De toekomst is allang begonnen in 's werelds visserijbedrijf 3 ...VITELLA Twee Zwitsers ontsnapten uit het Amsterdamse Huis van Bewaring Directeur vraagt regeringssteun voor uitbreiding bloementuin 38 cf voordeel! F.A.O.-congres te Rome zvil eenheid scheppen in ontwerpen van schepen Zij hadden ongemerkt een tralie van eeti luchtkooi doorgezaagd DONDERDAG 9 APRIL 1959 17 KUNT U MORGEN f 124.- MISSEN? Bij Haagse tram geen reductie voor bejaarden Gemeentekernen Convent van remonstrantse predikanten vergaderde Honderdste toneelseizoen in Stratford geopend Burgemeester veroordeeld Nederlander brengt globe uit 1533 op een veiling Examens „Nederland moet wat harder op de grote trom slaan" LINNAEUSHOF GEOPEND vanTWxt voor 76 cenl* ROME. april DE TOEKOMST IN DE VISSERIJ is allang begonnen. Op de Grand Banks bij Newfoundland en op de visgronden in de Pacific wordt de zee geploegd door schepen, die de fantastische dromen van vissers overtreffen. Fabrieks- trawlers van 2500 tot 3000 ton met meer dan honderd man aan boord. Schepen, die meer dan tien miljoen gulden kosten en waarop de gevangen vis onmiddellijk wordt verwerkt tot panklare filets, vis in blik, olie en meel. Vissen is allang niet meer het kopen van een „bootje" en een „netje" en het varen op „Hoop van zegen". De visserij is een bedrijf, dat met zijn tijd mee moet gaan en schreeuwt om doelmatigheid en toepassing van nieuwe technische vindingen. De wereldbevolking groeit angstig snel en voor de voedselvoorziening van deze groeiende mensheid zal het visserij bedrijf in de toekomst een steeds belangrijker rol gaan spelen. De F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties, is daarvan tenvolle overtuigd. Daarom heeft zij meer dan driehonderd scheepsbouwers en ontwerpers uit vrijwel alle landen ter wereld naar haar in twee hypermoderne gebouwen in de „Eeuwige Stad" geroepen om te beraadslagen over de toekomst van het vissersvaartuig, de veiligheid op zee, het aantrekkelijk maken van het beroep van visser voor jonge mensen, het omver gooien van „heilige huisjes" waar het de traditionele vormen van vissersvaartuigen betreft en de toepassing van atoomkracht in het visserijbedrijf. Een wereldcongres over de vorm van het vissersvaartuig in een immense vergader zaal van de Verenigde Naties. Een wereld congres, waaraan ingenieurs van naam en zelfs een professor van de universiteit van Tokio in Japan, Atsushi Takagi, deel nemen. Het was dan ook niet zonder trots, dat de directeur-generaal van de F.A.O. opmerkte, dat niet zo heel lang geleden scheepsontwerpers zich in de regel niet met het ontwerpen van vissersvaartuigen pleegden bezig te houden. Daarin is dank zij de stuwende en stimulerende kracht van de F.A.O. in weinige jaren na de oor log een geweldige verandering gekomen. En deze verandering heeft op een aantal gebieden van de visserij een revolutie te weeg gebracht. Op de fabrieksschepen werd het traditionele vissen over bakboord of stuurboord zonder meer afgeschaft: het net wordt over een soort van glijbaan in het achterschip scheep gehaald. En de tijd is waarschijnlijk niet eens zo ver meer, dat ook de haringlogger er zo zal uitzien. De Nederlander J. G. de Wit zal er op het congres een inleiding over houden. Wat is nu goed? Jan Olaf Traung, de secretaris van dit wereldcongres en op andere dagen de scheepsontwerper van de F.A.O.