Unilever had bijzonder goed jaar; vermogen belangrijk toegenomen Hogere winst Kon. Papier anda. en het bolkmakmysterie Winstmarges in 1958 gestegen Fa. 6. ENGELENBERG Geleidelijke groei der automatic bevrijdt mens voor scheppend werk Banken korte tijd in moeilijkheden Wereldnieuws Kans op opklaringen Directie verheugd over Euromarkt De Weekstaat DONDERDAG 2 APRIL 1959 OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Omzet bij Verblifa geeft reden tot voldoening Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vooruitgang bij Proost en Brandt IR. OTTEN VAN PHILIPS Vromen Doetinchem boekte hogere exportcijfers Dividendvoorstellen Record spaaroverschot in eerste kwartaal 1959 2 Van onze financiële medewerker) De gunstige indruk, door de voorlopige cijfers der Unilever gewekt, is door het thans verschenen jaarverslag ten volle bevestigd. Weliswaar zijn de totale omzetten niet noemenswaardig gestegen van 18,3 miljard tot 18,4 miljard maar de financiële resultaten overtreffen die van 1957 belangrijk, doordat met name de winstmarges op wasmiddelen, veevoeder, margarine en spijsvetten hoger waren. Dat dit voor een groot deel aan het stijgend rendement van de investeringen der laatste jaren is te danken, mag wel als een belangrijke faktor worden beschouwd, omdat ze immers, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, ook voor volgende jaren zal gelden. Een hoger kapitaalsrendement is identiek met een verlaging van de kostprijzen en hierop zal in deze tijd het streven in toenemende mate gericht moeten zijn. Alleen de groep United Africa maakte een uitzondering, daar men hier met stijgende kosten had te kampen, al viel er de laatste maanden een verbetering te constateren. Zien we nu naar de cijfers, dan blijkt dat de geconsolideerde nettowinst van de En gelse en de Nederlandse vennootschap te zamen van 428,5 miljoen in 1957 tot 503,2 miljoen in 1958 is gestegen. Hiervan kwam aan de houders van de gewone aan delen en de „deferred" aandelen (een klein bedrag aan bijzondere aandelen, die enkele voordelen hebben) een bedrag van 464,8 miljoen toe (in 1957 390,1 miljoen), waar van voor het dividend ep de Britse in komstenbelasting 105 miljoen (in 1957 88 miljoen) nodig was, zodat 360 mil joen (in 1957 302 miljoen) in het bedrijf bleef, zijnde ongeveer 77 percent van de beschikbare winst. Hieruit blijkt wel de ruime marge op het uitgekeerde dividend, dat ditmaal 18,5 percent bedraagt tegen 15,5 percent over 1957. Zoals bekend, werd 614 percent uitgekeerd ter gelegenheid van de bonusuitkering van 25 percent. Vervolgens werd nog 3 percent als tweede interim betaald, en het slotdividend bedraagt 914 percent. Hoezeer de financiële positie van het concern in 1958 is versterkt, blijkt wel uit het feit dat behalve de 360 miljoen, welke van de winst werd ingehouden, uit afschrij vingen 244 miljoen vrijkwam, terwijl wegens inkrimping van de voorraden 224 miljoen minder nodig was. De beschikbare middelen vermeerderden derhalve met 828 miljoen, waarvan per saldo 472 mil joen voor investeringen in vaste activa werd gebruikt, zodat de liquide middelen met 356 miljoen zijn toegenomen. Dank zij de reserveringen is het totale eigen vermogen van het concern in 1958 van 5,3 miljard tot 5,6 miljard toege nomen, waaruit kan worden afgeleid dat de balanswaarde van de aandelen van de Nederlandse vennootschap ultimo 1958 422 bedraagt tegen 482 percent ultimo 1957. Dat het cijfer voor 1958 lager is, houdt verband met de vergroting van het gewone kapitaal door de uitkering van 25 percent bonus. Ware deze niet uitgekeerd, dan zou de balanswaarde van de gewone aandelen aandelen ultimo 1958 527,5 zijn geweest, een stijging derhalve van 45,5 percent. Stijgende rentabiliteit Een aanwijzing voor de stijgende renta biliteit van het bedrijf vindt men tenslotte Advertentie Doclstraat 59 Haarlem - Tel. 15252 VERFROLLERS De omzetten in de eerste drie maanden van het lopende jaar geven het bestuur van de