i luui id lid L/UUUIUU Formateur wacht op antwoord van de fractieleiders NAVO-landen zijn het in grote trekken eens HET WEER A rahische Liga: zoveel hoofdenzoveel volzinnen Willy Brandt naar Londen Vlucht naar Berlijn met opzet op grote hoogte Washington wijst protest van de Sovjet-Unie af „Atlantic" met beschadigde schroef in Amsterdams dok Oppasser in dierenpark door drie leeuwen aangevallen éae MORRIS 'êefbreifou êni// De Prins vliegt met de Boeing 707 naar de V.S. Veel wind Het woord is aan DE KABINETSFORMATIE Geen regeringsprogram Lachende Prinses Kring van Beeldhouwers stuurt motie aan B. en W. van Haarlem Sommigen sceptisch en anderen optimistisch naar de conferentietafel in Genève Bestelauto reed op colonne militairen in; sergeant om het leven gekomen 73e JAARGANG No 225 MAANDAG 6 APRIL 1959 304e JAARGANG No 73 Haarlems Dagblad Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 xa. TT. o r- i i ,,,7 (6 lijnen) Direcüe, Redacrie, Adminisriaüe. I I A I J Dam,ate N.V. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- fl M f I O fYl C I I M I Tf" 1 8 °P 'tT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Geen V.V.D.-„randfiguren" Het oorspronkelijke denkbeeld in „recht se" kringen dat er in een kabinet slechts plaats zou zijn voor „randfiguren" uit de V.V.D., heeft men reeds laten varen. Men beseft ,dat als er een kabinet moet komen zonder socialisten, waartegenover de P.v.d.A. dus in oppositie staat, alle minis ters in het landsbelang de besten moeten zijn die de formateur kan winnen. Er zullen dus eventueel ook krachtige figuren uit de V.V.D. in een kabinet komen. Daartegen over staat de verklaring van prof. Oud om trent de algemene lijn van het regerings beleid. De werkwijze van de formateur, het vragen van een schriftelijk antwoord om trent een aantal punten van het regerings beleid, brengt de P.v.d.A. in moeilijkheden. De P.v.d.A. wil de indruk wekken dat er, in tegenstelling tot andersluidende bewe ringen, met haar wel te praten valt. Uit het antwoord van de P.v.d.A. zal dat dan moe ten blijken. Plet antwoord zal zo tegemoet komend moeten zijn dat praten zin heeft. Maar als de P.v.d.A. hetgeen ondenkbaar is haar verkiezingsmanifest zou verloo chenen en tot offers bereid zou zijn, dan blijft nog een oelemmering voor deel neming van de P.v.d A. aan een kabinet het feit, dat prof. De Quay persoonlijk vol strekt geen binding wenst van de partijen aan het regeringsprogram, hetgeen de P.v.d.A. juist als ei| stelt. Politiek spel De P.v.d.A. speelt nog wel mee, maar in buitenspel-positie. Men vermoedt dat het vragen op schrift van de persoonlijke ziens wijze van de fractieleiders omtrent een aantal punten van het regeringsbeleid een vondst is geweest van prof. Romme, omdat het verzoek van de formateur alleen een verrassing is geweest voor mr. Burger, die het eerst met prof. De Quay had gesproken. BERLIJN (Reuter) De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal op 20 april een bezoek aan Groot-Brittannië brengen. Hij zal met premier Macmillan en de minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd, besprekingen voeren over Ber lijn en andere Duitse vraagstukken. BONN, (Reuter) De Verenigde Staten hebben het Russische bezwaar tegen het vliegen boven 3300 meter in de luchtcorri- dors naar en van Berlijn van de hand ge- gewezen. De Russen hebben gezegd dat het gevaar oplevert. In Washington is offi cieel verklaard, dat opzettelijk zo hoog ge vlogen is om te tonen dat het Westen de maximale vlieghoogte van 3300 meter, die de Russen in de drie corridors aangehou den willen zien, niet erkent. De Russische regering had de Ameri kaanse regering zaterdag in een nota ver weten, dat zij door de vlucht van een Amerikaans militair vliegtuig naar en van Berlijn op een hoogte van 25.000 voet, de overeenkomst betreffende het verkeer in de