Voorzitter van Hoge Autoriteit uit kritiek op Raad van Ministers Vijfjarenplan voor krachtige regionale industriële ontwikkeling B. en W. van Haarlem willen bollenbeurs behouden VRIJDAG 10 APRIL 1959 17 Europees parlement te Straatsburg bijeen Het actieprogramma van de Hoge Autoriteit inzake de kolencrisis Werktijdsverkorting slechts in etappes toelaatbaar De Amerikaanse invoer- politiek voor kaas Belangrijk herstel op de E.G.K.S.-staalmarkt Beneluxministers op 22 april te Brussel bijeen Zevenendertig ontwikkelingskernen aangewezen Fusieplannen bij Philips- maatschappij in V.S. IJmuidense kotter op de technische voorjaarsbeurs Landing op Spitsbergen Viaduct Julianalaan Minister voelt voor nader onderzoek ter plaatse Emissie Unitas geslaagd Dividendvoorstellen Emissie Verschure Rott. Droogdok laat reuzehelling bouwen Stereo gaat samenwerken met twee Franse bedrijven De Europese parlementaire assemblee is donderdag voor de voorjaarszitting in Straatsburg bijeengekomen onder voorzitterschap van Robert Schuman. Op de eerste dag van de op acht dagen begrote bijeenkomst van afgevaardigden uit de Westeuro- pese parlementen oefende de voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Paul Finet, kritiek op het standpunt dat de raad van ministers heeft ingenomen tegenover door de Hoge Autoriteit voorgestelde maatregelen tot oplossing van de kolencrisis. Het parlement dient te weten, zo verklaarde hij in dit verband onder andere, dat de Hoge Autoriteit het verdrag op het ogenblik niet kan toepassen voordat zij bepaalde hinderpalen heeft opgeheven welke zij eigenlijk niet op haar weg zou moeten ont moeten. Het is voor het uitvoerend orgaan van de gemeenschap onmogelijk een beleid op lange termijn vast te stellen en ten uitvoer te leggen, wanneer de noodzaak van het voeren van een gemeenschapsbeleid bij iedere voorkomende gelegenheid in twijfel blijkt te worden getrokken. De Hoge Autoriteit heeft nu eenmaal de taak het treffen van nationale regelingen te voorkomen en de overtuiging ingang te doen vinden dat het belang van de gemeenschap niet hetzelfde is als de som der nationale belangen. Het uitvoerend orgaan dient voor de uit voering van de hem gestelde taken over een zo groot mogelijk politiek gezag te be schikken. Dit gezag zal het ontlenen aan de steun die het parlement hem zal ver lenen, zo verklaarde de voorzitter van de Hoge Autoriteit met nadruk. De heer Finet verweet de raad van ministers eveneens verantwoordelijk te zijn voor het uitblijven van een beslissing ten aanzien van de ver nieuwing van de Hoge Autoriteit, wier mandaat reeds op 10 februari eindigde. Ondanks ons aandringen en ons protest zo zei hij is de raad van ministers tot dusverre nog niet tot de benoeming van een nieuwe Hoge Autoriteit overgegaan. Hoewel de regeringen kort voor 10 fe bruari overeengekomen waren de desbe treffende beslissing een maand uit te stel len, werd aan deze nieuwe termijn al even min de hand gehouden als aan de eerste. De leden van de Hoge Autoriteit verkeren thans in de onzekerheid over de vraag, wanneer en op welke wijze de vervanging 'al plaats vinden en zij zien zich, aldus Finet. voor een paradoxale toestand ge kaatst. Tevens verzocht hij het Europese Parlement zich op duidelijke en ondubbel zinnige wijze te willen uitspreken over de door de Hoge Autoriteit gevoerde politiek, ondat deze hieruit de versterking van haar politiek gezag kan putten, waaraan zij. naar hij opmerkte, bij de door haar ge voerde actie dringend behoefte heeft De president van de commissie van Euratoom, Hirsch. stelde dat over twintig jaar in de landen van de atoomgemeen schap tenminste evenveel atoomenergie geproduceerd moet worden als conventio nele (elektrische) energie. Hij stelde dat een gemeenschappelijk onderzoekcentrum, zoals voorzien bij het verdrag van Rome, thans een eerste noodzaak is. Hersens heeft Europa genoeg, maar de hoeveelheid tech nisch personeel is nog te beperkt, aldus Hirsch. Euromarkt Pietro Malvestiti gaf daarna een over zicht van de werkzaamheden van de econo mische gemeenschap. Hij gaf te verstaan dat voor het geschil tussen de landen van de Euromarkt en de elf andere leden van de O.E.E.S. nog geen volledig bevredigend plan voor een oplossing is geformuleerd. De regeringen van de Zes hebben een memorandum ondersteund waarin naar een compromis gestreefd werd, maar dat memorandum „is niet aan alle kanten met evenveel instemming ontvangen", aldus de Italiaanse vice-voorzitter van de com missie van de Europese Gemeenschappe lijke Markt. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal is gereed gekomen met het opstellen van haar actie programma voor het overwinnen van de huidige kolencrisis. Het plan voorziet in een beperking van de koleninvoer uit lan den buiten de gemeenschap; een „soepele regeling" voor de afzet der ondernemingen me,t het oog op het stabiliseren van de produktie; het „bevriezen" van de enorme kolenvoorraden bfj de mijnen op hun huidige niveau waartoe alle maatregelen dienen te worden genomen welke voort vloeien uit het artikel in het E.G.K.S.- verdrag dat handelt over de „duidelijke crisis". De leden van de Hoge Autoriteit zullen zich over de toepassing van dit program ma nader met de betrokken regeringen verstaan en wel zaterdag te Parijs, Bonn, Brussel en Luxemburg, maandag in Den Haag en enkele dagen later in Rome. Dit overleg heeft ten doel de reacties van de diverse regeringen op het becijferde ge deelte van het programma te vernemen en de plannen van de regeringen te peilen. Zodra dit gebeurd is zal de Hoge Autori teit haar definitieve plan opstellen en dit op 20 april bij de regeringen aanbieden. De raad van ministers der E.G.K.S. zal zich hierover op 4 mei uitspreken. Voor het in werking stellen van de voor gestelde maatregelen is het noodzakelijk dat 4 van de 6 regeringen, waaronder die van West-Duitsland en Frankrijk, zich ach ter de plannen stellen. Voor wat betreft de hulp aan mijnwerkers is zelfs eenparig heid van stemmen vereist. Minister Beel deelt aan de Eerste Ka- i°r naar aanleiding van de begroting van Mariale Zaken en Volksgezondheid over J't jaar mede dat het ontwerpen van een logisch en hanteerbaar stelsel voor d" regeling van het loonbeleid, dat zoveel moeelijk rekening houdt mét de in het advies van de S.E.R. vervatte gedachten en dat tevens beantwoordt aan alle aspec ten van de door de regering te dragen verantwoordelijkheid voor het sociaal- economische beleid, veel hoofdbrekens kost. evenals het ontwerpen van een wet telijke vorm voor zulk een stelsel. De fase van het ambtelijk overleg zal dan ook nog geruime tijd in beslag nemen. De mi nister merkt op. dat de keuze voor een vrijere loonvorming niet afhankelijk be hoeft te worden gesteld van het beschik baar zijn van zulk een algemene wet. Ook met. het huidige stelsel kan de vrijheid worden beperkt of verruimd Dit geld* ook ten aanzien van beperking van de normale arbeidsduur. De regering erkent, dat verkorting van de arbeidsduur in de lijn der ontwikke ling ligt opgesloten. Zii kan trachten, de gevolgen voor de nationale economie te verzachten door de verkorting slechts toe te staan in etappes, die voorts niet voor het bedrijfsleven in ziin geheel worden verwezenlijkt, maar gedifferentieerd naar mate kansen aanwezig lijken om door ver hoogde produktiviteit compensatie te vin den voor produktieverlies en stijging van de kostprijs. Een waarborg, dat deson danks geen beslag wordt gelegd op natio nale middelen, kan zij echter niet geven. De verantwoordelijkheid daarvoor moet blijven voor degenen, die de geleidelijke verkorting in toepassing denken te bren- "en. Daarom zou de minister gaarne zien. "lat door het georganiseerde bedrijfsleven "en tra al en per in aanmerking komende ^drijfstak en eventueel daarbinnen per mderneming alvast overleg wordt ge voerd over de wijze, waarop de gevolgen van het overgaan tot een eerste reductie "an de 48-urige arbeidsduur tot gemiddeld 17 uur per week zouden kunnen worden "mdervangen. Op een bouwwerk in Zeist maakt men gebruik van een vrijstaande lift, waar mee zeventien personen of 1400 kg ma terialen snel naar boven gebracht kun nen worden. De lift heet „Ati" naar de Zweedse