n.v. De Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam reden tot voldoening. Zij zijn echter absoluut niet bepalend voor 't verdere verloop van 1959, aldus werd aan deelhouders medegedeeld in de jaarver gadering. Indien de fabriek te Doesburg voldoende werk aan kan trekken, zullen de zorgen van de laatste jaren voorbij zijn. Op het ogenblik is dit nog niet het geval. Er wordt geen werk geaccepteerd, dat geen behoorlijke winst laat. Het, Does- burgse bedrijf heeft een nieuw type ólie- kachel ontwikkeld, waarin voor het komende jaar een redelijke omzet wordt verwacht. Voor de maatschappij als geheél is het geen groot artikel, maar wel als aanvulling voor de fabriek te Doesburg, die in de ijzerverwerkende sector werk zaam is. De blikprijzen zijn op het ogen blik vrij stabiel en er is weinig verandering gekomen in de wijzigingen, die in 1958 plaats vonden. Gevraagd of de naar een aandeelhou der zei ter beurze circulerende geruch ten over een fusie met Thomassen en Drijver waarheid bevatten, werd geant woord dat dit idee nog nooit bij het be stuur is opgekomen en dat aangenomen wordt dat dit ook bij Thomassen en Drij ver niet het geval is geweest. De commerciële basis, waarop afge schreven wordt, overtreft verre de fiscale basis. Getracht wordt de vervangings waarde te benaderen. Sinds 1953 is be hoorlijk afgeschreven: belangrijk meer dan geïnvesteerd is. Met de reserve voor dubieuze debiteuren ad 500.000 is een grote veiligheidsmarge genomen. Een groot gedeelte van dit bedrag kan als een vrije reserve worden beschouwd. Ook onder de voorraden bevinden zich grote stille reserves. Sumatraanse olie Dr. Ibnu Sutowo, directeur van de Nationale Indonesische Olie-onderneming Persusajaan Min sk Nasional (Permina) heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat de onderneming aanbie dingen heeft ontvangen uit Japan, de Verenigde Staten en West-Duitsland voor de bouw van een raffinaderij, benzine-installatles en havenaanleg voor de olievelden in Noord-Sumatra, waarmede een bedrag van ongeveer 15 miljoen dollar zal zijn gemoeid. in de winst in verhouding tot het geïnves teerde kapitaal. In 1950 was deze niet meer dan 5,5 percent en in 1957 8,2 percent, in 1958 kon ze tot 9 percent toenemen, een percentage, dat slechts in 1956 werd over troffen. Ook in percenten van de omzet is de winst vooruitgegaan, gelijk reeds is op gemerkt. In 1958 was dit percentage 2,7 tegen 2,4 in 1957 en 2.9 in 1956. De Unilever heeft als bekend haar Noorse Advertentie r* ft rwroTC loodgieters- r3. fl.. EVERTS bedrijf Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES belangen, welke onbevredigende resultaten opleverden, afgestoten. De hierop verkre gen winst zal over enkele jaren worden uitgesmeerd. Vermeldenswaard is nog dat de directie van de Unilever zich over de totstandkoming van de Euromarkt ver heugt. Zij acht haar bevordelijk aan een stijging van de levensstandaard in de deel nemende landen. Ook een samenwerking met het Britse Gemenebest zal door de Unilever als een voordeel worden be schouwd, omdat daardoor de mogelijkheden tot voorziening in de behoeften aan grond en hulpstoffen zullen worden verruimd. Het afgelopen boekjaar is voor Proost en Brandt, vooral in de zomermaanden, moeilijk geweest. Later trad een verbe tering in, aldus de voorzitter van Proost en Brandt n.v. in de jaarvergadering. De directie heeft goede hoop voor de toe komst. De globale resultaten van het nieu we boekjaar geven, voorzichtig uitgedrukt een vooruitgang te zien ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. Het bedrijf in Brussel is te ver gelijken met dat in Amsterdam. De pa pierhandel in België heeft goede mogelijk heden, echter alleen, wanneer het bedrijf breed genoeg kan worden opgezet. Daar toe zoekt de directie naar de juiste weg, waarbij de investeringen een punt van overweging zijn. Herbenoemd werd tot commissaris de heer B. F. Enschedé. Aan de heer Frans Proost (directeur) werd op diens verzoek eervol ontslag verleend. Benoeming van een