ff Bloemendaalse begroting met tekort van f 372.000 goedgekeurd „REINO" UITVINDINKJE HET TWEEDE COUPLET Harmonie St. Michaël te Heemstede DONDERDAG 9 APRIL 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 UIT STAD EN STREEK „Unicum" zou „Herten duin" willen aankopen de meest gewilde jonge jenever Bezoek van de Haarlemse bloemenmeisjes aan Parijs op 28, 29 en 30 april Burgerlijke Stand van Haarlem „Vakantievreugd voor gebrekkige jeugd" Fitter door gas bedwelmd Voorlichtingsavond over technisch onderwijs Siroopwafels Debutantjes Tegen f.b.c. Zeven dagen in en om Haarlem Kinderoptocht De „Beul" exit I R NYLON REGENJASSEN ƒ45. Nieuws in het kort De gemeenteraad van Bloemendaal heelt in de woensdagmiddag voortgezette ver gadering de gemeentebegroting 1959 vast gesteld met een tekort van 372.000: tot dekking hiervan zal over een gedeelte van de saldireserves worden beschikt. De middagvergadering begon met de replie ken op de algemene beschouwingen en in antwoord op vragen over het opstellen van een investeringsplan antwoordde de burgemeester, dr. D. H. P e e r e b o o m Voller, dat hij daartoe wel bereid was, maar de positieve waarde ervan zag hij niet in. Als voorbeeld noemde hij de bouw van een christelijke mulo waarvoor een bedrag van zeven ton nodig is. De bouw is voor onbepaalde tijd uitgesteld en als het geld gedurende enige jaren gereser veerd zou zijn hadden andere urgente werken niet uitgevoerd kunnen worden. Op een nader verzoek van mr. De Jong Schouwenburg (Prot. Chr. groep) de kwestie in de financiële commissie te be spreken, zei de burgemeester bereid te zijn mee te werken. In antwoord op een vraag van mr. Po- vel (K.V.P.) deelde wethouder mr. H ij s- z e 1 e r (Prot. Chr. groep) mee, dat hij binnenkort een bespreking heeft over de nieuwe huisvesting van de bewoner van de Haringbuis bij de Viersprong te Aer- denhout. Als resultaat bereikt is kan de gemeente over het huis beschikken en de plannen tot realisering van de wegver- betering ter hand nemen. Op donderdag 16 april zal het voor de vergadering van gisteren aangekondigde voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor voorlopige verkeersverbetering bij de Viersprong behandeld worden. Wethouder mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) antwoordde ir. T i r i o n (V.V.D.), dat het moeilijk zal zijn buitenleerlingen voor het openbaar onderwijs uit te sluiten, omdat de bijzondere scholen gelegenheid hebben hun scholen uit te breiden; het is de be doeling overleg te plegen met de school besturen. Naar aanleiding van een vraag van de heer S t a 1 e m a n (V.V.D.) over de be langstelling voor de bescherming bevol king zei de burgemeester tot zijn vreugde te kunnen vaststellen, dat de animo er voor onder Bloemendalers het grootst is in Nederland. Een groot aantal inwoners is opgeleid, dat regelmatig bij eenkomt. Spreker was dankbaar dat Bloe mendaal een voorbeeld geeft en dat in woners hun tijd beschikbaar stellen. Subsidies Aangehouden werden voorstellen om subsidies te verstrekken aan de Geweste lijke Bond voor Vreemdelingenverkeer (van 350 tot 500), aan de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heilige naam en Herwonnen Levenskracht (een overbruggingsbedrag), om nadere in lichtingen in te winnen. De overige voor stellen inzake het verstrekken van een subsidie werden goedgekeurd. Elswout De heer Van der Laan (V.V.D.) merkte op, dat het bestuur van de stich ting „Elswout" op de paasdagen de grote poorten gesloten had en een bord had laten plaatsen, waarop vermeld stond dat het terrein verboden was voor auto's. Was voor het maken van dit bord een post op de begroting geplaatst? Weliswaar heeft de raad zijn medewerking niet ver leend een parkeerterrein aan te leggen, maar er is toch wel plaats voor een aantal auto's. De burgemeester deelde mee, dat B. en W. de zaak