bêtöïp&ij: Bonn betreurt Adenauers anti-Britse uitlatingen Kans op vergroting der Westduitse coalitie KERNWAPENS WORDEN NIET AAN WEST-DUITSLAND ONTHOUDEN Chinezen maakten telkens weer gebruik van reïncarnatielèer kwaliteit Zij leidden geesten der gestorvenen in een hun welgevallige richting FDP genoemd als derde regeringspartij VRIJDAG 10 APRIL 1959 11 Bezoek aan Londen gaat niet doormaar Macmillan krijgt persoonlijke brief Kiselev wordt premier van de republiek Wit-Rusland Nederlandse bijdrage voor atoomlab in Oostenrijk Brand benedendeks op Brits vliegdekschip Westduitse militaire depots ook in Nederland Strauss pleit voor een beperkte wapenindustrie Hongaarse opstand als les voor Egvptenaren Vliegtuig uit Haïti tot landen gedwongen op Cuba prijzen Junior sportcombinaties - P&C topprestaties SPORTCOLBERTS TERLENKA PANTALONS1 TIBETS OUDE WORSTELING MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Straf van acht jaar voor Deense spion bevestigd Pantsjen Lama naar Peking vertrokken (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad wordt be treurd, dat er op twee plaatsen in de ove rigens voortreffelijke rede van bondskan selier Adenauer van eergisteren woorden zijn geslopen, die te Londen aanleiding hebben gegeven tot misverstand. Ade nauer zal uit zijn vakantieoord in Noord- Italië in een brief aan de Britse eerste mi nister opheldering geven. Men gelooft niet meer, dat Adenauer voor de ministerscon ferentie op 11 mei te Genève nog naar Londen zal gaan. Van de twee ongelukkige zinsneden in Adenauer's rede, die te Londen betreurd worden, valt in de eerste plaats op de op merking, dat er achter de Britse perskri tiek op Adenauer onruststokers zouden zit ten, die er willens en wetens op uit zijn de Brits-Westduitse verhouding te versto ren. Het over het algemeen regeringsge trouwe blad „General Anzeiger" schrijft dat Adenauer wel heel slecht voorgelicht moet zijn, toen hij dit in zijn rede opnam. Het blad wijst er op, dat de Britten zeer trots zijn op hun persvrijheid. Zij hebben zich niets aangetrokken van keizer Wil helm II en van Hitler, die beiden hun be klag te Londen deden over de Britse pers- kritiek, waarbij ook zij wezen op onrust stokers achter de schermen, die de dag bladen in de hand zouden hebben. Ade nauer zou dezelfde fout hebben gemaakt als Wilhelm en Hitler's minister van Bui tenlandse Zaken Ribbentrop. Men vreest nieuwe en ditmaal gerechtvaardigde, persaanvallen.De tweede tactische fout in Adenauer's rede, zo zegt men te Bonn, is de bewering dat de Britse regering hem nooit duidelijk zou hebben gemaakt, wat zij eigenlijk onder de militaire uitdunning in Midden-Europa verstaat. Macmillan zou evenwel tijdens zijn laatste bezoek aan Bonn uitvoerig met Adenauer over de ze denkbeelden hebben gesproken. Men vraagt, zich thans te Bonn af, welke „ken ner" van Britse verhoudingen Adenauer wel geadviseerd mag hebben deze twee passages in zijn rede op te nemen. Ander zijds wordt er evenzeer op gewezen, dat het Adenauer met zijn rede er zeker om te doen was om oprecht de Brits-Westduit se verhoudingen te verbeteren. Men hoopt nu dat te Londen vooral aandacht zal wor den besteed aan Adenauer's opmerking, LONDEN (Reuter) Tichon Kiselev, de voormalige tweede secretaris van de communistische partij in Wit-Rusland, is tot premier van deze Sovjet-republiek ge kozen, zo meldt het persbureau Tass. On langs hebben regerings- en partijleiders in Wit-Rusland bloot gestaan aan felle cri- tiek, omdat er zich door hun toedoen ern stige tekortkomingen hebben