Conjunctuurbeschouwingen en aankopen door beleggingsmijen stimuleren aandelenmarkt 0 0 0 RIVELLA L Panda en de Gomden Bijl Effecten -en Geldmarkt PeekgCloppenburg Wereldnieuws Ook morgen nog buiig Geef je vrouw een trap Claimhandel Albatrosemissie begint op 13 april hard gewerkt drink; VRIJDAG 10 APRIL 1959 2 GUNSTIGE DIVIDENDDECLARATIES OVER 1958 AMSIERDAM-HAARLEM-DEN HAAG-ROTTERDAM Saldo winst Hollandsche Beton Mij. gestegen Hogere winst bij Twijnstra DE KLOMIPENCEIMTRALE - (Van onze financiële medewerker) OMZETTEN EN KOERSVERLOOP op de effectenbeurzen geven er sinds de laatste tijd wel op duidelijke wijze blijk van dat de tegenwoordige kapitaalbezitter een grote voorliefde heeft voor aandelen, hoewel de vrees voor een nieuwe inflatie, althans voor de naaste toekomst, ontegenzeggelijk is afgenomen. Het is derhalve door de betere verwachtingen inzake de conjunctuurontwikkeling, dat de kapitaalbelegger tot de aandelenmarkt wordt aangetrokken en dat aan de koersstijging tot dusver nog steeds geen einde is gekomen, in weerwil van het feit dat het koersniveau, met name in de Verenigde Staten, een ongekende hoogte heeft bereikt en ook Amsterdam bijna elke week met nieuwe records voor de dag komt. In het midden gelaten of de beurzen zich hierbij aan overdrijving schuldig maken, kan niet worden ontkend dat de con junctuur sinds korte tijd een gelukkige wending heeft genomen, die de economische perspectieven aanmerkelijk heeft verbeterd. Ook in het rapport van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties klinkt voor heel West-Europa een optimistische toon door, voornamelijk op grond van de matiging, welke wordt be tracht bij het stellen van looneisen, de bereikte stabiliteit van het prijsniveau en de versterkte deviezenpositie in de meeste landen. Voor Nederland acht de commissie gunstige factoren aanwezig voor een voortzetting van de geleidelijke binnenlandse expansie, die in het laatste deel van 1958 is begonnen. Terecht wordt hierbij opgemerkt dat een volledig herstel van de economische be drijvigheid in ons werelddeel voor een groot deel afhankelijk is van maatregelen in andere landen, omdat de export voor West-Europa een dominerende factor is. Het is daarom voor de economie van dit werelddeel van grote betekenis dat de con- junctuurberichten uit de Verenigde Staten gunstig blijven luiden en men daar zelfs een versnelde opbloei van het bedrijfs leven constateert. Deze komt vooral tot uitdrukking in de staalindustrie, die bij kans weer op volle toeren draait en waar door de werkloosheid voor het eerst sinds geruime tijd is verminderd. Ook in de economische ontwikkeling doet zich een zeker versnellingsproces voor, in dier voege dat als eenmaal het getij is gekeerd, niet alleen de bestedingen der verbruikers toenemen, maar bij de verschillende onder nemingen ook de voorraden worden ver groot, juist het tegendeel dus van wat ge schiedt tijdens een recessie, waarin men zijn voorraden het liefst zo klein mogelijk houdt. Dat de grotere industriële activiteit tot dusver niet met een waardevermindering van het geld gepaard gaat. mag worden aangemerkt als een bewijs dat ze op een gezonde basis berust, hetgeen voor een zeker niet onbelangrijk deel zijn oorzaak vindt in de verhoogte produktiviteit der ondernemingen, mogelijk gemaakt door de moderne produktiemethoden waarin, zoals wij de vorige week schreven, ook ir Otten van Philips een van de belangrijke hef bomen ziet voor de verhoging van het maatschappelijk welvaartspeil. Het grote gevaar in de ontwikkeling van