Horen en zien TUMBO EN ZIJN AVONTUREN Kort en Agenda voor Haarlem Kort geding rond verkoop van souvenirs op Linnaeushof I Sr radio MAANDAG 6 APRIL 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Verhuizing Eerste zondag De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Oude begraafplaats op Voorne gevonden Experiment Drie gewonden bij huiselijke twist UIT STAD EN STREEK Ontwerp-uitbreidingsplan omgeving Rijnstraat Ontwerpverordening voor bebouwing Stationsplein Motorrijder gewond Veisen groet Jeruzalem Eerste h. mis van pater Heemskerk door Daniel Gray Kippendief Zondag bezochten 17.500 mensen Keukenhof ■3 „Scherzo" is van het donderdagavond programma van de N.C.R.V. verhuisd naar zaterdagavond, maar de medewerkers voor het weekeinde van vroeger zijn dezelfde gebleven. Ook thans speelt regisseur Dick van Bommel daarbij een belangrijke rol en staat Jelle de Vries hem terzijde. Diens maandelijkse liedjes zijn teruggekeerd en bovendien introduceert de laatstgenoemde bijzondere figuren en commentarieert hij belangrijke gebeurtenissen. De karikatu rist John Arson heeft een belangrijke rol vervuld bij het afwerpen van voedsel kort voor de bevrijding van ons land en heeft daarna vele tekeningen gemaakt, waarvan er enige op het scherm te zien waren. Wil lem Andriessen stelde de kinderen voor die het meeste succes aan de dezer dagen ge houden landelijke pianowedstrijd voor de jeugd hebben deelgenomen. De „sprookjes" zijn afgelopen. De mede werkers daaraan verschenen thans in een „rteleparade" met schetsjes, waarbij Bueno de Mesquito weer voor veel vrolijkheid zorgde, Herbert Joeks met Henk Elsink en Jan Hahn in komische situaties verwikkeld raakte, Phillippine Aeckerlin een vlotte telefoniste was en het sextet Juan Petro met zang van Ronny Potsdammer en The Charming Mesdemoiselles onder leiding van Lex Karsemeyer voor muziek zorg den. Johan Bodegraven leidde een niet erg vlot verlopende quiz. Guus Hermus liet in de rubriek „Van grote naar kleine k" zijn talenten horen en zien met een aantal goed gekozen liedjes, waaronder een van zijn vader, de onvergetelijke acteur Cor Hermus. In het eerste zondagavondtelevisiepro gramma van de V.A.R.A. kreeg men na een documentaire over Sicilië van L. van Ege- raat en de korte film „l'Homme" van Gil les Margaritis de laatste aflevering van het muzikale blijspel „Pension Hommeles" van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire te zien. Dit zestiende hoofdstuk „Legpuzzel" dat gelukkig „live" werd uitgezonden was goed, maar toch zeker niet het beste. Dat kwam vooral doordat Cruys Voor- bergh, die als gast optrad, wat tegenviel. Voornamelijk was dit te wijten aan zijn rol, die vereiste, dat hij het ene moment een strenge ietwat verzuurde heer Lips moest zijn en kort daarop een heer Lips, die ver tederd werd door zijn mooie herinneringen. De veranderingen in het temperament van de heer Lips volgden elkaar té vlug op en waren zodoende voor Cruys Voorbergh moeilijk te realiseren. Ook Roeki Aronds, aanvankelijk het vriendinnetje van Dinkie (Donald Jones) en later van de heer Lin- kendaal (Henk Janmaat) wist haar rol niet geheel waar te maken. Maar overigens hebben we weer erg genoten van de vaak knappe en scherpe dialogen en de vele originele liedjes, die uitstekend ^vertolkt werden door Kees Brusse, Mieke Verstrae- te, Maya Bouman en de anderen. Zij zorg den weer voor een grappige uitzending. Gelukkig hoeven we toch geen definitief afscheid van de vaste kern van deze ko medie te nemen, want omroepster Karin Kraaykamp vertelde, dat men dit groepje beslist op het scherm zal terugzien. Tot. slot van dit eerste zondagavondprogramma werd men in „Sport en beeld" geconfron