voorgedaan bij de uitvoering der economische plan- nen. Kiselev werd door de Opperste Sovjet (parlement) van de republiek gekozen tot opvolger van Nikolai Efremovitjs Avkhi- movitsj, op wie hij vorige maand namens de partij critiek had geoefend. Volgens zijn rapport had de ontslagen premier zich neergelegd bij het gebrek aan initiatief, de bureaucratie, het formalisme, het ont breken van organisatievermogen en de slechte opleiding van ondergeschikten. De vervanging van Avkhimovitsj volgt op de verwijdering van Josif Koezmin als hoofd van het centrale planbureau van de Sovjet-Unie en andere wijzigingen in Mos kou en in de Sovjet-republieken in Cen- traal-Azië, welke maatregelen alle een grotere doeltreffendheid op economisch gebied zouden beogen. WENEN (UPI) De Verenigde Staten en Nederland hebben zich bereid verklaard bij te dragen aan de bouw van een atoom- energie-laboratorium in Oostenrijk, aldus heeft het Internationale agentschap voor atoomenergie bekendgemaakt. De Amerikaanse regering heeft een be drag van 600.000 dollar toegezegd, Neder land is bereid een gamma-spectroscoop ter waarde van 2.500 dollar (ongeveer 9.500 gulden) te leveren. Het laboratorium zal worden gebouwd in de nabijheid van de reactor, in de om geving van Seibersdorf. De Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie zullen het internationale agentschap radioactief materiaal leveren, aldus heeft een woordvoerder van de or ganisatie medegedeeld. De hiertoe strek kende verdragen zijn door de raad van gouverneurs goedgekeurd. PLYMOUTH (UPI) Het 45.000 ton metende Britse vliegdekschip Ark Royal een van de modernste Britse oorlogsbo dems is zwaar beschadigd door een brand welke donderdag benedendeks gewoed heeft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Negen dokwerkers werden ge red toen de brand begon in een ketelhuis van deze oorlogsbodem, die 220 miljoen gulden gekost heeft. De brand brak 's mid dags om drie uur uit en was vier en een half uur later geblust. Met een kraan liet men een gangboord zakken naar het dek van het brandende schip, waardoor een groep ingeslotenen zich kon redden. De Ark Royal lag in Pymouth voor ver nieuwingswerkzaamheden. Men meent, dat de brand begonnen is doordat olie- dampen in een van de ketelhuizen in brand zijn geraakt bij laswerkzaamheden. Ge woonlijk heeft de Ark Royal een beman ning van 2.500 koppen. Toen de brand uit brak was echter een veel kleiner aantal schepelingen aan boord. Als gevolg van de dampen waren de brandweerlieden ge dwongen een speciaal ademhalingsappa raat te dragen. Vooral hutten en gangen in het voorschip werden zwaar bescha digd. dat Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek lotgenoten zijn en dat de Brits-Westduitse verhouding weer in normale banen zal worden geleid, ook door de venijnige Brit se pers, die kennelijk door Adenauer on derschat wordt. Venijnige Britse pers LONDEN (UPI) Drie Londense avondbladen, de „Evening News", „The Star" en „The Standard" komen tot de slotsom dat wanneer er sprake is van anti- Duitse gevoelens in Groot-Brittannië, slechts Adenauer hiervoor verantwoorde lijk kan zijn. De „Evening News" schrijft dat Adenauer, „bitter en obstinaat als al tijd" de Britten nooit een warm hart heeft toegedragen. In onderhandelingen toonde hij zich altijd „moeilijk en vervelend". „The Star" is van oordeel dat Adenauer's rede de betrekkingen tussen beide landen meer heeft bedorven dan enige „stelsel matige actie" in Groot-Brittannië ooit zou hebben kunnen doen. Uit 'n enquête on der