Vernieuwing van lager onderwijswet van b.l.o. uit is dringend gewenst Tante ging met neven op roof uit PERRY 7 Bij herdenking 50 jaar B.L.O. in Haarlem HAARLEMSE RECHTBANK Tegen hen gevangenisstraffen van negen maanden tot anderhalf jaar geëist Bejaardensociëteit in „Bloemenheuvel" geopend Werkloosheid weer sterk teruggelopen K.W.F.-collecte van 13 tot 19 april in Heemstede Bouw van dertig huizen R.-k. lagere school krijgt nieuwe banken Voorlichtingsavonden van Arbeidsbureau Gezien ambtenaar met vervroegd pensioen Jeugddamtoernooi in Zandvoort groot succes Jaarverslag van openbare leeszaal en bibliotheek „De Wurf" speelt nieuwe folkloristische revue Kindercorso op 2 mei DONDERDAG 9 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JN DE GRAVENZAAL van het Haar lemse stadhuis is woensdagavond een her denkingsbijeenkomst gehouden ter ge legenheid van het feit dat vijftig jaar ge leden in Haarlem de eerste school voor buitengewoon lager onderwijs werd ge opend. Onder de aanwezigen, die de door kaarsen stemmig verlichte zaal vulden, bevonden zich onder meer wethouder W. F. Happé, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, verscheidene raadsleden en voorts vele hoofden en leerkrachten aan scholen voor buitengewoon lager onder wijs en van andere onderwijsorganisaties. De wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, heette de aanwezigen na mens het gemeentebestuur welkom. In een zeer uitvoerig historisch overzicht schetste de heer Geluk de ontwikkeling van het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem nadat de toenmalige wethouder van onder wijs. mr. J. H. Thiel, ruim een luilve eeuw geleden het initiatief tot de stichting van de eerste Haarlemse b.l.o.-school had ge nomen. De heer Geluk zei dat men dank baar kan zijn voor de vooruitziende blik van de gemeentebestuurder van toen. Binnen niet al te lange tijd telt Hatrlem alle scholen welke er op het gebied van het b.l.o. nodig zijn. Toch zijn er nog tal van problemen die om een oplossing vra gen. In de eerste plaats is er de huisves ting van de bestaande b.l.o.-scholen. Het merendeel der schoolgebouwen is niet be rekend op de speciale eisen die dit onder wijs stelt. Voorts zijn er de vraagstukken met betrekking tot de voortgezette op leiding. Een goed begin in dit verband noemde de wethouder de stichting vorig jaar van de school voor individueel nijver heidsonderwijs aan de Schoterstraat. Ten slotte dankte de heer Geluk mede namens het gemeentebestuur allen die hun krach ten met een grote liefde voor hun moei lijke taak aan het b.l.o. hebben gegeven en nog dagelijks geven. Daarbij sprak de wethouder de hoop uit dat het de ge meente financieel mogelijk zal zijn het buitengewoon lager onderwijs verder tot ontwikkeling te brengen. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, hield vervolgens een belangwekkende in leiding over „De plaats en de functie van het buitengewoon lager onderwijs in het lager onderwijs". De spreker wees erop dat het b.l.o. om een steeds grotere plaats in het onderwijsbestel vraagt. Het buiten gewoon lager onderwijs heeft echter niet tot taak. zoals nog vaak door velen wordt gedacht, om het gewoon lager onderwijs uit de moeilijkheden te helpen. Monument De heer Vlietstra meende dat het werk van de pioniers van het b.l.o. niet hoog genoeg geschat kan worden. .Zij hebben tegen stromen van onverstand moeten op tornen. Maar zij hebben daarmee voor zichzelf een onvergankelijk monument op gericht". Het b.l.o. van vandaag heeft ech ter, aldus de spreker, een achtergrond die eerder verplichtingen dan een gevoel van trots oproept. De geschiedenis van het b.l.o. was en