George Dillonin Haarlem föotbdHoh, f Nationaal concours van feestende Haarlemse Kegelbond geopend GEHAKT MAANDAG 6 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ROTTERDAMS TONEEL RIJWIELEN- MOTOREN Regency fauteuil Voor het eerst dames in bondenwedstrijd Schoolvoetbal in Haarlem Kandidaten voor halve finales bekend Jubileum wandeltocht van politiesportclub Bloemendaal EDO verloor van Schoten in toernooi van Haarlem de Rooij FAMILBEDRUKWERK Tien doelpunten bij HFC-VVA W. H. R. van Manen t Ons prima MAGERVLEES-ÜLHnfl I ALBERT HEUN Vrouw en kind sprongen uit raam van tweede etage Honderden namen afscheid van artsenechtpaar Hage 99 Kort na de bevrijding kwam er voor het eerst weer een Engels toneelgezelschap naar ons land, dat in Haarlem zijn korte tournee begon. Het was de Company of Four, een van die in Londen gelukkig tel kens opnieuw opgezette ondernemingen om terzijde van het West End met eerlijke middelen de hedendaagse dramatische kunst te dienen. In dit ensemble van ge lijkwaardige eensgezinden was Joan Miller de meest opvallende verschijning. Deze buitengewoon knappe en begaafde actrice is een der weinigen, die aan het ideaal van „in de eerste plaats komt het stuk" trouwe 'dienst bleef bewijzen. Ik ben aan dat be zoek herinnerd, doordat het Rotterdams Toneel zaterdagavond in de schouwburg aan het Wilsonplein een voorstelling van „George Dillon" gaf, geregisseerd door Peter Cotes, haar echtgenoot. Was het alleen een associatie van namen, ik zou er hier geen aandacht aan hebben geschonken. Nee, het gaat om het volgende: de zeer geringe belangstelling voor deze vertoning bewees, hoeveel er nog aan de opvoeding van het publiek in de door hen gewezen richting gedaan moet worden. Peter Cotes heeft zijn in jarenlange praktijk gebrachte denkbeelden uiteengezet in een boek, dat „No Star Nonsense" heet. Deze titel vat zijn programma in één slag zin samen. Hij waarschuwt tegen de vaak 0n(kunst)zinnige consequenties van het zo genaamde sterrensysteem, al ware het al leen reeds dat daardoor commerciële fac toren onevenredig gaan overheersen. Tot zijn beste bladzijden behoren die, waarop hij de helaas ook in ons land werkzame journalisten hekelt, die het gezichts bedrog cultiveren, dat de vertolkende ar tiesten belangrijker doet schijnen dan de scheppende kunstenaars. In deze formu lering wordt een onjuiste tegenstelling ge suggereerd, doch men zal de bedoeling be grijpen: de schrijver is in het theater de persoonlijkheid, waar het op aankomt, zeker wanneer men een levend toneel van deze tijd verlangt. Boven één van zijn hoofdstukken heeft hij een uitspraak van Beverley Baxter geciteerd, waaruit ik op mijn beurt de passage overneem: „Wij moeten intellectuele rebellen hebben om nieuwe banen open te brekenwil de schouwburg niet ontaarden in iets dat het midden houdt tussen een museum en een poppenkast." Vermoedelijk heeft Peter Cotes met vreugde de uitnodiging van het Rotterdams Toneel aangenomen, omdat in Nederland immers het stelsel der vaste gezelschappen al sinds mensenheugenis gehuldigd wordt. Weliswaar is dit nu juist het minst van alle een echt ensemble, maar dat zal hij niet geweten hebben. Ernstiger is, dat hij van de gekozen spelers ook geen ensemble heeft kunnen maken, al mocht men dat in de korte tijd van repeteren en gelet op het taalverschil misschien niet verwachten. Ware hij na de première in ons land ge bleven, hij zou gemerkt hebben hoezeer ook hier het publiek eerst de namen van de spelers op het affiche leest, om dan weg te blijven, ongeacht de auteur, als die niet tot de topklasse der alom geprezen favorie