het publiek zou zijn gebleken dat zes van de zeven Britten de Duitsers geen wrok toedragen. Het blad schrijft: „Verdwijn. U bent met 83 jaar te oud om nog precies te weten wat u zegt". „The Standard" merkt op dat wanneer Adenauer het Duit se volk algemeen geliefde en bewonderd wil zien, hij tracht de geschiedenis terug te draaien. BONN (Reuter) In de onafhankelijke „Frankfurter Allgemeine Zeitung" wordt gezegd dat West-Duitsland en Frankrijk een voorlopige overeenkomst hebben ge tekend volgens welke op Franse bodem Westduitse militaire depots mogen worden gevestigd. Ook Nederland, België, Dene marken en Noorwegen zouden spoedig be- voorradings- en reparatiedepots voor de Westduitse troepen op hun grondgebied krijgen- Volgens het blad zijn deze depots voor de geografische verbindingen en om technische redenen noodzakelijk, willen de Westduitse troepen hun taak in het At lantische verdedigingsstelsel kunnen uit voeren. De NAVO-plannen zouden het opslaan van voorraden voor negentig dagen over wegen, waarvan voorraden voor dertig dagen ten oosten van de Rijn zouden moe ten worden opgeslagen en het overige deel ten westen van de Rijn. Het aanleggen van grote voorraden op Westduits grondgebied zou worden vermeden omdat deze ge makkelijk het doelwit van een aanval zou den kunnen zijn. Volgens de overeenkomst zal het be heer, de bewaking en de veiligheid van de depots in vredestijd in handen zijn van het land waar de depots zijn inge richt. Het land waartoe de depots beho ren zal belast zijn met de inhoud daar van en zal derhalve voor het onderhoud een kleine staf bij de depots stationeren. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier in Parijs heeft verklaard dat SHAPE deze onder handelingen steunt. LONDEN (UPI) In antwoord op vra gen van de leider der Labouroppositie, Gaitskell heeft premier Macmillan in het Lagerhuis verklaard dat het „discrimina tie" zou betekenen West-Duitsland kern wapens te ontzeggen. Gaitskell stelde voor West-Duitsland geen kernwapens te ge ven voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier in Genève en een mogelijke topconferentie. Macmillan zei geen woord over Ade nauer's felle rede, maar men is er van overtuigd dat zijn antwoord op de vragen van Gaitskel een verzoenend gebaar je gens West-Duitsland was. BONN (Reuter) In Westduitse offi ciële kringen heeft men uiting gegeven aan voldoening over Macmillans verkla ring. Er was te Bonn ongerustheid ge- Onbeperkt. De Amerikaanse „Aero-jet Corporation" heeft bekendgemaakt, dat zij een straalmotor heeft gebouwd, waarmee de snelheid van watervliegtui gen met tenminste 75 percent kan wor den verhoogd. Voor schepen zou de snelheid in theorie onbeperkt worden. Macmillan wekt door berichten, volgens welke de Brit.": eerste minister zou denken over be vriezing van de bewapening in bepaalde delen van Europa, hetgeen discriminatie ten nadele van de Westduitse strijdkrach ten zou hebben betekend. Macmillans verklaring is in overeen stemming met het standpunt der West duitse regering, zo werd gezegd. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft in een toespraak te Bonn tot leiders van Westduitse staalbedrijven CAIRO (UPI) Geïllustreerde boek jes over de onderdrukking van de Hon gaarse opstand zijn thans overal in Egyp te te krijgen. Het boekje, getiteld „wan neer het communisme in een land komt", is uitgegeven door de voorlichtingsdienst van de Verenigde Arabische Republiek. Volgens waarnemers is het boekje be doeld als een waarschuwing aan Irak, dat dit land onder een communistisch regime een gelijkwaardig lot wacht. Het bevat 90 foto's, waarin het verzet van de Hon garen tegen de Russische overheersing in beeld wordt gebracht, alsmede de wreed heden begaan tegen de verzetsstrijders. „Dit is leven onder het communisme en de rode terreur. Dit is het lot van elk land, dat bedrogen wordt door de rode vlag. Dit verhaal van een afgeslacht volk geeft ons het ware beeld van wat Irak zal gebeuren onder rode overheersing", zo staat in het voorwoord. Een deel van het boek is gewijd aan de betogingen, die in Europese hoofdsteden tegen de Russische militaire interventie in Hongarije werden gehouden. Een an der deel gaat over de Hongaarse kardi naal Mindszenty. HAVANA (Reuter) Een passagiers vliegtuig van Haïti is vrijdag door zes Haïtiaanse revolutionairen, die zich aan boord bevonden, gedwongen te landen in Santiago op Cuba. Zij hadden de piloot gedood en de tweede piloot gedwongen de besturing over te nemen. Behalve de revolutionairen bevonden zich zestien pas sagiers aan boord, onder wie een Belg, een Fransman en een Canadese non. De be manning telde negen koppen. verklaard dat de totstandkoming van een beperkte wapenindustrie in West-Duits land absoluut noodzakelijk is, „opdat ons land een zekere mate van zeggenschap in de internationale wapenindustrie zal krij gen". Strauss verklaarde: De eenheid van de NAVO op economisch, militair en bewa- peningsgebied moet de basis vormen voor onze bewapening. Wij kunnen dus niet ge heel naar eigen inzichten wapens maken. Zo kunnen wij, in verband met onze aard rijkskundige ligging en het op dit gebied nog ongebruikte produktievermogen in an dere NAVO-landen, beter geen „harde" uitrusting, zoals tanks, vervaardigen. Op 31 maart had West-Duitsland voor 'n bedrag van 9.474 miljard mark aan wa penorders geplaatst, waarvan de helft in het buitenland. Tot 31 maart 1960 zullen nieuwe orders voor ongeveer twee mil jard mark worden geplaatst. Strauss ver klaarde verder: Een met een maximale krachtinspanning te voeren oorlog is niet langer een middel om te pogen de natio nale politiek te verwezenlijken. De vrije volken moeten zich thgns even grote op offeringen getroosten om de vrede të'be veiligen, als vroeger van hen in oorlogstijd werden gevraagd. Advertentie Zuiver wollen tweed in modern© Italiaanse streepjes; vlot juniormodet met rugceintuur 14 jaar Nieuwste, smalle bebop-snit, bijpassen de ceintuur rnet gesp 14 jaar 2375 NIAGARA PLASTIC Extra sterke junior kwaliteit, gelaste naden 14 jaar Alle artikelen met kleine stijging per maat U/ete&tozfecleaÜeS 7>&G tcpplejhztias WASHINGTON (UPI) Toen de rode legers van China in 1951 Tib.et binnenvie len, verliet de Dalai Lama Lhasa en be gaf zich naar Yatoeng nabij de Indiase grens. In augustus van dat jaar was ik op weg naar Yatoeng om hem te ontmoeten en te trachten hem over te halen Tibet te verlaten en zich in India te vestigen, een land waar de godsdiensten bloeien. Vóór ik'echter Yatoeng bereikte, was de Dalai (Van onze correspondent in Bonn) De kandidatuur van Adenauer voor het bondspresidentschap heeft beweging ge bracht in de gehele Westduitse politiek. Algemeen neemt men bijvoorbeeld aan, dat de regeringscoalitie van christen democraten en de Deutsche Partei in sep tember verbreed zal worden met de libe rale F.D.P. Daarop duidt onder meer de steun, die van liberale zijde gegeven wordt aan Adenauers kandidatuur. Deze F.D.P.