Premier Nehroe ziet af van officieel protest in Peking ZWITSALETTEN kdpw li mf MONTGOMERY GAAT DEZE MAAND NAAR MOSKOU Dalai Lama krijgt eigen residentie en moet zich van politiek onthouden ^Praatótoel 3 Verbazing in Britse kringen waar men in dit bezoek de hand van Macmillan vermoedt heeft alles mee Vechtpartijen tussen Indonesiërs en Surinamers Première te Amsterdam van „Het dagboek van Anne Frank" Franse gemeenteraden kozen kiesmannen voor de Senaat Massamoord op Indianen in Venezuela? Indianen in Brazilië voelen zicli beroofd Op onbewaakte overweg Trein scheurt personenauto in tweeën, drie doden 0p de Represaillemaatregel van landgoedbezitter Bossen van de Lage Vuur- sche voor het publiek gesloten J. Frater Smid overleden MAANDAG 6 APRIL 1959 (Van onze correspondent in Londen) De 71-jarige gepensioneerde veldmaar schalk Montgomery, tot voor kort plaats vervangend opperbevelhebber van de NA VO, heeft aangekondigd dat hij naar Mos kou gaat voor een onofficieel „topge- sprek" met Kroesjtsjev. Hij zal daarbij vermoedelijk ook een aantal militaire fi guren spreken, die hij nog uit de oorlog kent en waarschijnlijk nog andere leiders, die hij nog niet heeft ontmoet. Monty zal van 28 april tot 1 mei in de Sovjet-Unie zijn. Hij zegt te willen nagaan hoe Kroesjt sjev denkt, dezelfde reden waarom pre mier Macmillan naar Moskou ging. Mont gomery verklaarde: „Wij kunnen niet in de tegenwoordige spanning doorgaan." Montgomery heeft Kroesjtsjev verzocht hem in Moskou te ontvangen en deze heeft geantwoord, dat hij welkom is. Op een vraag, of Montgomery denkt, dat de spanning als gevolg van zijn bezoek zal verminderen, antwoordde hij, dat het in geen geval de toestand erger zou maken. In officiële kringen was men min of meer verbluft door Montgomery's aankon diging. Het Britse departement van Bui tenlandse Zaken zei alleen, dat het een particulier bezoek zal zijn en dat het bui ten het departement om is geregeld. Al gemeen wordt echter aangenomen, dat Montgomery deze stap niet heeft genomen zonder Macmillan te raadplegen. De Brit ten zijn altijd huiverig voor militaire lei ders, die zich met politiek bemoeien. Er heerst op het ogenblik, dat Macmillan met vasthoudendheid en tact probeert een grondslag voor onderhandelingen met de Russen te vinden, dan ook ontstemming over het snoeven van zekere Amerikaan se generaals, die opgeven van de vernie tigingskracht der Amerikaanse wapens, hoewel dit vooral als extra waarschuwing voor de Russen bedoeld zou zijn. In Lon den voelt men dit echter als een poging om Macmillan, die in Washington, Bonn en Parijs tegen de stroom moest oproeien, dwars te zitten. Nu de door Macmillan enigszins gesuste vertrouwenscrisis weer dreigt te verergeren, lijkt het alsof hij zijn aarzelende bondgenoten met gelijke munt betaalt en hen, misschien als wanhoops maatregel om zijn eigen delicate positie te versterken of te redden, voor een nieuw „voldongen feit" plaatst, door dit, kenne lijk van boven af geïnspireerde, particu liere initiatief van de functieloze Montgo mery, die thans nog vrijer zal kunnen spreken, dan hij toch altijd gewoon is te doen. Of is Macmillan na zijn gesprekken in de westelijke hoofdsteden gaan twijfe len aan wat Kroesjtsjev tegenover hem liet doorschemeren en moet Montgomery nu ter plaatse Macmillan's indrukken con troleren en bevestigen? Kwaad bloed Montgomery is berucht om zijn, moei lijk van een militair te dulden, onafhan kelijkheid. Hij neemt nooit een blad voor de mond en zijn optreden wekt menigmaal een pedante indruk. Hij maakte zich daar door vaak vijanden, vooral in de Verenig de Staten, waar men zijn aanvallen in zijn gedenkschriften op Eisenhower's mi litaire leiderschap nog eens herhaald voor radio en televisie nog niet heeft vergeven. Zijn bezoek aan Moskou zet in Washington waarschijnlijk