ten behoren. Voor de „rebel" John Osborne is men in ieder geval niet gekomen, hoewel diens stukken „Omzien in wrok" (met de allerminst daarvoor geschikte Kees Brusse in de hoofdrol) en „De humorist" (met Paul Steenbergen!) volle zalen hebben getrok ken Dat de afwezigen helemaal ongelijk heb ben gekregen, mag men overigens niet zeg gen, want „Een grafschrift voor George Dillon" waarom men de titel romantisch gehalveerd heeft, is niet duidelijk kan ten hoogste als een voorspel tot de boven genoemde werken van deze „angry young man" gerekend worden. De thans dertig jarige Osborne heeft het in collaboratie met Anthony Creighton geschreven, doch men herkent er duidelijk allerlei elementen in, die in zijn zelfstandig volbrachte oeuvre veel scherper en opzienbarender geprofi leerd zijn. De titel-.held" is in ieder geval een typische mislukkeling, die voortdurend negatieve oplossingen voor zijn moeilijk heden zoekt. Ook in dit vroege stadium van zijn schrijverschap is het merkwaar dig, hoe weinig er Osborne aan gelegen is om zijn hoofdpersoon sympathiek te ma ken. Zijn devies lijkt te luiden: zolang er wanhoop is, blijft er leven. Intussen gaat het van kwaad tot erger. Van tragiek is geen sprake bij gebrek aan absolute nor men. Het is juist het absurde waar Osborne zich voortdurend kwaad over maakt. Van daar zijn boosaardige opzet om alle domme gemeenplaatsen, van schijnheiligheden, zin ledige moraal en kortzichtige burgerlijk heid te ontluisteren. Dat hij zich daardoor in grote kringen onbemind maakt, mag natuurlijk niet vergeten worden. George Dillon is een ambitieuze acteur met een manisch-depressieve gesteldheid, die gedroomd heeft compromisloze toneel stukken te schrijven en daarmee de triomf van een onafhankelijk vooruitstrevende geest te behalen. Maar hij verzinkt lang zaam maar zeker, willens en wetens in een zelfgekozen milieu van sentimentele mid denstanders. Succes behaalt hij tenslotte met concessies aan de vulgaire smaak, waarmee dan is aangetoond dat briljante hoon en vechtlustig cynisme niet voldoende zijn, als men zelf geen stelling in de strijd om een menswaardig bestaan betrekt en geen doelbewuste positie kiest. Zolang de woordvoerders van Osborne dergelijke po sitieve mogelijkheden niet herkennen, be vuilen zij andermans nesten en bestoken zij met hun spot gewaande zekerheden. Dat doet George Dillon tot er voor hem geen terugtocht mogelijk is en zo wil dit drama een stuk zelfspot zijn van de moderne jeugd. Ondanks enkele bijzonder goede scènes is dit spel veel zwakker van con structie dan de latere bewijzen van zijn ongetwijfeld markante talent. Advertentie faoiptlLui 't fzxkxLo.iL o MOTO GUZZI 98 cc 2-pers. ƒ1050.- Zandvoortselaan 158 - Telefoon 40905 Vliegveld bedreigd. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart heeft aan de raad van Hilversum zijn bezwaren kenbaar ge maakt tegen uitbreidingsplannen, welke tot gevolg zouden hebben dat het vliegveld Hilversum zou moeten verdwijnen. De Nationale Luchtvaartschool heeft sedert 1948 de belangrijkste afdeling van haar vliegbedrijf op het vliegveld Hilversum. Een wat pretentieuze curiositeit is ook de cyclische indeling in vier tafrelen, zich afspelend in evenzovele jaargetijden, ver lopend van de veelbelovende lente tot de bekoelende winter. Harry Op de Laak maakte een decor van mosgroen beschim melde gezelligheid ter aanduiding van het milieu, waarin het nieuwe geluid tot ver stikking wordt gebracht. De titelrol was toevertrouwd aan Ton van Duinhoven, die er ongetwijfeld in slaagde de dramatische motieven van de acteur, die zijn rol in het leven ziet