Amerika, over een van de laatste dic taturen op dit continent, die in Para guay, over de economische problemen en kansen, met name die van en voor Nederlandse bedrijven. Zuid-Amerika komt in het nieuws. Het valt te voor zien dat het daarin in de komende jaren een steeds belangrijker plaats zal opeisen. Wij bevelen deze nieuwe, grote, internationale reportage aan in de speciale aandacht van allen die in :t Nederlandse bedrijfsleven geïnte resseerd zijn. En wie is dat niet in ons land, clat steeds nieuwe gebieden moet zoeken om zijn activiteit te ont plooien. Men zie pag. 13). Een Hilversumse speeltuin heeft de beschikking gekregen over een oude brandweerauto. Dat de aanwinst popu- buitenkansje. lair is blijkt wel uit de belangstelling, welke de jeugd ervoor ten toon spreidt. Zo'n klimrek is nog eens een Lhasa, de hoofdstad van Tibet, verscherpt en een Indische boodschapper toegang tot het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken daar dichtbij geweigerd. De jacht op de Dalai KALIMPONG, India (Reuter) Com munistisch China brengt per vliegtuig duizenden soldaten naar Tibet met het oog op mogelijke nieuwe acties van de opstandelingen, aldus te Kalimpong ont vangen berichten. Van gewoonlijk be trouwbare zijde verluidt, dat Chinese jachtvliegtuigen over het zuidoosten van Tibet patrouilleren, dat in handen van de opstandelingen is. Zij zoeken naar de vluchtende Dalai Lama. Uit Gjangtse, ongeveer 150 km ten zuid westen van Lhasa, wordt gemeld dat de Chinese bevelhebber daar vorige week heeft verklaard, dat er bij de revolte in Lhasa 1.200 Tibetanen zijn gedood. Ook te Gjangtse werden moeilijkheden verwacht. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Chinezen tussen de 5.000 en 10.000 Tibetalen uit Lhasa hebben weggevoerd, kennelijk voor het verrichten van dwangarbeid. Onder de gearresteerden waren alle dorpshoofden. Verder wordt bericht, dat 15.000 Chinezen in het Tsjoembi-dal zijn aangekomen, dat dicht bij de grens met India ligt. Zij doorzoeken alle huizen. Tibetanen die bezwaar tegen huiszoeking maken, worden gevankelijk weggevoerd. De oudste broer van de Dalai Lama, de 37-jarige Thoebten Norboe, heeft woens dag te New York een beroep gedaan op de vrije wereld om zoveel mogelijk steun te verlenen aan de duizenden Tibetanen die uit hun land zijn gevlucht in verband met de strijd tegen de Chinese communisten. Norboe zei voorts, dat de Chinezen het afgelopen jaar vergeefs getracht hebben de Tibetaanse boeren en kloosterlingen het communistische systeem op te leggen. Vele jongemannen, die paarden hadden en konden rijden, zijn toen gevlucht maar de ouderen en vele vrouwen met hun kinde ren nog op de arm, zijn door de Chinezen met mitrailleurs neergeschoten. Ongeveer 3.000 gezinnen zouden op deze wijze door de Chinezen zijn vermoord. Norboe had dit vernomen op een congres van boeddhistische priesters dat het vorig jaar in Bangkok is gehouden. Hij ver klaarde dat de Chinese communisten, toen zij in 1950 in Tibet kwamen om het land te „bevrijden" hadden getracht druk op hem uit te oefenen om de Dalai Lama zijn broer aan hun kant te krijgen. (UPI) Mevrouw Lakshmi Menon, plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken van India, heeft in het parlement van India een felle aanval gedaan op com munistisch China. Zij verweet de Chinese ambassade in New Delhi, dat men daar buiten zijn boekje was gegaan door pro paganda tegen India te maken. De verklaring, die met veel instemming begroet werd door de parlementsleden, was het gevolg van de verspreiding door de Chinese ambassade van een hoofdartikel in het Chinees volksdagblad, waarin