constructeur, ir. Alvas Lindmark. De Amerikaanse tariefcommissie heeft geweigerd een onderzoek in te stellen naai de Amerikaanse invoercontingenten voor kaas. Importeurs van Europese kaas en de Nederlandse regering hadden haar ver zocht een onderzoek in te stellen naar de situatie. De Winconsin Cheese Makers As sociation heeft de vorige maand het Ame rikaanse ministerie van Landbouw ver zocht het prijssteunprogramma voor kaas te beëindigen wegens de uitstekende staat, waarin de Amerikaanse kaasindustrie zich bevindt. De gemeenschappelijke staalmarkt vertoont tekenen van belangrijk herstel. De nieuwe orders die door de staalindustrie van de gemeenschap gedurende maart 1959 zijn genoteerd, hebben een nieuw record be reikt, namelijk 4.2 miljoen ton. Het is van betekenis, dat het herstel niet alleen te danken is aan orders uit derde landen (1.156.000 ton), maar eveneens aan orders van de nationale markten (2.323.000 ton) en uit andere landen van de gemeen schap (738.000 ton). (Van onze correspondent in Brussel De Beneluxministers zullen, wanneer andere internationale conferenties hun dat niet beletten, op 22 april te Brussel bijeen komen voor een routine werkvergadering. De uitvoeringsbesluiten van het Uniever drag, de Benelux merkenwet en de vesti ging van het Benelux merkenbureau te Den Haag, evenals de landbouwproblemen, zijn aan de orde. DE MINISTER van Economische Zaken heeft aan de provinciale besturen van Groningen, Friesland, Drente, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg mededeling gedaan van de aanwijzing voor vijf jaar van de te stimuleren plaatsen in het kader van het nieuwe regionale industrialisatiebeleid. Het zijn in de provincie Groningen: Delfzijl, Groningen, Stadskanaal, Veendam en Winschoten; in de provincie Friesland: Drachten, Harlingen, Heerenveen, Leeuwarden en Sneek; in de provincie Drente: Assen, Emmen en Hoogeveen; in de provincie Zeeland: Goes en Terneuzen; in de provincie Limburg: Weert. Teneinde tevens zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de door de provinciale besturen naar voren gebrachte wensen, heeft de minister besloten bovendien in het stimuleringsbeleid te betrekken in de provincie Groningen: Hoogezand, Leek en Ter Apel; in de provincie Friesland: Bergum, Dokkum, Kootster- tille, Lemmer, Oosterwolde en Wolvega; in de provincie Drente: Coevorden, Klaziena- veen en Roden; in de provincie Zeeland: St. Maartensdijk en Zierikzee; in de provincie Noord-Brabant: Bladel, Cuyk, Etten, Oss en Uden; in de provincie Limburg: Pan- ningen en Venray. Het ligt in de uitdrukkelijke bedoeling van de minister te bevorderen, dat als eerste aanzet voor de ontwikkeling der aangewezen kernen voor het lopende be grotingsjaar 1959 het grootste deel van de in de bestaande vyfjarenopzet beschikbare 7,5 miljoen ten behoeve van bijzondere voorzieningen ter beschikking komt. Hier door zou reeds dit jaar een begin kunnen worden gemaakt met het aanpakken van enkele opvallende knelpunten in de in dustriële ontwikkeling van de betrokken gebieden. De minister wil daarbij tevens bevorderen, dat ter uitbreiding van deze begrotingspost op de begroting van het departement van Economische Zaken voor de eerstkomende jaren de benodigde gelden worden opgenomen voor de verbetering van de infrastructuur in de betrokken ge bieden voor zover deze in direct verband staat met de industriële ontwikkeling. Ter toelichting van zijn beleid zegt de minister in zijn brief aan de provinciale besturen, dat tot nu toe bij de regionale industrialisatie de bestrijding van ernstige acute structurele werkloosheid centraal werd gesteld. Het feit. dat door de in dustriële ontwikkeling van de oude ont wikkelingsgebieden mede een zekere ver lichting van de concentratie elders in den lande werd bereikt, was slechts een neven effect. Bij de opzet van het nieuwe beleid daarentegen is de spreiding van de in dustriële werkgelegenheid als doelstelling ingevoegd. Hoewel in principe het gehele land hierbij is betrokken, vragen de ge bieden, waar een ernstig werkgelegenheids vraagstuk bestaat of te verwachten is, de bijzondere