ArosA „Club- en buurthuizen in Haarlem" bezorgd over financiële toestand Rapport over woonconcentraties in Noord-Kennemerland Combinaties van eengezinshuizen, lage bouw en etagebouw DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 8 APRIL 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bonbons BONBONS Veertigjarige vereniging speelde „Als spinrag" Fries toneel „Gysbert Japicx" speelde „De rode fiets" Hoe hondt IJ dat uit! Actiecomité vraagt steun voor heroprichting van vereniging Examens Om het kampioenschap van Haarlem Simon de Waard vertelde voor I.v.A.O. over Spanje Verontreiniging zeewater wordt onderzocht Gemeenteraad op excursie Haarlemse topploegen gaan laatste wedstrijden spelen Uitslag selectiewedstrijden eerste klasse libre Burgerlijke Stand van Haarlem De Gaulle heeft griep Scheepvaart In de periode van lseptember 1957 tot 1 september 1958 hebben 22.906 volwassenen en kinderen het buurthuis van de Stich ting club- cn buurthuizen in Haarlem en omgeving aan de Kampersingel in Haarlem bezocht, aldus het jaarverslag van de stichting. Het aantal in de leeftijdsgroep tot acht jaar bedroeg 4801, in die tot vijf tien jaar 14.568 en in die tot 23 jaar 3537. De filmvoorstellingen en voetbalwedstrij den werden bijgewoond door respectieve lijk 3000 en 2200 mensen. De stichting no teerde een nadelig saldo van 536 (lasten 51.752,18, baten 51.216,18). In het buurthuis aan de Kampersingel krijgt de jeugd gelegenheid zelf creatief bezig te zijn en haar belangstelling te ver diepen in een aan haar behoeften aange paste sfeer. Op grond van in vorige jaren opgedane ervaringen is -er dit jaar geen strenge scheiding gemaakt tussen de „in stuif" en de vaste clubs. Met voldoening merkt men, dat in dit jaar de leden meer arbeid hebben verricht in diverse clubs. Verheugend is het, dat bij een aantal hun ner de behoefte gaat komen een stukje medeverantwoordelijkheid te dragen. Dit verlicht de taak van de beroepsstaf niet gering. In de jongensclubs voor handen arbeid nam dit jaar de houtbewerking een voorname plaats in. Bij de meisjes bestaat deze arbeid naast bijvoorbeeeld pitrieten voornamelijk uit naaien. De kookclubs ondervinden ook bij de jongens veel be langstelling; dit jaar gaf men per week tien kooklessen aan totaal zestig kinderen. Het buurthuis beschikt thans over drie biljarts en twee pingpongtafels, alsmede een behoorlijke voorraad spelen, dambor den en dergelijke. De 1417 jarigen waren een deel van het jaar gewikkeld in een tafeltenniscompetitie met andere clubhui zen. Er waren vier jiu-jitsugroepen, die zes uur per week werden getraind. Een der leiders organiseerde een straatvoetbalclub, die gemiddeld twee wedstrijden per week speelde. Een zeer aantrekkelijke gelegen heid tot zelfwerkzaamheid biedt bet varié té, dat ook dit jaar met veel succes vijf voorstellingen in en vijf buiten de stad verzorgde. Voor de dansavonden op woensdag voor kinderen van boven de zestien bestond het hele seizoen grote belangstelling. Ook de filmvoorstellingen vielen zeer in de smaak. Een nieuwe bijzonderheid was, dat bet clubhuis dit jaar in de schoolvakanties open was. De sport- en recreatieweek be- Advertentle Curasao: marsepein-vulling ver rijkt met Curasao. Marilla: pittige Triple Sec met Crème d'Apricot naturel. Mignonexclusieve pète,-een ge heim van Lindt Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering 3 Per 1Ö0 gram f 1.10 Ter ere van het veertigjarig bestaan speelde zaterdag- en zondagavond in het r.k. verenigingsgebouw in Vogelenzang de r.k. toneelvereniging „Door Vriendschap Bloeiend" het toneelstuk „Als Spinrag" van Rosita Peters. Het is wel jammer dat de jubilaresse haar beste krachten aan dit vrij inhoudloze stuk moest geven. Het is een zeer onsamenhangende geschiede nis van een timmerman die de onverwach te erfgenaam wordt van drie ton aan geld plus een nylonkousenfabriek. Met deze fabriek welke in Holland moet worden her bouwd de erflater woonde in Australië komt ook de Nederlandse bedrijfsleider mee, die zich interesseert voor de echtge note van zijn nieuwe werkgever. Dit dreigt hem zijn baan te kosten Het slot is ditmaal geen reeks toneelhu- wélijken, maar een verzoening tussen de directeur en zijn echtgenote, zodat het slot even anders is dan de overige toneelwer ken die deze auteur