be weerd werd dat de Indiase stad Kalimpong een centrum van Tibetaanse revolutionaire activiteit is. Dit artikel werd verspreid nadat premier Nehroe de Chinese bewering reeds krachtig ontkend had. NEW DELHI (AFP) Volgens geruch ten in New Delhi zou de Dalai Lama er in geslaagd zjjn Bhoetan, een onafhankelijke, met India verbonden staat aan de grens van India en Tibet te bereiken. De gevechten bij Lhasa zijn woensdag tegen de middag begonnen. De Chinezen maken voor het eerst gebruik van zwaar geschut. In Kalimpong gelooft men, dat de beschieting een grootscheeps offensief heeft ingeluid dat een einde aan de Kham- ba-rebellie moet maken. (Reuter) De rebellen zouden meester zijn in een gebied van 75.000 .vierkante kilometer, dat zich uitstrekt van Natartse tot 100 km ten zuiden van Lha?a en tot Lho Dzong, ten zuiden van de Brahma- poetra. De Chinezen zouden de stad Gjangtse met een prikkeldraadversperring van de buitenwereld hebben afgesloten om infil tratie van rebellen te voorkomen. Dr. Lutz Delius, een advocaat te Bre men die Nederlandse belangen vertegen woordigt, heeft woensdag gezegd dat ze ker deze week juridische stappen tegen de eerste veiling van Indonesische tabak in Bremen zullen worden ondernomen. Hij zei dit in antwoord op vragen maar hij weigerde op dit ogenblik verdere medede lingen te verstrekken. Dr. Horst Willner, eveneens advocaat in Bremen, die zei de Indonesische staat en handelaren in Bre men te vertegenwoordigen, deelde op vra gen mede dat nog geen gerechtelijke actie was ondernomen. Verwacht wordt dat de 191 ton tabak uit Indonesië die maandag in West-Duitsland aankwam, begin mei wordt geveild. Deze maand zullen de schepen „Aeneas", „Borneo" en „Eumaeus" nieu we ladingen tabak aanvoeren. De Duitse importeurs zetten hun voorbereidingen van de eerste tabaksveiling in Duitsland voort. „Deze handel krijgt veel te veel pu bliciteit", merkte een hunner nogal ont stemd op. Het is zeker dat de affaire niet geheel en al „rond" is en dat talrijke bij de tabakshandel betrokken zakenlieden in Bremen in spanning wachten op het Ne derlandse optreden. De hoofdartikelen in verschillende Westduitse kranten, waar in over de tabaksaffaire werd opgemerkt dat Indonesië de voormalige eigenaars van detabak schadeloos heeft gesteld, hebben blijkbaar weinig indruk gemaakt (Reuter-UPI). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië, Frankrijk en West-Duitsland zijn in Washington bijeen om een gemeenschappelijke politiek te bepalen voor de komende conferentie met de Sovjet-Unie. V.l.n.r.: Heinrich von Brentano, Selwyn Lloyd, Christian Herter en Maurice Couve de Murville. Advertentie 'BARTEUORISSTR HAARLEM TtL. 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN LONDEN (Reuter) De Russische re gering heeft aan de leden van de weste lijke vertegenwoordigingen in Moskou tij delijk een reisverbod opgelegd, dat voor vrijwel de gehele Sovjet-Unie, met uit zondering van Leningrad, geldt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat bepaalde gebieden, die normaal door buitenlanders mogen worden bezocht, in deze tijd van het jaar voor hen worden gesloten met het oog op militaire oefeningen op grote schaal. Dit jaar is het verboden gebied aanzienlijk groter dan andere jaren. In be paalde streken mogen buitenlandse diplo maten nooit komen. Als reactie op de Russische maatregel heeft het State Department voor de Rus sische diplomaten een reisverbod afge kondigd dat vrijwel het gehele gebied van de Verenigde Staten omvat. Russische diplomaten krijgen wel toe stemming om van Washington naar New York te gaan. Het reisverbod geldt niet voor Russische