luchtcorridors had geschonden. Volgens de Russische nota had het Amerikaanse toestel op 27 maart met opzet zo hoog gevlogen, hoewel de Russische vertegen woordiger in het orgaan voor de veilig heid in de lucht boven Berlijn had laten weten, dat het niet hoger dan 10.000 voet mocht vliegen. Het optreden in deze kwes tie kan men volgens de Russen, slechts met moeite anders zien dan een poging om de sfeer voor de bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te bederven. Waarschuwing (UPI) De Russische regering heeft de Westelijke mogendheden gewaarschuwd tegen het vliegen op grote hoogten boven Oost-Duitsland, daar dit zou leiden tot verlies van mensenlevens, aldus meldt het Oostduitse persbureau. Dergelijke vluch ten, aldus de protestnota, kunnen tot bot singen met Russische vliegtuigen, verlies van mensenlevens en vernietiging van het vliegtuig leiden. De Russen stellen de Ver enigde Staten verantwoordelijk voor elk ongewenst gevolg van degelijke over tredingen. Het 14.138 ton metende Amerikaanse passagiersschip „Atlantic'' van de Ameri can Banner Lines Inc. te New York, dat, zoals wij reeds berichtten, vrijdagmiddag tussen de IJmuidense pieren tengevolge van een plotseling opkomende mist in moeilijkheden raakte, heeft toen bij hèt overvaren van een scheidingston zijn schroef beschadigd. Na een onderzoek door duikers vertrok het schip zondagmorgen uit Amsterdam. Op zee bemerkte men dat de schroef niet goed functioneerde en acht te het raadzaam terug te keren. Maandag morgen is het schip IJmuiden binnenge lopen. Het wordt in Amsterdam gedokt. De 27-jarige F. Verbrugge, die pas twee dagen in dienst was bij Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, is zater dagmiddag door drie leeuwen aangeval len. Hoewel de dieren hem nog niet ken den, begaf hij zich in een der leeuwen- kooien. Vrijwel direct werd hij door de drie daarin aanwezige leeuwen bespron gen. Zijn 23-jarige collega, R. Sitters die het publiek hoorde schreeuwen, stormde naar de leeuwenkooi en zag Verbrugge lig gen met de leeuwen bovenop hem. Sitters die ongewapend was, slaagde er in zijn onfortuinlijke collega te bevrijden, waar bij hij van een der leeuwen een gevoeli ge klap kreeg. Verbrugge werd, overdekt met wonden naar het ziekenhuis in Wa- geningen vervoerd. Hij was zeer ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Advertentie BARTEUÖRISSTR HAARLEM TEL 13439 SUèDE DAMESJASJES in kleuren Prins Bernhax-d zal zaterdag 11 april met de Boeing 707 van Pan American World Airways van Londen naar New York vliegen. Het straalverkeersvliegtuig van deze maatschappij vertrekt om 11 uur in de morgen van Londen en landt om 14.45 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Idlewild van New York. De Prins zal een kort bezoek aan de Verenigde Staten bren- en een deel van het wereldluchtvaartcon- gres, dat van 12 tot 19 april door de Ame rikaanse Air Force Association in Las Ve gas wordt gehouden, bijwonen. Er gaan deskundigen mee om Prins Bernhard op deze vlucht per straalvliegtuig over alle technische bijzonderheden in te lichten. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige en af en toe harde wind tussen west en noordwest. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'a Anonymus De man die medelijden krijgt, lijdt daardoor nog des te meer. De gezamenlijke strijdkrachten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie hebben de tiende verjaardag van de NAVO gevierd met een grote parade voor de Ameri kaanse opperbevelhebber, generaal Norstad. De wapenschouw, waaraan detache menten van negen NAVO-landen deelnamen, werd gehouden in Mainz. Deze foto werd gemaakt toen hel Nederlandse detachement op de Rheinpromenade voor Norstad defileerde. Het is het vijftiende bataljon stoottroepen te Grave, dat zijn vaandel trots ontplooit. Naast generaal Norstad onder anderen