-afdeling visserij, heeft over het ontwerpen van schepen al heel vaak treffende dingen gezegd. „Ieder land beweert, dat zijn schepen de beste ter wereld zijn. En de vormen wijken vaak heel veel van elkaar af", zei hij onlangs. Hij raakte daarmee het kernpunt van dit wereldcongres. Dit congres zal namelijk een poging onder nemen om vast te stellen, welke schepen het beste voldoen en de mogelijkheid on derzoeken van het normaliseren van af metingen voor bepaalde scheepstvoen. Het scheppen van eenheid in het wereldvisserij- bedrijf dus. Een geweldige onderneming, die wel niet gedurende deze congresweek in Rome onmiddellijk tot een succesvol einde zal kunnen worden gebracht. Het gaat echter om het leggen van het funda ment. Advertentie Dan kunt u morgen al gekleed gaan in een feilloos passend costuum dat alle positieve kanten van uw persoon lijkheid naar voren brengt: een Brixon-costuum! Voor 124,legt 11 al beslag op het geheim van zelfbe wust, mannelijk optreden. En u weet hoeveel gewicht een dominerend uiter lijk in de maatschappelijke weegschaal kan leggen! Kies dus morgen nog een Brixon-costuum en zet die 124,gul den in voor méér distinctie, méér mannelijk allure. Voorjaarsmode 1959! Alleen Brixon geeft u de garan tie van herenmode op niveau: blijven de pasvorm, blijvende distinctie! GEN. CRONJéSTRAAT 40 - 44 HAARLEM - TEL. 54679 In verband met de op 1 mei ingaande tariefverhoging van de Haagse Tramweg Maatschappij heeft de Haagse wethouder van Economische Zaken, mr. R. M. van Jcenen, in de gemeenteraad meegedeeld, lat voor bejaarden geen gereduceerd tarief •1 gelden, zoals in Amsterdam het geval is. Via de H.T.M. moet geen bejaardenzorg ■vorden gepleegd, aldus de wethouder. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever, maakte bekend, 'it het wellicht mogelijk^is de verhoogde "am- en bustarieven te verrekenen in de teunbedragen, zodat de 65-jarigen en ouderen twee kwartjes per week meer zul len ontvangen en de gesteunden beneden de 65 jaar één kwartje. Daar het ongeveer 6500 personen betreft, worden de extra uitgaven hiervoor geraamd op 130.000. HET IS GEEN gemakkelijke taak, die het congres zich heeft gesteld. Maar wel een realistische taak, zoals de Italiaanse minister voor Scheepvaart in een toe spraak tijdens de opening van het congres opmerkte. Het realistische zag hij vooral in de verbetering van de veiligheid op zee. Nog altijd komen er vele vissers tijdens de uitoefening van hun beroep om. Nog altijd behoort het beroep' van visserman met dat van de mijnwerker tot de zwaarste ter wereld. Plet is de taak van het congres om ook op dit terrein naar wegen te zoeken, die tot een belangrijke verbetering van de veiligheid op zee kunnen leiden. Dat zal voor de insider boeiende lezingen van des kundigen betekenen en voor de leek dorre technische beschouwingen over stabili- teitsproeven. Maar er zal over worden ge sproken. En het stemt tot voldoening, dat de Nederlanders zich daarbij niet onbe tuigd zullen laten. De heer G. Vossers van proeftank in Wageningen spreekt onder meer over een Derspectief voor zeewaar digheid aan de hand met in de proeftank genomen proeven met modellen van vis sersvaartuigen. Een wereldcongres over de visserij in kome. Een congres over de toe komst van een eeuwenoud en vaak achter gebleven bedrijf. Een congres, dat ook voor de visserman van ons land grote ge volgen zal kunnen hebben. Prof. dr. G. J. Hoenderdaal, die tijdens een in Amsterdam gehouden vergadering van het Convent van remonstrantse predi kanten gesproken heeft over het onder werp: „De godsdienstige structuur van onzé gemeentekernen, hééft in zijn rede betoogd, dat er van oudsher spanningen zijn tussen de zichtbare en de onzichtba re kerk. Hij zei voorts, dat bij het onder zoek naar het oud-christelijk kerkbegrip men op verschillende begrippen stuit, die zowel het maatschappelijk zijn van de kerk, als de gemeenschap binnen die kerk betreffen. De kerk, zo zeide hij voorts, is (dogma tisch bepaald) een geloofsgemeenschap waarvan liturgie (inclusief