Nieuwe westelijke plannen voor Berlijn en voor Duitsland Akihito boodschapte huwelijk met Mitsjiko aan de zonnegodin ^MORRIS 'êefbreijoH êmj! B, en W. willen per jaar voor 35 mille in exploitatieverlies bijdragen HET WEER Washington poogt Britse en Duitse eisen te verzoenen Zetel voor tenminste veertig jaar in verbouwd Krelageh uis TRIOMFALE TEMPELGANG Hij droeg een oranje zijden gewaad, zij twaalf zijden kimono's 73e JAARGANG No 229 VRIJDAG 10 APRIL 1959 304e JAARGANG No 77 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 TT I I 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. |s*s«k| 8 O I 1 /V Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 111 f 1 I I j T 1 I l| Jljljlljlj Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 X X X A -X X K# V^L X fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. r, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster T T_ o xo Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks O 1 R ïu C li T ll 11 A A ïv L Bü. S O H O O TT Xv A N X Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HORLOGES omega STUURMA$& COHEN falcon wollen tweedmantels Nederlandse stuntvliegers in botsing bij Las Vegas Beiden kwamen ongedeerd aan de grond Om behoud van bollenbeurs in Haarlem B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad een belangrijk voorstel gedaan tot behoud van de zetel en de beurs van de Koninklijke algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. Reeds in het verleden heeft de ge meente duidelijk laten blijken hoezeer zij het behoud van de wekelijkse bloembollenbeurs op prijs stelt. Thans zullen, als de gemeenteraad hiermee akkoord gaat, aan „Bloembollencultuur" enkele aantrekkelijke voorstellen worden gedaan, teneinde te bereiken dat de algemene vergadering van deze vereniging de Haarlemse beurs zal handhaven. Als wordt besloten het Krelagehuis te restaureren, dan zal de gemeente Haarlem, volgens het voorstel van B. en W. gedurende een tijdvak van veertig jaar jaarlijks een bedrag van 35.000,- beschikbaar stellen. Uiteraard onder voorwaarde dat de zetel van „Bloembollencultuur" en de wekelijkse beurs in het Krelage huis gedurende veertig jaar in Haarlem gevestigd blijven. Zoals wij reeds hebben meegedeeld, hebben de architecten mej. ir. M. Sweers en H. D. Heiloo van het gemeentelijk bedrijf voor Openbare Werken een schetsplan voor een vernieuwing van het Krelagehuis ont worpen. De gemeente Haarlem heeft het initiatief hiertoe genomen als eerste gebaar aan „Bloembollencultuur" om te laten zien hoe gaarne de gemeente de beurs in Haarlem wil houden. Dit plan voorziet ondermeer in een nieuwe keuringszaal, een vergroting van het restaurant en een nieuwe indeling van het gebouw. Voorts zal het gebouw aan de Leidsevaart een geheel nieuwe gevel krijgen. Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Twee Algerijnen in Parijs bij schietpartij gedood Het woord is aan De kabinetsformatie Prof. P. van Berkum gepolst Weer minimumprijs voor de kaasexport naar Duitsland Terlenka uniformen ƒ165.- Ferhat Abbas' bezoek aan India wordt bekort Pakistaanse luchtmacht schoot straalvliegtuig neer voor Economische Zaken Verjaarsgeschenk voor de Koningin TOKIO (TJPI) De Japanse keizer lijke hofhouding heeft donderdag, daags dus voor het huwelijk van prins Aki- hito en Mitsjiko Sjoda, langs de offi ciële wegen een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat het huwelijk van de kroonprins en de bankiers dochter niet de eerste morganatische echtverbintenis is in de geschiedenis van de Japanse keizerlijke familie. Men meent dat deze verklaring opnieuxo het huwelijk van de kroonprins een zake lijk karakter moet geven. De keizerlijke hofhouding is een in stantie die van het begin af heeft ge tracht het huwelijk van Akihito af te beelden als een zakelijke verbintenis. Ziet men het zo, dan hoeft een morga natisch