Advertentie Speciale aanbieding: Zomerblouses no-iron poplin ƒ5.95 Laat nu uw bontman tel repareren en ver nieuwen op eigen ateliers Snel-goed-voordelig iiiiii flÜli Haarlem, Anegang 32, ïljüj tel. 13541 N.V. BONTHANDEI B.B.B. Blijkens het jaarverslag over 1958 van de Hollandsche Beton Maatschappij (H.B.M.), heeft deze onderneming over het verslagjaar een bruto-opbrengst gehad van 3.895.523 4.050.161). De opbrengst van deelnemingen bedroeg 1.118.183 733.465); de opbrengst beleggingen en interest 166.457 73.362). Na aftrek van alle kosten resteerde een saldo winst van 1.107.295 940.399), waaruit zoals eer der gemeld 14 percent dividend wordt voorgesteld, terwijl aan de reserve alge mene en bijzondere risico's een bedrag van 275.000 werd toegevoegd. Wat het bedrijf in Nederland betreft, kwam in het teruglopen van opdrachten en omzet in de tweede helft van het jaar een gunstige keer. Het prijsniveau bleef echter gedrukt en toont geen verbetering. Vermoedelijk wordt dit veroorzaakt zowel door een overigens niet ongezonde twijfel, aan het toekomstige conjunctuurverloop als door een structurele overbezetting van het aannemersbedrijf. Er zijn meer naar werk en vergroting strevende bedrijven, dan overeenkomt met de stroom van te maken werk. Deze wordt trouwens door de overheid met behulp van het vergun ningenstelsel nog steeds gebreideld om een overspanning van het bouwbedrijf met de daaraan verbonden bekende bezwaren niet opnieuw te veroorzaken. Momenteel is er een redelijk evenwicht ontstaan, waardoor praktisch alle vakkundige bouw vakarbeiders aan het werk zijn. De n.v. U. Twijnstra's Oliefabrieken te Akkrum, heeft blijkens het jaarverslag over 1958, moeilijkheden ondervonden van de overheidsmaatregelen in enkele grond- stoffenproducerende landen. De verwer king in Nederland heeft hierdoor nog steeds niet het vooroorlogse niveau be reikt. De hoeveelheid verwerkte oliezaden bleef bij het vorig jaar ten achter. De fi nanciële uitkomsten werden gunstig ge noemd. De exploitatierekening wijst een bedrag aan van 2.031.893 1.560.511). Na af schrijvingen ad 1.763.385 1.316.367) be draagt het saldo winst 286.565 273.355). Voorgesteld wordt, zoals verwacht, een on veranderd dividend van 10 percent en 31.287 op nieuwe rekening over te schrij ven. De omzet van de beide mengbedrijven vertoonde wederom een bevredigende toe neming en kwam op een peil dat tevoren nog niet was bereikt. De resultaten werden gunstig beïnvloed door de sterke prijsstij ging op de grondstoffenmarkt. dit proces bestaat, hierin dat men geneigd is op de resultaten daarvan vooruit te lopen door op korte termijn lonen en sala rissen te verhogen en niet het minst in de Verenigde Staten zal met dit gevaar ern stig rekening moeten worden gehouden. De bond van staalwerkers aldaar zal, naar thans opnieuw wordt bericht, bij de ver nieuwing van het arbeidscontract op 1 juli de eis van drie maanden vakantie per vijf jaar stellen als een middel om het aantal arbeidsuren te verminderen en de werk gelegenheid te vergroten. Het middel is zo eenvoudig als de dag. maar het komt in feite neer op een handhaving van de werkloosheid met. behoud van vol loon ten laste van de bedrijven, waardoor de pro- duktiekosten zullen stijgen, terwijl twijfel- achtig is of die door een grotere arbeids- produktiviteit zullen kunnen worden op gevangen. Indien dit niet het geval is, be gint het proces van de recessie opnieuw, omdat de ondernemingen dan hun inves teringen weer zullen moeten beperken en een groter deel van de werknemers dan zij