toeristen en voor leden van Russische delegaties die de Verenigde Staten bezoeken. Rousseau: Het misdadige wordt gemakkelijker gebiecht dan het belachelijke. AUCKLAND (Reuter) Sir Edmund Hillary, die samen met sjerpa Tensing in 1953 de Mount Everest bedwong, heeft van de Chinese communisten geen toe stemming gekregen om van Tibet uit de onbeklommen noordelijke helling van de Mount Everest te bestijgen. In een brief van de communistisch-Chinese Atletiek Unie aan Sir Edmund in Auckland Nieuw Zeeland staat dat men wegens „onge schikte omstandigheden" geen toestem ming kan verlenen. Hillary had de Chinese communisten uitgenodigd aan de voorgestelde beklim ming deel te nemen. De expeditie zou ook navorsing doen naar de uitwerking van grote hoogten op het menselijk lichaam. Een Franse expeditie maakt zich in het basiskamp Phusre in het Himalaja- gebergte gereed om de tot nu toe on toegankelijk schijnende Jannu-top te bestijgen. De groep bestaat uit 11 alpi nisten en 12 sjerpa's ofwel inheemse gidsen en 250 dragers. Ook de be- klimmer van de Mount Everest, Hil lary, zou opnieuw een aanval onder nemen, nu van Tibet uit, maar die gaat niet door. De Chinezen, door Hil lary tot deelneming uitgenodigd, vinden de omstandigheden ongeschikt en wat zij daarmee bedoelen wordt wel duidelijk, wanneer men weet, dat de Mount Everest niet zover verwijderd is van het door opstandige Khamba's beheerste zuidelijke deel van Tibet, waar thans koortsachtig naar de voortvluchtige Dalai Lama wordt gezocht. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 575.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615 - 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay is thans begonnen met zijn bespre kingen met de leiders der grootste frac ties in de Tweede Kamer. Vandaag komen mr. Burger (P.v.d.A.) en prof. Romme (K.VP.) aan de beurt. Prof. De Quay is voornemens vrijdagmiddag dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H.) te ontvangen. De formateur heeft nog geen regerings program gereed. Zijns inziens heeft hij echter voldoende beleidspunten opgesteld om een naar hij hoopt vruchtbaar gesprek met de fractieleiders te kunnen voeren. Ter nadere oriëntering omtrent een aan tal punten van het te voeren regeringsbe leid heeft prof. De Quay gisteren gesprek ken van ongeveer een uur gevoerd met de ministers Staf, Witte en Cals. Hedenmor gen heeft hij ook nog een oriënterend ge sprek gevoerd met minister Zijlstra. Van K.V.P.-zijde is bij herhaling be toogd dat de P.vd.A. „onhandelbaar" is en dat er niet met de P.v.d.A. is te praten omdat zij haar eisen te hoog stelt. Naar aanleiding hiervan heeft de fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, verklaard, dat de P.v.d.A. niet is betrokken in het overleg van K.V.P., A.R. en C.H.U. over een regeringsprogram en dat dus niet ge zegd kan worden, dat de P.v.d.A. onhan delbaar is, daar er van onderhandelen nog geen sprake is. Dat de P.v.d.A. zelf de oppositie wenst, heeft mr. Burger in zijn verklaring weerspronken. Op redelijke voorwéarden en met een regeringsprogram waaraan de partijen zich gebonden achten, wil de P.v.d.A. deelnemen aan een kabinet. (Van onze correspondent in Washingtori) Aan de vooravond van de tiende verjaar dag van de Noordatlantische Verdrags organisatie is het wel duidelijk geworden, dat de NAVO-vergaderingen in Washing ton weliswaar van betekenis kunnen zijn ten aanzien van de hangende Duitse pro blemen, doch op dit ogenblik toch niet de doorslag geven. