India betoont alle eer en hulp aan de Dalai Lama OPEL OPEL CITROEN HET WEER Nederlandse juridische acties tegen tabakshandel in Bremen MORRIS Mjfciïeï/öi'êiH/l Kabinetsformateur wil standpunten van fractievoorzitters zwart op wit Asiel openlijk aan Peking bericht Anti-Nederlandse gevoelens overheersen in de Duitse pers OPEN DAKEN A.J.Rotteveel's Verjaarsgesch enk Koningin Juliana Invullen belastingbiljetten VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL Het woord is aan Lentewarmte kwetsbaar door zeewind Kans op regen ƒ6475.- Automobielbedrijf Nederlandse hulp voor Madagascar Gebr. H. en F. KIMMAN Weer een geslaagde proef met Titan-raket KNAC-wegeninformatie dit weekeinde in dienst Nederlands protest tegen olierestricties in V.S. Onrust in Zuid-China? v. LENT's Autobedrijven 73e JAARGANG No 224 ZATERDAG 4 APRIL 1959 304e JAARGANG No 72 Grote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 15295 T Y J T"N 11 1 Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie. Administratie. gng g 0 11 ✓W k\ I /V Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I B f J f J [IM T 1 S I J Cl li C J I Ij Cl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7 65. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X X JLW11 1Ü J-^ VA V-I XA X VA VI f, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 et Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster «vvmr, - Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom eu A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Bonn) TE BREMEN zijn donderdag en gisteren door de Deli Mij. en Senembah de eerste juridische stappen ondernomen tegen de Deutsch-Indonesische Gesellschaft M.B.H., die is opgericht door enige Bremer firma's en een Indonesische staatshandelmaat- schappij. Deze Deutsch-Indonesische Gesellschaft heeft het plan in mei de eerste Indonesische tabak op een veiling te Bremen te brengen. De Nederlandse juridische stappen gaan in eerste instantie om tabak ter waarde van 4,5 miljoen gulden, die afkomstig is van plantages, die vroeger in het bezit waren van Nederlandse maat schappijen, maar onder de Indonesische nationalisatie-wetten vallen, hoewel er nooit een cent schadevergoeding voor is gegeven of in redelijk uitzicht is gesteld. Aan een Bremer rechtbank is verzocht op deze grote partij voorlopig beslag te leggen. Op 13 april komt de betreffende rechtzaak officieel voor. Men verwacht dat daarna, ongeacht de uitspraak in het kort geding, de langdurige gerechtelijke weg bewandeld zal moeten worden voordat definitief besloten zal kunnen worden, wie gelijk heeft. Anonymus: Knappe mensen danken hun reputatie aan het bestaan van domme mensen. Lang niet alle te goeder naam en faam bekend staande en over uitstekende rela ties in Nederland beschikkende Bremer importfirma's van tabak en andere tropi sche produkten, hebben zich aangesloten bij de Deutsch-Indonesische Gesellschaft. In kringen van deze merendeels oudere firma's kan men vernemen, dat bepaalde Bremer zakenlieden zich in feite hebben laten spannen voor het Indonesische wa gentje. Van Indonesische zijde heeft men alles op haren en snaren gezet om juist in West-Duitsland voet aan de grond te krij gen, zowel om financiële als om economi sche redenen. Men zag evenwel geen kans om oude, geroutineerde firma's aan zich (Van onze weerkundige medewerker) Niet zelden komen er in april al warme dagen voor. Gisteren was dit al het geval, al kwam het kwik weinig hoger dan 16 C. Soms worden er ook dicht bij de kust in april al temperaturen van 20 C. gemeten. De vroegste officiële zomerse dag (warmer dan 25 C.) kwam in De Bilt op 12 april 1869 voor. Toch zijn in het voorjaar hoge tempera turen in het kustgebied zeldzamer dan in Twente of Limburg. Zolang