onder diverse pseudo niemen zo ongeveer aan de lopende band laat verschijnen. Het eerste bedrijf is zeer vlak en saai eeschreven en de dames en heren van de iuhilerende vereniging zagen er dan ook geen kans toe, er veel van te maken. In het tweede en derde bedrijf komt wat meer variatie. De tonelisten hebben zich "onder uitzondering naar best vermogen van hun taak gekweten. Dat zij er onder de goede leiding van hun regisseur, de beer J. Beliën, niet meer van konden ma ken, ligt niet aan hen maar aan het to neelstuk. Daarom stemt het tot voldoening dat het niet in de bedoeling ligt van be stuur en spelers, in het volgend seizoen stukken van deze schrijver op het reper- 'oire te nemen. gin juni, door een der leiders voor de be woners van de omgeving van de Rozen- prieelstraat georganiseerd, trok nog gerin ge aandacht. Dit evenement zal men tel- kenjare moeten herhalen om het te doen inburgeren. De moederclub is reeds jaren een succes, de vaderclub daarentegen, die zich hoofd zakelijk met biljarten bezighield, leed „aan bloedarmoede". Enkele leden beoefenden houtbewerking. De bejaardensociëteit werd in het verslagjaar bezocht door ongeveer twintig leden, van wie een aantal weke lijks bijeenkwam. De maatschappelijk werkster, mevrouw O. M. Herman, bezocht gezinnen, hield spreekuur in het buurthuis cn kon menigeen helpen door haar bemid deling bij scholen, artsen en allerlei instan ties, zoals de raad voor de kinderbescher ming, sociale zaken en het huisvestings bureau. Wat het laatste betreft signaleert bet bestuur, dat z.ich in de Rozenprieel- buurt nog schrijnende woningtoestanden voordoen. Zo slapen bijvoorbeeld in een bepaald geval vader, moeder en drie kin deren (twee meisjes en een jongen) van twaalf tot zestien jaar in één kamer. De stichting organiseerde verscheidene jeugd- en gezinskampen. De financiën blij ven het bestuur en de dagelijkse leiding zorg baren. Door de bestedingsbeperking werden de jaarlijkse bijdragen van enige ondernemingen beduidend lager of vervie len zelfs geheel. Vele donateurs(trices) zeg den hun/haar steun op. De stichting tracht de ongeorganiseerde arbeidersjeugd het bewustzijn bij te brengen, dat er voor haar na de school een tijd komt, waarin zij voor de toekomst moet gaan zorgen en deel zal uitmaken van de maatschappij. Dat is niet alleen in het belang van de jeugd, maar ook van de ondernemingen, aldus het ver slag. Het blijspel „De reade fiets", dat de to neelgroep van de Friese vereniging ..Gys bert -Japicx" in de Haarlemse Stadsschouw burg voor het voetlicht bracht, is ont sproten aan de fantasie van twee auteurs. Ype Poortinga en Barend van der Veen, die heus het klappen van de zweep wel kennen. Eerlijk gezegd hadden we er daarom meer van verwacht. Dat het toch wel bij de Haarlemse Friezen en Friezin nen insloeg is dan ook meer de verdienste van de uitvoerenden dan van de auteurs, die voor de oplossing van de moeilijke situaties waarin zij de hoofdpersoon in hun stuk doen belanden, blijkbaar geen verrassende ontknoping wisten te be denken. De acteurs en actrices moesten dus feitelijk naar een climax toespelen, die er eigenlijk niet was. Desondanks heb ben zij knap werk geleverd. Speciaal de heer L. Looijenga gaf een prachtige en goed volgehouden typermg van de hoofdfiguur: de verwaande zelfin genomen. maar o zo domme makelaar, die zich ondanks zijn schijnbare zelfverze kerdheid door collega's in de maling laat nemen. Kostelijk was ook mevrouw YnT tema als Tine de meid. die meer mensen kennis heeft dan haar patroon en hem dan ook herhaaldelijk met haar scherpe tong op zijn nummer zet. En mevrouw Ritman zette een levensechte oude tante on de olanken. van wie de dikhuidige neef ook heel wat te horen krijgt, maar die hem toch, samen met „Omke Watse" (voor treffelijk gespeeld door de heer P. de Vries"! de financiële hand hoven het domme hoofd houdt. De heren W. ,T. Bos en T. Swier waren precies de twee gewiekste manne- ties-met-duistere-praktijken. die zij moes ten zijn en voor de heer F. Haringa lever de de rol van de stoere, doortastende za kenman geen moeilijkheden op. En dan waren er nog de „man met. de rode fiets", die in de heer J. de Bos een vlotte ver tolker vond, en mei. -T Geerligs als de goedgelovige echtgenote van de hoofdper soon, die van haar man geen