zullen opnemen met het bestuur der stichting. Vermoedelijk kun nen er in de toekomst enige auto's op het terrein worden geparkeerd en overwogen kan worden in de omgeving een moge lijkheid tot parkeren te scheppen. Tijdens de paasdagen was er een druk bezoek en afgewacht moet worden hoe de ontwikke ling in de toekomst is. Verzoeken Mevrouw Polak (Arbeid) vroeg weg- naamborden met lichtgevende verf aan te brengen en mevrouw Fahrenfort- Meuffels (V.V.D.) het plantsoen voor Bloemenheuvel te verfraaien door bij voorbeeld een bloemenmozaïek met het wapen van Bloemendaal aan te leggen; ook informeerde zij naar de stand van zaken bij het Wethouder Van Gelukpark aan de Zeeweg en besprak zij het maken van oversteken op verschillende drukke punten, speciaal ten behoeve van be jaarden. Wat de antwoorden betreft werd opge merkt dat er kosten zijn verbonden aan het maken van lichtgevende naamborden, de de door mevrouw Fahrenfort genoem de punten op het lijstje geplaatst zullen worden voor het geval er nog wat in de „wegenverfpot" zit en dat spoedig een voorstel te verwachten is om een krediet beschikbaar te stellen voor het Wethouder Van Gelukpark. De leden van de ge meenteraad zullen er over veertien dagen een bezoek brengen en leden van het col lege van Gedeputeerde Staten op 1 mei. Bij de behandeling van de begroting van het gas- en het waterbedrijf bracht wethouder mr. W i 1 d t M e ij b o o m (V.V.D.) hulde aan de directeur der be drijven, de heer J. Bui t er. die de diensten op bekwame wijze leidt. Vermoedelijk zal de gemeente opnieuw een contract met. Haarlem aangaan over de levering van gas (ook de Hoogovens kunnen in aanmer king komen) en voorlopig hebben B. en W. afgezien van verhoging van de gasprijs, aldus' de wethouder. Wedstrijd E.H.B.O. De afdeling Haar lem van de E.H.B.O.-vereniging „Snelver- band" houdt zaterdag 11 april om drie uur in restaurant Brinkmann een voorwed- slrijd van de landelijke wedstrijd eerste hulp bij ongelukken. Deelnemende ploe gen komen uit Haarlem, Beverwijk, Hoog ovens, Heemstede, Nieuw-Vennep en Zaandam. De jury bestaat uit de artsen H. A. Aletrino, A. de Smit en P. de Smit. Geen spreekuur. De wethouder van publieke werken in Zandvoort, de heer G. Tates, zal dinsdag geen spreekuur houden. „Elswout". De tentoonstelling van prenten en tekeningen, gewijd aan „Els wout" zal niet zaterdag aanstaande maar zaterdag 18 april in „Bloemheuvel", Over- veen, worden geopend. Daar het herstellingsoord „Unicum" in Heemstede in de nabije toekomst als ge volg van de bouw van het Gereformeer de bejaardentehuis aan de Herenweg zal moeten verhuizen, zoekt het bestuur van het herstellingsoord naar een ander ge schikt gebouw. Men heeft het oog laten vallen op „Hertenduin" aan de Heren weg, welk landgoed acht ha. groot is en naast de Linnaeushof ligt. De laatste bewoonster, mevrouw Rho- dius, is naar Zwitserland vertrokken en heeft „Hertenduin" verkocht. De nieuwe eigenaar wil het thans weer van de hand doen. De grond en de gebouwen zullen echtei niet worden gescheiden maar als één object worden verkocht. Het bestuur van „Unicum" heeft echter alleen interesse voor het landhuis, dat uitgebreid met een vleugel voor de ver pleging rendabel zou kunnen worden ge maakt. Als „Unicum" voor het acht ha. grote prachtige bosterrein een koper zou kunnen vinden, zou er een mogelijkheid zijn het landhuis aan te kopen. mm Advprl nvtip Advertentie REINIGT REIN SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 Naar wij vernemen zal het bezoek van de Haarlemse bloemenmeisjes aan Parijs plaats hebben op 28, 29 en 30 april. De Haarlemse meisjes zullen onder meer bloe men uitreiken op de Place de l'Opéra en in een groot Parijs ziekenhuis. Voorts staat een bezoek aan de Nederlandse ambassade en aan de grote Floralie-tentoonstelling op het programma. BEVALLEN van een zoon: 7 