geloofsverkon diging) en diakonie (inclusief zielszorg) de kenmerken zijn. Het geheel is geworteld in Gods openbaring in Christus. Onze tijd kent het verlangen naar de kleine gemeenschap waardoor de secten bloeien. Luthers idee van de „kerngemein- de" komt tot uiting in talrijke groepen binnen de gemeenten, die zeer verschillend van structuur zijn. Bij de beantwoording van de vraag of we een tijd zonder religie tegemoet gaan, merkte spreker onder meer op, dat een deel van de gemeente niet geraakt is door de naoorlogse gees tesstromingen. Drs. K. W. Moree, voorzitter van de Haagse kerkeraad hield in de middaguren een inleiding over het onderwerp: „Wat verwacht het gemeentelid van zijn kerk?" De spreker wees op het belang van het kring- en cursuswerk. (Van onze visserijredacteur) ROME april - JAN DE WIT, inspec teur voor de scheepvaart in IJmuiden, heeft in de zich al in een prachtig zon licht koesterende „eeuwige stad", blijk baar geïnspireerd door het ferme optre den van zijn voorouders, op het inter nationale congres van de FAO over de bouw van vissersvaartuigen, meteen maar gezorgd voor een ferm plan, dat in de Nederlandse drijfnetvisserij een ware revolutie teweeg zou kunnen brengen. Een plan voor de bouw van een trawler met een voor Nederlandse begrippen ongewoon uiterlijk. Een schip, dat zowel met het trawlnet als met het drijfnet naar de visgronden kan trekken en waarmee het gehele jaar kan worden gevist. Een trawler met een soort van glijbaan op het achterschip, te vergelijken met het „gat" in het achter schip van het walvismoederschip „Wil lem Barentsz" en met hydraulisch gedre ven rollen aan bakboord en stuurboord op het voorschip. De glijbaan dient voor het halen en overboord zetten van het trawlnet en de hydraulisch gedreven „geesterollen" voor het halen en schieten van de vleet. Het schip zou zesendertig meter lang en acht meter breed moeten worden en voorzien zijn van een shelter deck, zodat de bemanning niet meer op het open dek zou behoeven te werken HET PLAN VAN de heer J. G. de Wit is uiteraard nog maar een plan, een briljant idee, geopperd om de discussie over de drijfnetvisserij tijdens dit mammoet-con gres in de schaduw van het eens zo mach tige Forum Romanum op gang te brengen. En er is al over gesproken. Het kreeg bijval en er werden opmerkingen gemaakt, die het plan technisch verder zouden kun nen vervolmaken. Zo stelde de Duitse ingenieur Birkhoff voor om de glijbaan of „slipway", die ook wordt toegepast op de Russische fabrieks- trawlers en op de Duitse fabriekstrawlers „Heinrich Meins", „Karl Kampf" en „Sa- gitta" niet liniaalrecht naar de commando brug te laten lopen, maar schuin naar bakboord of naar stuurboord, zodat de brug dan naast de glijbaan zou kunnen worden gebouwd, hetgeen de bouw van het schip compacter zou kunnen maken. Een nadeel van deze revolutionaire traw ler werd door de heer J. G. de Wit zélf aangevoerd: als gevolg van de opbouw en het „tentdak" wordt het schip 5.35 meter hoog, zodat het zeer veel wind zal vangen. De problemen De traditionele Nederlandse haringvloot vist van mei tot en met december. Dat ver oorzaakt sociale en economische problemen. Het schip kan in de periode van december tot mei niet rendabel worden gemaakt. De bemanning komt zonder werk. Het in de vaart brengen van 't z.g. combinatie-schip, de trawler, die zowel met zoute haring en met verse haring en vis thuiskomt, heeft deze problemen tendele opgelost. Dit schip is niet geschikt voor het uitoefenen van de vleetvisserij. De visserij met de vleet alléén is echter uitermate duur. Reders met twee of drie loggers kunnen daar nauwelijks aan mee doen. Er is daarom een tendens waarneem baar, die