kwaad woor wil horen De spelleiding was bij mevrouw M. Bos- Faber in goede en kenneliik straffe han den. hetgeen aan allerlei kleine, maar be- lanariike details was te merken. Advertentie Neem 2 of 3 VALDISPERT dragées en U wordt weer rus tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natmu> produkt zonder reuk of smaak» Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weer: Vraag Uw apotheker of drogist. „Geloof en Wetenschap Het actiecomité oud-leden der vereni ging „Geloof en Wetenschap" in Haarlem heeft zich thans weer met een circulaire tot de contribuanten van de stichting „Ge loof en Wetenschap" gericht, waarin staat dat „de desintegratie van het eerbied waardige bouwwerk G. en W. is begonnen en dat het einde de ontbinding zal zijn, zo als wij dit van het begin af hebben voor zien". Naar het oordeel van het actiecomité is de oude sfeer van „Geloof en Wetenschap" verdwenen, met het gevolg dat een niet onaanzienlijk aantal contribuanten op de bijeenkomsten afwezig is gebleven en ook in een volgend seizoen afwezig zal zijn. De reden hiervan is volgens het actieco mité dat men zich met de gang van za ken na het. uittreden van de heer en me vrouw Vorstman niet kan verenigen. Maatregelen moeten worden genomen om een teruggang tegen te gaan. Het ac tiecomité betreurt het dat het stichtings bestuur heeft geweigerd met het comité of met de leden persoonlijk samen te wer ken om tot een aannemelijk compromis te komen. De contribuanten van „Geloof en Weten schap" kunnen thans hun standpunt ken baar maken door mee' 'e delen, of zij al of niet voorstander zijn van de heroprich ting der vereniging. die van het nieuwe sei zoen af de taak van de stichting kan over nemen. „Er is geen enkele reden de misgreep om persoonlijke gevoeligheden te conti nueren. Wij willen terugkeren naar een verenigingsvorm met een democratische structuur. Door de verandering van orga nisatievorm en de ongeschiktheid van de op ander terrein misschien bekwame be stuurders is het algemeen katholiek be lang ten zeerste geschaad'', schrijft het actiecomité. Het heeft de contribuanten verzacht voor woensdag hun standpunt kenbaar te ma ken. Daarna za] zo spoedig mogelijk een vergadering worden belegd, waarop een beperkt bestuur zal worden gekozen om de zaken verder te regelen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Semi-artsexamen. P Kriek. Amsterdam. Doctoraalexamen rechten. J. H. Jonker. Amsterdam. Kandidaatsexamen so ciologie: M. Kievit. Niemandsdorp. In opdracht van een 12-tal gemeentebe sturen uit Noord-Kennemerland hebben de architecten prof. ir. Van den Broek en J. B. Bakema te Rotterdam een rapport samengesteld over de bouw van nieuwe woonconcentraties in Noord-Kennemer land, waar volgens de prognose de bevol king (thans 100.000) zich binnen het tijd perk van één generatic zal verdrievoudi gen. De commissie Westen des Lands heeft, zoals destijds is bericht, deze streek aangewezen als mogelijk opvanggebied voor de zogenoemde overloop uit de Rand stad Holland. De bedoeling is, door het stichten van nieuwe woonconcentraties te voorkomen dat de traditionele bebouwing van de bestaande woonkernen zich teveel zou uitbreiden, zodat er slechts weinig re creatieterrein zou overblijven. Het plan van dc architecten voorziet in de bouw van wooneenheden voor 900 fa milies, wooneenheden, die in tegenstelling tot de concentrische houw van de bestaan de woonkernen, zich kenmerken door een lineaiie ontwikkeling. Uitgaande van het standpunt, dat de traditionele, monotone vorm van stedebouw getuigt van te wei nig respect voor de persoonlijkheid van het individu en soms aanleiding kan zijn tot psychische storingen, kwamen de ar chitecten voor Noord-Kennemerland tot een plan, dat in dezelfde woonconcentra- tie het individuele huis, de etagebouw en de hoogbouw samenbracht in een verhou ding van 20 tot 30 percent eengezinswonin gen, 30 percent laagbouw en de rest hoog bouw. Wat het hoge woongebouw betreft, maakt de heer Bakema onderscheid tus sen het torengebouw, waarin tot 150 ge zinnen en het „schijfgebouw", waarin 300 tot 400 gezinnen zouden kunnen wonen, wil het economisch bereikbaar en betaal baar zijn. Blijkens de bij het rapport gevoegde te keningen zijn ten noorden en ten zuiden van Alkmaar grote woonconcentraties ge projecteerd, elk