april: C. Braakmann-van Eldik; A. Warmerdam- Lammerse; 8 april: A. van der Horst- Raaphorst; J. Lübbert-van der Tang. BEVALLEN van een dochter: 7 apr.: C. T. Turkenburg-van Buuren. ONDERTROUWD: 7 april: J. C. W. Bru- ning en D. van de Werken; 8 april: J. H. Grannetia en H. T. Wigchert; M. van Gend en P. W. de Bruin; J. W. Baltus en N. Lindström; J. P. Voogt en A. C. van der Schriek; W. J. de Winter en P. J. Bonman; J. Hoetmer en J. H. Mentjox, J- P. Kops en S. de Haan; W. A. Prins en C. M. van Zeist; J. C. van Meel en H. Roelofs; C. G. van der Voort en M. E. Kruup; J. H. Heyerman en J. A. Schouten, H. Broekhoff en N. Tesink; H. Reitsma en K. Boschma; C. Pauw en J. M. Faber; J. Ransyn en A. C. Fonteijne; J. Kuil- boer en C. Schreuders; D. J. Ouwersloot en L. J. Berg; T. Weidema en E. Verdonk. GETROUWD: 8 april: T. J. Zinken en N. M. Dorland; J. P. Zandstra en M. PI. Kloek; J. Stienstra en J. M. Korsman; H. P. Ransijn en M. W. J. Hakkaart; C. A. Nieste en H. J. Vlot; B. Mcinders en M. G. Metzelaar; J. C. M. Franse en A. M. van Schie; T. C. Verver en M. A. T. Spee; H. S. van Galen en A. D. Meier; H. J. Reinink en B. G. H. Schouten; A. B. van Vliet en G. C. M. Volkers; F. Post en G. Hofman; P. L. Hoogerdijk en E. van D "en. OVERLEDEN: 5 april: A. van der Colk, "2 j., Pijlslaan; 6 april: F. Geerts-Wieder- holdt, 87 j., Jansstraat; M. O. Berben, 59 j., Rijksstraatweg; M. E. Bak-Alderlieste, 60 j., Perseusstraat; A. L. van der Horst, 65 j., Karei van Manderstraat; PI. J. Botte lier, 69 j., Grote Houtstraat; 7 april: W. J. M. van Heerden-Oosterom, 78 j„ Coorn- hertstraat; F. M. Bakker, 2 j„ Hendrik Roozenlaan; E. C. van der Heide, 89 j., Crayenesterlaan. De Heemsteedse R.K. Plarmonie „St. Michael"' die woensdagavond in het Mi nerva-Theater voor donateurs en genodig den een concert gaf staat er op het ogenblik goed voor- In de eerste plaats ge tuigde de toespraak, waarmede de voor zitter van de verenigin, de heer A. Goze- ling, het concert inleidde, van de voor spoedige gang van zaken. En bovendien bewees het korps met de uitvoeringen, die het op deze avond gaf, dat het muzikale peil eveneens reden tot tevredenheid kan geven. Het is verheugend, dat de positie van „St- Michael" juist- een werkelijkheid geworden is in het jaar, waarin de ver eniging zijn gouden jubileum zal gaan vie ren. Op 4 oktober zal het namelijk vijftig jaar geleden zijn, dat „St. Michael" werd opgericht. Het ligt in de bedoeling in de eerste week van september ter gelegen heid van deze heugelijke gebeurtenis een reeds concerten te geven, waarin verschei dene harmoniegezelschappen en fanfare korpsen zich zullen doen horen. De voor zitter sprak nu al zijn dank uit jegens al len, die in de loop der jaren de vereniging tot steun zijn geweest of nog steeds hun krachten aan het welzijn daarvan geven. Met voldoening kon de heer Gozeling mee delen, dat dit jaar tien jeugdige krachten tot het korps zijn toegetreden, daartoe be kwaam gemaakt door de instructeur P Tervoort. Bij de uitvoering van enkele stukken mochten zij op dit concert al meespelen Plet zou inderdaad te veel gevraagd zijn geweest de jongens voor alle werken al in te schakelen. Want de dirigent PI. N van Ossenbruggen had behalve een paar vlotte marsen ook enige nummers op het programma geplaatst, die voor een uitvoe ring belangrijke eisten stelde aan de mu zikaliteit en de technische bedrevenheid van de muzikanten. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de ouverture „De Neuren- bergse pop" van A. Adam. de ouverture „Pique-dame" van F. von Suppé en het op moderne dansritmen geïnspireerde „Rondo in blue'' van F- Ruelle. hoewel ook ..Nightfall in Camp" van D. A. Pope door de noodzakelijkheid van toonstabiliteit en onderlinge zuiverheid der intonaties zeker niet eenvoudig genoemd kan worden. De uitvoering van laatstgenoemd werk was tamelijk bevredigend, maar het blijve nog een studieobject voor het korps ter ver krijging van een grotere toonvastheid en van een gunstiger klankverhouding- Knap werk leverde het korps met de vertolking van de ouvertures. Hiermede werd de vooruitgang van het ensemble duidelijk gedemonstreerd. Doorzichtige klank, ex pressieve nuanceringen, verfijning der fi guratieve tekening, lenige ritmiek en goed samenspel waren factoren, die aan de uit voeringen waarde verleenden en die me nig treffend detail, zoals het samengaan van hobo en fluit, de mooie contrastwer king van de klarinetten en de saxofonen met het kleine koper, mogelijk maakten. Voor een nog gunstiger klankverhouding zou een kleine versterking van het bas- register geen kwaad kunnen. Twee gastdirigenten mochten ..St. Mi chael" voor een paar nummers leiden. De eerste was de heer P. Tervoort, die met zorg dé uitvoering van het goed geïnstru menteerde „Mignorette" van J. Baumann dirigeerde. De andere. Van Ossenbruggens zoon Jan, voerde met het korps een pittige mars van Al ford uit. Het slot van het con cert werd de „evergreen" van C. Terke ..Alte Kameraden" in een door PI. N. van Ossenbruggen geleide lichtvoetige uitvoe ring. Na de pauze hebben de toehoorders zich kunnen amuseren bij het optreden van Lestikoffs Variétéshow. F. Zwaanswijk Advertentie Wilt U lekkere gebakjes bestellen, dan tooi u Huize Broers bellan. TELEFOON 16535 ANEGANG 42 De afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de belangen van spastici houdt vrijdagavond in restaurant Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst, waar de film „Vakantievreugd voor ge brekkige jeugd" zal worden vertoond. Dokter C .Kapsenberg uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur van de B.O.S.K., die de film heeft opgenomen, zal een toelich ting geven. Voorts zal de directrice van de Hendrik Willem Landstichting te Schaarsbergen spreken over vakantiemo gelijkheden voor gebrekkige kinderen. Te vens zal een korte huishoudelijke verga dering worden gehouden ter bespreking van de algemene ledenvergadering, die op 25 april in Haarlem zal plaats hebben. Een 34-jarige gasfitter van het gemeen telijk gasbedrijf van Haarlem is woens dagmiddag omstreeks tien voor zes tij dens werkzaamheden aan een gasleiding in de Ancgang te Haarlem door gas be dwelmd geraakt. Hij is per G.G. en G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar een arts vaststelde, dat hij niet in levens gevaar verkeerde. Het ongeluk gebeurde tijdens het aan sluiten van een zich in de grond bevin dende gasbuis. Bij het afstoppen van de buis werd de gasfitter door het uitstromen de gas bedwelmd. Kort nadat hij uit het in de grond gegraven gat was gekomen, zakte hij ineen. De r.k. Lagere Technische School voor Haarlem en omstreken heeft woensdag avond in de kantine van de school een voorlichtingsavond gehouden over het technisch onderwijs. Deze avond was al lereerst bedoeld voor hoofden van scholen en andere leerkrachten, aan wie de ouders in toenemende mate advies vragen met betrekking tot de beroepskeuze van hun kinderen. Het technisch onderwijs krijgt een steeds groter betekenis. Voorlichting over de grote mogelijkheden van dit on derwijs achtte het schoolbestuur daarom zo wenselijk, omdat vele ouders nog min achtend op de technische school neerzien en hun kinderen liever naar h.b.s. of u.l.o. sturen, ook al zouden deze kinderen veel meer op de technische school op hun plaats zijn. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. G. A. Rosenthal, heeft hierover in zijn openingswoord gesproken. Vele ouders denken dat de technische school alleen i§ voor kinderen die niet zo goed meekun nen, aldus de voorzitter. Dit achtte hij pen volkomen verkeerde opvatting. Gezien de steeds verder gaande industrialisatie zullen de kinderen in ons land in toene mende mate technisch onderwijs moeten volgen. Ook op de technische school zal een selectie moeten worden toegepast. De school is beslist geen toevluchtsoord voor kinderen met een beperkte aanleg. De directeur, de heer J. B. L. Bayens, gaf een uitvoerige schets van de verschil lende opleidingen op de technische school. Ook hij constateerde bij sommige ouders een onderwaardering voor deze vorm van onderwijs. Vele leerlingen op de h.b.s. en de u.l.o. mislukken, niet door een te klei ne intelligentie maar doordat hun techni sche belangstelling hier niet tot gelding komt. Er bestaat een ruime mogelijkheid na de lagere technische school door te stu deren, bijvoorbeeld op de Uitgebreid Tech nische School of de Hogere Technische School. De goede leerlingen op de l.t.s. kunnen dank zij hun verdere technische studie later belangrijke functies in het be drijfsleven innemen. Vooral in de laatste jaren wordt ook aan de algemene vorming op de l.t.s. ruime aandacht besteed. Na een film over het technisch onder wijs werd gelegenheid geboden de leslo kalen en werkplaatsen te bezichtigen. Ten slotte werden enkele vragen beantwoord. Vele tienlallen jaren heeft de heer A. H. Hentenaar ge werkt bij de centrale werk plaats in Haarlem. Als schilder. En van zijn 24ste jaar af speelde hij viool. Ook na zijn pensionering in de oorlog bleef hij deze lief hebberij trouw. Hij was een actief lid van het symfonie orkest „Euterpe" en verder speelde hij in allerlei ama- teurgczelschapjes. „Altijd klassiek en popu lair", zegt de heer Hente naar, „zonet heb ik er met mijn vriend, de heer Kraam- winkel, nog even de Kleine Nachtmusik doorheenge- draaid. We spelen bijna elke dag en daarna leer ik meneer Kraamwinkel biljarten". De heer Kraamwinkel knikte instemmend en maak te vlot een carambole op het tafelbiljart, dat in de voor kamer van het huisje in de Tweede Vooruitgangstraat 17 in Haarlem staat. „Zo doen we het al een hele tijd", zegt hij, „eerst spelen we wat viool en dan biljarten we. Vrijetijdsbesteding voor de beiaarden". Even later kwam de 65- jarige heer Kraamwinkel ons zijn viool laten zien. „Het is een echte Stradiva rius". lachte hij, „als ik hem zou verkopen zou ik er veel geld voor krijgen. Binnenin staat het stempeltje, als ie het tegen het licht houdt kan ie het zien". We lachen allemaal. De heer Kraamwinkel, mevrouw Hentenaar en meneer Hente naar. Maar om deze laatste is ons bezoek het ons eigen lijk begonnen. „Ik heb een uitvinding ge- Van 13 tot en met 18 april wordt in Haarlem een grote siroopwafelactie gevoerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de samen werkende kinderbescher mingorganisaties. kortweg „Sakor" genaamd. „Sakor" omvat zeventig instellingen waarin achtduizend kinderen van alle gezindten oen veilig onderkomen hebben gevon den. Deze kinderen krijgen een heropvoeding en een ge degen vakonderwijs, waar door zij de weg kunnen terugvinden naar een maat schappij, die hen eerst zo vijandig leek. Om nu dit zeer omvangrijke werk in stand te heioen houden gaat de ..Sakor" in bovenge noemde week zakies met twee Goudse roomboter- wafels verkonen voor een kwartje oer zakje. „Ze zijn heerlijk", ver klaarde een collega, die on middellijk de wafeltjes toen ze op onze redactie werden gehraeht. opknabbelde. Wanneer u dit oordeel aan de werkelijkheid wilt toet sen moet u eveneens een of mopr van dergelijke fmakp- liike zakjes wafels aan schaffen. Degenen, die willen mee werken aan de verkoop van deze wafels kunnen zich aanmelden bij het secreta riaat van de actie. TTVV, Proveniershuis. Grote Hout straat 14?, Haarlem, tele foon 14179. Voor de debutantenwed strijd. die voor kinderen van zeven tot twaalf jaar op zaterdag 2 mei in Haarlem- Noord wordt gehouden, kan men zich voor 15 april aan melden bij de volgende adressen: Duinoordstraat 36 of Zaanenstraat 94. Alle kin deren. die iets presteren