mislukken, duidelijk te maken. Met bewonderenswaardige beheersing en veelzijdige kracht liet hij steeds opnieuw de groteske vlagen van enthousiasme op laaien uit de leegte der moedeloosheid, of schoon hij daarbij voor de suggestie van virtuositeit nogal eens zijn toevlucht tot imitaties moest nemen. Wat men bleef missen was de onderstroom van rancune. Voortreffelijk was de luide en lome sloerie, die Ina van Faassen als een landerige sirene liet rondlopen. Coba Kelling had met het uitsmeren van moederlijke gevoe lens weinig moeite. De andere medewerkenden, die ten dele te kampen hadden met de overbodigheid van hun aanwezigheid, accentueerden veel al het gebrek aan economische eenheid binnen de organisatie van in elkaar over gaande spelsituaties. De eerste opwellingen van sluimerende hysterie, die Trees van der Donck liet horen, waren tezeer over dreven. De in zijn fatsoen verstarde vader kreeg van Wim Grelinger een net iets te notoire apartheid. Datzelfde geldt eigen lijk ook voor de offervaardige vrouw, die de iiefde voor de kunst tot de hulpbehoe vende kunstenaar uitstrekt, van Enny Meunier, die als een soort stenotypiste, op een tekst van Shaw leek te wachten. Peter Holland en Peter Aryans leverden de ge wenste typeringen van louter ter illustra tie van bijkomstigheden dienende figuren, een kwezelachtige predikant en een pro- leterige handelaar in pikante vermakelijk heden aan de zelfkant van het uitgaans leven. David Koning Een scène uit „George Dillon" met van links naar rechts: Trees van der Donck, Ton van Duinhoven, Ina van Faassen en Coha Kelling. Advertentie De meubelkunst van de vroege 19e eeuw was zo sierlijk en zo bevallig, dat dit fauteuiltje in deze stijl zich juist bij onze hedendaagse interieurs prachtig aanpast. Haag meubelen... een compliment voor hun bezitter. NIEUW TELEFOONNUMMER 222588 Rode Kruis-parachutisten. Reeds enige tijd wordt een cursus parachute springen gegeven voor het korps Maas tricht van het Nederlandse Rode Kruis. Tien heren en vier dames zijn op het vlieg veld Beek met de lessen van de grond- training gereed gekomen. Op 12 april wor den de eerste sprongen gemaakt. Na acht sprongen zal de K.N.V.V.L. een brevet uitreiken. Het is de bedoeling aan meer korpsen een dergelijke opleiding te geven. De Haarlemse loco-burgemeester en wethouder van onderwijs, lichamelijke op voeding en sport, de heer D. J. A. Geluk, heeft zondagmorgen in de HKB aan de Tempeliersstraat in Haarlem het nationa le concours ter gelegenheid van het zes tigjarige bestaan van de Haarlemse Ke gelbond geopend. Tevoren sprak de voorzitter van de ju bilerende vereniging, de heer Jac. van Maris, een welkomstwoord, waarin hij on der anderen de gedelegeerde van de Ne derlandse Kegelbond, de heer T. Albron- da, en de besturen van de Amsterdamse, Utrechtse en Alkmaarse kegelbonden be trok. De voorzitter kondigde aan, dat het concours zou beginnen met een bonden wedstrijd, waaraan Haarlem buiten me dedinging zou deelnemen. Voor het eerst zouden ook dames aan deze bondenwed strijd meedoen en de voorzitter noemde dit een unicum. Verder deelde hij mee, dat Koningin Juliana, prins Bernhard, de gemeente Haarlem en de stichting „Haar lems Bloei" elk als ereprijs een zilveren medaille beschikbaar hebben gesteld. Spreker herinnerde er aan, dat de Haar lemse Kegelbond werd opgericht door ne gen mensen en hij vond het prettig nu te kunnen zeggen, dat de bond thans bijna 350 leden telt. De heer Geluk merkte op, dat het kege len een der oudste in Nederland beoefen de sporten is. Plet is bovendien een van de 37 sporten, die in Haarlem worden be