plaats biedend aan 50.000 mensen. Voorts werd een kleinere woon- concentratie volgens dit lineaire principe ontworpen ten oosten van Castricum, waar dit plan als onderdeel van het be staande uitbreidingsplan gerealiseerd zou kunnen worden. Ook elders zijn kleinere wooneenheden geprojecteerd, zoals in het noorden van Schoorl, in Limmen, in Akersloot (aan het Alkmaardermeer) en in Uitgeest. Overi gens is de planologische keuze van de plaats, waar de nieuwe concentraties zouden komen, nog in studie bij de streekplancom missie. De overige gemeenten, zoals Heiloo, Bergen en de Egmonden zouden volgens dit plan van deze woonconcentraties ge vrijwaard blijven. Het gebied tussen de te bouwen woonconcentraties en de Noord zee zou dan het recreatieoord blijven voor de circa 300.000 bewoners van Noord-Ken nemerland. De strijd om de persoonlijke schaakti tels van Haarlem zal dit jaar op 27 mei beginnen. Er wordt weer twee maal per week gespeeld. Speellokaal is de cantine van het Christelijk Lyceum aan de Van Merlenstraat. De inschrijving is open ge steld voor schakers van hoofd- eerste, tweede en derde klasse. De wedstrijden van de hoofd- en le klas se gelden weer als voorwedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap van Noordholland. Titelhouder in de hoofdklas se is de heer F. A. Spinhoven (VHS). In de eerste klasse staat de titel op naam van de heer J. W. de Munck (Rolland). De wedstrijden worden weer gespeeld onder auspiciën van de Haarlemse Schaakkring. Wedstrijdleider is de heer F. F. Groos. Als afsluiting van haar winterprogram ma hield de afdeling Haarlem van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling dins dagavond in restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop de heer Simon de Waard verteld heeft over Spanje, land en vclk. Door middel van magnifieke kleu rendia's en een kleurenfilm liet de inlei der de schoonheid en eigenaardigheden van het Iberische schiereiland, de levens gewoonten en gebruiken van zijn bewo ners goed tot hun recht komen. Daarbij toonde de heer De Waard zich een bij zonder onderhoudend verteller, die de aan dacht van zijn vele toehoorders van het begin tot het eind van zijn reisverhaal gevangen wist te houden. Naast beelden van het afwisselende Spaanse landschap bezienswaardigheden van steden en dor pen met hun vaak eeuwenoude cultuur overblijfselen, schilderachtige armoede naast fabelachtige rijkdom, zorgden op namen van een stierengevecht voor een naar onze begrippen weinig verheffend tussenspel. Al met al is de heer Van Waard erin geslaagd de aanwezigen een goede indruk te geven van al wat Spanje de toerist heeft te bieden, en gul applaus was zijn beloning. De raad van Velscn heeft dinsdag een krediet van 6715,50 verleend voor een onderzoek naar de verontreiniging van het zeewater langs het strand in de gemeente Velsen. Indien blijkt., dat de verontreiniging ge vaarlijk is voor de volksgezondheid, zal men ook het water van het Noordzeeka naal onderzoeken om de zoorzaak op te sporen. De heer F. J. A. Bruins, directeur van het openbaar slachthuis te Haarlem, werd voorlopig belast met de leiding van de vleeskeuringsdienst in de gemeente Velsen Als nieuw lid van de raad werd geïn stalleerd mr. F. W. D. C. A. van Hattum (V.V.D.), die de heer Lagro opvolgt. De gemeenteraad van Bloemendaal zal op woensdag 22 april weer de jaarlijkse excursie door de gemeente maken. Een apart bezoek zal worden gebracht aan de sportvelden, „Elswout" en „Caprera". Donderdag- cn vrijdagavond komen dc Haarlemse topploegen voor het laatst in dit seizoen in het Krelagehuis binnen de lijnen. Donderdagavond spelen Typhoons en AMVJ dc indertijd gestaakte wedstrijd opnieuw. Beide ploegen doen niet veel voor elkaar onder en men kan dus een aan trekkelijke wedstrijd verwachten met aan beide kanten een scherpschutter, nl. Ha lewijn aan Typhoons- en Hille aan AMVJ- zijde. Op dezelfde avond speelt het reeds uit de districtsklasse gedegradeerde Auro ra tegen ROVS, dat bij een overwinning kampioen is. Wij houden het op een Vlaar- dingse overwinning. Vrijdagavond worden er twee wedstrij den gespeeld voor de landelijke competi tie. Om acht uur ontmoeten de oude con currenten, Flamingo's en Arrows - elkaar en om kwart over negen wordt de lande lijke competitie in Haarlem