Horen en zien Nederland hevelt beschikbare bedragen over naar speciaal fonds der Verenigde Naties #1 Geheioi rond Leonoor Niemand weet wat Amsterdam met Berlage's beurs van plan is en Agenda voor Haarlem Totale Nederlandse bijdrage: zestien miljoen gulden 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Gekortwiekte meeuwen Kindermusical voor de VAR A-micro joon De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogramma DE HULP AAN DE ONDERONTWIKKELDE LANDEN Centraal punt heeft alles mee Eigen programma Vier projecten Ah WM, JfrM. Voorstel tot restauratie na drie maanden nog steeds niet op de raadsagenda Bromfietser aangereden bij Slaperdijk Vluchtelingen uit Europa naar Verenigde Staten? door Daniel Gray DONDERDAG 9 APRIL 1959 Er valt eigenlijk over de televisievoor - stelling van „Meeuwen boven Sorrento" niet 7.o heel veel te vertellen. Voor de be wonderaars van de grote Cor Ruys zal er een zekere nostalgie hebben gehangen over deze vertoning, die sterk naar een toneelrealisering van dit blijspel door Hugh Hastings deed verlangen. AVRO-re- gisseur Walter van der Kamp had de meeuwen zozeer gekortwiekt, dat ze zich te weinig konden verheffen. Ook de ac teurs hadden geen hoge opvlucht. Van der Kamp worstelde met het probleem van de coupage. Schrappingen in de tekst zijn bijzonder moeilijk in dit stuk. Iedere be snoeiing gaat ten koste van de humor der karakterisering: er blijven types over, die de geestigheid van hun tekst wel overdra gen, maar door de snelle situatiewisseling niet blijvend op ons doorwerken. Zij ko men, zoals dat heet, niet uit de verf. De tekst komt in conflict met het beeld. Wat heeft de voorrang? Van der Kamp zocht een compromis. Hij boekte er de nadelen van. De vaak rommelige scènes tastten op den duur de eenheid van het spel aan. De dramatis personae bleven te veel op zichzelf, hun controversen duurden te kort en werden met suggesties eerder dan met essentiële geschillen geladen. Wat de speelstijl betrof: wij zien graag goed gespeelde onverschilligheid, maar het wordt bezwaarlijk als we die niet ho ren. Wat werd er onverstaanbaar gespro ken gisteravond! Voor de acteurspresta ties onder anderen van Kees Brusse, Jan Blaaser, Ben Hulsman, Bas ten Batenburg en Frits Butzelaar kunnen we zeker woor den van waardering vinden, maar een hecht aaneengesmeed ensemble zagen wij niet. Matthieu van Eysden kon nauwelijks zijn onsympathieke persoon waar maken. De voornaamste oorzaak ligt in de ver brokkeling van het spel. Toch deed de nonchalance er geen goed aan. Dit was nu echt een voorstelling, waarbij de regisseur de spelers in toom moet houden. Bij ge brek aan voldoende toneelervaring kon Van der Kamp dat niet. Het gevolg: een wel amusante, maar geen gedenkwaardi ge vertoning. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen Zondag 18 april kan men via de VARA de eerste aflevering horen van een muzi kaal hoorspel voor de jeugd. Co de Kloet en Kees Schoonenberg schrijven de tekst en Lo: van der Werf maakt de muziek. Drie kinderen, leerlingen van een middel bare school in Hilversum, spelen de hoofd rollen. Leden van de hoorspelkern verzor gen de -bijrollen. Iedere aflevering in de ze serie is een afgerond verhaal. Maar iedere keer is er weer reden voor de le den van de club De helpende hand om vol wassenen in hun moeilijke leven tot steun te zijn. In iedere aflevering zijn drie liedjes ondergebracht. Voorlopig maakt het team De Kloet-Schoonenberg-Van der Werf negen afleveringen. Ze zullen op zon dag 18 april van 5.30 tot 5.50 uur worden uitgezonden. Jan C. Hubert heeft de regie. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 0.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Marinierskapel. 14.05 Schoolradio 11.25 Gram. 14.40 Idem. 15.io Voordr. 15.30 Lichte nuiz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Pianokwart. 16.55 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Musette-ens. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuz. 13.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Zeekarte- ving van Nederlands Nieuw-Guinea als onderdeel van de vredestaak van de Koninklijke Marine, door kapt.