leidt tot het ontstaan van grote rederijen met een flinke vloot. En de andere tendens is het zoeken naar wegen om de trawl- en vleetvisserij efficiënt en economisch verantwoord te combineren. In Duitsland heeft men het geprobeerd met een „Vader en zoon combinatie", een grote motor voor de trawlvisserij en een hulpmotor voor de vleetvisserij. Voor de rederij Jacob den Duik wordt bij Boot in Leiderdorp een trawler gebouwd met twee motoren van 500 pk, die afzonderlijk ge bruikt kunnen worden. En het plan van de heer J. G. de Wit is een nieuwe stap op de waarschijnlijk nog lange weg naar de bouw van een schip, dat onder alle omstandig heden kan vissen en voor alle soorten van visserij, die Nederland kent, geschikt is. Het is een merkwaardig schip om te zien. Het kan zevenhonderd kantjes haring aanvoeren, die in een diep ruim kunnen worden opgeslagen. Het heeft een geïso leerd visruim voor het bergen van de verse zeevis. De brug staat ver over de mid scheeps op het voordek. De machinekamer ver over de midscheeps op het achterdek. De bemanning is op het voorschip gehuis vest. Het werkdek ligt van de kiel gerekend 3,20 meter hoog en wordt overdekt door het „tentdek". Het zou een schip worden, dat aanknoopt bij de opdracht van dit congres om niet uitsluitend te komen tot de bouw van prachtige, zeewaardige en doelmatige vis sersvaartuigen maar ook het lot van de bemanning, dat dikwijls vooral in de win termaanden ook zomers is het vaak geen pretje om op het open werkdek te werken zeer hard is ,te verzachten. Op de traw ler van de heer De Wit, een schip, dat wij gemakshalve maar „Jan de Wit" noemen, werkt de bemanning dus benedendeks OVER DAT LAATSTE, het lot van de bemanning, heeft de Duitse professor An dres von Brandt trouwens reeds interes sante opmerkingen gemaakt. „Wij hebben nu prachtige mogelijkheden voor het testen van vissersvaartuigen. Steeds verder ver volmaken wij onze schepen. Steeds meer kunnen de schepen vangen. Maar hoe staat het met de vissers? En ik bedoel dan niet speciaal de huisvesting van de vissers. Dat is op de nieuwe schepen over het algemeen wel in orde, hoewel dat ook nog beter kan. Ik bedoel de wijze, waarop de vissers nog altijd hun werk moeten doen. Zwaar werk onder harde en gevaarlijke omstandigheden. In de fabrie ken doet men van alles om de arbeid voor het personeel zo licht en zo aantrekkelijk mogelijk te maken. In het visserijbedrijf gebeurt op dat terrein nog vrijwel niets". Professor Andres von Brandt pleitte niet voor „muziek tijdens de arbeid op dek", hoewel, waarom eigenlijk niet? Hij pleitte voor de automatisering van de handelingen, die nodig zijn om het zware en met vis gevulde net aan dek te krijgen en het lege net overboord te zetten. De benodigde handkracht voor dit werk zal in de toe komst tot een minimum moeten worden beperkt, zodat het beroep van visserman tenslotte niet langer meer tot de zwaarste beroepen ter wereld zal worden gerekend. Hij noemde het toepassen van de auto matisering op de vissersvaartuigen nood zakelijk, ook al uit economische motieven. „Zonder vissers kunnen er geen schepen naar zee". Daarop wees ook de Schot Dick son, die opmerkte, dat in zijn land het probleem van het aanwerven van vissers voor de schepen eigenlijk nog moeilijker is op te lossen dan het bouwen van nieuwe schepen. LONDEN (UPI) Gisteren begon het honderdste toneelseizoen van het Shake speare Memorial Theatre in Stratford-on- Avon. Men heeft kosten noch moeite ge spaard om het tot een succes te maken. De lijst van medewerkers is veel be lovend met onder anderen Paul Robeson, Charles Laughton, Laurence Olivier, dame Edith Evans, Sam Wanamaker en Mary Ure. Dit jaar betekent het einde van