is een maatschappelijk „cri- de-coeur". Deze hartekreet mag niet ver stommen. De spreker betreurde het dat wat er nog over is aan idealen verstikt dreigt te raken door de gecompliceerdheid van de tegenwoordige maatschappij. Daarom noemde de heer Vlietstra het buitengewoon lager onderwijs een groot goed. Een geluk, dat de gemeenschap haar gevoelens kan wijden aan kinderen die meer dan anderen liefde, toewijding en bescherming nodig hebben. Volgens de spreker is. bij alle perfectio nering die men in het buitengewoon lager onderwijs nastreeft, de reorganisatie van het gewoon lager onderwijs een dringender zaak. „Het g.I.o. puilt uit van kinderen die het daar niet redden omdat het systeem hun niet ligt. Ook het u.l.o. begint aan de poorten van het h.l.o. te kloppen. Acht per cent van de leerplichtige .ieugd of ruim honderdduizend kinderen komt uiteindelijk b\j het b.l.o.". Keurslijf Als voornaamste oorzaak van deze feiten noemde de heer Vlietstra de sterk ver ouderde onderwijswet, die van 1920 da teert. „Deze wet perst normale kinderen in een keurslijf en het b.l.o. merkt er de gevolgen van. De nood dringt op buur- mans erf en dat is het g.I.o .Een goede re geling voor het afwijkende kind smaakt ons niet meer zolang het onderwijs voor het normale kind niet bevredigend is ge regeld". aldus de inleider, die er de aan dacht op vestigde dat circa 60.000 kinderen bij het gewoon lager onderwijs in nood verkeren. Voor hen. zo zei de heer Vliet- Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: D. J. T. Constandse en C. van der Gragt; K. Hoekendijk en A. W. van der Capellen; A. J. Romijn en M. M. C. G. Das; M. H. J. Broer en M. C. Vrolijk. GETROUWD: J. C. Wel ten en F. Hund; J. Wesseling en G. Schoonbeek. GEBOREN: Hendricus Ferdinandus, z. van C. J. Blokker en C. G. Bouckaert; Hendrica Gijsbertha Maria, d. van M. M. Assendelft en M. H. A. van Zuijlen; An nette Sophia, d. van C. Zwart en G. Bruin; Marinus, z. van H. Knol en W. Spieker. OVERLEDEN: Wed. W. Niezen-Ouds- hoorn, 87 j.; C. Schults. 90 j.; Mevr. W. F. Kieft-Uitendaal. 67 j.; Wed. M. van Leer- sum-Ligtvoet, 72 j.; Mevr. G. Admiraal- Visser, 84 j. stra, heeft de school niet cultuur-onislui- tend gewerkt. Hun sociaal gevoel is ge knakt. Een groot aantal van deze leer lingen komt al gauw met de strafrechter in aanraking, uit hun kring komen de meeste nozems voort. De spreker was van oordeel dat de in het b.l.o. toegepaste ideeën als zuurdesem kunnen werken op de belendende schooltypen. Als voorbeeld noemde hij het individueel nijverheids onderwijs dat van uit he t b.l.o. is ge ïnspireerd. „Laten wij van uit het b.l.o. een roep doen uitgaan voor een nieuwe lager onder wijswet, want anders zou het gezegde wel eens bewaarheid kunnen worden dat wie zijn buurmans leed niet lenigt, aan dat leed ten onder gaat", aldus besloot de heer Vlietstra zijn toespraak die met grote aan dacht werd besluisterd. Louise van Wijngaarden en andere vio listen verleenden aan deze avond muzi kale medewerking. Gevangenisstraffen van negen maanden tot anderhalf jaar heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank van morgen gecist tegen vier Haarlemmers, drie mannen een vrouw, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan diefstallen op grote schaal uit onbeheerd staande auto's. De buit bestond uit textielgoederen, gram mofoonplaten, pakjes margarine, een radio met pick-up, autoplaids en andere goederen die zij van hun gading vonden. „Met ar- menvol is de buit naar huis gebracht. Hier is sprake van een complete rooftocht langs afgesloten auto's die 's nachts langs de weg stonden," merkte de officier op. Als de hoofdschuldige beschouwde