generaal Jean Valluy, de commandant Centraal-Europa van de luchtstrijdkrachten en generaal dr. Hans Speidel, opperbevelhebber der landstrijdkrachten in Centraal-Europa. Het Hildebrandmonument (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur heeft zaterdag aan de vijf fractieleiders de nauwkeurige formulering toegezonden van een aantal punten uit het regeringsbeleid, met het verzoek hem binnen zo kort mogelijke tijd hun persoonlijke zienswijze omtrent de algemene lijn te doen toekomen. Af gezien van de bedoeling daardoor zwart op-wit te krijgen wat de P.v.d.A. wil, leidt deze werkwijze er ook toe dat de rechtse partijen (K.V.P., A.R., C.H.U.) en de V.V.D. dichter tot elkaar komen, omdat er op deze manier voor de rechtse partijen meer zekerheid ontstaat omtrent het standpunt van de V.V.D. Vooral in de C.H.U. bestond er nogal bezwaar tegen samenwerking met de V.V.D. indien deze partij, volgens de principes van prof. Oud, geen enkele verantwoorde lijkheid wenst te aanvaarden voor het regeringsprogram en dus op een gegeven moment de regeringspartners in de steek zou kunnen laten. Maar als prof. Oud om trent de algemene lijn van het regerings beleid (dus niet omtrent een gedetailleerd regeringsprogram) iets op het papier zet, ontstaat er toch wel een morele binding van de V.V.D. aan het kabinet. En daartoe is prof. Oud bereid. Totnutoe heeft de kabinetsformateur steeds zorgvuldig vermeden te spreken van een „regeringsprogram". De fractieleiders hebben ook geen regeringsprogram uit zijn handen ontvangen. De formateur vraagt de zienswijze omtrent de „algemene lijn". Daartegen zal prof. Oud geen bezwaar heb ben gehad. Standpunt prof. Oud Het standpunt van prof. Oud vindt men uiteengezet in zijn rede in de Tweede Kamer op 23 december naar aanleiding van de regeringsverklaring van prof. Beel. Bij die gelegenheid zei prof. Oud: „Ik ben een groot voorstander van een kabinetsformatie „na" overleg. Ik meen dat een kabinets formatie geen ernstig werk is als de for mateur dat kabinet zou vormen zonder overleg te plegen met de fracties. Het moet Een in letterlijke en figuurlijke zin zonnige foto van Prinses Beatrix, ge nomen in haar vakantieverblijf Cer- vinia in de Italiaanse Alpen. formeren zijn „na" overleg en niet „in" overleg. Het program, dat opgesteld wordt, moet zijn het program van het kabinet. Als er twijfel is over de vraag of het program wordt gevolgd of niet, moet het oordeel zijn aan het kabinet. Als het kabinet meent dat het de verantwoordelijkheid niet kan dragen, omdat de Kamers niet willen hel pen het regeringsprogram op de juiste manier tot stand te brengen, is het aan het kabinet daaruit de consequenties te trek ken. Het regeringsprogram is de zaak van het kabinet en een verstandige formateur zal het opstellen „na" overleg met de frac ties, omdat hij enige redelijke zekerheid wil hebben, dat, als hij met het kabinet voor de Kamer verschijnt, er ook een kans zal zijn dat hij zal kunnen regeren en dat de Kamer niet zal zeggen: Ga met uw kabinet maar weer heen. Maar n a overleg is iets anders dan i n overleg. In overleg betekent een weder zijdse binding, een binding van het kabinet tegenover de Kamerfracties en omgekeerd. Een dergelijke contractuele binding ver werp ik. Ik heb wel hoop dat de partijen van de rechterzijde misschien wat dichter zullen worden gebracht bij mijn standpunt: geen binding, geen contract tussen het ka binet en de groepen in de Kamer waarop het kabinet steunt, maar een zedelijke band tussen het kabinet en de meerderheid waarop het kabinet hoopt te steunen, een zedelijke band tussen de ministers, die van een bepaalde politieke richting zijn. en de leden van de Kamer die die richting zijn toegedaan, maar tegenover elkaar staande als vrije, zelfstandige mensen: een vrije regering, gecontroleerd door een vrije Staten-Generaal. Ik