-lt.n t. z. K.M. ir. W. Langeraar. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man af, causerie. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Kunstrubriek. 20.50 Grafin Maritza, operette. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Volksmuziek met comm. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.4Ó Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Clave- cimbelrecital. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Re- 1 rein-festijn. AVRO: 12.00 Ballroomorkest. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriekHet oogsten van sla. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.25 Metropole-ork. en so liste. 13.55 Beursbericht. 14.00 Viool en piano. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17,30 Ritm. muziek. 17.55 Act. 18.00 Niéuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Amus.muz. 13.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzclub. VPRO: 19.30 Caus. over Charles Darwin. 19.45 Een bouwend predikant, caus. 19.50 VPRO-nieuws. 20.05 Vrouwenleven nu en in de toekomst, caus. 20.20 Voordr. 20.35 Re geringsuitz.: De zilvervloot. Een spaarpotpourri met authentieke Antillaanse muziek van het duo Julian Coco en Ottmar Fraai. 20.45 Zang, piano en harp. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Lichte muz. 21.45 Klankb. 22.10 Musette-ork. en soliste. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens,causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap biljarten. 23.20—24.00 Vergelijkenderwijs. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Piano en orgel. 14.00 Schoolradio. 17.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 13.00 Fagot en piano. 18.10 Voordr. 18.20 Fagot en Piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Symf.ork. en sol. 20.55 Kunstkalei- doscoop. 21.10 Symf.ork. en sol. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Negro-spirituals. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.30-22.30 Het koude licht, TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze Haagse redacteur) In een flatgebouw aan de Van Alke- madelaan in Den Haag is liet Bureau voor Internationale technische hulp ge vestigd. Administratief ressorteert liet onder het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar het ontvangt zijn directie ven van een interdepartementale com missie, waarin alle belanghebbende mi nisteries vertegenwoordigd zijn. Het Bureau werd in de zomer van 1950 op gericht toen het Uitgebreide program ma van technische hulp der Verenigde Naties in werking trad. Tachtig landen dragen aan dat fonds bij. Nederland nam in 1950 met ruim een miljoen dollar de vijfde plaats in, na de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Frankrijk en voorts de Sovjet-Unie, die iets minder bijdroeg dan Nederland. De Verenigde Staten namen met ruim vijftien miljoen dollar de helft van het fonds voor de techni sche hulpverlening voor hun rekening, maar kondigden een geleidelijke vermin dering aan welke nog niet door verhoog de bijdragen van de andere landen vol doende werd gecompenseerd. Desondanks kon het werk van de Tech nische Hulpraad van de Verenigde Naties, waarin de gespecialiseerde wereldorgani saties voor gezondheid, voedselvoorziening, arbeid en dergelijk samenwerken, worden uitgebreid, zodat er thans 2500 deskundigen op kosten van de Verenigde Naties en haar organen in de achtergebleven gebieden werkzaam zijn en omgekeerd bijna even veel studenten en aankomende deskundigen in de meer ontwikkelde landen vertoeven om er hun vakkennis te vergroten en te verdiepen. Ook op dit terrein speelt Nederland een actieve rol: voor rekening van de Techni sche Hulpraad en andere V.N.