teerd met de actualiteiten. Beeldschermer Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft vanmorgen een kort geding gediend, dat de 44-jarige koopman A. Fraterman uit Den Haag heeft aanhangig gemaakt tegen de Linnaeushof in Bennebroek. Geëist werd dat genoemde koopman op het terrein van de hof 7,ou worden toegelaten teneinde souvenirs te kunnen verkopen, zulks op straffe van een dwangsom van 250 per dag. Namens de Linnaeushof heeft mr. A. D. J. V. van Löben Seis deze vordering betwist en verzocht de eiser te veroordelen in de kosten van het geding. Vlak voor de opening van de Linnaeushof zal de presi dent van de rechtbank woensdag om elf uur in dit kort geding uitspraak doen. De souvenirwinkel op de Linnaeushof is enkele jaren achtereen geëxploiteerd door een Haagse souvenir- en fotohande laar die vorig jaar met de heer Fraterman een vennootschap is aangegaan. Dit jaar heeft de Linnaeushof echter de souvenir winkel verpacht aan een 21-jarige juf frouw, die in dienst van de Haagse souve nirverkoper is geweest.. De eiser meent dat de souvenirhandelaar en de Linnaeushof tegen hem samenspannen en hem finan cieel will enbenadelen. De juffrouw die thans de souvenirwinkel gaat. exploiteren, zou slechts een „stro-vrouw" van de Haagse souvenirhandelaar zijn. Mr. dr. K. W. P. Klaassen uit. Den Haag heeft de eis van de heer Fraterman toege licht. Hij stelde dat de directie van de Linnaeushof in feite moest weten niet. al leen meer met de souvenirhandelaar te maken te hebben, maar ook met de heer Fraterman, die financier en vennoot van HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. trio. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: De zorg voor de gees telijke volksgezondheid in de hedendaagse wereld, door prof. dr. F. J. J. Buytendijk, lid van de Uit voerende Raad van de Wereldfederatie voor gees telijke volksgezondheid. 18.00 Metropole-ork. en solist. 18.30 R.V.U.: De geheime dienst van Mithra, door dr. M. J. Vermaseren. (Tweede lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Radio-philharm.ork. 21.55 Onrust om Zuid- Tirol, rep. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Op "t klankspoor. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 3.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano snel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz: Landbrubriek. De vlaslintopmaak- wedstrijd in Koewacht. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Hobo, fagot en piano. 16.00 Eén zwaluw maakt al foto-lente, caus. 16.15 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous narle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Sopr. en altblok fluit en luit. 22.35 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Moderne muziek. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Saxofoonkwartet. 17.45 Boekbespr. 13.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbelevenissen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Gambenkwartet. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Int. agrarisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Filmprogramma. Bij graafwerkzaamheden voor de rio lering te Oostvoorne is men gestoten op een aantal menselijke geraamten. Aange zien deze vondst werd gedaan op nauwe lijks honderd meter afstand van de burcht van Jacoba van Beieren en de overblijf selen stuk voor stuk werden aangetroffen in leien kisten, die in baksteen zijn inge metseld, wordt vermoed, dat men hier te maken heeft met een begraafplaats voor de aanzienlijken van het toenmalige hof van Voorne. Bij de geraamten zijn ook enkele muntstukkon gevonden, die 't jaar tal 767 dragen. Tot nu toe werd aange nomen, dat de burcht van Jacoba