aandacht van de regering. Ten Binnenkort zullen informatieve bespre- kringen beginnen over een mogelijke fusie van Consolidated Electronics Corp., Phi lips Electronics, Philips Industries Inc., (alle ondernemingen van de elektronische industrie) en de Central Public Utility Corp., zo is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Philipsconcern. Laatstgenoemde maatschappij is een hol- dingcompany te New York. behoeve van deze landsdelen zal een beleid worden gevoerd, dat een krachtige in dustriële ontwikkeling bevordert, waardoor een tegenwicht kan worden geschapen tegen de zuigkracht van industriële ag glomeraties elders in den lande. Dit be tekent dat sterker dan in het verleden concentratie van de ontwikkeling in een beperkt aantal plaatsen zal moeten wor den nagestreefd. Met de provinciale besturen van Over- ijsel en Noordholland zal nog nader over leg worden gepleegd over de in deze pro vincies te stimuleren plaatsen. Daar met het provinciale bestuur van Overijsel de positie van het noord-westelijk deel dezer provincie in bespreking zal worden ge bracht, is een beslissing omtrent de positie van Meppël voorlopig opgeschort. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt zal op de eerste dag van de tech nische voorjaarsbeurs, die van 15 tot en met 24 april op de jaarbeursterreinen aan de Croeselaan wordt gehouden, een be zoek aan deze manifestatie van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs bren gen. Zijn bezoek geldt voornamelijk de collectieve stand van een twintigtal West berlijnse industrieën, dat in de Julianahal een expositie van kapitaalgoederen heeft ingericht. Bijna veertienhonderd firma's uit een entwintig landen nemen aan de tweede Utrechtse Voorjaarsbeurs deel. De inzen dingen beslaan een netto expositieopper vlakte van totaal 20.000 vierkante meter In voorgaande jaren viel bij de afdeling scheepsbouw op de Utrechtse voorjaars beurs het accent op de bouw van coasters, thans zal de groep scheepsbouw een alge meen karakter dragen. Dit komt tot uiting in de aanwezigheid van drie typen sche pen, die ter bezichtiging in het Merwede- kanaal gemeerd zullen liggen en aan de Muntkade, naast de *Margriethal en de Bernhardhal. Het zijn nieuwe schepen, die van de meest moderne technische hulpmiddelen zijn voorzien. Te zien zul len zijn een kotter een sleepboot en een binnenvaartschip. De moderne kotter, de IJmuiden 66 „Paul" is juist dezer dagen gereed gekomen. Een „Skymaster" van een Noorse luchtvaartmaatschappij heeft op een provisorisch vliegveldje op Spitsber gen een perfecte landing gemaakt en is een uur later zonder moeite weer opgestegen. Het was de eerste maal dat een viermotorig vliegtuig op het eiland kwam. De Skymasterbracht 54 mijnwerkers en post en vracht van Bar duf oss in Noorwegen naar Long- year Town op Spitsbergen. Het toestel had maar de helft nodio van de 1.600 meter lange landingsbaan, die op de ijsachtige bodem in de Advenlvallei is aangelegdDeskundigen nemen aan, dat de baan in gebruik kan blijven, zolang de aarde bevroren blijft. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D H. Peereboom Voller, heeft donderdag een onderhoud gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aart- sen, over de aanleg van de Westelijke Randweg (deel Heussensstraat - via de Willem de Zwijgerlaan - Zijlweg) en spe ciaal over de plannen inzake het maken van een viaduct over de Julianalaan te Overveen. Het onderhoud heeft anderhalf uur geduurd en de burgemeester heeft ge legenheid gehad zijn zienswijze uiteen te zetten over het maken van een lange tun nel ter plaatse. Zoals bekend is hebben de Provinciale Staten hun goedkeuring ge hecht aan de plannen van de Provinciale Waterstaat een -viaduct te maken over de Julianalaan- De minister van Verkeer en Waterstaat moet nog zijn goedkeuring hechten aan de plannen en daarom heeft de burgemeester van Bloemendaal deze zaak eerst nog eens met de minister wil len bespreken. Het resultaat van het onderhoud was dat men van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat veel voelt voor een nader objectief onderzoek