-organen werken een kleine tweehonderd Neder landse deskundigen in onderontwikkelde landen, omgekeerd ontvangt Nederland per jaar ongeveer tweehonderd „fellows", zoals de studenten en jonge experts uit de ach tergebleven gebieden worden genoemd, eveneens onder auspiciën van de Verenigde Naties. Naar het aantal uitgezonden des kundigen gerekend neemt Nederland de vierde plaats in. De werkwijze is als volgt: Wanneer een onderontwikkeld land een deskundige zoekt, bijvoorbeeld op het gebied van de luchtkartering, de landaanwinning, de scheepsbouw, of de plantenziektenbestrij- ding, dan doet het daartoe een aanvraag bij de betrokken instelling der Verenigde Naties, zoals de Technische Hulpraad zelf, de FAO (landbouw- en voedselvoorziening), de UNESCO (onderwijs en cultuur) en zo voort. Deze organen wenden zich, nadat de aanvrage gerechtvaardigd is bevonden, tot de verschillende bureaus in de staten die aan de technische hulpverlening deelne men, zoals het Nederlandse. Deze gaan dan op zoek naar de gevraagde deskundige. Het bureau aan de Van Alkemadelaan beschikt zelf over een kaartsysteem met de namen van deskundigen die zich voor uitzending naar het buitenland hebben bereid ver klaard en pleegt verder overleg met tal van instanties, zoals andere regeringsinstellin gen, universiteiten, wetenschappelijke or ganisaties zoals het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs en dergelijke. Alvorens de gevonden deskundigen voor uitzending aan Advertentie te bevelen, wint men nog de adviezen in van competente commissies of personen. De uitzending geschiedt voor een jaar soms ook korter en kan verlengd wor den. Maar door de uitzending per jaar te regelen kan men, bij eventuele teleurstel ling aan de kant van de deskundige of het land waar hij gaat werken, de schade beperken. Ook voor de ontvangst van de „fellows" en andere buitenlandse bezoekers functio neert het Bureau voor Internationale tech nische hulp als het centrale punt. Wanneer het bureau een verzoek om plaatsing van een student uit een onderontwikkeld land ontvangt, stelt het zich met officiële en particuliere instellingen op het betrokken studieterrein in verbinding om een schema voor een stage te maken. Na aankomst van de „fellow" wordt dit schema gedetailleerd in overeenstemming met de wensen van de student en de behoeften van zijn land. Inzonderheid in Delft, Wa- geningen en Den Haag worden tal van gespecialiseerde cursussen voor deze cate gorie georganiseerd. Intussen is Nederland in 1954 begonnen een additioneel programma toe te voegen aan dat van de Verenigde Naties. Dit pro gramma draagt dus een bilateraal karakter. Er zijn betrekkelijk bescheiden bedragen mee gemoeid, namelijk vijf ton voor de ontvangst van de fellows, zes ton voor de uitzending van deskundigen en ruim acht ton voor de uitzending van assistent-des kundigen. Deze categorie is in twee opzich ten belangrijk. In de eerste plaats omdat in de achtergebleven landen niet alleen be hoefte bestaat aan een volledige, min of meer theoretische deskundige met lange ervaring, maar ook aan een man die in staat is deze terzijde te staan. Ten tweede heeft dit voor Nederland de aantrekkelijke kant, dat men in staat is jonger personeel, dat op grond van zijn opleiding daarvoor in aanmerking komt, de gelegenheid te bieden ervaring voor latere werkzaamheid op te doen. Naast het programma in het kader van de technische hulp onder auspiciën van de Verenigde Naties en het eigen deskundi gen-, assistent-deskundigen- en fellowship, programma heeft Nederland sedert 1957 een eigen bilateraal projectenprogramma ter financiering van bepaalde werken in.de onderontwikkelde gebieden opgebouwd. Twee jaar geleden ontstond dat als gevolg van de motie-Ruygers, welke er immers toe strekte dat de Nederlandse regering zelf iets zou gaan ondernemen toen men in de Verenigde Naties maar niet tot overeen stemming kon komen. Nu dat wel het geval is, zullen geen nieuwe bilateriale overeen komsten meer worden aangegaan. C-VTv S\- k g 4 Grote sommen heeft Nederland onder de druk van de recessie daaraan niet kunnen besteden. Voor 1957 en 1958 tezamen stond ongeveer zes miljoen beschikbaar. Men heeft er vier projecten mee aangepakt, na melijk een proefpolder en een huiden- en lederverwerkingsindustrie in India, een dadelverwerkingsindustrie in Libië en een proefpolder in Griekenland. De laatste is echter nog niet tot uitvoering gekomen. De ervaring met deze proefprojecten