van Beieren omstreeks 1200 gebouwd zou zijn De regisseur van de K.R.O. Léon Povel schuwt, het experiment niet. Verleden week bewees hij dat nog met de Neder landse bewerking van de radiofantasie .Microbus 666" van Géo Blanc en Roger Nordmann, zondagavond konden we oor getuige zijn van een andere belangwek kende proef, namelijk een luisterspel met geïmproviseerde tekst. Het ging om het eerste deel van een vrije bewerking van de roman „Pied piper" van Nevil Shute onder de titel „Wie gaat er mee naar En geland varen?" Deze roman heeft de avonturen van een Engelse advocaat tot gegeven, die met twee aan zijn hoede toe vertrouwde kinderen in de meidagen van 1940 van een bergdorpje aan de Zwitserse grens uit dwars door het door de Duitsers overspoelde Frankrijk zijn land poogt te bereiken. Povel heeft zijn twee jonge kin deren Brigitte en Winfried de rollen der reisgenootjes van de Engelsman toever trouwd. Daar hij ze natuurlijk geen ge schreven tekst kon laten zeggen, heeft hij ze al spelenderwijs met de microfoon be trapt in situaties, die hij zo had gearran geerd, dat de kinderen er natuurlijk op konden reageren. De ene improvisatie in dit rollenspel lokt uiteraard de andere uit. Ook Rob Geraerds, die de Engelsman speelt moest zijn antwoorden voor de vuist weg vinden en omdat men nu een maal toch aan het improviseren was heeft men dat systeenv ook maar bij - de dialo gen der volwassenen gevolgd. Daar dit luisterspel-êxperiment uit acht delen bestaat is het nog te vroeg voor een definitief oordeel. Onze voorlopige indruk is, dat al dit geïmproviseer de tekst no deloos rekt en dat men het gegeven in te veel „tafereeltjes" verknipt, omdat de kinderen het net zo lief doen. Bij de con versatie der volwassenen bekroop ons vaak het gevoel een langdradig gesprek van twee medepassagiers in dezelfde cou pé te moeten aanhoren: men mist te veel de samenvatting, welke essentieel is voor het litteraire procédé. Aan de andere kant heeft het experiment ons toch voldoende geboeid om de volgende delen met be langstelling af te wachten. Golfbreker de betreffende handelaar was. Pas in fe bruari is het de heer Fraterman bekend geworden, dat hij in komend seizoen niet meer bij de exploitatie van de souvenir winkel zou worden betrokken. Mr. Klaas sen zei dat nergens is gebleken, dat de sou venirwinkel slechts per seizoen zou worden verpacht. Hij achtte het onbehoorlijk en in strijd met goed fatsoen om vlak voor het nieuwe seizoen mee te delen, dat de heer Fraterman niet meer voor de souvenir- en fotoverkoop tot de hof wordt toegelaten. De directie van de Linnaeushof had naar het oordeel van mr. Klaassen aan het einde van vorig seizoen de pacht moeten opzeg gen. Nu heeft de eiser reeds op de souve- nirbeurs in januari een grote bestelling ge daan en leidt hij dus schade. Voorts heeft de heer Fraterman nog van vorig jaar een restant aan souvenirs ter waarde van achtduizend gulden. Mr. Klaassen was van oordeel dat de vennootschap, die de eiser met. de andere souvenirhandelaar was aan gegaan, van de door de Linnaeushof geno men maatregelen schade zal ondervinden. Namens de gedaagde stelde mr. Van Löben Seis dat hier ten onrechte getracht wordt de goede naam van de Linnaeushof aan te tasten. '„De directie van de hof is volkomen rechtmatig opgetreden. Uiter aard staat de Linnaeushof buiten de in terne ruzies van de twee vennoten". Hij verklaarde voorts dat de Linnaeushof de souvenirwinkel per seizoen verpacht. De directie heeft dus volkomen het recht dit jaar de exploitatie van de winkel aan een ander toe te wijzen. Wat de verhouding van de nieuwe exploitante tot de vroegere exploitant is, doet niets ter zake. Mr. Van Löben Seis stelde