het ongewild drie maanden en mis schien langer met vakantie kunnen gaan. Of en in hoeverre dit gevaar werkelijkheid zal worden, valt niet te zeggen, maar in elk geval heeft het het beursoptimisme van de laatste tijd niet kunnen doven, ook al is er deze week in het koersniveau van de aandelenmarkt te New York niet veel verandering gekomen. Volkslfapitalisme Het verdient wel de aandacht dat de Amsterdamse beurs zich sihds' cfê 'Idatsfe tijd niet meer in dezelfde mate als voor heen aan de koersbeweging van New York gebonden acht. Voor een goed deel is dit het gevolg van het feit dat Nederland als industrieel land door vele buitenlandse kapitaalbeleggers wordt „ontdekt", waarbij vooral de grote beleggingstrusts op de voorgrond treden. De grote propaganda, die ook in West-Europa voor het zo genaamde volkskapitalisme wordt ge maakt, leidt tot de oprichting van steeds meer beleggingsmaatschappijen, omdat door de deelneming hieraan door de kleine beleggers de risico's, die aan het bezit van aandelen zijn verbonden, worden gespreid en derhalve beperkt. Het z.i.in deze beleg gingsmaatschappijen. die zich bij de samen stelling van hun portefeuilles voornamelijk richten op de internationale waarden en de aandelen van grote, financieel sterke ondernemingen, waarvan de koersen dan ook nog voortdurend stijgen. Aandelen Advertentie Alle soorten en maten voorradig Van 3 t/m 14 treden v-a. 1.75 p. trede. KEUKENTAFELS v.a. 11.95 - STOELEN v.a. 11.95 - Gelakte KRUKJES v.a. 4.95 - Ruime keuze KOP en SCHOTELS. KEU- KENUITZETTEN. GLASWERK enz. Plas tic EMMERS v.a. 1.38. Verder alles wat u zoekt voor de schoonmaak. Prima kwa liteit en laag in prijs. Dr- Leydsstraat 10 - Tel. 57730 - Haarlem Koninklijke, Unilever, Philips, A.K.U., Amsterdamsche Bank, Hoogovens, Van Ommeren, Van Gelder en dergelijke zijn bij de bcleggingsinstituten favoriet en naarmate deze fondsen op een hoger peil komen te liggen, staat te wachten dat de lijst van aan te kopen fondsen zal worden uitgebreid. Het feit dat het aandelenrendement in ons land nog altijd niet onbelangrijk hoger ligt dan in vele andere landen Ameri ka, Duitsland, Zwitserland oefent uiteraard op de beleggingstrust een grote aantrekkingskracht uit, evenals het ge leidelijk herstel van de Nederlandse con junctuur, welke tot uitdrukking komt in de prognoses voor 1959 in vele thans ge publiceerde jaarverslagen, die, algemeen gesproken, niet tegenvallen. In het eerste kwartaal van dit jaar hebben blijkens een opgaaf van het Finan cieel Dagblad 108 maatschappijen, waar van de aandelen officieel worden ge noteerd, het dividend aangekondigd of be taald, waarvan 34 de uitkering hebben verhoogd, 14 haar hebben verlaagd en 60 eenzelfde percentage als dat over 1957 uitkeren. De afgelopen week geeft in dit opzicht weer een gunstig beeld. Zo decla reert de Hoogovens 18 tegen 16, Indola 14 tegen 13, Wernink's Beton 8 tegen 7, Hollandsche Beton 14 tegen 12, Machine fabriek Hensen 11 tegen 10, Slavenburg's Bank 8 tegen 7 percent, terwijl bijvoor beeld de Industriële Mij. Zutphen weer 20 percent uitkeert, maar over een ver groot kapitaal. De ondernemingen, die het dividend verlagen, zijn ook deze week ver in de minderheid, terwijl in vele gevallen de uitkering over 1957 voor 1958 wordt gehandhaafd. Hoewel dividend en rendement ook voor de beleggingsinstituten geen verwaarloos de factoren zijn, hechten zij in nog ster kere mate betekenis aan de financiële po sitie en de commerciële vooruitzichten van de bedrijven, omdat deze „groeimoge lijkheden" voor de aandelen