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, onderstreepte met voldoening in zjjn stem, dat de kleine landen gedurende de NAVO-vergaderingen een kans krijgen, gehoord te worden. Dit is ongetwijfeld juist, doch hun stem zal ten hoogste ad viserend en vermanend kunnen zijn en zeker niet medebeslissend. Woensdag hebben de westerse Grote Drie plus Duitsland de besprekingen inzake de Duitse problemen voorlopig beëindigd. Een definitieve onderhandelingspositie voor de conferenties met de Russen is nog niet be reikt. Men verwacht evenwel niet dat deze positie tot kristallisatie zal worden gebracht in de NAVO-vergaderingen. Woensdag zijn leidinggevende opdrachten verstrekt aan een werkgroep van de vier voornaamste landen, die thans de onder handelingspositie nader moet brengen tot concretisering. Pas na 28 april hopen de ministers van de vier voornaamste mo gendheden spijkers met koppen te kunnen slaan. De deelnemers aan de NAVO-ver gaderingen kunnen niet méér hopen, dan naar aanleiding van een voorlopig rapport iets bij te dragen tot opheldering van het westerse standpunt. Al zullen dus de kleine landen betrekkelijk weinig in de melk kunnen brokken, is de thans gevolgde pro cedure redelijk te achten. Voor het Westen is het niet bijzonder riskant iets te laten (Van onze weerkundige medewerker) Zoals uit de temperatuur cijfers van de lentemaand maart blijkt zijn er maar wei nig van deze maanden die belangrijk war mer en groeizamer zijn geweest; na de laatste wereldoorlog alleen maart 1948 en 1957. De Bilt kreeg een gemiddelde dag temperatuur van 7.9 C. tegen normaal 5.9 C. Ook werden daar maar drie vorst- dagen opgetekend tegen normaal 12 en verleden jaar in maart 19. Vooral het begin van de maand en het einde waren zeer gunstig en warm. Verleden jaar bleef niet alleen maart maar ook april bar koud. Er kwamen nachtvorsten voor en op 2,9, 10 en 16 april sneeuwde het nog. Geen wonder dat op 1 mei de natuur nog een achter stand van ongeveer drie weken te zien gaf. Begin april heeft dit jaar een voorsprong vergeleken met normaal. In maart scheen de zon in De Bilt 125 uren tegen normaal 133 uren. Op vele plaatsen viel meer regen dan normaal. In het westen is maart ge middeld de droogste maand van het go- hele jaar met gemiddeld 36 tot 38 mm neerslag. Nu viel er in maart in Haarlem 88 mm, Schiphol 75 en in IJmuiden 72 mm. Over de start van de grasmaand april hebben wij niet te klagen. Toch zal de temperatuur tegen het einde van de week iets gaan dalen doordat er van de oceaan wat koudere lucht via de Britse eilanden en de Noordzee naar ons land gaat stromen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist, maar morgen op vele plaatsen opkla ringen met hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S uitlekken over een eventueel plan tot ge leidelijke hereniging van Duitsland. Voor zulk een plan verwacht men toch niet veel sympathie van Russische zijde. Een derge lijk plan, hoe verstandig ook, is daarom niet ontbloot van enige propagandistische aspecten. Het Westen moet echter verder gaan met zijn voorbereidingen inzake de situatie van Berlijn. De secretaris-geheraal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft er tijdens een persconferentie op gewezen, dat het Westen zich bij dit spel niet door de Russen in de kaart mocht laten kijken. Zou men laten doorschemeren, dat het Westen bepaalde concessies overweegt, dan zouden de Russen de indruk krijgen op die toegevingen te kunnen rekenen en dan zou Moskou zich aangemoedigd voe len nog meer te vragen. Vandaar, dat het van het hoogste belang is de onderhande lingspositie in besloten kring vast te stel len en niet in de NAVO-vergadering, al is die ook officieel geheim. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1