nieuwe directeur binnen afzienbare tijd ligt niet in het voornemen. HOEWEL DE VOLLE BEZETTING op sommige ogenblikken in gevaar dreigde te komen is de directie van de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek n.v. te Maas tricht er, blijkens het jaarverslag over 1958, in geslaagd de produktiecapaciteit het gehele jaar vol te bezetten en de verhoogde produktie af te zetten. De huidige markt situatie is iets vriendelijker en vertrouwd wordt ook dit jaar op volle capaciteit te kunnen werken. Het exploitatiesaldo heeft 11.761.048 bedragen 10.587.254). Na delig saldo diverse baten bedroeg 35.187 (v.j. voordelig saldo 71.644). Na af schrijvingen ad 4.552.471 4.558.481), algemene kosten 2.154.276 1.928.666), interest 291.993 287.722) en voorziening voor belastingen en bijzondere doeleinden ad 2.060.600 1.273.000) bedraagt het saldo winst 2.666.522 2.611.029). Na een toevoeging van 599.939 aan de algemene reserve, waardoor deze op 5.600.000 wordt gebracht, wordt, zoals bekend, voorgesteld een dividend van 12 percent (onv.). Het kapitaal bleef 15 miljoen. Gezien de omvang van de investeringen heeft de raad van bestuur overeenkomstig de statuten bevolen over te gaan tot de uitgifte van 3.750.000 nieuwe aandelen, ten volle gerechtigd tot het dividend over 1959 en volgende boekjaren, tot de koers van 130 percent, met recht van voorkeur voor bestaande aandeelhouders in de ver- In de vandaag in Eindhoven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders heeft de president van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken, ir. P. F. S. Otten, ge sproken over de automatie in het produktieproces en bij het leveren van diensten. Hij noemde de automatie een met sterke emoties geladen begrip. De heer Otten zette uiteen, dat de toepassing van de automatie tweeërlei invloed heeft op de produktie. In directe zin zal door de invoering daar waar deze economisch verantwoord is een verbetering van het produkt of een verlaging van de prijs optreden en een verdere stijging van de produktiviteit mogelijk worden. Wellicht nog belangrijker echter is zijns inziens het indirecte voordeel, namelijk dat de begaafdsten onder ons de resultaten van hun denken een veel grotere en snellere verbreiding kunnen geven dan thans het geval is. Hij achtte de verwachting gewettigd dat de ontwikkeling van de automatie geleidelijk zaT ^ïjm^éTzuïïen zicfi gévallen Voordoëri. dié gëfalM'Iaöfe met relatief grote investeringen, wa,arbij het risico van het ondernemen geaccentueerd 'zal optreden. In het algemeen voorziet de heer Otten een voortgaan van de huidige tendentie dat de behoefte der onderneming aan ka pitaalgoederen zal toenemen, „al is ge bleken dat deze per eenheid produkt een zekere neiging tot dalen vertoont". Het grote belang dat de onderneming heeft bij interne financiering en bjj een gunstig klimaat op de vermogensmarkt om risico dragend vermogen aan te kunnen trekken een belang dat ir. Otten reeds ver scheidene malen naar voren heeft gebracht wordt door de verwachte invoering van de automatie versterkt. Dat de overheid in haar fiscaal beleid begrip heeft getoond voor dit facet van het ondernersrisico, vond hü verheugend. De automatie kan de mensheid iets goeds brengen. Na de vervanging van spier arbeid door machines kondigt zich nu im mers een nieuw middel aan, dat de rou- tine-denkarbeid kan vei-richten en de mens dus vrij kan maken voor scheppend werk. De desbetreffende (elektronische) apparatuur zal in ontwerp, vervaardiging, bediening en onderhoud vragen om des kundig personeel van grote vakbekwaam heid. Hoezeer men weet uit een historische parallel dat ook de automatie zal bij dragen tot verhoging van de welvaart, doorwerkend in alle kringen van de samenleving, toch mag men aldus ir. Otten de ogen niet sluiten voor het lot dat de enkeling kan treffen, omdat hij het slachtoffer kan worden van in bepaalde sectoren optredende wrijvingswerkloos heid. Hier ligt dan ook een grote verant woordelijkheid voor