betekenen. De uitermate conservatieve lijn, welke door vele directies van Nederlandse on dernemingen ook ten aanzjen van de uit- delingspolitiek wordt gevolgd, heeft de innerlijke positie dermate versterkt, dat de intrinsieke waarde van de aandelen ver boven de beurskoers uitgaat. Amsterdamsche Droogdok Een sprekend voorbeeld hiervan toont bijvoorbeeld de Amsterdamsche Droogdok, die in haar verslag mededeelt dat haar duurzame produktiemiddelen, met 9 op de balans voorkomende, een vervangings waarde hebben van 72 miljoen, of na afschrijvingen, gebaseerd op de vermoede lijke gebruiksduur, van f 33'/2 miljoen, een bedrag dat 600 percent van het kapi taal uitmaakt. En hoe voorzichtig men bij de uitbreiding van het bedrijf te werk gaat. blijkt wel uit het feit dat voor de fint&fci'éHrïg vh'ri een twééde" bedrijf vóór het dokken van grote schepen f 2.9 mil joen aandelen worden uitgegeven, waarop gedurende de eerste vijf jaar niét meer dan 5 percent wordt uitgkeeerd. maar die daarna in gewone aandelen kunnen wor den geconverteerd, waarop over 1958 20 percent dividend wordt betaald. De rentabiliteit van het oude kapitaal wordt dus zoveel mogelijk in stand gehouden en de beurs heeft dit weten te waarderen door de koers van de aandelen in twee dagen 30 percent te doen stijgen. A.K.U. Een andere opvallende gebeurtenis was deze week de aangekondigde aflossing van 2.9 miljoen 4 percent converteerbare obligaties A.K.U., waarvan de helft ver plicht en de andere helft vervroegd. Daar deze aflossing voor de eerste helft a pari, voor de tweede helft a 103 percent kan geschieden en de koers van de obligaties voor de genoemde aankondiging 108 a 110 percent was, zou de aflossing per 1 juni aanstaande dus voor de houders een gevoelig verlies betekenen. De direc tie van de A.K.U. heeft hen hiervoor ech ter gevrijwaard door de verlaging van de conversiekoers. Deze is krachtens de trust- acte 340 percent (twee obligaties kunnen met 1400 toebetaling tegen 1000 per aandeel worden verwisseld) en ondanks de aanmerkelijke koersstijging van de aan delen, die begin 1957 nog 137 percent no teerden, en kort voor de aankondiging van de aflosbaarstelling van f 2.9 miljoen obli gaties 290 percent, biedt een conversie op die basis dus geen voordeel. De aflosbare obligaties kunnen nu in aandelen worden verwisseld tegen een koers, die het ge middelde is van vijf aan 15 mei vooraf gaande middenkoersen, verminderd met 20 percent, het slotdividend van 8 percent over 1958 en vijf maanden rente, wat wil zeggen dat de stukken, welke straks zullen worden uitgeloot, met ongeveer 113 per- Advertentie Op dinsdag 21 api;il stelt een bankcon- sortium onder leiding van de Rotterdam- sche Bank n.v. de reeds aangekondigde inschrijving open op ten hoogste 5.510.000 gewone aandelen aan toonder, in stukken van 250 en 1000 (vertegenwoordigende vier aandelen) ten volle delende in de re sultaten van het boekjaar 1 mei 1959 tot 30 april 1960 en volgende boekjaren in de Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van de uitstaande gewone aandelen en wel in de verhouding dat in levering van drie dividendbewijzen van gewone aandelen a 250 recht geeft op inschrijving op één nieuw aandeel a 250. Inlevering van een dividendbewijs van 1000 (vertegenwoordigende vier gewone aandelen a 250) plus twee dividendbe wijzen ad 250 geeft recht op inschrijving op twee nieuwe aandelen ad 250. De claimhandel vangt aan op maandag 13 april. Notering ter beurze, alsmede te zijner tijd dooreenleverbaarheid zullen worden aangevraagd. Storting 