ter plaatse. Intussen wordt in het gebouw van de Provinciale Waterstaat aan de Nieuwe Gracht te Haarlem verder gewerkt aan de uitvoering der plannen, waarbij voorals nog rekening gehouden wordt met het maken van een viaduct. Aangezien ge wacht moet worden op de beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat kan nog niet gezegd worden wanneer tot de aanleg van de weg kan worden over gegaan. Over het deel van de Heussens straat tot aan de Willem de Zwijgerlaan bestaan minder bezwaren. De Nederlandse Spoorwegen hebben hun plannen inzake het maken van een tunnel in de spoorbaan Haarlem-Bloemendaal nabij de spoorweg overgang over de Kleverlaan gereed: ook is reeds een onderhandse aanbesteding ge houden. maar de gunning is aangehouden totdat de Drovincie het werk zal hebben aanbesteed- Bij de emissie van 2.900.000 gewone aandelen beleggingsmaatschappij Unitas n.v. hebben nagenoeg alle aandeelhouders van het hun toegekende recht tot inschrij ving gebruik gemaakt. (Vervolg van pag. 1) B. en W. herinneren er in hun uitvoeri ge voorstel aan, dat de bekende beurs- kwëstic reeds oud is en dateert van 1925. Toen werd de wekelijkse bollenbeurs nog gehouden in het gemeentelijke Concertge bouw aan de Lange Begijnestraat. Er moest echter een betere accommodatie worden gezocht. Vanuit de bollenstreek werden pogingen in het werk gesteld de beurs over te brengen naar Hillegom. De levendige strijd om het behoud van de beurs in Haarlem resulteerde in een uit de gemeenteraad voortgekomen initia- tiefbesluit tot toekenning van „Bloembol lencultuur" van een bijdrage a fonds per- du van honderdduizend gulden, mits de ze tel van de vereniging binnen Haarlem zou blijven. Het gevolg van dit voorstel was dat de machinefabriek v.h. gebr. Figee aan de Leidsevaart werd aangekocht. Na grondige verbouwing werd het gebouw ge doopt tot Krelagehuis. Een jaar later werd met de gemeente een overeenkomst aan gegaan, waarin ondermeer werd bepaald, dat het bedrag van honderdduizend gul den aan de gemeente zou worden terug betaald, wanneer de vereniging binnen vijftig jaar dus vóór 26 september 1977 haar zetel uit Haarlem zou verplaatsen. De oude kwestie werd in 1947 weer ac tueel, toen het Krelagehuis niet meer aan de voor een bloembollenbeurs te stel len eisen voldeed. Zich bewust van het grote economische belang, dat voor Haar lem met het behoud van de beurs i„ ge moeid, besloot de gemeenteraad in 1948 de vereniging vier mogelijkheden ter ver betering van de accommodatie voor te leggen, welke alle ongeveer neerkwamen op een bijdrage van de gemèente ter grootte van negentigduizend gulden. Nadat de algemene vergadering van „Bloembollencultuur" wegens de te hoge kosten geen goedkeuring had gehecht aan het voorstel van het hoofdbestuur om in het Frederikspark een nieuwe beurs te stichten, heeft het hoofdbestuur zich be raden op verbetering van de beursaccom- modatie. Uiteindelijk zijn twee plannen overgebleven, bekend als het plan „Haar lem" en het plan „Hillegom". Als het laat ste plan zou worden aanvaard zou de zetel van „Bloembollencultuur" dus worden verplaatst. Het plan „Haarlem" omvat een duidelijke uiteenzetting over de mo gelijkheden, die in de Bloemenstad voor de bollenbeurs gelegen zijn. Intussen is gebleken, aldus B. en VV. in hun voorstel, dat 't plan „Haarlem" meer ruimte en grotere mogelijkheden biedt dan het plan „Hillegom". Een exploitatie- opzet heeft echter uitgewezen dat on danks het feit dat de inkomsten groter worden het plan „Haarlem" jaarlijks echter een grotere uitgave vergt van 35.000. B. en W. hebben zich beraden over de vraag, welke belangen voor de gemeente zijn gemoeid met het behoud van de zetel en de wekelijkse beurs der vereniging. De economisch adviseur van de gemeente heeft met het oog hierop een rapport sa mengesteld, waarin wordt geconcludeerd dat de economische belangen voor de ge meente, verbonden aan de zetel en de beurs van „Bloembollencultuur", zeer groot zijn. Enkele voordelen van het plan „Haarlem" zijn ook: een esthetische ver betering ter plaatse door een nieuwe ge vel en de aanleg van een groot