heeft trouwens reeds geleerd hoe juist de Neder landse bezwaren zijn tegen de bilaterale hulpverlening, die wij in het eerste artikel hebben genoemd. Voor een klein land is de financiering van dergelijke projecten bud getair vrijwel onmogelijk, men kan zich, een project eenmaal begonnen zijnde, niet aan de daarop volgende vaak onvermijde lijke kredietoverschrijdingen onttrekken en tenslotte loopt men ook nog de kans, dat men zich in een binnenlands politiek wes pennest steekt, waar men juist liever buiten wil blijven. De liquidering van de bilaterale pro gramma's betekent echter in het geheel niet, dat de Nederlandse financiële bijdrage voor de multilaterale hulp wordt vermin derd, integendeel. In overeenstemming met de geest van de motie-Ruygers zijn deze opgenomen in de bijdrage aan het Speciale Fonds. Tezamen met het uitgebreide pro gramma is daarvoor nu bijna veertien mil joen gulden beschikbaar. Bovendien werd voor het eigen deskundigen-, assistent-des kundigen- en „feliows"-programma een •bedrag van twee miljoen gehandhaafd. Met een totale uitgaaf van zestien miljoen gul den voor hulp aan de achtergebleven gebie den, is men al een heel eind op weg naar het bedrag van twintig miljoen, dat reke ning houdende met de economische om standigheden, voorlopig als het maximaal bereikbare moet worden beschouwd. v A—^ti M//J 66 JV Tumbo schudde het stof van zich af en keek naar beneden, waar zijn meloenen ver dwenen waren. Hij had zich geen pijn gedaan met die val, maar dat hij zijn koopwaar kwijt was vond hij veel erger. Nu liep hij terneergeslagen het pad verder af. Hij had eigenlijk niets meer te maken in de stad, nu hij niets te verkopen had; maar nu hij er toch zo dichtbij was, ging hij naar verder. Maar erg opgewekt liep hij niet88—89 Van onze Amsterdamse redacteur) Op 16 januari kregen de Amsterdamse raadsleden een voorstel van B. en W. toe gezonden om 250.000 gulden ter beschik king te stellen voor het treffen van plaat selijke voorzieningen aan de fundering van de beurs van Berlage, waarbij rekening moest worden gehouden met de mogelijk heid, dat de gehele fundering vernieuwd zou moeten worden, hetgeen 10 miljoen gulden zor moeten kosten. De voordracht is nog steeds niet op de raadsagenda ge plaatst en er is een grote kans, dat zij nimmer in behandeling zal komen. Zijn wij wel ingelicht, dan overwegen B. en W. over enige tijd met een nieuw voorstel te komen. Men zou met de openbaarma king hiervan willen wachten tot het ru moer over Berlages beurs wat zal zijn afgenomen. Wat de inhoud van het nieuwe voorstel zal zijn, laat zich slechts raden. B. en W. zullen een besluit moeten nemen op grond van de adviezen, die dit college van diver se zijden krijgt voorgelegd. Een belangrij ke adviseur is de Gemeentelijke Dienst voor Havens- en Handelsinrichtingen, die het beursgebouw beheert. Hoewel deze ad viezen zeer vertrouwelijk zijn, mag men aannemen, dat deze dienst de bouw van een nieuwe beurs voorstaat. Immers, wie zijn oor bij deze dienst te luisteren legt, zal merken, dat men weinig heil verwacht van herstellingen. Bij de Dienst van Publieke Werken, die eventueel met het herstel zal worden be last, is men optimistischer gestemd. Men acht het niet uitgesloten, dat het plaatse lijk versterken van de fundering het ver dere verval van het gebouw kan tegengaan of dat de beurs althans nog voor een groot aantal jaren behouden kan blijven. In dit geval kan men met een betrekkelijk ge ring bedrag volstaan. De post van tien miljoen gulden het bedrag, dat de laat ste tijd ten onrechte als herstelkosten wordt genoemd is het maximum be drag, dat nodig zou zijn als de gehele fun dering vernieuwd moet worden. Hier bij zouden de palen dan komen te rusten B. en W. hebben tot dusver geen duide lijk standpunt laten horen. Weliswaar heb ben zij de raadsvoordracht van 16 januari in zee gestuurd, waaruit men zou kunnen afleiden, dat zij de voorkeur geven aan herstel, maar in de toelichting van die voordracht kan men lezen: „dat het uit een oogpunt van exploitatie en doelmatig heid aanbeveling zou verdienen, een nieuw beursgebouw