huwelijk nog geen blaam op het keizerlijk blazoen te zijn. Maar zou er sprake zijn van een heel gewone kwestie van liefde zoals de kroon prins volhoudt dan bestaat, zeker in de ogen van de oude edelen, die bla mage wel degelijk. En dus dient er corrigerend te worden opgetreden. Dat is dan ook geschied, met. de officiële verklaring van de keizerlijke hof digni tarissen. Advertentie m1»nl pontiac JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 Gisteren Is een ongeluk gebeurd met twee vliegers van de Koninklijke Lucht macht in de buurt van Las Vegas in Ne vada (V.S.). Beide vliegers zijn ongedeerd. Tijdens een oefenvlucht van het uit vier vliegers bestaande kunstvliegteam van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht, dat was uitgenodigd op 15 april te Las Ve gas deel te nemen aan de demonstraties, die daar zullen worden gehouden tijdens het eerste World Congress of Flight zijn de toestellen van de 31-jarige kapitein-vlie ger P. van der Meulen Kunee en van eer ste luitenant-vlieger R. M. Veenhuysen, met elkaar in aanraking gekomen. Luitenant Veenhuysen was genoodzaakt zijn van de Amerikaanse luchtmacht ge leende Thunderstreak met de schietstoel te verlaten. Hij is ongedeerd neergeko men. Kapitein-vlieger Van der Meulen Kunee slaagde er in de hem ter beschikking ge stelde Thunderstreak met een noodlanding aan de grond te zetten. Ook hij liep geen letsel op. De vier vliegers van de Nederlandse luchtmacht die waren uitgenodigd in Las Vegas demonstraties te geven zijn de 28- jarige commandant, kapitein-vlieger N. Themmen uit Groningen, de 25-jarige eer ste luitenant-vlieger Th. G. Groothoff uit Ede en de vliegers Van der Meulen Kunee uit Amsterdam en Veenhuysen uit Alphen aan de Rijn. Allen maken deel uit van een groep Thunderstreak-vliegers van de vliegbasis Volkel, die het vorige jaar kam pioen van Nederland werd in de wedstrijd kunstvliegen voor formaties van de ko ninklijke luchtmacht. De vier vliegers zijn op 23 maart naar Las Vegas vertrokken. Vervolg op pag. 17) Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. Geibel Bidden is: zijn plicht doen. NEW YORK (Reuter-AFP) Volgens Dana Adams Schmidt, correspondent in Washington van de New York Times trachten de Verenigde Staten de breuk tussen West-Duitsland en Groot-Brittannië te helen met een plan dat beginselen be vat voor de Europese veiligheid en de her eniging van Duitsland. Amerikaanse func tionarissen hopen dat hun formule voor gelijktijdige stappen in de richting van een veiligheidsstelsel en hereniging zowel de Britse als de Westduitse eisen kan be vredigen, aldus Schmidt. Plet plan, dat zou worden voorgelegd aan de groep van Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse diplomaten die van daag in Londen zullen beginnen met het opstellen van een gemeenschappelijke gedragslijn voor de komende conferentie met de Sovjet-Unie, zou geleidelijk vereni ging van Oost- en West-Duitsland voor staan, te beginnen met meer economische en culturele betrekkingen, vorming van gemeenschappelijke niet-regeringscom- missies, toelating van alle politieke par tijen in geheel Duitsland en vorming van een gemengde Oost-Westduitse commissie ter voorbereiding van verkiezingen en het sluiten van een vredesverdrag. Elke stap in deze ontwikkeling zou gepaard gaan met maatregelen voor geleidelijke ontwa pening. die hun bekroning zouden moeten vinden in een verdrag tussen Oost en West dat alle deelnemers een garantie tegen agressie geeft. Berlijn onder UNO-gezag In een resolutie die door tien democrati sche leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Lord Attlee en vijf leden van het Britse parlement is gete kend, wordt voorgesteld dat een politie macht van de UNO de Amerikaanse, Brit se, Franse en Russische strijdkrachten in Berlijn vervangt. Hierdoor zou niet al leen een oplossing voor het probleem Ber lijn