dreven van de in totaal 43 in ons land be staande sporten. Kegelen is een sport, die de lichamelijk toestand ten goede komt. Bij de veldsporten gaan de meeste beoefe naars, als zij boven de vijfentwintig ko men, op de tribune zitten, maar kegelen is juist een sport, die door velen pas op latere leeftijd wordt beoefend. Belangrijk vond de heer Geluk het ook, dat deze sport de vriendschap, sportiviteit en kameraad schap bevordert. Verder zei de loco-bur gemeester het van belang te achten, dat de HKB een gebouw heeft, dat zij niet al leen voor zichzelf gebruikt, maar waarin allerlei verenigingen en gezelschappen hun bijeenkomsten kunnen houden. „De Haarlemse gemeenschap moge de Haar lemse Kegelbond dankbaar zijn voor de stichting van dit gebouw en de goede or ganisatie van de kegelsport," besloot de heer Geluk. De heer Albronda, voorzitter van de Ne derlandse Kegelbond, vertelde, dat reeds in 1100 in Nederland de kegelsport werd beoefend. Het aantal drie- en vijftallen, dat voor het concours heeft ingeschreven, overschrijdt de driehonderd en dat is nog nooit voorgekomen. Tenslotte stelde de heer Albronda voor, dat de eerste ballen geworpen zouden worden door de heer Geluk, voorzitte. Van Maris, de voorzitters van de bonden uit Amsterdam, Eikmaar en Utrecht, de tweede voorzitter en voorzitter van de wedstrijdcommissie de heer G. F. Heiden- daal, de penningmeester de heer C. van Vreeden en de nestor van de HKB, de 80- jarige heer H. Frantzen. Het gezelschap ging hierna naar de ba nen en de invitatiewedstrijd tussen de bonden uit Amsterdam. Utrecht, Alkmaar en Haarlem nam een aanvang. Deze wa ren in de namiddag nog aan de gang, toen het bestuur van de Haarlemse Kegelbond zich in de grote feestzaal opstelde om tij dens de receptie de felicitaties en geluks telegrammen in ontvangst te nemen. De heer Chr. Petersen verraste de bestuurs leden door namens alle Haarlemse kegel clubs nieuwe bondinsignes met de daar bij behorende rood-witte draaglinten aan te bieden. Verder spraken behalve de heer Albronda, die de jovialiteit en de vriende lijkheid der Haarlemmers prees, de heren C. Servaas, F. C. Willekes, C. Klerk en F. Klaassen, als voorzitters van respectie velijk de Amsterdamse, de Utrechtse, de Alkmaarse en de Bossche kegelbond, als mede enkele vertegenwoordigers van Haarlemse kegelclubs. Fleurige attentie De Haarlemse bloemenmeisjes zorgden voor een fleurige attentie door alle aan wezigen een grote trompetnarcis op te spelden. Deze vrolijke bijdrage tot de feestelijkheid werd bijzonder gewaar deerd. Gedurende de twaalf dagen van het concours zullen ongeveer tweeduizend kegelaars en kegelaarsters trachten „veel hout" en zo mogelijk geen poedels te wer pen. De uitslag der bonden wedstrijd van zon dagmiddag is: 1. Utrecht 3112 hout; 2. Amsterdam 3062; 3. Alkmaar 2983; 4. Alk maar 2959. Hoogste dame mevrouw Al berts (van Haarlem) met 229 hout. Hoog ste heer de heer Benima met 233 hout. Advertentie In de afdeling C van het schoolvoetbal- toernooi te Haarlem werden zaterdag de kwartfinales gespeeld. De 2e elftallen van de technische scholen wilden niet voor elkaar onder doen. Zij speelden gelijk (33). Winnaar na strafschoppen werd RKLTS II. Verder plaatsten zich Mendelcollege II, Th. M. Ketelaarschool II en A. H. Gerhard- school II. Voor de kwartfinales in de afd. E wer den winnaars- en verliezersronden ge speeld. In de verliezersronde viel op de 60 zege van de Juliana van Stolberg- school. De St. Aloysiusschool uit Overveen en de school van dezelfde naam in Heem stede wonnen in de winnaarsronde en ko men a.s. woensdag op het RCH-terrein