dat de direc tie van de Linnaeushof er niet mee bekend was dat de souvenirhandelaar, aan wie zij enkele seizoenen de exploitatie van de winkel heeft verpacht, een vennootschap met de eiser was aangegaan. Wel wist men dat de eiser financiële medewerker van deze souvenirhandelaar was. Naar de mening van mr. Van Löben Seis had de eiser zich ervan tijdig moeten over tuigen. of hij dit jaar wel bij de exploi tatie van de souvenirwinkel zou worden betrokken. Nu hij dit niet gedaan heeft mag hij de verantwoordelijkheid voor zijn onzakelijk optreden zeker niet op de Lin naeushof afschuiven. De heer Fraterman moet de hem eventueel door zijn mede vennoot toegebrachte schade verhalen op deze venoot en niet op de directie van de hof. Mr. Van Löben Seis vroeg tenslotte de vordering van eiser te ontzeggen en deze te veroordelen in de kosten van het ge ding. Uitspraak woensdag om elf uur. Bij een huiselijke twist in de Faraday- straat. in Haarlem zijn vannacht omstreeks half een drie mensen gewond. Een vijftig jarige bewoner van deze straat bezocht met zijn echtgenote een café in Zandvoort. Volgens de laatste zou de man drie flessen bier en vnftien borrels hebben gedronken. Toen zij om tien uur thuis kwamen ont stond er een woordenwisseling. Deze liep zo hoog, dat de man zijn vrouw met een wekker op het-hoofd sloegv- waardoor zij een bloedende wond kreeg. De 74-jarige vader van de vrouw kwam tussenbeide en greep zijn schoonzoon vast. Er ont stond een worsteling en toen de man op nieuw zijn vrouw wilde aanvallen gaf de 14-jarige zoon van de vrouw zijn pleeg vader een klap met een stenen vaas op het hoofd. De vaas ging aan scherven en de man kreeg een wond aan het voorhoofd. Tijdens de worsteling tussen de bejaarde vader van de vrouw en zijn schoonzoon liep de eerste een wond van drie centi meter lengte op aan de rechterkant van het hoofd. In het Grote Gasthuis werd de wond gehecht. De andere slachtoffers wer den in het Diaconessenhuis behandeld. De aanstichter van de twist werd voor nader onderzoek ingesloten op het politiebureau. Nieuws in het kort Spreekuur. De wethouder van volks huisvesting, economische en jeugdzaken, de heer J. A. Schippers, zal donderdag van half elf tot half twaalf spreekuur houden. Cabaret. De afdeling Haarlem 7 van de Partij van de Arbeid (Oud-Schoten) belegt op vrijdag 17 april in zaal Noord aan de Rijksstraatweg een feestelijke bij eenkomst. Medewerking verleent de ca baretgroep „Lurelei" uit Amsterdam. De bijeenkomst begint om acht uur. Geen spreekuur. De wethouder van Haarlem mevrouw mr. Scheltema-Conradi zal tot 1 mei geen spreekuur houden en de wethouder van publieke werken en volks huisvesting van Bloemendaal, mr. Hijsze- ler, is dinsdagavond 7 april verhinderd spreekuur te houden. Met het oog op het tekort aan openbare en bijzondere gebouwen in de oudere buurten van het noordelijk stadsdeel van Haarlem achten B. en W. het gewenst het in 1934 aangenomen uitbreidingsplan „Noord" partieel te wijzigen, waarbij gron den zullen worden aangewezen voor open bare en bijzondere gebouwen. Tot 2 mei ligt dit uitbreidingsplan „Omgeving Rijn straat" op de gemeentesecretarie ter visie. Het gebied, waarop dit plan betrekking heeft, wordt begrensd door Maasstraat, Rijnstraat, Eemstraat en Rijksstraatweg. Aan de zijde van de Rijksstraatweg is ruimte gereserveerd voor bijvoorbeeld een gymnastieklokaal en politieposthuis. Voorts zullen er aan deze zijde eengezinswonin gen komen in aansluiting op diegene, die er reeds zi.jn, waarbij tevens de bouw van winkels zal zijn toegestaan. Een en ander houdt in, dat de rooilijn aan de zijde van de Rijksstraatweg iets zal worden terug gebracht. Tot en met 2 mei ligt op