K.L.M. tevreden over de wijze waarop ongunstige factoren werden opgevangen Panda en de Gouden Bijl Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Windkracht neemt weer af Spoedig volksaandelenemissie van Volkswagenfabriek Slanke damesvingers Fantasieringen het Silver Stoepke Uamea-Gelei Nadelig bedrijfssaldo van f 1,13 miljoen; nettowinst 13,1 (vorig jaar 22,8) miljoen Instinct NJ VAN STAATS- NAAR VOLKSBEZIT Ontslagen bij Hispano Suiza Exportcombinatie van meubelfabrieken Amerikaanse vestiging te Etten-Leur Geldersche Tram in 1958 Sombere vooruitzichten Droogdok Soerabaja Nieuwe weverij te Ter Apel van Blydenstein Charme voor Uw handen DJAKARTA EN VLIEGERSSTAKING FLINKE VERLIESPOSTEN Dividendvoorstellen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DONDERDAG 9 APRIL 1959 ZO SNEL ALS MAAR MOGELIJK is zal een volksaandelenemissie van de Volks wagenfabriek te Wolfsburg in West-Duitsland worden uitgeschreven. Dit zal een vervolg zijn op de volksaandelenemissie van de Preussag, die inmiddels zal worden uitgebreid van 30 miljoen mark tot 83 miljoen mark. Op de volksaandelen van het zich in staatsbezit bevindende hoogovens- en steenkolenbedrijf Preusische Bergwerks- und Hütten A.G. vond enige weken geleden een ware run plaats. De 300.000 aandelen met een nominale waarde van 30 miljoen mark gingen in korte tijd van de hand. De emissie werd zelfs verre overtekend. Per persoon mocht men voor niet meer dan vijf volksaandelen in aanmerking komen. Het bleek tenslotte dat er was ingeschreven voor totaal 83 miljoen mark. Dit was voor de regering te Bonn aanleiding om de 30 miljoen mark aan te vullen met 530.000 nieuwe volksaandelen Preussag, zodat per inschrijver vier aandelen verstrekt kunnen worden. Het bezit van de staat aan de Preussag zal hierdoor verkleind worden tot 22 miljoen mark. Het ligt in de bedoeling van de Westduitse regering in de toekomst steeds meer stappen te ondernemen in de richting van een reprivatisering van de staatsbedrijven. Advertentie De Volkswagenfabrieken zullen worden veranderd in een naamloze vennootschap en ook de aandelen hiervan zullen voor een deel als volksaandelen op de markt komen. Dat wil zeggen, dat dergelijke aandelen slechts in handen zullen mogen komen van hen, die per jaar minder dan 16.000 mark verdienen. Men wil met de Volkswagen emissie dezelfde weg bewandelen als met de Preussag. Een desbetreffend wetsont werp is te Bonn reeds gereed. Men ver wacht, als het zover komt, een ware storm op de Volkswagen-volksaandelen, nog te meer omdat zy, die hun volksaandelen by een bank in depot geven voor een periode van vyf jaar, kunnen rekenen op een staatsspaarpremie van 20 percent. Overigens zal naast een volksaandelen emissie van Volkswagen ook een emissie van gewone aandelen van dit bedrijf wor den uitgeschreven, waarvoor men uiteraard gezien de goede resultaten van deze onder neming, een even groot succes verwacht. Daarbij zal voor de stemprocedure voor de aandeelhouders voorkomen worden, dat be zitters van een groot pakket gewone aan delen op een aandeelhoudersvergadering al te grote macht zullen kunnen uitoefe nen. Het stamkapitaal van de Volkswagen fabrieken zal vastgesteld worden op een bedrag van 300 a 400 miljoen mark. Voor volksaandelen zou een bedrag van 100 mil joen mark in aanmerking komen, waarbij de emissiekoers een zogenaamd sociaal ka rakter zal krijgen, gelijk dat met de volks- aandelen-Preussag (waarvan de inteke- ningskoers 140 bedroeg) het geval was. Maar inmiddels heeft men nog altijd geen oplossing gevonden voor een probleem van de eigendom van de Volkswagenfabriek. De deelstaat Nedersaksen, in welks gebied Wolfsburg en dus de diverse Volkswagen- bedrijven liggen, laat aanspraken gelden op de onderneming. Men wil te Bonn nu pogen met Nedersaksen tot een vergelijk te komen, waardoor een volksaandelenemissie van de