hij een 26- jarige voeger tegen wie hij achttien maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest vorderde. Als eerste van het viertal stond de 52- jarige tante van de voeger terecht. Samen met haar neef zou zij in de nacht van 17 op 18 januari van dit jaar een op de Ge dempte Oude Gracht staande vrachtauto met textiel hebben opengebroken en ge plunderd. Het gestolene werd in haar wo ning opgeslagen. „Bij de huiszoeking werd een hele textielwinkel aangetroffen. Ze hebben er een paar keer voor moeten lopen voordat alles binnen was," verduidelijkte de officier. Verdachte gaf het haar ten laste gelegde toe. „Het komt allemaal door de armoe. Mijn man had geen werk en ik ook niet. Ik heb er goed spijt van," zei ze. De president wees er op dat verdachte dat al eens eerder had verklaard. Haar strafblad vermelde o.a. een voorwaarde lijke straf wegens brandstichting. Zij maakt nog een proeftijd door. De raadsman, mr. J. Jansonius. verzocht clementie en bepleitte een gecombineerde straf. Vervolgens verschenen achter elkaar de 26-jarige voeger en zijn 22-jarige broer in de verdachtenbank. Beiden bekenden de door hen gepleegde diefstallen. De oudste verdachte wierp op dat hij daarbij onder de invloed van sterkedrank zou hebben verkeerd. Een veroordeling tot. zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest prijkt reeds op zijn strafblad. Zijn raadsman mr. A. D. P. V. L. van Löben Seis, vroeg de rechtbank zijn cliënt een In „Bloemenheuvel" aan de Blocmen- daalseweg in Overveen werd woensdag middag voor de eerste keer een Bejaar densociëteit gehouden. Het zaaltje was voor die gelegenheid door de hoofdopzich ter van de Plantsoendienst, de heer P. van der Maas, feestelijk met bloemen ver sierd. Hoewel deze opening geenszins een of ficieel karakter droeg, heeft mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee als voor zitster van het Comité voor de Bejaarden in Bloemendaal de zeventien gasten har telijk welkom geheten. Mevrouw Peere boom Voller wees erop, dat nu eindelijk een lang gekoesterd plan verwezenlijkt was. Zij hoopte, dat de op de eerste mid dag aanwezige dames en heren, die zich al gauw thuisvoelden, hun vrienden en be kenden zouden opwekken deze bejaarden sociëteit te bezoeken. Er zal voorlopig eenmaal per maand op dinsdagmiddag van half drie tot half vijf een bijeenkomst gehouden worden, waar alle gezindten welkom zijn en waar men spelletjes kan doen of met elkaar van gedachte kan wis selen. Een ieder die de leeftijd van 65 jaar bereikt heeft kan de bejaardensociëteit bezoeken. De voorzitster memoreerde verder, dat deze gezellige middagen vele pei-spectieven voor de bejaarden zullen openen. Behalve dat het bestuur voor de nodige ontspanning zal zorgdragen, kun nen de bejaarden ook zelf ideeën naar vo ren brengen. Het bestuur denkt bij voor beeld aan cursussen over muziek en lit teratuur; het maken van verrassingen voor Sinterklaas en Kerstmis. Ook zullen er ze ker sprekers bereid zijn eens oen lezing te komen houden, eventueel met kleuren dia's. Als er veel animo bestaat, kunnen er meer middagen georganiseerd worden en aan die animo heeft het op de eerste middag zeker niet ontbroken. Er heerste een prettige stemming. De heren sloegen al gauw aan het klaverjassen, terwijl de dames een partijtje bridge speelden. Ballet bij jeugdwerk. Vrijdagavond 17"april zal de heer N. Vlot, directeur van de Stichting voor lichamelijke opvoeding, spel en sport in het jeugdwerk, in de aula van de school in de Cruquiusstraat, hoek Emmakade in Haarlem voor besturen, ieugdleiding en balletleiding van de Haar lemse clubhuizen en speeltuinen een lezing soudcn over „Het