de lucht van land wordt aange voerd wil het kwik wel stijgen, maar een kleine windsprong naar zuidwest is al vol doende om veel koudere lucht van zee te doen binnenstromen. Momenteel heeft het zeewater voor onze- kust een temperatuur van 7 C. De lucht, die zich daarboven be vindt, is maar weinig warmer. Gistermiddag was het bij zonnig weer in onze omgeving al 15 a 16 C. tegen slechts 7 C. in Zeeland, waar een hardnekkige zeemist bleef hangen. De luchtdrukverdeling is ook dit week einde gunstig voor binnenstromende koele zeelucht. Het verschil in temperatuur kan daarbij aanzienlijk zijn. Vooral in het voorjaar drijven er dikwijls mistbanken het kustgebied binnen en kan het in een ommezien kouder worden. Daardoor is de lentewarmte in ons kustgebied altijd zeer kwetsbaar. Verwachting tot morgenavond» In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Morgen overdag opkla ringen maar later in het westen en noorden van het land toe nemende bewolking met kans op enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ, te binden, omdat deze die alle beschik ken over uitstekende relaties met Amster dam weigerden om de vérgaande Indo nesische eisen te accepteren. Een van die eisen betrof het verbod voor de Bremer tabaksimporteurs om Ne derlands veilingpersoneel te engageren. En juist de eisen betreffende de technische kant van het vraagstuk hebben de firma's, die wèl met de Indonesiërs in zee zijn gegaan, zonder meer geslikt. Het valt nog te bezien, zo kan men te Bremen vernemen, of begin mei de eerste tabaksveiling wel kan doorgaan. Men moge van de Bremer Lagerhaus Gesellschaft, de veemmaat schappij, alle medewerking hebben gekre gen inzake inrichting van bureaus en der gelijke, maar vraagstukken als de regel matige tabaksaanvoer, de juiste voorsor tering, het op ervaring berustende trekken van proeven en dergelijke, worden niet in een handomdraai opgelost. De bewering dat er te Bremen een lange traditie op het stuk van de tabakshandel zou bestaan, en dat er handelsfirma's zijn met ervaren perso neel, houdt geen steek. In vele Duitse perscommentaren blijkt een mening overheersend, die getuigt van een soort leedvermaak over en van een bepaald ressentiment tegen ons land. Een der laatste „publiciteitstroeven" is die van de Süddeutsche Zeitung te Miinchen. die dezer dagen beweerde, dat ook wanneer Nederlandse firma's niet naar Bremen wil len komen, de Bremer tabaksmarkt niet in gevaar behoeft te komen, omdat de Indone sische tabak van oudsher, behalve in Ne derland, toch in overwegende mate in België, Duitsland. Zwitserland en Dene marken zou worden verwerkt. Het gemis aan objectiviteit ten opzichte van ons land, dat men in de Westduitse pers over deze bijna reeds tot een Duits-Nederlandse kwestie gegroeide aangelegenheid kan lezen, is des te ontstellender, omdat uit al de aan dit probleem gewijde artikelen het Indonesische standpunt spreekt, alsof Dja karta zélf aan het woord was. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Lange Hcrenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 ITALIAANSE SPORTTRUIEN Advertentie Reeds leverbaar vanaf Dr. D. Bakkerlaan 1216, Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501 tien bucnjvuoo van de omgeving van Tananarive, de hoofdstad van Mada gascar, het grote eiland in de Stille Oceaan, dat door een hevige waters nood is geteisterd. Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt heeft de Nederlandse regering een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar ge steld ter leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnood op Mada gascar. Het comité te Parijs, dat een hulp actie voor deze slachtoffers heeft ingezet is van dit besluit op de hoogte gebracht. De Waalse Gemeenten in Nederland gaan een hulpactie beginnen ter onder steuning van die in Frankrijk ten behoeve van het zwaar door wervelstormen en overstromingen geteisterde Madagascar. De ramp dreigt dezelfde omvang aan te nemen als de stormvloed in Nederland in 1953, toen uit de verste hoeken van de wereld de hulp toestroomde. Omdat er ongetwijfeld ook vele Neder landers zijn, die zich het lot van de zwaar getroffen bevolking van Madagascar aan trekken, zij hier vast het gironummer ver meld waarop giften kunnen worden over gemaakt: 356346 ten name van de Com mission Wallonne in Rotterdam. In mei zal de Waalse predikant te Am sterdam. pasteur Marc Jospin, in Haarlem een lezing komen houden, waarvan de baten eveneens aan de hulpverlening ten goede zullen komen. Advertentie Haarlem Telefoon 13850 KAAP CANAVERAL (Reuter/AFP) Van de Amerikaanse basis te Kaap Cana veral in Florida is vrijdag een proefmodel van de intercontinentale „Titan"-raket gelanceerd, waarvan alleen de eerste trap brandstof bevatte. Verwacht werd dat de raket na een vlucht van twee minuten ongeveer 500 km verder in de Atlantische Oceaan terecht zou komen. Twee vorige proeven waren gelukt en deze proef werd later zelfs een „volmaakt succes" genoemd. De eerste fase van prof. De Quay om een kabinet te vormen is thans afge lopen. Hy heeft met de voorzitters van vijf grote fracties uit de Tweede Kamer de politieke situatie en enkele belang rijke punten van het komende regerings beleid besproken. Op grond van deze besprekingen zal de formateur thans overgaan tot het formuleren van punten voor het regeringsbeleid, met name ver schillende punten, waarover meningsver schillen bestaan. Ilij is voornemens deze formulering toe te zenden aan de vijf frac tievoorzitters met het verzoek hem bin nen zo kort mogelijke tijd hun persoon lijke zienswijze omtrent de algemene lijn te doen toekomen. Van het antwoord zal afhangen of en, zo ja, in welke constellatie, het mogelijk zal zijn om te komen tot het vormen van een kabinet. De formateur zou deze pun ten van het regeringsbeleid reeds heden of maandag aan de fractievoorzitters toe zenden. Op deze manier krijgt de formateur „zwart op wit" waarom de fractievoorzit ters al of niet met een bepaald punt van het toekomstige regeringsbeleid akkooi'd kunnen gaan. Met nadruk heeft de formateur de per soonlijke mening gevraagd van de frac tievoorzitters. Zij kunnen hun fracties wel raadplegen, maar de formateur wenst him eigen zienswijze te vernemen. Zoals bekend is wenst de P.v.d.A. al leen aan een kabinet deel te nemen in- NEW DELHI (UPI) De regering van India heeft verstrekkende veiligheids maatregelen getroffen ten behoeve van de Dalai Lama en diens gevolg van fami lieleden en ministers. Een officier van het leger, die door premier Nehroe persoon lijk ingelicht is, heeft zich naar de Dalai Lama begeven en zal als leider van diens escorte optreden. Men verwacht, dat de 23-jarige leider van het twee miljoen in woners tellende Tibet over ongeveer twee weken een station van de Tejpur-spoor- weg zal bereiken, namelijk Balipara in As sam. Vandaar gaat het dan naar Tejpur, waar hem een door de regering beschik baar gesteld vliegtuig wacht. Waarheen de Dalai Lama, zijn moeder, zijn zuster en enkele van zijn ministers dan heen zullen gaan is niet bekend, maar waar schijnlijk zal hij voorlopig nog niet naar New Delhi komen. De regering van India is zeer onaange naam getroffen door het feit, dat radio- Peking als eerste kon meedelen, dat de Dalai Lama in India was aangekomen. Dit feit had geheim moeten blijven en pre mier Nehroe heeft persoonlijk een onder zoek gelast naar het lek, waardoor dit nieuws naar Peking ontsnapte. Toen ra dio Peking woensdagavond zijn toen nog door New Delhi tegengesproken bericht