eveneens kwaad bloed, maar het kan niet worden ontkend, dat Montgomery's openhartige uitspraken vaak een verfrissende invloed uitoefenen. Hij beschouwt het als zijn be langrijkste taak anderen tot denken te prikkelen. Bij Montgomery komt niets uit de lucht vallen. Hij is een methodisch man, die zijn inzichten inzake het Oost- West probleem in de afgelopen maanden zorgvuldig heeft geformuleerd en gepro pageerd. Dit vond zijn bekroning in een artikel dat de veldmaarschalk vorige week, ter gelegenheid van de herdenking van het tienjarig bestaan van de NAVO, heeft gepubliceerd. Zoals steeds critiseert hij de Amerikaanse militaire leiders voor al hun aan de Maginot-linie herinnerende, negatieve en tot verstarring leidende, po litiek van afwachten. Monty's denkbeelden Niemand is zich meer bewust van het communistisch gevaar dan Montgomery. Nu dit echter meer en meer een politiek en economisch karakter gaat dragen, is volgens hem een houding van louter mi litaire afweer en afschrikking ontoerei kend. Ook Montgomery voelt niets voor Advertentie fAMfo/tfititW, /i/j+it Zaterdagavond is op het Frederiksplein te Amsterdam een vrij ernstige vechtpar tij ontstaan tussen groepen Indonesische en Surinaamse jongens. Aanleiding tot de vechtpartij was een meisje. De politie moest van de wapenstok gebruik maken om de vechtenden uit elkaar te jagen. Toen bleek, dat een 23-jarige Indonesiër messteken had opgelopen. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De po litie heeft drie jongelui meegenomen naar het bureau. In de loop van zondag zijn twee Indonesiërs op vrije voeten gesteld. Een 20-jarige Surinamer is echter vast gehouden. Na de vechtpartij heeft de politie een café aan het Frederiksplein, dat druk door Indonesische en Surinaamse jongeren be zocht wordt, gesloten om verdere moei lijkheden te voorkomen. Reeds eerder heb ben zich hier ernstige vechtpartijen voor gedaan, waarbij meermalen van messen gebruik werd gemaakt. Onlans zijn daar kort na elkaar een jongeman en zijn va der neergestoken. een regeling voor Berlijn of het uit elkaar trekken der fronten, als op zich staande stappen. Hij wil het probleem bij de kop pakken in plaats van bij de staart. Het vraagstuk der Europese veiligheid komt eerst, dan het Duitse probleem en dan Berlijn. Als de kwestie der Europese vei ligheid is opgelost, kunnen alle buiten landse troepen uit Duitsland worden te ruggetrokken. Het minste dat volgens Montgomery moet gebeuren, is beginnen met het vraagstuk der Europese veilig heid te bespreken. En om goede trouw te tonen alvast bepaalde gebieden militair te gaan uitdunnen. Uiteindelijk zal volgens Montgomery de bescherming van het NAVO-front in Centraal-Europa moeten worden toevertrouwd aan de bondsrepu bliek. Gedurende het wederzijdse uitdun ningsproces zou de hoofdmacht der Ame rikaanse en Britse strijdkrachten, welke Duitsland de rug toekeren, in Frankrijk moeten worden gelegerd, met achterlating van symbolische formaties op Duits grond gebied. Montgomery's inzichten worden door een aantal actieve Britse militaire leiders gedeeld, die allen ijveren voor geleidelij ke terugtrekking van vreemde troepen uit Duitsland, natuurlijk in het kader van een ruimere regeling en over een periode van waarschijnlijk tien jaar. De vraag, welke Montgomery echter onbeantwoord laat, is of het door hem met zulk een kracht aanbevolen recept tenslotte niet onvermijdelijk zal leiden tot het uittreden van Duitsland uit de NAVO. Advertentie NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe heeft zondag op een drukbezochte persconferentie gezegd, dat India voor honderd percent voor de veiligheid van de Dalai Lama instaat, nu hij zich op Indisch grondgebied bevindt. Op de vraag of de Tibetaanse leider in het geheel geen ver klaring mag afleggen over de gebeurte nissen zei