hoop dat wij na de verkiezingen bij de formatie van het kabi net die weg zullen opgaan". Aldus prof. Oud op 23 december De Nederlandse Kring van Beeldhouwers heeft zaterdag tijdens een vergadering in Amsterdam zyn afkeuring uitgesproken over „de tendentieuze en onjuiste publi- katies naar aanleiding van de moeilijk heden rond het Hildebrandmonument". De Kring is van oordeel dat „op de nestor van de Nederlandse beeldhouwers, tevens zijn erelid, ten onrechte blaam geworpen is en De Kring protesteert hiertegen met grote stelligheid". Ter vergadering werd een aldus luiden de motie aangenomen waarin het onwaar wordt genoemd dat prof. Bronner, zoals in sommige bladen vermeld stond, als win naar van de prijsvraag voor het Hilde brandmonument een bedrag van 15.000 zou hebben ontvangen; dat prof. Bronner geweigerd heeft de beelden met doken aan de voetstukken te doen verankeren; dat prof. Bronner een aanvullend bedrag ge- eist heeft .Hij heeft aldus een motie in een niet voor publikatie bestemde brief om een onderhoud verzocht met het ge meentebestuur, teneinde de mogelijkheid van een verhoging van zijn honorarium te bespreken. Ook bestrijdt de Kring de me ning, dat de door prof. Bronner gebruikte steen te zacht zou zijn. Zowel in binnen- als buitenland is op ontelbare plaatsen Euville verwerkt voor monumenten, die aan weer en wind blootgesteld hun houd baarheid hebben bewezen, aldus de motie die ter kennis gebracht zal worden van B. en W. van Haarlem. (Van onze correspondent in Washington) De ministers van de NAVO-landen zijn uit Washington vertrokken nadat in een slotcommuniqué is vastgesteld dat er geen principiële meningsverschillen bestaan inzake het Duitse vraagstuk. Voor de journalisten was het relaas van pais en vree overigens minder interes sant dan het rapport over onenigheid. Vandaar wellicht dat de nuanceverschil len tussen de opvattingen der NAVO- leden in een gedeelte der Amerikaanse pers nogal zijn overdreven. Intussen is het van belang te wijzen op de redenen voor genoemde nuanceringen. Een deel der NAVO-vertegenwoordi- gers is ervan overtuigd dat de Russen de Berlijnse crisis hebben geschapen ten einde daarbij zijde te spinnen. Zou alleen de Sovjet-Unie profiteren van de con ferenties die nodig zijn geworden van wege deze crisis, dan zou dat slechts een aanmoediging zijn voor de communisten om het spel spoedig te herhalen, en dus een niéuwe crisis te forceren in de hoop andere Russische verlangens te kunnen bevredigen en de Russische macht ver der te consolideren en uit te breiden. Dit gevaar is vooral duidelijk onder streept door de Westduitsers, Fransen, Ne derlanders, Turken en Amerikanen. Het is begrijpelijk dat wie aldus denkt niet geneigd is tot veel soepelheid. Natuurlijk bestaat een dergelijk wantrouwen ook bij andere NAVO-landen doch de Britten, Ca nadezen, Noren en Denen, alsmede een aantal Belgen en Italianen, willen de mo gelijkheid niet uitsluiten, dat Kroesjtsjev althans op dit ogenblik een zekere ont spanning nastreeft in Centraal-Europa. Deze groep wenst zeker geen eenzijdige concessies aan de Russen te doen, doch mocht er een schikking te vinden zijn die, door wat toegeven over en weer, enige ontspanning zou kunnen brengen, dan zijn laatstgenoemden daartoe gaarne bereid. Nederland sceptisch In het Nederlandse kamp kon men cri- tische opmerkingen vernemen over de NAVO-partners, die zich minder onwrik baar en minder sceptisch hebben getoond dan de Westduitsers en Fransen. De Ca nadese suggestie heeft volgens de Neder landers niet veel om het lijf. Men heeft bovendien bezwaar tegen de stelling dei- Canadezen dat de komende onderhande lingen met de Russen moeten slagen „wat er ook gebeurt". De Canadezen lijken te vrezen dat de Berlijnse krisis tot een oor log kan leiden. De overgrote meerderheid der alliantie ziet de gevaren evenwel