besloten met de plaatselijke ontmoeting tussen ZBVS en Antilopen. Bij Flamingo's-Arrows zal het geducht spannen. De Rotterdammers verloren pas van Thor, maar ongetwijfeld zullen de sterren, die toen ontbraken, Ri- nus de Jong en Koemans, vrijdagavond aanwezig zijn. De ontmoeting tussen ZBVS en Antilo pen wordt ongetwijfeld gewonnen door dc Santpoorters. Eveneens wordt door de districtsklasse nog een tweetal wedstrij den gespeeld die echter van alle belang gespeend zijn. HOCIHJ zal wel door HOC gewonnen worden, terwijl SC Haar lem geen moeite zal hebben met Rode Dui vels. De programma's zijn. Donderdag april. Dairies: Antilopen 2HOC Heren SC Haarlem 2White Stars 3, Antilopen 3—HOC 3, HCK—Sihaba, IHJ 2—HOC 2, TyphoonsAMVJ (Land. comp. 8 uur) AuroraROVS (Distr. kl. 9.15 uur). Vrijdagavond 10 april. Heren: Excer- citiaFlamingo's 2, White Stars 2Ty phoons 2. HOC—IHJ (Distr. kl. 8 uur), SC HaarlemRode Duivels (Distr. kl. 9.15 uur), Flamingo'sArrows (Land. comp. 8 uur), ZBVSAntilopen (Land. comp. 9.15 uur). Bij de selectiewedstrijden eerste klasse libre, dictrict Haarlem KNBB zijn twee spelers gepromoveerd naar de kaderklasse. Het waren: H. Meyer (Scheiwijck) 1482 127 64 11.66 10 P. Slot (Brinkmann) 1460 128 83 11.40 10 Voor de finale hebben zich geplaatst: F. Franssen (Excels.) 1296 125 94 10.36 H. Oomen (S.V.V.)) 1288 148 54 8.70 C. Broertjes (Hrl.-N.) 1418 133 87 10.66 B. Engwerda (O.V.S.) 1347 169 61 7.97 B. Bosse (Kruispunt) 1221 156 78 7.82 6 M. Kraayer ('39- Bl'd.) 1012 122 48 8.29 4 Th. v. Noort: (Scheiw.) 1230 165 47 7.45 4 G. de Bruin Groen'd.) 1135 154 69 7.37 4 Reserves zijn: C. Hoek (Suisse) 1147 159 63 7.21 4 H Ploeg (I-Ioutproot) 1105 159 55 6.94 4 Niet geplaatst werd: M. v. d. Vaart (D.E.S.) 1138 161 65 7.06 2 De finale zal gespeeld worden in café de Houtpoort in Haarlem in de week van 13-19 april. BEVALLEN van een zoon: 6 apr. H. M. Gebhardt-Verbogt, G. Herfst-Maarschal- kerweerd; 7 apr. B. P. H. Roelofs-Heijne, H. de Klerk-Steenkist, E. M. van Leuven- Tulleken. BEVALLEN van eei d o c h t e r: 4 apr. W. M. A. Terpstra-Blomesath J. Merks- Blokdijk; 7 apr. H. T. Kemps-Pot, J. L. Dortmundt-Bakker. OVERLEDEN: 4 apr. G. J. J. A. Lijflan- der, 55 j., Floresstraat; 5 apr. C. A. A. Jan- sen-Kramer, 44 j., Smedestraat; 6 apr. P. Spijker, 79 j., Gasthuisvest, H. L. van Dal- sum, 78 j., Molijnstraat. ONDERTROUWD: 7 apr. N. J. M. Jonk en A. M. Nooij, C. H. M. van Wattingen en R. M. den Braber, K. C. Noijons en C. C. Terstal, W. C. de Reus en H. T. van der Lee. GEHUWD: 7 apr. W. H. Huijboom en M. •J. Stam. G. K. P. van den Haak en C. M Uitlenbogaard. D. P. de Ruiter en J. H Molegraaf. PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft griep. Maandag is officieel bekend gemaakt, dat hij zijn afspraken voor deze week heeft moeten afzeggen. Zijn voorge nomen bezoek aan midden-Frankrijk, van 9 tot 12 april, gaat niet door. AMSTERDAM Er was slechts een hoek ter beurze vaar flink werd gehandeld. Het was de hoek waar de aandelen AKU verhandeld wor den. Vele stukken verwisselden van eige naar tegen zeer vaste en oplopende koer sen De stemming was bepaald willig. Dit was het gevolg van de publikatie over de verlaging van de conversiekoers van de obligaties AKU. die per 1 juni worden afgelost. Hierop was de beurs, het publiek en het buitenland zeer vastgestemd en de stukken werden dan ook grif uit de markt genomen. De opening bepaalde zich ruim boven de drie maal parikoers op JOS'A. Door aanhoudende vraag, waartegenover hoegenaamd geen aanbod meer aanwezig was, steeg de koers van de aandelen tot 316 De slotkoers van de vorige dag was 300 V2. De aandelen sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. In de morgen uren was als hoogste prijs 305 betaald. De converteerbare obligaties AKU waren in de morgenuren tegen oplopende prijzen van 114 tot 119 verhandeld. De hoek bUef gedurende de officiële beurs gesloten en volstaan werd met slechts een koers. De adviesprijs was ongeveer 124 percent tegen de vorige dag 111 percent. De omzet in de aandelen was de vorige dag zeer groot en bedroeg nominaal f 642.000. Van de overige internationale waarden valt niet veel te vertellen. In deze hoeken was de handel zeer stil. Aandelen Kon. Olie verloren ongeveer een rijksdaalder, bij minimale omzetten. De aandelen