kunnen worden gevonden, maar de toenadering tussen Oost- en West-Duits land zou er eveneens door kunnen worden bevorderd. Geheel Berlijn zou onder de verantwoordelijkheid van de UNO komen. Dit zou betekenen dat de zetel van de Oostduitse regering naar elders moet wor den verplaatst. Plan-Moch PARIJS (Reuter)' Jules Moch, voor malig socialistische premier van Frank rijk en gedurende zeven jaar Frans ver tegenwoordiger in de ontwapeningscom missie van de UNO, heeft voorgesteld drie Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, wordt de tegen het einde van het vorige jaar buiten werking gestelde rege ling, waaronder minimumprijzen zijn vast gesteld voor de Nederlandse en de Deense kaasuitvoer naar West-Duitsland, met enige wijzigingen hernieuwd. De wijzigingen houden in, dat de Ne derlandse minimumprijs niet meer op de Keulse, maar op de Leeuwarder kaasnote ring is gebaseerd, terwijl voorts de mini mumprijs 30 pf. per kg lager is dan onder de oude regeling. Onder de nieuwe regeling zal de Nederlandse regering een export heffing op kaas leggen, wanneer de prijs minder bedraagt dan 1,80 per kg. De ver laging van de minimumprijs houdt ver band met de recente daling van de Leeu warder kaasnotering. Naar Reuter uit Bonn meldt, is ook de Deense minimumprijs met 30 pf. per kg verlaagd. De hernieuwing van de minimumprijsverlaging, waarover te Bonn overeenstemming is bereikt, moet nog door Den Haag en Kopenhagen worden be krachtigd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Advertentie Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de KOOPVAARDIJ U niform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM cirkelvormige concentrische sectoren te vormen waarvan Berlijn het centrum zou zijn. In het onafhankelijke blad „Le Mon de" schrijft Moch dat de centrale sector West- en Oost-Berlijn zou moeten omvat ten en volledig moet worden gedemilita riseerd onder toezicht van een UNO-strijd- macht. De tweede sector zou vrij van wa pens en strijdkrachten moeten zijn, als een proefgebied voor internationale con trole. De derde sector zou zich uit strekken tot de oostelijke rand van het Ruhrgebied en tot het punt waar het ge bied van Duitsland, Oostenrijk en Tsje- choslowakije samenkomen. In deze derde sector zouden de Sovjet-Unie en de weste lijke mogendheden een gelijk aantal man schappen en wapens hebben. Afschietba- ses voor raketten met middelgrote reik wijdte zouden hier verboden zijn, maar de strijdkrachten zouden over hun norma le uitrusting waaronder tactische kern wapens mogen beschikken, onder interna tionaal toezicht. NEW DELHI (AFP) Het program ma voor het bezoek van Ferhat Abbas, de leider van de „Vrije Algerijnse rege ring", aan India is ingrijpend gewijzigd. De duur van het bezoek is met twee da gen bekort. De persconferentie die Abbas zou houden is afgelast, evenals een bij eenkomst die vanwege de Congrespartij zou worden georganiseerd. Het oorspron kelijke programma was opgesteld door de Congrespartij, die als „gastvrouwe" van Abbas optreedt. De wijzigingen zouden zijn ingegeven door de regering. PARIJS (Reuter) Drie mannen heb ben gisteravond in Oost-Parijs met een machinepistool een café beschoten. Twee Algerijnen zijn daarbij gedood en tien ge wond. De politie is er in geslaagd de da ders op een station van de metro aan te houden. De politie in Lyon heeft in de af gelopen twee dagen achttien leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront aangehouden. De arrestaties waren een gevolg van een opleving van de strijd tus sen het Bevrijdingsfront en de Algerijnse nationalistische beweging. ALGIERS (Reuter) Bij Berard, ten westen van Algiers, zijn gisteravond twee Fransen gedood en vier ernstig gewond toen opstandelingen twee autobussen met machinegeweren beschoten. Onder de ge wonden bevonden zich twee kinderen. Te Mascar in het westen van Algerije