zonder kringen Nieuwe psalmberijming KENNISMAKING MET DE STEIN WAY-VLEUGEL VOOR HAARLEMS C ONCERTGEBOUW Gecombineerde uitvoering door Velsens Gemengde Koor en „Proza en Poëzie" uit Haarlem Aanklacht wegens smaad tegen ex-lid van Veteranenlegioen Frank Lloyd Wright overleden Hoofdbestuurslid acht zich in lange circulaire beledigd 15 Kennemer loge van de Odd Fellows bestaat veertig jaar KVP-afdeling Maastricht royeert fractievoorzitter De „Prins Willem IV" op de St. Lawrence aan de grond Expositie „Buiten 1959" in Leeuwarden inwrijven laten drogen afborstelen IV fc R teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. „Ruiter te paard" komt op 14 april in Rotterdam aan Kerkelijk Nieuws Bezoek aan bioscopen verminderd door t.v. KERKELIJK LEVEN Zeepost VRIJDAG 10 APRIL 1959 Door de combinatie van kleine groe peringen van zanglustige Velsenaren is „Velsens gemengd koor" gevormd. Onder leiding van zijn dirigent Ernst van 't Kaar gaf het koor donderdag in het Hervormd jeugdgebouw te IJmuiden-Oost zijn eerste concert. Voor dit debuut had het ensemble een zeer gevarieerd programma ingestu deerd. „Dir, Seele des Weltalls" van W. A. Mozart was het eerste nummer daarvan. En verder kwamen fragmenten uit ora toriums, opera's en operettes tot uitvoe ring, alsmede een volksliedachtig werkje „Jeanie with the light brown hair". De medewerking van de sopraan May Oranje den Uijl en van het Haarlemse mannen koor „Proza en Poëzie" bewerkte een extra-bonte verscheidenheid van muziek. Velsens Gemengd Koor heeft met zijn zang een bijzonder verdienstelijke, nog veelbelovende indruk kunnen maken. Een geestdriftige en merkbaar toegewijde so- pranenvleugel met behoorlijke stemmen, een altengroep, die daarmede een mooi contrast vormt, een weliswaar niet tal rijk, maar toch een gave klank produ cerend mannenkoor van tenoren en bas sen heeft Ernst van 't Kaar al tot een goede eenheid weten te verenigen. Het kostte in de galmloze zaal en met de tegenwerkende invloed van klankabsor- berende toneeldoeken wel moeite om het toonpeil te handhaven. Doorgaans kwa men de koorleden te laag Uit. Maar dit nam niet weg, dat het koor bij de ver tolking van Mozarts compositie, de aria bewerking „Lascia ch'io pianga" van G. F. Handel en „Judex" van Ch. Gounod een mooie klank kon produceren. Voor „Jeanie with the light brown hair" wenste ik de duidelijkheid der dictie groter. Het be kende „Vilja-lied" van Léhar kan met minder onbewuste portamenti uitgevoerd. Velsens Gemengd Koor kan rustig verder gaan werken aan zijn technische en muzi kale paraatheid, omdat de basis daarvoor door Ernst van 't Kaar al stevig gelegd is. De drie liturgische werken, die het mannenkoor „Proza en. Poëzie" eveneens onder leiding van Ernst van 't Kaar ver tolkte, vonden in de zaal niet de klank- verwerkingsvoorwaarden, waarop deze ka rakteristieke kerkmuziek ingesteld is. En evenmin was er sprake van een verhef fende invloed op de stemmenklank. De indruk van de uitvoeringen, die „O Do- mine Jesu Christe" van Brumel, „Popule meus" van Da Palestrina en het warm- klinkende „Veni Creator" van Alphons Diepenbrock betroffen, werd nu geheel afhankelijk van de reële toonvorming. Het stelde de zangers voor bijzondere moei lijkheden, die zij echter dapper het hoofd boden en waarvan in het bijzonder het „Veni Creator" profiteerde. Van akoes tische aanpassing getuigden later op de avond de uitvoeringen van „O Isis und Osiris" uit „De Toverfluit" van Mozart, van „Le Rossignol" van Grétzy en de ge liefde „Ballade van de twaalf rovers". De voordracht van „Le rossignol" trof door beheersing en een sonoriteit, waarmede het koor zichzelf overtreffen kon. Bij de uitvoering van „De twaalf rovers" hoorde men de verdienstelijke solozang van een van de koorleden, die daarvoor over de geschikte stemkwaliteiten kon beschikken. Een bekroning van het concert werd de gecombineerde uitvoering van twee delen uit de opera „Cavalleria rusticana" door Velsens Gemengd Koor en „Proza en Poëzie" uit Haarlem, waarbij May Oranje de solopartij met schone klank en met be grip voordroeg. Deze zangeres had zich ook met succes laten horen bij een solovertolking van een aria uit Mendelssohns „Paulus" en het ontroerende „Afscheid van Dido" van Hen ry Purcell, zij het dan dat het medeleven zich met reserve openbaarde. Ook een Op 18 april zal de Kennemer loge no. 27 van de Independent Order of Odd Fellows te Haarlem de dag herdenken, waarop deze loge veertig jaar geleden werd op gericht. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur zaterdagmiddag 18 april van vijf uur tot half zeven in de Bilderdijkzaal van café-restaurant Brink- mann in Haarlem een receptie. De orde werd in 1819 in Baltimore ge sticht, in 1877 werd de eerste loge in Ne derland gevestigd. De Independent Order of Odd Fellows is een internationale ver eniging, die tot doel heeft het bevorderen van de broederschap onder de mensen èn verdraagzaamheid onder elkaar. De orde treedt weinig naar buiten op, toch heeft zij bijvoorbeeld de vereniging Pro Juventute in het leven geroepen. Een recente actie van de orde is het verzorgen van kampen voor spastische kinderen, waarvoor onlangs de stichting O.F.I.N.K.A. werd opgericht. Over de geschiedenis van de jubileren de loge is weinig bekend: alle archieven zijn in de oorlog door de bezetter in be slag genomen en vernietigd. fragment uit Mozarts „Figaro" werd in die sfeer van objectiviteit betrokken, hoe wel de stemklank gaaf en stralend bleef. Veel meer openheid der voordracht kwam er met het zingen van Zagwijns „Het meezeken" en „De nachtegaal". De piano begeleidingen door Anneke Visser waren correct, doch te gereserveerd. Over het geheel genomen is de avond zeer bemoedigend verlopen. Het succes er van doet het beste verwachten voor de toekomst van Velsens Gemengd Koor en van zijn samenwerking met de Haarlemse zustervereniging. P. Zwaanswijk Een der afdelingen van de Katholieke Volkspartij te Maastricht heeft de heer Jos. Ensinck, voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Maastrichtse raad, als lid van de afdeling geroyeerd, wegens het gebeurde bij de wethoudersverkiezingen in september van het vorige jaar. De heer Ensinck heeft tegen dit besluit van de afdeling bij het gewestelijk bestuur van de K.V.P. beroep ingesteld. Bij de wet houdersverkiezingen was de heer En sinck één der K.V.P.-raadsleden, die de verkiezing van een P.v.d.A.-wethouder mogelijk maakten. Het Nederlandse vrachtschip „Prins Wil lem IV" (1535 t.) is vrijdag op de St. Law rence in Canada aan de grond gelopen. Het roer is beschadigd. Het schip bèvindt zich 90 mijl stroomafwaarts van Montreal. Op 5 mei zal in Leeuwarden de recrea tietentoonstelling „Buiten 1959" officieel worden geopend door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. R. G. A. Höppener. Deze expositie, die op initiatief van de Leeuwarder V.V.V. is opgezet, geeft een overzicht van de vele mogelijkheden op recreatie en vakantie- gebied en is speciaal bedoeld voor die mensen, die vanwege de grote afstand minder gemakkelijk naar soortgelijke ex posities in het westen des lands reizen. De tentoonstelling wordt gehouden in en om de vroegere lusthof der Friese Nassau's, de Prinsentuin. Advertentie O r he'^>t ^irect te?en etensvlekken, vet, Royale tube f.1.95 ft, V Q R j( 6 11 P 3 S t S verwijdert vlekken LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax Op een lezingentournee door Dene marken bezocht de Franse radicaal socialist Mendès-France een gymna sium in Kopenhagen, waar zijn op de band opgenomen toespraken in de Franse nationale vergadering tot ver trouwde leermiddelen bij de Franse les zijn geworden. Nu konden de leer lingen hem echt horen bij de beant woording van hun vragen. Naar wy reeds gisteren in een deel van onze editie vermeldden, ls donderdag de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, een van 's werelds grootste bouw meesters, op negenentachtigjarige leeftijd in