overheid, werkgevers en -nemers om deze ongewenste gevolgen zoveel mogelijk te voorkomen. Niet ongerust Wat de administratieve sectoren betreft, moet men zich naar de overtuiging van de heer Otten niet ongerust maken. De verwachting is namelijk gewettigd en al door de praktijk bevestigd, zei hij, dat met de invoering van de nieuwe middelen in de behoefte aan meer en beter gegroe peerde gegevens kan worden tegemoet ge komen. „Men kan de automatie dus in deze sector veeleer begroeten als een wel kome ontwikkeling, waardoor aan de steeds toenemende vraag naar administra tieve informatie, ten behoeve van de be drijfsvoering, zal kunnen worden voldaan, omdat het duurzame tekort aan personeel van de voor deze werkzaamheden be nodigde categorie geen belemmering meer kan vormen". Niet het gebied der masSafabrikage, maar juist dat van de enkel- en serie- fabrikage (met name het vervaardigen van gereedschappen of ingewikkelde onderdelen, die toepassing vinden in de massafabrikage of bestemd zijn voor ge compliceerde werktuigen) komt aldus de heer Otten allereerst bij Philips in aanmerking voor automatie. Voor Philips zijn er verder steeds grotere afzetmogelijk heden voor onderdelen en produkten. Zo vinden de bouwelementen een snel groeiende afzet bij de fabi-ikanten van elektronische rekenmachines en andere systeemdelen. Daarnaast levert men bij dragen in de ontwikkeling door het fabri ceren van volgens het automatie-principe werkende, systemen voor communicatie en verkeersregeling en meet- en regelinrich- fingen voor industriële processen. Ir. Otten besloot zijn jaarrede met te onderstrepen, dat het belangrijkste facet van de auto matie voor de onderneming op dit ogen blik echter nog wordt gevormd door haar betekenis voor het leidinggevende element in het concern. Zo maakt de snelheid waar mee de automatie relevante gegevens ver werkt. rubriceert en in onderling verband brengt, het nemen van snelle en doeltref fende beslissingen mogelijk. houding van een nieuw aandeel op vier oude aandelen van dezelfde nominale waarde, waarmee het geplaatste kapitaal op 18.750.000 wordt gebracht. In gebouwen, machines, installaties en inventarissen werd een bedrag van 3.686.733 geïnvesteerd. De boekwaarde bedraagt 26.747.181, terwijl de activa ver zekerd zijn voor rond 70 miljoen. De netto produktie bedroeg 45.600 ton (v.j. 44.600 ton). Onder druk der toeneming van de invoer van papier werden de prij zen in het binnenland met ongeveer 5 per cent verlaagd. Dit jaar heeft de n.v. weder om 47 percent van de produktie geëxpor teerd en wel voornamelijk naar de landen van de Europese Economische Gemeen schap. De verwezenlijking van deze ge meenschap wordt met vertrouwen tege moet gezien. Een totstandkoming van de vrijhandelszone betekent daarentegen een gevaar voor de gehele papierindustrie die, aldus de directie, in sterke mate afhanke lijk is van de grondstoffen van landen buiten de E.E.G. Terwijl enerzijds een stijging van de lonen en sociale lasten plaatsvond, kon anderzijds een daling van de prijzen van grondstoffen, waaronder ook kolen, worden geconstateerd. De kostprijs werd gunstig beïnvloed door besparingen, resulterende uit de in de afgelopen jaren gemaakte in vesteringen. Het aantal werknemers is ook di,t jaar iets gestegen. Na de uitvoerige dividendaankohdiging op 10 maart is thans het verslag over 1958 van Vromen en Papierfabriek Doetinchem n.v. verschenen. Zoals bekend, stelt de maatschappij de volgende dividenden voor: 12 percent (v.j. 10 percent, naar keuze in contanten of in 6 percent 15-jari- ge obligaties a pari) op de gewone aan delen en 11 percent (9 percent, naar keu ze in contanten of in 6 percent 15-jarige obligaties pari) op de prioriteitsaande len. Van deze uitkeringen zal 5 percent naar keuze in contanten of in gewone aan delen van 1000 a pari betaalbaar worden gesteld. De verkopen, zowel gerekend naar de waarde als naar de hoeveelheid, hebben wederom een stijging van 5 percent ten opzichte van 1957 