-steun maakt het zeker, dat Adenauer op 1 juli te West-Berlijn zal worden gekozen tot opvolger van profes sor Ijjfeuss. Hij zal dan staat kunnen maken op de stemmen van de C.D.U., de Beierse C.S.U., de Deutsche Partei en de F.D.P., tezamen veel meer dan de helft van het totaal der 1038 leden in het kiescollege. Het is opvallend, dat vooral de 43-jarige F.D.P.-fractievoorzitter in de Bondsdag dr. Erich Mende zich zo gunstig heeft uitge laten over Adenauers kandidatuur. Dit ge schiedde reeds toen de C.D.U.-fractievoor zitter Krone, nog vóór Adenauer zijn ja woord had gegeven, met Mende over deze kandidatuur sprak. Mende is de man, die in de F.D.P. wordt gezien als de toekom stige partijvoorzitter als opvolger van de huidige F.D.P.-president. De 69-jarige dr. Maier heeft maandag zijn positie nog ge red, maar hij zou nu bereid zijn binnen een jaar ten gunste van Mende af te tre den. Met het verdwijnen van Adenauer uit het kanseliersambt zal de weg voor de F.D.P. naar ministersposten heropend worden. De liberalen hebben er steeds de nadruk op gelegd, dat zij geen lid van een regering kunnen worden, die door Adenauer wordt geleid. In de binnenlandse politiek waren er geen grote verschillen, wel in de buitenlandse. Een coalitie met de C.D.U. en de D.P. heeft de F.D.P. in feite nooit van de hand gewezen. De F.D.P. was zo wel in het eerste als in het tweede kabinet Adenauer vertegenwoordigd, onder meer met de ministers Dehler, Blücher, Preus- Advertentie ker en Neumayer. In 1956 kwam het tot een breuk tussen F.D.P. en C.D.U. na een paleisrevolutie te Dusseldorp, de hoofd stad van de deelstaat Noordrijn-West- falen, waar jeugdige F.D.P.-politici en de S.P.D. ten koste van de C.D.U. een nieuwe regering vormden. Die breuk wordt ken nelijk geheeld, waarbij de F.D.P. als „prijs" voor het ministerschap blijkbaar haar steun aan Adenauer bij de presi dentsverkiezing zal geven. Het zonderlinge geval zou zich daarbij voordoen, dat de F.D.P. de man gaat steunen, wiens kanse lierschap een onoverkomelijke hindernis vormt voor het herstel van de brede recht se coalitie. Het wordt zeker geacht, dat het weer opnemen van de F.D.P. in de re gering gepaard zal gaan met een herbe zetting van enige ministerposten. Men meent dat er in elk geval nieuwe minis ters van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Justitie, voor respectievelijk Von Bren- tano, Seebohm en Schaffer zullen komen. (UPI) Adenauer is gisteren voor een vakantie van drie weken in Griante di Cadenabbia, bij Como. aangekomen. Hij wilde alleen zeggen dat hij zijn vakantie zal bekorten als de internationale situatie dit noodzakelijk maakt. KOPENHAGE N(UPI) Het Deense Opperste Gerechtshof heeft de gevange nisstraf van acht jaar die de rechtbank van Kopenhagen aan Einar Blechingberg, de vroegere ambassaderaad van de Deen se ambassade in Bonn, heeft opgelegd, be vestigd. Blechingberg, is schuldig bevon den documenten te hebben overgedragen aan een agent van een Oosteuropese mo gendheid. Hij heeft geen beroep aangete kend bij het Opperste Gerechtshof. De zaak-Blechingberg heeft twijfel doen rijzen aan het veiligheidssysteem van het ministerie van Buitenlandse Zaken, daar tijdens het proces gebleken is dat Blechingberg in Bonn benoemd werd, on danks het feit dat aan het ministerie twij felachtige transacties van Blechingberg bekend waren, en men wist dat hij een grote financiële schuld had. Lama naar Lhasa teruggekeerd. De druk, die op hem werd uitgeoefend was groot, want Lhasa betekent voor de boeddhisten evenveel als Rome voor de katholieken. In Yatoeng waren honderden lama's om de Dalai Lama te verhinderen naar India te gaan. Enkele