de Haarlemse gemeentesecretarie ter visie een ont- werp-verordening, die voorschriften be vat met betrekking tot de aard van de be bouwing en het gebruik van gronden in het gebied, dat omsloten wordt door de Lange Molenstraat, .Tansweg, Lange He renstraat en Kruisweg. Hierin wordt aangegeven, dat in het genoemde gebied, waarvoor reeds eer der een rooilijnverordening is vastgesteld, uitsluitend gebouwen zullen komen, die voor wat de parterreverdieping betreft, bestemd zijn voor de vestiging van bij voorbeeld winkels, een bioscoop, toonka- mers en horecabedrijven. De verdiepin gen dienen voor de huisvesting van volle dige of onvolledige horecabedrijven en kantoren. De goot- of bociingshoogte moet vijfentwintig meter zijn. In zeer bijzon dere. gevallen kunnen B. en W. van deze bepaling afwijken met dien verstande, dat langs de Kruisweg, de Lange Molen straat en de Jansweg tot de volle hoogte zal moeten worden gebouwd. Op dit ge bied zal de schadevergoedingsverordening van toepassing zijn, die door de raad op 11 maart Is aanvaard. Zondagmiddag om vijf uur zijn op de hoek Teding van Berkhoutstraat en Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost een be stelauto en een' motorfiets met elkaar in botsing gekomen, waarbij de motorrijder, een 42-jarige Haarlemse monteur, werd gewond. De motorrijder reed in de Teding van Berkhoutstraat en zou geen voorrang heb ben verleend aan de bestelauto. Deze reed na de botsing tegen een geparkeerde per sonenauto. De motorrijder werd met een hersenschudding opgenomen in het Grote Gasthuis. Alle drie voertuigen werden be schadigd. De politie verzoekt getuigen zo vriendelijk te zijn zich te melden. Opeens stonden de twee boeven met hun revolvers dreigend in de handen, tussen de marktkooplieden. „Handen omhoog, of we schieten!", schreeuwde de eerste rover. De kooplieden schrokken. Ze waren verrast door die kerels, en ze konden niet anders doen dan maar gauw hun handen omhoog steken. Anders zouden de boeven schieten, dat wisten ze De twee rovers begonnen brutaalweg al het geld van de verschrikte kooplieden af te nemen.&0 81 Reeds eerder berichtten wij dat mevrouw Klaver uit Santpoort deel zou nemen aan de vierdaagse afstandsmars in Israel. Het gemeentebestuur van Velsen heeft deze gelegenheid te baat genomen om het gemeentebestuur van Jeruzalem een ge schenk aan te bieden. Mevrouw Klaver zal aan dat gemeentebestuur een wandbord overhandigen van Delfts blauw porcelein, waarop het wapen van Velsen. Bij dit bord is gevoegd een brief namens Velsens gemeentebestuur aan de burge meester van Jeruzalem, waarin, onder aan bieding van de beste wensen voor bestuur en bevolking, gewaagd wordt van het be staan van meer dan gewone belangstelling voor de door Israel betoonde krachtsin spanning. Tevens wordt gewezen op het gevoel van verbondenheid, in de loop dei- eeuwen tussen beide volkeren gegroeid. Dit schrijven is door dr. mr. H. M. Cohen, leraar aan het Gymnasium Felisenum, in het Hebreeuws vertaald. Zondag heeft pater Caesarius Heems kerk O.E.S.A. in Vogelenzang zijn eerste plechtige h. mis opgedragen, nadat hij reeds zaterdag zijn feestelijke intocht had gemaakt. Voorafgegaan door de r.k. har monie „Crescendo" uit Hillegom deed de neomist zaterdagmiddag zijn intrede, na dat kapelaan P. Zoon hem aan de grens van het dorp had welkom geheten. In de kerk werd de pater een welkomstlied toe gezongen. Pastoor H. J. van der Burg her innerde er in een toespraak aan dat de neomist zijn jeugd voor het grootst gedeel te in Vogelenzang had doorgebracht. De pastoor wenste de nieuwe priester met zijn uitverkiezing geluk. Tot besluit volg de een kort lof. Zondagmorgen droeg pater Heemskerk zijn