ballet in het jeugdwerk". gedeeltelijk onvoorwaardelijke en een ge deeltelijk voorwaardelijke straf op te leg gen, er op wijzend dat verdachte zich heeft onderworpen aan een ontwenningskuur. Mr. M. B. Cohen, de raadsman van de jongste verdachte, tegen wie tien maanden met aftrek werd geëist, vestigde er de aan dacht op dat zijn cliënt onder druk van diens broer aan de diefstallen had mee gedaan. Ook zou zijn cliënt door zijn broer tevoren dronken zijn gevoerd. Mr. Cohen twijfelde of zijn cliënt ten volle toereke ningsvatbaar kan worden geacht. Hij ver zocht daarom dè zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor het in winnen van een psychiatrisch rapport. Een lange gevangenisstraf achtte hij voor zijn cliënt funest, temeer omdat er voorwaar den voor een gunstige reclassering aan wezig zijn. Een 31-jarige schilder, die aan de diefstal van pakjes margarine uit een vrachtauto aan de Burgwal medeplichtig zou zijn ge weest, hoorde negen maanden zonder af trek van voorarrest tegen zich eisen. Deze verdachte ontkende hardnekkig iets met de diefstal te maken te hebben. „Die be schuldiging is belachelijk," zei hij. De 26-jarige voeger, als getuige gehoord, kon zich niet met zekerheid herinneren dat het verdachte was geweest die op de be wuste avond met hem op de Burgwal was geweest. „Als ik dronken ben weet ik vaak niet meer tegen wie ik spreek," verklaarde getuige. De raadsman van de schilder, mr. J. W. Crefeld. achtte het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van zijn cliënt niet geleverd, gezien de onzekere verklaringen van de voeger. Hij concludeerde daarom tot vrijspraak. 'De uitspraak in deze zaken volgt op donderdag 23 april 's morgens om half tien. In bollenstreek De werkloosheid in de bollenstreek is in maart flink teruggelopen. Telde men eind februari 1070 werkzoekenden, nu is dat aanbod gedaald tot 771. En als men dit aantal vergelijkt met het cijfer van ver leden jaar, dan ziet het er rooskleuriger uit dan in 1958. toen op dezelfde tijd nog ruim 1000 werkzoekenden stonden inge schreven. Een en ander is een gevolg van het vroege voorjaar, waardoor de werk zaamheden in de bloembollenbedrijven reeds nu in volle gang zijn. Voorts is er meer activiteit in de bouwsector en in ver scheidene metaalbedrijven. In het rayon Lisse waren in totaal 326 werklozen, van wie 179 bloembollenarbei ders. In Katwijk telde men 385 werklozen, van wie 89 tuinbouwers en 172 vissers. In vergelijking met vorig jaar is het aan bod van bouwvakarbeiders in het rayon Lisse gedaald van 30 naar 8, van metaal arbeiders van 23 naar 11, van bloembol lenarbeiders van 235 naar 169 en van losse arbeiders van 53 naar 27. In het rayon Katwijk bedroeg het aan bod van bouwvakarbeiders thans 10 (vo rig jaar 47), van de metaalarbeiders zakte het aanbod van 23 naar 18. Het aanbod van vissers zakte van 246 naar 172. De directeur van het arbeidsbureau in Lisse, de heer G. F. B. Maas, is van me ning dat de grotere vraag naar bouwvak arbeiders een gevolg is van een grotere bouwactiviteit in de streek dat verleden jaar om deze tijd van het jaar. Voorts zijn de havens in Amsterdam en Rotterdam weer „op de markt" voor arbeiders. De afgelopen weken kon men zestig man uit Katwijk in deze haven te werk stellen, terwijl er uit de bollenstreek reeds gerui me tijd een groep van 150 man in Amster dam werkzaam is. Met speciale bussen worden deze mensen naar de havensteden vervoerd. Het werk is vrij onregelmatig. Men arbeidt soms één. soms vijf dagen per week. De daling van het aantal werklozen wordt dus ook beïnvloed door omstandig heden buiten de streek. In de bollenstreek nam het aanbod van vrouwen