Glen Byam Shaw's carrière als directeur van het theater. Hij heeft acht jaar de scepter in Stratford gezwaaid. In I960 staat Shaw zijn plaaM af aan Peter Hall, de achten twintigjarige echtgenoot van de Franse danseres en actrice Leslie Caron. De rechtbank te Middelburg heeft de burgemeester van Domburg, mr. W. J. E. C. veroordeeld tot een boete van 1.000, De burgemeester had eind november van het vorig jaar onder Vrouwenpolder een verkeersongeval veroorzaakt, waarbij de 28-jarige baronesse Taets van Amerongen om het leven kwam. De rechtbank over woog in haar vonnis dat de burgemeester met een, gezien de toestand van de weg, te hoge snelheid had gereden. Om,ringd door Haarlemse bloemen meisjes maakte de Turkse ambassa deur, de heer S. F. Arbel (midden) met de Oostenrijkse ambassadeur, dr. G. Afuhs, en de heer Roozen een rond wandeling over de Linnaeushof. Voor de antiekveiling, die het beroemde venduhuis van Sotheby op 20 april te Lon den houdt, is een door de Duitse kaarten- tekenaar Johann Schoner vervaardigde wereldbol aangeboden, waarop de reis van Ferdinand Magalhaes is uitgezet. De wereldbol, bestaande uit twaalf getekende segmenten, die geplakt zijn op een mas sief houten bol met een doorsnee van 170 mm., is ter veiling aangeboden door een Nederlander, wiens naam Sotheby op diens verzoek niet bekend heeft gemaakt. Magalhaes maakte zijn reis om de we reld van 1519 tot 1522. Vermoedelijk is de globe omstreeks 1533 vervaardigd, omdat geconstateerd is, dat ze staat afgebeeld op „De Ambassadeurs" van Holbein, welk schilderij in dat jaar is vervaardigd. Zuid-Amerika, de Verenigde Staten met Florida, China en India zijn op de wereld bol verrassend accuraat in beeld gebracht. Australië ontbreekt echter, rn tussen de Atlantische en de Stille Oceaan is, ter plaatse van het niet in kaart gebrachte Canada, een zeeverbinding aangegeven. De directie van Sotheby heeft een der gelijk objekt nimmer in veiling gehad en wist daarom niet te zeggen hoeveel de globe kan opbrengen een lid van de di- rektie zei, dat de bol alles tussen de 50 en de 50.000 gulden kan opbrengen. Waarschijnlijk heeft men kier te doen met een in Neurenberg vervaardigd origi neel, waarvan het marinemuseum te Greenwich (Engeland) een imitatie be zit en de openbare leeszaal te New York een tweede imitatie echter alleen bestaan de uit de onopgeplakte kaartsegmenten. Haarlem. Voor het kraamexamen, dat is gehou den in het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem, zijn geslaagd: zr. M. J. Bouman, L. Hadders, A. H. Vermeulen en M. de Vlugt. Het Nederlandse Genootschap voor pu blic relations heeft dinsdag in het Kur- haus te Scheveningen zijn jaarvergadering gehouden, tijdens welke dr. M. Kohn- stamm gesproken heeft over „Mens en samenleving in het veranderde Europa". Hij zei, dat zich thans reeds een relatief veel grotere economische vooruitgang ln de zes landen van de Eurornarkt demon streert dan in de Verenigde Staten. Hij verwachtte op grond van deze en andere tekenen een snelle verhoging van het wel vaartspeil in Klein Europa naar tenminste het Amerikaanse niveau, mits „de vensters van de Zes open blijven naar andere lan den". In Amerika maar ook in de onder ontwikkelde landen, zal begrip voor, en kennis van de Europese opgang gekweekt moeten worden hier ligt een breed ter rein voor public relations, aldus dr. Kohn- stamm. De heer H. George Franks sprak over de Nederlandse publiciteit in het buiten land, die hij in een wanverhouding vond staan tot onze nationale prestaties zoals de ontwikkelingen van de Deltawerken en Europoort. Minder bescheidenheid en een forsere bespeling van de publiciteitsmoge- lijkheden in de internationale pers en radio