noteerden ongeveer 2 gulden beneden pariteit New York. De lagere tendentie voor dit fonds dient hoofdzakelijk te worden toegeschreven door gebrek aan kooporders. De oliepolitisk in Irak hield de kopers uit de markt en de arbitrage gaf er de voorkeur aan, de kat uit de boom te kijken. Aandelen Phi lip1- een puntje hoger en de converteer bare obligaties prijshoudend. Unilever kon op 519, ruim 2 punten hoger, de vaste ten dentie van de vorige dag behouden. Aan delen KLM werden, ingevolge New York, 2 gulden lager geadviseerd. Ook de obli gaties kregen een lagere adviesprijs. Scheepvaarten kalm en verdeeld, maar merendeels een tikje hoger. Staatsfondsen dcorelkaar vast bij geringe affaire en de cultures lichtelijk verdeeld. Aandelen Hoo- genbosch een puntje hoger op het onver anderde dividend van 10 percent. Arn- sterdamsche Droogdok 10 punten hoger bieden op 385 als adviesprijs. Prolongatie 3 percent. (ANP) PARIJS Dinsdag zijn op de Parijse effectenbeurs de koersen van olie-aandelen sterk gedaald in verhand met het bezoek van de hoofd vertegenwoordiger in Irak van de Iraq Petroleum Company, Searight. aan de Iraakse premier, generaal Kassem. Dit gaf aanleiding tot gissingen over mogelijke na tionalisatie van de olie-industrie in Irak. Omstreeks het midden van de beurstijd was de koers voor het aandeel der Com pagnie Franpaise des Pétroles met 2000 frank gedaald tot 55.100 frank. De koersen voor aandelen van andere Franse en bui tenlandse oliemaatschappijen volgden over het algemeen deze ontwikkeling. NEW YORK Het koersniveau steeg tegen beurseinde boven de laagste dagwaarden maar de lijst was sterk verdeeld. De activiteit was ge ringer dan de vorige dag. Winstnemingen in enkele onlangs gefavoriseerde fondsen veroorzaakten verliezen van 1 en 2 dollar in een aantal leidende fondsen. Gunstig economisch en bedrijfsnieuws had geer. invloed op de beurs zoals dalende werk loosheid en ruimere werkgelegenheid. En kele groepen, vooral de autogroep ontmoet ten steun. Er was een aantal goede win sten tengevolge van selectieve investeer- dersvraag. Het industriegemiddelde kwam van 611.16 of 610.34; dat voor spoorwegen van 162.82 op 162.62 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93.93 op 93.69. Van de 1245 verhandelde fondsen sloten er 456 noger en 538 lager. De aandelenomzet daalde van 3.510.000 tot 3.020.000. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3 '/o"/o Nederl. '47 92% 92% 3% Nedl. 1962 64 96"7ie 97 Woningbouw 6 c 111% 111% Pr. A'dam '56 1 81% Pr. A'dam '56 II 95 Pr. A"dam '56 III 95 Pr R'dam '52 I -- Pr. R'dam '52 II. 89% Pr. R'dam '57.. A.K.U 316'. 323 Calvé Delft 489 495 Van Gelder Zonen 219 220 K. N. Hoogovens 386 4 Or Nederl. Ford. 232 235 N. Kabelfabriek. 354 356 gew.Philips Gloeil 577:, 590 Pref.PhilipsGloeil. 232 Unilever (cert.) 518% 53? Unilever (nieuwe) 510 52P Wilfon Fyenoord 213 •21? Werf Gusto.... 159% 159V-. Dordtsche Petrol 715 713 Kon. Petroleum f 166.9 f 166.5 Billiton 248% 249 A'dam Rubber. 85% 85% K.L.M t 144.5' f 148. Holl. A mer. "rijn 150% 152 K.N.S.M 141% 142' N. Scheepv. Unie 134% 135 v. Nievelt Goudr. 126 126 Phs. v. Ommer-io 24? 24'f H.V.A 135% 140 Delimaatschappij f 148.1" 1 148 Amsterd. Bank. 291 292 Nat. Handelsbank 147% 148 Ned. Handel Mij 227% Rotterd. Bank... 245'/s 246 Twentsche Bank. 221 Anaconda Copper 69% 68 exdiv. Bethlehem Steel 51 50'/j U.S. Steel 89% 90% General Motors 47% 47% Shell Union 83% 83% Tidewater 25"/IA 26% Aagtedijk, 7 1400 m. 7.. Kp. Lopez n. Las Palmas. Aalsdijk, 7 290 m. w. Sabang n. Singapore. Abbekerk, 7 v. Port Said n. Genua. Acila, 7 150 m. z.z.o. Suez n. Rastanura. Albireo, 7 300 m. n.n.o. St. Paulsrock n. L. Palmas. Alcor, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aldabi. 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Algenib, 7 100 m. n.w. Kp. Blanc n. Las Palmas. Algol, 7 te Hamburg verwacht. Alkes. 