eerste plechtige h. mis op met assi stentie van pater Langeveld, de eerwaar-, de heer J. van Ombergen en pastoor Van der Burg, respectievelijk als diaken, sub diaken en presbyter assistens. Het zang koor voerde de Missa Innocentius van J. Nieland uit. Na de mis werd de priester- cantate van Herman Strategier gezongen. Dr. W. Hulsebosch O.E.S.A., eveneens af komstig uit Vogelenzang, hield de feest predikatie. Hij wees op de betekenis van het priesterschap, vooral in deze tijd nu het aangezicht van de wereld voortdurend verandert. De priester moet meehelpen aan de opbouw van een nieuwe wereld, waarin geloof en liefde tot God en de men sen van de allergrootste betekenis zijn. 's Middags was er een drukbezochte re ceptie, tijdens welke vele geschenken wer den aangeboden. Van de parochie ontving de pater een schrijfmachine. Advertentie Oók al aan de sigaar"? Geheim rond Leonoor 23. „John heeft opgebeld! Hij heeft mij gevraagd om vanavond met hem te dineren. Hij wil mij om 7 uur komen halen. Kan ik dan weg?" „Natuurlijk". Ik liep op haar toe. De uitdrukking van haar gezicht veranderde. Er kwam een verlegen blik in haar donkere ogen en op deemoedige toon zei ze: ,,'t Spijt me. Jay, ik vergat wat je me onlangs hebt gezegd. Of néé, na tuurlijk heb ik dat niet vergeten. Hoe zou ik 't kunnen vergeten! Heb ik je pijn gedaan?" Ik schudde mijn hoofd. „Het komt allemaal zoals 't komen moet. Bovendien heb ik je gezegd, Leonooi", dat jouw geluk mij boven alles gaat". Ze greep mijn beide handen, terwijl haar gezicht nog naar mij opgeheven was. Ik had haar tot zo'n spontaan gebaar nauwelijks in staat geacht. „Je hebt hem gisteren ontmoet, nietwaar Jay? Wat vind je van hem?" „Ik kan niet anders dan goeds over hem zeggen". Ik loog niet. „OHet was een kreet van opluchting en er kwam een glimlach op haar gezicht. „Hij is aardig hè? O, ik ben zo gelukkig, dat ik hem héb ontmoet. Ik dacht dat er voor mij nooit iets zou ge beuren en ik wanhoopte eigenlijk aan mijn leven, juist op het moment dat ik hem leerde kennen. Geloof je, dat hij écht iets voor mij voelt?" „Hij heeft je gisteren verdedigd, zoals tot dusver nie mand in deze stad mijzelf uitgezonderd 't heeft ge daan". Ze fronste en op haar gezicht kwam de hooghartige uitdrukking, welke Mary Randall zo tegenstond. „Mary Randall kon natuurlijk niet nalaten hem die geschiedenis van de Country-Club in Johannesburg te vertellen", zei ik. „De opmerkingen, die je vriend naar aanleiding van dat verhaal maakte, waren dood-lakoniek en ontzenuwden volkomen Mary's roddelverhaal. In deze stad zal niemand meer durven beweren, dat jij die bril jant van mevrouw Reynolds hebt verduisterd". „Te bedenken, dat het éérste wat men hem in Umtali over mij vertelt, die afschuwelijke geschiedenis is Ik stond vlak naast haar, maar de gedachte aan John Somerset scheidde haar mijlen ver van mij. Ik bleef doodstil staan en er was pijn in mijn hart. Ik zei niets meer, bang door mijn stem mijn gevoelens te verraden. Het gevoel, dat ik haar had verloren, overmeesterde mij. Als ik haar alleen nog maar een klein beetje zou mogen helpen Ze keek mij aan en ik legde mijn handen op haar schouders. „Mijn lieve kind", zei ik zacht, „waarom maak je je zorgen? John Somerset staat geheel achter je, je bezit zowel zijn bijzondere achting als de mijne. Wat kan je het geklets van boosaardige lieden schelen?" „Maar waarom willen zij mij zo graag zwart maken, wat heb ik hun gedaan?" „Ze zijn nu eenmaal zó, lieveling. Ze vinden 't heer lijk om kwaad te spreken". Het was opnieuw een grote vreugde voor mij, haar „lieveling" te noemen. Het was alsof zij mij het recht had gegeven dat te doen „Trek weer een vrolijk gezicht", zei