zal Nederland zeker goed doen en dit land het aanzien geven, waarop het recht heeft, aldus de heer Franks. De directeur van de Linnaeushof in Bennebroek, de heer H. W. Roozen, loopt weer met grote plannen rond. Bij de opening van de hof heeft hij hiervan woensdag mededeling gedaan. De heer Roozen zal namelijk bij de regering stappen gaan ondernemen om finan ciële medewerking te verkrijgen voor een belangrijke uitbreiding van de bloemen tuin. Er bestaat thans een mogelijkheid de hof te vergroten met ongeveer acht ha. prachtig bosterrein, waardoor hij zou worden verdubbeld. Hiertoe zou het z.g. „Hertenduin" bij de hof moeten worden gevoegd. Dit bos is onlangs in andere handen overgegaan en thans vermoede lijk weer te koop. De directeur van de Linnaeushof acht een uitbreiding van zijn bloementuin met steun van de regering volkomen verant woord, omdat hiermee het toeristisch be lang wordt gediend en in de Randstad Holland een steeds nijpender behoefte komt aan recreatiegebieden. Nu de over heid aan buitenlandse particuliere concerns garanties verstrekt, zou een object als de Linnaeushof voor overheidssteun ook in aanmerking moeten komen. „Tussen de vele toeristische evenementen heeft de Linnaeushof zich reeds een eigen plaats veroverd", aldus de heer Roozen, die van oordeel is dat het bloemenbos vooral een verpözingspunt kan betekenen voor de mensen uit onze dichte bevolkingscentra, niet alleen in het voorjaar maar tot eind september. De financiële positie van de Linnaeushof is overigens nog steeds een punt van zorg. Hoewel thans een sluitende exploitatie wordt bereikt, drukken de lasten uit voor gaande jaren zeer zwaar. Reeds enkele jaren terug zijn stappen ondernomen om in aanmerking te komen voor gemeente lijke garanties, doch de gemeente Heem stede ging hierop niet in. De heer Roozen Advertentie Ter kennismaking de bétere instant pudding vanille - frambozen - caramel - chocolade betreurt dit, omdat naar zijn mening hier mooie kansen tot uitbreiding van de recrea tieve voorzieningen verloren gaan. Dit jaar zijn weer verbeteringen aan de bloementuin aangebracht. De beplantingen zijn weer uitgebreid. Niet alleen in het voorjaar maar ook in de daarna komende maanden tot oktober is de hof het bekijken waard. Half juni komen in de vijvertuin de rozen in bloei. Een maand later komen de dahlia's al uit. De dahliatentoonstelling krijgt een steeds grotere bekendheid. Het bezoek in de zomermaanden is stijgende. De ambassadeur van Turkije, de heer S. F. Arbel, heeft de opening in aanwezigheid van vele genodigden verricht. Ondermeer gaven de ambassadeur van Oostenrijk, dr. G. Afuhs, en de burgemeester van Benne broek, de heer D. van der Hoop van Sloch- teren, van hun belangstelling blijk. De directeur van de Linnaeushof vond het daarom zo prettig om de Turkse am bassadeur te begroeten, omdat de tulp vier honderd jaar geleden vanuit Turkije West- Europa is ingevoerd. In 1559 heeft de Zwit serse botanicus Conrad Gesner de eerste beschrijving gegeven van een tulp, die in een Europese tuin tot bloei is gekomen. Deze beschrijving heeft de beroemde bota nicus Carolus Linnaeus gebracht tot de naamgeving Tulipa Gesneriana voor de gekweekte tulpen. Uit oude Turkse manuscripten blijkt dat enkele honderden jaren terug in Turkije reeds vele variëteiten tulpen bloeiden. Duizenden van deze bloemen waren in de tuinen van sultans opgeplant en er werden zelis tulpenfeestèn gegeven Evenals thans werden tentoonstellingen, gehouden en di ploma's voor de beste tulpen uitgereikt. Ook de Turkse ambassadeur roemde in zijn in het Frans uitgesproken rede de tulp, die hij „de nationale bloem van Tur kije" noemde. Vele dichters hebben de schoonheid