het St. Josephziekenhuis in Phoenix, Arizona, overleden. Maandag had hij daar een operatie ondergaan wegens ingewand- stoornissen. Na de operatie werd zijn toestand bevredigend genoemd, zelfs tot een half uur voor zijn overlijden. De arts van Wright zei, dat hij kennelijk te oud waa geweest om nog te kunnen genezen. Wright werd geboren op 8 juni 1869 in Richland Center, in Wisconsin. Zijn moe der was onderwijzeres, zijn vader musicus en predikant. Als kind werd hij gefasci neerd door gekleurde geometrische blok ken, die zijn moeder mee naar huis bracht. Zijn moeder besliste, dat hij architect zou worden. Zij liet hem inschrijven aan de universiteit van Wisconsin en verkreeg voor hem een baantie van vijfendertig dol lar per maand. In deze periode zag de aan staande architect een nieuwe vleugel van het oude staats-parlementsgcbouw instor ten. Deze verschrikkelijke scène bleef hem steeds bij en deed hem besluiten stevige, veilige gebouwen te ontwerpen. Ontevreden over de colleges verliet Wright als acht tienjarige de universiteit en ging in Chi cago werken. Wright nam de strenge lijnen van de twintigste-eeuwse machines en vermengde deze met de levende vormen van de na tuur. Door het materiaal van de natuur lijke omgeving te gebruiken schiep hij ge bouwen, die „bij het landschap behoorden". Iets dergelijks was het huis, dat hij over een waterval bouwde voor Edgar Kauf- mann in Mill Run en zijn eigen huis in Wisconsin, dat hii „Taliesin" doopte. Wright was altijd geïnteresseerd in lage bouwkosten en betoogde, dat men betere en goedkopere woningen kon bouwen zon der onnodige materialen te gebruiken. Zijn carrière werd gekenmerkt door strijd Naar wij vernemen, zal het beeldhouw werk „Ruiter te paard", vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Marino Marini en bestemd voor Den Haag, op 14 april mét het s.s. „Valencia" uit Genua in Rot terdam arriveren. Geref. Kerken Beroepen te Taber en Vauxhall (Alberta, Canada) (Chr. Ref. Church) H. Bade te Valthermond; te Zwaagwesteinde M. J. van Reenen, kand. te Woubrugge. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Uithuizermeeden E. M. Pannekoek te Ochten. en tragiek. Zijn scherpe veroordeling van eigentijdse vakgenoten en hun werken bracht scherpe reacties teweeg. Moeilijk heden in zijn echtelijk leven leidden tot bizarre publiciteit en brachten jaren van inactiviteit, toen hij het hoogtepunt van zijn carrière had bereikt. Men zegt dat Wright de eerste Ameri kaan is. die de Europese architectuur heeft beïnvloed. In Europa werd zijn werk ge karakteriseerd als ..de Amerikaanse ex pressie in de architectuur". In Amerika noemde men het „de nieuwe school van het midden-westen". Zijn faam kwam langzaam maar bereikte een hoogtepunt toen het door hem ont worpen Imperialhotel in Tokio, gebouwd op een drijvende fundering, het enige ge bouw was dat de aardbeving van 1923 weerstond. In totaal heeft hii meer dan zeven honderd gebouwen ontworpen. Het meren deel hiervan zijn woonhuizen, maar Wright heeft zich ook gewijd aan de bouw van fabrieken. Het Guggenheimmuseum in New York verrees eveneens naar zijn ont- De snelle toeneming van het aantal tv- toestellen heeft in 1958 het Amsterdamse theaterbezoek niet ongunstig beïnvloed. De bioscopen ondervonden echter wel degelijk een daling van het aantal bezoekers. Aldus blijkt uit de jaarcijfers van het Bureau van Statistiek van de gemeente Amsterdam. In 1.958 zijn voor toneelvoorstellingen 453.285 toegangsbewijzen verkocht (385.425 in 1957), de opera trok 178.177 bezoekers (129.244), het ballet 46.047 mensen (25.933) en de concerten 458.311 bezoekers (318.436). De bioscooptheaters verkochten 10.898.032 toegangskaarten tegen 11.817.991 in 1957. Ook het bezoek aan verenigingsavonden en sportevenementen liep aanmerkelijk terug. Hierdoor geeft het totaalbeeld ook een teruggang te zien: in 1958 werden 17.054.508 toegangsbewijzen voor open bare .vermakelijkheden verkocht tegen 17.5401070 in 