parkeer terrein, dat voor algemeen gebruik be schikbaar is en op de maandagen de bin nenstad van de overmatige parkeerdruk- te kan ontlasten. Een belangrijk punt is ook, dat de grote hal van het Krelagehuis zeer intensief voor sportwedstrijden ge bruikt wordt. Mede in het belang van de exploitatie van het Krelagehuis is het gewenst dat dit mogelijk blijft. Financieel offer Naar het oordeel van B. en W. verdient het alleszins aanbeveling ernstig te trach ten de zetel van „Bloembollencultuur" voor Haarlem te behouden. Jm dit te be reiken achten B. en W. een belangrijke fi nancieel offer van de gemeente onvermij delijk en ten volle verantwoord. Zij heb ben daarom nagegaan op welke wijze een aanbod aan de vereniging zou moeten worden gedaan om een redelijke kans op succes te hebben. Bij een dergelijk cianbod '.al er aller eerst van moeten worden uitgegaan dat t nadelig verschil in de exploitatieopzet, dat het plan „Haarlem" ten opzichte van het Hillegomse plan te zien geeft, door de ge meente Haarlem wordt gedragen. Dit zou kunnen geschieden door een eenmalige bijdrage van de gemeente, doch B. en W. menen dat de voorkeur moet worden ge geven aan een jaarlijkse bijdrage." Deze bijdrage zou voor veertig jaar moeten wor den gegarandeerd. De werkelijke kosten van de restauratie zijn uiteraard pas be kend als de bouw gereed is. Daarom ach ten B. en W. het gewenst te bepalen, dat als de werkelijke bouwkosten beneden 2.500.000.- blijven, de vermindering van de jaarlijkse exploitatiekosten voor de helft van de jaarlijkse gemeentelijke bij drage wordt afgetrokken. Voorts zal uiteraard 't uit te voeren plan naar opzet en betekenis gelijkwaardig moeten zijn aan het door openbare wer ken vervaardigde schetsontwerp. De Koninklijke algemeene ve eeniging voor Bloembollencultuur zou haar zetel en de beurs veertig jaar in Haarlem moeten houden. Zou zij binnen deze periode ver trekken. dan zou zij een bedrag aan de ge meente moeten betalen gelijk aan de op dat tijdstip door de gemeente reeds beschik baar gestelde jaarlijkse bijdragen. B. en W. achten het voorts niet onredelijk, als de vereniging gedurende vijftig jaar de gemeente het voorkeursrecht op koop van het Krelagehuis zou verlenen. Zou het plan „Haarlem" worden gerea liseerd, dan zou het gewenst zijn de ver houding tussen vereniging en gemeente met betrekking tot het gebruik van het Krelagehuis ten behoeve van sport en spel opnieuw te bezien en meer in overeen stemming te brengen met het beoogde blij vende contact tussen de beide partners, al dus B. en W. Thans wordt voor het gebruik van de grote hal voor de sport ieder jaar een huurovereenkomst gesloten. Bij het opstellen van de exploitatie-op zet is uitgegaan van een geldlening tegen een jaarlijkse rente van 414 percent. B. en W. betwijfelen enigszins, of de vereni ging op de huidige geldmarkt erin zal kun nen slagen een lening tegen een dergelij ke rentepercentage aan te gaan. Zou dit niet mogelijk blijken te zijn. dan verdient het volgens B. en W. aanbeveling na te gaan, op welke wijze door medewerking van de gemeente op billijke voorwaarden een geldlening tot stand zou kunnen ko men. Mocht zulks nodig zijn, dan zal nog een nader voorstel aan de raad worden gedaan. Tenslotte spreken B. en W. de hoop uit erin geslaagd te zijn de raad ervan te hebben overtuigd, dat hier voor de ge meente grote belangen op het spel staan en dat het verantwoord is dat de gemeen te hiervoor een groot offer brengt. Zij stel len tenslotte voor „Bloembollencultuur" gedurende veertig jaren jaarlijks een bij drage van ƒ35.000.