van deze bloem bezongen, aldus de ambassadeur, die zei te hopen dat de Linnaeushof veel schoonheid zal bieden. Nadat met enkele ogenblikken stilte de overleden voorzitter van „Keukenhof", de heer T. M. H. van Waveren, werd herdacht, maakten de genodigden een rondleiding door de bloementuin. In Amsterdam zijn gisteren twee Zwit sers ontsnapt uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg. De politie wist enige tijd later een van de mannen op het Singel te grijpen. Naderhand werd ook de tweede Zwitser aangehouden in een hotel op het Damrak. De Zwitsers, 29 en 26 jaar. waren op ver zoek van de Zwitserse justitie in februari door de Vreemdelingenpolitie in een ho tel op het Damrak te Amsterdam gear resteerd. De Zwitserse politie verdenkt hen van inbraak, diefstal en oplichting. Binnen kort zullen zij aan Zwitserland worden uit geleverd. De twee mannen werden gistermorgen in een luchtkooi onder bewaking gelucht. Zij hebben kans gezien met een ijzerzaag een 2 cm. dikke tralie aan de buitenzijde van de kooi door te zagen, wrongen zich naar buiten en stapten, zonder dat de be waker dit merkte, in de tuin. De tweede hinderlaag die zij moesten nemen was een ongeveer drie meter hoge muur. Met be hulp van een doormidden gescheurd bed- delaken kwamen zij over de muur. Zo be landden zij in de particuliere, aan de openbare weg liggende tuin van de direc teur. Daar werden zij opgemerkt door een bewaker, die onmiddellijk alarm sloeg. De mannen waren inmiddels de straat opge rend en zagen kans te verdwijnen. Gepakt Weinige minuten later zond de politie surveillancewagens van de radio-auto- dienst de stad in. De recherche wist, dat de Zwitsers twee contactadressen in Am sterdam bezaten. Het ene was het hotelle tje, waar zij gelogeerd hadden en het an dere bevond zich in de buurt van de Haar lemmerstraat. Kennelijk wilden de man nen naar dit laatste adres gaan. Een re chercheur zag hen, toen zij van het Singel de Haarlemmerstraat wilden inwandelen. Hij hield hen aan, maar zoals te doen ge bruikelijk in Amsterdam bemoeide het publiek zich aanstonds met de zaak en koos daarbij de partij van de gevluchten. De rechercheur, die zich in een moeilijk parket bevond, zag een van zijn arrestan ten de benen nemen. De politie deed daarna een inval in het hotelletje op hel Damrak. Inderdaad bleek de andere man daarheen gegaan te zijn. Beide mannen zijn opgesloten in het po litiebureau Overtoom, waar zij worden verhoord. Vragen De politie wil namelijk enige vragen be antwoord zien. Onder meer, of de zaag, waarmee de Zwitsers kans zagen een tra lie door te zagen door een buitenstaan der in hun cel is gesmokkeld. Twee centimeter dik is de spijl van het traliehek, die de mannen in betrekkelijk korte tijd hebben doorgezaagd. Was de tijdelijke onoplettendheid van de bewaker voldoende om dit te kunnen doen of was deze handeling al tevoren geschied? De luchtkooi bestaat uit een cirkelvormige ruimte, die in zes segmenten is verdeeld. In het middelpunt staat de bewaker, die de gevangenen in de gaten kan houden. Het is nog een raadsel, dat hij het door zagen van de tralie niet gezien heeft. Zij moeten het beddelaken, dat doormidden gescheurd en van een soort haak was voorzien, onder hun kleren verborgen heb ben gehouden. Met behulp hiervan zagen zij kans over de drie meter hoge muur te komen. De politie wist een van de twee Zwit sers, die gisteren uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontsnapten, op het Singel bij de Haarlemmerstraat aan te houden. Op de foto boven wordt hij het hoofdbureau van politie binnen gebracht. De andere Zwitser werd in een hotel aan het Damrak gepakt

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21