1957. Opmerkelijk is de stij ging van het aantal revuebezoekers Vreemde plannen kwamen in een zit ting van de Utrechtse politierechter, mr. P. J. Klaver, op tafel: het opblazen van de Indonesische ambassade „Backershagen" te Wassenaar en het li- kwideren van de heer C., die vier dagen voor de voorgenomen aanslag hiervan de politie op de hoogte stelde. Deze plan nen zijn niet doorgegaan, maar een van de gevolgen ervan was wel dat de 29-jari- ge Zeistenaar J. N. A. K., een fabrieksdi recteur, terecht moest staan wegens smaadschrift, omdat hij in een circulai re de 46-jarige Amsterdammer mr. W. J. S., hoofdbestuurslid van het Veteranen Legioen Nederland, had genoemd als de geestelijke vader van het aanslagplan op de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging. Deze circulaire was gericht tot bestuur ders van het Veteranen Legioen Neder land, een organisatie van oud-strijders uit Indonesië en Korea, en had betrekking op de moeilijkheden, die zich eind 1958 in het V.L.N. openbaarden. Er waren aller lei moeilijkheden. Zoals K., die nu geen lid meer is, verklaarde, betroffen ze de financiën, de stemrechten, de drumbands, maar vooral „Backershagen". In november 1957 leefde bij een aantal personen, waarbij leden van het V.L.N., de gedachte iets te ondernemen tegen de Indonesische ambassade. De plannen moeten hebben gevarieerd van het in slaan van een paar ruiten, het vernielen van een muurtje tot een aanslag op de In donesische zaakgelastigde. Er was al een illegale groep, die een aanslag op het gebouw zou hebben voor bereid. Aspirantleden werden eerst ge blinddoekt in een auto kris-kras door Am sterdam gereden en dan ineen donkere kamer onder schijnwerperlicht verhoord. Interne veten deden deze „organisatie" uiteen vallen. Maar later ontstond, naast maar toch ook met bindingen met het Ve teranenlegioen. „De Anjer", een landelij ke illegale' organisatie (L.I.O.N.). Deze or ganisatie liet haar aspirantleden o.a. aan meldingsformulieren invullen, waarop vragen stonden als: „Over hoeveel hand- Donderdagmiddag werden wij op uitno diging van burgemeester en wethouders van Haarlem in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de voor het gemeen telijk Concertgebouw bestemde Steinway- vleugel. Het nieuwe instrument, voorlopig opgesteld in de aula van het Stedelijk Gymnasium, werd aldaar op zijn klank waarde en capaciteit getoetst door vier verschillend geaarde oudleerlingen van de heer Piet Vincent, de directeur van de Muziekschool van Toonkunst, die in de keuze van het kostbare speeltuig een ver antwoordelijke rol gespeeld heeft. Met de opdracht voor de gemeente Haarlem op zoek te gaan naar een vleugelpiano, die aan de hoogste eisen zou voldoen, is de heer Vincent in november jongstleden naar Hamburg gereisd om bij de firma Steinway (welk bedrijf gelukkiger dan de firma Bechstèin voor verwoesting door bombar dementen gespaard bleef) poolshoogte te nemen van wat er in de topklasse der con certvleugels leverbaar was. Ter inleiding van het recital gaf de heer Vincent een vrij uitvoerig verslag van zijn reis naar de Europese vertegenwoor diging in Hamburg van de in New York gevestigde onderneming. Het bleek dat Steinway vier grote concertvleugels te koop kon bieden. Als ervaren pianist, die de ge vaarlijke plekken van de instrumenten- bouw op zijn duimpje kent, toetste hij de vier vleugels, tot het op den duur ging tussen twee, die bijzondere kwaliteiten toonden. Uiteraard zal de definitieve keuze vrij wat tijd tot overweging gekost heb ben. En zo is dan, naar we op gezag van deze expert aannemen, het mooiste van het viertal in Haarlem terecht gekomen. Na de constructie van een lift onder het podium van de concertzaal zal het zijn vaste standplaats betrekken. Het recital werd ingeluid met de Sonate in C (K.V. 330) van Mozart, door Leendert Huges gespeeld. Vervolgens werd het in strument op zijn kracht en zijn klare hoge discant getoetst met de Hongaarse Rapso die nr. 12 van Liszt, door