lanceerde, wisten alleen premier Nehroe en enkele hoge ambtenaren, dat de Dalai Lama inderdaad in India was. Open kaart De Indische regering heeft communis tisch China er officieel van op de hoogte gesteld, dat zij de Dalai Lama asiel heeft verleend. Het Indische ministerie van buitenlandse zaken deed deze medede ling toekomen aan de Chinese gezant in New Delhi, met een copie van de door pre mier Nehroe in het parlement afgelegde verklaring. Op de vraag of het aan de Dalai Lama verleende asiel zou betekenen, dat hij als tijdelijk en geestelijk leider van Tibet zou blijven functioneren, antwoordde Neh roe: „Het is een gecompliceerde kwestie, die wij in beschouwing zullen nemen. Er is geen twijfel aan, dat hij met eerbied behandeld zal worden". Waarnemers in Londen zien het Indi sche besluit de Dalai Lama niet slechts asiel aan te bieden, maar zelfs eervol te ontvangen als een aanduiding van een wij ziging in Nehroe's coëxistentiepolitiek te genover Peking. Nehroe moet tot het in zicht gekomen zijn, aldus de waarnemers, dat men omwille van de coëxistentie niet zijn ogen mag sluiten voor de dingen, die direct aan de overkant van 's lands gren zen gebeuren. Bovendien kan het Indische besluit ge zien worden als een ontkenning van de tot dusver nog steeds volgehouden commu- nistisch-Chinese bewering, dat de Dalai Lama onder dwang door Tibetaanse op standelingen zou zijn meegevoerd. De vlucht (UPI) Volgens Tibetaanse politici, die zeggen in contact te hebben gestaan met het gevolg van de Dalai Lama, kreeg de ze reeds in het begin van maart de „god delijke ingeving", dat er moeilijkheden op til waren. Hij vertrok toen en was dus al lang uit het Potalapaleis verdwenen, toen in Lhasa massabetogingen en gevechten om zijn veiligheid gaande waren. Met de grootste moeite hebben de Chinezen zich een weg naar het Potalapaleis kunnen vechten, waaruit echter de Dalai Lama vertrokken bleek te zijn. Volgens de zegs lieden volgde deze met vier dagen voor sprong de gewone routes naar Noordoost- India, overal verwelkomd en bijgestaan door de bevolking, die bij de ondervra gingen door de Chinezen liever gekweld werden, dan dat zij een aanwijzing ver strekten. De Chinezen zijn volgens deze lezing wel op het spoor van de eminente vluchteling gekomen en hebben hem zelfs van betrekkelijk nabij kunnen volgen met vliegtuigen. Maar deze konden niet landen in het zeer woeste terrein. dien de partijen, die er in zijn vertegen woordigd, zich binden aan het regerings program. Dat kan alleen als de fracties zich erover uitspreken. Maar prof. De Quay wil niets te maken hebben met de fracties. Hij wil een persoonlijk antwoord van de fractievoorzitters. Vandaag of uiterlijk maandag zou de for mateur de nauwgezette formuleringen van een aantal omstreden punten van rege ringsbeleid aan de fractievoorzitters toe zenden. Met deze procedure is hij achter geraakt op zijn oorspronkelijke tijdsche ma, volgens hetwelk hij vandaag of maan dag reeds personen wilde polsen voor een ministerschap. Men vermoedt dat na het bezoek van mr. Burger (P.v.d.A.) de frac tieleider van de K.V.P., prof. Romme, die vervolgens een gesprek had met de for mateur, aan prof. De Quay heeft duidelijk gemaakt dat het toch wel gewenst zou zijn van de P.v.d.A. iets „zwart op wit" te hebben, teneinde de verantwoordelijk heid voor het ontstaan van het nieuwe ka binet vast te leggen. Mr. Burger zal waarschijnlijk in het gesprek met de formateur alle ruimte opengelaten hebben voor nader overleg en voor onderhandelingen om de brede ba sis te herstellen. Daarom heeft de forma teur alsnog een schriftelijk antwoord ver langd op scherper gestelde formuleringen. De kabinetsformatie duurt hierdoor enige dagen langer, want voor hun antwoord zullen de fractieleiders wel enige tijd wil len nemen. De Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Paul Mason, heeft nog andere be sognes dan alleen diplomatieke. Met zijn parmantig hondje passeert de am bassadeur de Hofvijver. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de oudste drie Prinsessen hebben vrij dag een skitocht gemaakt naar de Ventina, 3.500 meter boven de zee spiegel. Het gezelschap ging per lift naar boven, en daalde af via de Cime Blanche naar het tien kilometer van Cervinia gelegen Valtournanche. Het koninklijk gezin bezichtigde daar een atelier van houtsnijders. De Koningin ontving een kunstig uitgesneden „grolla", een houten kop, waaruit men bil feestelijk" geleocnhedeu wijn drinkt. Zoals ongetwijfeld zeer velen reeds bekend zal zijn, heeft zich een comité gevormd ter aanbieding van een ge zamenlijk verjaarsgeschenk aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag. Dit comité stelt zich ten doel een be drag bijeen te brengen en dit ter be schikking te stellen van de Koningin, opdat zij daaraan naar haar inzicht een bestemming kan geven voor een al gemeen doel. Daarnaast wil het comité als bewijs van onze warme aanhankelijkheid aan de Draagster van de Kroon een deel van de bijdrage., anwenden voor een meer persoonlijk geschenk. Voor zover deze nationale ovr^er, nog geen volledige bekendheid mocht heb ben gekregen, wekken wij alle ingezete nen, bedrijven en instellingen hierbij gaarne op daaraan op de breedst mo gelijke wijze gehoor te geven. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening nr. 640000, Amsterdam en bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij n.v. te Amsterdam, beide ten name van „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin". De Burgemeesters van BENNEBROEK BLOEMENDAAL HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT De KNAC-wegeninformatiedienst, die op 1 april zijn eerste winterperiode afsloot, zal op dagen waarop grote verkeersdrukte wordt verwacht of zich bijzondere om standigheden voordoen, in actie blijven. Zo ook dit weekeinde, omdat in de bollen streek grote aantallen bezoekers worden verwacht en verkeersomleidingen niet uitgesloten zijn. De dienst zal nauw samen werken met de rijkspolitie. De dienst zal slechts via één telefoonnummer, 63 50 70 in Den Haag, bereikbaar zijn. De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft vrij dagmiddag op het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken de deze week reeds door minister Luns aangekondigde nota overhandigd over de Amerikaanse beperkingen op de invoer van olie. Zoals reeds gemeld hebben de op 10 maart af gekondigde restricties niet alleen betrek king op stookolie, maar ook op eindpro- dukten. Voor de raffinaderijen op de Nederland se Antillen zullen de Amerikaanse maat regelen een vermindering van de olie-uit voer naar de V.S. met zestig percent be tekenen ofwel van vijftig miljoen dollar per jaar. Nederland acht deze maatregel in strijd met de geest van de G.A.T.T. NEW DELHI (Reuter en AFP) Vol gens niet bevestigde berichten in Peking zouden in Sinkiang, de Chinese grenspro vincie met Tibet, gewapende conflicten zijn uitgebroken. Ook in de provincie Sjinghai zouden zich ongeregeldheden voordoen. Diplomatieke kringen in Peking vestigden er de aandacht op. dat de laatste dagen reisbeperkingen voor deze beide provincies zijn afgekondigd. Advertentie Heemstede Telefoon 38810 Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred. Hendriklaan 30, Haarlem-Z., Tel. 34108 Advertentie 2 CV. vanaf 3.987.- (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.- ID-19 Luxeƒ10.250.- DS-19 ƒ13.250.- Hoofdagent voor Haarlem en omg. Korte Kleverlaan 30—40 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1