werd een bom naar een bioscoop geworpen, waardoor een politieman en twee Algerij nen verwondingen opliepen. KARATSJI (Reuter) De Pakistaan se luchtmacht heeft dicht bij de grens met Kasjmir een tweemotorig straalvlieg tuig neergeschoten, dat geen gevolg had gegeven aan een bevel tot landen. De identiteit van het toestel is nog niet be kend. Het huwelijk tussen de Japanse kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda in Tokio. Voor de plechtigheid poseerde het jonge paar voor de fotografen. De bruid draagt hier de eerste „orde" van de heilige kroon. (Telefoto ANP) (Van onze parlementaire redacteur) O De kabinetsformateur heeft vanmorgen drs. H. A. Korthals (V.V.D.) ontvangen, die hij de minïstersportefeuille van Defensie heeft aangeboden, hoewel de heer Korthals de .voorkeur zou geven aan Verkeer en Wa terstaat. Eventueel zou minister Van Aart- sen (A.R.), die thans op het departement van Verkeer en Waterstaat zetelt, verhui zen naar Defensie. Hierover is vanmorgen in het gesprek van ruim een uur tussen de formateur en drs. Korthals echter niets beslist. Vervolgens heeft de formateur vanmor gen mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) ontvangen, met wie hij heeft gesproken over een even tuele nieuwe ministersportefeuille voor Europese Zaken en Buitenlandse Handel. Hierover zou echter pas worden beslist na de terugkeer van minister Luns (Buiten landse Zaken) uit New York. Vanmiddag heeft prof. De Quay ook nog een gesprek gevoerd met drs. C. P. Ha- zenbosch (A.R.) over de bezetting van de ministerszetel voor Sociale Zaken. Voor dit gesprek was de heer Hazenbosch, die vice- president is van de Raad van Europa, hals over kop uit Straatsburg naar Nederland teruggekomen. Voor hedenmiddag vier uur had de ka binetsformateur een afspraak met prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar in de econo mie aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. Het ligt voor de hand dat hem de portefeuille van Economische Zaken wordt aangeboden. In 1952 heeft ook dr. Drees prof. Van Berkum gepolst voor Economische Zaken, maar toen heeft de hoogleraar een portefeuille geweigerd- Pauselijke gelukwens TOKIO (Reuter-AFP) De 24-jarige Mitsjiko Sjoda is vrijdagochtend om tien uur de gemalin geworden van de 25-jarige kroonprins Akihito van Japan. De huwelijksplechtigheid van slechts een kwartier in de houten tempel van het keizerlijke heiligdom in het paleis te Tokio betekende een breuk met een eeuwen oude traditie. Bij de eigenlijke huwelijksplechtigheid was slechts de opperpriester van de tempel der zonnegodin Amaterasoe aanwezig. Gezeten op een mat naast haar prins hoorde Mitsjiko Sjoda zwijgend toe, hoe Akihito van.een perkamenten rol een boodschap aan de godin voorlas, waarin hij verklaarde, dat hij huwde met de vrouw, die aan zijn linkerzijde zat. Het altaar van de godin was voor hun blikken verborgen achter een bamboeschenn. In de hal van de tempel, achter een dik wit zijden gordijn, stonden kamerheren en eredames. Bij de huwelijks plechtigheid zei Mitsjiko geen woord. Haar zwijgende aanwezigheid was voldoende. 6 no's droeg, een gewicht van vijftien kilo gram. Haar hoofd was gedekt door een zwarte pruik gemaakt van menselijk haar van twee meter lengte. Mitsjiko had zich 's ochtends om zeven uur al naar het paleis begeven, omdat het kleden en kappen meer dan twee-en-een- half uur in beslag zou nemen. De keizer mocht de plechtigheid niet bij wonen, omdat hij volgens het strenge hof protocol nergens aanwezig mag zijn waar hij niet de voornaamste rol speelt. Langs afzonderlijke routes hadden de kroonprins en zijn bruid zich 's ochtends vroeg naar het paleis begeven, toegejuicht door tienduizenden juichende mensen, die door 12.000 politiemannen in bedw..ng wer den gehouden. Zodra de huwelijksplechtigheid geëin digd was, losten kanonnen in Tokio en an dere Japanse steden saluutschoten, die het sein voor de bevolking waren om 't volks lied aan te heffen. 