getoond. Voor een deel was dit te danken aan de derde papier machine, die thans voor de eerste maal gedurende een vol boekjaar in bedrijf is geweest. Ook thans loopt deze machine nog niet op haar maximale capaciteit, maar bij voldoende vraag hoopt men in de loop van 1959 de maximumcapaciteit te bereiken. Een niet onbelangrijke stij ging gaf de export van alle door het be drijf vervaardigde produkten te zien. Ge ëxporteerd werd naar een vijftigtal lan den. Voor 1959 staan evenwel niet onbe langrijke Investeringen op het program ma. Bij de dochterondernemingen heeft de n.v. Edelpapier, die gegomde papieren vervaardigt, ook in 1958 gunstig gewerkt. De n.v. Nederlandse Pillo-Pak Maat schappij te Eerbeek heeft gunstiger re sultaten bereikt dan in voorgaande jaren. Bij de North of Ireland Paper Mill Cy. Ltd. in Larne (Noord-Ierland) werd aan het begin van 1958 met de produktie be gonnen. De gang van zaken was zeer be vredigend. Alle afdelingen zijn behoorlijk van or ders voorzien. De directie vertrouwt dat ook 1959 goede resultaten te zien zal geven. 57. Nu zelfs de verdediger niets goeds over Pat en Panda wist te zeggen, zag het er heel lelijk voor hen uit. „Hier moet ge straft worden", zei de rechter, „streng ge straft! De beklaagden verdienen het, want ze zijn heel slecht. Ik heb geen enkel teken van berouw bij hen kunnen ontdekken. Ze hebben zelfs geen medelijden met de arme professor, die ze hebben ontvoerd". „Dat hebben we niet gedaan!", riep Panda. „Stilte!", riep de rechter, „Professor Kal- ker is verdwenen en dat is jullie werk! Dat gesol met geleerden moet nu maar eens uit zijn, anders houden we geen professor meer over! Ik veroordeel jullie dus tot „Een ogenblikje!", riep plotseling een be kende stem, „mag ik even iets in het mid den brengen?" Allen keerden zich om en... daar zagen ze professor Kalker staan, die juist was binnengekomen. „Ik las van morgen in de krant, dat ik vermist was", vervolgde de geleerde. „Dat bericht ver. bijsterde me een weinig, want ik was me er niet van bewust, dat ik weg was. Ik heb mezelve nog niet gemist!" De weekstaat per 31 maart bestrijkt slechts een periode van vier werkdagen. Ingrijpende veranderingen vallen er niet op af te lezen, maar wel valt te constate ren dat deze verkorte balans de kenmer ken draagt van de grote opvragingen die voor de paasdagen zijn verricht. Op de eerste werkdag na Pasen is blijkbaar een deel van die opvragingen al teruggevloeid. Een en ander komt tot uitdrukking in de uitzetting van de circulatie met 164 mil joen. Dit bedrag valt mee, want in kringen van de geldmarkt had men op een grotere uit zetting gerekend. De gang van zaken heeft kennelijk de banken even voor moei lijkheden geplaatst, want zij waren ge noodzaakt om voor 30 miljoen aan dure voorschotten op te nemen. Dit zijn de meest in het oog springende elementen van deze verkorte balans, die voorts aan toont dat de goudvoorraad volkomen on veranderd is gebleven en dat de converti ble deviezen met 9 miljoen zijn ver minderd. In de totale goud- en deviezen voorraad is echter weinig verandering ge komen, want deze is slechts verminderd met 1,5 miljoen. Het gecombineerde be drag komt nu uit op 5308 miljoen. De cir culatie laat een stand zien van 4323 mil joen. Volgende week zullen stellig weer bil jetten zijn teruggevloeid. Er is voor een bedrag van 56 miljoen naar de staat gegaan, zodat het saldo van de schatkist is opgelopen tot 791 miljoen. Voor 30 miljoen aan schatkistbiljetten is bij de agent van het ministerie afgenomen. Met een saldo van 558 miljoen liggen de ban ken iets beneden het vereiste gemiddel de. Zij zagen hun saldo verminderen met 193 miljoen. De taxatie van het ver plichte gemiddelde is 600 miljoen. Aan genomen mag worden dat gisteren reeds het saldo van de banken met 50 miljoen is gestegen. De geldmarkt is gisteren betrekkelijk ruim geweest. Vandaar ook dat het op vragen van de voorschotten door de ban ken enige verwondering heeft gewekt. Daggeld bleef onveranderd