tegen elkaar uit in de halve finale. De beide andere kandidaten zijn de J. P. Coen- school en de Frans Halsschool. Eerstgenoemde werd pas na strafschop pen winnaar tegen de Lorentzschool. De Frans Halsschool versloeg de Rijksleer school met 10. De uitslagen: Verliezersronde E: Juliana van Stolberg- schoolSt. Bavoschool, Eemstr. I 60, St. Petrus CanisiusschoolSt. Jozefschool, Heemstede 12, Mr. ThielschoolVondel school 04, TeylerschoolCorn. Houtman- school 31. Winnaarsronde E: St. Bavoschool Wes tergrachtSt. Aloysiusschool Heemstede 25, St. Aloysiusschool OverveenSt. Bernardschool 5—0, J. P. Coenschool (wint) Lorentzschool 22, Frans Halsschool Rijksleerschool 10. Afdeling C: Coornhertlyceum II—Th. M. Ketelaarschool II 14, A. H. Gerhard- school IISt. Jersen ULO II 10, LTS II RKLTS II (wint) 3—3, Lourens Coster- lyceum IIIMendelcollege II 15. Advertentie Record aantal deelnemers Ter gelegenheid van haar zesde lustrum viering had de Politiesportclub Bloemen daal (PSCB) zaterdagmiddag een jubileum wandeltocht uitgeschreven met als start plaats gebouw „Domi" in Overveen. De tocht, waaraan elfhonderdachtentwintig wandelaars junioren en senioren deel namen, is mede door de ideale weersom standigheden een groot succes geworden. Het grootste aantal deelnemers in vorige jaren bedroeg ongeveer achthonderd, zodat hier van een record kan worden gesproken. De leiding berustte bij inspecteur J. L. de Rave en de heer A. A. Schouten, beiden Van de Bloemendaalse politie. De beidé parcoursen leidden door een aan natuur schoon zeer rijk gedeelte van Bloemendaal. De leden van de Bloemendaalse Reddings brigade hebben in enkele gevallen van uit putting en blaarvorming hulp moeten ver lenen. Bij voor honkbal nog ongunstig weer is gisteren het honkbalseizoen in Haarlem officieus geopend met het oefentoernooi van SC Haarlem. De eerste wedstrijd tus sen EDO en Schoten leverde een verrassing op. De kampioen van Nederland verloor met 2-1. EHS won met het kleinst moge lijk verschil van de nieuwe eersteklasser SC Haarlem. Er werd in beide wedstrijden slecht geslagen. EDO nam tegen Schoten in de tweede innings de leiding. Hopman, door 4 wijd op de honken gekomen, scoorde op een schit terende stootslag van Jan Kops. In de tweede helft van de vierde innings bracht Joop Bakker de ploegen op gelijke hoogte. Gerrit Nanne stelde hem daartoe in staat met een honkslag. Een innings later profi teerde Schoten van gebrek aan controle bij de EDO-pitchers en Sauer scoorde na een misverstand in het verre veld (2-1). Wer persresultaten: Sauer (Schoten) 10-4-1, De Nieuwe en Leo Kops 3-6-2. EHS had grote moeite met SC Haarlem. Pas in de vierde innings slaagden de Bull dogs erin de thuisplaat te toucheren. Dit geschiedde door honkslagen van N. Tromp en Van Esveld en twee vrije lopen. In haar vijfde slagbeurt kreeg de Sportclub nog een goede kans om de overwinning te forceren, maar met drie honken bezet en een uit, faalde Abspoel en toen Van Berkel 3 sl. kreeg, was de EHS-zege zeker. Advertentie Anegang 14 naast C&A In de oefenmatch tussen HFC en WA vielen zondag niet minder dan tien doel punten. HFC, dat De Graaff en Houtkoper als invallers had voor Van der Lee en Dekker, stond al spoedig met 2-0 achter door goals van Van Beinum en Van Wie- ringen. Wel wist Hans Winter daarna de achterstand te verkleinen, maar Doesburg scoorde opnieuw voor de gasten (1-3). Een trap in eigen doel van spil Liebrand bracht de stand kort voor de rust op 2-3. Na de pauze wijzigde HFC zijn opstelling. In de derde minuut maakte De Nije gelijk, doch Van Wieringen gaf WA andermaal de beste papieren (3-4). Hands van Töppen- decker stelde Hein Winter in staat via een strafschop de balans weer in het evenwicht te brengen. Deze speler zorgde vijf minuten later voor de nodige sensatie door het leer keihard in eigen doel te schieten (4-3). In de laatste ogenblikken van deze doel puntrijke wedstrijd maakte Molenaar voor HFC gelijk (5-5). Advertentie RALSTON en VERVETAL Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. REE Binnenweg 89-89a - Heemstede - Tel. 38681 VERF - BEHANG - GLAS etc. Andermaal is de Haarlemse Cricketclub Rood en Wit een erelid ontvallen. Ver leden week namelijk is in Loosduinen in de leeftijd van 82 jaar overleden de heer W. H. R. van Manen. De begrafenis is in tussen in stilte geschied. De heer Van Manen was een groot cric keter. Het beste komt dat tot uiting in wat jhr. C. L. van Lennep zelf erelid van Rood en Wit in het eerste jubileum boek van de vereniging over hem schrijft. Hij was, aldus de heer Van Lennep, een zeer bijzondere figuur op de cricketvelden. Bij weinigen zal de ongeschreven cricket- codex van sportiviteit en sporteer op zui verder wijze in de praktijk zijn gebracht dan bij hem. Uitmuntend batsman van de orthodoxe school, met een collectie slagen op zijn repertoire waaraan de meeste jon gere spelers een voorbeeld zouden kun nen nemen, heeft hij zowel voor Rood en Wit welke club hij sedert zijn jongens jaren, hoewel hij daarna nooit meer in Haarlem woonachtig is geweest, nimmer ontrouw is geworden als voor het Ne derlands elftal en andere vertegenwoordi gende ploegen een reeks hoge scores ge produceerd. Daarnaast behoorde hij tot de beste wicketkeepers die ons land gekend heeft; met J. C. Schroder vormde hij in dertijd een klasse apart. Karakteristiek voor hem is dat hij in de laatste jaren, toen zijn bezigheden hem helaas verhin derden nog geregeld uit te komen, aan het begin van het seizoen zich beschikbaar stelde voor de verste uitreizen, teneinde een jongere speler deze tochten te kun nen besparen. Volgens de beschikbare gegevens speel de de heer Van Manen in de seizoenen 1891 tot 1929. In die periode scoorde hij niet minder dan 7140 runs in 401 innings (25 keer n.o.) met een hoogste score van 112 n.o. Hij veroverde voorts nog 45 wickets voor het verlies van 543 runs en maakte 206 slachtoffers achter het wicket. De overledene, die tevens erelid was van de Nederlandse Cricketbond en in het be gin van de jaren '90 voetbal speelde in HFC onder leiding van Pim Muiier, was in het dagelijks leven een zeer gezien redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, waarvoor hij 35 jaar werkzaam was. Advertentie ULllHIll geen gehakt! Wanneer u echter kennis maakt met onze superieure kwaliteit, dan zegt u: Ja, dit is gehakt. Prima! Prima! Woensdag en donderdag Mei zakje kruiden en zout SLAGERIJ Grote Houtstraat 99 Etherpiraten. De rijkspolitie te Al melo heeft in samenwerking met de PTT- recherche een geheime radiozender opge spoord in een kippenhok te Markelo. Twee mannen, de 50-jarige W. van der M. en de 30-jarige J. M», beiden uit Goor, werden bekeurd. De zendinstallatie werd in beslag genomen. In een oude woning aan de Tweede Lau rierdwarsstraat in Amsterdam is zaterdag op de benedenverdieping brand ontstaan. Het vuur vrat zich met grote snelheid door de plafonds en het trappenhuis naar de verdiepingen erboven en de woning er naast. De 67-jarige mevrouw Van Weesen- berg en haar negen-jarige kleindochter Mary van Beek, die bij haar logeerde, moesten uit het raam van de tweede ver dieping springen. Zij zijn door buren in een deken opgevangen. Mevrouw van Wee- senberg moest in een