Nehroe, dat de Dalai Lama in India zeer gezien is en dat men zijn vrij heid niet onnodig wil beknotten. Aan de andere kant is het niet wenselijk, dat hij zich in India met politiek inlaat. De kwes tie zal met hem worden besproken. De premier kon nog niet zeggen waar en wan neer hij de Dalai Lama zal ontmoeten. Aan een uitnodiging van Kroesjtsjev om een bezoek aan Moskou te brengen, zal Nehroe voorlopig geen gevolg geven. Hij acht het beter dit jaar het land niet te ver laten. Nehroe gelooft, dat de Daiai Lama zijn land uit vrije wil heeft verlaten. India heeft belang bij de autonomie van Tibet, maar kan geen stappen doen tot herstel daarvan. India verkeert in een moeilijke positie. Het denkt aan de eigen veiligheid en stelt prijs op vriendschappe lijke betrekkingen met China. Het zal daarom geen officieel protest in Peking indienen. Uit de houding van de commu nistische partij in India is gebleken, aldus de premier dat deze partij niet nationaal voelt. SJILLONG (Reuter) De Dalai La ma, die vorige week na een reis van vijf tien dagen Indisch grondgebied bereikte, is zaterdag met leden van zijn familie en ministers van de afgezette Tibetaanse re gering in het boeddhistische klooster te Tawang, 80 km. ten zuiden van de Tibe taanse grens, aangekomen. Hat klooster te Tawang wordt bewaakt door een sterke troepenmacht, die door de Indische regering daarheen werd ge zonden. In het klooster bevinden zich zes honderd boeddhistische monniken van de sekte der gele hoeden, die, ter gelegenheid van de komst van de Dalai Lama, hon derden kaarsen hebben aangestoken en „gebedsvlaggen" op de begroeide heuvel ruggen, waarop het klooster is gelegen, hebben geplant. (AFP) Naar van welingelichte zijde te New Delhi wordt vernomen, zal zeer waarschijnlijk de stad Naini Tal. 200 km. ten zuiden van de Tibetaanse grens, de residentie van de Dalai Lama worden. In deze stad, die op een hoogte van 1.800 me ter ligt, zetelt in de zomer de regering van de Indiase staat Oettar Pradesj. HONGKONG (Reuter) De 21-jarige, communistisch gezinde Pantsjen Lama is zondag in Lhasa aangekomen, waar hij aan het hoofd zal komen te staan van de door de Chinese communisten ingestelde Tibetaanse „regering". Hij zal als voor zitter optreden van de voorbereidende staatscommissie, die het bestuur over Ti bet overnam, nadat de Chinezen de Tibe taanse regering, op 28 maart jl-, hadden ontbonden. De Pantsjen Lama zal later naar Pe king vertrekken, waar hij het nationale congres der Chinese communistische par tij zal bijwonen. De Pantsjen Lama heeft zich pas in 1952 in Tibet gevestigd. Daar vóór verbleef hij meestal in een klooster in de Westchinese provincie Tsinghai. (Reuter) Volgens berichten in New Delhi zijn duizenden Chinese militairen in gevecht met leden van de Khamba-stam om het steunpunt van de opstandelingen in Zuid-Oost-Tibet in hun macht te krij gen. De Chinezen zouden versterkingen, waaronder parachutisten, zenden tenein de te pogen de opstand neer te slaan. In politieke kringen te New Delhi heerst de mening, dat de ontsnapping van de Dalai Lama de Chinezen in het geheel niet on welgevallig is. Als hem in Chinese gevan genschap iets was overkomen zouden zij de gevolgen hebben moeten dragen. De Indische regering moet er nu voor zorgen dat de Dalai Lama geen anti-Chinese ac tiviteit ontplooien kan. (AFP) „Ik vrees, dat de wereld thans zal geloven dat wij altijd gereed staan om een Westerse aanvalsdaad te veroorde len, doch dat wij een veel schuchterder houding aannemen, wanneer het om com munistische agressie gaat," aldus heeft Acharia Kripalani, voorzitter van de na tionale Indische socialistische partij, zon dag op een door zijn partij te New Delhi uitgeschreven bijeenkomst verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben in dertijd het nationale karakter van de Hon