ik. „Je bent zo pas stralend bij mij gekomen, en er is nu toch niets veranderd! Ga weer aan het werk, zuster Malherbe, trek er vanavond zonder zorgen tussen uit en amuseer je als een gelukkig jong meisje!" Ze greep mijn hand en drukte deze. „Je bent zo goed, Jay! Ik ben je erg dankbaar. Nooit zal ik vergeten, hoe jij me helpt en steunt". „Ik hoop, dat je mijn hulp en steur in de toekomst niet meer nodig zult hebben", zei ik. Ze liep naar de deur, maar bleef dan aarzelend staan. Ze keek mij weer aan. „Het is zo vreemd, Jay! Ik zou héél gelukkig moeten zijn, en dat ben ik ook wel, ge lukkiger misschien dan ik ooit voor mogelijk had gehou den. Maar toch kan ik een ding niet goed vergeten Ze aarzelde met een bekentenis, welke op haar lippen lag. „Wat is 't Leonoor? Je kunt mij alles rustig toever trouwen, dat weet .ie! Maar als je er tenslotte liever niet over spreekt, dan begrijp ik dat ook". Ze kwam weer naar mij toe. „Ik we^t dat 't onzin is", zei ze langzaam. „Ik heb helemaal geen mensenkennis en ik kan me dus zo gemakkelijk vergissen. Maar de man, die ik in het vliegtuig leerde kennen was mij de vorige avond in het hotel in Kampala al opgevallen: hij was toen nogal lawaaiig en ik vond hem allesbehalve sympathiek. Wat 't precies was, zou ik niet kunnen zeg gen, maar hij stootte mij bepaald af. In het vliegtuig maakte hij echter een volkomen andere indruk op mij; ik leerde hem toen kennen als de John Somerset, die mij fascineerde. Maar ergens, diep in mij, was er een gevoel van bedrog „We zijn allemaal aartsbedriegers, Leonoor" zei ik glimlachend. Er was een trek van twijfel op haar eerst zo stralend gezichtje. ,,'t Is natuurlijk allemaal onzin", zei zij onzeker. „Hij vertelt niet zo maar wat. Jij hebt toch ook niet de in druk gekregen, is 't wel, dat hij leugens zou vertellen?" Ik greep haar handen en hield deze vast in de mijne. „Ik ken hem natuurlijk slechts oppervlakkig, Leonoor. Maar hij heeft op mij de indruk gemaakt van een ver standig, ontwikkeld en betrouwbaar mens. Sir Julian schijnt niet geaarzeld te hebben hem een goede positie aan te bieden door hem zijn drie theeplantages toe te vertrouwen. Het aanbevelingsschrijven van Lord Dal- rymple, dat hij aan Sir Julian overhandigde, is stellig geen verzinsel". Ze had mij, terwijl ik dit zei, met een blik vol hoop in haar donkere ogen aangekeken. Thans sloeg ze haar ogen neer en begon nerveus met de ceintuur van haar schort te spelen. „Ondanks je goedbedoelde woorden, merk ik, dat jij, precies zoals ik, iets merkwaardigs voelt ten opzichte van John Somerset. Hij is te volmaakt, te goed. Waarom had ik echter een gevoel van onbehagen, toen ik met hem langs de watervallen van de Sambesi wandelde. „Je bent het niet gewend om met een volkomen vreemde uit wandelen te gaan. Bovendien heeft die om geving daar iets onheilspellends. Pieker er verder niet over". Toen ze nog bleef aarzelen, duwde ik haar zachtjes in de richting van de deur. „Kom, lieve kind, zet 't van je af.Wat heeft al dat gepieker voor zin? Je houdt van deze man en hij beantwoordt je gevoelens. Laat je niet door allerlei vage dingen van de wijs brengen. En ver geet vooral niet, Leonoor, dat je in mij een trouwe vriend hebt! Wat er ook gebeuren mag, ik sta voor je klaar!" Op dat moment kon ik nog niet bevroeden, dat deze toezegging mij in een zeer nabije toekomst tot een straf bare wanhoopsdaad zou brengen.. (Wordt vervolgd) Twee doden. In het havenziekenhuis te Rotterdam is heden overleden de 28- jarige havenarbeider S. van den Oever, die met een mede-arbeider op de laadbak van een vorktruck was geklommen om naar een vogelnestje op een daklijst drieën eenhalve meter hoog te kijken. Daar zij het niet