te bouwen, aange past aan de inzichten en behoeften van deze tijd, waarvan de kosten worden ge raamd op 15 miljoen gulden". Burgemeester Van Hall, de enige van het college, die de beurs enige malen ter sprake heeft gebracht, is evenmin erg dui delijk geweest. Hij heeft woordelijk ge zegd: „Ik zou het ondenkbaar vinden, dat Berlages beurs van het Damrak zou ver dwijnen". Maar tijdens de begrotingsde batten vroeg mr. Van Hall zich af, of de beurs koste wat kost behouden moet blij ven, alleen maar „omdat zij een architec tonisch voorbeeld is". Na deze uitlating wist niemand meer, wat Amsterdams eer ste burger met de beurs voorhad: slopen of herstellen. Hier en daar is de mogelijk heid geopperd om inderdaad een nieuwe beurs te bouwen en daarnaast Berlage's schepping als cultuurhistorisch monument te behouden. Het staat wel vast, dat hier van niets kan komen. Immers, naast de kosten van een nieuw gebouw zou herstel van de huidige beurs toch noodzakelijk blijven. Eerlang wordt de situatie levens gevaarlijk er zijn scheuren in de muren van vier centimeter breed en degenen die het onderzoek hebben gedaan, menen, dat lapwerk geen resultaat zal hebben. Blijft dus de keuze: slopen of herstellen. Als B. en W. inmiddels een keus hebben gedaan en met de openbaarmaking willen wachten tot het rumoer rond de beurs- kwestie is verstomd, ziet het er niet best uit. Het rumoer is namelijk ontstaan door de vrees, dat de beurs moet worden ge sloopt. Door mee te delen, dat het ge bouw wordt hersteld, zal dat rumoer kun nen worden stopgezet. Of wil men toch met een doodvonnis voor de dag komen? Advertentie Van Nelle bestellen De 48-jarige Haarlemse bromfietster E. Ii. is woensdagavond omstreeks half zeven op de rijksweg ter hoogte van de Slaper dijk aangereden door een auto. De Haar lemse dame zou niet voldoende op het ver keer hebben gelet. Met een hersenschud ding werd zij in 't St. Elisabeths-gasthuis in Haarlem opgenomen. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se regering is voornemens het Congres om een nieuwe wet voor de toelating van vluchtelingen te verzoeken die zal kunnen bijdragen tot de opheffing van e vluch- telingenkamoen in Europa, meldt de „New York Times". Er bevinden zich nog 160.000 mensen in deze kampen. De re gering wil voorts drie. miljoen bijdragen voor het welslagen van het internationale vluchtelingenjaar, dat onder UNO-auspi- ciën op 1 juli begint. Advertentie Van Nelle bestellen 26. „Het is me al één keer overkomen na die plotse linge wolkbreukachtige regen van vorige week dat mijn auto in de modder bleef steken." „Men moet kettingen bij zich hebben," merkte Martin Randall op, die zich bij ons had gevoegd. „Ik zal er aan denkenJullie weet, ik houd hele maal niet van chaufferen en de wegen in dit land be vorderen mijn enthousiasme stellig niet. Mijn wagen is trouwens weer eens kapot...." „Wat voor wagen heb je ook weer?" vroeg Martin. „Een Buick. Geen nieuw model; als ik me niet vergis is het dezelfde jaargang als die van Jay. Iets beters heb ik niet kunnen krijgen." „En tot troost ga je je nu maar bedrinken?" zei Mar tin lachend, met een gebaar in de richting van het glas whisky, dat op het tafeltje stond „O nee," antwoordde John ook lachend, „ik houd eigenlijk helemaal niet van dat goed. Maar ik voelde me zo beroerd, dat ik een of andere opkikkering nodig had." „Je moet hem onderzoeken, Jay, dat is jouw terrein." Ik greep John's behaarde pols en keek op mijn hor loge. Dan liet ik zijn arm weer los. „En?" „Ik had je pols niet eens behoeven te voelen. Je hebt hoge koorts, dat is je zo aan te zien." „Ik voel me ook miserabel." „Heb je wel eens malaria gehad?" „Nee, nooit." „Ook niet in Ceylon?" „Ik heb altijd kinine geslikt en hield mezelf voor immuun. Niemand heeft me hier ervoor gewaarschuwd." Ik kon zijn ogen door de donkere brilleglazen niet zien. De zon bescheen ons genadeloos en het zweet liep ons langs het gezicht. „Is 't erg, Jay?" vroeg hij. Ik voelde me geamuseerd door zijn paniekstemming. „Helemaal niet. Je moet zo'n aanval eenvoudig over je heen laten komen. Ga naar huis, kruip