gaarse opstand zo laat erkend, dat onze veroordeling daardoor alle waarde had verloren. Wanneer wij nu het nationale karakter van de Tibetaanse opstand niet erkennen en ons hierin terwille van onze vriendschapsbanden met communistisch China, niet openlijk uitspreken, zullen wij in onze plicht te kort schieten en in de ogen der wereld zullen wij tot partijgan gers van de Chinese volksrepubliek wor den". Voor de .eerste maal in Europa zal de film „Het dagboek van Anne Frank" wor den vertoond tijdens een speciale voorstel ling voor genodigden op donderdagavond lb april in het City theater te Amsterdam. Van Vrijdagavond 17 april af zal de film als hoofdfilm opgenomen zijn in de pro gramma's van de Amsterdamse bioscopen City en Rialto. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren hebben de gemeenteraden in Frankrijk uit hun midden de ongeveer tachtigduizend kiesmannen aangewezen, die op 26 april hun bijdrage zullen leve ren aan de verkiezing van de Senaat. In de kleinere gemeenten viel die rol van kiesman automatisch toe aan de burge meester. In vergelijking met de vierde re publiek is het gewicht, dat het platteland en de kleine gemeenten bij de indirecte verkiezing van de senatoren in de weeg schaal werpen, aanzienlijk gestegen, ter wijl ook de rol van de Senaat zelf, ten koste van de Nationale Vergadering, aan belang en invloed heeft gewonnen. Als eerste stap op de weg, die tot de nieuwe Senaat zal moeten leiden, was die aanwij zing van kiesmannen niet van betekenis ontbloot. Het politieke belang is intussen veel moeilijker aan te geven. Vooral in de dorpen en kleinere plaatsen pleegt er meer op algemeen aanzien dan op officiële re laties met politieke partijen te worden ge let en de nauwkeurige winsten en verlie zen van die onderscheiden partijen zijn dan ook onmogelijk te peilen. Het ligt ech ter wel voor de hand, dat de lichte ver schuiving van links, die de gemeente raadsverkiezingen van vorige maand heb ben geopenbaard, ook in de keuze der kiesmannen tot uiting is gekomen. Zo zal de Senaat voor het eei-st in Frankrijk's parlementaire geschiedenis vermoedelijk een iets liberaler gezicht gaan vertonen dan de Nationale Vergadering, die zwaar uit het lood hangt naar de ultra-rechtse zijde. Laboratoriumbouw. De rijksgebou wendienst heeft de bouw van een labora torium voor aero- en hydrodynamica ten behoeve van de Technische Hogeschool te Delft opgedragen aan de n.v. Ned. Basalt maatschappij in Den Haag voor ƒ2.473.000 Advertentie SHOW VAN DUITSE PIANO'S EN VLEUGELS door de importeur van de volgende merken: Blüthner, Rönisch, Zimmcrmann, Fuchs Mohr, Gerbstadt en Alexander Herrmann van dinsdag 7vrijdag 10 april in het Minerva-Paviljoen in Amsterdam. Gaarne zijn wij U van dienst bij het arrangeren van Uw bezoek, en met het geven van een objectief vrijblijvend advies. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 11532 Advertentie dealer: N.V. AMSTERD RIJTUIG MIJ Houtplein 21 - Tel. 10338 J Haarlem CARACAS (AFP) Het Venezolaan se dagblad „El Nacional" heeft zaterdag gemeld, dat een bende van ongeveer dui zend Columbianen in een gebied tussen de Venezolaanse steden Colon en Perija een strooptocht heeft ondernomen, waarbij zij bijna tweehonderd Indianen en Mestiezen zou hebben vermoord. RIO DE JANEIRO (UPI) Zestien In- 'dianen van de 5tam der Xerentes zijn uit de binnenlanden van Goias naar de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro geko men om hun „grote vader", president Jus- celino Kubitschek, te waarschuwen, dat zij naar de wapens zullen grijpen, als er geen eind komt aan de diefstal van hun land door blanke kolonisten. Zij zijn ont vangen door Kubitschek's medewerker Vi- tor Nunes Leal, die hen toegezegd heeft de kwestie te zullen bestuderen en stappen te doen om de rechten van de Indianen te beschermen. De