Tiny Kaiser ver tolkt. Daarna ging het om het kleurenspec trum en de lichte tintelingen van Debussy en Ravel, van wie Henk van Eeuwijk res pectievelijk drie „Etudes" en „Jeux d'eau" liet klinken. Tenslotte bracht Hans Osiek twee eigen composities („Variaties op een Noors thema" en „Varsovie accuse") ten gehore. Mijn indruk? Vier spelers, vier karak ters voor wie het instrument een gewillig medium was, dat niet alleen hun muzikale vertolkingen weergaf, doch tevens iets van hun eigen wezen typeerde, net zoals de fijngevoelige portretschilder onbewust een deel van zichzelf in de afbeelding van zijn model legt. Een medium aldus, dat op de fijnste nuances van het zieleleven reageert. Ik hoop dat dit nog duidelijker zal blijken, wanneer wij de Steinway-vleugel in de Concertzaal zullen horen, waar hij aan de akoestische proporties zal zijn aangepast om een bravoureuze Liszt of Tsjaikofsky te verwerken en qua geluidsvorming in de fijnste nuances kan profiteren van het aanzetstuk, zoals 'vet in de zangkunst heet in dit geval de zaal met haar ruimte werking. Het extra-muziekuurtje werd besloten met een hartelijk woord van hulde, door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers ge richt tot de heer P. Vincent voor het wel slagen van zijn verantwoordelijke missie. Jos. de Klerk In 1951 kwam een nieuwe Nederlandse vertaling van de bijbel gereed. Op initia tief van het bijbelgenootschap en met me dewerking van vele geleerden in de oud en nieuwtestamentische wetenschappen, behorende tot verschillende protestantse kerken, kwam dit enorme werk tot stand. Thans zijn theologen, dichters en musi ci onderweg om aan de kerken in ons land voor de tweede maal een grote dienst te bewijzen door aan een nieuwe psalmberij ming te werken, waarvan men hoopt dat deze door alle kerken zal worden aanvaard. Verschillende jaren is men reeds met dit uiterst moeilijke werk bezig geweest. Wij hebben nu een inzicht kunnen krijgen in de tot nu toe bereikte resultaten door een uitgave van „Honderdtien psalmen, proe ve van een nieuwe berijming". Ter gele genheid van deze verschijning is er in Den Haag een persconferentie gehouden waar van wij u thans enkele indrukken willen weergeven. Aanwezig waren de leden van de „Inter kerkelijke Stichting voor de Psalmberij ming" en leden van de werkcommissie voor de psalmberijming. De dichters Jan Wit, J. W. Schulte Nordholt en Muus Ja- cobse (prof. dr. K. Heeroma), de Haagse cantor-organist Adriaan C. Schuurman, de neerlandicus prof. dr. G. Kuiper, de hoog leraar in de Hebreeuwse taal prof. dr. W. H. Gispen en de dogmaticus dr. H. Schroten hebben op deze persconferentie verteld hoe de honderdtien opnieuw be rijmde psalmen in voorbeeldige samen werking tot stand zijn gekomen. Verder; welke moeilijkheden er waren te over winnen en hoe men, ondanks de strenge beperkingen, opgelegd door de eisen van bijbelgetrouw volgen van de grondtekst, het metrum en ritme van de oude psalm melodieën, het handhaven van het dichter lijk karakter der psalmen alsmede de eis van moderne taal, toch tot een resultaat gekomen is. Dr. Schroten vertelde iets over de voor geschiedenis. Na de aanvaarding van het psalter in 1949 door de Gereformeerde ker ken ontstond het gevaar, dat meer dan één psalmbundel in gebruik zou komen onder de protestanten. Een adres aan de gereformeerde synode van het christelijk nationaal schoolonderwijs en soortgelijke bezorgde stemmen uit beide kerken heb ben ertoe geleid, dat de hervormde en de gereformeerde kerken, tezamen met enke le andere protestantse kerken, zijn gaan samenwerken om tot een door alle kerken aanvaarde psalmberijming te komen. De interkerkelijke werkcommissie is in mei 1953 benoemd. Zij bestaat uit dichters, neerlandici, hebraici en musici. Na twee jaar, in 1955, waren tien psalmen gereed, die door de kerken zijn aanvaard, zodat de werkcommissie in november 1956 weer bijeen kwam op de Pietersberg te Ooster beek, alwaar vervolgens op gezette