in je bed en laat je een paar warme kruiken maken, ik kom nog even langs, voordat ik naar huis terug rijd." John Somerset bedankte mij en deed een vergeefse poging om op te staan. „Wacht", zei Martin, „ik zal je thuis brengen. We heb ben wel even tijd, nietwaar Jay?" Maar ook mijn hulp was nodig om de zieke man naar zijn wagen te brengen. Ik rookte de ene sigaret na de andere, terwijl ik wachtte op Martin's terugkeer. Het uur voor een avonddrankje was nog niet aangebroken. In het warme seizoen drinkt men hier niet vóór zons ondergang. Het was dom van John Somerset geweest, om nu al een glas whisky te nemen. Het werd al donker langs de herghellingen en aan de hemel kwamen de pastel-kleuren van de zonsondergang. Ik verlangde naar het einde van de hete zomer, maar dat duurde nog twee maanden. Martin kwam tenslotte met grote passen aanlopen. Hij had zijn tropenhelm, die hij het hele jaar draagt, afgezet en wiste zich het voorhoofd af. „Nu, en....?" „Ik heb hem in bed gestopt. Hij i.ilt. Het is malaria met alle vervelende symptomen van die ziekte. De arme man.ik heb echt met hem te doen. Gelukkig verzorgt men hem in het Cecil-hotel, als was hij een engel, direct uit de hemel neergedaald! Men bestreed elkaar als 't ware de eer om hem te mogen verzorgen. Vier neger bedienden zijn hem behulpzaam geweest, om zijn kamer te bereiken. Je kunt er zeker van zijn, dat hij in zijn koorts over negers zal ijlen...." Hij lachte, maar ik merkte, dat hij toch vol medege voel was. Zulke malaria-aanvallen komen hier veelvul dig voor. Hij en ik, wij kennen alle symptomen en alle onaangename gevolgen. „Kom mee, we gaan nog een beetje spelen. Anders wordt 't te laat. Ik zal even naar hem gaan kijken, voor dat ik naar huis rijd." We konden niet lang meer spelen en moesten onze partij afbreken. De zon was al verdwe nen, toen wij naar het clubhuis terugwandelden. „Ik heb dorst," zei Martin. „Jij ook?" „Het is al laat. En ik moet nog naar mijn arme vriend Somerset gaan kijken." „Och kom, in het stadium, waarin hij nu verkeert, weet hij nergens van. Je hebt heus wel tijd voor een whisky. Ik heb ook niet veel tijd. Sinds Tobias weg is. heeft Mary steeds moeilijkheden met de negerbedienden." „Watis Tobias er niet meer?" We namen plaats in een hoek, dichtbij een ventilator, die ons echter weinig verkoeling bracht. „Je weet, hoe het met die inheemsen gaat." zei Martin. „Eerst maak je wat van hen, en dan op een goede dag verdwijnen ze geruisloos, zonder op te geven waarom en waarheen." Martin haalde twee glazen whisky rnet veel ijs. „Proost!" „Herinner je je het gesprek, Jay, dat we in maart van het vorig jaar hadden?" vroeg hij dan opeens. J a. Ik had geen zin om over dat onderwerp opnieuw met hem te praten. Ik voelde me moe en terneergeslagen. Wat hadden de afgelopen maanden opgeleverd? Ze had den me weinig vreugde en stellig geen zekerheid ge bracht. Ik was 40 jaar oud en volkomen alleen. „We spraken toen over Leonoor Malherbe", zei Mar tin. „Hoe ver ben je intussen met haar gevorderd?" „Hoe bedoel je dat?" „Ga je met haar trouwen? Ik ben tot de slotsom ge komen, dat het heel goed zou zijn." „Dank je." Ik glimlachte mat. Ze hadden allemaal tegen mij sa mengespannen, ze hadden gehoopt, dat mijn wens niet in vervulling zou gaan, ze hadden mij bespot om mijn liefde voor Leonoormaar nuuit. angst, dat John Somerset de knappe, charmante onvervangbare John Somerset haar tot zijn tweede vrouw zou kiezen nu vond men 't toch beter, dat ik haar kreeg „Waarom die cynische toon, Jay? Dat is 't toch, wat je boven alles wenste? Of heeft die jonge vrouw ook jou een teleurstelling bereid?" „Hoezo ook mij?" Martin dronk zijn glas leeg en stak opnieuw een si garet op. Hij lag achterover in zijn stoel en zijn benen waren nonchalant uitgestrekt. „Iedereen praat overover. Maar *t is Leonoor Mal herbe niet gelukt om John Somerset aan zich te binden". Ik wond me op. Ik vond dat men niet het recht had om de gevoelens van een jonge vrouw zo in het open baar te beroddelen. „Waarom zeg je zulke dingen, Martin? Heeft je vrouw je soms opdracht gegeven mij dit te