IV2 percent. In de vergadering van directie en com missarissen van de n.v. Kon. Nederland sche Grofsmederij is besloten aandeelhou ders voor te stellen een onveranderd divi dend van 8 percent over 1958 uit te keren. De raad van commissarissen der n.v. Mij. Laan van Meerdervoort-Maatschap- pij tot exploitatie van onroerende goede ren, heeft besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len het dividend over het boekjaar 1958 te bepalen op 15 percent (onveranderd). De huuropbrengst over 1958 van de n.v. Maatschappij tot exploitatie van Onroe rend Goed „Domus" te Rotterdam heeft 306.153 bedragen (v.j. 261.259). Het voordelig saldo exploitatierekening be droeg 241.304 ƒ199.312). Uit interest werd 16 verworven 876). Na aftrek van interest en kosten hypotheken, salaris sen, afschrijvingen en reserveringen voor belastingen en bijzondere doeleinden res teert een voordelig saldo van 46.147 (f 44.333). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 6 percent. In de vergadering van commissarissen van de n.v. Hotel Polen te Amsterdam is besloten aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 9 percent (v.j. 8 percent) uit te keren. Commissarissen van Jean Heybroek n.v. te Bilthoven hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boekjaar 1957/58 een dividend uit te keren van 9 per cent (v.j. 11 percent). Nutsspaarbank Haarlem Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in maart ingelegd f 3.195.876 en terugbe taald f 2.532.352, zodat het spaarover schot f 663.524 bedraagt. In het eerste kwartaal 1959 werd ingelegd f 10.612.000 en terugbetaald f 7.768.000, waardoor het spaaroverschot f 2.844.000 bedraagt. Dit is een nieuw record. Het totaal inleggerstegoed per ultimo maart bedraagt f 57.139.648. In maart meldden zich 742 nieuwe spaarders aan. waardoor het totaal fiantal steeg tót 91.243. Netjes. De rooms katholieke volkspartij en de socialistische partij in Oostenrijk zijn overeengekomen zich in de cam pagne voor de aanstaande parlements verkiezingen van persoonlijke aanvallen op eikaars kandidaten en het belem meren van eikaars campagne te zullen onthouden evenals van het veront reinigen der straten met olieverf en teer. Kinderverlamming. Vroeger dan andere jaren doet zich thans reeds in enkele streken van Oostenrijk kinderverlam ming van nogal kwaadaardig karakter voor, merendeels in het gebied van Wenen. Prinses Grace. De Amerikaanse chirurg dr. Lehman heeft te Lausanne ver klaard dat prinses Grace Patricia van Monaco een blindedarmontsteking heeft. Dr. Lehman weigerde te zeggen wan neer de prinses geopereerd zal worden. Gevaarlijk. In Bandung hebben de auto riteiten een tweedaagse campagne te gen de hoela hoepel gehouden. De lei ding ervan lag in handen van de kinder politie, die de steun kreeg van het co mité tegen zedenmisdrijven. Deze eer ste actie heeft een oogst van meer dan 7500 hoepels opgeleverd. Afgekeurd. Ongeveer zestig priesterstu denten van het rooms-katholiek semi narie in Boedapest zouden zijn heenge zonden omdat zij zich solidair zouden hebben verklaard met veertien studèn- ten die eerder dit jaar het seminarie moesten verlaten omdat hun gedrag „in strijd was met het nieuwe leven van de kerk en vijandig was aan haar denk beelden". Verzinsel. Een woordvoerder van de Russische ambassade te Oost-Berlijn heeft het bericht van het Westberlijn- se blad „B.Z." tegengesproken, als zou den sinds zondag zeven Russische of ficieren zijn gedeserteerd. Het bericht werd een verzinsel genoemd. Grensincident. Volgens het Russische persagentschap „Tass" is maandag een Albanese soldaat gedood en zijn ver scheidene militairen ernstig gewond toen vijftien Griekse soldaten de grens overgingen en uit een hinderlaag een aanval deden. De Albanese regering heeft via de secretaris-generaal van de UNO een protestnota aan de Griekse regering gezonden. Exit. De voorzitter van de Amerikaanse Republikeinse partij, Meade Alcorn, heeft meegedeeld, dat hij om persoon lijke redenen