ziekenhuis opgeno men worden. De brandweer had het vuur vrij snel bedwongen. Door de brand zijn zeven mensen dak loos geworden. Zij woonden in de twee uit gebrande huizen op apart verhuurde ka mers. De brand zou ontstaan zijn door een omgevallen petroleumkachel op de bene denverdieping. Indrukwekkende manifestatie van dankbaarheid en sympathie in restaurant „Dreefzicht" Onder overweldigende belangstelling hebben dokter C. Hage en zijn echtgenote mevrouw J. E. Hage-Van Dijk zaterdag middag in restaurant Dreefzicht in Haar lem afscheid genomen van patiënten, vrienden en collegae. Zoals bekend is heeft het artsenechtpaar de praktijk, die het gedurende een lange reeks van jaren aan de Kleine Houtweg 133 in Haarlem heeft uitgeoefend neergelegd met het oog op de benoeming van dokter Hage tot genees heer-directeur van het Homoeopatisch Ziekenhuis in Utrecht. Op deze afscheidsreceptie is wel duide lijk tot uiting gekomen hoeveel waarde ring, erkentelijkheid en vriendschap dok ter Hage en zijn vrouw zich in brede kring hebben verworven. Een schier onafzien bare rij belangstellenden had zich in en buiten het restaurant gevormd om de bei de artsen de hand ten afscheid te druk ken. Namens het uit de patiëntenkring ge vormde comité sprak dr. ir. J. J. Leen- dertse dokter en mevrouw Hage toe. Het bericht van het vertrek van dokter Hage en zijn vrouw uit Haarlem was met gevoe lens van spijt en teleurstelling ontvangen, aldus spreker. Hij roemde de werkkracht, de snelheid van handelen en de kunde van beide scheidende dokters. Vooral was hij vol lof over de hoge opvatting die zij van hun taak hebben. „Voor u is de weten schap niet het doel maar het middel tot het welzijn van de mens", zei dr. Leen- dertse, die tot de slotsom kwam dat door deze bewogenheid van dokter en mevrouw Hage een innige band was gegroeid tus sen hen en hun patiënten. De uitnodiging van het comité aan de patiënten om deze dankbaarheid en bewondering in een re presentatief afscheidsgeschenk uit te drukken had dan ook in brede kring weer klank gevonden. Nadat een klein meisje als vertegenwoordigster van de vele kin deren die mevrouw Hage ter wereld heeft helpen brengen haar bloemen had aan geboden, werden de stoffelijke blijken van erkentelijkheid jegens de scheidende art sen onthuld: een salonkast met inge bouwde tv.- en radio-ontvanger en gram mofoon. Andere geschenken waren een bordenwasmachine, een geschenk in en veloppe voor de aankoop van grammo foonplaten en een boekje met de namen van de schenkers. Dr. Leendertse sprak tenslotte de wens uit dat dokter en me vrouw Hage evenveel bevrediging en suc ces in hun nieuwe woonplaats en werk kring zouden mogen vinden als in Haar lem het geval is geweest. Voorts richtte spreker zich met een woord van welkom tot de opvolgers van het echtpaar Hage, dokter P. Quaak en diens schoonzuster, dokter L. A. Sieling. Mede namens zijn vrouw dankte dokter Hage vervolgens voor de blijken van sympathie die beiden bij hun werk en speciaal op deze middag mochten ontvangen .„Een arts moet in de eerste plaats van mensen houden. Onze patiënten betekenen voor ons meer dan patiënten, zij zijn ons tot vrienden en vriendinnen geworden", aldus dokter Ha ge. Hij zei dat hij en zijn vrouw zo diep in Haarlem waren geworteld dat zij altijd met dierbare banden aan deze stad ver bonden zouden blijven. Namens de vele kinderen, die mevrouw dokter Hage tijdens haar praktijk in Haarlem ter wereld hielp brengen, bood een klein meisje bloemen au welke wijze mevrouw Hage haar voor dankte laat de foto ziet

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9