op het gebied van zang, dans. muziek etc. kunnen aan deze wedstrijd meedoen. daan", vertelt hij, „ik ben nu 75. maar een mens is nooit te oud om iets te ontdekken. Kijk, het is me opgevallen, dat jonge violisten, die het nog leren moeten altijd zo'n moeite hebben met het recht-strijken. Je ziet steeds die strijkstok wegglijden. Een week of drie geleden kwam ik op het idee om daar iets aan te doen. Ik ben aan het werk gegaan en hier is het resultaat. Op de toets van de viool heb ik een brug geschroefd, die nergens de snaren raakt, maar die het toch verhinderd, dat de men sen met hun strijkstok af glijden. Nee ik heb het nog niet laten proberen, maar ik denk, dat er werkelijk grote belangstelling voor zal be staan. Octrooi vraag ik er niet op aan. Dan moet je meteen al honderd gulden betalen en die heb ik niet". De heer Hentenaar zet de viool aan de kin en speelt een melodietje waarbij hij demonstreert, dat hij altijd recht móet strijken. Mevrouw Hentenaar knikt instemmend. „Het is een goe de uitvinding", zegt ze. „m'n man heeft overigens al eens eerder een uitvinding ge daan toen hij een apparaat had bedacht, waarbij men met de voet de muziekbla den kon omslaan. Het was geweldig. Toen heeft hij ook De heer A. H. Hentenaar met zijn uitvinding, een brug over de toets van de viool waardoor de strijkstok altijd op z'n plaats blijft. geen octrooi aangevraagd. Later heeft een ander het overgenomen". „En daarom hebben we de krant gewaarschuwd", be sluit de heer Hentenaar. Nu gaan we afwachten wat er gaat gebeuren". „Je wordt nog beroemd", plaagt de heer Kraamwinkel. Maar zijn volgende stoot tegen de biljartballen is een poedel. Als straf, denken we. Van de heer Joh. Karstens uit Zandvoort aan Zee ont vingen wij een brief waarin hij schrijft, dat hij het bijzonder aardig vond in deze rubriek het stukje „Brief uit Amerika" te lezen. „Ik ben ook uit dezelfde tijd als die Amerikaan, de heer Frederick Hage", zo schrijft hij. Ik ben geboren in 1885 en ik kan mij dit lied nog heel goed herinneren. We zongen het altijd bij de aubade op Koninginnedag. Het tweede vers is echter iets anders. Het luidt als volgt: En dan kan hij gaan wandelen op de Dreef In de schaduw van oude bomen En als er van de Dreef niets meer overbleef Zou nog altijd het Spaarne stromen En als wij die nog allemaal jongens zijn Al in jassen met panden spanceeren Dan zal onze Koningin Willemijn Allang over Nederland regeren Allang over Nederland regeren. Voorts kregen wij nog een lezeres aan de telefoon, die ons de melodie van het lj£djewqpn?euriede. En daarna betreurden wij hét, dat wij nog niet-zover gevorderd zijn, dat wij alle lezers een grammofoonplaatje bij de krant verpakt kunnen toesturen. Het was namelijk een bijzonder aardig wijsje. De Haarlemse vereniging tot bestrijding der tubercu lose deelt ons mee, dat op woensdag 22 april de jaar lijkse Emmabloemcollecte zal worden gehouden. Deze col lecte behoeft geen nadere aanbeveling, dunkt ons en daarom allen óp naar de Orionweg 75 (tel. 54045) waar men zich kan opgeven als collectant(e). Op donderdag 23 april wordt aan de collec tanten in Cinema Palace een filmvoorstelling aangeboden. In het orgaan „Tegen de tuberculose" lezen we dat het gewenst is nog eens met nadruk te waarschuwen te gen het optimisme, waarmee over de tuberculose als volks ziekte en in verband daar mee over de tuberculosebe strijding wordt geschreven en gesproken. Ook nu nog moet de t.b.c. gerekend wor den tot een van de ernstigste volksziekten. De tijd is nog niet gekomen, zo schrijft men. om de strijdbijl te be graven. Het Centrum Comité Ko ninginnedag heeft, zoals wij reeds eerder meldden, het voornemen om op 5 mei des middags een grote kin deroptocht te houden, indien daarvoor althans bij de jeugd van Haarlem voldoen de belangstelling bestaat. Aan deze kinderoptocht kun nen Haarlemmerties