tijden met grote voortvarendheid aan de thans verschenen psalmen kon worden gewerkt. Er is reeds nu veel waardevolle critiek op de proeve binnengekomen, die punt voor punt door de werkcommissie zal wor den behandeld. Ds. Wit gaf een korte'historische terug blik op de psalmberijmingen in ons land. De berijming van 1773 noemde hij wat de taal en de dichterlijke vrijheden betreft, verouderd. Ook noemde hij deze „brave berijming" uit de achttiende eeuw wat al te zeei „doorbakken met de theologische opvattingen uit die tijd". Restauratie de zer psalmen is overwogen maar bleek moeilijker dan de berijmers aanvanke lijk dachten. Prof. Gispen toonde aan met welke zor gen de bijbel-getrouwheid van de nieuwe berijming omringd is geweest. Tezamen met zijn collega's-hebraïci Beek en Vrie zen had hij de gedichten regel voor regel met de grondtekst van het oude-testament gecontroleerd. Een enkele keer moest dien tengevolge weer een volledige nieuwe be rijming gemaakt worden. De voorlopige bundel sluit volledig aan bij de grond tekst en behoeft derhalve door geen enke le reformatorische kerk te worden ver worpen. Prof. Kuiper releveerde het belangrijke aandeel van de dichter in het werk na de commissie. Met enkele voorbeelden toon de hij aan, dat men niet alleen trouw is gebleven aan de tekst, maar ook aan de oorspronkelijke poëzie van de psalmen. „Waarom kunnen dichters dit?" vroeg prof. Heeroma. „Omdat ze moeten. De bijbel geeft hun daartoe de opdracht. Ge dichten kunnen immers alleen weergege ven worden door gedichten. „We hebben de plicht er gedichten van te maken," al dus deze dichter en neerlandicus. De dich ter Schulte Nordholt vertelde over de vijf jaar samenwerking in Oosterbeek. Na de persoonlijke inspiratie door de psalmen in de oertekst kwam er steeds een ge zamenlijke inspiratie. De musicologische kant van het werk der commissie belichtte Adriaan Schuur man. Hoe prachtig hier de diverse moei lijkheden zijn overwonnen, toonde hij met enkele, ten dele door hem zelf gezongen, voorbeelden aan. Bijzonder nuttig leek zijn opmerking aan zekere critici, dat de ze psalmen niet gelezen maar gezongen moeten worden. De secretaris van het stichtingsbestuur, ds. F. H. Landsman, wees op het grote voordeel dat de wijzen internationaal zijn en dus gelijktijdig in verschillende talen gezongen kunnen worden. De heer Schuur man achtte de bestaande melodieën te prefereren boven mogelijke nieuwe melo dieën (mede gezien het teleurstellend re sultaat van een dergelijk streven in Zuid- Afrika), omdat zij onze tijd aanspreken en de individualistische muziek uit de tijd van de Romantiek in kracht verre over treffen. De voorzitter, de gereformeerde predikant ds. Kuiper, wees op het grote belang, dat de gereedgekomen proeve nu ook inderdaad tijdens de kerkdiensten in de gemeenten gezongen wordt. Over de vooruitzichten van de aanvaarding door de kerken kon hij zich nog niet uitlaten. Een optimistische toon overheerste echter wat dit betreft in het stichtingsbestuur. granaten beschikt u? Hoeveel springstof fen? Hebt u sluipschoenen?" Indertijd werd er melding van gemaakt dat trotyl en wapens uit legervoorraden zouden zijn verduisterd voor dergelijke il legale naoorlogse groepjes. In ieder geval werden de mededelingen door politie en Binnenlandse Veiligheidsdienst zo ernstig genomen, dat op het bericht van de voor genomen aanslag op de ambassade in Wassenaar dé wachtposten daar werden verdubbeld. De beraamde aanslag werd aan de poli tie meegedeeld door de heer C., die als getuige was opgeroepen. Hij kreeg vier dagen voor de aanslagdatum kennis van het plan. De verdediger van de Zeistenaar K., mr. G. ter Laan, vroeg hem of hij, omdat hij het plan bekend had gemaakt, bedreigd was met „likwidatie". „Ja", ant woordde de heer C. zonder aarzelen. Hierop riep de officier van Justitie, mr. W. J. Kolkert: „Ik protesteer". De poli tierechter wees erop, dat de verdediger geen vragen over de materiële waarheid mocht stellen, want