zeggen? Wat mij betreft kan ik je vertellen en je kunt het ook aan Mary zeggen en aan iederéén, die er belang in stelt dat ik nog steeds van Leonoor houd en dat ik me heel trots zou voelen, als ze mijn vrouw zou willen worden". (Wordt vervolgd) Cinecentrum. Op 28 april zal in Hil versum officieel worden geopend n.v. Cinecentrum, opgericht door de filmfa brieken Multifilm, Polygoon, Profilti en Interfilm. In Cinecentrum zijn de labora toria van deze bedrijven samengevoegd. Europese Beweging. Tijdens het con gres van de Europese Beweging in Neder land, dat op 25 april in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden zal worden, zal Prins Bernhard geïnstalleerd worden als ere-voorzitter. Deze installatie zal plaats vinden tijdens de middagzitting van het congres. De nieuwe ere-voorzitter zal daarna een rede uitspreken. In aansluiting daarop zullen het politiek jaarverslag en het program der beweging voor 1959-1960 worden besproken. Advertentie official dealer: N.V AMSTERD RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 J Haarlem Stadsschouwburg: Tot zaterdag geen voorstellingen. Concertgebouw: donderdag besloten voorstelling; vrijdag 20 uur: Concert Haar lems Operakoor. BIOSCOPEN Cinema Palace: donderdag 19 en 21.15 uur. „Mardi Gras", a.l.; vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Dra- cula", 18 jaar. Frans Halstheater: donderdag 19 en 21.15 uur: „Zoetwatermatrozen", a.l.; vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14.30 en 20 uur: „Dracula", 18 j. Lido Theater: donderdag 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn", 14 jaar; vrijdag en zaterdag en maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur, zondag 13.30, 16.30 en 20 uur: „De herberg van het zesde ge luk", 14 j.; zaterdag 23.30 uur: „Razzia op Montmartre", 18 j.; zondag 11 uur: „Onder de Rode Zee", alle leeftijden. Luxor Theater: donderdag 20 uur: „Mar- garetha Gauthier", 18 j.; vrijdag en zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Stormloop tegen de Saracenen", 14 j.; donderdag 14 en 20 uur: „De vader van de bruid", alle leeft. Minerva Theater: donderdag 20.15 uur: „De man met de wassen beelden", 18 i.; vrijdag tot en met dinsdag 20 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 j.; zondag 14 en 16.15 uur: „Rin Tin Tin, de dappere wolfshond", a.l.; donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 jaar. Rembrandt Theater: donderdag 19 en 21.15 uur, vrijdag tot en met donderdag 15 april 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw, die tweemaal leefde", 18 j.; zondag 11 uur: „In de schaduw van de Himalaja", alle leeftijden. Roxy Theater: donderdag 19 en 21.15 uur: „De gebrandmerkte vluchteling", 13 jaar; vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21 15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Rokende revolvers", 14 j.; maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Noodkreet", 18 jaar. Studio Theater: donderdag 14 en 20 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 j.; vrij dag en zaterdag en maandag tot en met donderdag 16 april 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Verboden liefde", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): donder dag 20 uur: „De slag om Arnhem", 14 j.; vrijdag tot en met zondag 20 uur: ,,'s Nachts langs de trottoirs", 18 j.; zon dag 14.30 uur: „Zeven boers zoeken zeven meisjes", a.l.; dinsdag 20 uur: „High So ciety", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met ksarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot "0 april werkdagen 1012.30 en 13.3017 uur; zondag 1417 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Arie Kater. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 april werkdagen 1117 uur: Expositie Corneille. DIVERSEN Minerva Theater: vrijdag 20.15 uur: Lezing echtpaar TademaSporry over reis naar Verre Oosten (Nationaal Reuma fonds afdeling Heemstede). Marnixlyceum: vrijdag 19.30 uur: Uit voering „Arti et Religioni". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van 3 april). Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9