's Middags, hebben keizer Hirohito en zijn gemalin het jonge paar in audiëntie ontvangen in een grote zaal van het ge bouw, dat aan de ingang van de „verbo den stad" staat. Na enige diepe buigingen werden enige woorden gewisseld en een beker wijn gedronken, waarna het keizer lijke paar zich weer terugtrok. Daarna reed het jonge paar, toegejuicht door tienduizenden, in een met zes paar den bespannen koets, voorafgegaan door een heraut en een standaarddrager van de kroonprins, naar het prinselijk paleis. Er stonden voor vrijdag geen verdere feestelijkheden op het program. Maandag, dinsdag en woensdag zal de keizer ban ketten aanrichten in zijn oaleis, waar voor in totaal 4.000 mensen zijn uitgeno digd. Nadat de Prins het document had voor gelezen, legde de hoge priester zwijgend de rol perkament op het altaar, naast de takken van de heilige sakakiboom, die Akihito en Mitsjiko tevoren van de hoge priester in ontvangst hadden genomen en voor het altaar neergelegd. In het allerheiligste hadden de verloof den zich bij hun binnenkomst diep gebo gen voor de drie symbolen van het keizer schap: de heilige spiegel, het zwaard en de juwelen. Bij deze symbolen stonden als offerande rijst, rijstwijn, zeebrasem, groenten, zeewier en fruit. De ruimte van vier bij zes meter werd verlicht door twee olielampen. Ndat het document op het altaar was ge plaatst begaf de kroonprins zich, gevolgd door zijn vrouw, naar de hal van de tem pel, waar zij in tegenwoordigheid van hun gevolg rijstwijn dronken, die de hoge priester in een eenvoudige wit porseleinen beker schonk. Miljoenen Japanners hebben via de te levisie de aankomst en het vertrek van de kroonprins gn zijn bruid kunnen zien, De Japanse televisie volgt hel huwe lijksfeest van de kroonprins Akihito met Mitsjiko Sjoda van minuut tot mi nuut, maar het belangrijkste kwartier, dat zich afspeelde in het binnenste van de tempel der zonnegodin in tegen woordigheid van een hogepriester, werd aan haar camera-oog onttrokken. Om daarvan toch een indruk te geven liet zij acteurs een reconstructie van deze plechtigheid geven. Bij de repe titie daarvoor werd deze foto gemaakt. doch de enige getuige bij de eigenlijke plechtigheid was de hogepriester. Leden van de keizerlijke familie (met uitzonde ring van de keizer zelf en zijn echtgeno te), familieleden van de bruid, de leden van de regering en het parlement (op de dx-ie communistische afgevaardigden na, die verstek lieten gaan) en honderden an dere genodigden zagen vanaf speciale tri bunes op het tempelterrein Akhito, die een wijd gewaad van oranje zijde droeg, arri veren, spoedig gevolgd door Mitsjiko, die onder een cape van rood damast met een sleep van drie meter, twaalf zijden kimo- VATICAAN (AFP) Paus Joannes heeft in een radioboodschap verklaard: „Het is ons een vreugde ons vandaag op nieuw, onder bijzonder gelukkige en plech tige omstandigheden: die van het huwe lijk van zijne keizerlijke hoogheid prins Akihito, zoon van hun vereerde keizer, te kunnen richten tot onze dierbare zonen in Japan en alle Japanners". De Paus spreekt er zijn blijdschap over uit „in dit uur van nationale vreugde de wensen te hex-nieuwen die ik van ganser harte tot God x-icht voor de aanhoudende geestelijke vooruitgang, de bloei en het geluk van het Japanse volk". coooococ»30ooocxxxxxx»ooooc»oooooooooocoooo2ocooooocooo: Wij herinneren onze lezers eraan dat bijdragen voor het gezamenlijk 8 verjaarsgeschenk aan H.M. de Ko- 8 ■I ningin ter gelegenheid van haar 0 vijftigste verjaardag kunnen wor- den gestort op postrekening nr. 8 640000, Amsterdam en bij de Neder- 8 landsche Handel-Maatschappij n.v. 8 8 te Amsterdam, beide ten name van 8 „Verjaarsgeschenk H.M. de Ko- 8 8 ningin". 8

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1