min der dreigend en hoopt op de komende con ferentie een schikking met de Russen te vinden die in feite evenwel geen groot scheepse veranderingen zal brengen. Oorlog tegen agressie (Reuter/UPI/AFP) De secretaris-ge neraal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft zondag voor de Amerikaanse televi sie verklaard dat naar zijn mening alle NAVO-landen in oorlog zouden gaan te gen Rusland of Oost-Duitsland, indien agressie zou worden begaan tegen de gro te mogendheden in de Berlijnse crisis. Op de vraag wat het Westen bedoelt wan neer het zegt dat het standvastig zal zijn in Berlijn, antwoordde Spaak dat het Wes ten alles zal doen wat noodzakelijk is om de toegang tot West-Berlijn vrij te houden. Afhankelijk van kernwapens De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Nor stad, heeft verklaard dat zijn troepen „ge heel afhankelijk" zijn van kernwapens. Norstad werd gehoord door de commis sie voor toewijzingen van het Amerikaan se Congres. Zijn verklaring is zondag ge publiceerd. r Men vroeg hem of de NAVO-troepen een „beperkte oorlog" kunnen voeren zon der een beroep te doen op strategische eenheden. „Niet wanneer bij het gebruik van stra tegische eenheden kernwapens worden uitgesloten" antwoordde hij. „In de NAVO zijn de beschikbare strijdkrachten geor ganiseerd op basis van het volledig gebruik van kernwapens. In ernstige situaties moe ten wij kernwapens gebruiken, of dit nu strategische of tactische kernwapens zijn. De Amerikaanse minister van Defensie McElroy, heeft op een bijeenkomst van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat de Verenigde Staten zowel raketten met kernlading als grondstrijdkrachten zullen gebruiken als er een oorlog op gro te schaal mocht uitbreken over de Ber lijnse kwestie. De voorzitter van het co mité van stafchefs generaal Twining, zei op deze bijeenkomst, dat het voor hem „zeker duidelijk" is dat de Verenigde Staten gereed zijn voor een rakettenoor- log. Generaal Twining zei dat het Ber lijnse vraagstuk meer een politiek dan een militair probleem is. Hij zei dat voorzich tigheid geboden is en dat men het niet altijd in de eerste plaats over de militai re zijde van het probleem moet hebben. De NAVO-raad zegt in zijn slotcommu niqué uitgegeven aan het eind van zijn driedaagse bijeenkomst in Washington, dat de eenheid van het Atlantisch verbond „de beste garantie voor succesvolle on derhandelingen met de Sovjet-Unie is". Bij een verkeersongeluk op de Heyen- daalseweg te Nijmegen is hedenmorgen de 41-jarige gehuwde sergeant Th. M. G. Merkx uit Nijmegen om het leven ge komen. Hij liep geheel achteraan in een colonne militairen, die op weg waren naar een oefenterrein. Uit tegenovergestelde richting naderde een bestelauto van een Nijmeegse firma. Toen deze op de vrij smalle weg de colonne bijna voorbij was, is de chauffeur vermoedelijk iets naar links gegaan, waardoor sergeant M. en een naast hem lopende soldaat werden aangereden. Sergeant M. was vrijwel onmiddellijk dood. De soldaat brak een been. Advertentie TWUMPÈT ELECTRISCHE SCHRIJFMACHINES KANTOORMACHINE- n T r* HANDEL n A re I U U Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 50130 De Arabische Diga vergadert nu al enige dagen vergeefs om een verzoe ning tussen de Verenigde Arabische Republiek en Irak tot stand te brengen. Er is van Irak niet eens een vertegen woordiger aanwezig. De meeste gedele geerden luisteren wat beduusd naar de felle anticommunistische tirades van de V.A.R. en wensen deze niet te volgen in de door haar voorgestelde krasse maatregelen tegen Irak. Zij geven de voorkeur aan verzoenings commissies. De Liga werd op verzoek van Soedan bijeengeroepen. De foto toont Achmad Kheir, minister van Buitenlandse Zaken, terwijl hij de behoefte van Soedan aan dit overleg uiteenzet.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1