toe. daar de voorjaarspakkerijen in het bloembollen- bedrijf afgelopen zijn. Aan de vraag naar vrouwelijk hotelpersoneel kon daarentegen niet worden voldaan, omdat men vaak principiële bezwaren heeft tegen zondags- arbeid. Advertentie het geheim van een goede nachtrust Estafetteloop Als onderdeel van de viering van het zevende lustrum van de Hogere Tech nische School in Rotterdam is vandaag een lange-af standsestafette gelopen van Haarlem naar Rotterdam. Hieraan namen vijftien leerlingen deel, die ieder op hun beurt een deel van de route aflegden. De HTS'ers droegen bovendien een drie meter lange i-balk, die er de oorzaak van was, dat de lopers niet zo bijzonder hard op schoten. Vanmorgen omstreeks tien uur zijn zij uit Haarlem vertrokken en de bedoeling was dat de estafettelopers de balk via Den Haag naar de Maas stad zouden brengen. In Rotterdam verwachtte men de deelnemers aan deze prestatietocht omstreeks acht uur weer terug, waarna zij feestelijk zullen worden gehuldigd. IRELLI schuimrubber matras materasBO Itallano Het „Koningin Wilhelmina Fonds", dat dit jaar tien jaar bestaat, houdt van maan dag 13 tot en met zaterdag 18 april haar jaarlijkse collecte in de gemeente Heem stede. Gedurende dit tijdvak zal men met inte kenlijsten huis aan huis rondgaan tenein de gelden in te zamelen voor de bestrij ding van de meest gevreesde ziekte van deze tijd: de kanker. Het actie-comité verwacht dat zij ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het „Koningin Wilhelmina Fonds", na mens Heemstede een groot bedrag aan het hoofdbestuur zal kunnen afdragen. Als slot van de collecte-week wordt op zaterdag 18 april een straatcollecte gehou den. Hiervoor worden nog collectanten op geroepen, die zich kunnen melden bij: mevrouw L. A TimmersStraatsma, Maasstraat 14, -tel: 38245 en bij de heer A. M. Heerkens Thijssen, Cloosterlaan 3, tel,: 38223 bij welke laatste ook geduren de de zaterdag een bus gehaald kan wor den voor het inzamelen van gelden. HHiegom De bouw van dertig woningen voor de n.v. Strokenbouw in Nieuw-Loosdrccht, te bouwen in „Meer en Dorp", Hillegom, is gegund aan de fa. H. Heemskerk in Nieuw koop. Haarlemmermeer Raad besloot echter niet over hoogte van krediet Slechts één punt van de agenda is don derdagavond voor de gemeenteraad van Haarlemmcrliede en Spaarnwoude aai- leiding geweest tot discussie: het voteren van 16.000 voor de aanschaffing van 130 banken, vijf lessenaars en zeven borden voor de r.-k. lagere school. Het resultaat was, dat de raad akkoord ging met een gewijzigd voorstel van B. en W., naar voren gebracht door de v o o r- z i 11 e r, burgemeester drs. J. J. M. Visser. Dit behelsde de gevraagde medewerking te verlenen voor een gedeeltelijke inrichting van acht lokalen en nog geen beslissing te nemen over het bedrag van het krediet. De heer Van Bruggen (K.V.P.) be streed de mening van B. en W. in het prae- advies, dat er een aanmerkelijke terug gang van het leerlingenaantal valt te con stateren. Integendeel, er is groei te ver wachten, aldus spreker, die verzocht bij hec verlenen van medewerking uit te gaan van een bepaald aantal lokalen, dat moet worden ingericht. De voorzitter antwoordde, dat he1 voorstel het huidige aantal leerlingen tol utigangspunt heeft. Meer geld uitgeven heeft geen zin, te meer daar waarschijn lijk in 1960 of 1961 voor de banken een nieuw systeem wordt ingevoerd. De heer G ij z e 1 (P.v.d.A.) merkte oy, dal het hier niet om een theoretisch reken sommetje gaat over het aantal banken maar" om het nemen van een principebe sluit. waarbij het accent ligt op het aantal in te richten lokalen. De heer Van Lieshout (K.V.P.) zei het