het ging hier om de vraag of er al dan niet smaadschrift was gepleegd door de Zeistenaar, die over de voorgenomen aanslag in de circulaire had geschreven. De officier en de politierech ter wilden beiden de aanslagplannen en hun gevolgen buiten behandeling laten. Maar bij het verhoor van de circulaire schrijver K. en van enkele getuigen was niet te vermijden dat telkens weer de ac tiviteiten ten aanzien van „Backersha gen" aan de orde kwamen. K. zei bij her haling, dat hij het algemeen belang met zijn circulaire had willen dienen. Hij vond dat een aanslag door met het Veteranen- legioen verbonden personen de Neder landse zaak en de zaak van de Nederlan ders in Indonesië door mogelijke represail les van Indonesische kant ernstige scha de zou berokkenen. Op een nachtelijke bijeenkomst in Heilo had hij gehoord dat mr. S. de geestelijke vader van het plan voor een aanslag was. Ook had hij van het royement uit het Ve teranenlegioen van de heer C. gehoord, omdat diens mededeling de aanslag had verijdeld. Zijn opvattingen werden niet gedeeld door de groep-S. in het legioen. Een ge tuige, die tot de trotylgroep 2ou hebben behoord, was evenmin van mening dat door het opblazen van de ambassade Ne derlanders gevaar zouden kunnen lopen. Deze getuige althans antwoordde op de vraag van verdediger, mr. Ter Laan, of hij tegen K. had gezegd, dat hij, als hij de kans kreeg, het toch zou doen: „Dat heb ik inderdaad gezegd". Uit de verhoren bleek, dat K. het legioen voor aftakeling wilde behoeden. Maar die aftakeling is doorgegaan, zodat het aantal' leden tot zestienhonderd daalde. Als oor zaak van de scheuring noemde K. „Backershagen". Hij wilde een zuivering bereiken met een op 5 november 1958 ver zonden anderhalve meter lange circulaire. Mr. S. werd daarin in verband met „Backershagen" genoemd. K. en diens verdediger wilden bewijzen dat de heer S. er bij betrokken was, maar de politie rechter stelde het scherp: „Ik laat een on derzoek naar de waarheid niet toe. Het be roep op het algemeen belang wordt ver worpen. De circulaire is kennelijk bedoeld om de groep-S. uit het Veteranenlegioen te wippen." Desgevraagd verklaarde mr. S. als ge tuige zich nog steeds in eer of goede naam aangetast te voelen. „Te formeel" De politierechter was van mening dat K. de politie had moeten inlichten en het daarbij had moeten laten. „Uw streven in het algemeen belang is zeer lofwaardig, maar u kunt het niet aannemelijk maken". Mr. Ter Laan verweet de politierechter dat deze te formeel optrad. In het belang van de Nederlanders in Indonesië voelde K. zich gedrongen de circulaire te ver sturen. Hij heeft geen enkele opzet tot be lediging van mr. S. gehad. De officier van Justitie zei dat het in de circulaire ging om wat men van plan is geweest. De rechtszaal is niet de plaats om te betogen dat een onderzoek naar de vermelde feiten moet worden gedaan. K. heeft een reputatie door de modder ge haald. Nadat anderhalf uur waren verstreken viel de naam van een Amsterdammer, D. de W. Deze zou de leiding hebben ge had van de trotylgroep. De officier vroeg aan een getuige: „Kent u De W. Waar is hij, want hij heeft geschreven niet te kun nen komen". De getuige zei dat De W. vorige week naar Engeland was vertrok ken. „Wel toevallig", meende de officier. De politierechter besloot hierop De W. te horen als hij terug komt uit Engeland. Daarom schorste hij de zitting voor onbe paalde tijd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" (13-4) en s.s. „Uruguay" (16-4); Australië: m.s. „Or- sova" (14-4); Brazilië: s.s. „Algol" (14-4) en m.s. „Innstein" (15-4); Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (12-4) en m.s. „Prins Willem van Oranje" (18-4); Chili via New York: (16-4); Ned. Antillen: m.s. „Attis" (14-4); Nieuw Zeeland: s.s. „Condessa" (18-4); Su riname: m.s. „Jason" (15-4); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pendennis Castle" (18-4).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17