Volkswagenonderneming toch mo gelijk zal worden. Protest De vereniging van voormalige Volks wagenspaarders, waarin 30.000 van dc 900.000 Duitsers georganiseerd zijn die in Hitiers t\jd voor een Volkswagen spaarden •naar van hun geld nooit een pfennig heb ben teruggezien, heeft in een open brie? In een periode van vier weken, te be ginnen 17 april, eindigend 8 mei, zullen bij Hispano Suiza te Breda 140 personeels leden worden ontslagen. Het betreft 36 percent onder wie de meeste vrouwen van fabriek 1, 54 percent van fabriek 2 en 10 percent van het administratieve personeel. Na deze ontslagen zullen nog 300 werk nemers in dienst van de n.v. blijven. Met ingang van 10 januari waren reeds 300 personeelsleden ontslagen in verband met het teruglopen van het aantal orders. Er was toen reeds sprake van. dat binnen afzienbare tijd nogmaals 200 personen ontslag zouden krijgen. Dit aantal heeft men echter terug kunnen brengen tot 140. Opgericht is een combinatie van Neder landse meubelfabrieken, die ten doel heeft de bevordering van de meubelexport naar Amerika. Achttien meubelfabrieken heb ber. onlangs een agent voor de Verenigde Staten aangesteld, die uitsluitend voor deze exportcombinatie werkzaam is. Dit heeft er toe geleid dat opgericht is de Nethfacts n.v. te Amsterdam, die tot taak heeft de groep bij elkaar te houden en haar belangen te coördineren. In Amerika treedt deze n.v. op onder d»3 naam The Netherlands Furniture Facto ries (N.F.F.). De combinatie heeft op 7 april in New York een meubeltoonzaal geopend. Nethfacts n.v. zal niet optreden als centraal verkoopkantoor. De leden be houden hun volledige zelfstandigheid als exporteur. Door de Borg-Warner Corporation ln Californië en de heer Robert Trail Harcus. vice-president van deze vennootschap, is opgericht de Byron Jackson n.v. te Ettcn- Leur. De vennootschap heeft ten doel het ver vaardigen, assembleren, kopen, verkopen, huren, verhuren, repareren en zorgen voor het onderhoud van machines, gereed schappen en werktuigen, die worden ge bruikt bij het aanboren van olie-, gas-, zout- en zoetwaterbronnen, enz. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 6 miljoen, verdeeld in 6.000 aandelen van 1.000. Het saldo exploitatierekening van de n.v Geldersche Tramweg-Maatschappij te Doetinchem is in 1958 90.000 hoger ge weest dan in 1957. Het beliep 1.540.548 iv.j. f 1.449.195). Voortgegaan werd met de gebruikelijke afschrijvingen, die vrij wel op vervangingswaarde geschiedden. Voor uitbreiding van de deelnemingen werd een lening van f 1.500.000 opgenomen. In automaterieel werd 1.126.000 geïn vesteerd. Afgeschreven werd hierop f 963.000. Het kapitaal bleef ongewijzigd 4 miljoen, geplaatst en volgestort. Na afschrijvingen en stortingen in de fondsen en na reserveringen sluit de verlies- en winstrekening met een voordelig saldo van f 283.375 283.077). Voorgesteld wordt 3 percent dividend (onv.). aan de Westduitse regering geprotesteerd tegen de plannen om het bedrijf te dena tionaliseren door de uitgifte van volks aandelen. De vereniging is van oordeel dat het Volkswagenbedrijf volgens de regering 600 miljoen mark, volgens de vereniging 1,2 miljard mark waard pas ontnaast. kan worden als de rechter daartoe zijn toestemming heeft verleend. De zaak heeft voor verschillende gerechtelijke instan ties tot dusver reeds zeven maal gediend zonder dat het probleem opgelost werd. De n.v. Droogdok-Maatschappij Soera - baja heeft over 1958, blijkens het verslag, een verlies geleden van 46.483 (v.j. ver lies 48.808). Dit bedrag wordt, evenals over 1957. afgeboekt van de reserve voor diverse verplichtingen en belangen. Op nieuw wordt geen voorstel tot dividend uitkering gedaan. De kosten in Nederland beliepen 71.351 88.107). De Indonesische belangen zijn met 3.971.706 onverande,-d in de balans opgenomen. De kosten in Nederland zullen in 1959 door getroffen bezuinigingsmaatregelen belangrijk lager zijn. De vooruitzichten var het bedrijf als Nederlandse onder neming in Indonesië zijn uitermate som ber. Onderzocht wordt nog of een ander werkterrein kan worden verkregen. Om financiële redenen is het echter onmoge lijk elders in een onderneming te partici peren. Het bedrijf heeft in Indonesië ln 1958 constant doorgewerkt. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. 3. OERLEMANS Mcd. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TEL*EF. 18462 willen omringd worden met een charmant sieraad. Niet te veel, want overdaad schaadt. Maar zo'n enkele mooie ring laat de hand op z'n voordeligst uitkomen. in goud die passen by Uw garderobe, bij Uw persoon, hebben wij in een schitterende collectie reeds vanaf 24,75. U weet 't het Huis met het Carillon. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. heeft 't. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, heeft te Ter Apel de nieuwe weverij van de n.v. Blydenstein en Co. officieel in ge bruik gesteld. De fabriek is zo gebouwd dat ze in twee fasen kan worden uitge breid tot een weverij van ongeveer 720 automatische getouwen. Advertentie Tube 95 ct DE BEDRIJFSINKOMSTEN van de K.L.M. in 1958 hebben blijkens het jaarverslag 490.201.000 (v.j. 496.232.000) bedragen. De bedrijfskosten stegen van 474.494.000 tot 491.329.000 (waarvan salarissen, lonen en sociale lasten van 159.112.000 tot 173.980.000), terwijl materialen, diensten van derden en diversen zijn gedaald van 183.518.000 tot 173.118.000; daarna bedraagt het nadelig saldo 1.128.000 (v.j. voordelig saldo 21.738.000). Aan winstverkoop verouderd materiaal werd geboekt 5.321.000 (v.j. 8.310.000). Het nadelig saldo der overige baten en lasten bedraagt 1.835.000 1.518.000); vorig jaar werd nog 5.534.000 gebruikt voor extra afschrij ving vliegend materieel. De winst voor belastingen bedraagt 2.358.000 (v.j. 22.996.000). Uit de voorzieningen voor belastingen naar de winst is voor 1958 vrijgekomen 10.740.000 (v.j. werd hieraan toegevoegd 150.000), waarna een winst ontstaat van 13.098.000 (v.j. 22.846.000). Uit deze winst wordt een onveranderd dividend van 7 percent uitgekeerd. Aan de voorziening voor risico's vlootvernieuwing wordt toegevoegd 3 miljoen (vorig jaar werd 5 miljoen toegevoegd aan de assurantie-reserve eigen risico, 4 miljoen aan de voorziening voor diverse risico's en 2,5 miljoen aan de algemene reserve). Het totaal der reserves volgens de balans per 31 december 1958 bedraagt 132.099.000. De gang van zaken werd in 1958 beïn vloed door een aantal tegenslagen waar door de groei van de afgelopen jaren werd onderbroken. Het stemt tot voldoening, aldus het verslag, dat de invloed van de ongunstige faktoren kon worden beperkt en dat de omzet over 1958 nagenoeg op het peil van 1957 kon worden gehandhaafd, al vertoont het financiële resultaat over 1953 een duidelijke achteruitgang ten opzichte var 1957. Bij een ongeveer gelijkblijvende verkoop in tonkilometcrs (475 miljoen ton kilometer tegen 461 miljoen in 1957) daal de de vervoersomzet enigszins als een ge volg van een lagere gemiddelde opbrengst per tonkilometcr (van 467 miljoen tot 462 miljoen). De invloed van de minder gunstige economische ontwikkeling in een aantal landen deed zich gedurende het ge hele verslagjaar gelden. De verbeteringen, welke zich de laatste maanden in een ~an- tal sectoren van het economische leven vertonen, geeft de directie vertrouwen, Zeel* ia Aet zo VOOR we een en ander over het instinct gaan zeggen, is het wel goed het samen eens te worden over de vraag, wat daar onder eigenlijk moet worden verstaan. We duiden met dat woord vaak processen aan die in wezen geheel verschillend zijn. Van een insect, dat opvliegt zodra hij door onze schaduw wordt geraakt, of van een kikvors die naar een vlieg en ieder ander bewegend voorwerp hapt. zeggen