15 mei. Voor houders van 4,8 percent cummula- tieve preferente beperkt winstdelende aandelen bestaat tot uiterlijk 21 april ge legenheid hun stukken om te wisselen in gëwone aahdeMn. Voor elk ter órhitffsSeling ingeleverd preferent aandeel groot 500 zullen twee gewone-aandelen'groot f "250 elk worden uitgereikt, delende in de resul taten over het boekjaar 1 mei 1958 tot 30 april 1959. Met de dividendbewijzen van deze uit te reiken gewone aandelen kan op de onderhavige emissie worden ingeschre ven. De opbrengst van de emissie is, zoals bekend, bestemd en zal toereikend zijn voor de financiering van de deelneming in de Albatros Zwavelzuur- en Chemische Fa brieken n.v., een nieuwe maatschappij, opgericht in samenwerking met de Cyprus Mines Corporation te Los Angeles, en van de nieuwe mengmestinstallatie te Pernis. Blijkens de winst- en verliesrekening bedroeg het winstsaldo over 1957-'58 1.271.177 (onv.). De omzet bedroeg 85.873.847 (v.j. 77.310.724). De gang van zaken in het lopende boekjaar is tot op heden bevredigend geweest. Verwacht wordt dan ook dat de winst over 1958-'59 niet zal achterblijven bij die van het vorige boekjaar. Bij het gelijkblijven van de hui dige winstcapaciteit waarop, mede gezien de groei van de dochterondernemingen en de vergrote produktiecapaciteit van de eigen bedrijven, mag worden gerekend, zal het dividendpercentage over het vergrote kapitaal gehandhaafd kunnen worden. Blijkens de winst- en verliesrekening per 1 mei 195831 januari 1959 bedroeg het winstsaldo 2.095.306 tegen 1.497.171 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De hoeveelheid afgeleverde produkten in de eerste negen maanden van het lopen de boekjaar, was hoger dan in de verge lijkbare periode van het vorige boekjaar. De n.v. Amsterdamsche Superfosfaat- fabriek te Utrecht gaat, ten gevolge van de inschrijving op de aandelen Albatros Su perfosfaatfabrieken n.v. over tot de uit gifte van nominaal 933.000 aandelen in stukken van 500 op naam of aan toonder, ten volle delende in de resultaten .van het boekjaar 1 mei 1959-30 april 1960 en vol gende boekjaren, tot de koers van 100 per cent. De inschrijving staat open op dinsdag 21 april a.s., uitsluitend voor houders van oude aandelen in dier voege, dat inlevering van drie dividendbewijzen recht geeft op toewijzing van één nieuw aandeel. De claimhandel vangt aan op 13 april; storting op vrijdag 15 mei a.s. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Advertentie •Ylni/elA dan ande/ïé EEN FRIESCHE VLAG-00M0 PRODUCT Veronderstelling. Eenentachtig vliegtui gen zijn onlangs naar Bangkok gevlo gen om deel te nemen aan de grootste luchtmachtoefening in de geschiedenis van de Zuidoostaziatische verdragsor ganisatie. Zes landen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk en Thailand hebben aan de oefening deelgenomen Bij de oefening werd uitgegaan van de veronderstelling dat zes divisies van het Chinese type een inval in Thailand de den. Deen. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft luitenant-generaal Tage Andersen, de bevelhebber van de Deen se luchtmacht, benoemd tot hoofd van de NAVO-luchtstrijdkrachten in Noord- Europa, als opvolger van de Ameri kaanse generaal Norman Sillin. Vijf mei. De vijfde mei zal in het vervolg in Israel „Dag der martelaren" zijn ter nagedachtenis van de zes miljoen Joden, die door de nazi's zijn gedood, en van de opstand in het ghetto van Warschau. Gewonde. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft bij de Aleoeten een gewonde overgenomen van een Russi sche trawler. De gewonde, die bij een val in een ruim armen en benen brak, wordt aan de kust van Alaska opge wacht door een vliegtuig van de kust wacht, dat hem naar de Amerikaanse vliegbasis bij Anchorage zal vervoeren. Hereniging. De leiders van de twee klei ne Italiaanse monarchistische partijen hebben te Parijs met ex-koning Umber- to hun plannen voor een hereniging der twee groepen besproken. Volgens de leider van de nationale monarchisten, Alfredo Covelli, zal deze partij zich nog deze week verenigen met de volksmo narchisten. De tweedracht tussen de ko- ningsgezinden was vijf jaar geleden ont staan. Uitnodiging. Naar verluidt hebben de ambassadeurs van Noorwegen, Zwe den en Denemarken in Moskou premier Kroesjtsjev donderdag formeel uitgeno digd een bezoek aan hun landen te brengen. Men verwacht, dat de Russi sche premier deze uitnodiging zal aan nemen en dat hij op 10 augustus in Ko penhagen aankomt. Geen kater. Twee Amerikaanse scheikun digen hebben vastgesteld, dat acetalde- hyde en sporen van brandstofolie de stoffen zijn, die na het drinken van whisky een kater doen ontstaan. Zij hebben vastgesteld, dat men deze scha delijke stoffen uit de whisky kan ver wijderen zonder dat de smaak erdoor wordt aangetast. Wodka achten zij ech ter beter, dat is volgens hen de reinste drank, die de minste katerverwekken- de stoffen bevat. Ontploffing. Een ontploffing op het Brazi liaanse tankschip „Urubstan" in de ha ven van Ilheus heeft aan tien mensen het leven gekost. Voorts zijn er veel ge wonden, aldus radioberichten, die don derdag in Rio de Janeiro zijn ontvan gen. Het 632 ton metende schip was ge laden met'asfalt, ~dat na de ontplof fing in brand vloog. Zonnig. Weerkundigen hebben voor het ge bied van de Noordzee tot Sicilië 'n war me zonnige zomer van juli tot septem ber voorspeld, zo meldt het Westduitse persbureau DPA. Volgens hen zal mei koel zijn met onweersbuien, waarna ook juni hoofdzakelijk koel en regenachtig zal zijn. Niet levensvatbaar. De tien maanden oude Jeremy Thackeray, die twee weken ge leden tijdens een zeer bijzondere ope ratie werd gescheiden van zijn twee lingbroertje Timothy, met wie hij aan het hoofd was samengegroeid, is ster vende. Het uitblijven van gezonde le vensactiviteiten bij Jeremy wordt opge vat als een aanduiding, dat de circula tie in de hersenen ernstig en onherstel baar belemmerd wordt. De enige. De Oostduitse communistische partij heeft de communistische partij Nederland gelukgewenst met haar 40e verjaardag. In een brief van het cen trale comité der partij, die ondertekend is door de eerste secretaris, Ulbricht, wordt gezegd, dat de communistische partij Nederland telkens opnieuw heeft bewezen dat zij de enige macht in Ne derland is, die in staat is de strijd van de werkende klasse tegen de aanvallen van de reactie te leiden. cent zullen worden afgelost. Intussen zijn deze week niet alleen de aandelen verder in koers gestegen, maar ook de obligaties; de laatste tijdelijk zefs tot 125 percent en de houders, die bij de loting uit de bus komen, lijden dus een koersverlies. Daar een-tiende deel van de lening wordt af gelost, is de kans op dat beursverlies 1 op 10, hetgeen blijkbaar voor de beurs geen beletsel is om voor de obligaties meer dan 113 percent te betalen. 