directeur van het bureau voor de bescherming van Indianen, kolonel Luis Guedes, betwijfelt echter of ingrijpen van de president veel zal helpen. De Xerentes, die eens de trotse heersers waren van het grootste deel van Goias, tellen nu nog slechts een 500 man, maar zij hebben zeer uitgestrekte en rijke landbouwgebieden in hun bezit. De politieke leiders van dit gebied verlenen maar al te graag hun diensten aan de blanke kolonisten die zich hier willen vestigen, omdat zij hierdoor stemmen winnen. Volgens kolonel Guedes zullen de Indianen steeds meer terug worden gedrongen, als het Braziliaanse parlement geen krachtiger beschermings maatregelen treft. De bouw van Brazi- lië's nieuwe hoofdstad Brasilia brengt steeds meer blanken naar Goias. Het bu reau van kolonel Guedes beschikt over veel te weinig mensen om effectief hulp te kunnen bieden aan de Indianen, van wie er nu nog naar schatting eer. kwart miljoen wonen in de binnenlanden, waar zij de blanken zo veel mogelijk uit de weg gaan. De kolonel verwacht overigens niet dat de Xerentes werkelijk naar de wapens zul len grijpen. Het zijn half-geciviliseerde christenen die heel goed beseffen, dat zij met geweld geen schijn van kans maken om hun land te behouden. Zaterdag heeft op de onbewaakte spoor wegovergang in de Lage Weg tussen Hoevelaken en Amersfoort een elektrische trein, rijdende met maximale snelheid, een kleine blauwe personenauto geramd. De drie inzittenden werden op slag gedood. De auto werd in tweeën gescheurd. De beide helften lagen ruim 700 meter van elkaar verwijderd. De voorste helft van de auto werd vijf entwintig meter meegesleurd en bleef aan de linkerzijde van de rails liggen. De achterste helft van de auto werd ruim 700 meter meegesleurd en kwam aan de overzijde van de spoorbaan in de gras berm. De auto werd bestuurd door de 24-jarige fabrikant P. A. J. Zwetsloot uit Sassen- heim. De andere twee slachtoffers zijn de 16-jarige student M. M. Eldering, even eens uit Sassenheim, alsmede de 19-jarige redactiesecretaris O. Klein uit Den Haag. De drie jongemannen waren bezig met het I automobielclub. De treinenloop in beide uitzetten van een oriënteringsrit voor een richtingen ondervond grote vertraging. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Bomen Voor mijn huis in mijn nette laantje staat een keurig lindeboompje. Eerlijk ge zegd is het een stomvervelend boompje dat weinig „bomigs" heeft, als u begrijpt wat ik bedoel. In het voorjaar, als alles gaat groeien en bloeien, komen er sterke venten met ladders en scharen en ze wer pen zich met wellust op het boompje en al zijn vervelende broertjes, die in rij en ge lid langs de trottoirs staan, en ze knippen en snoeien aan die arme dingen tot er op de stoep een grote hoop groen in statu nascendi ligt on de boompjes achterblijven als geplukte kippen zonder een spoortje charme. Alles waar we gedurende de rest van de lente en zomer tegen aankijken is een kegelvormig onding waaraan alleen de hondjes uit de buurt plezier beleven. Terugkerend uit een land waar iedere mooie boom de bewondering krijgt die hij verdient, waren we diep geschokt over wat zich gedurende onze afwezigheid had af gespeeld. Eerst was het de verjongde Hout, die ons de glimlach van de lippen veegde. Waar waren die prachtige bomen waar onder we zo graag wandelden? Verdwenen. Een weinig sympathieke aanplant van heesters en pieterige dingen, die over tientallen jaren misschien bomen zouden worden, was er voor in de plaats ge komen. Ik ben niet zo èrg egoïst, heus niet, maar het laat me volkomen ijzig of mijn achter-achter-kleinkinderen later eens onder die bomen zullen wandelen. Dat duurt me veel te lang. Ik wil zelf onder bomen wandelen en dat wil ik NU. We kwamen voorbij het resultaat van de slachtpartij aan de Willem de Zioijgerlaan. Daar ware i