met het college eens te zijn. als het zegt niet meer te doen dan thans nodig i® De heer Van Bruggen bleek echter nog beducht te zijn voor het gesjouw met banken, als er in de diverse lokalen niet een paar over zijn om bepaalde gevallen op te vangen. De heer G ij z e 1 zei te geloven, dat het college niet op een bank zal kijken. Wethouder Van Essen liet ten slotte een heel ander geluid horen. Hij zei het zonde van het geld te vinden, als men over anderhalf jaar toch modern materiaal moet aanschaffen bij de invoering van een nieuw systeem. Daarop stelde de voorzitter voor 't voorstel als eerder genoemd te wijzigen, zodat de gemeente nog eens met het schoolbestuur kan gaan praten over de practische uitvoering. De volgende raadsvergadering heeft plaats op 6 mei. Op initiatief van de directeur van het G.A.B. in Lisse, de heer F. G. B. Maas, worden in de bollenstreek in de komende weken schoolcontactavonden georganiseerd om voorlichting te geven over de beroeps keuze. Voorlopig zullen de leerlingen van scholen voor u.l.o. en de ouders van deze leerlingen in kennis worden gebracht van de mogelijkheden in het bedrijfsleven en van verdere studie. Een forum zal belang stellenden alle gewenste inlichtingen geven. In Hillegom is de voorlichtingsavond op 15 april in het jeugdcentrum „Weltevre den". In Lisse zijn deze bijeenkomsten op 17 april in de „Witte Zwaan" en op 1 mei in de aula van de r.-k. u.l.o. aan de Oranje laan. Haarlemmerliede BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE GEBOREN: Cornclis Johannes, zoon van J. C. M. Mens en L. M. Stokman. Jozef Wilhelmus Maria, zoon van R. W. Bunt en M. A. N. Fijen. Elisabeth Hendrika Maria, dochter van P. J. van der Aar en M. Roels. Aukje Johanna, dochter van H. J. de Vries en J. Koegler. Lucia Theresia Maria, doch ter van A. J. de Waal en B. van Meelen. ONDERTROUWD: A. Arensman, oud 21 jaar en P. M. D. Hokke. oud 21 jaar. GETROUWD: C. Grauwelsman, oud 22 jaar en M. Braam, oud 19 jaar. OVERLEDEN: C. Buijs, oud 78 jaar. De heer G. N. de Heer, kommies eerste klasse en chef van de afdeling interne za ken ter secretarie van Zandvoort, heeft om gezondheidsredenen ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben dit ontslag eervol verleend onder dankzegging voor de gedurende bij na veertig jaren aan de gemeente bewe zen goede diensten. De heer De Heer heeft in Zandvoort het registratuurstelsel van de vereniging van Nederlandsche Gemeenten ingevoerd. Het „levende" en het „oude" archief heeft hij steeds met grote toewijding verzorgd. En kele jaren geleden nam de heer De Heer het initiatief tot het aanleggen van een fo to-archief. Grondig speurwerk leverde veel interessant foto-materiaal uit parti culier bezit op, dat anders vermoedelijk na verloop van tijd verloren zou zijn ge gaan. De gemeente bezit thans een uitge breide verzameling historische foto's van de badplaats en de Zandvoortse gemeen schap. Regelmatig vinden exposities plaats van foto's, welke een bepaald on derwerp betreffen. Momenteel liggen in de hal van het raadhuis foto's ter bezichti ging, welke betrekking hebben op stran dingen aan de Zandvoortse kust. Van ge meentewege zal er voor worden zorg ge dragen, dat het door de heer De Heer sa mengestelde foto-archief ook in de toe komst regelmatig zal worden aangevuld. Het door de damclub „Zandvoort" de vorige week georganiseerde jeugddam toernooi, waaraan de hoofden van allo Zandvoortse scholen hun volle medewer king verleenden, mag in alle opzichten ge slaagd worden genoemd. Niet minder dan 202 scholieren hadden er zich voor opge geven, waarvan er 178 de strijd tegen elkaar hebben aangebonden in een der zalen