2. Het is heel oneerlijk, om lekker te eten en er niet voor te betalen", zei Panda. „Als je wilt eten, moet je er eerst voor wer ken!" „Maar werk bederft juist mijn eet lust, baasje", antwoordde Joris. „Onzin", zei Panda ferm, „dat denk je, omdat je het nog nooit hebt geprobeerd. Je moest er nu eens eindelijk mee beginnen. Er zijn baantjes genoeg voor jou te vinden". „Voorlopig heb ik alleen belangstelling voor het bankwezen", sprak Joris, terwijl hij zich met een zucht op een bank neer zette. Maar Panda gaf het niet gauw op. „Baantjes genoeg", herhaalde hij, een krant opnemend, die een vorige bankgebruiker daar had achtergelaten, „luister maar Hij sloeg de advertentiepagina op en begon op te lezen, welke betrekkingen daar wer den aangeboden. Joris scheen echter meer belangstelling voor de zon dan voor levens posities te hebben. Hij koesterde zich be haaglijk in de zonneschijn, geeuwde en sloot de ogen. Maar opeens spitste hij de oren en veerde overeind. „Lees die laatste nog eens op, Panda", verzocht hij. „Die van het Museum?", vroeg Panda. Blij, dat Joris eindelijk belangstelling toonde, las hij: „Gezocht, een betrouwbaar bereisd heer, gewend om met waardevolle voor werpen om te gaan. Gegadigden gelieven zich te vervoegen bij de Directeur van het Rijksmuseum„Waardevolle voor werpenmompelde Joris dromerig, „ik geloof, dat daar wel wat in zit Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie boven de Noordzee waar omheen de lucht nog steeds onstabiel is als gevolg van de lage temperaturen in de bovenlucht, verplaatste zich de afgelo pen 24 uur nauwelijks en vulde iets ver der op. Door de onstabiliteit komen tel kens buien tot ontwikkeling, waarbij ech ter de neerslaghoeveelheden van plaats tot plaats nog al uiteenlopen. Ook voor morgen worden weer buien verwacht. Bo ven Polen lag vanmorgen een nieuwe en zeer actieve depressie, die afkomstig is uit de Sahara en die aan zijn oostflank zeer warme lucht naar het noorden transpor teert. In Roemenië kwamen gistermiddag temperaturen voor van 27 graden. Op de grenslijn tussen deze warme lucht en de koudere boven West-Europa viel in Oost- Duitsland langdurige regen. De depressie boven Polen koerst verder in noordelijke richting, waarbij het zwaar tepunt van het lagedruksysteem, dat het weer in Europa bepaalt, zich zal verplaat sen van de Noordzee naar Scandinavië. WEERRA PPORTEN Zaterdag 11 april Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur. Maan op 7.36 uur, onder 22.57 uur. Maanstanden 16 april 23 april 29 april 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 10 april Hoog water 5.10 en 17.25 uur. Laag water 0.53 en 13.14 uur. Zaterdag 11 april Hoog water 5.38 en 17.55 uur. Laag water 1.23 en 13.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oulten- eo en binnenlandheden s 3 i morgen 7 uur. Neerslag: i G laatste 24 uur So i 2 s Sa Den Helder zwaar bew. z 6 0 Ypenburg zwaar bew. zw 6 3 Vlissingen zwaar bew. zw 5 2 Eelde zwaar bew. zzw 4 0,1 Twente zwaar bew. zzw 5 3 De Bilt zwaar bew. zzw 4 11 Eindhoven half bew. zzw 4 1 Vlv. Z -Limb, zwaar bew. z 6 0,1 Helsinki geheel bew. O -0 1 Stockholm mist ono 1 0 Oslo sneeuw windst. -0 18 Kopenhagen regen ono 4 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 1 1 Londen zwaar bew. windst. 4 6 Amsterdam regenbui z 5 8 Brussel half bew. zzw 5 3 Luxemburg half bew. z 1 2 Parijs onbewolkt wzw 2 1 Bordeaux regenbui w 7 12 Grenoble regen windst. 7 2 Nice half bew. windst. 9 4 Berlijn regen nw 6 16 Frankfort onbewolkt zw 4 5 München onbewolkt zw 3 10 Zürich regen windst. 3 7 Innsbruck zwaar bew. ozo 3 7 Wenen zwaar bew. w 6 15 Locarno half bew. windst. 6 47 Rome onbewolkt z 11 18 Ajaccio regen ozo 12 0,1 Madrid half bew. w 7 8 Algiers onbewolkt w 15 0 O

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2