7 v. Montevideo n. Santos. Aludra, pass. 7 Gibraltar n. Le Havre. Alwaki, 8 le Bremen. Ameland, 7 60 m. w.n.w. Finist. n. Avonmouth. Amerskerk, 8 te Durban. Amsteldiep. pass. 7 Perim n. Suez. Amstelkroon, 7 350 m. n.w. Djakarta n. Brisbane. Amstelpark, 7 v. Amsterdam n. St. Laurent, Amstelsluis, 7 55 m. n. Oran n. Port Said. Anncnkerk, 7 520 m. z.o. Kp. Palmas n. Kaapstad. Appingedijk, 7 v. Philadelphia n. New York. Arendskerk. pass. 7 Kreta n. Port Said. Astrid Naess, 7 115 m. n.n.o. Aruba n. Boston. Attis, 7 te Hamburg verwacht v. Amsterdam. Axeldijk, 7 300 m. z.z.o. New York n. New York. Balong. pass. 7 Kreta n. Napels. Batu, 7 v. Pandjang n. Tandjong Priok. Bengalen, 7 290 m. z.z.w. Manilla n. Singapore. Bengkahs, 7 v. Pcnang n. Belawan. Bennekom, 7 v. F.mden n. Bremen. Blitar, 8 te Napels verwacht. Bloemendacl, 7 325 m. z.z.w. Lissabon n. Vlaard. Bloemfontein, 7 150 m. w. Kp. St. Vincent naar Southampton. Bussum. 7 50 m. o.z.o. Muskat n. Rotterdam. Caltex Arnhem, 7 70 m. n.o. Ushant n. Sidon. Calt. Delft, 7 150 m. n.o. Kur. Muria n. Stockholm. Caltex Eindhoven, 7 200 m. o. Gibraltar n. Pernis. Caltex Gorinchem. 8 te Fredericia. Caltex Leiden, 7 140 m. o. Durban n. Bahrein. Calt. NederL. 7 460 m. z.z.o. Calcutta n. Calcutta. Caltex Rotterdam, 7 60 m. o.n.o. Bougaroni naar Port. Said. Calt. The Hague, 7 170 m. n o. Socotra n. Mombasa Caltex Utrecht, 7 280 m. o. Mogadiscio n. Bahrein. Camerounkust, 7 200 m. z.z.w. L. Palm. n. Dakar. Casamance, 7 95 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Celebes, 7 te Aden. Cinulia, 7 v. Shellhaven n. Hamburg. Cities service Valley Forge, 7 800 m. z.w. Kaap Verdische eilanden naar Philadelphia. Cleodora. 7 60 m. z.o. Quoin eiland n. Abadan. Colytto, 8 v. Willemstad n. Liverpool. Coolsingel. 7 350 111. o. Fayal n Puerto Ordaz. Cradle of Liberty, 7 60 m. w. Bizerta n. Pt. Said. Crania. 7 v. Cardon n. Brisbane. Delft, 7 v. Punta Cardon n. Palua. De Eerens, 8 te Muscat. Dinteldijk, 7 v. Londen n. Bermuda's. Dorestad, 7 40 m. z.o. Malaga n. Fao. Drente, 8 te Jacksonville verwacht v. Horta. Eemdijk, 8 te Buenos Aires verwacht. Eenhoorn, 7 v. Mersin n. Inebold. Ena. 7 v. Curagao n. Trinidad. Eos, 7 v. Messina n. Palermo. F.trema 8 te Berre. Fravizo, 7 v. Santa Cruz de La Palma n. Teneriffe. Gaasterkerk, 7 v. Suez 11. Djibouti. Gaasterland, 8 te Amsterdam. Gabonkust, pass. 7 Finisterre n. Freetown. Giessenkerk, 8 te Antwerpen. Gloria Maris, pass. 8 Perim n. Saigon. Gooiland, 7 140 m. o.z.o. Madeira n. Amsterdam. Groote Beer, 7 820 m. o. Kp. Race n. Quebec. Guineekust, 7 200 m. w. Fernando n. Douala. Haarlem. 7 800 m. o. Bermuda n. Ciudad Trujillo. Hector. 7 80 m. z.o. Kp. Depalos n. Bremen. Helena, 7 440 m. z.w. Flores n. Bridgetown. Helicon, 7 230 m. n. Azoren n. Curagao. Hersilia. 7 550 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Hilversum, 7 ten anker rede Swansea. Houtman, 8 te Port Nelson verwacht Hydra, 7 v, Kingston n. Curagao. Isis. 8 te Orinoco v. Paramaribo. Jac. Verolme, 7 62 m. n.w. K. Maysi n. Coquimbo. Jason, pass. 7 Wight n. Antwerpen. Kaap Hoorn, 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Kabylia, pass. 7 Martinique n. Cardon. Kamperdijk, 7 100 m. w. Scillys n New York. Kara, 7 45 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Karakorum, 7 te Singapore verwacht, v. Aden. Karsik, 7 380 m. w. Sabang n. Mombasa, Kellia, 7 620 m. n. Costa Rica n. Curagao. Kenia, 7 300 m. w. Kp. Finisterer n. Mombasa. Kennemerland, 7 v. Bremen te Amsterdam. Kertosono, 8 te Belawan. Khasiella, 7 220 m. n.n.o. Badbados n. Curagao. Kieldrecht, 8 te Marseille. Kinderdijk, 7 270 m. n.o. Horta n. Antwerpen. Kopionella, 7 900 m. z. w. Madeira n. Cadiz. Korenia, 7 280 m. w.n.w. Flores n. Eastham. Kreeft, 7 50 m, n.n.w. Hoek v. Holland 11. R'dam. Kr.vptos, 7 30 m. o. Malta n. Rotterdam. Laarderkerk, pass. 7 Perim n. Ummsaid. Laertes, 9 te Singapore verwacht. Langkoeas, 7 v. Rotterdam n. Tandj. Priok. Leiderkerk, 7 tc Basrah. Le Maire, 7 v. Singapore n. Hongkong. Leuvekerk, 7 30 m. n.n.w. Kp Vincent n. Antw. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Lissekerk. 7 140 m. o. Algiers n. Rotterdam. Loosdrecht. 7 in Golf v. Oman n. Rastanura. Lcuis Lanlz. pass. 7 Dakar n. Emden. Lutterkerk, 7 230 m. \v. Kreta n. Port Said. Ivlaas. 27 m. o.n.o. Algiers n. Piraeus. Maashaven, 8 te Buenos Aires verw. v. Santos- Maaskerk, 7 v. Port Said n. Akaba. Maureen. 7 600 m. n.o Kp. Race n. Key West. Meerkerk, pass. 7 Lissabon n. Boulogne sur Mer. Merseylloyd, 7 v. Suez n. Aden. Modjokerto. 7 60 m. n.w. Madura n. Surabaja. Molenkerk, 7 v. Amsterdam n. Bremen. Moordrecht, pass. 7 Malta n. Gibraltar. Muntoren, 7 700 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Mijdrecht. 