ontslag heeft genomen. In een brief aan president Eisenhower had hij geschreven dat hij zich weer wilde wijden aan zijn advocatenkantoor. Opgeschort. Ongeveer 160.000 Japanse mijnwerkers die voor tien dagen het werk hadden neergelegd om aan loon eisen kracht bij te zetten, hebben hun actie tijdelijk gestaakt, nadat zij een be middelingsvoorstel hadden aanvaard. Zij hebben hun werkgevers tot vrijdag de tijd gegeven om hetzelfde te doen. Wervelstorm. Ten gevolge van enige klei ne wervelstormen, die dinsdag over de Amerikaanse staten Texas en Oklahoma trokken, zijn zeven mensen om het le ven gekomen en zestig gewond. Er is veel schade aangericht. Uitgewezen. Het Mexicaanse ministerie van' Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat twee Russische diplomaten zijn uitgewezen. Ze zijn er van be schuldigd betrokken te zijn geweest bij de spoorwegstakingen van de vorige week. Bezoek. Ali Hoessein Sjaragogloe, minis ter van het keizerlijke hof van Per- zië, die enkele dagen geleden in Rome is aangekomen, is weer naar Teheran vertrokken. Tijdens zijn verblijf in Ro me heeft hij een onderhoud met prin ses Soraja, de vroegere echtgenote van de Sjah, gehad. Soraja zou van plan zijn nog een half jaar in Rome te blijven. Amnestie. De Italiaanse regering heeft besloten amnestie te verlenen voor po litieke misdaden van fascisten en anti fascisten die in de periode tussen de wapenstilstand, 8 september 1943 en het uitroepen van de republiek, 18 juni 1946 zijn begaan. Van de zevenhonderddui zend personen die bij de amnestie van 1953 werden vrijgelaten zat de helft acht maanden later weer in de gevangenis of werd gezocht. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en... zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. MAISON OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 18462 Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl voch tige lucht van oceanische oorsprong in de afgelopen nacht ook tot het zuidoosten van ons land doordrong, ontwikkelde zich boven de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk, dat nu over de Noordzc naar het oosten trekt Onder invloed hier van stroomde met zwakke noordoostelij ke winden iets drogere lucht het noorden van het land binnen. Een storing die gisteren bij de Azoren lag, trekt langs Ierland en Schotland naar het noordoosten. Onder invloed hiervan wordt de wind in ons land zuidelijk, waar door de kans op opklaringen groter wordt en de temperaturen gaan stijgen. Het front van de storing kan ons land morgen niet bereiken, zodat droog wuér kan wor den verwacht. WEERR A PPORTEN Temperaturen ouiten u en binnenland heden- c 3 J morgen 7 uur Neerslag: gg laatste 24 uur SS Vrijdag 3 april Zon op 6.13 uur, onder 19.15 uur. Maan op 4.08 uur, onder 14.29 uur. Maanstanden 8 april 18 april 23 april 29 april 4.29 uur 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 2 april Hoog water 11.13 en uur. Laag water 6.09 en 19.11 uur. Vrydag 3 april Hoog water 0.05 en 12.44 uur. Laag water 7.46 en 20.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. ono 6 Ypenburg mist no 9 Vlissingen dichte mist windst. 8 Eelde geheel bew. ono 5 Twente motregen nnó 9 De Bilt mist nno 9 Eindhoven geheel bew. wzw 10 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 9 Helsinki motregen zzw 3 Stockholm onbewolkt nw 3 Oslo onbewolkl windst. 0 Kopenhagen onbewolkt w 3 Aberdeen regen zzo 6 Londen mist w 8 Amsterdam motregen no 9 Brussel geheel bew. zzw 10 Luxemburg onbewolkt nno 5 Parijs zwaar bew. no 10 Bordeaux mist windst. 4 Grenoble onbewolkt windst. 3 Nice onbewolkt nw 10 Berlijn geheel bew. vvnw 9 Frankfort onbewolkt windst. 1 München mist windst. 1 Zürich onbewolkt windst. 0 Genève onbewolkt n 4 Locarno onbewolkt z 3 Wenen geheel bew. verand. 1 Innsbruck onbewolkt w -2 Rome licht bew. n 9 Ajaccio licht bew. windst. 11 Madrid onbewolkt nnw 6 Algiers zwaar bew. zw 9 2 0,2 0,1 0,3 1 0,1 0,1 0,1 2 2 9 1 0,1 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2