van het Gemeenschapshuis. Het meest verblijdend resultaat van dit toer nooi is wel geweest, dat uit de finalisten een groep van 15 jeugdigen overbleef, die thans als permanente jeugdgroep aan de damclub „Zandvoort" zal worden verbon den. ,Voor het toernooi waren als prijzen een tiental boekwerken beschikbaar ge steld. Deze zijn dinsdagavond door de or ganisator van het toernooi, de heer L. J. v. d. Werff, aan de daarvoor in aanmer king komenden uitgereikt. Het waren D. Bersma, W. Keur en E. Weert, leerlingen van de openbare ulo-school, D. de Jong, J. Mcttes en M. Robberts, leerlingen van de Mariaschool, Greetje Paap, G. J. Sijbrands en Joh. Zwemmer, leerlingen van de Wil- helminaschool en Jaap Duivenboden leer ling van de Julianaschool. Het toernooi had een uitermate prettig verloop en er bleken jeugdige dammers te zijn. die reeds een zeer behoorlijk spelpeil bereikten. Aantal lezers verdubbeld Uit het jaarverslag over 1958 van de Openbare leeszaal en bibliotheek te Zand voort spreekt beurtelings vreugde en be zorgdheid. Met voldoening vermeldt het verslag, da*' in 1958 niet minder dan 21.228 boeken werden uitgeleend, tegenover een aantal var 10.595 in 1957, zodat dus het aantal lezers verdubbelde. Het totaal aantal in geschreven lezers steeg van 447 in 1957 tot 651 in 1958. Verwacht wordt, dat deze stijging onverminderd doorgang zal vin den, vooral nu kort geleden in het Ge meenschapshuis zulk een ideaal, onder komen werd gevonden. Ernstig bezorgd is het bestuur met be trekking tot de financiële middelen, die m dit jaar ten dienste staan. De hogere uit gaven aan salarissen en lonen en de hogere onkosten in het grotere gebouw betekenen naar alle waarschijnlijkheid een vermin dering, misschien zelfs een „stopzetting" var de aankoop van nieuwe boek?o. Daarom zal het fanancieel beleid in het jaar 1959 uitermate moeilijk worden en zal een oplossing moeten worden gezocht om te trachten middelen ter beschikking te krijgen voor de aankoop van nieuwe boeken. Ook met betrekking tot de groei ende stroom van lezers wordt de toekomst met bezorgdheid tegemoet gezien. Het grote tekort aan boeken in de jeugdafde ling werd reeds voor een klein gedeelte- opgevangen door een extra-subsidie van 1300 van de gemeente Zandvoort, doch de honger naar lectuur en wetenschap blijkt bij de jeugd onverzadigbaar. Hrtt bestuur meent, dat hier voor het gemeen tebestuur van Zandvoort een zeer belang rijke taak ligt. Opnieuw heeft de Zandvoortse buurt en folklorevereniging „de Wurf" een revue toegevoegd aan haar steeds groeiende ar senaal van schetsen. Na de geslaagde re vue: „de reddingboot vaart uit" in begin februari schreef mevrouw E. Jongsma een nieuwe revue onder de titel: „Zo ging dat vroeger", een zestal taferelen uit het Zandvoort van ongeveer vijftig jaar gele den, toen de oude vissersplaats meer en meer badplaats werd. In nauwelijks zes weken wist men deze revue in te studeren en met groot succes werd dit nieuwe stuk maandag en woens dagavond in restaurant „Zomerlust" op gevoerd. Dat men er beide avonden in slaagde voor stampvolle zalen te spelen, bewijst wel hoezeer de inwoners van Zand voort zich tot dit spel voelen aangetrok ken. Deze nieuwe revue bestond uit een zestal schetsen: „Kerkgang voor jong en oud", „Op 't Gasthuispleintje", „Praatje bij de pomp", „Visafslag op het strand," „Verhuren is niet alles, maar huren ook niet", en „Marijtjes verjaardag". Opnieuw bewees mevrouw Jongsma met het schrijven van deze revue haar grote kennis over het Zandvoort van weleer. In zuiver Zandvoorts dialect en temidden van goede decors van oud-Zandvoort, met een mooie afbeelding van het reeds lang afge