praktisch alle mooie iepen ge veld en in hun plaats groeide er een steriel bos van gruwelijk functionele lantaren palen. En we dachten terug aan Japan, waar iedere mooie boom de reverentie krijgt die hem toekomt. Wordt daar een boom wat bouwvallig? Dan haalt men er de ge vaarlijke takken af en de rest stut men met liefde en zorgvuldigheid, en hoe grilliger en krommer hij wordt, hoe mooier men het vindt. Dacht u dat daar in Japan een zinnig mens er aan zou denken om Ja panse kersen om te hakken omdat ze „al" enige tientallen jaren oud zijn? Integen deel, men zet er bordjes neer bij kerse bomen van driehonderd jaar oud en ver maant de mensen er van te genieten zoals generaties vóór hen zich iedere lente weer verbaasden over die eeuwig jonge pracht. Er bestaan in Japan geen verjongde bossen, maar wel eeuwig jonge bossen. Ontelbare jonge bomen staan daar inge voegd tussen al die kromme oude, en ze groeien er rustig en stilletjes totdat ook voor hen de tijd is aangebroken om met reverentie te worden bekeken. Sporrij Jhr. Bosch van Drakestein heeft zater dag zijn 250 ha groot bosgebied te Lage Vuursche als recreatiegebied gesloten. Slagbomen en boswachters hielden zondag honderden wandelaars tegen, die gewoon tegetrouw in deze bossen wilden wandelen. Zijn dochter heeft al eerder haar bosge bied, ook 250 ha, afgesloten, zodat thans 500 ha bos in het centrum van het dorp Lage Vuursche als recreatiegebied verlo ren zijn. Ook ruiters mochten niet meer in de bossen komen. Binnenkort te houden jachtritten zullen geen doorgang kunnen vinden. De heer Bosch van Drakestein heeft zijn bossen ge sloten als represaillemaatregel nadat de burgemeester van Baarn zijn toestemming had geweigerd voor het houden van motor races op het landgoed Drakestein. In mei en september zou de Zuid-Nederlandse Motorbond hier terreinwedstrijden hou den, waarvoor reeds renners uit ons land en het buitenland gecontracteerd zijn. Voor deze wedstrijden waarvoor in principe toestemming was verleend waren ook grote onkosten gemaakt aan het circuit, dat vorig jaar voor het eerst in gebruik werd genomen. Enige maanden geleden, toen jhr. Bosch van Drakestein een groot aantal bomen met vergunning van Staatsbosbeheer liet kappen, greep de gemeente Baarn in en vaardigde een kapverbod uit. Een aantal bomen, welk reeds aan een houthandelaar was verkocht en gerooid zou worden, werd toen door de gemeente gekocht voor 20.000. In Bloemendaal is op zeventigjarige leeftijd overleden de heer J. Frater Smid, reder van de IJmuidense rederij Frater Smid en Prins, thans rederij gebroeders Prins. De thans overledene was bij de re derij werkzaam gedurende de jaren dat de „Witte Zee" en „Zwarte Zee" voor de rederij voeren. De crematie van het stoffelijke overschot van de heer Frater Smid zal woensdagmid dag na aankomst van trein 14.35 uur in Westerveld plaats hebben. Italiaanse film over ons land (Speciale berichtgeving De Italiaanse filmmaatschappij „Doge film" uit Milaan zal een kleurenfilm met een vertoningsduur van 40 minuten over Westelijk Nederland maken. Dit week einde zijn de produktieleider en de scena rioschrijver in Nederland geweest om het terrein te verkennen en belichtingsproeven te nemen. De film zal zowel op 35 milli meter als op 16 millimeter-formaat worden uitgebracht. RECHTZETTING In de kop van het artikel „Definitieve tekst wetsontwerp thans bij Gedeputeerde Staten", over de wijziging van Haarlems oostgrens in ons blad van zaterdag j.l. op pagina 9 staat: „Na kennismaking door gemeentebesturen rijp voor indiening bij de Tweede Kamer". Dit moet luiden: „Na kennisneming door gemeentebesturen rijp voor indiening bij de Tweede Kamer". Het artikel is geschreven door onze Haagse redacteur, welke aanduiding abusievelijk was weggelaten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5