honderden gingen op het vliegveld zitten zodat er geen. vlieg tuig kon landen of opstijgen. Anderen be waakten de -pas óp de -route, die naar In dia leidt. Tenslotte raadpleegde de „god delijke hogepriester" een orakel en be sloot naar Lhasa terug te keren. Het was voor de Chinezen zeer belang rijk, dat de Dalai Lama in Tibet bleef, want hij oefent zowel de wereldlijke als kerkelijke macht uit. Hij is tegelijkertijd een koning en een god voor het Tibetaan se volk. Zolang hij in Tibet was konden de Chinezen hopen het land door hem te overheersen. Indien hij obstinaat zou zijn of weigeren zijn medewerking te verle nen, konden zij hem liquideren. Dat is meermalen gebeurd met de Dalai Lama's, die zich niet wensten te schikken naar de wensen van de Chinese overheersers. Sinds 1200 De Mongolen vestigden hun gezag over Tibet in het jaar 1200. Het werkelijke Chi nese bewind begon in 1700. China was al tijd bezorgd geweest over Tibet, omdat Tibet aan zijn westelijke grens ligt een gebied waar altijd moeilijkheden waren. Maar de Chinezen hebben nimmer hun greep op Tibet lang kunnen behouden. Als China zwak was en met ernstige proble men binnenlands te kampen had of aan het internationale front, joeg Tibet de Chi nese overheersers het land uit. Als China sterk was werd Tibet met militaire macht bedwongen en tot onderwerping gebracht. Tibet is echter nimmer een deel van Chi na geweest, ofschoon het op Chinese land kaarten steeds wordt aangegeven als een provincie van China. Eeuwenlang trachtte China alle buiten landers, die China van Tibet uit zouden kunnen bestoken, uit Tibet te weren. Tien tallen jaren lang wist China controle uit te oefenen op de Tibetaanse buitenlandse aangelegenheden. Om zijn invloed te ver sterken deden de Chinezen grote schenkin gen aan de boeddhistische kloosters en ga- van vele lama's een pensioen. Sinds 1700 was Tibet zeer afhankelijk van China wat zijn internationale zaken betrof en het werd een pion in de Chinese politiek. Ook vóór het rode regime in China aan de macht kwam hadden de elkaar opeen volgende Dalai Lama's het niet altijd even goed. Sommigen wei'den in de gevangenis geworpen, anderen werden vermoord. Ve le Dalai Lama's wei-den niet ouder dan 18 jaar. Tot zijn 18de jaar staat de Dalai La ma onder de leiding van een regent of een leermeester. Als een Dalai Lama was ver moord door de Chinezen, stelden dezen hun marionet als regent over de nieuwe aan, via de regent oefende zij de macht uit over Tibet. Orakel-benoeming De boeddhisten geloven in reïncarnatie. Deze leert, dat wanneer iemand stex-ft zijn geest x-ond zwerft tot hij een pasgeboren kind vindt, waarvan hij bezit neemt. De Chinezen, die de orakels benoemen, had den bij het zoeken naar de baby, waarin de geest van de overleden Dalai Lama is verhuisd, de vrije hand. Handelend via hun orakels konden zij het kind uitkiezen, dat het best hun belangen zou kunnen die nen. Indien er een stam was, wier steun de Chinezen behoefden, dan werd de Da lai Lama onder de pasgeboren zonen van die stam gevonden. Was er een streek, waarvan de bevolking vijandig tegenover de Chinezen stond, dan werd de nieuwe Dalai Lama daar gevonden om de bevol king gunstig te stemmen. Wilde men een of andere machtige familie aan de Chi nese kant hebben dan werd de reïncarna tie van de Dalai Lama onder de telgen van dat geslacht gevonden. De Chinezen Al eerder gaf op verzoek van UPI een Amerikaanse Tïbet-kenner zijn oordeel over de huidige situatie in dat land. Maar inmiddels bereikte UPI nog een beschouwing over