7 340 m. w. Azoren n. Mena. Mylady, 8 te Hoek van Holland verwacht. Naess Commander. 7 60 m. z.w. Ouessant n. Mena. Naess Lion. 7 315 m. n.w. Aruba n. Aruba. Nanusa, 7 60 m. n.o. Martinique n. La Guaira. NijkerK, 8 te Rotterdam. Oranje. 8 te Genua. Oranje Nassau, 7 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Osiris, 7 v. St. Marc n Kp. Haitien. Ossendrecht, 7 375 m. w.z.w. Landsend n A'dam. Ouwcrkerk, 7 rede Zanzibar. Parkhaven, 7 v. Las Palmas n. Antwerpen. Pendrecht, 7 v. Napels n. Accra. Peperkust, 7 300 m. z.o. Accra n. Accra. Perna, 7 v. Chittagong n. Pladju. Poelau Laut, 7 430 m. o.z.o. Bermuda n Tampa Polydorus, 8 te Glaskow. Polyphemus. 7 v. Bugo n. Hongkong. Poseidon, pass. 8 Mona n. Curagao. Prins Alexander, 7 v. Napels n. Livorno. Prins Frederik Hendrik, 7 v. St. John n. Le Havre. Pr Fred. Will.. 7 360 m. w. Malinhd. n. Montreal. Prins Willem II. 8 te Le Havre. Pr. Willem III. 7 510 m. o.n.o. K. Race n. Montreal. Pr. Will. IV. 7 170 m. o. Fatherpoint n. Montreal. Prins Willem V. 8 te Bremen. Piov.singeï, 7 340 m. o.zo Galveston n. Houston. Randfontein. 7 v. Las Palmas n. Kaapstad. Reza, Shah The Great, 7 rede Port Said. Kotti. 7 voor anker te Ummsaid. Solatiga. 7 265 m. z.z.w. Calcutta n. Palembang. Saloum, 7 200 m. n. Dakar n. Duinkerken. Sanana, 7 170 m. n. Sabang n. Penang. Sarangan, 8 v. Port Sudan n. Malaga. Sarpedon, 7 v. Philadelphia n. New York. Scheldelloyd, 8 te Rotterdam. Schelpwijk, 7 165 m. n.n.w. Ambon n. Sydney. Seberpendrecht, 7 170 m. n.w. Socotra n Londen. Schie. 8 te Rotterdam. Schiedijk, 8 te Rotterdam. Senegalkust. 7 te Hamburg verw. v. Amsterdam. Silindoeng. 7 420 m. o. Cairns n. Hollandia. Slamat, 7 te Tjirebon. Soestdijk. 7 475 m. n.n.w. Flores n. Antwerpen. Slad Amsterdam. 7 12 m. z.o. Wight n. IJmuiden. Stad Arnhem, 7 70 m. z.w. Finisterre n. IJmuiden. Stad Delft. 7 185m. w.n.w. Key West n. Galveston. Stad Leiden. 7 rede Karachi. Stad Schiedam .7 90 m. w. Stavanger n. Gent. Stanvac Djirak, 9 te Bangkok verw. v. S'gerong. Stanvac Pendopo. 7 v. Buatan n. Sungeigerong. Statensingel, 7 75 m. w. Kp. Skagen n. Stettin. Statue of Liberty, 7 160 m. o.n.o. Aden n Mena. Steenwijk. 7 850 m. o.z.o Scillys n Rotterdam. Steven 7 80 m. n.n.o. Villano n. Genua. Straat Lombok, 7 v. Fremantle n. Adelaide. Straat. Malakka, 7 v. Osaka n. Yokkaichi. Sunetta. 7 90 m. n.o. Kp. Delgado n. Abadan. Tabian. 8 te Tandiong Priok. Tabinta. 7 820 m. z.o. Guarriafui n. Aden. 'Parakan, 8 te Penang vervracht v. Pt. Swettenham. Taria, 7 329 m. w. Adelaide n. Adelaide. Tawali, 7 140 m. n. Port Sudan n. Port. Said. Tegelberg. 7 380 m. w.z.w. Sabang n. Mauritius. Tero, 6 v. Buenos Aires n. Paranagua. Texel, pass. 7 Gibraltar n. Engeland. Thelidomus. 7 270 m. z.w. Sombrero n. R'dam. Tjibodas. 7 240 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tjimenteng, 7 170 m. n.n.o. Okinawa n. H'kong Tweelingen, 7 330 m. w.z.w. Dakar n. Monrovia Tomon, 7 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Triton, 7 v. Oranjestad n. Cartagena. Van Cloon, 9 tc Hongkong verwacht v. Manilla Van Neck, 7 v. Auckland. 9 te Wellington verw Van Noort. .9 tc Brisbane verw. v. Sydney. Van Spilbergen, pass. 7 Reunion n. Kaap'stad. Vasum. 8 te Banias. Vlist, 7 420 m. z.o. Kp. Race n. Hampton Roads. Waibalong. 7 te Mogadiscio. Waterland. 7 dw. Madeira n. Santos. Waterman. 7 200 m. z.o. K. Leeuwin n. Kaapstad. Weltevreden, 7 te Colombo. Westerdam, 7 740 m. w. Landsend n. New York. Westertoren, 7 150 m. z. Recife n. Willemstad. Westland, 8 te Hamburg. Willem Barendsz. 7 280 m. z. Monrovia n R'dam. Witmarsum, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonogiri, 7 te Legaspi verwacht v. Manilla. Wonosari, 7 v. Aden n. Penang. IJssel, 7 v. Tunis n. Philippeville. Zaankerk, 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Zonnewijk, 7 v. Aarhus n. Aalborg. Zonnekerk, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Zwijndrecht, 8 te Rotterdam. SLEEPVAAKi Blankenburg, 5 v. Milfordhaven n. Londen. Cycloop. 5 te Kharg eiland. Loire. 2 v. Aden n. Arabische Golf. Noordholland, 3 v. Lagos n. Holland. Nestor, 6 te IJmuiden. Tasmanzee en T.vne. 8 70 m. n.o. Madeira. Thames, 3 v. Suez n. Labuan (Borneo). Titan. 5 180 m. o. Massawa v. Kharg eilanr'

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11