goed konden zien verzochten zij de chauï* ur even verder te rijden. De chauffeur deed dit, waardoor de mannen het evenwicht verloren en van de laadbak vielen. De 29-jarige G. Littel overleed kort na het ongeluk. BEGIN. De directeur-generaal der P.T.T., ii\ J. D. H. van der Toorn, heeft op het terrein aan de Oosterdokskade te Amster dam een officieel begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het stationspostgebouw. Het beginsein voor de bouw, was het overhalen van een hefboom van een zandgrijper. Daarmee werd de eerste hoeveelheid zand in een vracht wagen gestort. De bouw van het stationspostkantoor zal ongeveer acht jaar duren. De kosten wor den geraamd op 30 miljoen gulden. Het gebouw wordt ongeveer even groot als het Rijksmuseum te Amsterdam. Hotelbouw in Den Haag. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Haagse ge meenteraad heeft burgemeester Kolfscho ten meegedeeld, dat aan de Zwolsestraat te Scheveningen het „Europa-hotel" zal verrijzen en dat ook in de Scheveningse Bosjes een hotel gebouwd zal worden. De financiering van dit project is verzekerd. Verder bestaat het plan tot de bouw van een hotel op particulier terrein aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen. Voor dit plan is reeds de gemeentelijke goed keuring en de goedkeuring van de wel standscommissie verkregen. In de nacht van zondag, op maandag heeft de politie te Santpoort een kippen dief gesnapt, toen hij met twee kippen, die hij reeds had gedood, uit een schuurtje kwam. De man, afkomstig uit Haarlem, gaf toe dat hij de kippen gestolen en gedood had met de bedoeling ze naderhand op te eten. Hij werd ingesloten. Zondag hebben ongeveer 17.500 mensen Keukenhof in Lisse bezocht. Het bestuur is over dit aantal, gezien het minder aan gename weer, niet ontevreden. De bezoe kers waren voor 70 a 80 percent Neder landers. Er waren opvallend weinig Duit sers. Het parkeerterrein verwerkte 3500 auto's, het aantal autobussen was evenwel gering: slechts vijftig. Stadsschouwburg: maandag besloten voorstelling; dinsdag 20 uur: Ballet der lage landen. Concertgebouw: maandag 20 uur: Jazz- manifestatie Interscholair Jeugdtoernooi. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mardi Gras", a.l. Frans Halstheater: maandag, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur; dins dag 14.30 en 20 uur: „Zoetwatermatrozen", a.l. Lido Theater: tot en met donderdag 14 en 16.15 uur: „Ik ben er kapot van", a.l.; 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn", 14 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 uur: „Sjors van de rebellenclub", a.l.: tot en met woensdag 20 uur: „Madeleine, tel. 13621", 18 j.; donderdag 14 en 20 uur: „Margaretiia Gauthier". 18 j. Minerva Theater: maandag en dinsdag 20.15 uur: „Indiscreet", 14 j.; donderdag 20.15 uur: „De man met de wassen beel den". 18 j. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde". 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De gebrandmerkte vluchteling", 18 j. Studio Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai". 14 j. Theater Monnpole (Zandvoort): maandag 20 uur: Das Madchen Rosemarie", 18 j.; dinsdag en woensdag 20 uur: „De Mau- Mau slaat toe", 18 j.; donderdag 20 uur: „De slag om Arnhem", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 20 april werkdagen 10- 12.30 en 13.30—17 uur; zondag 14—17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10—22 uur: Expositie Arie Kati Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 april ..jrkdagen 11—17 uur: Expositie Corneille. (Verder raadplege men de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van 3 april).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6