- te verstrekken onder de reeds genoemde voorwaarden. Commissarissen en directeuren van Si mon de Wit n.v. delen mede, dat zli aan de algemene vergadering van aandeel houders zullen voorstellen over het boek jaar 1958 een dividend van 9 percent (v.j. 8 percent) uit te keren. Op de in november 1958 uitgegeven aandelen zal overeenkom stig de voorwaarden van het prospectus een dividend van 2V* percent worden uit gekeerd. De raad van commissarissen van de n.v. Betonfabriek De Meteoor te De Steeg heeft besloten om aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1958 een dividend van 10 percent (onv.) uit te keren. Commissarissen en directie der F. Kloos en Zoonen Werkplaatsen n.v. te Kinderdijk zijn voornemens aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over 1958 een dividend van 13 (v.j. 12) per cent uit te keren. Blijkens de prospectus stelt de Amster- damsche Bank de inschrijving op de reeds aangekondigde uitgifte van nominaal 525.000 aandelen Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek open op vrijdag 17 april. Koers van uitgifte is 110 percent. De aandelen delen ten volle in de resultaten van 1959 en volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van twee claimr- voor 1 nieuw aandeel van nominaal 500. De claimhandel zal beginnen op maandag 13 april, de storting is op vrij dag 15 mei. Opneming in de prijscourant en door- eenleverbaarheid zullen worden aange vraagd. Het geplaatst en volgestort kapi taal is thans 1.701.250. De opbrengst van de emissie zal dienen voor het op peil hou den van de eigen middelen die in 1959 een vermindering hebben óndergaan door de restbetaling op het aangeschafte Duitse droogdok ad 1,6 miljoen. Voorts ver wacht de directie dat voor de financiering van reparatieopdrachten meer middelen nodig zullen zijn. Indien de resultaten van 1959 niet minder zijn dan die van 1958 is het niet uitgesloten, dat over het vergrote kapitaal een dividend gelijk of nagenoeg gelijk aan dat van 1958 kan worden gede clareerd. De nieuwbouwafdeling is voor 1959 ge heel bezet, en de machinefabriek groten deels. Voor 1960 is een kwart van de to tale nieuwbouwcapaciteit bezet. Het per soneel bedraagt thans meer dan 1000 man. Voor een van de grootste objecten ter wereld op scheepsbouwgebied zijn reeds de voorbereidende maatregelen getroffen. De Rotterdamse Droogdok Maatschappij heeft namelijk naast de helling, waarop de „Rotterdam" gebouwd is, plaats gereser veerd voor een kolossale helling van 330 meter lang, die geschikt zal zijn voor de bouw van ieder type schip tot 150.000 ton. Voorlopig strekt de opdracht aan de n.v. Aannemingmaatschappij H. en P. Voor molen zich uit tot 155 meter en het zal na het gereedkomen daarvan in februari 1960 van de tijdsomstandigheden afhangen, of onmiddellijk zal worden verder gegaan tot een lengte van 260 meter. Bij deze lengte is de helling al geschikt om er een tank schip van 85.000 ton op stapel te zetten. De breedte van de nieuwe helling wordt ongewoon groot, namelijk 51.50 meter. Daardoor zal het mogelijk zlin twee tank schepen van 20.000 ton tegelijk naast el kaar te construeren. Er is een samenwerking in voorbereiding tussen de Stereo Beschuit- en Koekfabriek n.v. in Rotterdam en twee Franse be schuitfabrikanten, de Biscottes Prior in Marseille en de Chicoree Lestarquit te Rijssel, om een biscuitfabriek te bouwen nabij Rijssel in Noord-Frankrijk. Het zou in de bedoeling liggen voor een belangrijk deel te produceren voor de export naar Duitsland, Engeland, België en Nederland. De achtergrond hiervan is dat Lestar quit, dat te kampen heeft met een tijde lijke stopzetting in de vergroting van het Franse afzetgebied voor cichorei, welke haar voornaamste produkt is, besloten had een nieuw terrein te betreden en daartoe een kleine biscuitfabriek in de buurt van Rijssel had aangekocht. Dit is een groot succes gebleken en uitbreiding bleek noodzakelijk. Zij besloot tot het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op grote schaal met ruime exportmogelijkheden op de Euromarkt. Daartoe was buitenlandse hulp nodig. Het Franse bedrijf kwam ln contact met Stereo in Rotterdam, die zelf ook op uitbreiding bedacht was. Stereo was reeds in contact met de fabriek in Marseille. Daarna is de samenwerking tus sen de drie bedrijven ontstaan. Verffabrick in Suriname Tijdens het vierde bezoek aan Suriname van de heer A. H. C. van Wersch, directeur van de Varossieau en Cie. n.v. Lakiabneken te Alphen a/d Rijn, is na besprekingen op de verschillende departementen besloten een verffabriek in Suri name te stichten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19