we vaak, dat dit „instinctmatig" gebeurt. Maar tus sen de broedzorginstincten van vele in secten (waarvan we in het verleden al voorbeelden te over hebben gegevenen deze laatste handelingen is toch wel een hemelsbreed verschil. In sect en kikker voeren reflex achtige handelingen uit, zoals ook wij zonder nadenken doen door met de ogen te knipperen als een voorwerp te dicht in de buurt komt. Zouden we het opvliegen van het insect tot de instincthandelingen rekenen, dan valt ook het knipperen met de ogen daaronder. En dan zijn we nog lang niet aan het eind, want ook de ademhaling ge schiedt door middel van reflexen, evenals vele gebeurtenissen die zich in de maag en in het darmkanaal afspelen. Zodat we op die manier wel erg ver verwijderd raken van dat mystieke „iets", dat we onder in stinct verstaan. Ondanks tal van uiterlijke overeenkomsten, hebben al dergelijke voorbeelden van reflexen weinig gemeen met de echte instincten, die le. typisch zijn voor de soort, 2e. zich kenmerken door een keten van handelingen die te voren zijn vastgelegd. 3e. op één doel zijn gericht, 4e. zijn aangeboren en niet door imitatie of navolging zijn verworven, 5e. klaarblijke lijk zonder kennis van het doel zich vol trekken. Door deze kenmerken meent men het terrein van het instinct vrij nauw keurig te hebben afgepaald, zonder echter de illusie te koesteren dat steeds een scherpe scheiding tussen instincten en re flexen is te maken. Het spinnen en weven van een web is een typische instincthande ling, want alle spinnen van dezelfde soort weven hetzelfde web, zodat kenners aan het web kunnen zien, door welke spinnen- soort. het werd vervaardigd. De kundigheden van de spin zijn bovendien aangeboren, haar weven kenmerkt zich door een keten van hande lingen die tevoren zijn vast gelegd en alle op één doel zijn gericht, welk doel de spin zoals we gerust kunnen aan- niet kent. Kortom, we heb- te doen met echte instinct- nemen ben hier handelingen, die voor weinig tegenspraak vatbaar zijn. We hebben de zaak nu wel enigszins gedefinieerd, maar de vraag wat instinct nu eigenlijk is, werd daarbij zorg vuldig verm.eden. Terecht overigens, want hele generaties van zoölogen en dierpsy chologen hebben zich hiermee bezig ge houden, zonder het wezen van het instinct te kunnen onthullen. De vele definities, waarmee ',i boekdeel zouden zijn te vullen, zullen we dan ook maar laten voor wat zij zijn en we zullen trachten de zaak met veel begrip en liefst zo min mogelijk grote woorden te benaderen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). dat ook de luchtvaart in 1959 hiervan de gunstige invloed zal ondervinden. Van nog grotere invloed op de gang van zaken in 1958 was de intrekking van de landingsrechten te Djakarta in december 1957. Voor het verloren gegane verkeer is in de loop van het verslagjaar geleidelijk elders een gedeeltelijke compensatie g^ - vonden door opening van nieuwe diensten en uitbreiding van de frequentie van be staande diensten. De noodzaak tot aanpas sing van het bedrijf aan de gewijzigde omstandigheden stimuleerde de maatrege len gericht op verlaging van het kosten- peil. Als gevolg hiervan konden de kosten stijgingen door de voortgaande verhoging van het loon- en salarispeil en door de hogere afschrijvingen wegens de indienst- stelling van de nieuwe vliegtuigen voor een deel worden opgevangen en konden de nadelige gevolgen van de tegenslagen worden beperkt. In de personeelssector deed zich de moeilijkheid voor van de terugkeer uit Indonesië van ruim 360 dooi de K.L.M. bij de Indonesische Luchtvaart maatschappij Garuda Indonesian Airways n.v gedetacheerde employés als gevolg van de voortijdige opzegging door de Indo nesische regering van de overeenkom «t inzake de verlening van technische assi stentie aan de Garuda. Dit personeel werd wederom in het bedrijf van de K.L.M. op genomen. Voorts