mee doen van zes tot zestien jaar, zowel individueel als in groepsverband. Bij deel neming in groepsverband be draagt het aantal deelnemers (sters) minimaal zes en maximaal 25 personen per groep. Aan de deelneming mag geen reclame ten grond slag liggen. Het Centrum Comité ver wacht, dat scholen, jeugd verenigingen op allerlei ge bied. toneelverenigingen aan de optocht hun deelneming zullen verlenen teneinde een fleurig en kleurig geheel in elkaar te zetten. Voor de mooiste groepen van meer dan vijf personen worden prijzen beschikbaar gesteld van 25 tot en met 190 en verder zijn er troost prijzen van 10. Voor enkele personen, tweestellen en clubjes van De „Beul" is naar het mu seum gebracht. Dat is allang (symbolisch) gebeurd sinds ons land de doodstraf heeft afgeschaft zult u zeggen. Maar hier wordt met de „Beul" een stoomlocomotief uit de dertiger jaren bedoeld waarop het werken voor de als stoker zwoegende leer ling-machinist soms zo zwaar was. dat dit beulswerk genoemd werd. Vandaar de bijnaam voor deze lok. De „Beul", die destijds als de krachtigste tenderlocomotief van Europa, dienst deed op de hellingriike Limburgse lijnen, sleet zijn laatste jaren als proefbelasting voor het viaduct over de Westelijke Randweg in Haarlem. Alle vuur was er toen al uit en des nachts stond hij met een tractiebroeder op een rangeerspoor bij de overweg Pijlslaan te dromen van z'n roemrijke verrich tingen in het stoomtijd perk Nu wordt de „Beul" of ficieel de stoomlok 6317 „gemummificeerd" en daar na bijgezet in de collectie originelen van ner spoorweg museum in Utrecht. Er gaan nog enkele andere originelen, die indertijd rond Haarlem hun sporen voor de spoorwegen verdienden, naar het Utrechtse iriusèüm. Zöajs de zeer karakteristiek ge bouwde vroegere Hollandse Spoor-machine „Nestor", die omstreeks 1882 opmerkelijke prestaties volbracht bij het rijden van de lijn Haarlem- Rotterdam. Voorts vertrekt de „Haarlemse loopjongen"- naar Utrecht. Dit was het eerste elektrische motor rijtuig, dat on het traject Rotterdam HofpleinDen Haag in dienst kwam. Deze „Loopjongen" reed de laat ste kilometers met het ver voeren van werknlaatskon- vooien tussen Leidsedam en Haarlem. drie tot vijf kinderen wor den prijzen uitgeloofd van f 2,50 tot en met f 25. Een bij uitstek deskundige jury zal een (bindende) uitspraak doen wie voor de prijzen in aanmerking komen. Overi gens zal geen der deel nemers met lege handen naar huis gaan, want aan alle kinderen wordt na de feestdagen een bioscoopvoor stelling aangeboden. Uiterlijk 25 april moeten in de Haar lemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat de inschrijf- biljet.ten zijn ingeleverd, maar de organisatoren zou den graag zien. dat men zich reeds van tevoren in ver binding stelt met de secreta ris van het Centrum Comité, de heer J. J. Wensing, Tem- neliersstraat .32 of bij de heer D. van der Vlerk. Zijlstraat 5. Advertentie licht in gewicht, wasbaar. snel droog regen- en stormdicht Gen. Cronjéstraat la - lb - Tel. 53334 De voorgevel van de nieuwe opname studio van de grammofoonplatenmaat schappij Bovema n.v. in Heemstede, waarover wij dinsdag reeds schreven, zal worden gesierd door een moderne glas-in-betonconstructie. Deze per spectieftekening toont de ingang van de studio aan de Overboschlaan. Achter de glazen wand, die nagenoeg de hele breedte beslaat, bevindt zich de ruime ontvangsthal. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: G. M. Beemsterboer-Kuijer, d„ J. van Schie-Van Roode, z„ S. Bolhuis- Van Bruggen, d., T. M. Beemsterboer-De Jong, d„ B. Gieben-Buurman, z. ONDERTROUWD: F. Dijkstra en J. M. Hoekstra. GETROUWD: H. H. Gürke en M. Vinke. OVERLEDEN: M. Hoogendoorn, 81 jr., mej. K. Bruin, 59 jr., J. Frater Smid, 70 jr., T. Gorter, 84 jr., W. L. de Nijs, 31 jr.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7