broken oude mannen en vrouwengasthuis voltrok zich voor de pauze het gegeven in de oude dorpsstraatjes van weleer, waar na na de pauze in de oud-Zandvoortse ka mer van een vissersgezin zich een ver- huurscène voltrok, gevolgd door een ouderwetse verjaardagsviering. De spe lers droegen oud-Zandvoortse kostuums, kappen, gouden spelden en oorijzers. De heer J. Gebe, die met grote kennis van zaken de regie voerde, had geen en kele mogelijkheid onbenut gelaten om tot in de kleinste details het gegeven uit te buiten en zo werd dank zij ernst en toe wijding van alle medewerkenden de uit voering van deze nieuwe revue een groot succes. Wij denken hierbij speciaal aan de „kerkgang van jong en oud", en aan de van iedereen roddelende wasvrouwen bij de pomp. Het hoogtepunt werd ongetwij feld de scène in het vissersgezin, dat aangestoken door een buurvrouw voor de eerste maal ging verhuren aan een Duitse familie. Een viertal volksdansen werd uitge voerd door de dansgroep van de vereni ging, met accordeonmuziek van Engel Paap en Gerard Nijkamp waarna de avond met een bal werd besloten. GESLAAGD De heer W. Jansen in Zandvoort behaal de het diploma vakbekwaamheid onder nemer café of aanverwant bedrijf. Advertentie lisse - v Vergadering motorclub De motor-, auto- en bromfietsclub „Bloembollenstreek" hield woensdagavond in de „Nachtegaal" in Lisse de jaarlijkse ledenvergadering. De secretaresse en pen ningmeester brachten de jaarverslagen uit. Mej. Kraayeveld werd tot secretaresse herkozen. Ook de heer De Groot werd her kozen Aan de leden van een Duitse club zal logies worden verleend. Op 29 april wordt in de „Nachtegaal" een kleurendia avond gehouden. Medegedeeld werd dat de heer Van An- del kampioen van de bromfietsclub en de heer Th. van Putten kampioen van de auto- en motorclub zijn geworden. De prijsuit reiking zal op een volgende vergadering geschieden. Dit jaar zal in Lisse vermoedelijk weer voldoende animo zijn voor het kinder corso dat op twee mei door het dorp zal rijden. Dit corso is ieder jaar weer een attractie voor deelnemers, zowel als toe schouwers. Het begon zich zelfs een naam te verwerven bij de toerwagen-onderne- mingen. Enkelen begonnen al aarzelend hun corso in hun reisroutes op te nemen. Zoals gebruikelijk is zullen de kinderen in verschillende afdelingen mee kunnen doen. Groep A is voor een of meer kin deren, al of niet met rijdend materieel en groep B voor meer dan twee kinderen. Zijn er firma's in Lisse, die met een wagen uit willen komen, waarop op bescheiden wijze reclame wordt gemaakt dan zullen zij niet worden geweerd. Men moet echter de kin deren als middelpunt nemen. Dat betekent ook, dat voor dergelijke wagens geen prij zen beschikbaar kunnen zijn. Bij de prijzen zijn drie wisselbekers. Men kan zich opgeven bij het V.V.V.- kantoor op het Vierkant. Dit kan tot en met 29 april 5 uur. Daar krijgt men een bewijs van inschrijving, waarop men bloe men kan halen bij de Hobaho. Dc wagens moeten zaterdag 2 mei om twee uur op het parkeerterrein van de Hobaho staan. De jury, weer bestaande uit dames in Lisse woorachtig, zal ze beoor delen op idee. afwerking, kleurencombi natie en geeft ook cijfers voor „eigen werk". De beide muziekkorpsen zijn uitgeno digd om dit feest luister bij te zetten. De stoet vertrekt om drie uur van het Hobaho- terrein. NIET GESPAARD In Lisse werd in de maand maart bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 41.916,en terugbetaald 57.389, De honderdduizendste. Dinsdag heeft zich op de tentoonstelling van Nederland se oude meesters in Tel Aviv de honderd duizendste bezoeker gemeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11