wordt in dit verband melding gemaakt van een staking van d» vliegers van 17 tot 21 maart 1958. Hier door ondervond de maatschappij aanzien - lijke financiële schade, mede omdat de nadelige invloed op het vervoer ook in de daarop volgende dagen merkbaar was. De bedrijfsschade veroorzaakt door het ver lies van landingsrechten te Djakarta ^n door de vliegersstaking, is geheel begrepen in de exploitatierekening over 1958. Afschrijving Omtrent een nieuwe bestelling van straalvliegtuigen voor de verdere moder nisering van de vloot zal in de loop van 1959 een beslissing worden genomen. Het bestaande afschrijvingssysteem, waarbij de aanschaffingsprijs van de vliegtuigen in vijf jaar wordt afgeschreven tot een residuwaarde van 10 percent, werd in 1958 gehandhaafd. De afschrijving per produk- tie-eenheid (tonkilometer) als gevolg van de grote produktiecapaciteiten van het DC-8-vliegtuig zal niet hoger zijn dan die van de vliegtuigen met zuigermotoren. Afschrijving van de huidige vloot op basis van de aanschaffingsprijs is dus voldoende voor de financiering van de vervanging van de bestaande vlootcapaciteit door modern materiaal. Per 31 december be stond de vloot der K.L.M. uit 97 toestellen en waren 22 vliegtuigen in bestelling. In aansluiting op de mededelingen in 't jaarverslag heeft de financiële directeur, mr. A. H. van Gelder nog medegedeeld, dat de K.L.M. wat het lopende boekjaar 1. In een duur en deftig eethuis zette een kelner een welverzorgd ijsje op tafel. Het was bedekt met een heerlijk laagje slag room, waarop een sappige rode kers prijk te. Panda keek er watertandend naar. Maar hij kon alleen maar kijken want dat ijsje was binnen en hij stond buiten. „Ik heb maar twaalf cent op zak", dacht hij spijtig. „Had ik maar wat meer. Dan zou ik naar binnen gaan en ook zo'n ijsje be stellen. Maar als je daar wilt eten, moet je wel een hoop geld hebben!" Dat dacht Panda, omdat hij een eerlijk ventje is, die er niet aan zou denken om iets te gebrui ken, waar hij niet voor kan betalen. Maar er bleek iemand te zijn, die daar anders over dacht. Deze werd juist door een ober met geweld buiten de deur gezet. Dit is geen manier om een gast te behandelen!", riep hij gegriefd. „Ik vertrek onmiddellijk en kom hier nooit meer terug!" „Dat is je geraden ook!", riep de ober, „gasten, die niet betalen, kunnen we missen als kies pijn!" En met een bons sloeg hij de deur dicht. Panda liep naar de uitgeworpen gast en keek hem streng aan. „Joris Goed- bloed!", riep hij, ben je weer oneerlijk- geweest?!" betreft hoopt, dat 1959 niet slechter zal zijn dan 1958. Van de gewone aandelen der maatschappij zijn thans ruim 32 miljoen gulden nominaal in de Verenigde Staten geregistreerd. Bij de maatschappij bestaat de indruk, dat bij de jongste uitgifte van in gewone aandelen converteerbare ,subor- dinated"-obligaties van het in Nederland aangeboden bedrag van 6 miljoen dollar een flink bedrag inmiddels naar de Ver enigde Staten is verkocht. Wat het aan trekken van financiële middelen betreft heeft, het bestuur der maatschappij een aandelenemissie in de verdere toekomst in gedachte, waarvoor echter eerst, een sta tutenwijziging vereist zal zijn en voor de/.e laatste zal overleg met de regering nodig zijn. Aan de in juni te houden algemene ver gadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld om over 1958 een dividend van 5 percent uit te keren uit de dividend reserve. Directie cn commissarissen van de n.v. Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfa- briek v/h Alex Adam te Delft hebben be sloten aan aandeelhouders voor te stellen een dividend van acht percent (vorig jaar tien percent) uit te keren. De n.v. Koninklijke Nederlandschc Fa briek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden deelt mede dat de eerste zes maanden van 1958 verliesgevend wa ren ten gevolge van voortdurende onder bezetting. Deze betrof zowel de stoffen- als de dckenfabricatie. In het tweede halfjaar trad voor de stoffenfabricatie een verbe tering in. welke voortdurend werd geac centueerd. De afzet van wollen dekens bleef nog onbevredigend. Ook daarin kwam in het laatst van 1958 verbetering. Deze heeft zich sindsdien voortgezet. De finan ciële resultaten over 1958 waren nochtans verliesgevend. Uiteraard zal geen dividend worden uitgekeerd. (Over 1957 eveneens nihil). De raad van commissarissen en de raad van bestuur van Albert Heijn n.v. hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over 1958 vast te stellen op 12 percent (v.j. 11 percent). Dit in afwijking van de einde december 1958 uitgesproken ver wachting dat het voorgenomen dividend niet hoger zou zijn dan 11 percent. De rente op de winstdelende obligaties zal dus wel licht per 1 juli vastgesteld worden op 7V2 percent (v.j. 7 percent). American Hotel n.v. te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, een exploi tatiesaldo behaald van 270.167 (vorig jaar 251.705). Voorgesteld wordt een dividend van 15 percent (14 percent). De resultaten over de reeds verstreken periode van 1959 stemmen tot tevreden heid. Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 13252 „TENCOUNEUM' GROEN voor schuttingen Meer hulp. De correspondent te Washing ton van het Tunesische blad As-Sabah meldt, dat de Amerikaanse hulp aan Tunesië, die vorig jaar tien miljoen dol lar bedroeg, dit jaar zal worden ver hoogd. Tunesië zal voorts met het fonds voor leningen voor ontwikkeling twee leningen sluiten, één ten bedrage van 2,4 miljoen dollar voor de Tunesi sche spoorwegen en de andere ten be drage van zes miljoen dollar voor een cellulosefabriek. Naar Rome. Het Joegoslavische persbu reau Tanjug heeft bericht, dat de rooms katholieke aartsbisschop van Belgrado, dr. Joseph Ujcic, in gezelschap van de bisschop van Krizevcj, dr. Gabriel Bu- katko, en zijn secretaris, vandaag naar Rome zijn vertrokken voor een bezoek aan de Paus. Een vertegenwoordiger van de Joegoslavische regering deed de prelaten uitgeleide. Onderzoek. Dr. Axel N. Arenson, hoofd van de commissie over straling van het Amerikaanse college van verloskundi gen en gyneacologen, heeft verklaard, dat de gehele mensheid profijt zal trek ken van de resultaten van een onder zoek bij personen in Hirosjima en Na gasaki, die in 1945 nog kinderen waren en thans de huwbare leeftijd hebben bereikt. „Zij vertegenwoordigen het enige grote monster van menselijk ma teriaal om het effect op enkele genera ties op te sporen", aldus Arenson. Pionier. De bekende Italiaanse vlieger Mario de Bernardi is vandaag overle den onmiddellijk na voltooiing van een demonstratievlucht met de kleine „luchtscooter" die hij ontworpen had. De Bernardi diende in de eerste we reldoorlog in het escadrille van de le gendarische Francesco Baracca. In 1926 won hij de Schneider cup en het volgend jaar vestigde hij met 365 mijl per uur een wereldsnelheidsrecord. In 1941 was hij de eerste Italiaan, die een straalvliegtuig beproefde. Overstroming? De bevolking van de Ame rikaanse staat Oklahoma, waar de laat ste 52 jaar geen sterkedrank mocht worden verkocht, heeft dinsdag bij stemming besloten het drankverbod op te heffen. Het was de zesde maal, dat er over de kwestie werd gestemd. Mis sissippi is nu nog de enige „droge" staat. Alles gezien. Het Zwitserse ministerie van justitie heeft woensdag bekendge maakt, dat een functionaris van de Poolse ambassade binnen 48 uur Zwit serland moet verlaten. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan spionage. De Zwitserse politie heeft de activiteit van de functionaris, die een ondergeschikte functie bekleedde, geruime tijd be studeerd. Rust. Het Zwitserse dorp Herbriggen is vandaag, precies twee maanden nadat de 185 inwoners bevolen werd het dorp in allerijl te verlaten, weer vrijgege ven. De aardverschuiving op de helling van de Nadelhorn levert naar het oor deel van de kantonale overheid geen ge vaar meer op. Zij is geheel tot rust ge komen. De eerste. Het. Italiaanse ministerie, van defensie heeft vandaag bekendge maakt, dat in Venetië de eerste uit de Verenigde-Staten afkomstige Nike-ra- ketten tegen luchtdoelen per schip aan gekomen zijn. Werkloosheid. Ongeveer 5.000 vakbonds leiders en werklozen hebben woensdag in Washington een demonstratieve bij eenkomst gehouden voor ruimer werk gelegenheid. De vergadering werd ge opend door de voorzitter \ran de A.F.L.- C.I.O. George Meany, die felle crïtiek leverde op de regeringspolitiek. Het re geringsstandpunt werd verdedigd door de minister van arbeid James P. Mit chell. Hij zeide onder meer, dat het aantal werklozen van 4.362.000 thans in oktober tot 3.000.000 zal zijn gedaald. Euromaan. Op het Brusselse hoofdkwar tier van het „Internationaal Geofysisch Jaar" is gisteren gezegd, dat de vori ge maand een plan is gemaakt voor de gezamenlijke bouw van een kunstmaan door de Europese landen. De kunstmaan die een gewicht zou moeten hebben van ongeveer 200 pond, zou door een door de Amerikanen te bouwen raket in zijn baan moeten worden gebracht. Daarom! Kroonprins Akihito van Japan heeft, het tegenover een journalist, die hem interviewde, betreurd, dat zijn aanstaande huwelijk met Misjiko Sjo- da door sommigen voorgesteld wordt als een verbintenis tussen keizelijke fa milie en zakenwereld. „Ik vind het uiterst pijnlijk dat er een sociale be doeling gezocht wordt achter mijn hu welijk. Ik trouw haar omdat ik van haar houd." Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een depressie boven de Noordzee, waaromheen onstabiele polai re lucht via Engeland naar het vasteland stroomt. Om de depressie circuleren klei ne randstoringen, die af en toe buien ver oorzaken. Aangezien de depressie lang zaam opvult, neemt de wind geleidelijk in kracht af. Zeer koude lucht uit Noord- Rusland, waarin 's nachts temperaturen van 15 tot 20 graden onder nul voorkomen, stroomt met oostelijke winden naar Noord- Scandinavië. Aan de zuidelijke begrenzing van deze lucht komt in Midden-Zweden zware sneeuwval voor. Zeer warme lucht dringt thans uit de Sahara het Middel- landse-Zeegebied binnen, hetgeen daar aanleiding heeft gegeven tot de ontwikke ling van een actieve depressie in de om geving van Italië. WEERRAPPORTEN Vrijdag 10 april Zon op 5.57 uur, onder 19.27 uur. Maan op 7.05 uur, onder 21.59 uur. Maanstanden 16 april 8.32 uur eerste kwartier. 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 9 april Hoog water 4.38 en 16.54 uur. Laag water 0.20 cn 12.40 uur. Vrijdag 10 april Hoog water 5.10 en 17.25 uur. Laag water 0.53 en 13.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen puiten w en binnenlandheden E 2 morgen 7 uur. Neerslag: 1 jl laatste 24 uur g s li 3 Den Helder half bew. zw 7 i Ypenburg zwaar bew. zw 7 4 Vlissingen onbewolkt zzw 6 4 Eelde zwaar bew. zzw 6 5 Twente zwaar bew. zzw 7 4 De Bilt licht bew. zw 5 3 Eindhoven zwaar bew. zzw 5 4 Vlv. Z -Limb licht bew. zzw 6 1 Helsinki geheel bew. 0 -2 6 Stockholm geheel bew. z 3 1 Oslo regen ono 3 0,4 6 Kopenhagen onbewolkt zzw 4 Aberdeen half bew. windst. 0 8 Londen licht bew. zw 4 2 Amsterdam regenbui zzw 7 2 Brussel zwaar bew. zzw 6 1 Luxemburg regen wzw 4 10 Parijs zwaar bew. zw 6 3 Bordeaux regenbui w 7 3 Grenoble regen nw 11 0,1 Nice geheel bew n 11 0 Berlijn /.waar bew zzw 8 2 Frankfort zwaar bew. zw 9 0,1 München zwaar bew. zzw 5 0 Zürich zwaar bew z 8 0 Genève regenbui wzw 11 0 Locarno regen windst. 10 6 Wenen zwaar bew. windst. 8 0 Innsbruck licht bew. zzo 4 0 Rome zwaar bew. wnw 11 0 Ajaccio zwaar bew. ono 9 0 Madrid onbewolkt wzw 7 0 Mallorca licht bew. windst. 8 0 Algiers regen w 15 7

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2