dit onderwerp van een deskundige. Het is William O. Douglas, een bekend lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof, die ook al jarenlang studie blijkt te maken van de geschiedenis en het volk van Tibet. Gezien de beschrijving van de voor geschiedenis achten wij het stellig de moeite van kennisneming waard. gebruikten deze methode steeds opnieuw. .De Pantsjen Lama is tweede in de hiër archie van het boeddhisme. Ook hij wordt gekozen met behulp van de orakels, die de theorie van de reïncarnatie hanteren. De huidige Pantsjen Lama werd ongeveer 20 jaar geleden dichtbij de Chinese grens gevonden. Hij werd door de Chinezen ge kozen en zorgvuldig onder hun leiding groot gebracht. Tot 1951 had hij China nimmer verlaten, nimmer Lhasa be zocht. Dat zijn opvoeding in China niet zonder succes is geweest, bewijzen zijn verklaringen, die zo uit de mond van een communistische propagandist konden zijn gekomen. Indien het de Chinezen gelukt was de huidige Dalai Lama te doen vermoorden vóór deze uit Tibet was ontvlucht, dan hadden zij zijn opvolger kunnen kiezen en de macht gehad over de kerk en de bevol king van Tibet. Indien zij de Dalai Lama nu nog zouden kunnen doen vermoorden, zouden zij hun macht eveneens hebben kunnen bevestigen. Want is de Dalai La ma eenmaal gestorven dan kunnen de ora kels in Lhasa aankondigen, dat zijn geest het lichaam van een pasgeboren Tibe taanse baby is binnengegaan. Het voortleven van de Dalai Lama bui ten Tibet is een groot en voortdurend ge vaar voor de Chinese macht over het land. Want de Tibetanen, rijk en arm, aanbid den de Dalai Lama op een wijze, die men in het Westen niet gewend is. Thans is de Pantsjen Lama belast met alle kerkelijke zaken. Ogenschijnlijk heeft hij alle macht in handen, uiteraard ge steund door de Chinese militaire macht. Maar in de harten en geesten der Tibeta nen is hij maar een indringer. Zolang de Dalai Lama leeft zullen de pogingen van communistisch China om Tibet te over heersen vergeefs zijn. Pas als hij sterft kunnen zij een opvolger kiezen en deze naar eigen inzichten laten opvoeden tot een marionet. Daarom kan men zeggen dat communis tisch China door de vlucht van de Dalai Lama een politieke nederlaag heeft gele den in haar imperialistische plannen ten aanzien van Centraal Azië. HONGKONG (Reutex-) De Pantjen Lama, het door de Chinese communisten gesteunde hoofd van de Tibetaanse rege ring, xs donderdag uit Lhasa naar Peking vertrokken, waar hij het tweede nationale volkscongres zal bijwonen, dat op 17 april begint. Dit heeft radio-Peking bekendge maakt. De belangx-ijkste aanleiding van de Ti betaanse opstand was ongetwijfeld de vrees van de bevolking, dat de Dalai Lama zou worden uitgenodigd voor een bezoek aan Peking en dat de Chinese autoriteiten hem niet zouden toestaan terug te keren naar Lhasa. Ook de Dalai Lama had de status van afgevaardigde op het volks congres, dat vrijdag over een week wprdt geopend. Berichten uit Gangtok in Sikkim meld den, dat de twee grootste vliegvelden, die door de Chinese communisten in Tibet werden aangelegd, in handen der opstan delingen zijn. Het zijn de vliegvelden in Lhasa en Jyekund. Volgens deze berichten zijn grote gebieden van Tibet nog steeds in handen der opstandelingen, hoewel deze reeds te kampen hebben met gebrek aan wapens en munitie. Berichten van de grens meldden, dat duizenden Chinese soldaten zijn opgerukt naar de zuidelijke grenzen om te voorko men dat Tibetanen uit hun land vluchten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11